Ruimtewagens van Ford, VW en Mitshubishi aanwinst in autoland 330 MS AA s*«»3 Meeste kinderzitjes niet goed gebruikt Allerlaatste nieuws op MotoRAI 94 Topmodel VW Passat Ford Engeland knapt gebruikte auto's op Mitshubishi Space Gear Sharan en en Galaxy Nu bij Wurth Verschoor Actiemodel dankzij miljoen Skoda's Favorit WOENSDAG 19 OKTOBER 1994 42-445 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, Fax: 070-3952669. Uit onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) blijkt dat 69 procent van de kinder zitjes in personenauto's fout wordt gebruik. Slechts 21 procent wordt goed gebruikt en 10 procent gedeeltelijk goed. Babyzitjes die achterwaarts worden bevestigd, worden het minst vaak (toch nog in 35 procent van de gevallen) verkeerd gebruikt. Voorwaarts geplaatste zitjes waarin kinderen achter aparte kin dergordels zitten, worden het slechts gebruikt. Bij deze groep werd 75 procent verkeerd gebruik aangetroffen. Te veel speling in het kindergordeltje en onjuist vastmaken van het zitje met de standaard gordels komen het vaakst voor. Tips Door de volgende tips in acht te nemen, maakt u een optimaal veilig gebruik van het baby- of kinderzitje. Gebruik altijd een kinderzitje. Zelfs een matig zitje is veel vei liger dan geen zitje. In principe voldoen alle baby- en kinderzitjes, die in Nederland worden verkocht, aan de Europese veiligheidseisen. Dit wordt aangegeven door een keurmerk met daarop in een cirkel een 'E' met een nummer. Tevens staat op dit keurmerk voor welke leeftijdscategorie het zitje geschikt is. Controleer voor de aanschaf of het zitje echt goed kan worden bevestigd. Ga na of de veiligheidsgordel lang genoeg is. Let erop of de kindergordels en sluiting gemakkelijk kunnen wor den versteld, gesloten en geopend. Gebruik voor de bevestiging van een zitje waar mogelijk de sta tische heupgordel. Niet alle zitjes zijn even gemakkelijk in de auto te bevestigen of los te maken. Let hier vooral op als u van plan bent het zitje vaak van de ene in de andere auto te plaatsen. De gordels waarmee u het kind in het stoeltje vastmaakt, moeten altijd goed op het lichaam van het kind aansluiten. Houd bij de afstelling van de gordeltjes rekening-met de kle ding van het kind en de stand van het stoeltje. Al kost het wat moeite om uw kind goed vast te zetten, doe het altijd. Juist hij korte ritten binnen stad of dorp gebeuren veel ongelukken. Controleer of het kind uit het raam kan kijken en of het vol doende steun heeft voor benen en voeten. Zitjes die achterwaarts geplaatst kunnen worden, moeten nooit op de passagiersstoel worden geplaatst als er een bijrij dersairbag aanwezig is. Wanneer een zitje bij een botsing is betrokken geweest, ver vang het dan direct. Ook als het geen zichtbare schade heeft. Koop alleen een tweede-hands zitje als er nooit een ongeluk mee is gebeurd, als het in een zeer goede staat verkeert en als de volledig gebruiksaanwijzing er nog bij zit. MotoRAI94 kent een bredere opzet dan voorheen. Uiteraard to nen importeurs van motoren, brommers, scooters en accessoires er hun allerlaatste nieuws. MotoRAI 94 biedt ook gelegenheid om zelf motor te rijden. Tevens staan er deskundigen op motorge- bied klaar om alle technische vragen-te beantwoorden. De popu laire Motormarkt staat dit keer in het teken van Amerika, bikers- land bij uitstek. MotoRAI 94 heeft plaats van donderdag 27 oktober tot en met zondag 30 oktober. Alle importeurs van gemotoriseerde tweewie lers hebben de organisatie verzekerd, dat ze al hun primeurs in de Amsterdamse RAI uitstallen. Het publiek kan ze