Volvo airbag voor zijwaartse botsing voor Olympische sporters Ford's navigatiesysteem niet duurder dan goede autoradio Japanse modellen overleven voorronde niet 100.000e Carina E Voyager 'Bright White': helderwit actiemodel Shuttle: Honda's ruimtewagen Wie wordt op 1 december de winnaar WOENSDAG 9 NOVEMBER 1994 45-462 OMEGA Met de nieuwe zij-air bag presenteert Volvo in de 850-serie opnieuw een wereldprimeur. Deze veiligheidsvoor ziening is een aanvul ling op het Side Impact Protection System (SIPS), het uitgebreide beschermingssysteem tegen zijwaartse aan rijdingen dat Volvo bij de presentatie van de Volvo 850 in 1991 als primeur introduceer de. Volvo is de eerste auto fabrikant die het sys teem van de airbag ook bij zijwaartse aanrij dingen in een seriepro- dukt kan leveren. De 'SIPS-bag', zoals het systeem heet, is gemon teerd in de zijkant van de rugleuning van bei de voorstoelen. Als zich een zijdelingse botsing voordoet, wordt de 'SIPS-bag' razendsnel opgeblazen. Zo wordt voorkomen dat het bo venlijf van de bestuur der of passagier wordt geraakt door de deur, waarmee tevens de kans op verwondingen aan het hoofd wordt verkleind. De 'SIPS-bag' is als op tie leverbaar in alle versies van de Volvo 850 tegen een meerprijs van 950,-. Zo'n zeventig Olympische sporters hebben on langs hun Olympische Volkswagen oppgehaald. De auto's zijn ter beschikking gesteld in het ka der van een sponsorovereenkomst die loopt tot At lanta '96. VW-importeur Pon heeft thans negentig Volkswagens ingezet, in model uiteenlopend van de Polo tot en met de Passat Variant. Tot aan de Olympische Spelen zal het aantal ter beschikking gestelde auto's oplopen tot 300. De auto's zijn her kenbaar aan stickers met de logo's van het NOC en NSF. Tevens is de auto voorzien van de tekst: Olympische sporters rijden Volkswagen". Honda presenteert de Shuttle in Europa op de Autosalon van Ge- nève, die begin maart 1995 plaatsvindt. De Shuttle krijgt een ge stroomlijnd koetswerk met een kenmerkend design. Het voer tuig biedt plaats aan zes inzittenden. Hierdoor is deze MPV zeer geschikt om als 'shuttle-bus' dienst te doen voor allerlei bedrij ven, zoals hotels of om voor klein groepsvervoer te worden inge zet door taxibedrijven. Het meubilair bestaat uit 2 keer 2 stoelen plus een tweezitsbank achterin. De zitplaatsen staan in de zogeheten 'theateropstelling'. Dit wil zeggen naar achteren oplopend. Zo hebben alle inzitten den een goed uitzicht. Bovendien kunnen ze gemakkelijker met elkaar communiceren. Er is tevens een doorloopmogelijkheid via een middenpad van de voorste zitplaatsen naar achteren. Het interieur is royaal toegan kelijk via vier normale portieren. Verdwijning Uniek aan de Shuttle is dat de achterbank in z'n geheel kan wor den weggeklapt, waarbij deze onder de vloer verdwijnt. Door deze 'verdwijntruc' hoeft de achterbank dus nooit verwijderd te wor den. Standaard is de bagageruimte 290 liter groot. Door het weg klappen van de achterbank wordt deze ruimte vergroot tot 738 liter. De Shuttle is uitgerust met een krachtige, soepele 2,2 liter SOHC 16-kleppen motor. Aan de motor is een geavanceerde, elektro nisch geregelde viertraps automaat gekoppeld, die voortdurend het optimale schakelmoment aan de omstandigheden aanpast. Voorwielaandrijving is standaard. Doordat de motor voorin ligt zijn motorgeluiden in het interieur nauwelijks hoorbaar. Tevens blijft hierdoor de totale hoogte van het voertuig beperkt (1,645 meter). Dit leidt tot een relatief laag en dus veilig zwaartepunt. Toch meet de binnenhoogte altijd nog een respectabele 1,20 meter mede dank zij de lage bodemplaat. Comfortabel Zaken als stuurbekrachtiging en centrale deurvergrendeling zijn