in't kort icëëi 'Bad,boys' met pure reggae in Nighttown Onafhankelijk Toneel speelt 'De dresser' Shaking Beats willen Ahoy' op grondvesten laten schudden met Back to the sixties show Een stijlvol en zeer onderscheidend assortiment geeft u een heldere kijk op het gebied van verlichting en design. Méér dan 3000 m2 aan ruime variatie. De nieuwe seneretie in licht en desiqn Duizendpoot Gerrit Timmers: 'Je hebt iemand nodig die in je gelooft Star Denise Jannah is born DIJKSTRA LEXMPEN GRATIS 45-1002 GEOPEND OP MA.t/m ZA. VAN 9.00 tot 17.00 UUR SPAANSE POLDER 10 november MUZIEK Middagpauze-concert door G.Wentink, harp, De Laurens Rotterdam. 4131494/4130900 René Froger, Ahoy' Rot terdam, meerdere data, 4104204 The Nylons, Theater Zuid plein Rotterdam, 4815844 Cornell Rochester Trio (USA), Jazzcafé Dizzy Rot terdam, 4773014 Jamsessie, Jongerencen trum The Little Cave Rotter dam, 4210572 THEATER Freek de Jonge, Luxor Theater Rotterdam, meerdere data, 4138326/4141715 Gegijzeld, Stadsgehoor zaal Vlaardingen, 4340500 Oleanna, Rotterdamse Schouwburg, 4118110 Red ons, Maria Montanel- li, Rotterdamse Schouwburg, 4118110 DIVERSEN DEAF 1994 - Dutch Elec tronic Art Festival 1994, Lan taren/Venster Rotterdam, meerdere data, 4361311 Archipolis. Erasmus Uni versiteit Rotterdam Die Zeit davor und danach, Goethe Institut Rotterdam. 4365411 FILM Three Musketeers, Stads gehoorzaal Vlaardingen, meerdere data, 4340500 Cinema Diaspora: Black is boxoffice, Theater de Evenaar Rotterdam, 411055 11 november MUZIEK Ginger Bali Dansgroep, Holland Casino Rotterdam, meerdere data Denise Jannah, Theater Zuidplein Rotterdam. 4815844 Politie Mannenkoor Her mandad, de Doelen Rotter dam. 2171717 Ines ontreras y su Gruppo, Flamenco, de Doelen Rotter dam, 2171717 Fattnin Frogs, Podium Café Schiedam, 4260566 Terry Woods (ex-Pogues) The Bucks, Rotown Rotter dam, 4363534 THEATER Frits Lambregts, Theater Zuidplein Rotterdam, meer dere data, 4815844 Marcel Verreck, Theater de Teerstoof Schiedam, 4269563 DANS Russisch Folklore Festival 1994, Stadsgehoorzaal Vlaar dingen, 4340500, Grote Zaal 14.00 uur Scapino Rotterdam, Rot terdamse Schouwburg, meer dere data,4118110 JEUGD Groeten uit Zamboezie- land, De Scheg,4563993 DIVERSEN Lezingencyclus 'Gebruiks- glas in Boymans-van Beunin- gen'. 4419405 De rollen van de Dode Zee, Boekhandel Donner Rotter dam. 4132070 De Vlaamse Ulysses, Zaal de Unie Rotterdam. 4333534 12 november MUZIEK Nederlands Koorfestival 1994, de Doelen Rotterdam, 2171717 9 Koorwerkshop Stemvorming, SKVR- Muziekschool, Centrum Oost Rotterdam, 4123744 Jubileumconcert, Operakoor Maasstad, Immanuelkerk Muziek uit diverse windstreken, de Doelen Rotterdam, 2171717 J.J.C. Helder Band, Stadsgehoorzaal Vlaardingen, 4340500 Nikke Buzz (USA) Fred van Willigen, Bluessocieteit l'Esprit Rotterdam, 4828542 Yama Yama, Matrix Wereldmuziekcentrum Rotterdam, 4123514 THEATER Trio de Janeiro, Wijkgebouw de Focus, 4790470 Tsjechov en Tsjechov, Westelijk Handelsterrein Rotterdam, meerdere data, 4361366 Erna Sassen Wivineke van Groningen, Theater de Teerstoof Schiedam, 4269563 JEUGD Truffels, Theater de Teerstoof Schiedam, 4269563 Studium Generale presenteert op de Erasmus Universiteit op drie dinsdagen drie films. Bij elke filmvertoning hoort een 'bij passende' lezing. De lezingen zijn van 19.30 tot 20.00 uur, de films beginnen om 20.15 uur. Tussendoor is een korte pauze. Dinsdag 15 november: Oeroeg, Hans Hylkema (1993). Een