Nieuwe aanwinsten Stedelijk Museum J Ouderen kunnen ook weer naar school Tonnetje steken Ineke van Dijk beeldt Scheepsbouwer uit in Cursussen Thuiszorg Excursie op Gemeentedag Rommelmarkt HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1994 PAGINA 21 SCHIEDAM - Deze week zijn in het Stedelijk Museum nog de Nieuwe Aanwinsten te zien. Het zijn ruim 35 kunstwer ken, die onder het be leid van museumdirec teur Pieter Tjabbes zijn aangekocht. Er was van wege bevriezing van het aankoopbudget vanaf 1990, een bedrag van 450.000 gulden beschik baar. Dat geld is nog niet opgemaakt. Pieter Tjabbes heeft daar ook geen haast mee. Hij wil sleutelwerken in het museum krijgen en die vind je niet van de een op de andere dag. Pieter Tjabbes kreeg vorig jaar augustus groen licht van de. gemeente. Hij mocht met de aankoopcommissie be staande uit Cees van der Geer (kunstcriticus), Paul Donker- duyvis (kunsthistoricus), Carel Balth (kunstenaar) en Arno Lampe (kunstverzamelaar) werken voor het Stedelijk Mu seum aanschaffen. Het norma le aankoopbudget dat de ge meente beschikbaar stelt is f 80.000,- per jaar. Het ministe rie vult dat met een bedrag van f 90.000,- per jaar aan. Het systeem is nu overigens gewij zigd. WVC heeft voorgesteld dat de gemeente zelf f 100.000,- beschikbaar stelt en dat het rijk dat bedrag dan verdubbeld. Maar dat is een politieke kwestie waar Tjab bes nog niet veel over kan zeggen. „In ieder geval kun nen we met dat geld behoor lijk uit de voeten. Toen ik hier een paar jaar geleden in Schiedam kwam, was het bud get nog maar f 35.000 per jaar dat bedrag is behoorlijk aan gepast. Bovendien krijgen wij als museum ook geschenken van grote Schiedamse kunst verzamelaars als Piet Sanders en Goos Verweij." Anders Tjabbes heeft meer geld tot zijn beschikking dan de voor malige museumdirecteur Hans Paalman. Dat is echter niet de enige reden voor een ander aankoopbeleid. Paal man had met zijn aankoop commissie een andere tactiek van aankopen. „Hij kocht va ker werken van kleinere, jon gere kunstenaars.,Toen ik het beleidsplan opstelt dacht ik, ik ga dat anders doen. Daar mee wil ik niet zeggen dat Paalman het niet goed heeft gedaan, maar ik voer een an der beleid. Ik wil belangrijke dingen aankopen en wil daar om niet het risico lopen iets van een eendagsvlieg aan te kopen. Ik volg een kunstenaar een paar jaar en kijk watvoor werk binnen zijn oeuvre het belangrijkst is. Dat werk wil ik hebben. Ik weet dat ik door langer te wachten met kopen het risico loop meer te betalen voor het werk dat binnen onze collectie past, maar ik maak daarmee de kans dat ik me vergis zo klein mogelijk." Tjabbes vindt de hoeveelheid werken geen criterium. Het gaat hem erom of een werk waardevol is en dan niet zo zeer in financiële, maar wel in kunst-historische zin. Hij geeft liever f 80.000,- aan een belangrijk werk uit, dan aan tien minder interessante wer ken. Een ander speerpunt in zijn beleidsplan is meer nadruk op beeldhouw kunst en de grafiekcollectie bijhouden. „Ik wil niet alleen schilderkunst maar ook hele andere technieken laten zien. Een nadeel daarvan is wel dat dat vaak duurdere kunstwer ken zijn." Goede afspiegeling De museumdirecteur vindt het niet nodig om werken van alle Schiedamse kunstenaars aan te kopen. „Ik koop wel van Schiedammers, maar vind niet iedere Schiedamse kun stenaar goed genoeg voor de museumcollectie. De collectie moet een goede afspiegeling geven van de betere kunste naars uit Schiedam. De kwali teitscriteria liggen uiteraard 'gemiddeld lager liggen dan bij landelijke aankopen, maar het moet beslist niet zo zijn dat er van alle Séhiedamse kunste naars iets in de collectie aan wezig zou moeten zijn." Meer figuratief Hoewel Pieter Tjabbes niet met het verleden breekt, merkt hij wel dat hij meer fi guratieve kunstwerken uit zoekt dan Hans Paalman. „Ik heb bij mezelf gemerkt dat ik onbewust steeds werken met figuratieve elementen uitkies en maar weinig werken die al leen abstract zijn. Dat heeft niks met wantrouwen in ab stract te maken. Ik denk dat