standaard. Afhankelijk van de uitvoering is de 'Shuttle' uitge voerd met één of twee airbags. De uitrusting van de 'Shuttle' is erop gericht de inzittenden uiterst comfortabel en veilig te laten reizen. Honda gaat de 'Shuttle' in de loop van 1995 leveren in Europa. Details wat betreft de specificaties voor de Europese markt zijn nog niet bekend. Evenmin valt er iets definitiefs te zeggen over de verkoopprijzen. Ingenieurs van Ford zijn ver gevorderd met een navigatiesysteem voor in de auto, dat au tomobilisten behulp zaam kan zijn bij het ontwijken van ver keersopstoppingen. Dit systeem kan de bes te route (de snelste of kortste) berekenen tus sen twee punten, waar bij het de berijder op de hoogte houdt van diens positie en hem advi seert welke afslagen op snelwegen, kruisingen en rotondes 't beste ge nomen kunnen worden. Volgens Ford komt een dergelijk systeem in de nabije toekomst be schikbaar voor de prijs van een goede autora dio-installatie. Bij dit systeem hoeft de automobilist niet meer te doen dan zijn bestem ming in te toetsen. Het systeem stelt dan een bruikbare route voor, die is gebaseerd op de jongste beschikbare verkeersinformatie, in clusief geschatte reis tijd. Omtrent de te rij den route kan de auto mobilist ook eigen voor keuren invoeren. Deze informatie wordt aan de rijder gepresen teerd in de vorm van een kaart die over een beeldschermpje be weegt. Bij elke afslag of kruising worden in structies gegeven, des gewenst door een com puterstem. Hoewel zo'n navigatie systeem op zich al zeer nuttig kan zijn, wordt het pas compleet als ook de laatste verkeersin formatie verwerkt kan worden. Wanneer de RDS-informatiesyste- men gecompleteerd zijn, kan de daardoor verzonden informatie door het navigatiesys teem worden benut door de route met het minste oponthoud te be rekenen. Ford ver trouwt er op dat deze RDS-informatie in de nabije toekomst gede tailleerder en sneller zal worden dan nu in de meeste landen het geval In Burnaston, Engeland, rolde onlangs, minder dan twee jaar na de produktiestart, de 100.000ste Toyota Carina E van de band. Voor Toyota betekende dit het passeren van een belangrijke mijl paal. De succesvolle Carina E is namelijk de eerste speciaal voor de Europese markt en geheel in Europa geproduceerde Toyota. In Nederland is de Carina E inmiddels zeer gewild in het zakelij ke segment. Verder staat de Toyota Carina bekend als één van de betrouwbaarste auto's in zijn klasse. De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, Fax: 070-3952669. Bij de Chrysler-dealers staat thans de in een beperkt aantal le verbare 'Bright White' versie van de Voyager. Dit actiemodel biedt veel extra uitrusting voor een minimale meerprijs. Voor de klant betekent deze 'limited edition' maximaal 4000 gulden voordeel. Veiligheid en uitrusting staan centraal bij de 'Bright White'. Op deze punten is dit tijdelijke actiemodel onverslaanbaar. Chrysler levert deze Voyager in diverse zeven-persoons versies, S- en SE- modellen. Het 'Bright White'-pakket ter waarde van 2750 gulden bestaat uit nuttige en verfraaiende extra's voor in- en exterieur. Van buiten is deze helderwitte Voyager herkenbaar aan de zwarte raamstijlen en stootstrips, terwijl de onderkant van het koets werk donkergrijs gespoten is. Eind oktober bracht Honda in Japan en in de USA zijn ruimte wagen op de markt. In overzeese streken draagt deze nieuwe ruimtewagen de naam 'Odyssey'. In Europa heeft Fiat onlangs zijn MPV uitgebracht onder de verwante naam 'Ulysse'. Honda verkiest daar voor Europa de voor een ruimtewagen toepasse lijke naam 'Shuttle'. Voor de 32e verkie zing van de Europese 'Auto van het Jaar' heeft dit keer - voor het eerst in de ge schiedenis van