SCHIEDAM DE HAVENLOODS i Veegploeg verricht waar huzarenstuk Themamiddag over veiligheidsbeleid in de wijken: Ook de burger is verantwoordelijk voor het gevoel van veiligheid Try au w Open dag in Hargahoeve HEEFT Ü'M AL? BEL 010 -426 46 90 Kijken naar een kunstwerk U BENT TOCH OOK IEMAND DIE Steunpunt Vrijwilligersweik Schiedam Tel.: 010 - 246 50 11 ZOEKT U VOOR UW KIND KINDEROPVANG OP MAAT? OF WILT U RIJ U THUIS KINDEREN OPVANGEN EN VERZORGEN? Het Nieuwe Stadsblad WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1994 39-1440 en we lozen met zijn allen per jaar in deze stad 40.000 ton. Dat loopt dus flink in de papieren." Schiedam gaat niet zoals andere gemeenten experimenteren met een 'eerlijker verdeling' van de kosten van de afvalverwerking. Alle proeven die op dit gebied in andere steden zijn gedaan, zijn mislukt. Het systeem van specia le dure vuilniszakken bijvoor beeld, bleek het zogenaamde af- ■valtoerisme- het elders dumpen van je huisvuil in een gewone zak- in de hand te werken. Wil je met aparte containers en wegen aan de slag gaan, dan moet je weer enorme investeringen doen. Voorlopig kleven er nog teveel bezwaren aan de verschillende alternatieven." Subsidie-niveau Wordt de portemonnaie van de burger zoveel mogelijk ontzien, ook het subsidie-niveau blijft ge handhaafd én aan de veelge roemde nieuwe impuls zal geen afbreuk worden gedaan. Daar is Wiegman heel stellig in. Alle behartenswaardige zaken die op de rails zijn gezet, worden uitge voerd: of het nu gaat om de nieuwbouw op het Stadserf, de metro of het Beheerplan Nieuw- land. Snoeien is niet de lijn die dit college voorstaat. Dat is ge zien de financiële situatie niet zo simpel. We hebben de keus moe ten maken om geen nieuwe in vesteringen te doen. Gelukkig hebben we nu een club ervaren wethouders en is de onderlinge verstandhouding opperbest. Met zo'n team kun je ook in tijden van krapte veel tot stand bren gen. We hopen dan ook door creatief rekenwerk nog wel een beperkt bedrag over te kunnen houden. Dat zal dan vooral be steed worden aan de veiligheid, het milieu én het terugdringen van de werkeloosheid. Alle in stellingen en organisaties die daarbij betrokken zijn, zullen mfjt'de gemeente samen flexibel moeten opereren binnen de bij standswet om meer banen te cre ëren: Er ligt op het gebied van ZQI& veiligheid en reiniging nog werk genoeg in de stad. We moe ten -degenen die daarin aan de slag willen niet alleen de gelegen heid geven om ervaring op te doën. Er moet scholing en een iets beter inkomen achter zitten. Gelukkig merken we in Schie dam goed dat de economie aan trekt. Het bedrijfsleven antici peert daarop. De belangstelling voor terreinen als Vijfsluizen groeit opvallend. En iedere nieu we vestiging brengt automatisch werkgelegenheid met zich mee." De begroting, waarmee in totaal £en bedrag van 360 miljoen gul den is gemoeid, wordt behan deld in de gemeenteraad op dins dagavond 6 en donderdagavond 8 november. Heenzending De politie heeft in het weekend de waarschijn lijke medeplichtige aan een auto-in- praak moeten laten lopen. De onge veer 20-jarige man stond op de uit kijk op het Stadserf. terwijl een an- Jiere man aan de geparkeerde wa gens rommelde. De dader wist echter Ie ontvluchten; tegen zijn wel opge- >akte medeplichtige viel geen slui- end bewijs Ie verkrijgen. 