figuratief bij deze tijd hoort en een museum moet de geest van de tijd weergeven." Vanaf deze week geeft Pieter Tjabbes bij enkele aange kochte werken tekst en uit leg in het Nieuwe Stadsblad. De onderstaande werken zijn van de kunstenaar Joseph Semah. Tjabbes geeft de vol gende uitleg bij de werken: „Joseph Semah is een Babylo nische Jood. Hij heeft een in tellectuele, religieuze achter grond. Hij heeft door een aan tal landen gezworven en is uit eindelijk tien jaar geleden in Nederland terecht gekomen. Met zijn kunst probeert hij twee culturen, namelijk de Joodse en de Westerse, samen te voegen. Hij doet dat met beeld en tekst. De Joodse cul tuur is namelijk heel tekstueel gericht, terwijl in het Westen het beeld veel belangrijker is. SCHIEDAM - Voor de vierde achtereenvolgende maal wordt er een Ge meentedag georgani seerd. Ook Schiedam doet daaraan weer mee. Op zaterdag 24 septem ber laat de gemeente bur gers een kijkje nemen in het stadskantoor. De gemeentedag staat dit jaar in het teken van Bouw en Wonen. Schie dam heeft daarom een busexcursie georgani seerd die geïnteresseer den langs allerlei bouw projecten in de stad en een expositie brengt. Tij dens de excursies wordt door medewerkers van de gemeente iets vertel*! over de achtergronden van het Schiedamse bouwbeleid en worden bezoekjes gebracht aan enkele bouwprojecten. Zo zullen in Spaland nieuw bouwwoningen in aan bouw kunnen worden be keken. Behalve deelnemen aan excursies kunnen Schie dammers ook een bezoek brengen aan een exposi tie in de kantine van het stadskantoor. Daar zul len tekeningen, foto's en maquettes van allerlei bouwprojecten te zien zijn. En de veertiende etage is opengesteld van wege het prachtige uit zicht over de stad. Hij maakt een synthese van de twee. Semah gebruikt vele letters en woorden uit het Her- breeuws. Zo zijn ook de koper en vormen van een van de aangekochte werken uit het Herbreeuws overgenomen. De koperen vorm is een soort af geleide van het Herbreeuwse schrift. In de vormen liggen struisvogeleieren. Het kunst werk geeft iets van verganke lijkheid en eeuwigheid aan. De tekeningen die ook van hem zijn, zijn Joodse teksten. De tekeningen heeft hij Pla centa and Infiniti genoemd. Hij heeft deze naar aanleiding van de geboorte van zijn kind gemaakt. De tekeningen zijn met ballpoint en goudinkt ge maakt. De kunstenaar Joseph Semah voelt zich als een profeet. Hij probeert zijn kunst uit te dra gen, uit te leggen. Ik heb deze werken aangekocht omdat Se mah een goede kunstenaar is, omdat het binnen het beleid 'meer beeldhouwwerk' past en omdat hij de realiteit in zijn werk betrekt." SCHIEDAM - Muziekvereni ging St. Radboud organiseert zondag 28 augustus weer het jaarlijkse kampioenschap Tonnetje Steken. De dag be gint met een koffieconcert van de muziekvereniging om 10.45 uur. Bezoekers kunnen alvast in de stemming komen met be roemde klanken van onder an dere Copacabana en stukken uit musical Cats. Daarna kan men zich inschrijven voor ton netje-steken. Degenen, die lie ver niet het risico lopen de ton mis te steken en een ton water over zich heen krijgen, kun nen zich vermaken in de En gelse Pub de snackbar of aan drogere spelletjes deelnemen zoals ballengooien, sjoelen, darten, schieten, bierfietsen en Holierhoek-om-fietsen. Voor de kinderen is er een speciale kinderhoek. Het feest is op het Kerkplein aan de Kerkweg/hoek Joppe- laan. SCHIEDAM - Veel oude ren denken dat zij te oud zijn om nog iets te gaan leren. Dat is een fabeltje, want ook wan neer men de zestig ge passeerd is kan men nog makkelijk aan een nieuwe studie beginnen. Er is een generatie, die denkt dat naar school gaan niets voor hun is. Ze voelen zich er te oud voor en denken dat zij het niet aankunnen. Voor leren ben je echter nooit te oud en daarom is in Schiedam de Se niorenschool in het le ven geroepen. De Seniorenschool is geen of- ficiel schoolgebouw, maar een paraplu voor alle onderwijsac tiviteiten die in Schiedam voor ouderen plaats vinden. Het is een initiatief van het Educatief Centrum voor Vol wassenen (ECV) en de Stich ting Welzijn Ouderen Schie dam. Ineke Hoebink, adjunct directeur van het ECV, is heel blij met de samenwerking. „Ik merkte dat het bij klassen op de zogenaamde Open School niet goed werkte om hele jonge vrouwen met klei ne kinderen thuis, samen in een klas te zetten met oudere vrouwen waarvan de kinderen allang de deur uit zijn. Ik dacht: ik moet speciaal iets voor ouderen gaan doen. Zo doende ben ik drie jaar gele den begonnen met een Open School voor Ouderen. Vorig jaar zijn we gaan praten over een samenwerking met de stichting Welzijn Ouderen Schiedam. Daar weet-men im mers wat de behoefte van ou deren is en heeft men de con tacten. Het resultaat is dat we dit schooljaar van start zijn gegaan met de Senioren school." Ook Lea van der Valk, functio naris bij de Stichting Welzijn Ouderen, is te spreken over deze opzet. „Op deze manier gaan we versnippering tegen. Wij geven nu een concreet voorbeeld van 'ontschotting tussen instellingen', zoals men dat in het kader van de sociale vernieuwingen zo mooi kan zeggen. Het doel op lan gere termijn is ook andere in- STOLWIJK - Schiedam krijgt er een beeld bij, de scheepsbouwer. Op 10.000,- na, is de finan ciering van het bronzen beeld rond. Wanneer al les via planning ver loopt, prijkt er volgend jaar juni een meer dan twee meter hoog beeld op een sokkel bij de nieuwbouw aan het Hoofd. Beeldhouwster Gemeente SCHIEDAM Ineke van Dijk heeft, na een selectie door een deskundige commissie, de opdracht gekregen het beeld te maken. Haar ontwerp van een scheepsbouwer bleek niet alleen de meest realistische te zijn, maar scoorde ook op ar tistiek vlak het hoogst. Een bezoek aan haar atelier in Stolwijk maakt duidelijk hoe de kunstenares te werk gaat. Haar woning en atelier liggen midden tussen de weilanden. In een oergezellige boerderij omringd met grote stukken land, prachtige bomen en bloemen woont en werkt de in Gouda geboren kunstenares. Het is een wereld op zich. Overal op het erf staan beel den tussen de kleurenzee van de bloemen in. In de wijde omgeving hoor je af en toe een koe of een schaap en de wind. Het moet een heerlijke plek zijn om te werken. Dat vindt Ineke ook. Zij houdt van sfeer. Dat is misschien ook de reden waarom zij beeldhouw ster is geworden. „Het leuke aan beeldhouwen is dat het ruimte geeft. Bij schilderen bijvoorbeeld is dat toch an ders. Dan maak je dingen meer fantastisch. Bij beeld houwen werk je meer met de ruimte er omheen. Het is niet alleen het beeld, maar ook de lucht eromheen." Ineke van Dijk startte al op 16-jarige leeftijd haar artistie ke opleiding aan de Academie van Beeldende Kunst te Rot terdam. Zij rondde daar de richting Beeldhouwen af en vervolgde haar studie onder leiding van Frederico Carasso aan de Jan van Eijck Acade mie te Maastricht. De beeld houwster heeft altijd van haar kunst kunnen leven en haar kinderen ermee kunnen op voeden. In de ruim dertig jaar dat zij exposeert en opdrach ten uitvoert is Ineke van Dijk zich gaan specialiseren in on derwerpen als mens en dier. Vooral balletten geïnspireerd door onder andere het Neder- 1 f r-.-v* lands Dans Theater, brengen haar gevoelens tot uitdruk king in een geabstraheerd rea lisme. Die stijl is eigenlijk kenmerkend voor al haar wer ken. Het is zoals zij zelf om schrijft, gestileerd naturalis me. Het is een synthese tus sen realisme en abstractie. De prachtige dansers, de Max Ha- velaar Award en een ooievaar die uit zijn ei kruipt zijn daar voorbeelden van. Ook maakte zij borstbeelden van pnder meer Herman van Veen en J. Luns. Het 'uitbeelden' van ambachtelijk vakmanschap is haar niet vreemd. Zo maakte zij eerder De Kaasboerin voor de gemeente Gouda, De Wijn boer, en De Steenzetter ter ge legenheid van 50 jaar Afsluit dijk. Nu dus De Scheepsbouwer voor de gemeente Schiedam. Het idee om Schiedam te ver rijken met een beeld van een scheepsbouwer is afkomstig van kunstenaar Frits Hende- rickx. Hij maakte destijds het eerste Schiedamse beeld: De Brandersknecht. Frans van Krugten die directeur is van een