I carpool •N Opel Astra Van en Cabrio evolueren volop mee met nieuw topmodel Sportieve Mazda: Xedos 9 Interstate Daewoo: nieuw Koreaans automerk voor West-Europa Citroen AX versie: 'First impression' Müllerpier wacht ruim 1200 antieke voertuigen Carpoolen, wat schuift dat? FSO komt met Rover-motor In Showroom Autobedrijf Nooteboom S0S7 Verkoopstart op komende Auto RAI HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1994 PAGINA 19 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, Fax: 070-3952669. De uitgestelde lustrum-manifestatie van de Federatie Histori sche Automobiel- en Motorfietsclubs (FEHAC) heeft plaats op zaterdag 3 september op de Müllerpier in Rotterdam. Op deze eerste zaterdag van september wordt Rotterdam 'over spoeld' door historische personenauto's, motoren, scooters, vrachtwagens en bussen. Naar verwachting worden op de Müller pier meer dan 1200 voertuigen gepresenteerd door alle bij de FE HAC aangesloten clubs. I Vanuit de clubs worden tevens honderden klassieke voertuigen verwacht met belangstellenden. Alle voertuigen, die acte de pre sence geven, zijn minimaal 20 jaar oud. Rijdend voertuigmuseum Het zal op die dag langs de Maas lijken of oude tijden herleven: nog niet eerder vond in Nederland zo n groots buitenevenement met historische voertuigen plaats. Het programma vormt een dynamisch geheel: zowel op de Mül lerpier zelf als door de gehele stad zijn historische voertuigen in beweging: concoursen en presentaties, een défilé voor genodig den en voor het publiek. Tevens vinden er door de gehele binnen stad ritten en demonstraties plaats. Kortom, het grootste rijdend voertuigmuseum van Nederland presenteert zich op zaterdag 3 september in de Maasstad. Modern Rotterdam vol met historische voertuigen levert ongetwijfeld een bijzonder schouwspel op. De FEHAC, opgericht in 1976, is de overkoepelende (belangen-) organisatie van clubs van historische auto- en motorfietsliefheb bers. Momenteel zijn bij de FEHAC meer dan 120 verenigingen aangesloten met in totaal zo'n 43.000 leden. Samen met je collega('s) in een auto naar het werk rijden kan al gauw honderden guldens per maand voordeel opleveren. Er is nu een handige schuifkaart waarmee men tot op de gulden nauwkeurig kan uitrekenen hoeveel geld er te besparen valt door te gaan carpoolen. Wie bijvoorbeeld met een Collega carpoolt over een woon-werk- afstand van 35 kilometer (enkele reis), in een auto met een nieuw- waarde van 25 tot 30 duizend gulden, bespaart 181 gulden netto per maand, zo valt op de schuifkaart af te lezen. Carpoolen is natuurlijk niet alleen goed voor de eigen portemon nee. Het helpt ook mee het fileprobleem terug te dringen en be perkt het energieverbruik en de milieuvervuiling. Wie alles wil weten over carpoolen, kan eer) gratis informatiepak ket aanvragen bij de ANWB Carpool Informatielijn: 06-9772 (50 ct/min). In dat pakket zit ook de handige carpoolrekenschuif. Dit najaar nog worden de resultaten van de samenwerking tus sen het Poolse automerk FSO en General Motors op het gebied van produkt-ontwikkeling voor de consument zichtbaar door de komst van nieuwe motoren en nieuwe modellen. De huidige hatchback (FSO Prima 1.5 SLXi en GLXi) krijgt een face-lift. Dit type wordt ondermeer voorzien van een andere mo torkap, grotere ruitewissers, nieuw interieur met andere stoelen, nieuwe interieurbekleding en een gewijzigd dashboard. Tevens is de spoorbreedte voor en achter