1.300.000 010-4.699.911 010 - 4.699.444 SCHIEDAM Als de gegevens kloppen, dan verhieven twee honderdduizend liefhebbers, afkomstig van binnen én buiten de stadsgrenzen, tijdens de Zondagsmarkt het braderieën tot een ware volkssport. Toch kon het publiek enkele uren na afloop van het koopjesfestijn al door een buitengewoon schoon Schiedam richting Emmaplein wandelen, om van het slotvuurwerk van de Brandersfeesten te genieten. De veegploeg van de Nutsbedrijven, gesterkt door een Chinese maaltijd vooraf, verrichtte met een snelle reinigingsaktie in een uiterst kort tijdsbestek een waar huzarenstuk. „Het is onvoorstelbaar." zegt een tevreden Jan van Meel, de enige echte Schiedamse marktmeester en het brein achter de Zondags markt. „Die jongens hebben perfect gewerkt. Het ging allemaal als een trein, terwijl het door de grote drukte ditmaal geen gemakkelijke klus was. Overdag kon je echt over de hoofden lopen. Dat begon deze keer al veel vroeger dan verwacht, om een uur of tien 's morgens en om half zes liepen er nog mensen. We zijn toen gewoon maar aan het werk gegaan en hebben de bezoekers bijna letterlijk weg moeten jagen." Alle ONS-ers die hun steentje bijgedragen hebben om van de slotdag van de Brandersfeesten letterlijk keurig ten einde te brengen, waren maandag weer gewoon op hun post. En ook dat is een prestatie gezien het feit dat het weekend de recordhoeveelheid van 15 kuub vuil opleverde. Hel Nieuwe Stadsblad zag in dat alles reden genoeg om de veegploeg nog eens extra met een foto in het zonnetje te zetten. SCHIEDAM De Hafga- hoeve aan de Sportlaan 2 houdt zaterdag 1 oktober 'open huis' ter gelegenheid van Werelddierendag. Het publiek is tussen 11.00 en 15.00 uur welkom om een kijkje te nemen 'in de keuken' van het asiel. Op de dag zelf worden geen beesten aan eventuele nieuwe eigenaren meegegeven, ook al is het liefde op het eerste gezicht. Uiteraard kunnen geïnteresseerden wel alle ge wenste informatie krijgen over de honden en katten die op zoek zijn naar een eigen tehuis. De Hargahoeve fungeert slechts ais tijdelijke vlucht heuvel voor de viervoeters. Ruim 90% van de gasten vindt binnen afzienbare lijd een geschikt onderdak. De bezoekers van het 'open huis' kunnen meedoen aan een puzzel en een tekenwed strijd. waarmee prachtige prijzen zijn te verdienen. SCHIEDAM Vorige week nog, tijdens de Algemene Be schouwingen, besloot het nieuwe kabinet honderd mil joen gulden extra uit te trek ken voor de criminaliteitsbe strijding. Anders gezegd: de veiligheid op straat. Want, zo blijkt uit vele onderzoeken, voor de Nederlanders is (on veiligheid het belangrijkste probleem. Maar alleen een blik agenten opentrekken werkt niet. Willen de burgers zich veilig voelen, dan moeten die burgers ook meewerken aan het veiligheidsbeleid. Dat is een van de belangrijkste lessen die getrokken kunnen worden uit de themamiddag over dit onderwerp die de ge meente Schiedam afgelopen vrijdag organiseerde. De bijeenkomst, die werd bijge woond door zo goed als alle ambtenaren die met veiligheid te maken hebben, is bedoeld als een voorbereiding op een bin nenkort te houden veiligheidsde bat in de stad. Een van de sprekers was Ton Koopmans, projectleider Geïn tegreerd Veiligheidsbeleid van de gemeente Rotterdam. „In de sa menleving is iets aan de hand", zei hij. „Het begrip 'veilig' sluipt in." Zag in 1988 nog slechts 38 procent van de Rotterdammers de onveiligheid als een pro bleem, in 1993 was dit percenta ge al gestegen tot 69. De veilig heid in stad kreeg van haar bur gers het rapportcijfer 5,6. „De gemeenteraad vond dat onvol doende. Er moest iets gebeu ren." Er kwam een integraal veilig heidsbeleid. met