Derde generatie Renault 19 nu bij de dealer Auto Garant bouwt Polo op uw maat Toyota's recreatie voertuig Laguna nog veiliger Vijfentwintigste editie van Oldtimerbeurs in Rosmalen Elektronische wegrijblokkering op alle VW-modellen Nieuw familiegezicht voor Nissan WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 41-460 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 58252280 HV Rijswijk. Telefoon070-3190254Fax: 070-3952669. De succesvolle Renault Laguna krijgt binnenkort de beschik king over een uitgebreider pakket veiligheidsvoorzieningen. Alle uitvoeringen van de Laguna zijn al standaard voorzien van verstevigingsprofielen in de portieren, vergrendelbare hoofd steunen op de voorstoelen en pyrotechnische gordelspanners. Vanaf november krijgt het volledige Laguna-gamma een centrale driepuntsveiligheidsgordel op de achterbank. De standaarduitrusting van de Laguna Baccara en Laguna V6 wordt medio 1995 aangevuld met een systeem voor automatisch sluiten van ruiten en open dak via de infrarood afstandsbedie ning. De veiligheid van de kinderen wordt verhoogd door een an- tiknelinrichting op de elektrisch bedienbare zijruiten. Een geïntegreerde kinderstoel, die de kleinste passagiers een veilige en een comfortabele plaats op de achterbank geeft, is sinds enige tijd verkrijgbaar opnagenoeg alle uitvoeringen. Op dit moment zijn alle Renaults Laguna leverbaar met een air bag. Het stuurwiel van de Baccara-versie is standaard uitgerust met deze veiligheidsvoorziening. Komend voorjaar zal de Laguna ook leverbaar zijn met een airbag aan passagierszijde. Hiermee wordt het veiligheidssysteem compleet en blijft de Renault Lagu na één van de veiligste auto's in zijn klasse. De zomer van 1994 wordt niet alleen in de boeken van de weer kundigen bijgeschreven als een recordjaar, ook de bezitters van klassieke automobielen zullen zich de afgelopen hittegolf nog lang heugen. Immers zelden eerder kon hun pronkjuweel zo vaak uit de stalling worden gereden voor een tochtje onder een stralende zon. Kan bij de meeste hedendaagse auto's worden volstaan met een kleine beurt na 15.000 kilometer en een grote beurt na 30.000 kilo meter, een oldtimer heeft meer onderhoud nodig. Omdat het prachtige zomerweer heel wat nieuwe kilometers op de teller heeft gebracht, moet de eigenaar de komende winterperiode be nutten voor het plegen van het broodnodige onderhoud. Reden voor het Autotron Rosmalen zaterdag 19 en zondag 20 no vember weer een oldtimerbeurs te houden. Het wordt de 25e uit voering van deze beurs van bejaarde auto's en onderdelen waar vaak al jaren naarstig naar gespeurd wordt. Bezitters van oldtimers kunnen in dit weekend in het Autotron terecht voor onderdelen, die hard aan vervanging toe zijn of de hittegolf niet hebben overleefd. Een uitlaat, dynamo, zuigerveer, een nieuw glas voor de koplamp of compleet spruitstuk, 't is in november allemaal weer te vinden in Rosmalen. Het Autotron is gevestigd aan de Graafsebaan 133 in Rosmalen. Het oldtimermuseum ligt vrijwel aan de A50, de snelweg van 's- Hertogenbosch naar Nijmegen. Infolijn Autotron Rosmalen, tele- foon 04192-19050. Vanaf heden zijn alle VW-modellen met een benzinemotor of een TDI-motor standaard voorzien van een elektronisch gere gelde wegrijblokkering. Binnenkort krijgen ook de overige die seluitvoeringen standaard zo'n 'immobilizer'. Tevens voldoen alle VW-motoren, behalve de 100 kW-motor van de Corrado 16V, vanaf heden aan de verscherpte uitlaatgasvoorschriften die vanaf 1996 in Europa van kracht worden. VW's wegrijblokkering grijpt rechtstreeks in het motor-manage mentsysteem in. In de contactsleutel zit een klein elektronisch schakelcircuit zonder batterijen (transponder), waarin een ge heim nummer is opgeslagen. In het regelapparaat van de 'immo bilizer' wordt na installatie in de auto het geheime nummer van de 'rechtmatige' sleutel opgeslagen. Na elke start legt het stuurapparaat via een leesspoel in het con tactslot een draadloze verbinding met de transponder en vraagt om het nummer. Wordt de geautoriseerde sleutel herkent, dan krijgt het motormanagement een gecodeerd signaal voor de vrij gave door. Omdat de procedure-enige milliseconden duurt, wordt de motor in ieder geval gestart. Wegrijden is echter alleen mogelijk wan neer direct na de start via het motor-management èen signaal voor de vrijgave wordt ontvangen. Gebeurt dit niet, dan