GEMEENTEDAG DIT JAAR OVER BOUWEN EN WONEN h WIN 'N KUNSTWERK AANTAL ECO SCHIEDAM GROEI POLITICI VOEGEN DAAD BIJ HET WC VIJFTIEN PR0CEN BRIEVENBUSSEN HEEFT NEE/JA-STI TELETAXI NAAR ROTTERDAM SUCI Colorado is één van de snelst groeiende wintersportbestemmingen m Het aanbod op de Nederlandse markt van Europese skigebieden biedt nog steeds mogelijkheden tot uitbreiding. Uiteraard ontbreken Zwitserland en Oostenrijk niet in de brochures, maar het palet breidt zich vooral uit in vaak goedkopere Oost-Eyro- pese bestemmingen, zoals Roemenië en Bulgarije, en het sterk in opkomst zijnde Frankrijk. Nieuwe toetreders en Slowakije die bei voor de ski-markt in den ook tot de voor- Europa zijn Slovenië delige skigebieden mogen worden gere kend. Maar naast al deze dicht-bij-huis gebieden moet terde ge rekening worden gehouden met de op komst van skiën- overzee, in Colorado met name. WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 38-450 "Bouwen en wonen". Dat is het thema van de vierde Gemeentedag. In Schie dam zijn de trekkers ditmaal een exposi tie in het Stadskantoor en busexcursies door de stad. ledereen is welkom tussen elf en drie uur. De Gemeentedag is een initiatief van de Vere niging van Nederlandse Gemeenten en is be doeld om de contacten tussen de gemeente en de burgers te verbeteren, leder jaar wordt een bepaald thema belicht. Iedere gemeente is vrij om aan de dag deel te nemen en kan er een eigen invulling aan geven De vorige Ge- meentedagen, die in het teken stonden van milieu, veiligheid en ouderen, zijn in Schiedam telkens druk bezocht. Ook dit jaar wordt een behoorlijke toeloop verwacht, vooral omdat het publiek door het deelnemen aan gratis busexcursies op een heel aantrekkelijke manier kan kennismaken met wijken en pro jecten die men normaal misschien nooit zo zou bekijken. In de bus wordt door medewer kers van de gemeente uitleg gegeven en ver schillende projecten zullen worden bezocht. TWEE INVALSHOEKEN Het thema wordt daarbij vanuit twee invals hoeken bekeken. In Spaland wordt uitgelegd wat de gemeente doet op het gebied van mi lieuvriendelijk bouwen. In Spaland worden rondwandelingen verzorgd, waarbij niet alleen bouwprojecten worden bezocht, maar ook wordt getoond hoe de gemeente het groen en de natuur op een verantwoorde wijze de wijk binnenhaalt. Maar Schiedam bouwt niet alleen in Spaland. Om haar inwo ners te kunnen huisvesten en de stedefijke voorzieningen op peil te kunnen houden moet ook in de bestaande woonwijken worden ge- bduwd. Onder de noemer "zuinig met r-uimté" wordt uitgelegd waarom het bijvoorbeeld nodig is om woningen op daken van bestaan de flats te bouwen, woningen te bouwen op oude bedrijfsterreinen, in één bouwwerk -ver, schillende functies onder te brengen. De bu sexcursie voert langs allerlei projecten gn het bouwwerk op het Frans Halsplein kan daarbij worden bezocht. iw tod EXPOSITIE BOUWPROJECTEN - -» oEtb In de kantine van het Stadskantoor aan de Em- mast met bguvt ling ij urtleé waar en .er make Stads eén p lende winke bouw ge Hi dan word< ie .P 'Bekijk, beschrijf en win een kunstwerk'. Dat is de titel van een landelijke prijs vraag, die wordt georganiseerd door de federatie van Nederlandse kunstuitleen centra. Het bewuste kunstwerk is een Haarlems stilleven van Piet van Leeu wen. Dit staat afgedrukt op affiches, die in Schiedam o.m. te vinden zijn op scho len, bibliotheken en uiteraard de Arto- teek Schiedam en het Stedelijk Museum. Degene die de spannendste, mooiste of leukste tekst schrijft, krijgt een originele druk van het werk. Inzenders worden verdeeld in een categorie tot en met 16 jaar en