>t WIJZER Goede gidsen voor gezellig dagje uit Hand in hand met beroemdheden op de Europese Walk of Fame F ar West Festival maakt bezoek aan Euro Disneyland extra aantrekkelijk Tijdens herfstvakantie met uw kinderen op stap Wie bij 'Euro Disneyland' denkt aan sprookjesta- Ferelen, talloze kinderattracties en levensgrote, rondhuppelende tekenfilmfiguren, zal bij een be zoek aan dit Themapark aangenaam verrast wor den. Natuurlijk is er in het Europese Disneyland volop aandacht voor de jongste bezoekers, maar dit is slechts één aspect van het veelzijdige aanbod. Avontuur, sensatie, top- amusement en het ontdek ken van vreemde culturen komen in Euro Disneyland samen in een schitterend, kleurrijk, sfeervol, realis tisch en authentiek decor. Een bezoek aan de wereld /an Disney, onderverdeeld n zes verschillende the- na-parken, is dan ook een ndrukwekkende én leerza me ervaring voor alle leef tijden. Dat Rotterdam een grote havenstad is en beschikt over een Euromast zal voor weinig mensen een verrassing zijn. Dat in deze stad ook Europa's enige Walk of Fame is terug te vinden, is echter aanzienlijk minder bekend. Deze unieke prominentenpromenade met in het beton vastgelegde handafdrukken en persoonlijke boodschap pen van nationale en internationale artiesten is een bezoek echter méér dan waard. door Lianne Van Eek Hoewel er in bijvoorbeeld Sche- veningen en het Franse Cannes ook 'sterrestoepen' aanwezig zijn, mogen die niet de naam 'Walk of Fame' dragen. Het bestuur van de Rotterdamse Walk of Fame heeft, evenals die in Japan, toestemming van de burgemeester van Hollywood, Johnny Grant, om de naam te gebruiken. Grant is dan ook zo wel bij de Rotterdamse als bij de Japanse Walk of Fame erevoor zitter van het bestuur. Voor zaken in Europa bracht 'in ternational director' van Walk of Fame Europe, Michael R.S. Teil- mann, een bliksembezoek aan Rotterdam. Lopend met de voor zitter van de Stichting Walk of Fame Europe, Hans Horsting, over de prominentenpromenade in 's werelds grootste havenstad geeft hij uiting aan zijn verbazing hoeveel grote internationale ster ren vereeuwigd zijn in één van de alweer 100 tegels. „Wauw! You have Linda Hopkins, Dionne Warwick and John Denver!" En stilstaand bij de tegels van zijn vriend Johnny Grant en kennis Angela Visser zegt hij: „Hi John ny. Hi Angela. See you in a few days in Hollywood." Dit jaar bereikte de non-profit organisatie Stichting Walk of Fame Europe een mijlpaal. In augustus was het Johnny Cash die als honderdste ster zijn handen in het beton drukte. „We gaan op voor de volgende honderd", ver telt voorzitter Hans Horsting, oud-secretaris van de Rotterdams Kamer van Koophandel en be stuurslid van diverse nationale en internationale organisaties op het gebied van toerisme en attracties. „En we blijven ons inzetten om meer naamsbekendheid te ver werven. Nederland moet weten dat Rotterdam een Walk of Fame heeft. We streven ernaar dat de haven, de Euromast en de Walk of Fame Europe in de toekomst in één adem worden uitgesproken." Opening De Walk of Fame Europe in Rot terdam kreeg vijf jaar geleden door twee enthousiaste Rotter damse journalisten leven ingebla zen. Paul Lange en Jaap Deijbel legden contacten met Grant en volgden zijn advies hoe een Walk of Fame op te zetten op. Lange en Deijbel verzamelden vervolgens een aantal mensen om zich heen, waaronder Horsting, stelden een comité van aanbeveling samen, waaronder Neelie Kroes, en op 5 mei 1990 opende burgemeester Bram Peper samen met Holly- woods burgemeester, Johnny Grant, op de Schiedamsedijk