als uitgangs punt: „Dat wat de bewoners aan kunnen reiken." Volgens Koop- mans heeft de overheid in de jaren zeventig en tachtig grote fouten gemaakt. Door te zeggen dat de overheid alles kon, is de burger zijn verantwoordelijk heid kwijtgeraakt. „Terwijl in de wijken de kenners zitten", meen de Koopmans. De wijkbewoners weten hoe het anders moet of kan. Daarom moeten zij bij het beleid betrokken worden. Via een gratis 06-nummer konden burgers hun oplossingen voor het probleem geven. Appèl Burgemeester Reinier Scheeres kon Koópmans aan het eind van de bijeenkomst gelijkgeven. „De overheid moet weten dat zij niet alles zelf kan. Er is een appèl op de burger nodig. En de burger moet resultaat kunnen zien." Scheeres merkt, dat ook veel Schiedammers zich zorgen ma ken over de onveiligheid. „Tij dens huisbezoeken komt veel voor het voetlicht. Je merkt dan al gauw dat mensen er over wil len praten. Maar er wordt ver schillend over gedacht; het ge voel is heel individueel." Dat geldt voor de burgemeester zelf ook: „Ikzelf voel me niet onvei lig is Schiedam. Ik heb één keer een inbraak meegemaakt. Toen dacht ik: nu ben ik eens aan de beurt. In andere steden zijn er wel straatjes waar ik mij niet prettig voel, maar dat gevoel heb ik niet in Schiedam." Eigen straat Het wijk- en buurtbeheer waar Schiedam mee begonnen is, is volgens Scheeres een eertse stap in de goede richting. Gemeente lijke diensten werken wijkge richt. in overleg met bewoners organisaties. Omdat het overleg op wijkniveau plaatsvindt, voe len de burgers zich meer betrok ken bij het onderwerp. Het wijk niveau activeert, heet het. Nie mand maakt zich echt druk over wat er aan het andere eind van de stad gebeurt. De eigen straat, daarbij voelen bewoners zich veel sterker betrokken. Ondanks het feit, dat de over heid niet alles kan, moet de bur ger toch het gevoel hebben dat de politici en ambtenaren het probleem serieus nemen. Alleen al dat idee kan het veiligheidsge voel vergroten, meende Jet van Haastrecht, die in de Rotter damse wijk Middelland aan het veiligheidsbeleid werkt. Volgens Van Haastrecht zijn alle mensen even bezorgd over de onveiligheid, of ze nu in een stille wijk wonen zonder criminaliteit of juist in een buurt vol proble men. Veel belangrijker dan de criminaliteitscijfers, is bijvoor beeld het roddelcircuit. Zo zorg de een bakker in Middelland voor veel onveiligheidsgevoe lens. Niet dat hij een crimineel was, maar hij praatte in zijn zaak voortdurend over de laatste inbraken in de wijk. Iedere klant van hem werd daardoor onge rust. Ook de ruimtelijke ordening is van belang. In Middelland geven alle straatlantaarn nu weer wit licht, in plaats van geel. Wit licht is prettiger, omdat alles zo beter te herkennen is. In Schiedam zijn enkele jaren geleden juist gele lantaarns geplaatst, omdat die minder energie gebruikten. Dat probleem speelt nu niet meer, antwoordde Van Haastrecht op een bezorgde vraag van Scheer es. Tegenwoordig zijn er ook zuinige witte lampen in de han del. De lampen mogen weer wit worden, menen ook verschillen de aanwezige Schiedamse ge meenteraadsleden. Onveilig Als de burger zich onveilig voelt, gaat hij of zij zich daartegen teweer stellen. Er komt een extra verzekering, de mensen gaan minder de straat op. Sommigen komen zelfs helemaal niet meer naar buiten, zeker 's avonds. Anderen besluiten hun boeltje op te pakken en in een andere wijk te gaan wonen. Wie daar geen geld voor heeft, maakt zijn woning tot een vesting. Er ko men