•N r De trots van Nefkens Eurodam Verjongingskuur geeft Peugeot 605 nog meer allure Mazda 626 Cronos Ford neemt Scorpio flink onder handen Volvo 850: nieuwe tweeliter motor Renault Espace Cyclade Actiemodel Golf Pink Floyd Kinderzitje voor Laguna Europese Commissie zet de puntjes op de „i". Geen pech Riant uitgeruste HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 PAGINA 23 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Sijthoff Pers Weekbladenpostbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, Fax: 070-3952669. In navolging van de succesvolle Espace Helios brengt Renault de 'Cyclade' op de markt. Deze uitvoering van Renault's ruim tewagen is vanaf heden leverbaar. Voor de Renault-dealer betekent de Espace 'Cyclade' een extra wapen tegen de nieuwste concurrenten in het ruimtewagenseg ment van Lancia. Citroen en Peugot. Naast Fiat en PSA hebben ook andere Europese autobouwers, zoals Ford en Volkswagen, ruimtewagens in de maak. Na ruim tien jaar is Renault niet lan ger de enige Europese fabrikant in dit segment. De nieuwste uitbreiding van het Espace-gamma is de 'Cyclade'. Zijn uitrustingsniveau is gebaseerd op de Espace RN-versie. In het interieur is de Espace Cyclade herkenbaar aan de specifieke bekleding. Renault levert deze versie naar keuze met een benzi nemotor of een turbo dieselmotor. De prijs van de Espace Cyclade is voorlopig vastgesteld 56.950,- voor de benzineversie en -61.950,- voor de uitvoering met dieselmotor. '1 Qp 3, 4 en 5 september geeft de legendarische roek-band Pink Floyd een concert in de nu reeds uitverkochte Feyenoord-kuip in Rotterdam-Zuid. Volkswagen sponsort de Europese tournee van déze Britse popgroep. Ter ere van de samenwerking introduceert dé Nederlandse VW-organisatie een actiemodel, getiteld Golf 'Pink Floyd'dat vanaf eind augustus bij de VW-dealer in de showroom staat. De Golf Pink Floyd is gebaseerd op een Golf CL. Het actiemodel is leverbaar met keus uit drie benzinemotoren. Kern van de zaak is natuurlijk het speciale Pink Floyd -pakket. Dat betekent vele extra's. De prijs voor het 'Pink Floyd'-pakket bedraagt 1495,-. Renault biedt op zijn Laguna - opvolger van de Renault 21 - te gen een bescheiden meerprijs voortaan een speciaal kinderzi tje aan. In de Laguna RT, RXE en V6 verschaft deze geïntegreerde kin derstoel de kleinste passagiers een veilige en comfortabele zit plaats op de achterbank. Het zitje is geschikt voor kinderen van 15 tot 35 kilogram. Renault's kinderstoel voor de Laguna vertoont grote overeen komsten met de kinderstoel, die standaard was gemonteerd in de Renault 19 Driver. Dit actiemodel was tot voor kort leverbaar. Op alle vier- en vijfdeurs uitvoeringen van de Renault 19 is het zitje leverbaar als fabrieksoptie. De Europese automobilisten hebben recht op fabrieksgarantie in de hele Europese Unie ongeacht in welk land zij hun wagen gekocht hebben en de status van de verkoper - concessiehouder of tussenpersoon. De Europese Commissie moest hieraan begin juni herinneren nadat zij een aantal klachten van tussenperso nen had gekregen die niet tot de officiële netten van concessie houders van merken behoren. De meeste van die klachten kwamen uit Duitsland. Het betreft hier verkopen en garanties „zonder grenzen", een kwestie die al eens eerder aanleiding tot processen, met name in Frankrijk en België, en rechtzettingen van de Europese Commissie heeft gege ven. Deze keer hebben officiële concessiehouders ^en recente