Eu ropa's enige echte Walk of Fame. Niet zomaar een opening. Die dag vond - op initiatief van de Stich ting Walk of Fame - de eerste Europese ticker tape parade plaats. Twee primeuren op één dag. Rotterdam stond in de schijnwerpers. Niet alleen zond de landelijke televisie beelden er van uit, ook in Amerika vond CNN de gebeurtenis in de haven stad zó belangrijk dat het televi- 0 Mike Teilmann, international-director en Hans Horsting rechts) voorzitter van de l.uropese Walk of Fame vermaken zich, ondanks de regen, op de prominentenpromenade. Foto: LEENDERT VAN DER WAAL siestation een langere en meer uit gebreide reportage dan zijn Ne derlandse collega's uitzond. Deze matige vaderlandse belang stelling vormt een schril contrast met de aandacht voor de Ameri kaanse Walk of Fame en Teil mann begrijpt dan ook niet dat een stad als Rotterdam, maar ook Nederland, een toeristische at tractie als de Walk of Fame niet aangrijpt om het land en de stad te promoten. „De Walk of Fame vol glitter en glamour en aan de andere kant de haven, één brok economie en zakelijkheid. Twee hele verschillende zaken die je moet uitbuiten. De promenade ligt er perfect bij. Als ik Rotter dam was, dan zou ik zorgen dat het een derde dimensie kreeg. Er moet iets hoogs komen, zodat het blikken vangt vanaf de weg. Een sterrenpromenade moet 'stralen', zodat er meer 'sterren-sfeer' komt," aldus Teilmann. „Hor sting vertelde me dat de honderd ste tegel zonder festiviteiten heeft plaatsgevonden. Onbegrijpelijk. Elke tegel die in Amerika wordt gemaakt is een happening. De rode loper wordt letterlijk en fi guurlijk op Hollywood Boulevard uitgelegd. Er zijn genodigden en de filmster die wordt vereeuwigd brengt familie en kennisen mee. Soms is er zelfs de hele crew van een soapserie. Het publiek dromt om het opgestelde podium om toch maar een glimp van hun fa voriete sterren te kunnen opvan gen. De ster ontvangt een aan denken. Ook van de stad Los An geles krijgt de man of vrouw een fraaie certificaat. Los Angeles profiteert volop van de toeristi sche aantrekkingskracht van de prominentenpromenade en beseft dat het p ositieve publiciteit geeft. De Kamer van Koophandel en het televisiestation KTLA zijn de sponsors." Plannen De avond voordat Mike Teil mann en zijn levensgezel terugke ren naar de States, vindt in het op de Schiedamsdijk gevestigde café 'Walk of Fame' een vergadering plaats. Een bijzondere gelegen heid, want hooguit éénmaal per jaar is Teilmann daarbij aanwe zig. Teilmann legt plannen op ta fel en zegt zich harder dan ooit in te zullen zetten voor de Walk of Fame Europe. Voordat hij naar Rotterdam kwam, woonde hij een in Monte Carlo door hem georga niseerde benefiet tennistoernooi Reacties op of informatie voor deze pagina zenden aan Redactie Service Weekbladen Wegener, Postbus 1830, 3000 BV Rotterdam, tel 010 4 699 725 Sterren laten over zich heen lopen l IRS 94-252. I Recreatie Muzikale reis Wilde Westen door Sylvia Honders Om de eventuele taalbarrière (Frans is immers voor veel Ne derlanders geen 'tweede taal') zo klein mogelijk te houden, ligt het accent in Euro Disneyland op muziek. Dit accent wordt tot 31 oktober extra versterkt door het 'Far West-Festival', waarbij de sfeer van het Wilde Westen wordt onderstreept met veel, héél veel country westernmuziek. De reeds aanwezige 'western' aspec ten van Euro Disneyland (zoals Buffalo Bill's Wild West Show, het karakteristieke Hotel Cheyen ne en uiteraard Frontierland) worden tijdens het Far West Fes tival tevens benadrukt met tradi tionele spektakels uit het