Toppers bij Autocenter Pietersen Jaguar met aantrekkelijke en geperfectioneerde XJS Nieuwe Mazda 323 in drie versies Skoda viert miljoenste Favorit Hyundai zet Pony op stal BMW op weg naar een complete compact-lijn Alfa 33 maakt plaats voor de 145 en 146 ASTRA WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, Fax: 070-3952669. Vanaf begin oktober '94 beschikken de Hyundai-dealers over groot nieuws in de kleine middenklasse. Als opvolger van de huidige Pony en de Excel (zo heet de Pony sedan) presenteert Hyundai dit najaar een nieuwe modellijn onder de naam 'Ex cel'. Toen Hyundai eindjaren '70 z'n eerste aarzelende schreden op de Nederlandse markt zette, gebeurde dat met één model, dat luis terde naar de naam Pony. Hoewel de Zuid-Koreaanse autobou wer sindsdien zijn modellen met grote regelmaat verbeterde en moderniseerde, bleef de naam Pony steeds gehandhaafd om de compact-car lijn aan te duiden. Nu binnenkort de volgende Pony-generatie zijn opwachting maakt bij de dealers, heeft de fabriek besloten een nieuwe naam te introduceren. Ook dé Nederlandse importeur vindt dat de loopbaan van de Pony voorbij is: „Het wordt tijd voor een andere naam", aldus woordvoerster Jonet Sabee van Greenib Car. „Per oktober 1994 komt de naam 'Pony' niet meer voor in ons programma. We heb ben veel aan de Pony te danken, maar hij mag nu definitief op stal..." Geen schroef Hyundai Motor Company koos een andere naam voor de nieuwe modelserie om te benadrukken dat het om totaal nieuwe auto's gaat. Of, zoals importeur Greenib Car het uitdrukt: „waarvoor nog geen schroef van de te vervangen modelserie werd overgeno men". In zijn oneindige wijsheid koos Hyundai voor de naam 'Accent'. Voor enkele West-Europese landen, waaronder Nederland en Frankrijk, bleek dit accent evenwel moeilijk te liggen. In Neder land gebruikt Peugeot de naam 'Accent' voor zijn actiemodellen; in Frankrijk is 'Accent' gedeponeerd door Citroen. Greenib Car heeft dan ook besloten om de drie nieuwe modellen van Hyun dai's compactcar straks als 'Excel' op de Nederlandse markt te brengen. Afhankelijk van het model wordt er de toevoeging Hatchback, Sedan of Liftback aan vastgeplakt. Frankrijk blijft overigens vasthouden aan de modelnaam 'Pony'. 36-446 In de eerste helft van 1994 verkocht .Jaguar Cars Ltd wereldwijd 13,5 procent meer au to's dan in de ook al succesvolle zelfde pe riode van 1993. In de VS steeg de afzet zelfs niet 25 porcent. Nederland noteerde een afzetgroei van 12 procent. Voor komend model jaar heeft Jaguar de fraaie XJS Coupe en de XJS Convertibele ver beterd en waar moge lijk nog aantrekkelij ker gemaakt. De ver nieuwde XJS'n staan al bij de 13 Nederlandse Jaguar-dealers in de showroom. De opnieuw aantrekke lijker gemaakte XJS- serie gaat ongetwijfeld een substantiële bij drage leveren aan het groeiende succes van dit merk. Door de aan passingen zullen de vierliter modellen juist de wat jongere, sportie ve automobilisten ex tra aanspreken, terwijl bij de zesliter V12-ty- pen de uitstraling als 'ultieme Gran Turis- mo' verder is versterkt. Deze maand gaat bij BMW de produktie van de 318ti compact van start. Dit model betekent een aanvulling op de 316i com pact, die sinds begin 1994 succesvol is in een voor BMW nieuw marktsegment. Het heeft er dus alle schijn van dat BMW lang zaamaan bezig is een complete compact-lijn op te bouwen. Voor de nieuwe Mazda 323 geldt een vanafprijs van 29.995,-. Dit be treft