een categorie vanaf 17 jaar. De prijsvraag loopt tot 15 oktober 1994. De Artoteek Schiedam, telefoon 470 9827, verstrekt graag nadere informatie. De aanmelding van mensen die willen starten met het Eco Team Programma begint op gang te komen. Een van de 'bekendere' teams is dat van de ge meenteraadsleden van Groen Links, onder aanvoering van de wethouder voor Milieu. Voor de leden van deze fractie is het een nieuwe en andere manier om zich met het milieu bezig te houden. I v' Ook de raadscommissie Milieu gaat een.team starten. Het lijkt de commissieleden een goede zaak om in plaats van te adviseren over het Schiedamse milieubeleid het .goede voorbeeld te geven en ook eens het eigemmi- lieugedrag onder de loep te nemen. Voor die gene die nog niet op de hoogte zijn van het Eco Team Programma volgt hierondeo nog een korte uitleg. Een Eco Team is een groepje van ongeveer zeven personen dat gezameljjk een werkboek doorneemt met allerlei moge lijkheden voor milieubewuster huishouden. De onderwerpen zijn afval, gas, elektriciteit, water, vervoer en inkoop. rv. T* MELC Eén ke bij elk ervarir duurt i te ond< Team' Team meldpi bedfijf foönnc dag. B zich ac vinden ten. ii tsrl i- Het 'Ea in de i wijkeer deze adress telefoc Brug, E Roland de Vreede: hulpzoekende op weg helpen... MIP-PROJECT WIJST DE WEG IN LOKETTEN-DOOLHOF Waar kun je als gehandicapte een rolstoel lenen? Wie helpt werkzoekende migran ten op weg? Wanneer heb je als oudere recht op een plaats in een verzorgings huis? Vaak is het moeilijk op zulke alledaagse vragen een antwoord te krijgen. Er zijn zoveel dienstverlenende instanties, zoveel loketten, dat de hulpzoekende ge makkelijk kan verdwalen. Maar dankzij het MlP-project is die doolhof een stuk overzichtelijker geworden. ,,ln een paar stappen kom je waar je wezen moet, zonder dat je van het kastje naar de muur wordt gestuurd," verzekert projectcoör dinator Roland de Vreede. De Vreede 135) werkt bij de Gemeentelijke So ciale Dienst. Tussen januari 1992 en juni 1994 was hij coördinator van het Maatschappij In formatie Project. Dit initiatief van het ministerie van WVC had tot doel bepaalde maatschap pelijke voorzieningen beter bereikbaar te maken voor 'achterstandgroepen' als oude ren, gehandicapten en migranten. Voor De Vreede zit dat karwei er nu op. Hij heeft bij de Sociale Dienst zijn aandacht verlegd naar de werkgelegenheid, die ook in de Schiedamse politiek hoog op de agenda staat. Op het MlP- project kijkt hij met tevredenheid terug. De 390.000 gulden subsidie van WVC zijn naar zijn mening goed besteed. Dat vindt ook het onafhankelijke onderzoeks bureau, dat in opdracht van het ministerie be oordeelde of Schiedam niet lichtvaardig met de centen is omgesprongen. Van de vijf ge meenten die geld kregen van WVC springt Schiedam er zeer gunstig uit. „Een verfrissen de aanpak met goede resultaten," luidde het oordeel, kort samengevat. In Schiedam werden door Roland de Vreede vier praktische projecten uitgewerkt. Anders dan bij zoveel gesubsidieerde projecten, gaat het hier stuk voor stuk om blijvende vormen van dienstverlening. HULPMIDDELENWIJZER Voor gehandicapten werd, in samenwerking met een groot aantal instanties, een naslag werk samengesteld waar precies in staat waar en op welke voorwaarden hulpmidde len (bijvoorbeeld een rolstoel of een aange past bedl geleend of gehuurd kunnen worden. „Vooral de huisartsen zijn blij met de Hulpmiddelenwijzer," vertelt De Vreede. „Zij kunnen patiënten die spullen nodig hebben nu rechtstreeks doorverwijzen naar de juiste instantie." In Schiedam-Oost ging in het kader van het MlP-project een