worden de inspuiting en de ontsteking weer onmiddellijk uitgeschakeld. Vervolgens kan de auto niet wegrijden. Met een rijke stan daarduitrusting en nieuwe bekleding staat de derde generatie Re nault 19 thans bij de dealer. Bij dit 'Phase III' gamma gaat Re nault in één moeite door over op nieuwe type-aanduidingen: 'Europa', 'Latitude' en 'Elysée'. Het nieuwe R 19 programma begint bij een prijs van 27.995,- voor de drie- deurs TEuropa' 1.4. De typen 16V en Cabriolet 16V blijven de sportie ve topmodellen van de R 19-lijn. Vergeleken met de tweede generatie is de uitrusting van de R19 'Phase HI' aanzienlijk uitgebreid. Zo heeft de Europa-versie - als op volger van de RL - zon werend glas en een in twee delen neerklapba- re achterbank. Het er- gonomie-pakket met een in hoogte verstel baar stuurwiel en een in hoogte instelbare ehauffeursstoel met re gelbare lendesteun, is eveneens standaard. Beide voorstoelen heb ben voortaan dichte hoofdsteunen. Rijk uitgevoerd De al rijk uitgevoerde RN-versie gaat thans door het leven als Re nault 19 Latitude. Dit type heeft een stuur wiel a la Safrane mèt bekrachtiging. Centra le deursluiting met af standsbediening en bet al genoemde ergono- miepakket zijn stan daard. Versies met de 1.8 liter benzine- en de 1.9 liter turbodieselmo tor hebben ook elek trisch bedienbare zij ruiten vóór. Alle Re naults 19 Latitude zijn herkenbaar aan de in de wagenkleur gespo ten bumpers. De Renault 19 Elysée heeft als basis de RT- versie. Ook deze lu xueuze versie krijgt het stuurwiel uit de Re nault Safrane, com pleet met airbag. In de sportieve Renault 19 16V is de standaard uitrusting uitgebreid met ABS en een start onderbreker. Nissan's nieuwe grille prijkt ook de op kersverse generatie Pri mera's, die we binnenkort op de weg mogen verwachten. Voorts ligt het in de bedoeling dat het nieuwe familiegezicht binnen af zienbare tijd alle Nissan-modellen in Europa gaat sieren. 1 Gespeide vleugels - Met enige fantasie kun je in de nieuwe grille de gespreide vleu gels van een vogel herkennen. Nissan stelt dat het nieuwe front tevens het streven van Nissan symboliseert om het imago van de produkten in overeenstemming te brengen met de technische kwaliteit. Tevens versterkt de nieuwe grille de herkenbaarheid van de Nissan-modellen. Met de komst van de Maxima QX introduceert Nissan een op vallend nieuw gezicht voor zijn personenauto's in Europa. Be palend hierbij is de nieuwe grille met een fraaie chroom-omlij sting. Centraal op de grill neemt het Nissan-logo een prominen te plaats in. deze Toyota's terreinauto LandCruiser geniet we reldwijd een grote re putatie. Logisch dan ook dat Toyota zijn nieuwe kleinere ter reinauto met de onver valste 'life-style' uit straling liever 'Fun Cruiser' noemt dan RAV4. De 'RAV4', waarbij de letters in de type-aan duiding staan voor 'Re creational Active Vehi cle' en het cijfer '4' voor permanente vierwiel- aandrijving, sluit naadloos aan bij de hui dige trend naar smaak vol individualisme. De FunCruiser combi neert het comfort, ge bruiksgemak en de prestaties van een sportieve personenau to met de mogelijkhe den, het rijplezier en het avontuur van een terreinauto. Met zijn moderne lijn- voering, afgeronde vor men, amandelvormige koplampen, naar achte ren iets oplopende tail- lelijn en andere details beantwoordt de Toyota FunCruiser prima aan wat jeugdige, sportieve automobilisten van een 'fun-car' verwachten. Rolbeugei Uiterlijk kenmerkt de 'FunCruiser* zich door een moderne, sportieve styling. Het koetswerk is overal 'afgerond'. De grote 16 inch wielen staan op de uiterste hoeken van de auto. De bandenmaat is 215/70 R 16. Mede hierdoor oogt de 'FunCruiser' extra stoer. De brede middenstijl doet dienst als rolbeu gei. Een dubbel 'sun roof met uitneembare panelen (alleen in het topmodel SR) versterkt het vrijetijdsgevoel dat de auto uitstraalt. Het interieur biedt plaats aan vier tot vijf personen, die worden beschermd door veilig- heidsstangen in de por tieren. Met alle zit plaatsen bezet, blijft er bar weinig bagage ruimte over. Met min der mensen aan boord, kan de achterbank worden weggeklapt, waardoor een flink laadruim ontstaat. ABS en een airbag voor de bestuurder zijn le verbaar tegen meer prijs. Veilig gevoel Het interieur maakt een sportief-verzorgde indruk. Het in hoogte verstelbare, driespaaks stuurwiel heeft een vrij kleine