het type 1.3 LS, dat hiermee dus als 'in stapmodel' fungeert. Voor de meest gangba re typen, - dat zijn de versies met 1.5 liter motor - geldt een ver koopprijs vanaf 32.750,- voor de LX en vanaf 34.250,- voor de GLX. Voor klanten die de fi nanciële overstap van de oude Mazda 323-Iijn naar de nieuwe model reeks wat te gortig vin den, blijft het oude type 323 met de 1.3 liter mo tor en in LX-uitvoering nog leverbaar tegen de oude prijs van 27.795,- Dat de Mazda 323 qua prijs een stukje op schuift naar de boven laag van de midden klasse, heeft niet alleen met de dure Yen te ma ken; de koper van een nieuwe 323 krijgt ook meer auto voor zijn /haar geld. Er is sprake van een geheel nieuwe modellijn, die aanmer kelijk vlotter en dyna mischer is gelijnd dan de vorige reeks. Die van top tot teen voldoet aan de eisen en wensen van de kieskeurige au tomobilisten van de ja ren '90. Ruimtewinst is ge boekt door de wielbasis te verlengen en het in terieur naar voren te brengen. Op veilig heidsgebied mogen het 'Frontal Impact Mode rating System', het energie-absorberende stuurwiel, de verstevi- gingsbalken in de por tieren en de gordel spanners van de nieu we Mazda 323 niet on genoemd blijven. Mazda 626 Tegelijk met de komst van de nieuwe Mazda 323 en de daarmee sa menhangende prijsver hoging van deze popu laire middenklasser voert de Nederlandse Mazda-organisatie een prijsaanpassing van de 626-reeks door. Deze maand is de mo dellijn gemiddeld 7 procent in prijs om hoog gegaan. Alfisti opgelet: de laatste exemplaren van de Alfa 33 arriveren nu bij de Alfa-dealers. Een paar weken terug is de produktie van deze Alfa-middenklasser gestaakt. Wie nog zo'n Alfa 33 wil aanschaffen, moet zich dus haasten, want de voorraad bij de Nederlandse Alfa Romeo-dealers is nog zeer beperkt. Net als voorheen bestaat de 323-serie uit drie ty pen: de driedeurs hatchback, de vierdeurs sedan en de vijfdeurs 'F', die nu de benaming 'F5' krijgt. Motorisch ziet het plaatje er iets anders uit dan voorheen: de 1.6 liter 16-kiepper maakt plaats voor een 1.5 liter motor. Met ingang van het nieu we model is stuurbekrachtiging standaard (en dus bij de prijs inbegrepen) op alle typen vanaf de 1.5 LX. Voorheen kostte stuurbekrachtiging 1250 gulden extra. Met de benaming 'ti' doet BMW de historische tijden van de 2002ti herleven. De ontwikkeling bij BMW heeft echter niet stil gestaan: de nieuwe 318ti compact bezit een 1,8 liter injectiemotor met multikleppen techniek. Hij bereikt een topsnelheid van 209 km/u en sprint vanuit stilstand naar 100 km/u in 9,9 sec. Op tech nisch gebied zijn er nog meer verschillen aan te geven. Zo heeft de 'ti' geventileerde schijfremmen vóór en schijfremmen achter. Ook de bandenmaat verschilt: 205/60 R 15 bij de 318ti compact tegenover 185/65 R 15 bij de 316i compact. Naast de voor iedere BMW standaard uitrusting van stuurbe krachtiging, ABS, toerenteller, hoogteverstelling bestuurders stoel en elektrisch verstelbare buitenspiegels, kan men bij de 318ti compact op een nog completere uitrusting rekenen: stuur wiel met airbag met leder bekleed, centrale deurvergrendeling met elektronische wegrijbeveiliging (in het moderne autojargon 'immobilizer' geheten), elektrisch bediende ramen voor, bum pers en buitenspiegels gedeeltelijk in carrosseriekleur en een binnenlicht-pakket (verlichte make-up spiegels, kaartleeslampje voor en verlichting in dashboardkastje). De prijs voor de BMW 318ti