Nieuwe modellen en nieuwe techniek in BMW-programma Daihatsu's 4x4 spelen met Kleine controle voorkomt narigheid Auto Kort TOUfHBO BB IfGFItÊGUWtÊC Tt*8Êf$tt IRS 94-248 BMW heeft voor het nieuwe modeljaar 1995 een aantal veranderingen doorgevoerd. Om te beginnen komen er een aantal nieuwe model len in het leveringsprogramma. De 318 tds sedan, 318 ti compact, de M3 sedan en de 750i zijn nieuw in het programma. Maar ook heeft de Duitse fabrikant technische noviteiten, zo als de tweede generatie van Dynamische Stabi- liteits Controle, die herkent wanneer een beet je slip ten goede komt aan betere tractie. Deze herfst komt een 318 tds de dieselmodel len van de 3-serie ver sterken. De viercilinder 1665 cc metende diesel motor van de 318 tds is van de bekende en suc cesvolle 2.5 liter zesci linder turbodiesel afge leid. Met behulp van een turbocompressor en intercooler ontwik kelt de nieuwe diesel maximaal 90 pk (66kW). De topsnelheid van de nieuwe 318 tds wordt 183 km/uur en als brandstofverbruik geeft BMW 5.9 liter per 100 kilometer op. 318 Tl Rechts: van de 7-serie komen verlengde ver sies. Hier de 750i L. Linksonder: turbo diesel kracht in de nieu we318tds sedan. Rechtsonder: de rap pe en nieuwe 318ti com pact. VERLENGD BMW 850 Ci - yr-ygar m De regen die de af gelopen tijd is geval len zorgde voor een extra spektakulaire dimensie van de Dai hatsu 4x4 dag, die zondag 18 september bij Eindhoven werd gehouden. Het eve nement was voor de derde keer georgani seerd en begint een jaarlijkse traditie te worden. PROGRAMMA MÊÈ NUUX932Q M3SEDAN Autopech komt al tijd ongelegen. En 's winters kan een uit stapje naar de dichts- bijzijnde praatpaal bovendien ontaarden in een ware poolexpe ditie. Een kleine con trole voor het inval len van de winter vermindert de kans op autopech. ONTERECHT EXECUTIVES BEVEILIGING Misvatting GEEN PRETJE UITBREIDING ONBEGRIJPELIJK lirfll Hm m*VUUwf Oir# C Automobiel BMW houdt ook komend jaar de vaart erin De 318tds wordt eind okto ber geïntroduceerd en zal 57.950,- kosten, in de Execu tive uutvoering 62.525,-. Vol gend jaar krijgt de 3-serie com pact ook de beschikking over de nieuwe dieselmotor. In de herfst van dit jaar start de produktie van de 318ti. Deze staat in de prijslijst voor een bedrag van 53.950,-. Voor de aandrijving zorgt een 1.8 liter 4 cilinder motor met 16 kleppentechniek. De 140 pk j (103kW) sterke motor zorgt voor een acceleratie van 0 tot 100 km/uur in 9.9 seconden en een top van 209 km/uur. BMW 750i De BMW 750i is het nieuwe topmodel van de 7-serie. De 750i heeft een twaalfcilinder onder de motorkap. Tot 5.4 li ter cilinderinhoud vergroot is deze krachtbron in staat maxi maal 326 pk (240 kW) te leve ren. Het maximale koppel van 490 Nm staat bij 3900 toeren beschikbaar. Ook het brand stofverbruik is door de inge nieurs van BMW aangepakt. De 1/3-mix toont een 13 pro cent gunstiger getal, de waar de voor stadsverkeer is met 19 procent gedaald. De 750i staat vanaf novemebr bij de dealer en moet f238.800,- gaan kosten. De verlengde versie kost f267.800,-. Vanaf september zijn ook de verlengde versies van de acht cilinders 730iL en 740iL op de markt. De verlengde versies zijn zowel wat betreft wielba sis als buitenafmetingen 14 centimeter langer dan de ba sismodellen. De extra lengte komt vooral ten goede aan de ruimte achter de chauffeur. De verbeterde twaalfcilin der-motor is ook te vinden in de 850Ci. De 5.4 liter motor is in staat deze coupé in 6.3 se- J v j' t* J> Behalve onze redacteur waren ongeveer 700 Feroza en Rocky bezitters dit jaar met hun auto naar Eindho ven gekomen. Deelnemers konden met hun terreinauto een enkele kilometers lang parkoers rijden, waarin veel spektakulaire klimpartijen waren opgenomen. De mod der zorgde echter overal voor extra zwaarte van de rit. Tijdens de komende Perso nenauto RAI zal Daihatsu een nieuw terreinwagen pro gramma presenteren, dat is aangepast aan de veranderde regelgeving omtrent het grij ze kenteken. De