Renault verbetert zitpositie Espace 'Ze kosten minder, ze bieden meer Bestelauto van het jaar: Iveco Modelwijzigingen van Volkswagen r 0 Huldiging van jubilarissen bij Peugeot-dealer Nefkens Eurodam Vista, extra luxe Space Wagon Ford Nederland ontwikkelt taxi Eén op de drie verkochte 4X4'S is een Jeep v.v.v.v.v. 43-458 WOENSDAG 26 OKTOBER 1994 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, Fax: 070-3952669. Onlangs werden bij Nefkens Eurodam B.V., aan de Fokker straat 576 te Schiedam wederom een aantal jubilarissen in het zonnetje gezet. mMWMn® De heer H.A. Blom (le monteur), de heer J.A.M.'Lansbergen (le monteur/leermeester), beiden met het 25 jaar dienstverband en de heer F.H. Slik, medewerker Centrale Administratie afdeling debiteurenbeheer, met een dienstverband van 30 jaar. Onder de vele genodigden bevond zich een afgevaardigde van Peugeot Nederland en van de BOVAG. Van de heer J. Schenkel, directeur van Nefkens Eruodam, ontvingen de jubilarissen een gouden 'Nefkens'-speld en een jubileumgeschenk. Tevens werd afgescheid genomen van de heer W. Been, le scha- demonteur, die gebruik maakt van de VUT-regeling. Door Nefkens Holding werd een gezellige avond aan alle Nefkens medewerkers aangeboden vanwege het behalen van het ISO-9002 certificaat. Op deze avond werden alle jubilarissen nog eens, in een gezellige ambiance, gefeliciteerd. Begin jaren '80 lanceerde Mitsubishi als eerste een concept en een produktiemodel van het fenomeen ruimte-auto. Vanaf z"n in troductie in 1984 trekt de Space Wagon veel belangstelling. Met name ook het nieuwe model is populair. Jongste aanvulling in de serie is de Space Wagon Vista Deze extra luxe auto is gebaseerd op de bestaande 2.0 GLXi-versie. Mitsubishi levert de 'Vista' met een pittige tweeliter benzinemo tor gekoppeld aan een vijfversnellingsbak of viertraps automaat. Qua uitrusting loopt de 'Vista' grotendeels synchroon met de be kende 2.0 GLXi. De Space Wagon Vista kost 51.845,-. Met de Utrechtse CAB-groep heeft Ford Nederland de Tourneo CAB ontwikkeld voor taxivervoer. Volgens Ford Nederland is het voor 't eerst sinds de fameuze Britse Cab, dat speciaal voor taxi-doeleinden zo'n voertuig werd ontworpen en gebouwd. tv,w.v,y Hierbij mag het woordgrapje rond de naamgeving niet onopge merkt blijven: de afkorting CAB van het Utrechtse bedrijf staat voor Centraal Autobus Bedrijf. Afgekort doet 'CAB' denken aan de Britse cabs. Inclusief chauffeur biedt de Ford Tourneo CAB plaats aan zes personen. Er is royaal ruimte voor vijf passagiers en hun bagage. In het luxueuze p'assagiersverblijf staan aparte stoelen, die indi vidueel veel comfort verschaffen. Speciaal met het oog op oudere passagiers is extra aandacht be steed aan het gemak waarmee in- en uitgestapt kan worden. In dien gewenst kan voor een opstelling worden gekozen voor vijf passagiers waarvan één in een rolstoel. Veiligheid Aan de veiligheid van de inzittenden is buitengewone aandacht besteed. Zo zijn alle stoelen voorzien van driepunts-veiligheids- gordels. In het stuurwiel is standaard een airbag opgenomen. Voor de beveiliging van de chauffeur bij taxigebruik dient een transparante tussenwand. Bijzonder gemakkelijk is de elektrische bediening van de schuif deur die toegang geeft tot het passagiers-compartiment. Deze is zodanig beveiligd dat beklemd raken onmogelijk is. De Ford Tourneo CAB kost standaard 59.000.-, exclusief BPM en BTW. Doordat de regeling rond het grijze kenteken sinds 1 januari 1994 drastisch is gewijzigd, is de verkoop van vierwielaange- dreven terreinwagens even drastisch ingestort. Toch ziet Jeep, het merk van de 'oervader' onder de terreinwagens, nog een lichtpuntje: één op iedere drie thans in Nederland verkochte 4x4's is een Jeep. Uit de RAI-statistieken vanaf januari tot en met augustus 1994 blijkt dat de Nederlandse Chrysler-dealers in ons land in de eer ste acht maanden van 1994 meer auto's in het 4x4-segment heb ben verkocht dan welk andere merk ook. Met 344 registraties van de Jeep Wrangler, Jeep Cherokee en Jeep Grand Cherokee op geel kenteken steekt Jeep met kop en schouders uit boven de an dere merken. In totaal werden in de eerste acht maanden van 1994 in ons land 1123 4x4's op (geel) kenteken gezet. Dit betekent dat Jeep mo