compact zal 53.950,- gaan bedragen. Dat is exact tienduizend gulden meer dan de 316i compact. Het uit produktie nemen van de Alfa 33 was nodig om ruim baan te maken voor zijn opvolgers: de driedeurs Alfa 145 die vanaf 9 september 1994 bij de Alfa-dealers staat en de vierdeurs Alfa 146, die op de Auto-RAI van begin 1995 debuteert. Alfa Romeo verwacht niet dat er op de laatste Alfa 33's net zo'n run ontstaat als gebeurde bij de Alfa 75, toen die een paar jaar geleden plaats moest maken voor de Alfa 15. Perschef Hans Vervoorn van Alfa Romeo Nederland: 'Met die 75 was toch iets bijzonders aan de hand: het was de laatste achter- wielaangedreven Alfa. Er is was een soort cultus ontstaan, zowel vanwege het model an-sich, dat in 1985 ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van Alfa Romeo was geschapen, als vanwege de sportieve successen. Voor de laatste exemplaren van de 33 lijn is minder vraag, omdat dit model toch minder bijzonder is dan de 75. Bovendien is onze voorraad vrijwel op', aldus woordvoerder Vervoorn. Excellente 'value for money' Verkoopdirecteur Han Akersloot van Alfa Romeo Nederland vult aan: 'Onze hoop is nu gevestigd op de 145. Gezien de eerste reac ties, zowel van dealers, publiek als pers zijn onze verwachtingen hoog gespannen. De auto biedt een excellente prijs-kwaliteit ver houding. Het basismodel kost nog geen 30 duizend gulden, maar is voor die prijs wel standaard voorzien van stuurbekrachtiging, een airbag en getint glas. Onze eerste zorg is nu of we wel voldoende exemplaren kunnen krijgen. Er staan voor ons land in 1994 duizend stuks van de 145 gepland, maar daar zit ook de december-produktie bij. Die auto's komen dan pas in januari in ons land. En die eerste duizend exemplaren van de 145 zijn we zo kwijt'. Bliksemstart „Wij zijn uiteraard dik tevreden over dit resul taat", aldus de heer J.P. (Joop) Verdonk, direc teur van de Nederland se Opel importvestiging te Sliedrecht. „Vooral omdat wij het marktaan deel konden vergroten in een uiterst concurre rende markt, waarbij wij goed hebben geroeid met de riemen die we hadden. De nieuwe Omega telde dit voor jaar immers nog nauwe lijks mee in de registra ties, terwijl zijn voor ganger al enige maan den compleet was uit verkocht. Door de blik semstart van de nieuwe Omega en de uitsteken de prestaties van alle andere modellen heb ik er alle vertrouwen in, dat wij 1994 als het zes entwintigste achtereen volgende jaar voor Opel als de 'Nummer 1 van Nederland' in de boe ken kunnen bijschrij ven". Bovengemiddeld goed De meest opvallende prestatie bij Opel werd dit voorjaar overigens geleverd door de junior in de familie. De Corsa, in zijn huidige vorm nu een jaar op de markt, is razend populair in ge heel Europa terwijl er ook in Brazilië en Mexi- co een koortsachtige vraag naar bestaat. In Nederland doet de nieuwe Corsa het zelfs bovengemiddeld goed. Wellicht minder opval lend, maar op de keper beschouwd minstens zo succesvol, mag het car rière-verloop van de Opel Vectra worden be titeld. Ondanks de on gekende felle concur rentie in zijn segment, waarin de laatste jaren bijzonder veel nieuwe modellen werden geïn troduceerd, gaat de Vec tra in de sterk zakelijke georiënteerde midden klasse zoals gewoonlijk soeverein aan de lei ding. Voor modeljaar 1995, dat bij Opel in septem ber begint, heeft de Astra het belangrijkste nieuws te bieden. De koploper op de Neder landse markt doet dit najaar ongetwijfeld