importeur komt in ieder geval met een „aantrekkelijk geprijsde Feroza op geel ken teken", zo vertrouwde een woordvoerder ons op het 4x4 evenement toe. Voor de pre cieze invulling loopt momen teel een marktonderzoek. M'YW 7934 conden vanuit stilstand een snelheid van 100 km/uur te ge ven. De 850Ci is standaard uit gerust met automatische transmissie met adaptieve re geling. Dat laatste betekent dat de au tomaat zelf een schakelpro gramma kiest dat bij de rijstijl van de bestuurder past. Bo vendien is deze transmissie uitgerust met een nieuw bedie ningssysteem, dat inhoudt dat een tweede schakelbaan is ge creëerd waarmee de bestuur der actief kan schakelen. De M3 is de prestatie-gerich te afgeleide van de 3-serie. Dit model was tot nu toe alleen als coupé en cabrio verkrijgbaar. Bij veel M3 liefhebbers leef- Zo vindt Dick Bloemendaal, chef-werkplaats bij een Alfa Romeo-dealer, het belangrijk dat de automobilist zijn auto voor de winter laat inspecte ren: „Een kleine controle kan veel problemen voorkomen". Tijdens de winterperiode moe ten vooral de v-snaar, de dyna mo, de ruitewisserbladen, de accu en de banden in topcondi tie zijn. Daarnaast kijkt hij of het er voldoende antivries in de radiator zit. Uiteraard ont snapt ook de verlichting niet aan de aandacht van de Alfa monteurs: „Je ziet maar al te vaak dat de koplampen de boomtoppen verlichten". Bloemendaal vertelt dat de kosten die deze inspectie met zich mee brengt erg meeval len. Bloemendaal zegt dat veel mensen de eerste vorstperiode afwachten voordat ze contact opnemen met hun dealer. Hij vindt echter dat de automobi list zijn voertuig in de herfst maanden moet laten inspecte ren. Tijdens dat jaargetijde kunnen de wegen door afgevallen bla de de wens naar dezelfde pres taties en eigenschappen maar dan in sedan-vorm. Vanaf ok- tover kan BMW aan deze wens voldoen. De,M3 is uitgerust met 3 liter 286 pk (210 kW) zescilinder motor en kost 134.500,-. Onder de naam Executive zijn van de 5-serie de sedan en sinds kort ook de touring in extra fraaie uitvoering te be stellen. Van buiten zijn de 5-serie Exe cutive modellen herkenbaar aan de in carrosseriekleur meegespoten dorpels en on derzijden van de bumpers. In het interieur heerst door ge bruik van gepolitoerde lijsten van wortelnotehout, bekleding van Flockvelours of leer een bijzonder ambiance. Behalve nieuwe modellen heeft BMW veranderingen doorgevoerd op bestaande mo dellen. Met uitzondering van de 316i Compact zijn alle mo dellen voortaan uitgerust met elektronische wegrijbeveili- ging. Nieuw tot de standaarduit rusting van de 750i en 850i be hoort DSC II. DSC is de afkor ting van Dynamsiche Stabili- tietscontrole. Toen BMW DSC I introduceerde was dit het eerste systeem dat niet alleen doordraaien van de aangedre ven wielen kon signaleren, maar ook de dwarsstabiliteit van de auto in bochten be waakte. Bij onder- of over stuur reduceert DSC I het mo- Opel voert al jaren het Opel Winterplan. deren ook spekglad zijn: „Een met bladeren bedekt wegdek is minstens zo verraderlijk als een laag sneeuw". Veel automobilisten verkeren in de veronderstelling dat een wintercontrole in de herfst zin loos is, maar dat is in de ogen van de Alfa-medewerker onte recht. Uiteraard zijn er altijd men sen die vergeten hun auto aan een inspectie te laten onder werpen. De reparaties voort vloeiend uit dergelijke nalatig heid kunnen aardig in de pa pieren lopen. Bloemendaal vertelt dat de schade tot in de duizenden guldens kan oplo pen. Ook Opel-dealer Kamp kan hiervan staaltjes vertellen. Ie mand uit zijn klantenkring kreeg op weg naar zijn vakan tieadres in de Alpen een be vroren radiator. Het was lang geen pretje met vrouw en klei ne kinderen in de vrieskou op hulp te wachten. Toen die uiteindelijk kwam bleek dat zijn auto niet ter plekke gerepareerd kon wor den. Het gezin was genood zaakt zijn intrek in een hotel te nemen. Naast al het ongemak sloeg de hotelrekening ook nog een behoorlijk gat in zijn torvermogen. De