drie centimeter vergroot. Dit komt de stabiliteit op de weg ten goede. Regelrechte primeur is de uitbreiding van het bestaande pro gramma met de FSO hatchback, uitgerust met een 1,4 liter 16V benzine-injectiemotor. Deze krachtbron is afkomstig van het Britse merk Rover, dat de Rover 114 met dezelfde motor aflevert. Deze versie met de Rover-motor wordt het topmodel van de mo- dellijn. Standaard is deze versie van alle gemakken voorzien. Zo beschikt-ie onder meer over stuurbekrachtiging, centrale deurs luiting, alarminstallatie, stoelen met lendesteun, hoofdsteunen achterin, lichtmetalen velgen, extra spoiler achterop en zijskirts. Deze FSO met Rover-motor onderscheidt zich dus zowel qua techniek als qua uitmonstering. Hij wordt beperkt leverbaar. Zijn prijs komt tussen 22.000 en 25.000 gulden te liggen. Per medio september staat hij te koop bij de FSO-dealers. Sedan in '95 Voor de wat langere termijn heeft FSO ook al nieuws aangekon digd. Begin 1995 wordt een vierdeurs sedan-versie met kofferbak verwacht. Van dit model is het prototype in Warschau al gereed. De importeur hoopt deze aanvulling op het leveringsprogramma op de komende Auto RAI (februari 1995) te kunnen presenteren. Verder wordt gesproken over onder andere stuurbekrachtiging, een geheel nieuw remsysteem en zelfs een vierwielaangedreven model met onafhankelijke achterwielophanging. Opel heeft z'n bestseller Astra een eerste kleine verjongingskuur gegeven. 'Evolution Permanen te' heet dat. Uiteraard profiteert ook de Astra Van bedrijfswagen van de verbeteringen die aan de Astra-lijn zijn doorgevoerd. Met één uitzonde ring: door het verhoogde dak is de standaard dak- railing van de Stationwagon op de Astra Van ko men te vervallen. Ook de Astra Cabrio evolueert volop mee. Juist bij de Astra Cabriolet, met zijn veeleisende klantenkring, zijn de verbeteringen aan de Astra- lijn perfect op hun plaats. Deze bij Bertone ge bouwde exclusieve Astra krijgt dus ook in de wa- genkleur gespoten bumpers, mistlampen vóór en een airbag. Voorts is het power-pakket standaard. Hierdoor bezit de Astra Cabrio nu een elektrisch bedienbaar cabriodak. In het 1995-programma van de Astra Cabrio ver valt de 1.4 liter motor. Tevens wordt de tweeliter vervangen door de nieuwe 1.8 liter zestienklepper met een stevige 85 kW/115 pk. Hij wordt met een vijfbak geleverd. Seat ging in 1993 door een diep dal. Nadat evenwel de tweede Ibiza- generatie in de verkoop kwam en de modellijn werd uitgebreid met de Cordoba kreeg het Spaanse merk de wind weer in de zeilen. Dit resulteert inmiddels in verkoopcijfers, die bijna twee keer zo hoog liggen als in het eerste hall jaar van 1993. Met de zojuist bij de dea lers verschenen, opgewaardeerde Toledo-reeks kan de Seat-afzet verder worden aangezwengeld. Tevens is de Toledo-lijn uitgebreid met een nieuw topmodel. Aange dreven door een tweeliter 16-klepper motor, goed voor 110 kW/150 pk, legt deze 'GT' spannende prestaties aan de dag. Dezer dagen is het drie jaar geleden dat de Tole do op de markt ver scheen. Het was het eer ste nieuwe Seat model nadat Seat onder de Volkswagen paraplu was gekomen. Over zijn representatie ve aanzien kreeg de To ledo van meet af aan veel lof toegezwaaid. Hij gaf het begrip 'Spaanse Schone' nieuwe inhoud. Toch bleek z'n uiterlijk vertoon nog voor ver fraaiing vatbaar. Zo zijn bij alle Toledo-versies de bumpers en grille nu in de wagenkleur uitge voerd en zijn alle