centrum Schiedam Nieuwe Passage krijgt gezitht Bouwplan Emmaplein ligt op sthema Oude gevelsteen in nieuw ABC-gebouw Eerste aanzet stadsvernieuwing Nieuwstraat en omgeving Mooiere winkelgevels op Hoogstraat en Grote Markt ABC winkelfentrum brengt leven in de Lange Kerkstraat Parkeren in de binnenstad 43-451 In hoon tempo wordt door bouwer BAM Rotterdam gewerkt aan het winkelcentrum Nieuwe Passage, nabij de Koemarkt. Ter plaatse van het voormalige Imeldaterrein en een aantal gesloopte panden aan het Broersveld komt een nieuw gebouw met twee winkelniveaus. De oude Passage wordt gerenoveerd en op de plek waar vroeger het Passagetheater stond wordt een parkeergarage gebouwd, bereikbaar via een tunnel vanaf de Koemarkt. Tevens zullen in het project 58 woningen worden opgenomen. Radio's Koopwoningen Op 14 september heeft het ABC winkelcentrum zijn poorten voor het publiek geopend. En vrijwel meteen is te merken wat de invloed van deze publiekstrekker is op het straatbeeld. De bouwschuttingen zijn verdwenen en hebben plaatsgemaakt voor de fraaie gevel van het nieuwe complex. Ook valt op dat nu veel meer mensen door de Lange Kerkstraat wandelen. Het ABC winkelcentrum heeft nieuw leven in de Lange Kerkstraat gebracht. O juni door burgemeester Scheeres de eerste paal is geslagen voor de bouw van woningen, kantoren op het Emmaplein is in opdracht van Amstellandvastqoed de bouw voortvarend ti J genomen. Na het heien van de palen en het vervaardigen van de keldervloer wordt nu gewerkt aan de wanden in de kelderruimte. Hier komen de 125 afgesloten parkeerboxen van de nieuwe bewoners en gebruikers van het complex. De oplevering van het bouwplan wordt in december 1995 verwacht. Nadat op 10 winkels en hand ter Koopwoningen Samenhang Datum 26 oktober 1994 Uitgave Gemeente Schiedam Dienst Gemeentewerken Redactie Jan Langstraat Tel: 010- 2465552 Fotografie Jan van der Ploeg Hülya Ergün. Opmaak de longh iDesign WOENSDAG 26 OKTOBER 1994 boWdamseouk In de afgelopen maanden is eerst gewerkt aan de betonconstructie van het nieuwe winkelcentrum, tot en met de vloer van de eerste verdieping. Daarop is een staalconstructie aangebracht, waarop de dakplaten zijn bevestigd. In de komende weken wordt de dakbedekking aangebracht en zal het metselwerk in uilvoering komen. Dit duurt tot aan het eind van het jaar. Dan krijgt het gebouw dus al echt een gezicht. Tegen die tijd zal het (Jebouw al helemaal dicht zijn en kan worden begonnen met het interieur. Binnenkort zal ook worden begonnen met de restauratie van de Passage en met de bouw van 29 eengezinswoningen en 29 appartementen. Begin 1995 start de bouw van de parkeergarage. Deze wordt volledig uit prefab betonelementen gebouwd en de verwachting is dat de hele garage binnen zes weken staat! Tot aan de start van het terrassenseizoen zal ook worden gewerkt aan de tunnel naar de parkeergarage. Deze wordt bereikbaar vanaf de Koemarkt. Het omvangrijke bouwproject wordt middenin de stad gerealiseerd. Volgens uitvoerder De Kluyver van BAM Rotterdam tonen passanten en omwonenden veel begrip voor de overlast die een dergelijk omvangrijk bouwplan op een dergelijke moeilijke lokatie met zich meebrengt. De bouwer doet er van zijn kant moeite voor om overlast te beperken. Zo is het de bouwvakkers bijvoorbeeld niet toegestaan om radio's op het werk te hebben. Toch is enige hinder natuurlijk nooit helemaal te vermijden. Inmiddels groeit de belangstelling voor de winkels en woningen in het nieuwe complex. Ruim voor de opening van het winkelcentrum -volgens planning in het najaar van 1995- is het merendeel van de 80 winkelunits al uitgegeven. Ook voor de woningen komt de belangstelling op gang. Het gaat om 29 - Oplettende wandelaars hebben hem waarschijnlijk al eerder opgemerkt: rechts van de ingang van het ABC- winkelcentrum in de Lange Kerkstraat is een oude gevelsteen ingemetseld. Het gaat om de Jan van