grootschalig huis aan huisbe zoek aan ongeveer driehonderd ouderen van start. Doel: in kaart brengen aan welke vorm van hulpverlening deze bevolkingsgroep het meest behoefte heeft. Vijftien vrijwilligers gingen met vragenlijsten op pad. Uit de an twoorden viel te concluderen dat de ouderen in Oost allemaal zo hun eigen problemen hebben. De een zoekt iemand om de tuin bij te houden, een ander wil graag een bood- schappenhulp, weer een ander wil naar een verzorgingshuis maar weet niet welke wegen te bewandelen. De Vreede: „Met een individu ele aanpak wordt nu geprobeerd de proble men op te lossen. Voorwaarde is wel, dat de gemeente geld beschikbaar stelt." De derde doelgroep werd gevormd door werkloze migranten. Voor hen is het project 'Werk in zicht' gestart. Twee contactpersonen uit eigen kring gingen binnen de allochtone gemeenschap op zoek naar migranten die wilden deelnemen aan een intensief trai nings- en oriëntatieprogramma. Van de 54 deelnemers die zich tot nu toe hebben gemeld, zijn er al twintig aan een baan gehol pen. „Een tussenstand waar we best tevreden over zijn," aldus Roland de Vreede. „Via de normale kanalen was het voor hen ongetwij feld veel moeilijker geweest een baan te vinden." ELECTRONISCHE KAART Het vierde en laatste project, de Infoteek, is niet gericht op een speciale doelgroep, maar kan op termijn de hele Schiedamse gemeen schap van nut zijn. Roland de Vreede duidt het project aan als een 'electronische sociale kaart van Schiedam'. Heel simpel gezegd: in een computer worden de adressen en taken van een groot aantal dienstverlenende instan ties (scholing, arbeid, gezondheidszorg, ou- derwenwerk, huisvesting, enzovoorts) samen gebracht. Met een paar drukken op de spreekwoordelijke knop is een heel breed pakket aan informatie beschikbaar. Wie zich bijvoorbeeld aan het loket van de Infoteek ver voegt met een vraag over bijvoorbeeld huur subsidie krijgt precies te horen welke instantie, en zelfs welke persoon, hem of haar verder kan helpen. Het systeem is zo gemaakt, dat andere instellingen het ook kunnen aanschaf fen en gebruiken. Een eerste versie van het informatiesysteem is inmiddels gereed voor uitgebreide proefne mingen. Wordt het verder uitgebouwd - bur gemeester en wethouders moeten daar nog een besluit over nemen - dan kunnen op den duur niet alleen burgers informatie opvragen, maar ook dienstverleners onderling informatie uitwisselen. De Vreede: „Dat maakt de maat schappelijke voorzieningen die we in Schie dam hebben opgebouwd weer een stukje overzichtelijker en toegankelijker. En dat was precies de bedoeling van het MlP-project." Uit een telling door de PTT is gebleken dat ongeveer vijftien procent van de Schiedamse bevolking een nee/ja- sticker op de brievenbus heeft geplakt. Dit getal komt overeen met het lande lijke gemiddelde. De huis aan huis ver spreiding van de nee/ja-sticker tegen ongeadresseerd reclamedrukwerk ge beurde in maart van dit jaar. Door deze sticker op de brievenbus te plakken wordt kenbaargemaakt dat men geen ongea dresseerd reclamedrukwerk wenst te ontvan gen, maar wel de huis-aan-huis bladen. Naast de nee/ja- sticker is er ook een nee/ nee-sticker. Met deze sticker worden ook-de- huis-aan-huis bladen geweerd. Het nadeel is dat men dan ook niet meer de gemeentelijke informatie en voorlichting ontvangt, die hiefirr wordt gepubliceerd1. n_mqa MELDINGEN ,.,d -» <:i9V Uit de vele reacties is gebleken dat de huiS~ aan huis verspreiding goed is ontvangen. Wel komer het fei de brii beurt Op di maar i pelijk langst een sl Stadsk dam l het inf ij: j.' Indien medru een kl verspr sehtifti klacht