SCHIEDAM Wat kunnen sociaaldemocraten? Haten! Bisschop van Luyn trekt veel belangstelling Politieke soap Opbrengst bonsairveiling onvoldoende ORANJE U BENT TOCH OOK IEMAND DIE. 16.50 't Oude Raedthuys DIANA BURTA Hoge boom omgewaaid Steunpunt Vrijwilligerswerk Schiedam HEEFT U BEL 010 -426 46 90 Aanhouding auto-inbrekers Ontsnapping na wilde achtervolging JAZZ-JAZZ-JAZZ-JAZZ-JAZZ Het Nieuwe Stadsblad Tel.: 010 - 246 50 11 38-1440 Woensdag 5 oktober om 10 INFORMATIEOCHTEND in zaal Beatrix Lange Kerkstraat 68/70 Jonge jenever Oranje Vieux Oranje brasserie 010-4.699.911 010 - 4.699.444 010-4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM Een ongeveer 15 meter hoge boom waaide het afgelopen weekend plotseling óm in de Jan van Zutphenstraat. De vallende kolos richtte onge looflijkerwijs geen enkele per soonlijke of materiële schade aan. De plantsoenendienst heeft de boom inmiddels tot kachel hout verwerkt. AANHOUDING BEKEN DE Misdaad loont niet. Dat heeft een 22-jarige ex-Schiedam mer dinsdagavond tot zijn scha de moeten constateren. De man staat bij de politie bekend als een notoire fietsendief. Agenten die hem tegenkwamen met een rij wiel. hielden hem daarom staan de. Uit onderzoek bleek dat hij de fiets en nog wat andere goe deren had weggenomen uit een kelderbox aan de MCM de Grootstraat. De dief zit momen teel op het bureau voor verhoor. Bij Vink en Evag klaar terwijl u wacht! Vraag naar Wim of Hans Vink E vag; 1.300.000 SCHIEDAM De politie heeft zondagochtend een tweetal auto inbrekers in de kraag kunnen vatten op de Franselaan. Het duo, Rotterdammers van 35- en 36-jaar oud, had kort ervoren een wagen gekraakt op de Oostsingel. Dat was de politie gemeld en met succes. Zodra de daders in de gaten kregen, dat ze gevolgd werden door agenten, gooide één van hen een autoradioslede weg. De ander verborg snel een radio onder zijn jasje. Het tweetal had bovendien enig gereedschap buitgemaakt. De rechtmatige eigenaar van de auto lag te slapen tijdens het hele gebeuren. Toen hij de volgende dag aangifte kwam doen, kreeg hij meteen zijn spulletjes terug. Viel de bouwkundige staat van de huizen in Spaland tegen, de sociale contacten werden uiterst snel gelegd in de wijk. Dat resul teerde al in april '93 in een geza menlijke brief van de tien vereni gingen van eigenaren naar de gemeente. Hans Molendijk: „Die was absoluut nog niet agressief van toonzetting. We sthreven erin dat de grond naar ons gevoel wel drie centimeter per maand zakte; heel wat meer clan ons was voorgespiegeld. We vroegen of ons idee klopte met de werkelijkheid en zo ja, wat ons dan te doen stond. We kre gen wel een ontvangstbevesti ging. maar geen direct ant woord. In feite is dat er tot-op- dfe dag van vandaag nog niet. Wethouder Wiegman is per soonlijk poolshoogte komen ne men en schrok zichtbaar van de situatie. We hebben drie keer met vertegenwoordigers van het stadsbestuur rond de tafel geze ten en er wordt in opdracht van de verzekeraar van de gemeente een onderzoek verricht. Niets heeft echter nog tot concrete re sultaten geleid." De Spaland-bewoners zoeken nu de publiciteit omdat de proble matiek acuut is geworden, vol gens Hans Molendijk: „Het gaat op dit moment als een speer. De rioleringen knappen af als luci ferhoutjes. We hebben allemaal onze tuinen diverse malen opge- 'hoogd en dat is wéér nodig. Als we er opnieuw zwaar materiaal als aarde opstorten, versnellen we echter juist het proces. Bo vendien kunnen we niet aan de gang blijven met het vernieuwen van aanplant en vervangen van schuren. Bijna niemand heeft de ruimte om financiële