Riebeeck herdenkingssteen, die in 1952 in de gevel van het woonhuis Lange Kerkstraat 36 was aangebracht. Dit pand is in 1991 voor de bouw van het nieuwe winkelcentrum gesloopt, maar de gevelsteen is behouden en prijkt nu in de nieuwe gevel. De gebeeldhouwde herdenkingssteen kreeg in 1952 een plek in de Lange Kerkstraat omdat het toen 300 jaar geleden was, dat Jan van Riebeeck in opdracht van de Oost Indische Compagnie aan de Tafelbaai aan de zuidelijke punt van Afrika, een verversingsstation stichtte ten dienste van de schepen naar Oost-lndië. Jan van Riebeeck werd op 23 april 1619 in Culemborg geboren en woonde later een deel van zijn jeugd in Schiedam, vermoedelijk vanaf 1630. Zeker is wel dat hij in Schiedam woonde tot 1637, het jaar van zijn in diensttreding bij de Oost Indische Compagnie. Zeker is ook dat hij in de Lange Kerkstraat woonde. In 1951 was een landelijk herdenkingscomité Jan van Riebeeck opgericht met plannen tot grootscheepse herdenking in Culemborg, zijn geboorteplaats. De Bestuursraad van de Stichting De Schiedamse Gemeenschap (S.G.) ondernam in die periode stappen om ook de relatie tussen Van Riebeeck en Schiedam uit te dragen. Zo werd het gemeentebestuur verzocht om bij een eerstvolgende gelegenheid een straat naar hem te vernoemen. Dit gebeurde op 22 februari 1952: de Jan van Riebeeckweg. Ook besloot de S.G. om aan de gevel van het huis Lange Kerkstraat 36, op de plaats waar Van Riebeeck had gewoond, een gedenksteen aan te brengen. De Schiedamse beeldhouwster Theresia van der Pant kreeg opdracht om de steen te vervaardigen. Op zaterdag 23 augustus 1952 werd de steen onthuld door de gezant van de Zuid-Afrikaanse Unie. In 1991 verdween de steen uit de gevel, maar mede op aandringen van de Historische Vereniging Schiedam werd deze bewaard en deed de ABC- combinatie de toezegging dat de steen te zijner tijd wederom in de gevel van het nieuwe gebouw een plaats zou krijgen. De gevelsteen heeft in de afgelopen zomer een fraaie plaats in de nieuwe gevel gekregen, circa tien meter links van de plaats waar hij voorheen was ingemetseld. (Bij het schrijven van dit artikel is gebruik gemaakt van een artikel van de heer R.W. Poels van de Historische Vereniging Schiedam.) appartementen en 29 eengezinswoningen. De appartementen zijn verdeeld over zes woonlagen, op de hoek van het Broersveld en de Baanstraat, de plek waar vroeger bakkerij Kester stond. Er is een keuze uit appartementen met twee, drie of vier kamers. De prijzen liggen tussen fl.l 85.000 en fl. 198.000. De eengezinswoningen liggen aan de Lange Achterweg, hoek Boomgaardstraat. Ook hier kan men kiezen uit verschillende typen. Koopsommen vanaf fl.225.000 tot fl.275.000. Informatie over de koopwoningen bij Ooms Makelaars 010 - 273 01 02 of Peter van Zandelingen makelaardij 010 - 412 20 32. Voor een verdere opwaardering van het Schiedamse stadscentrum is meer nodig dan de nieuwbouw van grote projecten en de restauratie van monumenten. Op verschillende plekken in de binnenstad is het ook nodig de woonomgeving op te knappen en verpauperde panden aan te pakken. Dit geldt bijvoorbeeld voor het gebied "Nieuwstraat en omgeving". Hiertoe worden onder meer de Lange Achterweg, de Roosbeek en de Nieuwstraat gerekend. Een bijzonder stukje Schiedam, want de huidige loop van straten en stegen is nagenoeg dezelfde als in de Middeleeuwen. De rooilijn is bijna geheel gehandhaafd. Helaas is hier op sommige plaatsen ingrijpend herstel nodig. Binnenkort wordt hiervoor op initiatief van de gemeente een eerste aanzet gegeven. Ter plaatse van In mei van dit jaar is het Centrummanagement Schiedam aan de slag gegaan. Dit is een samenwerkingsverband van binnenstadsondernemers, Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond en gemeente, dat gaat proberen om het "produkt" Schiedam Centrum te verbeteren en promoten. Eén van de eerste initiatieven waarmee het