menteel een marktaandeel heeft van 30,63 procent. Volgens importeur Chrysler Import Holland BV in Vianen is het - succes van Jeep deels te danken aan het model dat het meest re cent aan het programma is toegevoegd, de Grand Cherokee. Ook de andere modellen, de Wrangier en de Cherokee, blijven door hun tijdloze uitstraling en moderne techniek zeer populair'. De veranderde wetgeving rond het grijze kenteken heeft ertoe geleid dat een aantal terreinwagens helemaal niet meer als be drijfswagen leverbaar is, terwijl bij vrijwel alle andere modellen een forse ombouw nodig is. Bovendien heeft onduidelijkheid bij automobilisten over wat wel en niet wettelijk is toegestaan even eens geleid tot lagere verkoopcijfers. Alle Jeep-modellen zijn ook leverbaar op - BPM-vrij - grijs kente ken. In dit segment heeft Jeep een marktaandeel van bijna 10 procent. Om elke Espace-chauffeur gemakke lijk de juiste zitpositie te laten inne men, heeft Renault de bestuurders plaats van zijn ruimtewagen op diverse punten gewijzigd. Zo zijn de gelei dingsrails van de voorstoelen met 5 cm verlengd. Hierdoor kunnen nu ook lan ge bestuurders hun stoelen verder naar achteren verplaatsen en zodoende over genoeg beenruimte beschikken. Voorts zijn in de Renault-cockpit de 'hou dingsparameters' met 10 procent ge wijzigd. Dit gebeurde door het stuur wiel 1 cm verder naar achteren te plaat sen. Ook de pedalengroep is aangepast om het comfort te verhogen. Overigens passeerde de Espace-pro- duktie, die begon in 1984, onlangs de mijlpaal van 400.000 exemplaren. In Europa blijft de Espace een prominen te plaats innemen in de 'monocorps'- klasse. In Frankrijk is de Espace goed voor driekwart van de verkopen in het rüimtewagen-segment. Europees ge zien is dat 55 procent. Nieuwe modellen met een nieuwe naam, nieuwe technieken, nieuwe prijzen. Kortom, met een nieuw imago maakt Hyundai een nieuwe start en slaat nieuwe wegen in op weg naar nieuwe klanten. Bijna 20 jaar was de Pony het trekpaard van de Hyundai-verkoop. Die Pony staat nu op stal en geniet van zijn verdiende rust. Voortaan mag de Excel de Hyundai-kar trekken. Voor deze geheel door Hyundai zelf ontwikkelde compact-car ligt een goede toekomst in het verschiet. Hij heeft eigenlijk alles mee: hij ziet er lekker uit, rijdt prima, is compleet en wordt aangeboden tegen de scherpst denk bare prijzen. Zoveel smaken, zo veel auto's, dacht Hyundai. Vandaar dat de nieuwe Excel-reeks uit drie model len bestaat: een driedeurs hatchback, een vijfdeurs hatchback, die door Hyundai 'Liftback' wordt ge noemd en een vierdeurs sedan. Uiteraard zijn deze drie versies bestemd voor verschillende doelgroepen. Met zijn lengte van 410,3 cm (3- en 5-deurs) danwel 411,7 cm (sedan) is de nieuwe Excel net iets groter dan zijn 'r naaste concurrenten (we noemen de Astra Golf, Escort, Corolla, Swift, 306, 323. Ibiza, Cordoba). Kijken we naar de prijsklasse waarin de Excel opereert (tussen 23 en 30 mille), dan zijn alle auto's met een vergelijkba re prijs kleiner dan de Excel. De i: enige uitzondering zijn de Seats Ibiza en Cordoba. Deze Spaanse schonen gelden dan ook als de meest seri euze belagers voor de Excel. wÊËÊM&iïm Schot in de roos Met zijn afgeronde vor men, vrij smalle kop lampen, spitse neus en iets oplopende taillelijn past het Excel-trio pre cies in het huidige mo debeeld. Wie in het interieur een minpuntje wil ontdek ken, moet met een loep te werk gaan. Wel is er enige kritiek denkbaar op het meubilair. Met name vraag ik me af of de stoelzittingen en de rugleuningen wel lang genoeg zijn voor de ge- -j*. mmr middelde, nogal uit de kluiten gewassen Ne derlandse automobilis- t(e). Dat het basismodel niet al te uitbundig is uitge rust, laat zich raden. Daar is de prijs van nog geen 23 mille ook naar. Maar een van binnenuit te openen brandstof klepje, een ruitewisser met twee snelheden plus interval en bum pers gespoten in de wa- genkleur zijn wél bij-alle versie vaste prik. Na jarenlang Mitsubis- hi-motortechniek te hebben gebruikt, kwam Hyundai een paar jaar terug met een zelf ont wikkelde Alpha-motor voor de dag. Voor de Ex- cel-modellen levert Hy undai z'n Alpha-motor in twee versies: 1.3 liter (1341 cm3) en 1.5 liter (1495 cm3). Na het instappen moet je even