tegenval lers van dit formaat op te van gen. We zijn allemaal naar Spa- land gelokt mede door de luxe wervingsfolders van de gemeen te, Het is toch om te huilen als je dan zo behandeld wordt." SCHIEDAM Twee van de drie inzittenden van een vlucht auto zijn het afgelopen weekend, ondanks een wilde achtervol ging, ontsnapt aan de politie. Het drietal reed zondagnacht om 2.30 uur over de trambaan in een Opel Kadett GT. Hen tege moetkomende agenten in een surveillancewagen, wilden de be stuurder aanspreken. Die ging er echter meteen van door. Met snelheden van 120 kilometer per uur werd Schie dam doorkruist. Ter hoogte van de BK-Laan ging het verkeerd. De bestuurder van de vluchtauto raakte de middenberm; de wagen liep een lekke band op. De drie inzitten den kozen te voet het hazenpad, richting Julianapark. Eén van hen, een 23-jarige man uit Naaldwijk, kon aangehouden worden. Maar hij was niet de bestuurder. De auto staat op het bureau en de politie heeft nog geen idee, waarom het trio de benen nam. Het nieuwste conflict binnen de Schiedamse afdeling van de PvdA leidt in de stad voor namelijk tot schampere op merkingen. Het zijn baantjes jagers die vechtend over de straat rollen, luidt de algeme ne opinie. Ze zitten daar voor hun eigen eer, glorie, aanzien en carrière. Dat is een onder schatting van de werkelijke si tuatie. Sociaaldemocraten zit ten een stuk ingewikkelder in SCHIEDAM Hoe kleurrijk ook, de kermis buiten de hoge bestuurskolos op het Emmaplein is niets vergeleken bij die erbinnen. Tijdens de vergadering van de gemeenteraad maandag avond ontbrak de helft van de PvdA-fractie. De vier wegblijvers- Gé Brouwer, Betty Hoogeveen, Noor Samkalden en Peter Stad houders- kondigden vorige week plotseling schriftelijk hun ont slag aan. Zelfs bij herlezing viel in hun lange brief als reden voor het aftreden geen algemeen-, maar uitsluitend partij-politiek be lang te bespeuren. De grieven van het prominente kwartet richtten zich voornamelijk tegen het plaatselijk partij bestuur. De Schie damse socialistische goeroe en drs. economie Jan Simons (geen bestuurslid) zou vanaf de zijlijn macht blijven uitoefenen via Yvonne Siljee (wel bestuurslid) met wie hij een lat-realtie onder houdt. Om het ingewikkeld te maken is Siljee's zoon Menno raadslid waardoor zij op haar beurt weer een vinger in de fractiepap zou hebben. Geruchten willen dat Menno Siljee als snelle carrièrema ker mikt op een wethouderszetel en dat hij de zeer bekwame Peter Stadhouders, gezien dat streven, liever ziet gaan dan komen. Andere kwade tongen zeggen dat Gé Brouwer uit rancune, omdat hij op de nip naast het rode pluche terecht kwam (de PvdA behaalde bij de laatste verkiezingen één wethouderszetel in plaats van de verwachte twee), de knuppel in het hoenderhok gooide. Een bemiddelingspoging van landelijk partijbons Felix Rotten berg resulteerde maandagmiddag in de onverwachte aankondi ging- middels een klein kattebelletje- van het afgetreden viertal, dat de ontslagaanvraag weer ingetrokken werd. Inmiddels hadden wel op hun beurt drie bestuursleden- Jan-Willem Mennink (voor zitter), Yvonne Siljee en Arjen Dielemans (penningmeester)- een definitief vertrek aangekondigd. Zij deden dat in zeer emotionele brieven, maar lieten toch de weg voor terugkeer open. 