Citroen Evasion medio september Zonnig actiemodel Kia Sephia laadruimte in overvloed Celica: straatversie van rally-bolide Pechprijs voor Mazda Mitsibushi Sigma 'EXE' nog completer Renault Carminat wijst de weg Saab 9000 veiligste auto in Zweden Opvolger van de BX Break bij Automobielbedrijf Waldo b. v. m HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1994 PAGINA 19 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, Fax: 070-3952669. De Mazda 323 en 626 komen als winnaars uit de bus bij een on derzoek naar pechgevallen met de auto, dat gepubliceerd is in 'Motorwelt', het maandblad van de ADAC, zeg maar de Duitse ANWB. In dit magazine publiceert de ADAC sinds 1978 elk jaar de 'pech statistiek' van auto's tot drie jaar oud. Nu heeft de ADAC voor de eerste keer echter de betrouwbaarheid van auto's van vier, vijf en zes jaar oud onder de loep genomen. De 'pech onderweg-statistiek' van de ADAC van 1993 betreft dus auto's die in '88, '89 en '90 op de weg kwamen. In totaal werd de ADAC in 1993 bij zo'n 237.000 pechgevallen te hulp geroepen. De meest voorkomend pechgevallen betreffen problemen met de dy namo en accu die zelfs eenzaam aan de top staan, gevolgd door elektrische problemen, de motor en het koelsysteem. De auto's zijn onderverdeeld in vier klassen: klein, lagere mid denklasse. De Mazda 323 staat nummer één in de lagere midden klasse; de Mazda 626 is winnaar in de middenklasse. Met deze ZX Break heeft Citroen nu een waardige opvolger van de BX Break in huis. Door de dealers is hij inmiddels enthousiast ontvangen, want er werd met smart op hem gewacht. Wie de 'gewone' ZX en de Break-versie naast elkaar zet, ziet als voornaamste verschilpunt dat de combi 19,5 cm langer is. Citroen beschouwt het al jaren als een eer om z'n stationcars een eigen gezicht te geven. Er is bij de Citroen Breaks nooit sprake van een 'aange plakt laad- a ruim', maar er is altijd veel werk gemaakt van de presentatie. Dat was zo bij de BX Break, dat is zeker zo bij de XM Break. Gelukkig vormt de ZX Break geen uitzonde ring op deze goede ge woonte. De auto ken merkt zich door een fraaie vormgeving, ruim interieur en veel prakti sche gebruiksmogelijk heden. Comfort, veilig heid, weggedrag en rij- genoegen staan op hoog niveau. In z'n nopjes Achter het stuur van de ZX Break is het aange naam verpozen. Voor de testrit stelt de importeur het instapmodel van de ZX Break beschikbaar: de Reflex, uitgerust met de 1.9 liter dieselmotor. Als basisversie is deze Reflex het kaalst uitge voerd. Zo ontbreekt centrale deurvergrende ling, een afdekhoes voor de bagageruimte, terwijl de achterbank niet ge scheiden kantelbaar is, maar uit één stuk be staat. Ook kunnen we de achterklep niet van bin nenuit openen. Toch voelt ook de berijder van de ZX Break Reflex zich wel in zijn of haar nopjes. Qua comfort en veiligheid ontbreekt er hoegenaamd niets. Wel en wee Het tweespaaks stuur wiel is in hoogte verstel baar. De claxontoets zit op de linker stuursten- gel; dat is 'usance' bij Franse auto's. Onder de stuurstang ontwaren we de vuurrode hendel om de motorkap te openen. Het dashboard heeft twee klokken: links de snelheidsmeter die tot 200 km/u loopt, rechts een analoog uurwerk. Een centraal wijzertje houdt de brandstofvoor raad bij. Er zijn verklikkerlich tjes voor diverse vitale functies. Zo blijft de chauffeur onderweg keurig op de hoogte van het wel en wee van zijn Dezer dagen verschijnen de nieuwe Citroen- versies voor het modeljaar 1995 in de show rooms. Het grote aanbod strekt zich, naast de splinternieuwe ZX-Break, uit van de jeugdige AX, via de ZX-lijn naar het succesnummer Xantia en de 'luxe-limo' XM, de 'Auto van het Jaar '90'. Kort samengevat komen de wijzigingen hier op neer: nieuw front voor AX ZX en Xantia, airbags mogelijk op ZX en Xantia, nieuwe