uitspraak van het Europese Hof van Justitie aangegrepen om fa brieksgarantie te weigeren op auto's die bij tussenpersonen wa ren gekocht. In januari hebben de Europese rechters bevestigd dat de offieële dealer van Cartier horloges de fabrieksgarantie mag beperken in dien het distributiesysteem van deze horloges de Europese con currentieregels eerbiedigt. De commissie herinnert er echter aan dat auto's geen horloges zijn en dat er een speciaal Europees re glement bestaat voor de verkoop van auto's. Deze „wet" staat ge durende tien jaar, tot juli 1995, de huidige exclusieve distributie systemen per merk toe, maar onder bepaalde voorwaarden. Een daarvan zegt nu juist dat de consument zijn wagen kan laten re pareren of om het even welke andere dienstverlening kan krijgen die voortvloeit uit de fabrieksgarantie, in ongeacht welk land van de Europese Unie en van welke handelaar de wagen ook maar is gekocht... Een fabrikant die weigert of laat weigeren garantie te geven op auto's die in een parallel distributiesysteem zijn gekocht loopt de kans dat een rechter in om het even welk Unie-land zijn eigen distributiesysteem op losse schroeven zet. Als je als winnaar uit de bus komt bij een onderzoek naar pechge- vallen met de auto, kan dat natuurlijk nooit betekenen datje dan de meest pechgevoelige auto gaat belonen. Toch hebben een aan tal lezers dat zo opgevat toen wij onlangs publiceerden dat de Mazda 323 en 626 de Pechprijs hadden ontvangen van de Duitse ADAC. Om alle onduidelijkheid weg te nemen: de Mazda 323 staat nummer één in de lagere middenklasse en de 626 werd win naar in de middenklasse, als minst pechgevoelige auto's dus... In 1990 bracht Automobiles Peugeot de 605 op de weg. Thans heeft Peugeot zijn topmodel gemoderniseerd. Omdat het concept na vijf jaar natuurlijk nog lang niet verouderd is, onderging Peugeot's prestigemodel geen revolutionaire wijzigingen. Peugeot gaf zijn top model een verjongingskuur en een technische opwaardering, waar door de auto weer een paar jaar vooruit kan. Door de uiterlijke aanpassingen oogt de 605 nu nog verfijnder dan voorheen. Hij straalt nog meer allure en distinctie uit. Na het succes van het actiemodel Mazda 626 'Millionaire' introdu ceert Mazda nu de 626 'Cronos'. Hoofdken merk van dit actiemo del is de rijke uitrus ting. De Mazda 626 Cronos is leverbaar met de stille en zuinige 1.8 li ter motor. De uitrus ting is riant te noe men. Standaard be schikt de auto over stuurbekrachtiging, centrale deurvergren deling met afstands bediening, wieldop pen, 50 Watt tweeweg luidsprekers, getint warmtewerend-glas en een toerenteller. Verder heeft de Cro nos een startonder breker (een zogeheten 'immobilizer') die wordt in- en uitge schakeld met de af standsbediening van de centrale deurver grendeling. Van buiten is de Cro nos te herkennen aan de type-aanduiding op de voorschermen. Prijzen De Mazda 626 Cronos is verkrijgbaar als se dan en hatchback. De prijs van de 626 Cro nos sedan bedraagt 36.995,-, terwijl de hatchback 38.595,- kost. Uiterlijk hebben de ver anderingen vooral be trekking op de vóór- en achterkant van de auto. Het front is moderner geworden, terwijl de achterkant nu minder massief oogt. De lengte van de 605 is met bijna 4,5 cm toege nomen naar 4,76 meter. Daarnaast werden op de flanken nieuwe stoot- strips met zij- cligno- teurs ge monteerd. Deze ge ven de auto een robuus te, elegante uitstraling. Verder is de lijnvoefing van de 605 nu