'And we will be back, someday somehow', haalde Dielemans tenminste Vera Lynn aan in zijn schrijven. Misschien loopt alles nu met een sisser af. Maar de kiem voor een volgend conflict is al aanwezig. Chris Zijdeveld, secretaris van het PvdA bestuur, hield zich opvallend afzijdig in de hele kwestie. De echtgenote van de ex- wethouder, een nieuwkoomster in de plaatselijke politiek, staat dan ook als eerste genomineerd om gemeenteraadslid te worden. En als dat lukt zou Zijdeveld weer 'over zijn graf heen kunnen regeren'. Er wordt ook gefluisterd dat de voormalig stadsbestuur der zich gedeisd houdt om de landelijke partijtop mild te stem men. Daardoor zou hij meer kans maken op een directeurspost van het Europees Milieubureau dat misschien in Nederland gevestigd wordt. Het zijn de ingrediënten waarbij scenarioschrij vers van series als The Bold en GTST hun vingers af zouden likken. Zelfs voor de doorgewinterde soap-kijker echter is de gordiaans' socialistische knoop moeilijk te ontwarren. Dat ligt meer in de lijn van een historicis/publicist als Han van der Horst. Elders in deze krant staat zijn analyse van de kwestie waarmee Schiedam weer eens de landelijke pers heeft gehaald. elkaar. Als de vier raadsleden die nu hun zetel willen opge ven, uit puur eigenbelang han delden, hadden zij die stap nooit genomen. Het betekent, dat zij zichzelf politiek voor goed uitschakelen. Zij geven bovendien de behoorlijke on kostenvergoeding op, die elk raadslid ontvangt. Een carriè remaker speelt niet zulk hoog spel. Het zit allemaal een stuk dieper. Een paar maanden geleden vier de de PvdA honderd jaar soci aaldemocratie in Nederland. Dat was niet alleen een geschie denis, van wat ze in die kringen graag 'strijd' noemen, maar ook van onderling conflict. De ver houdingen binnen de georgani seerde sociaaldemocratie hebben altijd tamelijk op scherp ge staan. Dat geldt ook voor de Schiedammers in de beweging. Sinds de oprichting van de Schiedamse afdeling Sociaalde mocratische Arbeiderspartij (SDAP). voorgangster van de PvdA, waren er om de zoveel jaar heftige conflicten die op het scherpst van de snede werden uitgevochten. 'Links houdt van de mensheid, niet van de men sen', wordt naar aanleiding daarvan wel eens verzucht. En daar zit iets van waarheid aan. Toen de sociaaldemocraten nog met de rode vlag zwaaiend par tijliederen durfden aan te heffen, zongen zij van 'Dat is ons hei- heilig i-hie-deaal. Dat is het doel waar wij naar streven'. Natuurlijk is het mooi een heilig ideaal te hebben en een doel waar je naar kunt streven. Maar in combinatie levert dat proble men op. Geestverwanten Het staatje persoonlijk zo helder en zo nauwkeurig voor de geest, dat je weinig begrip hebt voor geestverwanten wier heilig ideaal er misschien iets anders uitziet en/of die een iets andere manier hebben om te streven naar dat doel. Je krijgt de neiging in hen onheiligheid waar te nemen. Het worden zogenaamde geestver wanten. Vandaar dat sociaalde mocraten partijgenoten met an dere inzichten op één of twee punten, nog wel eens als volledi ge tegenstanders gaan beschou wen. Dat zij bovendien hun inte griteit snel in twijfel trekken. Want wie een onheilig ideaal koestert, kan niet deugen. Ze kunnen dan ook gemakkelijker samenwerken met liberalen of christendemocraten, want dat zijn andersdenkenden en dat is een gegeven. Die koesteren het heilig ideaal tóch niet, maar je bent wel op ze aangewezen. Gaat het om politici binnen de eigen partij, die toch beter zou den moeten weten, dan krijgen ze gauw het stempel van ver keerd denkende opgeplakt. Wat kunnen sociaaldemocraten? Ha ten! Zo loopt het snel uit de hand. Verschil Dat is afgelopen weken in de Schiedamse afdeling van de PvdA voor de zoveelste keer ge beurd. Er is echter wel een ver schil met vroeger. Dan had het conflict altijd politieke aspecten. De strijdende partijen waren het oneens over het