SCHIEDAM Op de bokkenwagen yj De Walvisch opgeknapt brilgtudio Taal en Gezondheidszorg voor allochtone vrouwen Gebit stuk? MODIEUZE NIEUWE MONTUREN Marinevaartuig in Voorhaven Identiteit dode vrouw achterhaald Nieuwe ruimte voor Beukenhof Speelgoedbeurs Schiedam-N oord verdient kunstwerken Themamiddag Begrip werkt ontspanning in de hand en kan vloeiend spreken bevorderen Veringmeier Tandtechniek Het Nieuwe Stadsblad Sollicitatietraining Ingezonden brief WOENSDAG 19 OKTOBER 1994 42-1440 SCHIEDAM Aan de hand van huissleutels en con tactlenzen is de politie achter de identiteit gekomen van de vrouw die vorig weekend op de spoorlijn tussen Schiedam en Delft om het leven kwam. Het gaat om een 33-jarige in Den Haag woonachtige vrouw. Door een opticien werd de specificatie van de contactlenzen vastgesteld, waardoor de politie uitkwam bij een opticien in Den Haag. Deze kon de Schiedamse re cherche aan de naam van het slachtoffer helpen, waarna de huissleutels op de voordeur van de woning bleken te pas sen. De ouders van de vrouw zijn meteen ingelicht. Ouderensoos in Oost SCHIEDAM In Klubhuis Oost wordt elke maandagmid dag van 13.30 tot 16.30 uur een ouderensoos gehouden. Deze ac tiviteit is bedoeld voor mannen en vrouwen van 55 jaar en ou der, die er terecht kunnen om te praten, te sjoelen of te biljarten. Af en toe worden bingo's gehou den. De kosten zijn laag: één gulden contributie, vijftig cent voor thee en drie kwartjes voor koffie. Het adres: Klubhuis Oost, Gali- leistraat 86. tel. 4735435. SCHIEDAM Een koel windje', geen regen en een lekker zonnetje. Perfect weer dus voor de 'boerderijvakantieweek'. De tachtig kaarten die recht geven op vijf dagen vertier in het Beatrixpark waren dan ook in een mum van tijd uitverkocht. De 'boerderijvakantieweek' wordt georganiseerd door de hoofdafde ling Groenvoorziening en Natuur van de gemeente om het nieuwe gebouw op de kinderboerderij/heemtuin feestelijk in gebruik te nemen. Maandag 17 oktober opende wethouder Hafkamp (VVD) de festiviteiten. Opmerkelijk was wel dat de stadsbestuurder (met vrouw en kinderen) in zijn auto tot vlak in de buurt van de kinderboerderij mocht komen, terwijl het Beatrixpark toch afge sloten is voor auto's. Daarna maakten ongeveer honderd jonge ren, er waren ook jongelui zonder kaart, een ritje op de bokken wagen. Dinsdagmiddag was er drukbezochte puzzeltocht, terwijl woensdag Henk Driessen langskwam met zijn poppentheater. Donderdag tussen 14.00 en 15.00 is er ponyrijden met de Spaland Ruiters en de 'boerderijvakantieweek' wordt vrijdag afgesloten met een keuring van kleine huisdieren - zoals konijn, hamster en cavia - door de dierendokter. Dierenartsenpraktijk Visee/Kou mans verleent medewerking hieraan. SCHIEDAM Crematorium Beukenhof is sinds kort uitge breid met de aanbouw van een derde koffiekamer. Met deze nieuwe ruimte is de dienstverle ning aan het publiek aanzienlijk verbeterd. Door middel van schuifwanden is het mogelijk de nieuwe koffiekamer samen te voegen met een van de andere kamers, zodat grote gezelschap pen beter kunnen worden ont vangen. Stadsarchitect René Meere is er bij het ontwerp van uit gegaan dat de nieuwe ruimte tevens gebruikt kan worden als aula voor kleine groepen. De geluidsvoorzieningen zijn hierop aangepast. SCHIEDAM Speel-o-theek Ikkie organiseert van 24 tot en met 28 oktober weer de jaarlijkse speelgoedbeurs. Het speelgoed kan worden ingeleverd op maandag 24 en dinsdag 25 oktober van 14.00 - 15.00 uur en van 19.30-21.00 uur. Ook dinsdagmorgen van 9.00-11.00 kan men spullen afgeven. Het speelgoed moet schoon, heel en compleet zijn. Pluche beesten zijn niet welkom. De verkoper bepaalt zelf de prijs die op het artikel wordt bevestigd. Van de opbrengst komt 25 procent, met een maximum van 7,50 gulden, ten goede van de speel-o-theek. Inschrijf geld één gulden. Ikkie is te vinden aan Churchillweg 50 (achter