vloeiender dan bij de vorige versie. Dit is te danken aan de nieuwe voorbumper, de kofferdeksel die nu een kleine geïntegreer de spoiler heeft en aan de achterlichten die wat breder geworden zijn. Door deze aanpas singen komt de 605 nu nog ranker en slanker over dan voorheen. Op de achterklep zorgt de Peugeot-leeuw voor extra herkenning. Dit is tevens een punt waarop de 605 zich onder scheidt van de 405. Want in eerste oogopslag lij ken de 405 en de 605 erg veel op elkaar. Kenmer kend voor de 605 is na melijk de familiegelij kenis met de succesvol le 405. Zwelzak Elke 605 heeft voortaan standaard een airbag aan de bestuurderszij de. Deze 'zwelzak' (zoals onze zuiderburen zeg gen) is ondergebracht in het hiervoor speciaal ontworpen nieuwe 4- spaaks stuurwiel. Ver- sterkingsbalken in de portieren, veiligheids gordels met oprolauto- maten en automatische spanners vóo' r zijn voortaan vaste prik evenals 3-punts veilig heidsgordel met opro- lautomaat voor de pas sagiers achterin. Ruime aandacht be steedde Peugeot aan de verbetering van het dashboard, waarbij ove rigens het frame onver anderd bleef. De bedie ningshandles onder het stuurwiel (radio, cruise- control) zijn van een nieuw type en beter be reikbaar. Het nieuwe middenstuk van het dashboard om vat zeven toetsen op. Samen vormen zij het bedieningspaneel van de klimaatregeling, zijn de het ventilatie/ver warmingssysteem dan- wel de airconditioning. Dubbel en dwars Kopers van een ver nieuwde 605 hebben keus uit vier benzine motoren. Nieuw is de tweeliter motor met 16 kleppen. Voorts zijn er twee turbodieselmoto ren. Rijden met de 605 twee liter is een prettige be zigheid, vooral door het mooie koppel onderin. Al vanaf 1800 omw/min pakt de viercilinder pit tig op. Tussen 3000 en 3500 tpm komt de tweel iter ietwat rauw over, maar het geluid blijft ruim binnen de perken. Tussen de 'gewone' drieliter V6 en de drieli ter 24-klepper is ook enig verschil in motor geluid waarneembaar. De 24-klepper laat zich iets meer horen, logisch voor een multiklepper. Prettig geprijsd Bij het vaststellen van de prijzen van de ver jongde 605 keek Peuge ot met een schuin oog naar wat de naaste con currenten in deze klasse in rekening brengen. Met een vanafprijs van rond 55 mille zit je pre cies goed in dit markt segment. Daarom kost het 605-instapmodel de SLI 2.0 dan ook precies 55.990,-. Afhankelijk van de motorisering en de omvang van het com- fort-pakket lopen de prijs op tot 111.305,- voor de 605 SV drieliter 24-klepper. Wie wil die selen met de 605 is tus sen de 62.990,- (SLDT 2.1) en 87.485,- (SVDT 2.5) kwijt. ïiïSÊË&é mm m 3T X" Bijna tien jaar geleden verving Ford zijn toen malige topmodel Gra nada door de opvallend gelijnde Scorpio, die het prompt tot 'Auto van het Jaar 1986' bracht. Bijna tien jaar verder is het nu de beurt aan de Scorpio om een verjongings kuur te ondergaan. Vanaf 17 november 1994 staat de vernieuw de Scorpio bij de Ford dealers in de show room. Hoewel gedetailleerde gegevens nog ontbre ken, is al wel duidelijk dat Ford z'n topmodel zowel qua exterieur als interieur flink onder handen heeft genomen. Duratec Technisch schijnt er minder aan de auto ver hapstukt. We nemen dan ook aan dat de twee de Scorpio-generatie - net als z'n voorganger - nog steeds achterwiel aandrijving heeft. Ver der ligt het in de lijn der verwachting dat de Scorpio ook de beschik king krijgt over Ford's nieuwe 2,5 liter V6-mo- tor met 24-kleppen, die zojuist