diameter, waar door het zowel op de weg als in het terrein lekker in de hand ligt. In het meterblok zit een toerenteller die bo ven 6300 tpm rood aan loopt, een snelheidsme ter die tot 180 km/u kan aanwijzen en de ge bruikelijke wijzers voor brandstof en koel vloeistof. Beide buitenspiegels zijn elektrisch verstel baar. Het achterwaart se blikveld wordt iets nadelig beïnvloed door de hoofdsteunen op de achterbank en door het reservewiel dat aan de buitenkant van de ach terdeur 'hangt'. Het zitcomfort staat letterlijk en figuurlijk op hoog niveau. Permanent 4WD Onder de fraaie, lage neus van de 'RAV4' ligt een tweeliter viercilin- der zestienklepper, die via een vijfversnel lingsbak of een auto maat (meerprijs 4750,-) de vóór- en achterwielen perma nent aandrijft. Door de permanente vierwielaandrijving ligt het brandstofver bruik relatief hoog, ze ker in de versie met au tomaat. Officiële meet gegevens komen met een verbruik van 10,4 li ter per 100 km uit de bus, bijna 1 op 10 dus. De prijs van de Fun- Cruiser/RAV4 begint bij ƒ46.990,-. teem (mechanisch of met stuurbekrachti ging). Bij het tweede keuzeni veau (bouwstenen voor interieur) is keus uit vijf' uitvoeringen. De ver schillen zitten in de voorstoelen (normale of sportstoelen, verstel- lings-systeem), de ach terbank (gedeeld of uit één stuk, hoofdsteunen) en de interieur-aankle ding (stoffen en kleu ren). Bij het derde keuzeni veau kunnen bouwste nen voor meeruitvoe- ringen worden gekozen. Zo kan de Polo wordeh uitgebreid met diverse veiligheidsvoorzienin gen, en kunnen per soonlijke wensen qua comfort en styling wor den gehonoreerd. Tot slot kan de klant uit de bouwstenen voor kleur de gewenste lak- kleur voor de carrosse rie kiezen. owners via de dealers kennis maken met VW's nieuwe kleintje. Deze week vond de Nederlandse Polo-doop plaats in Hilversum. De ge beurtenis werd met satelietverbindingen direct doorgestraald naar beeldschermen die bij de dealers stonden opgesteld. Iedereen was zo ge lijktijdig getuige van deze bijzondere ge boorte. Na 13 jaar trouwe dienst gaat de oude Polo einde lijk op stal. Weliswaar liet een opvolger dus even op zich wachten, maar nu de nieuweling is gearriveerd, kunnen we slechts zeggen dat het wachten de moeite loonde. Kort samenge vat is de nieuwe Polo een verkleinde Golf. Daarbij is de kersverse Polo ruimer dan zijn voorganger, maar toch geen spat langer. Vrij uniek is het bouwste nen-systeem dat VW bij de Polo introduceert: de klant kan een auto naar persoonlijke wensen sa- aan de Van Deventerstraat Bij het eerste keuzeni veau (bouwstenen voor motor onderstel) be paalt de klant de motori- sering, wielen (stalen of licht-metalen velgen en bijbehorende banden maat) en het stuursys- De nieuwe Volkswa gen Polo beleeft de zer dagen zijn pu- blieksdebuut. Dat gebeurt ongekend grootscha lig. Op de autoshow in Parijs staat hij thans uitbun dig te pron ken, maar tege lijker tijd kunnen ook klanten en fleet- menstellen en koopt nooit iets dan hij of zij niet wil. Persoonlijkheid Van welke kant je de nieuwe Polo ook be kijkt, er is geen twijfel mogelijk: 'Typisch Volkswagen'. Zijn neus doet denken aan de Pas sat, van achteren is er verwantschap met de Golf en de cockpit lijkt op die van VW-dochters Seat Ibiza en Cordoba. Zoals te verwachten bij een nieuw paradepaard uit de VW-stallen, laten rijgedrag en wegligging niets te wensen over. Keuzevrijheid Nieuw bij de Polo is het bouwstenen-systeem Hierbij kan de klant zelf zijn of haar eigen auto geheel naar eigen wens en financiële reik wijdte samenstellen, zo dat een individueel be- paalde, unieke auto be staat. Aan de basis staat een rijklare Polo met een prijs van 23.895,-. In het weekend van 19 en 20 november houdt het Autotron Rosma len voor de 25e keer zijn Internationale Oldtimerbeurs. Voor de R 19 voert Renault drie nieuwe type-aan duidingen In: 'Europa', 'Latitude* en 'Elysée\ Nieuwe grille geeft de Nissan Maxima vleugels. Sinds kort heeft de bekende Toyota 'LandCruisei" gezelschap gekregen van 'recreatieve' 4WD met de fantasierijke naam 'FunCruiser'. N ieuwe Polo Familiever wantschap met bijvoor beeld de Pas sat geven de nieuwe Polo een degelijk en betrouw baar uiterlijk. kan klein zo groot 14 in Rotterdam. Ook de moderne zakenman voelt zich thuis in de VW Polo Anno 1995 Auto Garant is gevestigd

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 25