Nederlandse speelfilm naar de roman van Hella Haasse. Jo- han ten Berghe groeit op in Ne derlands Indië, samen met zijn inlandse vriend Oeroeg. Bij zijn terugkeer in 1945 is hun relatie drastisch veranderd. Schrijver en programmamaker Anil Ramdas gaat in het voorprogramma in op het heimwee, zoals dat in de 17e eeuw werd gezien en het heimwee als 'migrantenafwij king'. Dinsdag 22 november: My Beautiful Laundrette, Stephen Frears (1985). Deze film stelt de kloof tussen culturen centraal. Het script is geschreven door de Pakistaan Hanif Kureishi. De voorafgaan de lezing wordt verzorgd door Prof.dr.H.Kimmerle. De derde film in de serie, op 29 november, is The Joy Luck Club, Wayne Wang (1993), naar het gelijknamige boek van Tan, over de verhouding tussen vier geëmigreerde Chinese moe ders en hun veramerikaanste dochters. Dr. Helma Lutz, ver bonden aan de vakgroep Alge mene Sociale Wetenschappen van de Universiteit van Utrecht, geeft aan de lezing die zij vóór de filmvertoning houdt, de titel 'The Joy Luck Club als inspira tiebron'. De toegangsprijs per film/lezing in de aula van de Erasmus Uni versiteit is vijf gulden. Het adres is Burgemeester Oudlaan 50, te bereiken met tramlijn 7 of me trostation Kralingse Zoom. Te lefoon 4081144. De reggae-groep Inner Circle doet tijdens een Europese tour Rotterdam aan. Zondag 13 no vember staan in Nighttown aan de West Kruiskade 28: Ian Le wis, Calton Coffey, Touter Har vey, Roger Lewis en Lancelot Hall. Met z'n vijven brengen ze pure reggae. Als je al geen reg- gae-liefhebber bent, dan word je het als je hen hoort. Het heeft Inner Circle tijd ge kost om uit het diepe dal te komen, waarin ze waren beland nadat in 1980 hun lead-singer Jacob Miller omkwam bij een auto-ongeluk. „Het was niet iets om zomaar even te gaan zoeken naar een vervanger", zegt Roger Lewis. „He was like family." Na jaren hebben ze in Calton Cof- fie een passende opvolger van Miller gevonden. De klassieker van Calton 'Black Roses', kreeg een nieuwe betekenis in het licht van de ontwikkelingen in Zuid- Afrika en werd opnieuw uitge bracht. Met 'Bad Boys' maakten ze in 1991 hun comeback. Sinds In ner Circle achttien jaar geleden in Kingston, Jamaica, werd op gericht door de gebroeders Le wis ontdekten ze weer hun kracht. 'Sweat', waarmee ze het continent veroverdern, beteken de de echte doorbraak. De mannen van 'Games people play' treden aan in Nighttown om 21.00 uur. De entreeprijs is 25 gulden en lidmaatschap. Een toneelspeler is ook een mens. Vraag dat maar aan een 'dresser'. In elk geval aan iemand die beroepshalve in tensief met een acteur heeft te maken en al zijn of haar ups en downs kent. Zo iemand schiep Ronald Harwood in 'De dresser', het toneelstuk over een gezelschap dat zich in barre tijden vastbijt in Sha- kespeares 'King Lear'. Onaf hankelijk Toneel brengt in 'De dresser' zowel de dresser als de king tot leven. Hoewel, ook nu sterft de king. Wie Müllerpier zegt, denkt be halve aan havens veelal aan grootschalige evenementen als de kermis, zonder te beseffen dat op het hoekje van de Sint Jobs- weg Studio Theater Onafhanke lijk Toneel is gevestigd, waar met grote regelmaat toneelvoor stellingen worden opgevoerd. Mede-oprichter (in 1972) en mede-artistiek leider Gerrit Tim mers wordt er niet voor niets een duizendpoot genoemd. Hij is be halve acteur, ook regisseur, schrijver en vormgever. Al deze kwaliteiten wendt hij aan ten bate van Onafhankelijk