in de Mondeo is geïntroduceerd. Stijlbreuk Verrassende verande ringen zien we aan de vóór- en achterkant van de auto. In het front do mineert nu een grote ovale grille, die doet denken aan een sterk uitvergroot Ford-logo. Door de brede chroom- rand wordt deze nieuwe grille nog meer bena drukt. Ook de bijzonder grote koplampen vormen een saillant detail. Terwijl de trend de laatste jaren steeds meer richting kleine, platte koplam pen gaat, komt Ford op dit gebied nu met een stijlbreuk. Onder de grille en kop lampen bevindt zich een nieuwe gestyleerde voorbumper, die harmo nisch overgaat in het front. Ford voert de nieuwe Scorpio-identiteit ook door aan de achterkant van de auto. Dit geldt vooral voor de achter lichten, die samen met achteruitrijlampen en reflectoren de volledige wagenbreedte beslaan. Deze achterlicht-unit zit vlak boven de bumper. Hij wordt bekroond door een brede chroom- lijst. Daarboven rijst de steile wand van de achterklep op. Het geheel doet wat Amerikaans (a la Cadil lac) aan. Ford levert de op komst zijnde Scorpio in twee koetswerk-varianten een vierdeurs sedan en een vijfdeurs wagon. Verdere details worden bekend gemaakt aan de vooravond van de Parij- se Autosalon, die op 6 oktober 1994 zijn poor ten opent. Volvo breidt z'n populaire 850-reeks opnieuw uit. Dit keer met een nieuwe tweeliter motor. Qua in houd is deze krachtbron een verkleinde versie van de bekende vijfcilinder 2,5 liter motor met twee kleppen per cilinder. Die is op zijn beurt weer een afgeslankte versie van de 2,5 liter met vier kleppen per cilinder. Op volle toeren legt de nieuwe tweeliter tienklepper 93 kW/126 pk aan de dag. Vanaf medio november 1994 is de Volvo 850 2.0i te koop in ons land. Volvo's nieuwe tweeli ter is net als de andere krachtbronnen in de 850-serie een vijfcilin der motor. De tweeliter tienklepper profiteert dus ook van de voorde len van dit concept, dat zich kenmerkt door een soepel draaikarakter gecombineerd met een gunstig verbruik en compacte afmetingen. De inhoud van 1984 cm3 werd bereikt door de boring en slag te ver kleinen van 83 en 90 mm bij de 2,5 liter naar respectievelijk 81 en 77 mm. Anders dan bij de grotere versies van de vijfcilinder krachtbron is de tweeliter een kor te slag-motor. In de Volvo 850 sedan is de nieuwe motor goed voor een topsnelheid van 195 km/u. Optrek ken vanuit stilstand tot 100 km/u gaat in 11,5 se conden. De Estate-ver- sie van de Volvo 850 ac celereert van 0 tot 100 km/u in 12 seconden rond en haalt een top van 190 km/u. Volvo Nederland Perso nenauto heeft voor de 850 2.0i, die medio no vember 1994 leverbaar wordt, de volgende prijzen vastgesteld: Volvo 850 2.0i Sedan: 59.950,-. Volvo 850 2.0i Estate: 64.450,-. De Golf Pink Floyd is gebaseerd op een Golf CL. Veilig en comfortabel op het speciale kinderzitje. De lijnvoering van de 605 is vloeiender dan bij de vorige versie. peugeot Nefkens Eurodam is gevestigd aan de Fokkerstraat 576 in Schiedam. WW» SCORPIO Bologig en met een wijdlopige grille is de tweede Scorpio-generatie uiterst herkenbaar. Door de wagenbrede licht-units en de daarboven steil oprijzende achterkant met de scherpe gelijnde kofferbak oogt de nieuwe Scorpio vanachter 'n tikkie Amerikaans. Aangedreven door de nieuwe tweetiter vijfcilin- dermotor is deze Volvo 850 2.01 tot knappe pres taties in staat: de stan daardsprint gaat in 11,5 sec., zijn top ligt bij 195 km/u.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 23