beleid, ten op zichte van de binnenstad bij voorbeeld. Nu is dat niet het geval. De uitvoerige brief, waar in de vier aftredende raadsleden hun besluit motiveren, is daar over niets te vinden. Hun kritiek geldt slechts de omgangsvormen binnen de afdeling, met name die van de invloedrijke partij-acti vist drs. Jan Simons, zijn levens partner ex-raadslid Yvonne Sil jee en haar zoon Menno, die nu deel uitmaakt van de PvdA-frac tie. Zij zouden, staat tussen de regels door, een smerig spel spe len. Dit is sociaaldemocratische haat in zijn zuiverste vorm. 't Gaat niet meer om verschillen in beleid, het gaat zelfs verder dan het heilig ideaal. De tegenstan ders zijn zelf onheilig geworden. Die andere groep, ondertussen, houdt zich in het openbaar zorg vuldig gedeisd. Wie hun aanhan gers spreekt, merkt echter dat zij er over de bende van vier verge lijkbare opvattingen op na hou den. Sociaal Democraten zijn namelijk altijd aan elkaar ge waagd. Landelijk voorzitter Felix Rot tenberg, die orde moet brengen in de Schiedamse chaos, heeft daarom voor een verstandige oplossing gekozen. Hij wil er voor zorgen dat dat Schiedamse socialisten weer over Schiedamse problemen gaan praten. Die zijn tenminste de moeite waard om over in conflict te raken. SCHIEDAM - De opbrengst van een zaterdag gehouden veiling van bonsaiboompjes is waarschijnlijk niet voldoende voor de opdrachtge ver, de gemeente Schiedam. De boompjes en aanverwante artikelen waren eigendom van het inmiddels failliet verklaarde Chinese Bonsai Centre aan de Fokkerstraat. Dit bedrijf had een schuld aan de gemeente Schiedam van „een paar ton", aldus een woordvoerder van de Bedrijfsgemeenschap Schiemond (BGS). De gemeente is financieel verantwoordelijk voor de BGS. De BGS verhuurde sinds 1991 grond, kassen en arbeid aan Chinese Bonsai Centre, een handelsmaatschappij in bonsai-boompjes. Vol gens de BGS zegsman ging „het pas de laatste tijd slecht" met het bedrijf, veroorzaakt door „behoorlijk slecht management". Om een dreigend faillisement te voorkomen, heeft de afdeling Economische Zaken van de gemeente een poging gedaan het bedrijf weer op de been te helpen. Dit mocht echter niet baten. De gemeente gaf daarom aan een veilingbedrijf de opdracht de eigendommen van het Centre te veilen, in een poging tenminste een deel van de schuld terug te krijgen. Medewerkers van de BGS waren door Chinese Bonsai Centre ingehuurd om de boompjes te kweken en te verzorgen. Ook de kassen van de BGS aan de Fokkerslraat 510 waren aan het bedrijf verhuurd. De werknemers van de handelsonderneming gebruikten ook kantoorruimte van de BGS. Volgens A.A. van Zeist van Hobaho Intermediairs, het bedrijf dat de veiling leidde, viel de opbrengst van de verkoop tegen. „De kooplust van het publiek was groot, maar de prijzen vielen niet mee, voor al die mooie bomen. Het publiek heeft zich afwachtend opgesteld." SCHIEDAM De eerste van de in totaal 360 palen die de nieuwe fundering gaan vormen voor de Liduina Basiliek is maandagmiddag onder grote publieke belangstelling door de bisschop van Rotterdam mgr Van Luyn en burgemeester Scheeres de grond ingedreven. „Voor u staat een gelukkig mens", aldus een tevreden pastoor Vismans van de Liduina Basiliek tijdens een ontvangst op het stadskantoor ten overstaan van de honderden aanwezigen. Volgens actievoerder Vismans, die zich met vele anderen heeft ingezet voor het behoud en de renovatie van de basiliek „moet het voor zowel gelovig als ongelovig Schiedam een vreugde zijn dat de kerk nu voor het nageslacht behouden blijft." De Liduina kerk werd in 1881 voltooid. De