deze titel - een voorronde plaats gehad. Uit 19 deelnemers selec teerde de 57-koppige internationale jury vijf kandidaten voor de eindronde. De vijf genomineerden zijn (alfabetisch): Audi A8, Fiat Punto, Opel Omega, Renault La- guna en Volkswagen Polo. Opvallend bij de 'nomi- nées' is de sterke verte genwoordiging van Duitse auto's: Audi A8, Opel Omega en VW Polo, waarvan dus twee Volkswagen-Audi con cern. De twee andere grote auto-produceren- de landen van Europa, Frankrijk en Italië, zijn elk met één model ver tegenwoordigd. Voorts valt op dat uitsluitend Europese automodellen tot de laatste vijf zijn doorgedrongen. Japan se, Zuid-Koreaanse (de Hyundai Excel, Hyun dai Sonata en Kia Sep- hia waren kandidaat ge steld) en Amerikaanse (Chrysler had de Neon aangemeld) modellen ontbreken op de 'short list'. 19 Deelnemers Bij de voorronde moes ten de juryleden kiezen uit 19 kandidaten. Ieder jurylid mocht zijn vijf favoriete modellen aan wijzen. De vijf model len, die gerekend over alle juryleden de meeste stemmen kregen, gin gen door naar de eind ronde. De 19 deelnemers aan de voorronde waren: Alfa 145, Audi A8, BMW 7-serie, Chrysler Neon, Coupé Fiat, Fiat Punto, Hyundai Excel, Hyun dai Sonata, Kia Sephia, Mazda 323, Opel Omega, Opel Tigra, Range Rover, Renault Laguna, Subaru Legacy, Toyota Celica, Toyota FunCrui- ser, Volkswagen Polo en de Citroën Evasion, Peugeot 806, Fiat Ulysse en Lancia Zeta. Deze laatste vier ruimtewa gens zijn door het PSA- concern en de Fiat- groep samen ontwik keld. Ze werden door de jury als één kandidaat beschouwd. Drie voorwaarden De komende weken kie zen de juryleden wie de vijf genomineerden de titel krijgt. De telling van de punten wordt eind november verricht en de uitslag wordt kort daarna bekend ge maakt. Officiële be kendmakingsdatum is 1 december 1994. Dan we ten we wie de opvolger is van de Ford Mondeo. De prijsuitreiking vindt plaats op 31 januari 1995 in Londen. De 'Auto van het Jaar'- jury bestaat uit 57 auto journalisten uit heel Eu ropa. Dit jaar stemt voor 't eerst een Russische journalist mee. Het is Mikhail I. Podorozhan- sky uit Moskou. Nederland is in de jury vertegenwoordigd door Fred van der Vlugt (32 jaar geleden initiatief nemer van deze verkie zing), Ton Roks (hoofd- redakteur Autovisie) en Willem Leniger (hoofd- redakteur KNAC-maga- zine De Auto). Wie van de vijf genomi neerden uiteindelijk ook met de titel gaat strijken, het zal voor het betreffende merk niet de eerste keer zijn dat men deze prestigieuze prijs in de wacht sleept. Zowel Audi, Fiat, Opel, Renault als Volkswagen hadden al eerder een 'Auto van het Jaar' in hun gelederen. 1 V Om te voorkomen dat het bovenlijf van bestuurder of passagier bij een zijdelingse botsing onzacht met de deur in contact komt, levert Voivo de nieuwe 'SIPS- bag' voortaan als optie in de 850. Volkswagens In het almaar groeiende MPV-aanbod brengt Honda in de loop van 1995 in Europa deze 'Shuttle' op de weg. Route Guidance', vrij vertaald een 'elektronische padvinder', ingebouwd in de proefmodel van Ford. Vij f kandidaten voor titel 'Auto van het jaar '95' Directieleden Yukihisa Hirano en Alan Jones bij de TipO.000ste Cari na E. t^O.C Chrysler levert deze Voyager 'Bright White' in een 'limited edition': wie het eerst komt, het eerst rijdt. Gaat de nieuwe Polo, na de Golf in 1992, Volkswagen de tweede titel bezorgen? Audi A8: grote kanshebber op de titel vanwege zijn geheel uit alumi- Fiat Punto: z'n voorganger Uno won de titel in 1984. nium opgetrokken koetswerk. Opel Omega: titelwinnaar in '87 maar in z'n jongste gedaante op nieuw titelkandidaat. Renault Laguna, een beetje de outsider

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 27