bewonderen op donderdag en vrijdag van 10 tot 21 uur. Zaterdag en zondag zijn de openingstijden vap 10 tot 17 uur. De toegangsprijs be draagt 15,-. Als nieuw topmodel voor de Passat-serie introduceert Volkswa gen binnenkort de Variant VR6 syncro met 'Exclusive' uitrus ting. Deze jongste telg uit de syncro-familie combineert een sterke zescilinder motor met vierwielaandrijving. In de Passat Variant VR6 syncro staat een zescilinder motor, ge baseerd op de al langer bekende VR6 uit de Golf, Passat en Corra- do. Normaliter heeft deze motor een inhoud van 2.8 liter, voor de Passat Variant VR6 syncro is het slagvolume evenwel vergroot tot 2.9 liter. Met dit motorische geweld accelereert de vierwielaange- dreven Passat in 9,2 sec. van 0 tot 100 km/u. Zijn topsnelheid ligt ruim boven 200 knyu. Daarbij is de superieure syncro-aandrijving bepalend voor het rij gedrag van de Passat. Bij alle vierwielaangedreven Volkswagens zorgt het syncro-systeem steeds voor een variabele krachtover brenging tussen vóór- en achteras. Door de syncro-techniek krij gen de wielen met de meeste grip op het wegdek ook het meeste vermogen toegediend, zodat ze voor optimale trekkracht kunnen zorgen. Bij de vaderlandse Volkswagen-dealerS verschijnt de Passat Vari ant VR6 syncro vanaf begin 1995 in de showrooms. Tegen die tijd wordt ook de prijs van de auto bekend gemaakt. De Britse Ford-fabriek heeft in de plaats Tilbury in Essex een be drijf in gebruik genomen dat zich uitsluitend bezig houdt met het weer in goede staat brengen van gebruikte auto's. Bij de onderne ming werken 200 mensen. Zij behandelen per week 1500 auto's. Het gaat hier om auto's die afkomstig zijn van leasebedrijven en andere fleetowners. Na de opknapbeurt worden de voertuigen weer via de Ford-dealers aangeboden. Vóór de wagens de fabriek verlaten worden ze gecontroleerd door inspecteurs van de Royal Automobile Club. Stoa Mitsubishi heeft een nieuwe ruimtewagen ontwikkeld naast de al bestaande Space Wa gon en Space Runner. De nieuwkomer heet Space Gear. Hij is ont worpen op basis van de Chrystal Lite-Roof. Mitsubishi beschouwt zijn nieuwe Space Gear als de afronding naar boven van zijn MPV- lijn. Anders gezegd, de Space Gear is de kroon op het succes van de Space Wagon en Space Runner. Belangrijk de sign-aspect van de Spa ce Gear is de naar vo ren gerichte cabine. Hierbij reikt de be stuurdersplaats ge deeltelijk over de mo torruimte. Juist dit as pect zorgt ervoor dat de nieuwe MPV een aantrekkelijk modern ontwerp kan koppelen aan een prima stroom lijn (Cw-waarde: 0.36). Comfort en ruimte Hoewel hij is afgeleid van een personenbus- jes heeft de Space Gear met zijn zeven zitplaat sen toch redelijk com pacte afmetingen. Daarentegen is er een immens ruim interieur ontworpen. Voorzien van brede, comfortabe le en op velerlei wijze instelbare stoelen. Het dashboard bestaat uit één stuk en is in twee kleurtonen uitge voerd. Meters en con trolelampen zijn cen traal geplaatst. Het to tale dashboard-ont werp is ergonomisch uitgevoerd. Het stuur wiel is in hoogte ver stelbaar; stuurbe krachtiging is stan daard. Begin '95 De Space Gear beleef de enkele weken gele den op de Parijse Auto salon zijn Europese de buut. Uit de daar ver strekte informatie blijkt dat kopers van de Space Gear keus hebben uit twee va rianten: de GLX en GLS en uit drie moto ren. Mitsubishi-importeur Hart Nibbrig Greeve laat de Space Gear in februari 1995 op de Am sterdam Auto-RAI de buteren. Direct daarna begint de verkoop. Prij zen en uitvoeringsde tails worden tegen die tijd bekend gemaakt. Volkswagen