Centrummanagement het stadshart aantrekkelijker wil maken voor het winkelend publiek, is het opzetten van een gevel- en puiverbeteringsproject voor de winkelpanden op de Hoogstraat en de Grote Markt. In opdracht van het Centrummanagement zijn door het Instituut Midden- en Kleinbedrijf (IMK) tweehonderd winkelpanden op de Hoogstraat en Grote Markt vanuit de winkeliersoptiek bekeken, beoordeeld en voorzien van een advies. Voor zo'n vijftig winkels is het advies om veel te veranderen en nog eens vijftig winkels zouden met kleinere aanpassingen kunnen volstaan. Het onderzoek is deze maand op een informatieavond voor winkeliers toegelicht. De belangstelling voor de bevindingen van het IMK is groot. De verbeteradviezen In zijn toespraak ter gelegenheid van de opening van het winkelcentrum noemde burgemeester Scheeres de realisatie van het ABC-project, met daarin winkels van Albert Heijn, Blokker en C&A, een mijlpaal in de ontwikkeling van het Schiedamse stadscentrum. "De ABC-combinatie heeft daarbij een beetje gefunctioneerd als het bekende eerste schaap dat over de dam springt", stelde Scheeres. "Investeerders, zowel grote als kleine, hebben nu eenmaal toch vaak een zetje in de rug nodig, en het bouwinitiatief van ABC heeft besist dit effect gehad." De burgemeester sprak dan ook van een nieuw elan in de binnenstad, dat heel concreet zichtbaar is: op het Emmaplein en achter de Hoogstraat zijn grote projecten in aanbouw, maar ook zijn er allerlei initiatieven van kleinere ondernemers. Bovendien is er in steeds bredere kring sprake van een toenemend vertrouwen in de mogelijkheden om het centrum op een hoger niveau te tillen. "Het vernieuwingsproces in de binnenstad is nu goed op gang gekomen", gaf Scheeres aan. "Er moet uiteraard nog heel wat gebeuren. Enkele grote projecten langs de Grote Omloop (het winkelcircuit over Hoogstraat, Lange Kerkstraat, Broersveld en Broersvest) moeten nog in aanbouw komen: ik doel daarbij op de gemeentelijke bebouwing op het Stadserf, dat onder meer een bibliotheek, theater, archief en stadswinkel behelst en dat momenteel door architect Ruijssenaars besteksgereed wordt gemaakt, en ik doel ook op de bouw van een warenhuis door Dirk van den Broek nabij de Koemarkt, aan de Buitenhavenweg. Op andere plaatsen zijn herstelingrepen nodig, zoals in de omgeving van de Nieuwstraat en Lange Achterweg en in het gebied Westmolenstraat. De oplevering van het ABC project is dan ook weliswaar een mijlpaal, maar er moeten nog heel wat van die mijlpalen bereikt worden." De VSB Bank Schiedam-Vlaardingen zal op de begane grond en de eerste verdieping aan de Broersvest haar nieuwe hoofd- en districtskantoor vestigen. De bank gaat hiermee de helft van de commerciële ruimte in het project gebruiken. Voor de overige winkelunits met erboven gelegen bedrijfsruimten bestaat veel belangstelling. Deze ruimten bevinden zich in de vleugel aan de kant van de Huis te Riviereweg. Hier zal straks een fraai stadsplein ontstaan, aan de voet van de Liduina- basiliek. De winkels en kantoren in het L-vormige bouwblok aan de Broersvest en de Huis te Riviereweg, worden op een klassieke wijze geaccentueerd door zuilengalerijen, naar het voorbeeld van Italiaanse "galeria's". Boven de twee lagen met bedrijfsruimten in het L- vormige bouwblok en aan de achterzijde ervan, aan de kant van de Singel, worden woningen gebouwd. Het gaat om 56 portiekwoningen (in prijs variërend van fl.l80.000 tot fl.350.000), 24 galerijwoningen (fl.200.000 tot 234.000) en 14 stadswoningen (circa fl.233.000). Een eigen afgesloten parkeerbox in de eveneens afgesloten parkeergarage is bij de prijs inbegrepen. De verkoop loopt tot nu toe naar tevredenheid. Voor alle woningtypen in de verschillende onderdelen van het complex bestaat belangstelling. De verkoop is in handen van Makelaardij Rubensplein 010 - 273 12 22. de panden Nieuwstraat 1 tot en met 21die