Cd's voor en van Toon in een nieuwe jas Bijlessen volgen kan ook leuk zijn Schunnige literatuur van James Joyce in De Unie Kunst op z'n elektronisch Eigen fanclub voor Kip caravan op Kampeer Rai n ja D Nationaal Nintendo kampioen Patrick Wessels naar WK finale fi Contactdag stichting Anorexia Voorlichtsavond over leverziekten Operette zoekt jeugdige zangers m, -M Fnv helpt thuiswerksters 45-1001 In het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam wordt op donderdag 17 november een voorlichtings avond gehouden over leverziek ten, georganiseerd door de Ne derlandse Leverpatiëntenvereni ging regio Zuid-Holland. De avond begint om 19.00 uur en eindigt om 22.00 uur. Sprekers zijn onder meer Prof.Dr. S.W. Schalm (over be smetting door hepatitis B en C), Dr. H. van Buuren (over behan deling van slokdarmspataderen). Het laatste half uur is bestemd voor het stellen van vragen. Het Rotterdams Operette Gezel schap wil, naast de produktie van een nieuwe musical voor volwassenen, nu ook een jeugd afdeling oprichten. Deze jeugd groep van het gezelschap zal een aparte kindermusical gaan uit voeren, De Sneeuwkoningin ge naamd. Het verhaal van deze twee-akter is gebaseerd op een verhaal van Hans Christian An dersen en de muziek is van de componist Edvard Grieg. De muzikale leiding is in handen van Jean Wiertz, de regie wordt verzorgd door Nicolette Wijn gaard. Kinderen tussen 7 en 15 jaar zijn op maandagavond van 18.30 tot 19.45 uur welkom om te repeteren in de Open Hof kerk, Middelharnisstraat 153 te Rotterdam. Inlichtingen: 010- 4612113 (Nicolette Wijngaard). De tweede contactdag van de Stichting Anorexia Nervosa van dit jaar is op 26 novem ber. De dag is zowel bedoeld voor diegenen die zelf lijden of leden aan AN of BN, als voor betrokkenen rond hen zoals ouders, partners, broers en zussen. Doel van de con tactdag is dat mensen erva ringen kunnen uitwisselen en zo herkenning kunnen vin den. Er wordt onder leiding van ervaringsdeskundigen, zoals gebruikelijk op contact dagen, vooral in groepen ge praat. Deze zijn zo samenge steld dat zowel rechtstreeks bij de AN/BN problematiek betrokkenen met elkaar kun nen praten als hun omgeving -ouders, partners en vrien- d(inn)en- eveneens onderling in groepen ervaringen uitwis selen. De dag zal plaats vinden in Arnhem. Voor de groepsge sprekken word de inleiding verzorgd door de bij de Stich ting Anorexia Nervosa aan gesloten Stichting Vrouwen met eetproblemen te Eindho ven. Na opgave ontvangt men een inschrijfformulier en verdere gegevens over zowel het pro gramma van de landelijke contactdag als het preciese adres waar deze zal worden gehouden. Kosten voor deze dag bedragen f10,- per per soon. Opgave graag schrifte lijk, niet telefonisch, voor 18 november bij: Organisatie LC/AN, Vincent van Gogh- straat 4, 2391 VB HazerS' woude. Onlangs ontving Toon Her mans het eerste exemplaar van de cd 'Silence of Europe' uit handen van de makers van de cd, Herman Schoonderwalt en Dick Ebbenhorst. Dit gebeurde tijdens de presentatie van de cd. Een enthousiaste Toon Her mans prees de muziek, omdat hij groot respect heeft voor de thematiek en kwaliteit van het reportoire. Toon zelf is een groot liefhebber van de rust en de natuur. Elementen die op deze cd sterk tot uiting komen; gevoelsmuziek, gecombineerd met natuurgeluiden. Orkestlei der Herman Schoonderwalt be wijst tevens zijn kwaliteiten met jazzachtige solo's op diverse blaasinstrumenten. 'Silence of Europe' maakt een reis door Europa. Diverse lan den en streken zijn herkenbaar door hun specifieke muzikale invloeden. Van Griekenland tot Scandinavië en van de Balkan tot Ierland. Rustige muziek, afgewisseld met imnrovisaties. Voor meer informatie: Uitgeverij Promo tion Pictures BV tel: 03404-30385. In 1991 kreeg Annie M.G. Schmidt te gelegenheid van haar tachtigste verjaardag een uniek verjaardagscadeau aange boden door de Avro. Haar po pulairste liedjes werden vertolkt door een aantal Nederlandse ar tiesten, en onder titel 'Een Nieu we Jas' uitgebracht op cd. 