Toneel. Daarbij speelt hij ook nog prachtig piano. Dat doet hij in 'De dresser', en tevens is hij de oude acteur Geoffrey èn de nar uit 'King Lear'. Bovendien staat het decor op zijn naam. Het decor in 'De dresser' is een rommelige, maar sfeervolle kleedkamer, die met opzet niet van alle gemakken is voorzien, omdat het stuk speelt in oorlogs- tijd. Ofwel, er wordt een stuk gespeeld ('De dresser') over een gezelschap dat in oorlogstijd Shakespeare speelt: King Lear. Nodig Achter een paar kleine raampjes zie je acteurs met hun kleding stukken in de weer. De oorlogs tijd is door schrijver Harwood gekozen om te laten zien dat het gaat om een tijd waarin het hele maal niet vanzelfsprekend is dat er toneel wordt gespeeld. Tim mers: „In Sarajevo zie je dat ook, het is net zo nodig als eten en drinken." De speciaal gebouwde tribune biedt uitzicht op de kleedkamer en maakt deel uit van het decor. Het publiek zit er voordat het gezelschap zich waagt aan 'King Lear'. Als ze daaraan beginnen verhui zen de toeschouwers mee met de spelers naar de aangrenzende lo catie: een 'oorlogsbühne'. Van oude tafels is een podium ge bouwd, toneelgeluiden worden zichtbaar gemaakt met 'natuur lijke' middelen. „Die hebben we gewoon uit een toneelboekje", lacht Timmers, terwijl hij erwten uit een pakje strooit. Ze voldoen prima als het geluid van klette rende regen. Maar in 'De dresser' is er meer aan de hand dan een gezelschap dat ondanks gebrekkige midde len een toneelstuk brengt. José Kuijpers (in 'De dresser cq 'King Lear' de jonge atrice Irene en Goneril) ziet het zo: „Het is niet puur een kijkje achter de scher men van een gezelschap. We la ten de werkelijkheid zien; je ziet in al die lagen de mensen leven. We verbeelden liefde en dood." In 'De dresser' is de leider van de groep aan het eind van zijn krachten. Zijn dresser, de ver zorger die hem kleedt en schminkt, zet alles op alles om hem er toe te brengen niet op te geven. Als de leider na afloop van de voorstelling bezwijkt, valt ook het doek voor degenen die al die jaren met zijn lot ver bonden waren. Herkenning De toewijding van de dresser voor de leider van de Shakespea- re-vertolkers is iets wat de ac teurs herkennen. „Hij kent al je stemmingen. Hij zit aan je", wijst José Kuijpers op de intensi teit van de relatie met de acteur. Gerrit Timmers noemt de dres ser als iemand „die je door dik en dun een goed hart toedraagt." Daarmee doelt hij ook op ander mans, soms harde oordeel. „Je hebt iemand nodig die in je ge looft." In het atelier op de bovenverdie ping van het theater werken en kele stagiaires van diverse acade mies aan de kostuums van Car- ley Everaert, geheel in de stijl van oorlogsschaarste, met be hulp van de meest onmogelijke middelen zoals stukjes fluweel en kroontjeskurken. Resultaat: de meest prachtige gewaden. Terwijl Carley Everaert de ac teurs aankleedt geeft ze onge wild een praktijkvoorbeeld van haar betrokkenheid als costu mier (en een beetje dresser): als José uitlegt dat ze een jong actri ce voorstelt, die graag hogerop wil komen, reageert ze spontaan met „zij is zelf ook zo hoor!" Onafhankelijk Toneel speelt 'De Dresser' van 18 november tot en met 30 december op haar adres Sint Jobsweg 3, te bereiken met tramlijn 9 of met de metro, halte Coolhaven. Parkeerruimte is voldoende aanwezig op de speel tijden. Aanvangstijden 20.00, 's zondags 17.00 uur.Reserveren kan via telefoon 4769029. De bekende beatgroep uit de