tweede gene ratie is een verbeterde versie van DSC, met ondermeer een adaptieve slipdrempel. Dit laatste wil zeggen dat het sys teem herkent wanneer een beetje slip bijdraagt aan een betere tractie. Maar ook van andere model len is de standaarduitrusting vanaf september uitgebreid. De 316i N sedan krijgt cen trale deurvergrendeling, de 316i sedan krijgt elektrische ramen voor, bij de 318 i sedan worden de bumpers in carros seriekleur uitgevoerd en met uitzondering van de 518i N krijgen alle 5-serie modellen ook standaard een airbag voor de voorpassagier. vakantiebudget. Een andere automobilist die zijn auto ook niet had laten nakijken wilde tijdens een vorstperiode zijn ruiten besproeien, omdat de zoutaanslag op zijn voorruit hem een wel zeer beperkt pa norama bood. Helaas was zijn ruitesproeier bevroren en vloog hij met een gangetje van tachtig tegen zijn voorganger aan. Kamp vindt het onbegrijpe lijk dat veel mensen hun auto niet voor de winter laten con troleren: „Voor het luttele be drag van 29,50 gulden worden bij ons de belangrijkste onder delen van de auto gecontro leerd". De Opel-dealer ver wijst hier naar het Opel Win terplan. Voor het bovenstaan de bedrag worden in de perio de van 16 september tot 31 maart de radiator, de accu, de thermostaat, de slangklem men, de waterpompslang, de ventilator, de koelvloeistof en de kachelradiator gecontro leerd. De klant heeft tijdens deze periode tevens garantie op deze onderdelen. Kamp er kent dat deze dienstverlening Opel weinig winst oplevert: „We zien deze actie meer als een vorm van dienstverlening aan onze klanten". Een bezoek aan de dealer kan volgens Kamp in een aantal gevallen in het voordeel van de automobi list uitvallen. De automobilist krijgt voor een bijna symbo lisch bedrag garantie op vrij dure onderdelen. Vooral de accu en de radiator zijn duur. Kamp zou zich als consument dit buitenkansje niet door de neus laten boren: „Ik zou als klant zeker van deze aanbieding gebruik ma ken". ÊSoMM &BÊ m mm mM m m érth éfm dtw jwdP immm.Wmmmmimm De Transit, de populaire middelzware bedrijfswa gen van Ford, heeft voor het modeljaar 1995 een reeks wijzigingen onder gaan. Gelijk daarmee zijn de busuitvoeringen in een aparte modellenserie on dergebracht, onder de naam Tourneo. De nieuwe Transit valt uiter lijk het meest op door het nieu we front met een ovale grille, die de familieband met de Ford personenwagens benadrukt. Verder zijn de voorste wielkas ten en de achterbumper op nieuw gestileerd, zijn er nieuwe wielsierdeksels en is de keuze uit metallic-lakken met drie kleuren uitgebreid. Tegelijk is het interieur comfortabeler ge maakt en is het dashboard sterk gemoderniseerd. Stuur bekrachtiging is voortaan stan daard. Technisch gezien omvatten de vernieuwingen de introductie van een nieuwe twee-liter grote en 115 pk sterke benzinemotor. Daarnaast zijn alle uitvoerin gen van de veel gevraagde 2.5- liter dieselmotor met directe in spuiting voor het modeljaar 1995 verbeterd. Vooral het gemiddelde ver bruik in stadsverkeer, van groot belang bij het gebruik als bestelwagen of als taxi/busje, is gedaald, met liefst elf procent. Ter verhoging van het algehele comfort is niet alleen een veel ruimer gebruik gemaakt van geluidsisolerende materialen, maar zijn ook de motorsteunen nu van het hydraulische type. Dat heeft geleid tot een meetba re geluidsreductie in het inte rieur van 70 procent. Het com fort is verder verhoogd door een verlaging van de voorge schreven bandenspanning. Het pakket veiligheidsmaat regelen dat op de Transit in 1993 werd geïntroduceerd, is nu voor Transit en Tourneo uitge breid met een standaard airbag voor de bestuurder, met de op tie van een airbag voor de bijrij der. In de versies met de twee- zits bijrijdersbank voorin is voor beide bijrijders nu stan daard een driepunts automati sche autogordel beschikbaar. Net als de enkele bijrijders- stoel, is de tweezitsbank nu ook van het type dat voorkomt dat de passagiers