Wilde Westen, zoals rituele indianen- dansen en diverse stunts met lasso en zweep. Aangezien een bezoek van één dag eigenlijk niet genoeg is om de geheimen van de Disney-wereld te ontdekken, biedt Euro Disney land diverse mogelijkheden voor overnachting. Hoewel tijdens het .Far West Festival in alle hotels aandacht is voor de Wild West sfeer, is in Hotel Cheyenne deze sfeer daadwerkelijk tastbaar. Het hotel bestaat namelijk uit een groot aantal gebouwen, die geza menlijk een echt western-dorp vormen. Wandelend naar de ho telkamer waant u zich dan ook in het decor van een bekende John Wayne-klassieker. Ook het inte rieur van de kamer is helemaal afgestemd op het Wilde Westen: grote houten kasten en bedden, een schemerlamp in de vorm van een cowboylaars, de bekende cowboy-zakdoek als motief voor het gordijn en ontelbare lasso's, cowboy's en indianen op het be hang. Ontdekkingsreis Hoewel Hotel Cheyenne op loopafstand van het Themapark ligt, kunt u ook kiezen voor een (gratis) busreisje naar de indruk wekkende poorten van Euro Dis neyland, waar het imposante Dis neyland Hotel onmiddellijk de aandacht opeist. Na het passeren van de toegangspoorten betreedt u de eerste 'wonderlijke wereld van Disney': Main Street, USA. In deze sfeervolle winkelstraat komt u al meteen ogen tekort, want ieder huis is een tot in de details perfecte duplikaat van een Amerikaanse stadswoning rond de eeuwwisseling. Vanaf deze Main Street staat u tevens direct oog-in-oog met het wereldberoemde Disney-kasteel dat, mede door de vormgeving en het smaakvol aangelegde omrin gende park, het absolute middel punt van Euro Disneyland vormt. Als u, na de wandeling over Main Street, bij het Central Plaza bent beland, begint de ontdek kingsreis pas echt. Vanaf dit plein kunt u namelijk op weg naar uw eigen favoriete thema-park. Frontierland De eerste weg links leidt u naar Frontierland en zodra u dit Wild West-gebied nadert, dringen de eerste country-tonen al tot u door. En zodra u een voet over de (denkbeeldige) drempel heeft ge zet, stapt u ook werkelijk in een hele andere wereld. De authentie ke gebouwen zijn een centrum van activiteiten: blokken hout worden voor uw ogen omgeto verd tot schitterende houtsnij werkjes, indianen zitten klaar om uw gezicht traditioneel bij te kleuren en cowboys delen hun kennis over lasso-werpen. Ook de vele eet-gelegenheden zijn (uiter aard) volledig in stijl, waarbij u zelf kunt kiezen voor een - bij uw budget passende - maaltijd. Het park is zó aangelegd, dat u echt geen seconde het gevoel heeft dat u in een namaak dorpje loopt: de sfeer en het decor van Frontierland is levensecht en biedt u de gelegenheid om de cowboy of indiaan in u naar bo ven te laten komen. Voor de echte snelheidsduivel is een ritje in de trein rond Big Thunder Mountain een absolute bij. Hij zegt het bestuur toe te zullen bekijken of er volgend jaar een Holland Night in Monaco ge organiseerd kan worden waarvan de baten ten goede aan de Walk of Fame Europe kunnen komen en die tevens naamsbekendheid kan geven. Wat Teilmann, in het da gelijkse leven onder andere pro ducent van televisieprogramma's, ook doet is het bestuur een hart onder de riem steken. Ademloos Terwijl over de toekomst van de Walk of Fame in Rotterdam wordt gesproken, wordt het on derwerp van gesprek buiten door Rotterdammers en toeristen be keken. Een jongetje blijft adem loos staan bij de streep van 8.67 meter die getrokken is naast de tegel van Carl Lewis. „Mam, heb je dit gezien. Deze afstand heeft Lewis op de Olympische Spelen gesprogen." Het ventje