en Ford hebben samen een ruimtewagen ontwik keld. Op de Parijse Au tosalon van begin okto ber werden beide ver sies aan het publiek voorgesteld. VW noemt zijn uitvoering 'Sha ran', dat is de naam van een wind, waarmee de nieuwe MPV aansluit bij de Passat en Sciroc- co. Ford kiest voor een echte ruimtevaart- naam: 'Galaxy'. Voor beide modellen staat de verkoopstart ge pland in de vroege zo mer van 1995. Met de Sharan brengt VW een luxueuze multi functionele vrijetijds- auto op de weg. Het nieuwe Multi Purpose Voertuig (MPV) heeft dubbele, diepliggende koplampen. Deze lich- tunits geven de Sharan een opvallend uiterlijk, echt mooi wordt het front er niet door. Tot de verdere uitrus tingsdetails behoren stoelen waarmee de voorinzittenden zich kunnen omdraaien om 'face-to-face' met de an dere passagiers te zit ten, een spraakmaken de interieurstoffering met extravagant grijs en rood leder plus bre de banden, die de weg ligging bevorderen en bijdragen aan de ro buuste aanblik. Als topsnelheid noteert het Sharan-studiemo- del ruim 230 km/u. Ac celeratie van 0 naar 100 km/u geschiedt in 8 se conden. Zijn gemiddel de brandstofverbruik is gunstiger dan 1 op 10. Reacties Veel eigenschappen van de in Parijs getoon de 'Sharan' zullen we zeker tegenkomen bij de definitieve, in serie geproduceerde uitvoe ring, die medio 1995 te koop zal zijn. Want, zo laat VW weten, de pro- duktievoorbereiding voor deze auto is vrij wel afgerond. Presentatie op de Pa rijse Autosalon en be gin 1995 ongetwijfeld ook op de Amsterdam Auto-RAI dient om het publiek vast te laten wennen aan het idee van een door VW gepro duceerde ruimtewagen en om reacties op het ontwerp los te weken. Gelukkig zijn er merken als Alfa Romeo, die bij de komst van nieuwe automodellen hun nek durven uitsteken. Zo is er bij de splinter nieuwe Alfa 145 sprake van een auto, die van binnen èn van buiten opmerkelijke kanten heeft. Met z'n drie- deurs koetswerk is de 145 voor Alfabe grippen zelfs revolutionair. Alfa Romeo ziet de nieu we 145 niet als de direc te opvolger van de po pulaire 33. Die taak is meer weggelegd voor de 146. Deze nieuwe sedan kunnen we vanaf begin 1995 op de weg verwach ten. Toch zullen ongetwijfeld veel 33-rijders een begerig oog op de 145 laten vallen. Wie gechar meerd raakt van de 145 hoeft vanwege dè prijs niet vap aan koop af te zien. Voor de scherpe vanaf- prijs van 29.950,- staat de Alfa 145 nu bij de dealers. Inbegrepen in dit bedrag zijn onder meer: stuurbe krachtiging, airbag voor de chauffeur, in hoogte verstel baar stuurwiel, toerenteller, getint warmte werend glas, digitaal uurwerk en een kantel bare achterbank. Dynamisch Hoewel de Alfa 145 een totaal nieuw carrosserie ontwerp heeft, zien we toch diverse elementen die hem tot een echte Alfa Romeo bestempe len. Stylingsdetails als de puntige motorkap doen denken aan voor gaande Alfa-modellen. Met deze doordacht dy namische styling berei ken de ontwerpers twee zaken. De 145 is een dui delijke Alfa Romeo en appelleert daarom aan de smaak van mensen die hun hart aan het Mi lanese merk hebben verpand; anderzijds is de 145 ook heel geschikt voor kopers die voor- heen geen Alfa Romeo reden. Met de 145 kun nen de Alfa-dealers dan ook veel nieuwe klanten 'veroveren'. Ruime ruiten Het grote glasoppervlak en de standaard gemon teerde wiswas-installa- tie achterop garanderen een royaal blikveld. Hieraan dragen ook de lage neus en aparte vormgeving van de zij ruiten en de achterruit het nodige bij. Op een aantal versies zijn ver- warmbare buitenspie gels standaard. De koplampen