'n Nieuwe jas De Avro benaderde begin dit jaar opnieuw 15 bekende Ne derlandse artiesten en bands om mee te doen met 'Een Nieuwe Jas', ditmaal als een eerbetoon aan Toon Hermans. Hij was zichtbaar ontroerd en toonde zich onder de indruk dat al deze mensen de uitdaging aandurf den om zijn liedjes 'een nieuwe jas' te geven. Een uitdaging was het zeker voor de uitvoerden- den, want meestal is Toon zelf de vertolker van zijn repertoire. Ga er maar aan staan om zo'n 'klassieker' een nieuw jasje te geven. Voor alle liedjes zijn nieuwe ar rangementen geschreven, pas sen bij degene die het uitvoert. Een lichtvoetig liedjes als 'Een Ballonetje' bijvoorbeeld kreeg in de uitvoering van Emmy Ver- hey en de Maastrichter Staar een heel ander karakter en zou zo in een opera verwerkt kun nen worden. Pilgrims-zanger Reniet Vrieze maakte met zijn onmiskenbare stemgeluid van 'Engel Gabriël' een ruige gospel. 'De Appels Op Het Tafelsprei' kregen bij Ma- thilde Santing die typisch ver stilde kamersfeer, waar Mathil- de het patent op lijkt te hebben. De Jazzpolitie kon aan de gang met Toons liedje 'Pijpestelen'. Ze maakten er een modern en uptempo liedje van, dat tegelijk met de cd op single uit zal ko men. Tobben met één of meer vak ken op school kan een lijdens weg zijn. Wie kent het niet uit zijn eigen verleden. Slapeloze nachten en huilbuien op een leeftijd dat je nog volop zou moeten kunnen genieten. Een groep van vrijwilligers, stu denten die zelf nog niet zo lang geleden de middelbare school verlieten en die dus precies weten waar ze het over hebben, heeft hier iets op bedacht. Verenigd in de Vere niging Anderwijs bieden zij bijspijkerkampen aan, een combinatie van vakantie en intensieve training. Aan deze kampen kan deelgenomen worden door leerlingen van alle typen vervolgonderwijs, ongeacht het jaar waarin ze zitten. Het resultaat: betere cijfers en meer plezier in school. Evelien Nijman (23) is één van de ruim zestig begeleiders van de vereniging. Zij studeert schei kundige technologie in Delft en spijkert vooral bij op de exacte vakken en Nederlands. Heeft zij misschien zelf vroeger ook pro blemen gehad op school? Nee, dat blijkt niet het geval. Bij toe val hoorde zij van de vereniging en is het erg leuk gaan vinden. „Je leert er zelf een hoop van. Ook is het erg leuk om mee te maken hoe je met zo'n groepje scholieren een echte groep gaat vormen. Want behalve de bege leiding, die individueel is, doe je alles met elkaar. Het schoonma ken, het koken, lol maken. Aan het eind van zo'n week is het bijna moeilijk om weer uit elkaar te gaan." Leren leren Als leerlingen problemen hebben met één of meer vakken heeft dat vaak niets te maken met hun capaciteiten. Het is meer dat zij moeten leren systematisch te werken. Vooral in de brugklas sen zijn er vaak problemen, om dat leerlingen de overgang naar het nieuwe schooltype niet aan kunnen en het werk niet kunnen overzien. Een belangrijk onder deel van de kampen is daarom het 'leren leren', het iets meege ven aan de deelnemers waardoor zij zelf beter in staat zijn hun schoolwerk te doen. Ook is het een prima voorzienin gen voor leerlingen die ziek ge weest zijn of die door omstan digheden thuis achterstand heb ben opgelopen. Voorafgaand aan ieder kamp krijgen de begeleiders een trai ning van drie dagen. Accent ligt hier op didactiek en op het om gaan met groepen. Het komt na tuurlijk wel voor dat deelnemers in het begin nog niet erg gemoti veerd zijri. Soms moeten ze van hun ouders. Maar na een eerste gesprek, waarin wordt ingegaan op de achtergronden, en na de start van het kamp, verandert dat al snel. In het kamp wordt er vier keer per dag 1,5 uur aan het werk besteed. Zeer gediscipli neerd wordt iedere ochtend om half acht opgestaan en na het ontbijt start het eerste blok. Iedere begeleider heeft maximaal 3 scholieren onder zij of haar hoede. Omdat de begeleiders studenten uit allerlei studierich tingen zijn, kan het begeleidings aanbod vrij goed afgestemd wor den op de vraag van de scholie ren. Het verschijnsel bijspijkerkamp bestaat al zo'n dertig jaar. Het woord kamp doet wat ouderwets aan en heeft de laatste jaren in de Nederlandse samenleving een Bij de Rotterdamse Kunststichting in Zaal De Unie wordt op 11 november een programma rond de schunnigste en meest gecompli ceerde literaire tekst van de eeuw, Ulysses van James Joyce. Op 2 februari 1922 verschijnt bij boekhandel Shakespeare and Company