die selmotor voor de AX, nieuwe kleuren en inte rieurbekleding, anti-startcode (als diefstalbe veiliging) als optie op de Xantia en ZX Naast de nieuwe ZX Break, staat er bij Ci troën nog een nieuw model op stapel: de ruim tewagen 'Evasion'. Omstreeks half september maakt deze zijn opwachting op de Nederland se markt. vervoermiddel. Op de gerieflijke voor- stoelen zijn in hoogte verstelbare hoofdsteu nen geplaatst. Beide buitenspiegels zijn me chanisch instelbaar. De rolgordels kennen een Via een beeldscherm geïnformeerd worden over actuele ver keerssituatie en - zonder dat vooraf een route is vastgesteld - naar de gewenste bestemming worden geleid. Onderwijl ver keersopstoppingen en -knelpunten omzeilend. Dat zijn de voor delen waarvan Renault-rijders over twee jaar kunnen profite ren. Dan begint dit Franse automerk met de levering van het 'Carminat'-systeem, dat als extra kan worden ingebouwd in het dashboard van de auto. Met de type-aanduiding 'EXE' - afkorting van 'Executive' - brengt Mitsubishi nu een bijzonder complete versie van de Sig ma op de markt. In het verleden bracht het merk van de drie diamanten onder de aanduiding 'EXE' enkele modellen op de markt die zich qua luxe en comfort duidelijk onderscheiden van de basismodellen. Met de Sigma 3.0 V6 EXE levert Mitsu bishi Motors wederom zo'n luxueus uitgeruste auto. Een model voor de verwende automobilist, die het graag aan niets ont breekt. De nieuwe Sigma 3.0 V6 EXE beschikt over dezelfde krachtige en soepele drieliter SOHC-motor (dus met een enkele bovenliggen de nokkenas) die Mitsubishi onder andere ook gebruikt voor de Sigma Wagon. Het motorvermogen beloopt maximaal 125 kW/170 pk bij 5500 omw/min. De drieliter DOHC-motor (met twee boven liggende nokkenassen) die gebruikelijk is in de Sigma, legt maxi maal 151 kW/205 pk aan de dag. Toch is de SOHC-motor sterk genoeg voor de Sigma. Met z'n soe pele krachtsontwikkeling draagt hij het nodige bij aan het hoge comfortniveau van deze nieuwe Sigma-variant. Bovendien besteedde Mitsubishi ruime aandacht aan comfort en veiligheid. Standaard heeft de Sigma EXE belangrijke veilig heidsvoorzieningen aan boord zoals een airbag voor bestuurder en passagier, ABS-remsysteem en natuurlijk de side-impact be- schermingsbalken in de portieren. Bovendien heeft de auto stan daard een automatische transmissie en een anti-diefstalsysteem. Uiterlijk onderscheid Uiterlijk onderscheidt de Sigma EXE zich van de bestaande Sig ma's met DÖHC-motor. Zo heeft de 'EXE' een nieuw model licht metalen velgen, ronde projector-type mistlampen in de voorspoi ler, licht gewijzigde achterlichten. Hij wordt afgeleverd in enkele nieuwe metallic-kleuren. Het interieur is smaakvol afgewerkt met velours bekleding en kent een volautomatische airconditio ning met centrale display. De Sigma 3.0 V6 EXE heeft niet slechts een zakelijk karakter, maar is ook perfect toegesneden op gebruik op EXEcutieve ni veau, met een belangrijke dosis EXclusiviteit. De 170 pk sterke V6-motor staat garant voor een dynamisch rijgedrag, uitstekende prestaties, een voorbeeldig verbruik en een hoog comfort. In zijn marktsegment is de Sigma 'EXE' dan ook een mooie aan bieding, die zich door zijn gunstige prijs-kwaliteitsverhouding volledig waarmaakt. De Sigma zelf staat inmiddels wijd en zijd bekend als een ruime, op-en-top representatieve auto. De EXE-uitvoering geeft hieraan een EXtra dimensie. Prijs voor de Sigma 'EXE': 87.900,- Het belangrijkste voordeel hiervan is dat de automobilist in staat wordt gesteld de meest efficiënte route te kiezen van begin- naar eindpunt. RDS-TMC zendt namelijk in gecodeerde vorm infor matie uit over de verkeerssituatie op plaatsen waar zich proble men voordoen. Om over die informatie te beschikken, staat de betreffende auto voortdurend in contact