nieuwe sloten en anti-in- braakstrips langs de deurposten. Het Servicebureau Beheer Veiligheid waarvoor Van Haast recht werkt, probeert het ene met het andere te combineren. Als de woningbouwvereniging betere sloten installeert, worden tegelijkertijd portiekgesprekken georganiseerd. Buren die tot voor kort onbekenden van el kaar waren, leren elkaar dan ein delijk kennen. Zo weet je wie er naast je woont en kun je afspra ken maken. Zo ontstaat de beste beveiliging. Wie een avondje uit gaat, vraagt de buren een oogje in het zeil te houden. Om dit beleid succesvol te ma ken, moeten alle diensten zich wel betrokken voelen, onder streepte Van Haastrecht. Zij gaf een voorbeeld hoe het niet moet. Het servicebureau vroeg aan de woningbouwvereniging wanneer in welke portieken het hang- en sluitwerk was aangepast. Ze wil de zo bekijken of het aantal in braken door de maatregel was verminderd. Van de vereniging kreeg' ze slechts een handge schreven lijstje met adressen, zonder dat duidelijk was wan neer de nieuwe sloten geplaatst waren. Op deze manier kon Van Haastrecht nog niet nagaan of de maatregel succes had. SCHIEDAM Voor leden en niet-leden start Artoteek Schiedam volgende maand de cursus 'Kijken naar kunst'. In zes lessen leren de deelnemers met andere ogen naar een kunstwerk te kijken. Zo wordt onder meer gewe zen op de vorm en kleur en het materiaal dat de kunste naar gebruikte. Behalve be kende kunstwerken komen ook werken uit de collectie van de Schiedamse artoteek aan de orde. De lessen begin nen donderdag 6 oktober om 14.00 uur en vinden plaats in. de artoteek aan Bachplein 581. De kosten ƒ75,-. Aan melden kan bij coördinator J. Kleiman (tel. 4709827). Bij Vink en Erag klaar terwijl u wacht! Vraag naar Wim of Hans Vink fel Zachte vlaaibodem met gele banketbakkersroom In rum gewelde rozijnen Slagroom en gebrande suiker Voor ca. 8 personen. BRDKETBflKKERIJ mfll/Ofl von WIJK Borodinlaan 62, tel. 470 85 81 Rotterdamsedijk 419, tel. 426 77 04 Hof van Spaland 23, tel. 470 59 33 BEST WEL EEN UURTJE PER WEEK IETS VOOR EEN ANDER WIL DOEN! Woensdag 5 oktober om 10 INFORMATIEOCHTEND in zaal Beatrix Lange Kerkstraat 68/70 STICHTING KINDEROPVANG KATJA Werkzaamheden aan de drinkwaterleiding MEDEDELING Wasadvies Schade Vervolg van voorpagina WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16. 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010-4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, H. v.d. Marei J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot yVegener NV. BEZORGING: Intërlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 NS Jan Evertsenweg 6, tel.: 010-426 46 90 Industrieterrein Vijfsluizen, Schiedam. Lekkere aanbieding! Boeren- vlaai 1050 t/m zaterdag 1 oktober a.s. Het Netwerk Vrijwilligers in de Thuiszorg zoekt vrijwilligers: Burenhulp De Erker Iemand die een wandeling wil maken met iemand in een rolstoel. In overleg, 1 uur per week. Iemand die een boodschapje wil doen. In overleg, 1 uur per week. Informatie kunt u inwinnen bij Nieuwe Haven 147 open van 09.00 tot 12.00 uur Van Ostadelaan 120, 3117 XM SCHIEDAM TEL. 010-4265819 Dan kan gastouderbureau Katja voor u bemiddelen. Wij brengen gast- en vraagouders met elkaar in contact, om opvang voor kinderen van 0 t/m 12 jaar in een gezin mogelijk te maken. Tijdens de opvangperiode bieden wij begeleiding en ondersteuning. Het opvangtarief voor een. kind bedraagt 4.