laatste twee decenia ging het gebouw steeds meer mankementen vertonen. Zo zijn de paalkop pen van de fundering verrot door de verlaagde grondwaterstand en zijn scheuren in muren en plafonds ontstaan door verzakkingen die sinds 1988 op sommige plekken al meer dan 3,5 centimeter bedragen. De teloorgang van het gebouw met het imponerende front werd echter stopgezet door mensen en instellingen die er van overtuigd waren, dat de basiliek niet onder de slopershamer ten onder mocht gaan. Voor de restauratie van het gebouw zijn 12 miljoen gulden nodig. Door de overheid is de restauratie inmiddels aangewezen als 'werkge legenheidsproject.' Dit houdt in, zoals een aanwezig raadslid het uitdrukte, 'dat de geldkraan is open gedraaid' en niet alleen door het Rijk. Mede dankzij financiële steun van de parochianen, het bisdom Rotterdam, de gemeente Schiedam en de Rijksdienst Monumenten zorg kan de basiliek in oude staat worden hersteld. Nadat de nieuwe fundering is aangebracht wordt gestart met de restauratie van ramen, dak en muren. Ook de waterspuwers, steunbe ren, luchtbogen, glas in lood en het Angelustorentje komen aan de beurt. BEST WEL EEN UURTJE PER WEEK IETS VOOR EEN ANDER WIL DOEN! y J AvïhmI - fitLI 3'°!h Vervolg van voorpagina door Han van der Horst SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs. per liter 16.95, bij 12 flessen CA per liter I D.OU per liter 16j95, bij 12 flessen per liter U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 Schiedamseweg 26 3121 JH Schiedam-Noord telefoon 010-4715800 Weet u het nog? Elke laatste zaterdag van de maand, met uitzondering van 31 december a.s., staan de muren van 't Oude Raedthuys bol van de JAZZ-geluiden. bij velen van u inmiddels bekend van veelbeluisterde jazz-programma's op de radio, zal u met een steeds wisselende formatie onder het genot van een heerlijk 5-gangen JAZZ-menu meeslepen naar swingende hoogten. De kosten voor dit avondvullende programma bedragen slechts 89,50 per persoon, inclusief wijnarrangement. Degenen die al eens een avond hebben meegemaakt, weten waarover wij het hebben. Dit mag u beslist niet missen! De eerste avond is al weer zaterdag 24 september a.s. Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 8130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010-4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, H. v.d. Marei j.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: (g. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en ts een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: (nterlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) Het Netwerk Vrijwilligers in de Thuiszorg zoekt vrijwilligers: De Oproepcentrale Nieuwe Waterweg Noord Iemand die geruststellend aanwezig wil zijn bij thuiswonende demente rende ouderen, lichamelijk gehandi capten of ernstig zieken in de laat ste levensfase. In overleg enige uren per week. informatie kunt u inwinnen bij Nieuwe Haven 147 open van 09.00 tot 12.00 uur Jan Evertsenweg 6, tel.: 010-426 46 90 Industrieterrein Vijfsluizen, Schiedam. WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam. Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Het 'smaldeel' van de PvdA dat maandag de gemeenteraad bijwoonde bestond uit Guus Klepke, Mahir Engin, Cor Huijken en Menno Siljee De belangstelling voor bisschop Van Luyn die maandag samen met burgemeester Scheeres de renovatie van de basiliek startte, was overweldigend Op de veiling werden schitterende bonsï-bomen te koop aangeboden, maar de prijs ervan was navenant hoog

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 3