scheepsreparatiebedrijf en door allerlei nevenfuncties een grote rol speelt in het so ciaal-culturele leven van de stad, vond het direct een goed idee. Tijdens de tweede kerst markt (ook een initiatief van Van Krugten) startte hij direct een actie om geld voor het beeld bij elkaar te krijgen. Er werd een commissie in het le ven geroepen en Frans nam het voortouw in handen. Op dit moment is er nog een te kort van 10.000,-. Dat geld moet nog bij elkaar worden gebracht door de verkoop van bronskleurige replica's van ongeveer 20 centimeter hoog te. Deze replica's zullen aan het begin van het voorjaar klaar zijn. Inmiddels is de kunstenares aan het werk gegaan. Het voorwerk is achter de rug. Want om tot een ontwerp te komen, is zij op zoek gegaan naar een echte klinker. Een klinker, omdat dat beroep in de scheepsbouw de samenstel ling van schepen het meest symboliseert. Ineke vond zo'n ambachtelijke scheepsbouwer en maakte een hele studie van zijn werk en houding. Nu het ontwerp af is en uitgewerkt moet worden tot het definitie ve beeld, gaat zij verder met het bestuderen van de klin ker. Het ontwerp wordt nu zeven keer vergroot. De werkwijze van de kunstenares is dan - eenvoudig uitgelegd- als volgt: „Ik las eerst met behulp van een techneut een constructie die de basis vormt voor het definitieve beeld. De construc tie bekleed ik vervolgens met allemaal stukken was wat als hechtmiddel dient om het fei telijke beeld te maken. Dat proces duurt minimaal drie maanden. Ik vreet me erin. Ik moet onder spanning werken anders sta ik domweg te ver groten. Wanneer de opdracht gever het 'wassenbeeld' heeft goedgekeurd, komt de gieter mallen maken. Je kan echter zo'n groot beeld niet in een keer gieten, je moet daarom verschillende mallen maken. De verschillende stukken brons worden vervolgens in elkaar gelast en bewerkt. Voordat het beeld uiteindelijk op de sokkel wordt geplaatst wordt het gepatineerd." Hoewel er hard gewerkt wordt aan de scheepsbouwer, is Frans van Krugten alweer op 'zoek naar een vervolg. „Het lijkt me erg leuk om nu te gaan werken aan een beeld van de bekende negentiende eeuwse schrijver Francois Ha- verSchmidtvolgens mij zijn we dan aardig compleet met de beelden in Schiedam." Rond de tijd dat het beeld wordt onthuld zal de kunste nares uit Stolwijk voor het eerst sinds lange tijd buiten haar atelier exposeren. Dat zal zijn bij Interbook aan de Lan ge Haven 97. stellingen zoals de volksuni versiteit, huishoudelijke voor lichting en bijvoorbeeld de muziekschool bij de Senioren school te betrekken." Analfabeten Ouderen kunnen zich op een willekeurig momerrt in het jaar aanmelden voor een van de cursussen. Zo worden er lessen in lezen en schrijven gegeven, zijn er thema-bijeen komsten, een Open School voor 55-plussers, is er een cur sus Engels, een cursus Alge mene Ontwikkeling, een cur sus Geheugentraining en een Computercursus. De lessen worden bovendien op allerlei niveaus gegeven. Bij het ECV bekijkt men in welke groep de kandidaat het best mee kan. Ook wanneer mensen niet kunnen lezen of schrijven, kunnen zij zich opgeven voor een van de cursussen. Ineke Hoebink benadrukt dat juist analfabeten de stap zou den moeten nemen om weer iets te gaan leren. „Vaak scha men mensen zich ervoor, maar wanneer zij hier komen merken zij dat zij de enigen niet zijn. Van de oudere Schie dammers is namelijk een op de acht analfabeet. Het is ook niet iets om je voor te scha men. Vroeger was school min der belangrijk en werden er andere eisen aan kinderen en jeugd gesteld." Een voordeel van de Senioren school is dat de lessen altijd in de buurt worden gegeven. Zo wordt er les gegeven in Dien stencentrum De Woudhoek, het ECV aan het Dr. Wibaut- plein en Dienstencentrum de Vier Molens. Men werkt er hard aan om ook in Zuid en Oost een vaste ruimte te krij gen. „Het is net zoiets als Ve ronica," zegt Lea van der Valk „De Seniorenschool kont naar u toe." De kosten van de cursussen varieren van f 15,- tot f 60,-. Voor meer informatie en aan melding kan men terecht bij het centraal meldpunt bereik baar van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur (tel.: 4264022) of tijdens werk dagen bij het ECV (tel.:4717375). SCHIEDAM - Zaterdag is er een grote rommelmarkt in de Nieuwstraat 12 tegenover ge bouw De Teerstoof. De markt begint om 10.00 uur, toegang is gratis. WATERWEG NOORD - Thuis zorg Nieuwe Waterweg Noord organiseert dit najaar enkele cursussen op hét gebied van gezondheid. De cursus 'Thuis een zieke verzorgen' start 13 september in Schiedam, 19 september in Maassluis en 21 september in Vlaardingen. De deelnamekos ten bedragen 65,-; leden betalen 25,-. 