nog meer dan voorheen van zich spreken. Niet al leen doordat hij op di verse punten werd ver fijnd, maar vooral om dat de Opel Astra Anno 1995 ongekend veel waar voor zijn geld biedt. Drie jaar na zijn komst op de Nederland se markt is de Astra nu nog volwassener, com pleter, beter; kortom: een mieterse midden klasser. pook, pookknop, han- dremgreep en stuur wiel. Ook een Blau- punkt audio-systeem Montreux met vier spea kers is standaard. Maar dat is nog niet alles: zo heeft de Favorit een speciaal zonnedak, een zwart uitlaatsierstuk, koplampsproeiers voor optimaal zicht en don ker glas in de achterlich ten- Van buiten maakt de Favorit GLXi eveneens een royale indruk. Dit is onder meer te danken aan de Passat-rode me- talliclak en getinte rui ten met een extra don kere anti-verblindings- rand in de voorruit. Het getinte glas heeft een warmtewerend effect. Exclusieve aluminium velgen met anti-diefstal moeren en all-weather banden maken duide lijk dat dit een speciale auto is. Onder de naam 'Soli taire' brengt Skoda een nieuwe topversie uit van de bekende Favo rit. Geen andere auto in de klasse van de Sko da Favorit biedt zoveel comfort. Op pad met de Favorit Solitaire bete kent dan ook rijden in luxe voor slechts 23.995,-. De 'Solitaire' zet een fa- brieksjubileum luister bij: Skoda passeerde na melijk onlangs de mijl paal van één miljoen Fa- vorits. In de Skoda Favorit GLXi 'Solitaire' ont breekt het de inzitten den aan weinig. Zo heeft de auto onder meer cen trale portiervergrende ling, hoogteverstelling op de veiligheidsgordels voorin, een waarschu wingszoemer voor 'licht aan' en een afsluitbaar dashboardkastje. Stoe len en portierpanelen zijn bekleed met een speciale veloursstof. Te vens kan de achterklep van binnenuit worden ontgrendeld. Bovendien biedt de 'Solitaire' de luxe van echt leder. Dit materiaal is stijlvol toe gepast bij de manchet rond de versnellings- Na een bijzonder lastig 1993 heeft de Nederlandse automarkt zich in de eerste helft van 1994 goed hersteld. Daarbij wist Opel zijn positie als traditioneel marktleider nog verder te verstevigen. Er werden dit voorjaar niet alleen veel meer Opeis verkocht, ook het marktaandeel steeg naar 14,58 procent tegenover met 14,05 procent in de eerste maanden van 1993. Eén op iedere zeven in Nederland verkochte au to's is dus een Opel. In de Verkoop Top-Vijf staan maar liefst drie Opels: Astra, Corsa, Vectra. Vanzelfspre kend bleef de Astra de meest verkochte auto in Nederland. Verder heb ben ook de Corsa en Vectra de leiding in hun segment stevig in han den. Bovendien ontwikkelt de nieuwe Omega zich - dankzij een flitsende start - tot een regelrecht succesnum mer in de topklasse. In de eerste zes maan den van 1994 wer den in Nederland alles bij el kaar 39.108 nieuwe Opel personenwa gens geregi streerd, een stijging van 23 procent verge- leken met vorig jaar Mooier, beter, sterker en iets duurder: de Jaguar XJS Coupe is nu nog meer een 'must' voor de 'happy few'. Na 12 jaar is het doek gevallen voor de Alfa 33: arriverderci. De compacte 316i staat al bij de dealers. De riant uitgeruste Favorit Solitaire zet Skoda's jubileum luister bij. jOHEGA' Opel versterkt z'n koppositie Autocenter Pietersen is gevestigd aan de s-Gravenlandseweg 383 in Schiedam i Tijdens de hittegolf van eind juli kregen de Opel-dealers veel vraag naar deze fraaie 'top-less' Opel Astra.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 20