Bachpleinfiat IV tegenover Natuurcentrum De Boshoek.) De verkoop vindt plaats op donderdag 27 oktober van 9.00 - 15.00 uur en van J9.30 - 20.00 uur en vrijdag de 28e van 9.00 - 11.00 uur. Vrijdag worden de restanten afgeprijsd. Meer informatie via tel. 4714952, vragen naar Anja Lems. CONDITIETRAINING Vrouwen die iets aan hun conditie willen doen, kunnen op woensdag terecht in Klubhuis Oost. Op die dag volgen drie groepen een training. Er zijn lessen van 9.00 tot 10.00 uur, yan 19.30 tot 20.30 uur en van 20.30 tot 21.30 uur. Op dit moment zijn er in de laatste groep nog plaatsen vrij. maar wie zich inschrijft voor een andere groep, maalft ook een kans snel aan de beurt te komen. De lessen worden door een deskundige lerares gegeven. De kosten van zes lessen bedragen twintig gulden. Voor informatie: Klubhuis Oost, Galileistraat 86, tel. 4735435. 1.300.000 010 - 4.699.911 010 - 4.699.444 Districtverkoopleider: 010-4.699.612/4.699.613 UHSiommmotsmmornm Autoverhuur CONCU-RENT 110-30% d wo^o K0NTANTV00RDEEL SCHIEDAM Spreken is het belangrijkste communica tiemiddel tussen mensen. Stotteren, het niet vloeiend kunnen spreken, leidt tot gro te frustraties, angst, verdriet en eenzaamheid. Iets willen zeggen en daar niet toe in staat zijn, werkt diep op de betrokkene in. Een ernstige vorm van stotteren leidt soms tot het besluit in het vervolg maar te zwijgen. Met het doel stotteren bespreek baar te maken en bekendheid te geven aan de preventie van dit ongemak wordt tot en met 22 oktober de Nationale Stotter- week gehouden. Twee bekende Nederlanders die voorheen grote moeite hadden om vloeiend te spreken, namelijk auteur Boude- wijn Buch en burgemeester Ed Nijpels verlenen hun medewer king aan de actie. Volgens de Vlaardingse logope- diste/stottertherapeute Sonja Reynders, die haar praktijk aan het Lorenzplein in Schiedam uit oefent. is het spraakgebrek ver velend. maar niet rampzalig. Stotteraars zijn niet zielig en zij functioneren goed in tal van be roepen. Wereldwijd leiden 55 miljoen mensen eraan. Het komt voor in alle culturen en sociale lagen van de bevolking. Chronisch De schatting is dat in Nederland ongeveer 150 duizend stotteraars rondlopen. Daarvan leiden ruim 20 duizend volwassenen aan een ernstige en chronische vorm van stotteren. Bij kinderen op de la gere school blijkt dit percentage nog hoger te liggen. De kunstwerken langs de trambaan van lijn I zijn bijzonder verrassend. Het geslaagde initiatief toont naar mijn mening aan dat kunst op vele plaatsen in Schiedam toepasbaar is: niet alleen in de oude binnenstad maar ook in 'het nieuwe noorden'. De Kunstestafette leert dal er in wijken als Woudhoek en Spaland best geschikte plekken zijn voor mo derne kunst. Wat dat betreft komt het noordelijk stadsdeel er namelijk karig van af. In het centrum, bij de Lange Haven en Oude Sluis, zijn al drie beelden van oude beroepsbeoe fenaren te bewonderen. Voordat zoiets doorslaat en we da delijk over een openluchtmuseum van uilgestorven werkers beschik ken. lijkt de tijd rijp om de kunst in andere vormen naar Noord te ex porteren. Hopelijk nemen de Stichting Kunst- Werkt met de gemeente Schiedam en andere instanties het voortouw om in de jongste stadswijken nieuwe, boeiende dingen neer te zetten. Het plantsoen langs de Kasteelweg - om maar een voorbeeld te noemen - leent zich naar mijn idee uitstekend voor een fraai ruimtelijk plastiek, tegen de achtergrond van de polders van Midden-Delfland. Theo Reyman. Schiedam SCHIEDAM In wijkcentrum De Erker staat donderdag 20 oktober een themamiddag voor ouderen op het programma. Centraal staat het oud worden in verschillende culturen. SCHIEDAM De restauratie van molen De Walvisch aan de Westvest is al enkele weken aan de gang. De grootste windmolen ter wereld heeft donderdag een nieuwe binnenroede gekregen, gesponsord door een bekende Schiedamse brander. In de weken ervoor