'Eerste Hulp aan Kinderen' is een cursus voor mensen met kinderen tot 8 jaar. De cursus start in het najaar in zowel Vlaardingen als Schiedam en Maassluis. Deelname kost 89,-; leden betalen 75,-. De cursus 'Omgaan met chro nische pijn' wordt alleen in Schiedam gegeven, in samen werking met de Stichting Maatschappelijk Werk. Deel name kost 35,-; leden beta len 25,-. Voor vrouwen, die last hebben van incontinentie, wordt een doorlopende cursus 'Uw blaas de baas' gegeven in Schiedam. Met een verwijzing van de huisarts kan men hier gratis aan deelnemen. Voor meer informatie kan men zich wenden tot het Cur susbureau van Thuiszorg NWN, telefoon 4260511 (maan dag tot en met donderdag van 8.30 tot 16.30 uur). I Tjabbes wil risico's zo klein mogelij k maken >-■ -■ 'Placenta and Infiniti' Een klas 55-plussers in de schoolbanken 'De Seniorenschool komt naar u toe' Een ander kunstwerk van Joseph Semah 'Ik moet onder spanning werken, anders sta ik domweg te vergroten' WET MILIEUBEHEER KENNISGEVING BESCHIKKING Onderwerp Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben op 24 mei 1993 een aanvraag om vergunning krachtens de Wet milieubeheer ontvangen. Het gaat om een aanvraag van sport- en gezondheidscentrum Fit-Plus om vergunning voor het oprichten en in werking hebben van een sport- en gezondheidscentrum aan de Schoolstraat 1uitkomende Nieuwe Haven te Schiedam. Burgemeester en wethouders van Schiedam besloten de gevraagde vergunning te ver lenen. Aan de vergunning zijn voorschriften verbonden ter bescherming van het milieu. Inzage x U kunt de beschikking, de aanvraag en de overige van belang zijnde stukken van 24 augustus 1994 tot en met 20 september 1994 tijdens de werkuren inzien in het kantoor van de DCMR Milieudienst Rijnmond (DCMR), 's-Gravelandseweg 565 te Schiedam. De stukken kunnen ook buiten werkuren worden ingezien in het kantoor van de DCMR na telefonische afspraak (010-4 273 414). Beroep Binnen zes weken na de datum van ter-inzage-legging van de beschikking kan bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State beroep worden ingesteld door: de aanvrager en de adviseurs; degenen die bezwaren hebben ingediend tegen de ontwerp-beschikking; - belanghebbenden die aantonen dat zij redelijkerwijs niet in staat zijn geweest bezwaren in te brengen tegen de ontwerp-beschikking. Het beroepschrift moet worden ingediend bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt van kracht na afloop van de beroepstermijn, tenzij gedurende die termijn een verzoek om voorlopige voorziening is gedaan. Een dergelijk verzoek moet worden ingediend bij de voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. De beschikking wordt niet van kracht voordat op het verzoek is beslist. Indien voor het oprichten van de inrichting tevens een bouwvergunning is vereist, wordt de vergunning niet eerder van kracht dan nadat de bouwvergunning is verleend. Inlichtingen Voor nadere inlichtingen over de aanvraag en de beschikking kunt u zich wenden tot de DCMR, telefoonnummer 010 - 4 273 340 (de heer A.M. de Reuver). Voor vragen over de vergunningprocedure en terinzagelegging en voor verzoeken om kopieën (tegen betaling) van de ter inzage gelegde stukken kunt u contact opnemen met bureau Registratuur van de DCMR (telefoonnummer: 010-4 273 403). Projectnr: 93.21.03 Schiedam, 24 augustus 1994 V Ineke van Dijk in de beeldentuin voor haar atelier

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 21