- per uur. Heeft u interesse of vragen neem dan vrijblijvend contact op met Isolde Verburgt of Ank de Gier van het gastouderbureau. r ons Let op! Kans op roestklachten! Op donderdag 29 september a.s. zal het ONS een begin maken met werkzaamheden aan een hoofdtransportleiding van het drinkwater. Gedurende deze periode zal de hoofdtransportleiding uit bedrijf worden genomen en Schiedam via andere leidingen worden voorzien van drinkwater. Als gevolg van de werkzaamheden, die zes weken zullen duren, kan er bruin water uit de kraan komen. De verwachting is dat deze overlast in de eerste week (29 september tot 7 oktober) van de werkzaamheden het grootst zal zijn. De werkzaamheden zijn noodzakelijk om de drinkwatervoorziening op een betrouwbaar peil te houden. Wat te doen bij roestklachten? Controleer voor het gebruik van de wasmachine of het drinkwater dat uit de kraan stroomt helder is. Het bruine water dat mogelijk uit de kraan komt, is overigens niet schadelijk voor de gezondheid. Mochten er roestvlekken in uw wasgoed komen, dan adviseren wij u het goed nat te houden en opnieuw te wassen. Oppervlakkige roestvlekken kunt u door inwrijven met een schijfje citroen verwijderen. Mocht dit geen succes hebben, gebruik dan een vlekkenstift voor roestvlekken en was opnieuw. Ook wasserijen beschikken over effectieve roestverwijderaars. Informatie Overlast tijdens de werkzaamheden is niet te vermijden. Het ONS zal echter trachten deze overlast tot een minimum te beperken. Voor meer informatie kunt u tijdens kantooruren contact opnemen met onze Klantenservice, telefoonnummer (010) 262 10 00. ons Als gevolg van werkzaamheden aan de drinkwaterleiding op maandag 26 septem ber jl. is het mogelijk dat bewoners van Schiedam bruin water uit de kraan heb ben gekregen. Voor de overlast die dit mogelijk heeft veroorzaakt biedt ons bedrijf u haar veront schuldigingen aan. Wij konden niet voorzien dat de werkzaamheden deze overlast zouden kunnen veroorzaken. Het betrof hier voorbereidende werkzaamheden voor het project waarmee wij a.s. donderdag 29 september starten. Hierover zijn alle inwoners van Schiedam geïnformeerd middels een brief en via een advertentie in het Rotterdams Dagblad en de verschillende huis-aan-huisbladen. Heeft u als gevolg van het bruine water roestvlekken in uw wasgoed dan advise ren wij u de was goed nat te houden en opnieuw te wassen. Controleer voor het gebruik van de wasmachine of het drinkwater dat uit de kraan stroomt helder is. De VEWIN (Vereniging voor Waterleidingbedrijven in Nederland) adviseert in haar folders de was opnieuw te doen met Biotex Blauw. Onderzoek heeft uitgewezen dat dit wasmiddel de vlekken goed kan verwijderen. Let er wel op dat u de was tussen twee wasbeurten goed nat houdt, anders gaan de vlekken er niet meer uit. Mocht het wasadvies niet helpen en heeft u aantoonbare schade als gevolg van het bruine water uit de kraan, dan kunt u ons bedrijf berichten hoeveel die scha de bedraagt. Gaarne de schade zoveel mogelijk specificeren (soort wasgoed, nieuwprijs, ouderdom). De brief moet dan wel binnen een week na het verschij nen van deze advertentie bij ons bedrijf binnen zijn. Uw brief zullen wij doorsturen naar onze verzekeringsmaatschappij, die u vervolgens over verdere afhandeling zal informeren. U kunt uw brief sturen naar het ONS, antwoordnummer 58 3100 VB Schiedam t.a.v. mevrouw S. Beukelaar. U hoeft geen postzegel te plakken. Voor telefonische informatie kunt u bellen met onze Klantenservice telefoonnum mer (010) 262.10.00.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 3