was al het nodige gedaan. Een hijskraan takelde de verrotte onderdelen van de molen naar beneden om die te vervangen door nieuwe. De restauratie kost ongeveer anderhalve ton. Dit geld is tijdens het tweehonderdjarig bestaan van De Walvisch in juni door donateurs bijeengebracht. Het nog resterende werk hoopt de Stichting Schiedamse Molens in 1995 te verrichten. Een hijskraan moest er hij molen De Walvisch aan te pas komen Modern, helemaal gezicht 1995 maar ook klassieke modellen In nauw overleg Bij aanschaf van een met u kiezen nieuwe bril, we de beste- en vrijdag oogartsconsult dunste glazen zonder afspraak -# Optometristen Contactlensspecialisten Ong Openingstijden: maandag, woensdag, BRILLEN EN CONTACTLENZEN donderdag en vrijdag van 9.00-17.30 uur. Zaterdag van 10.00-16.00 uur 's-Gravelandseweg 612, 3119 NA Schiedam. Tel. 010-4270269 (ook zonder afspraak). Therapeute Reynders: „De spraakstoornis komt bij jongens en mannen vier keer meer voor dan bij vrouwen. Enerzijds is het erfelijk bepaald en anderzijds kan het worden veroorzaakt door verschillende factoren. Overigens zijn niet alle factoren bij ieder kind dat stottert aanwe zig en ook de mate waarin, wijkt af." Om te voorkomen dat bij een jong kind stotteren uitgroeit tot een chronisch probleem dienen de opvoeders in de periode tus sen het tweede en zesde jaar. alert te zijn. Bij vijftig procent van de kinderen is in deze fase sprake van licht stotteren. Bij iets minder dan de helft bestaat de kans dat dit gebrek zich ver der ontwikkelt. „Het is verstandig om drie maanden nadat de eerste teke nen van stotteren zijn opgemerkt een logopedist/stottertherapeut in de arm te nemen die dan een diagnose zal stellen. Deze beoor deelt de ontwikkeling en geeft individuele adviezen. Ook als in het prille begin van de spraak- en taalontwikkeling stotteren al optreedt wordt de opvoeder aan geraden niet te wachten totdat het vanzelf over gaat. Als het kind zes jaar is dan heeft het al enige jaren 'geoefend' en is be handeling lastiger", aldus Reyn ders. Zelfvertrouwen Kinderen die snel reageren op emotionele druk, die angstig of onzeker zijn of waarbij de spreekspieren niet optimaal functioneren kunnfn spraak stoornissen krijgen. Maar ook SCHIEDAM In de Centrale School voor Opleidingen in de Gezondheidszorg (C.S.O.G.) in Schiedam is vorige week het re gionale project Taal en Gezond heidszorg voor allochtone vrou wen officieel van start gegaan. Het project is een samenwer kingsverband tussen de C.S.O.G., het Plaatselijk Educa tief Centrum (P!E.C.) in Vlaar- dingen en het Educatief Cen trum voor Volwassenen onder wijs (E.C.V.) in Schiedam. 'Taal ert Gezondheidszorg' is bestemd voor allochtone vrouwen mwet enige jaren vervolgonderwijs, die zich willen oriënteren op werk in de gezondheidszorg. Het project richt zich op vrouwen, die woon achtig zijn in Schiedam. Vlaar- dingen of Maassluis en inge schreven staan bij het arbeidsbu reau. De positie op de arbeids markt is voor deze vrouwen slecht. Met name in de gezond heidszorg werken weinig alloch tone vrouwen, maar er is wel behoefte aan deze vrouwen. Een achterstand in taalkennis en on bekendheid met het werk in de gezondheidszorg zijn de voor naamste redenen dat deze vrou wen niet solliciteren. Het project 'Taal en Gezondheidszorg' wil hier iets aan doen. Het scho lingsprogramma heeft tot doel allochtone vrouwen op te leiden voor werk op het derde functie niveau in de gezondheidszorg om de instroommogelijkheden te optimaliseren. Het project be staat uit een voortraject (voor lichting. werving en selectiege- sprekken), een'hoofdtraject (cur sus en stage) en een natraject (toeleiding vervolgmogelijkhe den en nazorg). Aan de oriënta tie op de gezondheidszorg is bo vendien een intensieve taaltrai ning verbonden. De vrouwen krijgen daarnaast een persoonlij ke begeleiding. De cursus duurt 40 weken en omvat drie