zodat fendhe opmei bureai Verspr den ki de gei Er maken méér Schiedammers gebruik van de Teletaxi om naar Rotterdam te reizen danwer* wacht was. Dit positieve geluid is te horen bij de Regionale Organisatie Gehandicapten-C voorzieningen, het ROG J 1 Sinds 15 augustus kunnen inwoners met een.. Teletaxi-pasje zich in Rotterdam laten vervoe ren met de bussen van het 'Vervoer-op-Maat'. Het systeem is eenvoudig. Minimaal één' uur var* te gebeld dam v De Tel en bre De bu: passai dam. Voor "n bus: b< Skiën over zee steeds populairder Een rondgang door winterbrochures van een willekeurig aantal grotere reisorganisatoren maakt duidelijk dat voor ieder budget een geschikte win tersport-oplossing be schikbaar is. We hebben een greep uit dit enorme aanbod voor u op een rij tje gezet. HOLLAND INTERNATIONAL 'Colorado is één van de snelst groeiende wintersport bestemmingen. De vraag naar stoelen is zó groot, dat wij het komende winterseizoen twee vluchten per week op Denver gaan maken', vertelt Udo J. Buijs, woordvoerder van Mar tinair Holland. 'Wij gaan beide dagen vliegen met een Boeing 767. Vanaf 20 december elke dinsdag en vanaf 7 januari ook elke zaterdag,' aldus Udo Buijs. 'Dat betekent dat behal ve één- of twee-weekse win tersportvakanties, nu ook twaalf-daagsen gemaakt kun nen worden: op zaterdag heen en anderhalve week later op woensdag terug. Of op woens dag heen en tien dagen later op zaterdag terug.' Het vorig jaar, mede dankzij de rechtstreekse wintervluch- ten van Martinair Holland naar Denver, in trek gekomen Colorado met de beroemde poeder-sneeuw en prachtige ski-faciliteiten zal bij Holland International ook deze winter weer vele Nederlanders de At lantische oversteek doen ma ken. Hl biedt deze winter be halve Colorado ook het ski-ge bied ten noorden van Boston aan. Voor de echte 'ski-cracks' heeft Hotelplan een aantal droompistes opgenomen waar men in één keer een lange af daling kan maken. Met de 'snelbus', dat wil zeg gen slechts zes opstapplaatsen in Nederland, geen overstap pen en 60,- korting, brengt deze reisorganisator zijn klan ten naar een aantal geselec teerde hotels en bestemmin gen in Oostenrijk. Maar Hotelplan biedt ook sneeuwvluchten per KLM naar Lyon aan, waarbij de transfer van de luchthaven naar de bestemming is inbe grepen. Bovendien zijn er rechtstreekse chartervluchten van Transavia naar het nog meer uitgebreide aanbod van accommodaties in de Bulgaar se Alpen. Ook Hotelplan heeft - uiter aard - 'Ski USA' op het pro gramma staan: Aspen, Beaver Creek, Breckenridge, Snow- mass, Steamboat en Vail. Ski Escolette kondigt de come-back aan in het gezellige plaatsje Hopfgarten (Oosten rijk). Terug van weggeweest is bij deze organisator ook Bella Italia met een top-programma in 'het best bewaard gebleven geheim van Italië': Fai della Paganella'. Skiën in de Dolo mieten, in het fantastische zon- en sneeuwzekere ski-oord Tignes (tot zeker eind april1), met de wereldberoemde glet- scher La Grande Motte en spe- ciale, exclusief voor de leef tijdsgroep 25 - 38 jaar gereser veerde reizen. In de markt van georgani seerde wintersportvakanties, - met ongeveer 450.000 perso- nen, neemt Zwitserland een" derde plaats in met een markt aandeel van ruim 9,4%. Het aandeel van Arke in de georganiseerde ANVR-vakan-' ties naar Zwitserland schpm,- melt rond de 10% en laat sinds '91/'92 een constante groei zien. Daarmee is dit land, teza men met Oostenrijk, Frankrijk en Italië, één van de speerpun ten in het sneeuwprogramma la w di di re Pi te p] d< di m F: m B w ru er st de er de Di vl Fr Lj

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 16