met verkeerscentra en satellieten. Vier uitvoeringen Als 'Carminat' in 1996 op de markt komt, zal het systeem ver krijgbaar zijn in vier uitvoeringen. De basisversie, die de omvang heeft van een autoradio, verstrekt de bestuurder actuele ver keersinformatie, zowel in gesproken vorm als op een LCD- schermpje. Het systeem onderbreekt van tijd tot tijd de radiozen der waarop is afgestemd en verstrekt alleen die informatie die voor de bestuurder van belang kan zijn voor het bepalen van zijn of haar route. Deze basisversie gaat minder dan duizend gulden kosten. De meest uitgebreide versie, die naar schatting zeven keer zo duur wordt, is een compleet dynamisch navigatiesysteem. Hier bij geeft het systeem voortdurend aan waar de auto zich bevindt. Het systeem voert de bestuurder van kruising naar kruising. In deze uitvoering kan de gewenste eindbestemming worden inge voerd. Rekening houdend met de actuele verkeerssituatie leidt het beeldscherm de bestuurder daar dan via de optimale route naar toe. Kia Motors Nederland heeft een speciale ver sje ontwikkeld van de Sephia NLX de 'Classic Line'. In deze auto wor den extra's verwerkt, die het comfort verder vervolmaken en de sfeer en klasse van de auto verhogen. Het ac tiemodel is alleen deze zomer in een beperkt aantal leverbaar. De vierdeurs Sephia Classic Line met 1.6 li ter heeft onder meer standaard een elek trisch bediend schuif- /kanteldak. In het inte rieur is op stijlvolle wijze met kunststof een teakhouten accent aan gebracht. Ook een luxe mattenset is stan daard. Mede hierdoor komt de auto over als een limousine uit een duurdere klasse. Uiterlijk is de Sephia Classic Line direct te herkennen aan de fraaie wieldoppen en het derde remlicht ach ter. Dat laatste heeft uiteraard ook een be langrijke veiligheids functie. Voordeel De Classic Line is geba seerd op de reeds com plete en luxueuze Kia Sephia NLX De extra's hebben een totale waarde van 3.000 gul den. Toch ligt de prijs Voor de derde maal op rij heeft de Zweedse verzekeringsmaat schappij Folksam de Saab 9000 de presti gieuze titel 'SAFE CAR 1993-1994' toegekend. Na uitgebreide analyse van ongevallenstatis tieken bleek dat de 9000 z'n inzittenden veruit de beste be scherming biedt bij een aanrijding: de Saab 9000 blijkt liefst 65 procent veiliger te zijn dan de gemiddelde auto. „Vanuit het oogpunt van veiligheid boekt de Saab 9000 opmerkelij ke resultaten", ver klaart professor Claes Tingvall, die verant woordelijk is voor het jongste onderzoek naar de 'beschermingsfac tor' van auto's die op de Zweedse wegen betrok ken waren bij een onge val. „De uiterst solide carrosseriestructuur aan de voorzijde bezit een hoog energie-absor berend vermogen en le vert dus een belangrij ke bijdrage aan de be scherming van de inzit tenden bij een frontale botsing. Bovendien is het waar schijnlijk dat ook de grote interieurruimte van de auto daarbij een grote rol speelt. De Saab 9000 scoort ook op andere veiligheidsfron ten, bijvoorbeeld bij zijdelingse botsingen, aanrijdingen aan de achterzijde en bij een koprol. Om aan de top van de Folksam-ranglijst te komen, zijn veel kwali teiten vereist. Een auto moet in alle opzichten maximaal presteren. In dit opzicht heeft de Saab 9000 laten zien wat hij waard is". Saab blijft zich actief bezig houden met alle aspecten van veilig heidsonderzoek en - ontwikkeling. Daarom verwacht Saab dat de 9000 voorlopig wel de veiligste auto op de Zweedse (en andere) wegen zal blijven. „En kel de nieuwe Saab 900 kan voortzetting van de 'SAFE CAR' titel voor de Saab 9000 mogelijk in gevaar brengen aldus de Zweedse autofabriek. van de Kia Sephia NLX hoger dan die van de een gelimiteerd aantal met Classic Line-pak- NLX De Sephia Classic beschikbaar vanaf ket slechts 500 gulden Line is deze zomer in 30.400. In de