lesdagen per week. De eerste twintig we ken zijn voornamelijk gericht op taalonderwijs. Deelname aan het Van vrijdag 21 oktober tot en met maandag 24 oktober a.s. zal in de Voorhaven in Schiedam de H.M.S. Schiedam van de Koninklijke Marine afgemeerd liggen. In verband hiermee dient, gedurende deze periode, aan de westzijde langs de kade vanaf de rivierzijde 100 meter te worden vrijgehouden van schepen. Informatie ONS Milieu afdeling Havendienst telefoonnummer (010) 446 53 89 of 446 53 90. Therapeute Sonja Reynders in haar praktijk de omgeving is van invloed. Zo kan het voor het kind conse quenties hebben als er te snel tegen hem wordt gesproken of als het zelf vaak wordt onder broken of wordt aangevuld. Weinig tijd en aandacht en te hoge eisen dragen in hoge mate bij aan een spraakstoornis. Het is kenmerkend dat het stotteren in het begin in vlagen optreedt. „Vroegtijdige hulp is belangrijk. Daarmee kan worden voorko men dat het stotteren bij jonge kinderen blijvend is", aldus Son ja Reynders. „Helaas is er in chronische gevallen, ondanks het wetenschappelijk onderzoek van de afgelopen vijftien jaar. nog niet veel mogelijk. Wel ver dient het aanbeveling, als men sen die te maken hebben met iemand die problemen heeft met spreken, zich proberen in te le ven in het probleem. Het 'weg kijken' bevordert absoluut niet het zelfvertrouwen van de stotte raar en het aanvullen/zeggen van een moeilijk,woord of zin ontneemt de betrokkenen de eigen verantwoordelijkheid. Aan de andere kant is het voor de gehandicapte spreker goed om zich te verplaatsen in de luiste raar. Vaak voelt die zich onge makkelijk omdat hij ziet dat de stotteraar het moeilijk heeft. Be grip voor elkaar werkt ontspan ning in de hand en dit kan vloei ender spreken bevorderen." Het Nationaal Fonds Stotteren, Dr. Molenwaterplein 40. Rotter dam, is opgericht door vijf orga nisaties die zich met deze handi cap bezig houden. Voor meer informatie kan men zich tot het fonds richten. Ook is het moge lijk een afspraak te maken met therapeute Sonja Reynders, tel, 010-4150033. project is gratis. Na het doorlo pen van de cursus 'Taal en Ge zondheidszorg' zijn twee uit stroommogelijkheden aanwezig: doorstromen naar vervolgoplei dingen in de zorgsector of een baan bij bijvoorbeeld Thuiszorg, zorgcentra en andere zorginstel lingen. Het doel was te starten met acht vrouwen, maar de cur sus ging vorige week van start met zestien deelneemsters en vijf op de wachtlijst. Bovendien bleek van een aantal kandidaten het Nederlandse taalniveau te hoog. Voor hen begint in november de cursus 'Traject Fase 2 Taal en Gezond heidszorg'. Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak WEGENER SUTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010 - 4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N v.d Marei J.D M. Ivo (tel privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) J.T.A de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien *i (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS Het Educatief Centrum voor Volwassenen in Schiedam is een instelling voor basiseducatie. Het uitgebreide cursusaanbod richt zich op volwassen mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. De cursisten hebben vaak niet meer dan de lagere school gevolgd. Voor werkzoekenden verzorgt het ECV een cursus Sollicitatietraining. Onderwerpen die in de cursus aan de orde komen zijn: het zoeken van passend werk manieren van werk zoeken. voeren van telefoongesprekken en afspraken maken. het schrijven van een sollicitatiebrief het voeren van een sollicitatiegesprek Bent u geïnteresseerd in deze cursus, bel ons dan voor een afspraak. Ons telefoon- mummeris: 010-4717375 Or. Wibautplein 47 3118 KB Schiedam Telefoon: 010-4717375 3029 AR Rotterdam 010-426261 OBü op het basistarief Stotteren meer dan een ongemak

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 3