bij een frontale aanrijding onder de gordel door kunnen glijden. Het interieur van Transit en Tourneo is even eens ingrijpend gewijzigd. Het dashboard vertoont nu een gro tere gelijkenis met hetgeen de bestuurder van een Ford-perso nenauto gewend is. De instru menten lijken sterk op die van de Ford Mondeo. Een nieuwe optie is een toerenteller voor de dieselversies met een groene sector die het meest efficiënte toerengebied aangeeft. Nieuwe interieur-bekledingsstoffen zijn ontworpen en op veler verzoek is de binnenverlichting ver sterkt. Een zoemer waarschuwt de be stuurder als deze zijn deur opent terwijl de wagenverlich ting nog brandt en als optie is een reeks van pakketten lever baar ter beveiliging van de laadruimte, waaronder dubbel- werkende veiligheidssloten die ook op de personenauto's van Ford als extra anti-diefstalbe veiliging te koop zijn. De Tour neo zal leverbaar worden in twee variëteiten: de Tourneo en de Tourneo LX. De Tourneo in de 9-persoons uitvoering heeft nu een middelste driezitsbank waarvan het rechterdeel van de rugleuning omklapbaar is ter vergemakkelijking van het in- en uitstappen van de achterste passagiers. De gesloten Transit bestel wagens kunnen nu als optie ge leverd worden met een nieuwe bekleding van de laadruimte die de kans op schade aan zijpa nelen en lading vermindert. KÏMA7159 mm Het nieuwe front ver raadt dui delijk de Ford-af- komst. De Nederlandse Porsche importeur neemt een nieuw onderkomen in gebruik. Op de dag van de officiële ope ning wordt ook de nieuwe Porsche 911 Carrera 4 in Ne derland geïntroduceerd. De officiële opening van het nieuwe pand zal op 13 okto ber geschieden. Na precies 45 jaar te hebben gewerkt vanuit het Pon-pand in Amersfoort, waar ook Volkswagen en Audi zijn on dergebracht, is Pon Porsche Center nu verhuisd naar een nieuwe, moderne en stijlvolle vestiging in Leusden. De Energiebedrijven Ga- mog en Nuon Oost-Gelder land voeren momenteel in sa menwerking met Bovag en Fockwa een energiebespa- ringsonderzoek uit onder alle autobedrijven en schadeher- stelbedrijven in Oost Gelder land. Alle bedrijven kunnen een snel onderzoek laten uitvoe ren waarna de Energiebedrij ven zullen aangeven waar de besparingsmogelijkheden kunnen worden gerealiseerd. Aan dit onderzoek zijn voor de deelnemende bedrijven geen kosten verbonden. Als gevolg van het onderzoek kan het energieverbruik tot 15 procent dalen, zo schatten de initiatiefnemers. Uit onderzoek in soortgelijke bedrijven in ander regio's is gebleken dat met het toene men van eenvoudige maatre gelen en door middel van ge dragsbeïnvloeding met rela tief lage kosten veel energie en dus veel geld bespaard kan worden. De grote energieverbruikers zoals verlichting, compresso ren, afzuiginstallatie, spuit cabines en verwarmingsin stallatie en isolie zullen in het onderzoek de revue passe ren. Een lezer van Autoweek heeft in Moskou een Lada Niva met verlengde wielbasis gesignaleerd, zo meldt dit blad. Volgens de Russische folder is de Niva 4,24 meter lang, wat 52 centimeter meer is dan de bij ons bekende Niva. In oktober komt overigens een gefacelifte Lada Niva naar ons land, met nieuwe 1.7 liter benzinemotor. In november komt er vervol gens een Niva met een 1.9 liter diesel van Peugeot in het vooronder. De dealerintroduktie van de nieuwste Peugeot Boxer bestelauto is door de impor teur op één dag uitgevoerd. Op vijf punten in het land stond een rij demonstratie- auto's klaar, die door de dea lers persoonlijk mee naar hun autobedrijf werden ge nomen. Door deze manier van distributie kan de Boxer nu bij iedere dealer gepro beerd worden. De Athlon Groep (autolea sing, dealeractiviteiten en au toschadeherstel) heeft alle aandelen van Dynamic Lease Partners (DLP) in Zoeter- meer overgenomen. DLP heeft een portefeuille van 16 contracten en richt zich op het midden- en klein bedrijf. Het balanstotaal van DLP was ultimo 1994 47 mil joen gulden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 25