zestiger jaren The Shaking Beats, die na het uitbrengen van haar CD weer volop in de belangstelling staat, zijn van plan Ahoy' zaterdag 19 no vember op zijn grondvesten te laten schudden met een uniek 'back to the sixties concert'. Special Guest is Jeans: the one and only super, spectacu lair song- en dance show, met the greatest hits of the sixties. Theatergroep Jeans treedt al jarenlang op in bijna alle theaters van Nederland en met veel succes. In de regio Rotterdam is het hun enige optreden van dit najaar. In de zestiger jaren rezen de 'be- at-bandjes' in Nederland als paddestoelen uit de grond. Zo ontstond eind 1965 ook in El- burg een beatgroep genaamd 'The Shaking Beats', bestaande uit Gerrit Berghorst, John van Hoof, Ben Pinkster, Ton van Zoeren en zanger Gerrit Klom penmaker. In die periode was er elke zater dagavond beat-muziek te beluis teren in de 'Stadt Elburgh' waar Dansschool Drenth wekelijks een band liet optreden. The Sha king Beats traden daar geduren de ruim twee jaar bijna maande lijks op. Tevens werd veelvuldig gespeeld in de omgeving. Geza menlijke optredens volgden met met onder meer 'The Mounties', 'Les Baroques', Ria Cuijk en Rita Corita. Maar militaire dienst en privé-verbintenissen waren oorzaak dat de band uit elkaar spatte. Veertig De veertigste verjaardag van één der voormalige bandleden, nu alweer meer dan zes jaar gele den, was aanleiding na ruim 23 jaar, voor een hereniging van The Shaking Beats. Na een aan tal keren repeteren besloten zij, aangevuld met toetsenist Jan van Zwol, tot een eerste optre den bij de Papillon in Elburg. Dit werd een dermate succes dat besloten werd voor een reünie in het Veluwe Strandbad, waar veel oude fans elkaar weer troffen. Door de enthousiaste reacties werd besloten tot een jaarlijks optreden waar zo'n 450 vienden, kennissen, collega's of gewoon mensen die houden van muziek uit de zestiger jaren, zorgden voor een stampvolle zaal. Het aantal fans dat deze avonden bezocht bleef aangroeien. De huidige formatie bestaat gro tendeels uit dezelfde bezetting als de groep die 28 jaar geleden samen begonnen is. Allen veerti gers, behalve zanger Jan Bos. Hij is van een jongere generatie en heeft ruim twee jaar geleden de plaats ingenomen van de vorige zanger. Sinds zijn komst is het bergopwaarts gegaan met The Shaking Beats. Jan Bos gaf 12 jaar geleden zijn eerste echte optreden op een El- vis meeting in Velp en behaalde daar de eerste plaats. Vanaf dat moment verzorgde hij ruim tachtig optredens per jaar op vele verschillende plaatsen in Nederland. Als bandartiest trad hij ruim zeven jaar met veel suc ces op. Hij verzorgde vele avon den samen met bekende Neder landers zoals André Hazes, Wil lem Duyn, Ria Valk, Bonnie St.Claire en anderen. Jan Bos kwam na een turbulente periode bij Mellow Tones - met optre dens in bijna alle bekende hore cabedrijven in Nederland - bij The Shaking Beats. Dochters Bijna twee jaar geleden is aan de formatie een zogenaamde 'Bac king Group' toegevoegd, be staande uit Susan Berghorst, Manon van Hoof en Brenda van Zoeren, allen (negentienjarige) dochters van de bandleden. Eind 1992 werd een CD opgenomen waarvan het eerste exemplaar tijdens een optreden in februari van dit jaar in de IJsselhallen in Zwolle werd aangeboden aan de bekende zanger Alexander Curly (I'll never drink again, Guus kom naar huus, enz). De CD bevat voornamelijk nummers die ook werden gespeeld tijdens de eerste