ku BRANDERSFEESIEN H2MlT\mi2 E TRANSPORT WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 38-1442 het eten te gooien Voor de eerste maal in de inmid dels 11 -jarige geschiedenis van het festijn viel de regen bij de opening letterlijk met bakken uit de hemel, zonder dat er enig vooruitzicht was op een enkele opklaring. Voor het eerst ook stond daardoor meteen de abso lute topper van het eerste week end, De Gondelvaart, op losse schroeven. De optocht van oude motoren was eigenlijk direct al afgelast en voor de geplande bands was het onmogelijk met hun dure instrumenten buiten te spelen. Het publiek liet het zater dagochtend ook afweten vanwe ge zoveel nattigheid. De enkele schaarse voetgangers repten zich, belust op koopjes, van de rommelmarkt van de Rietzeilers in de Elzensteeg naar die in de Katholieke kerk op de Dam. Nee, het prominente gezelschap, dat met de wieringeraak Marie ke via de Lange Haven naar het zakkendragershuisje voer om daar het startsein te geven, viel geen uitbundig welkom ten deel. Schiedamse motoren De plechtigheid daar in het hart van de oude brandersbuurt werd er misschien korter en soberder maar beslist niet somberder door. Burgemeester Reinier Scheeres, coördinator van het Watersportweekend Mari Din- genouts en andere notabelen hadden voor de gelegenheid hun meest flitsende regenkleding uit de kast gehaald. De Kethel 1 smaakte prima. De twee enige eigenaren in Nederland van ech te Schiedamse motoren (ge- maakt vlakna de oorlog bij de firma Hulsmann aan de Buiten havenweg) mochten het dan te glad vinden om een tochtje te maken, hun huldiging ontaardde wel in een soort kleine happe ning. Goed, het was een onder ons-feestje maar de sfeer liet niets te wensen over. Zelfs bij de aanwezige watersporters was de stemming niet stuk te krijgen. De meesten van hen hadden er enkele weken intensief ploeteren opzitten om van hun schip een pronkstuk te maken. De verlich te boottocht dreigde echter let terlijk in het water te vallen. Ja en dan komt het ware karakter bovendrijven natuurlijk. Als de spanning ze al teveel werd, dan wisten de deelnemers-in-spé dat perfect 'binnen het kombuis' te houden. Geen wanklank, maar de opluchting toen om zes uur 's avonds toch het groene licht voor De Gondelvaart werd gege ven, was groot. Aziatische jonk Het besluit om uit te varen, bleek achteraf het enige juiste en niet alleen omdat het droog werd op het moment dat de tour door de Lange Haven begon. De Schiedammers bleken massaal bereid om 'het zappen en buizen warm binnenshuis' te verruilen voor minder eigentijds vermaak. De ouderwetse charme van De Gondelvaart bleek zelfs opge wassen tegen gure kóu en te recht. De meer dan 20 opgetuig de boten leverden een fascine rend schouwspel op. De kwali teit leek wederom hoger te liggen dan bij vorige edities. De water sporters hadden ditmaal echt al les uit de kast gehaald ter ver maak van hun stadgenoten. Voor de jury, traditiegetrouw onder inspirerend voorzitter schap van wethouder Aad Wieg man, was het geen simpele klus om winnaars te kiezen. Alle deel nemers sprongen er uit. Uitein delijk ging de beker in de catego rie verenigingen opnieuw naar De Nieuwe Waterweg. Het stond als een paal boven water: de Aziatische jonk voorzien van vele schone geisha's was van uit zonderlijke klasse, al deed num mer twee- het Indonesische vlag- geschip van De Schie- er niet veel voor onder. De derde plaats moest zelfs gedeeld worden. De Flintstonesboot van De Nieuwe Haven en het Glenn Millerschip van Jachtclub Schiedam gooiden SCHIEDAM - Het was aan hun blijmoedige pokerface tij dens de officiële start zater dagochtend niet af te zien, maar stiekem moeten de or ganisatoren van De Branders feesten zich wel even achter de oren hebben gekrabd over zoveel pech. Aanvankelijk was het nog wel de bedoeling om het september-evenement voor één keer af te gelasten. Het centrum lag immers tijde lijk overhoop vanwege tal van nieuwbouwprojecten en daar mee was ook een belangrijk gedeelte van het vaste par cours van het festijn onbruik baar. Op de nip, in juni, viel de beslissing dat zo'n gesettel de traditie niet onderbroken mocht worden. Dankzij de creatieve inzet van het bestuur van de Stichting Branders feesten, allerlei organisaties, instellingen en vrijwilligers kwam het draaiboek toch nog rond. En dan zijn de weergo den zo vervelend om roet in beiden dezelfde hoge ogen. Ook zondag zag de grachtengor del zwart van de mensen. Het zou flauw zijn om de drukte al leen op het conto van het betere weer te schrijven. Het sportief getinte programma stond als een huis tenslotte. De sfeer was ui terst gemoedelijk en de histori sche haven vol versierde boten een perfect decor. Er is geen ont komen meer aan. VVV-directeur en voorzitter van de Stichting Brandersfeesten, Ruud Pillard, zijn tweekoppige denktank- be staande uit Koos Poot en Peter Bottenberg- de watersporters, coördinator Mari Dingenouts en al die andere vrijwilligers: ze zul len volgend jaar opnieuw aan de slag moeten. Er is geen enkel excuus meer voorhanden om De Brandersfeesten in Schiedam ooit af te gelasten. De Brandersfeesten: er is geen ontkomen meer aan t f

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 11