wennen aan de ruimteverdeling in de auto. Beenruimte is toe reikend, hoofdruimte komt wat bescheiden over. De beenruimte achterin kan prima voor kinderen, volwassenen zullen het wat krap-aan vinden. Zowel de 1.3 als de 1.5 motor schuwt het toeren maken niet. Toch bie den ze al vanaf 1000 om- w/min een heel behoor lijk koppel. Voor de da gelijkse praktijk in Ne derland is de 1.3 liter pittig genoeg. Wie regel matig met een caravan of andersoortige aan hanger de wereld in trekt, moet de 1.5 liter ook in z'n overwegingen betrekken. Dat de Excel op alle fronten de toets der kri tiek kan doorstaan, is nu wel duidelijk. Voor wie daaraan twijfelt, heeft de Hyundai-dealer nog het ultieme ver koopargument achter de hand: de prijs. Die is ronduit gunstig. De prijslijst begint bij 22.995,-. Duurste Excel is de 1,5 sedan met vol op luxe: 33.995,-. Glunderende gezichten bij Iveco Benelux. Want de Iveco Daily 30/35-se- rie is uitgeroepen tot 'Bestelauto van het Jaar '94/'95'. Deze on derscheiding, een initi atief van het vakblad AutomobielManage- ment (AM), is aan de Daily toegekend van wege onder meer het moderne concept en de betrouwbaarheid. AM- uitgever, tevens jury voorzitter Jaap Dik reikte de bijbehorende trofee tijdens een fees telijke bijeenkomst uit aan Peter Morgan, al gemeen directeur Ive co Benelux. Volgens het juryrap port heeft de Daily een plezierig, comfortabel rijgedrag, is geruisarm, zuinig en betrouwbaar. In het eindklassement van de jurering blijft de Iveco Daily de ('oude') Ford Transit, de Merce des TN-serie en de Re nault Trafic nipt voor. In maart 1994 heeft Volkswagen al de stan daarduitrusting van diverse modellen uitge breid. Met ingang van het inmiddels gestarte modeljaar '95 heeft de autofabrikant uit Wolfsburg andermaal een reeks modelwijzin gen in het programma doorgevoerd. Naast speciale veilig heidsmaatregelen, zoals de dubbele airbag voor bestuurder en bijrijder, houdt Volkswagen zich ook bezig met de ont wikkelingen in het da gelijks verkeer om hier mee de algemene ver keersveiligheid te ver groten. Een voorbeeld hiervan is de rode markering van 30 km/u op de snel heidsmeter. De Passat heeft deze aanduiding al. Per modeljaar 1995 is de markering ook stan daard op de Golf, Golf Variant, Golf Cabriolet en Vento. Voorts worden de Golf, Golf Variant, Golf Ca briolet en'Vento vanaf modeljaar 1995 stan daard geleverd met gor delspanners voor de driepuntsrolgordels. Centrale deursluiting Per modeljaar 1995 is de werking van de centrale deursluiting voor alle Volkswagen-typen, be halve de Polo, veran derd. Wordt de sleutel éénmaal gedraaid, dan opent men alleen het portier van de bestuur der. Voor het ontgrende len van de overige deu ren moet men de sleutel tweemaal achter elkaar draaien. Vanaf het modeljaar 1995 zijn de VW Golf, Golf Variant, Golf Ca briolet en Vento alle maal uitgerust met twee zonnekleppen, die beide voorzien zijn van een make-up spiegel met kunststof afdekking. Alle Golf-, Golf Variant-, Golf Cabriolet en Vento- modellen hebben voort aan een waarschuwings zoemer, die de bestuur der attendeert op niet- uitgeschakelde lichten. Overig nieuws Het grootste nieuws bij Volkswagen voor mo deljaar 1995 betreft de geheel nieuwe Polo, nu bij de dealers te koop. Wat de VW Golf betreft zijn er, naast de al ge noemde wijzigingen, nog twee veranderingen te noemen: iedere Golf - behalve de Eco - heeft nu een toerenteller. Voorts vervalt voor de CL-modellen de in hoogte verstelbare be stuurdersstoel, terwijl voor de GT en GTD-ty- pen de in hoogte ver stelbare bijrijdersstoel vervalt. ui nam uitmal y C'. - Met de elektrische bediende schuifdeur biedt de Ford Tourneo CAB - vooral ook voor oudere passagiers - een gemakkelijke entree. Q 2 Drieling van Hyundai heet Excel v ...-? - - Hyundai Excel Hatch back 3-deurs. Een hoog vlieger in zijn klasse. 'Neemt u vast plaats, de verkoper komt zo bij u'. Hoe vaak weerklinkt deze zin de komende tijd in de Hyundai-showrooms? Peter Morgan (rechts), algemeen directeur Iveco Benelux, ontvangt de prijs 'Bestelauto van het Jaar '94/95' uit handen van uitgever Jaap Dik. Nieuwe Polo: hèt grote Volkswagen-nieuws voor het inmiddels al gestarte model jaar 1995.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 23