optredens in Elburg of elders in de regio. In februari 1994 vond er weer een optreden plaats in de IJsselhallen te Zwol le voor ruim 1200 belangstellen den. Na al deze successen was de tijd rijp voor een optreden in Ahoy'. De aanvang van het concert is 20.30 uur en de zaal gaat open om 19.00 uur. Staanplaatsen zijn 25 gulden, zitplaatsen 30 gulden per persoon. Kaarten voor het concert in Ahoy zijn te verkrijgen bij de landelijke VVV bespreekbureaus en de kassa van Ahoy' Rotter dam. Jannah is klaar voor New York" en „Denise Jannah nieuwe jazz diva van Nederland", kopten De Volkskrant en het NRC Handelsblad januari 1993. Het tv-programma NOVA zond een special uit en een week later kon digde De Volkskrant een groot interview aan met de woorden 'A Star is bom'. Dit allemaal naar aanleiding van het roem ruchte concert in het Amster damse Bimhuis. Een van de meest gezaghebbende jazz-critici ter wereld, Gary Giddins, had vlak daarvoor in het New York- se weekblad The Village Voice een volle pagina aan haar de- buut-cd 'Take it from the top' gewijd. „Jannah heeft een beto verende timbre, datje onmiddel lijk ontwapent", schreef hij. „Ze kan a la Betty Carter een noot uit de lucht plukken, of een frase boetseren met een energie, die aan Sarah Vaughan herinnert", hoewel haar stijl helemaal niet op die twee lijkt." Haar eerstvol gende stop zou New York moe ten zijn. „Deze zanger gaat zon der twijfel een glorieuze toe komst tegemoet" schreef de Amerikaanse pianist Barry Har- ris al een jaar eerder, terwijl Je roen de Valk in Het Parool daar aan toevoegde: „Denise Jannah is de grootste persoonlijkheid van de nieuwe lichting jazzvoca- listes in Nederland." De in Suriname geboren Denise Jannah zat al enige jaren in het vak. En niet zonder succes. Vanaf 1989 schitterde zij gedu rende anderhalf jaar in de musi cal A Night at The Cotton Club'. De rol van 'Emma Was hington' was special voor haar geschreven. In 1991 won zij de Gouden Microfoon tijdens het Nationaal Jazz Concours te Bre da. Ze maakte in hetzelfde jaar al grote indruk tijdens het North Sea Jazz Festival en vervolgens ook op het Jazz Mecca Maas tricht en het Drum Rhythm Fes tival te Amsterdam. In 1992 won zij het prestigieuze 'Golden Ord- heus Festival' in Bulgarije. In de zomer van 1993 stond zij weder om op het North Sea Jazz Festi val en wist de tot de nok toe gevulde van Goghzaal tot staan de ovaties te brengen. Ondertussen verzorgt Denise Jannah vele optredens in bin- nen-en buitenland en verschij nen er cd's. Ze zingt jazz, latin, blues, salsa en pop. Denise Jannah treedt op vrijdag 11 november op in de Grote Zaal van Theater Zuidplein. Toe gangsprijs f.28,50 en f. 25,-. Met kortingspas f.25,- en f.22,50. De aanvang is 20.15 uur. UIT [DUU GOUDA i j UTRECHT l TERBREGSEPtEIN R'DAM-CENTRUM HHd DORDRECHT «SsssJIgorinchem ■DEN Haag MERCEDES V, DIJK; VLAARDINGEN i HOEK VAN H. ROTTERDAM, Graafstroomstraat 93 (Spaanse polder), Tel 010 462 30 70 EINDHOVEN, Stratumsedijk 79, Tel 040 12 31 46 SOESTERBERG, Amersfoortsestraat 3, Tel 03463 5 36 89 doorNELLEKE DE JONG Van links naar rechts: !an Leweis, Calton Coffie, Touter Harvey, Roger Lewis en Lancelot Hall. José Kuijpers en Gerrit Timmers worden in het atelier aangekleed foto JANSSEN DE KIEVITH FOTOGRAFIE Theatergroep Jeans als Special guests van The Shaking Beats Denise Jannah maakt overal diepe indruk. foto GUUS DUBBELDAM

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 11