met hun hoge lichtopbrengst zijn vanaf het dashboard elektrisch instelbaar. Handig voor een goed zicht en om het verblin den van tegenliggers te voorkomen. De achterklep werkt als een derde deur. Hij zwaait ver omhoog en neemt daarbij zelfs een stükje van het dak mee, wat extra insteekruimte geeft voor grote spullen. Twee gasgevulde schok- dempertjes houden de laaddeur in toom. Veiligheid Op veiligheidsgebied laat de Alfa 145 niets te wensen over. Ook het dashboard verdient lof. Drie grote klokken met Centraal de snelheids meter en daaronder een hele reut verklikker lichtjes houden de chauffeur op de hoogte van het wel en wee van zijn machine. Dat Alfa bij de 145 koos voor een intelligent in terieur blijkt ook uit de ergonomie in de cockpit en uit de efficiënte kli maatregeling met 'bi-le- vel' werking: koele lucht boven en warme onder. Airco inclusief pollenfilter kost 3650,- extra. Voor de aandrijving van de 145 doet Alfa Romeo een beroep op de be trouwbare boxermoto ren, die we al vele jaren kennen uit de 33-serie. Waar mogelijk werden de motoren gemoderni seerd en opnieuw getu- ned. Na vele testkilometers kan ik concluderen dat autoland er met de 145 een geweldige nieuwe ling bijkrijgt. De auto biedt een royale instap, optimaal zitgemak ach ter het stuur, veel lee fruimte en praktisch ge bruiksmogelijkheden. Je voelt je direct thuis in deze nieuwe Alfa. Knop pen en hendels zitten op de meest logische plaats. Het uitzicht - ook achterwaarts - kan de toets der kritiek door staan. Door het vrij hoge wa gengewicht moet de 1.4 liter boxermotor nogal diep gaan om de auto op tempo te houden. Voor wie geen coureursnei gingen heeft, maakt dat niet zo veel uit. Wie wat sportiever wil rijden, zal toch de voorkeur geven aan de 1.6 of - helemaal lekker! - de 1.7 liter 16- klepper. Ter gelegenheid van de onlangs bereikte mijlpaal van de mil joenste Skoda Favorit brengt de Tsjechische autobouwer het actie model 'First Million' op de markt. Om dit kostbare bezit te be schermen en te ver hinderen dat Jan en Alleman de 'First Mil- lion' kan starten, le vert Skoda het actie model met een elek tronische startblok kering met bijbeho rende code-sleutel. Naast de elektronisch geregelde startblok kering heeft de Favo rit 'First Million' ook een Blaupunkt auto- radio-CD-speler inclu sief speakers en een flexibele dakantenne aan boord, evenals een mooi zwart uit- laatsierstuk. Op de flanken en ach terklep is een sierlijke 'First Million' aandui ding aangebracht. Voorst zijn de wiel doppen uitgevoerd in dezelfde kleuren als de striping. Het totale jubileum pakket, bestaande uit de 'immobilizer*, au- dio-installatie en an dere extra's, heeft een waarde van 1295 gul den. De meerprijs voor de 'First Million' bedraagt echter slechts 495 gulden, zo dat de klant 800 gul den voordeel krijgt. De verkoop-advies prijs voor de Skoda Favorit 'First Million' bedraagt 22.190,-. Al het nieuws op het gebied van gemotoriseerde tweewielers staat vier dagen lang uitgestald op MotoRAI 94. Met de 2,9 liter VR6 motor en syncro-vierwielaandrijving staat de VW Passat Variant VR6 qua motorvermogen en wegligging op het hoogste niveau. Met deze nieuwkomer biedt Mitsubishi drie modellen ruimteauto's aan: Space Runner, Space Wagon en nu Space Gear. Met de Sharan begeeft Volkswagen zich vanaf medio 1995 in de inmiddels als maar drukker wordende klasse van de MPV's. '-f Alfa 145: Wurth Ver schoor is ge vestigd aan de Spykerstraat 10, in Schiedam. Het jubileummodel Skoda Favorit 'First Million.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 9