model len voorzien van getinte ramen. Bij de kersverse Toledo- generatie heeft Seat di verse verbeteringen doorgevoerd. Het gaat zowel om details, die moesten worden aange past, als om zeer wezen lijke zaken. Niet-zicht- bare aanpassingen van de carrosserie, met name de bovenbouw, le veren een lager geluids niveau in het interieur op. Daarnaast zorgen talrij ke interieurverfijningen voor een aantrekkelijke ambiance. Zo zijn bij- voorbeeld de deurhen dels opnieuw ontwor pen. Ook de achterdeu ren zijn herzien om meer instapruimte te geven. Alle varianten van de Toledo hebben voortaan een groot doorlopende middenconsole met daarin een asbak (maar wie rookt er nu nog?), die na een enkele vin gerdruk hydraulisch ge dempt opent. Aan de stuurkolom zitten nieu we bedieningshendels voor ruitewissers en richtingwijzers. Het me- terblok heeft een nieu we, zilvergrijze afwer king. Handig hulpmiddel Alle Toledo's hebben nu een gescheiden kantel bare achterbank. Dank zij dit handige hulpmid del biedt de toch al op vallend grote bagage ruimte (550 liter met de achterbank omhoog, maximaal 1360 liter met de rugleuning omge klapt) optimale variatie mogelijkheden van per sonenvervoer en/of goe derentransport. Op de achterportieren zijn de raamslingers en asbakken zodanig ge plaatst dat ze beter be reikbaar en bedienbaar zijn. Uitbundig uitgedost Vooral het nieuwe top model Toledo 2.0i GT 16V is uitbundig uitge dost. Voor het tweeliter motorblok van de GT ging Seat te rade bij gro te broer Volkswagen. Daar werd de 1984 cm3 grote viercilinder aan bevolen, die we al ken nen uit de Audi 80. Audi 100, VW Passat 2.0i GT 16VBA; en de Corrado. Kortom een krachtcen trale, die z'n sporen al heeft verdiend en die voor de Toledo GT ge knipt is. Provisorische prijzen Seat-importeur Pon Car is inmiddels druk doen de de vernieuwde Tole- do-modellen, inclusief de GT, aan de dealers te leveren. Waarschijnlijk gaan de modelaanpas singen gepaard met een lichte prijsverhoging, maar het juiste percen tage is nog niet bekend. Evenmin is op het mo ment dat ik deze regels aan de tekstverwerker toevertrouw de juiste prijs van het nieuwe top model Toledo 2.0i GT 16V bekend. Persoonlijk gok ik op 49.995,-, maar het uiteindelijke bedrag kan ook iets la ger of hoger uitvallen. Mazda-importeur Auto Palace-de Binckhorst in troduceert de Xedos 9 Interstate. Deze sportieve uitvoering van het topmodel van Mazda is ont wikkeld in samenwerking met het gelijknamige Delftse tuninghuis. Vergeleken met de standaard Xedos 9 wijkt de Interstate-versie op een aantal punten nogal af. Na Hyundai en Kia komt een derde auto bouwer uit Zuid-Korea de Nederlandse markt betreden. De kersverse importeur Daewoo Mo tor Benelux presen teert op de komende Auto RAI van februari 1995 twee modellen: de K44 en de K55. Eerstge noemde wagen is een doorontwikkelde Opel Kadett, de K55 is een Vectra-achtig voertuig. Aan de opbouw van een dealernetwerk wordt thans naarstig ge werkt. Daewoo is sinds 1967 actief in de autobran che. Geleid door op richter en chairman Kim Woo-Choong is Daewoo in 25 jaar uit gegroeid tot een auto merk dat op z'n thuis markt, in het Verre Oosten, het Midden- Oosten en in Oost-Eu ropa al flink wortel heeft geschoten. De Daewoo Group be hoort tot de snelst groeiende concerns ter wereld. Het bedrijf is goed voor een jaarom zet van 60 miljard gul- den. In 1992 stond het op de 43e plaats van de Fortune-lijst van de