BX-serie van Citroën was de Break-versie altijd één van de best verkopende typen. Dank zij z'n hydropneumatische veersysteem bleef de auto, ongeacht de lading, steeds keurig waterpas. Da's lek ker rijden. Ook met vroegere combi-modellen van de Ami en de latere GS wist Citroën veel kopers te trekken. Bij de komst van de ZX en Xantia als opvolgers van de BX had Citroën nog geen Break-versie klaar. Inmiddels is de ZX Break wel gereed. Hij is vanaf nu te koop in ons land. Toyota brengt met de Celica 2.0i GT Turbo 4WD een auto op de weg die het hart van menige auto liefhebber op hol brengt. Voor de rally-rijders van Toyota Team Europe is dit de auto waarmee zij opnieuw rally's gaan winnen, zoals zij eerder deden in het Wereldkampioenschap Rally-rijden in 1993. Wie de 'straatuitvoering' van deze bolide voor het leven van alledag gebruikt, heeft er eveneens een geweldige auto aan, met een extra aansprekend uiterlijk, een grote hoeveelheid actieve en passieve veiligheid en natuurlijk een fas cinerende hoeveelheid 'power'. Weliswaar is de straatversie van Toyota rally-racer stevig aan de prijs; als je ziet watje voor het bedrag van 112.300,- allemaal krijgt, dan valt de prijs ei genlijk nog mee. En natuurlijk bezit dit super scheurijzer alle kwaliteiten en betrouwbaarheid, die vaste prik zijn bij alle Toyota's. Dynamische daadkracht De nieuwe Celica Turbo 4WD wordt aangedreven door een tweeliter viercilinder motor. Mede dankzij een turbo, intercooler, zestien kleppen en twee bo venliggende nokkenassen levert de krachtcentrale een indrukwekkende vermogen. De topsnelheid bedraagt 245 km/u; de acceleratie van 0 naar 100 km/u duurt slechts 6,1 seconden. Citroen levert de ZX Break in vier uitvoerin gen: Reflex 1.4i Break, Avantage 1.8i Break, Reflex 1.9D Break en Avantage 1.9 TD Break. De prijzen van de Bre ak-versies liggen 2350,- hoger dan de vergelijkbare vijfdeurs ZX-modellen. Uiteraard keek Citroën bij het vaststellen van de ver koopbedragen met een schuin oog naar de con currentie. Met een van- afprijs van 31.560,- komt de ZX Break heel gunstig uit de bus. af de dwarsbalk onder de achterbank. Dit vloe relement kreeg nieuwe verstevigingsribben. Ook de ruim bemeten, gelijmde achterzijrui- ten dragen, door de ge bruikte techniek, actief bij aan de stevigheid van de Break. regelbare hoogte. Een dashboardkastje ont breekt. Daarentegen is er een flinke opbergnis plus twee portiervak - ken. Dubbel en dwars Veel ruimte betekent een uitkomst voor wie zakelijk gebruik maakt van het royale bergruim van de ZX Break. Deze Citroën combi fungeert dan als een produktie- middel, dat zijn geld dubbel en dwars waard is. Maar ook voor vrije tijd, sport, weekend-ver maak, recreatie en va kantie biedt het 1580 li ter grote laadruim talrij ke mogelijkheden. Om optimaal op zijn taak te zijn berekend, paste Citroën het ZX- concept aan voor Break- gebruik. Deze construc tieve wijzingen betref fen enkel de achterkant. Nieuw is het achterstuk van de bodemplaat, van- Citroën levert de ZX in vier uitvoeringen. Iedere versie heeft z'n eigen motorisering Mitsubishi levert z'n topmodel Sigma thans ook in een rijk uitgedos te EXE-versie. Bij Renault is de auto met satelliet-navigatie al meer werkelijkheid dan toekomstmuziek. Dankzij het 'Classic Line'-pakket komt het interieur van de Kia Sephia over ais ware het een limousine uit een duurdere klasse. Doorzichttekening van de Saab 9000, die zojuist voor de derde keer op rij is uitgeroepen tot de veiligste auto in Zweden. Citroen ZX Break: De Kia Sephia Classic Line. Automobielbedrijf Waldo b.v. Is gevestigd aan de Bokelweg 80 - 90 in Schiedam. Over levendige materie gesproken: deze Celica zit in. 6,1 seconden op 100 km. Prettig geprijsd De dakreling is standaard

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 19