in Parijs de eerste uitgave van deze roman die zonder bezwaar als de meest spraakmakende van de twintigste eeuw kan worden be schouwd. Spraakmakend, want behalve als vernieuwend literair meesterwerk, gaat het boek ook de geschiedenis in al duister 'obsceen', 'briljant','vervelend' en 'niet om door te komen', terwijl het volgens sommigen 'eigenlijk nogal eenvoudig' is. Een ding is in elk geval zeker: Ulysses is een roman waarvan jaarlijks nog altijd zo'n 100.000 exemplaren worden verkocht, terwijl er vermoedelijk nooit een definitief laatste woord over zal worden uitgesproken. Daarvan was de schrijver zelf trouwens ook al door drongen, getuige zijn uitspraak dat de roman voor honderden academici en proefschriftschrijvers een vaste bron van werkgelegen heid zou betekenen. Niettemin werd en wordt Ulysses vertaald, al in de jaren zestig door John Vandenbergh en thans opnieuw door het Vlaamse duo Paul Claes en Mon Nys. Ter gelegenheid van deze vertaling die op 4 november bij De Bezige Bij is verschenen, organi seert de Rotterdamse Kunststichting in samenwerking met boekhan del J. van den Bos het programma Ulysses op 11 november in zaal De Unie aan de Mauritsweg 34 in Rotterdam. Binnen een omlijsting van Ierse muziek, verzorgd door Caipin, spreken Adriaan van der Weel en Ruud Hisgen over Joyse, Ulysses en Dublin en Melchior de Woltl over The foullest book that has ever found its way into print. Van der Weel en Hisgen vertaalden onder meer Joyces poezie in het Neder lands, De Wolff is stafmedewerker letteren van de Rotterdamse Kunststichting. Aanvang: 20.30 uur; toegang: fl0,-/f7,50; reserveren via: 010-4333534. wat negatieve bijklank gekregen. Vakantie De Vereniging Anderwijs be staat volgend jaar tien jaar. Zou dat niet een mooi moment zijn om de naam te veranderen in bijvoorbeeld bijspijkervakan ties? Anderwijs is een particulier initi atief. De vereniging ontvangt geen subsidies. Contact met het ministerie van onderwijs of met provinciale of lokale instanties is er niet. Evelien kan zich zelfs niet heu gen dat er ooit een adhesiebetui ging of een schouderklopje van die kant gekomen is. De kosten van de kampen moeten dus ge heel uit de deelnemersprijzen ge dekt worden. De kampen zijn niet duur, maar voor de kleine portemonnee toch een heel be drag. Het bestuur van de Vereni ging Anderwijs probeert te voor komen dat deze voorziening al leen voor de betere inkomens groepen bereikbaar is en kent daarom een inkomensgebonden kortingensysteem. De korting kan oplopen tot 50%. De eerstvolgende bijspijkerkam pen zijn tijdens de kerstvakantie van 2 tot en met 7 januari; één in Capelle aan de IJssel en één in Kerk-Avezaath. Dit zijn zoge naamde kort kampen en kosten 325 gulden. Verder lopen de kampen die in 1995 nog volgen parallel met de schoolvakanties. Voor meer informatie: Vereni ging Anderwijs, Postbus 13228, 3507 LE Utrecht. Op dinsdag en donderdagavond telefonisch be reikbaar van 19.00 tot 21.30 uur: 030 - 521239. In Lantaren/Venster en het In stituut voor Instabiele Media (V2, Eendrachtsstraat 10) in Rotterdam is afgelopen dinsdag DEAF 1994 begonnen, een festi val rond elektronische kunst. De manifestatie van de kunst van de toekomst omvat exposities, con certen, performances, symposia en een filmnacht en duurt nog tot en met 13 november. Voor informatie kan men bellen 010- 4362722 (Lantaren) en 010- 4046427 (V2). j De directie van Kip caravans meldt met gepaste trots, dat per 1 oktober door een groot aantal liefhebbers de Kip Caravan Club (KCC) is opgericht (inmid dels al ruim 200 leden). Wie geïnteresseerd is in de KCC kan contact opnemen met me vrouw M. van Lohuizen, Heem raadsingel 30, 3641 JJ Mij drecht, tel. 02979-85082. Hoewel het bedrijf Kip geen commerciële banden met de KCC onderhoudt, heeft is op de stand van de Kampeer en Cara van Rai wel een hoekje inge ruimd, waar men informatie over de KCC-activiteiten kan krijgen en/of zich als lid kan opgeven. De Kampeer en Caravan Rai wordt gehouden van 25 tot en met 30 november in de Rai in Amsterdam. De meeste van de naar schatting 200.000 thuiswerksters weten niet waar ze recht op hebben als het om loon, verzekering, on kostenvergoeding en fatsoenlijke werkomstandigheden gaat. Het