doet een paar stappen terug, neemt een aanloop en springt. Zijn gezicht straalt teleurstelling uit als hij het resultaat ziet. Zijn blik verandert in respect als hij de gigantische afstand die zijn idool heeft ge sprongen beseft. Even verderop lopen Rotterdam mers met Franse vrienden. Eén ervan gaat op zijn hurken zitten en legt zijn handen in die van bokser Bep van Klaveren. Een groepje teenagers stopt bij de te gel van BZN en begint na het lezen van de tekst op de tegel 'Wij zijn een Volendamse groep in een Rotterdamse stoep' luidkeels te lachen. Het is een dag als alle andere dagen in Rotterdam. Een brui sende stad met een toeristische trekpleister die meer waardering en erkenning dan tot nu toe ver dient. Voor meer informatie over de Walk of Fame kunt u contact op nemen met telefoonnummer 010-458 16 94. Jaarlijks gaan zo'n 5,5 miljoen Nederlanders met de auto naar het buitenland met vakantie. Een groot deel daarvan (43%) bestaat uit gezinnen met jonge kinderen (onder de 13 jaar). Het gaat bijna altijd goed, maar - zoals iedereen met kinderen weet - moeten er wat extra voorzorgen worden genomen. Vanuit de ervaring van de ANWB Alarmcentrale is er een aantal praktische voorbereidingstips te geven. Zorg ervoor dat een goede reisverzekering wordt afgesloten. Als u met de auto met vakantie gaat, is een Internationale Reis- en Kredietbrief onontbeerlijk. Controleer of de kinderen bijgeschreven staan in het paspoort óf een eigen paspoort hebben. Neem voozorgsmaatregelen tegen wagenziekten en zorg voor voldoende drinken en eten voor onderweg. Stop op voldoende plaatsen waar kinderen even kunnen rennen (na twee uur rijden één kwartier rust is trouwens ook voor de chauffeur een vereiste!). Zorg ervoor dat de kinderen beweegruimte, speeltjes en boekjes achter in de auto hebben. Een alternatief om files en hitte te vermijden is 's nachts te gaan rijden. Geef kleine kinderen een armbandje met de naam en het adres van uw vakantieverblijf. Dat maakt terugbrengen bij weglopen of verdwalen een stuk simpeler. ANWB-leden kunnen gratis de folder 'Op reis met kleine kinderen' bij de ANWB-kantoren krijgen. vereiste, maar wie liever iets rus tiger van de indrukwekkende ge heimen van de natuur wil genie ten, kan aan boord van de 'Mark Twain' of 'Molly Brown', tradi tionele rivierboten uit het Old Amerika, het hart ophalen. Zoals gezegd ligt de aandacht tijdens het Far West Festival op countrymuziek en die klanken zijn in Frontierland dan ook in alle vormen te beluisteren. Niet alleen op de diverse podia, maar ook midden op straat kunt u mu sicerende cowboys tegenkomen, waarbij hedendaagse neo-coun- try, country-pop en country-rock worden afgewisseld door cajun, bluegrass en de traditionele coun try. Een absolute must voor de country-fans en een openbaring voor iedere muziekliefhebber. Niet alleen in Frontierland, maar ook in Discoveryland zijn de elementen van het Far West Festival volop aanwezig. Naast een fototentoonstelling van Ed Clark, een beroemde fotograaf uit Nashville, treden op het grote po dium in Videopolis beroemde country-artiesten, zoals Charlie McCoy, Billy Swan en Willie Nelson, voor het voetlicht. Deze optredens zijn, net als alle extra Far West-activiteiten, bij de en treeprijs van het park inbegrepen. Buffalo Bill Om de Buffalo Bill's Wild West Show bij te wonen, dient u echter wel een (apart) kaartje te kopen. Hoewel de entreeprijs niet echt goedkoop is (300 FF), is de show deze investering méér dan waard. In een grote hal in Festival Disney - dit uitgaanscentrum ligt buiten het