honderd grootste on dernemingen. De Dae woo Group telt 22 on dernemingen met 80.000 werknemers. Het concern is actief in de internationale han del, scheepsbouw, tex tiel, elektronica en au- tomobielbouw. In West-Europa kwam Daewoo ais automerk niet aan de bak. Reden was een joint-venture met General Motors. Hierbij had het Ameri kaanse concern be paald dat Daewoo in de West-Europese landen geen verkoopactivitei ten mocht ontplooien teneinde de GM-doch- ter Opel niet in de wie len te rijden. Opkomst Sinds 1992 is Zuid-Ko- rea's derde autoprodu cent volledig zelfstan dig. Meedraaien in West-Europa, met zijn moeilijke, maar grote, boeiende automarkt stond hoog op de priori teitenlijst. Daartoe start vanaf be gin 1995 de verkoop van Daewoo in vrijwel alle landen van West-Euro pa. Hiermee komt het aantal Zuid-Koreaanse automerken dat in ons werelddeel opereert op drie: Hyudai, Kia en Daewoo. Geruchten willen dat ook de Num mer Vier van Zuid-Ko rea, het automerk Ssang Yong, plannen heeft Europa en de rest van de wereld te gaan 'veroveren'. Interstate heeft zowel wijzigingen aangebracht aan het onderstel als aan het interieur. Zo staat deze Xe dos 9 rondom op vijfspaaks lichtmetalen velgen en is het verlaagde onderstel met aangepaste veerpo- ten speciaal op deze band/velgcombinatie afge stemd. De standaard uitrusting van de Xedos 9 is aangevuld met een ultrasonoor alarmsysteem, ge schakeld op de centrale portiervergrendeling, de elektrisch te bedienen ramen en het automatische schuifdak. Voor de telecommunicatie vanuit de auto is geko zen voor een Storno 650 Personal installatie met booster, waarvan de hands-free set is weggewerkt in het plafond en het dashboard. De audio-installa- tie bestaat onder andere uit een in de kofferruimte ingebouwde CD-wisselaar en een extra versterker. Mazda 626 Wagon Interstate In samenwerking met het Delftse tuningbedrijf is ook de Mazda 626 Wagon Interstate ontstaan. Ver geleken met de standaard stationcar is deze station wagen zowel qua onderstel, interieur als buitenkant op een aantal punten aangepast. Citroen brengt een extra aanlokkelijke versie van de AX op de markt, de 'AX First Impression'. Deze uitvoering is leverbaar met drie of vijf deuren. Hij heeft dezelfde basisuitrusting als de AX 'First'. Specifiek voor de AX 'First Impression' zijn de lichtmetalen velgen, getint glas en zonnedak. De aparte bekledingsstof van de stoelen combineert uitstekend met de kleuren van de carrosserie: twee metallic lakken - donkergroen en lichtgrijs - en een rode parelmoerlak. 'First Impression' striping, bad ges, logo en dorpelbescherming completeren het geheel. Kortom, een leuke auto, die aantrekkelijk is geprijsd: 22.590,- voor de driedeurs versie; 23.540,- voor de vijfdeurs uitvoering. D 4 Uitgerust met de 1.4 liter 16-kleppen injectiemotor van Rover ver schijnt deze FSO medio september in de showroom. O Met een gewijzigde motorisering en enige andere verbeteringen is de Opel Astra Cabriolet vanaf modeljaar 1995 nog aanlokkelijker. Seat Toledo Autobedrijf Nooteboom is gevestigd aan de Zwaluw laan 84 in Schiedam. PW- - -aK-.f- S SS*? C-, Boudewijn M. Finson, directeur van het kersverse importbedrijf Daewoo Motor Benelux, heeft er zo te zien duidelijk zin in Met zijn in twee kleuren gespoten wagenkleur en fraaie vijfspaaks velgen is de Mazda 626 Wagon Intersta te een imposante verschijning.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 19