eigendom zijn van de gemeente, wordt een bouwplan ontwikkeld voor 13 appartementen. In het beeldbepalende pand op de hoek van de Zwaansteeg en de Nieuwstraat komen drie appartementen en daarnaast worden nog eens tien appartementen ingepast. Het gaat om één studio ("premie A") en twaalf premiekoop driekamer appartementen. Het bouwplan telt drie lagen, zonder lift. De appartementen op de begane grond krijgen een patio als buitenruimte. De hoger gelegen appartementen zijn ontsloten door een galerij aan de achterzijde. De werkzaamheden starten in het najaar. Hopelijk is het bouwplan het begin van een reeks van verbeteringen. houden overigens geen verplichting in. Het staat de winkeliers vrij om er al dan niet gebruik van te maken. Maar als men interesse toont kan men rekenen op gratis en deskundig advies. Hiervoor is zelfs een speciaal spreekuur ingesteld. Iedere dinsdagmorgen, van 09.00 uur tot 12.00 uur houdt Hülya Ergün, werkzaam bij de afdeling stedebouw van de Dienst Gemeentewerken, spreekuur in het "winkeltje" Broersveld 13. Tijdens dit spreekuur kunnen rrigens, behalve winkeliers van de Hoogstraat en Grote Markt, ook andere centrumwinkeliers terecht. Hülya Ergün vindt een individuele benadering van de verschillende winkelpanden erg belangrijk: "Elk pand is uniek", benadrukt zij, "en we moeten proberen om de herkenbaarheid en eigen identiteit van elk pand te benadrukken. Maar tegelijkertijd mogen we de samenhang met de overige panden en ook de samenhang tussen de beneden- en bovenverdieping van een pand niet uit het oog verliezen. Herkenbaarheid in samenhang is in feite het devies." Er zijn volgens Hülya Ergün altijd verschillende mogelijkheden om tot verbeteringen te komen: "Allereerst is het nodig een goede analyse te maken van een gevel en te kijken naar kleur, verlichting, zonwering, reclame-uitingen en de toegankelijkheid van een winkel. Als zich in een gevel historische elementen bevinden moet je nagaan hoe deze kunnen worden opgewaardeerd. Moderne toevoegingen mogen overigens best; een winkelstraat is nu eenmaal geen museum. Als het geheel maar een mooi en harmonieus beeld oplevert en bijdraagt aan een aantrekkelijke sfeer, die door het winkelend publiek gewaardeerd wordt. In andere steden, zoals in Goes en Groningen is al aangetoond dat een dergelijke benaderinq werkt, dus in Schiedam moet het ook qaan lukken!" Het Centrummanagement is van plan om jaarlijks een wisseltrofee uit te reiken voor het best verbeterde winkelpand. Dit jaar is de trofee toegekend aan mevrouw Kuiper, eigenaresse van winkelpand Hoogstraat 160. Het vervallen van vrije parkeerplaatsen op het Emmaplein, als gevolg van de bouwwerkzaamheden die hier worden uitgevoerd, heeft gevolgen voor het parkeren in de binnenstad. Bezoekers die altijd gewend waren om hier hun auto te parkeren moeten nu immers uitzien naar een ander plekje. Dat hoeft geen probleem te zijn. Er is voldoende parkeergelegenheid in het centrum. Op het Emmaplein zijn weliswaar zo'n 200 parkeerplaatsen komen te vervallen, maar aan het Spinhuispad is een tijdelijk (gratis) parkeerterrein aangelegd, met plaats voor 85 auto's en inmiddels kan ook (betaald) worden geparkeerd in de parkeergarage boven het ABC winkelcentrum, bereikbaar via de Boterstraat en Kreupelstraat. Ook elders in de binnenstad zijn voor bezoekers plaatsen voor betaald kort parkeren beschikbaar. Op bijgaand kaartje zijn deze parkeerplaatsen aangegeven. In de toekomst worden de parkeermogelijkheden nog verder uitgebreid met parkeergarages bij winkelcentrum Nieuwe Passage (circa 300 plaatsen in aanbouw), onder de bebouwing op het Emmaplein (circa 125 plaatsen in aanbouw), bij de geplande winkelbebouwing achter de Koemarkt, aan de Buitenhavenweg (circa 260 plaatsen in ontwerp) en onder de gemeentelijke bebouwing op het Stadserf (circa 115 in ontwerp).

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 16