Themapark - wordt u getrakteerd op een indrukwek kende show zoals die aan het eind van de vorige eeuw door de echte Buffalo Bill werd opgevoerd. Dankzij de moderne licht- en ge luidstechnieken is de show echter (zo mogelijk) nog indrukwekken der. Met de nodige actie en humor wordt het publiek kontinu bij de show betrokken. Zo is de zaal bijvoorbeeld onderverdeeld in vier verschillende vakken met bij behorende kleuren (geel, rood, blauw en groen). Bij binnenkomst krijgt iedere bezoeker een cow boyhoed met een gekleurde rand die aangeeft in welk vak (ranch) men is ingedeeld. Daarna kan plaatsgenomen worden achter de lange rijen houten tafels, waarop echt pioniers-eetgerei ('tinnen' kom, bord en bestek) is uitge stald. Tijdens het diner (een au thentieke maaltijd uit het verre westen, bestaande uit chili con carne, spare ribs, kip, een maïs kolf, saucijsjes en een heerlijk dessert) wordt u vervolgens deel genoot van de spectaculaire show. Terwijl cowboys en indianen voor iedere ranch een onderlinge strijd aangaan, zwepen zoge naamde rodeoclowns (tevens in de kleuren van het betreffende vak) de bezoekers op tot een luid 'Yieha' als 'hun' cowboy of indi aan het spel wint, of tot een nog luider 'Boe' als de strijd door een andere ranch is gewonnen. De winnende 'ranch' gaat tot slot met een leuk aandenken naar huis, terwijl voor iedere bezoeker de eerdergenoemde cowboyhoed een blijvende herinnering zal zijn, want die hoeft u niet meer terug te geven. Wie nog even in de sfeer wil blijven, kart vervolgens in Billy Bob's, een country western sa loon naast de Wild West-arena, tot in de late uurtjes genieten van live-muziek en de benen losgooi en op de dansvloer. Om het bijwonen van het Far West Festival zo aantrekkelijk mogelijk te maken, biedt Euro Disneyland een speciaal 'Classic Wild West'-arrangement. Voor meer informatie kunt u kontakt opnemen met -het gratis informa tienummer: 06-022 32 31. Met de herfstvakantie voor de deur is dit een goed moment om eens plannen te maken voor leuke uit stapjes in eigen land. Om een idee te krijgen van het enorme aanbod, zijn er twee handige gidsjes in om loop die uitstekend kunnen helpen bij het bepalen van een bestemming voor een dagje uit. De eerste gids heet 'Er-Op- Uit' en is waarschijnlijk de meest veelzijdige Uitpocket van Nederland. Er staan hon derden tips in voor een bijzon der dagje uit of zomaar een uitstapje én een reeks aanbie dingen waar u bijna niet om heen kunt. Alle bestemmingen zijn uit stekend per trein bereikbaar. Deze vorm van vervoer is niet alleen beter voor het milieu, maar voorkomt tevens het risi co dat u in de file terecht komt of problemen met parkeren krijgt. Een ontspannen dag voor het hele gezin begint dus op het NS-station! Naar de meeste bestemmin gen kunt u met een Rail Idee op stap, het alles-in-één kaart je: trein, toegang en eventueel aanvullend vervoer en extra's. Het gidsje is bijzonder prak tisch ingedeeld en is voor 4,50 verkrijgbaar op de sta tions van NS. Attraktie Wegwijzer Dan is er ook het veel be scheidener gidsje 'Attraktie Wegwijzer' dat gratis verkrijg baar is bij onder meer VW en ANWB-kantoren. Deze Attraktie Wegwijzer staat vol gezellige en waarde volle ideeën voor een dagje uit naar amusementsparken, mu sea, kastelen, stoomtrein, ver- keerstuin, speeltuinen, minia- iu-istad en nog veel meer. Zelfs als de weergoden niet echt meewerken, zijn er genoeg mogelijkheden om van de herfstvakantie een onvergete lijke verkenningstocht door ons land te maken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 17