FNV-district Zuid-Holland gaat thuiswerksters daarom helpen. Aanleiding is de wijziging van de Arbeidsomstandighedenwet (Arbowet) die op 1 november ingaat. Die houdt o.a in dat een werkgever vanaf nu verplicht is aan zijn thuiswerksters uit te leg gen met welke stoffen zij werken. Verder is de werkgever verant woordelijk voor de werkomstan digheden thuis. Zo moet hij zor gen voor een inrichting van de werkplek met goede stoel, tafel en lamp. Over al die zaken ligt op het FNV-districtskantoor te Rotterdam vanaf vandaag een uitgebreid informatiepakket klaar. Dat kan door thuiswerk sters én werkgevers telefonisch (tel. 010-2426174) besteld wor den. Het wordt dan geheel gratis toegestuurd. Informatie is ver krijgbaar via genoemd telefoon nummer. Patrick wie? Patrick Wessels. Onthoud alvast die naam. Tij dens een zenuwslopende finale op 23 oktober slaagde de der tienjarige scholier uit Bloem hof erin de felbegeerde titel in de wacht te slepen. En dat nog wel onder het oog van een batterij televisiecamera's, want het kampioenschap vond plaats in de TV studio's in Aalsmeer. Het RTL4 jeugd programma Teleteens bracht onlangs de reportage over het evenement, dat werd gepre senteerd door Martijn Krab bé. Probeer onder die druk maar 'ns je zenuwen in bedwang te hou den; dat lukt alleen de besten. Patrick Wessels is echter veel te bescheiden om over zijn toch niet geringe prestatie op te scheppen. Patrick, die een HA- VO/VWO-opleiding volgt aan het Olympyscollege, vertelt dat op de dag na zijn overwinning sommige medeleerlingen op school naar hem toe kwamen om 'm te feliciteren. Maar ande ren zeiden helemaal niets. „Die vinden me geloof ik en bluffer- tje." Een bluffer is Patrick zeker met. Eerder een rustige en vriendelij ke jongen wiens slaapkamer oogt als een Nintendo-paleis. Alles is rood en wit, dus in de kleuren van de Japanse fabri kant van computerspelletjes.Vo- rig jaar werd Patrick al vierde, dit jaar dus eerste. De concur rentie was zoals elk jaar weer moordend. Overal in het land werden eerst voorrondes georga niseerd; alleen de tweehonderd winnaars kwalificeerden zich voor de finale van de Nintendo Power Serie'94. De winnaar van vorig jaar, Kevin Arsenault, slaagde er dit keer niet in de laatste 64 te bereiken. Snelheid Waaraan heeft Patrick volgens hem het kampioenschap te dan ken? „Aan mijn snelheid", ver telt hij met ingehouden trots. En aan zijn totale beheersing van het spel Super Mario Kart, één van de drie videospelen, naast Super Mario World en Pac-At tack, waar het in de finale om draaide. Steeds was Patrick een paar seconde sneller met zijn kart wagen) over de finish dan de rest. „In dit spel ben ik erg goed", zegt Patrick. „Ik oe fen het thuis heel veel." Gaat het alleen om talent ge combineerd met routine? „Er komt ook wel een beetje geluk bij kijken hoor", biecht Patrick op. Op school krijgt Patrick geen computerles; daar is Frans z'n beste vak, al vindt hij gym leu ker. Hij houdt ook van fietsen. Maar z'n spelcomputer gaat 'm toch boven alles. Als beloning voor zijn winst in de finale mag Patrick samen met zijn ouders naar Amerika om aan het Nin tendo wereldkampioenschap deel te nemen. Dat vindt eind november plaats in San Diego, Californië. Hij verwacht van school wel vrij te krijgen. „Ik leer er toch van Overigens won Patrick een reis voor vier personen, er kan dus nog ie mand mee. Patrick heeft nog niet besloten wie. Hij heeft geen broertjes of zusjes. Misschien neemt hij zijn neef mee, of een vriendje. Of.... Tegen de verveling Mario, Luigi, prinses Padde stoel, Yoshi, Donkey Kong, Bowser, de Koopa-Troopa's de volwassene die niet weet wie er achter deze namen schuilgaan, loopt hopeloos achter. Het gaat uiteraard om de helden en schur ken uit de Nintendo videoga mes. Die videogames zijn onder de jeugd enorm populair in Nederland alleen al zijn liefst een miljoen spelcomputers verkocht. Het gaat de toonaagevende fa brikanten, Sega en Nintendo, dan ook flink voor de wind. Wat vind Patrick er toch zo leuk aan om soms uren per dag met zijn spelcomputer in de weer te zijn? Hij weet 't niet zeker. „Het is gewoon leuk om te doen als je je verveelt." Patrick speelt het liefst Ninten do. „Sega speel ik ook wel, maar is eigenlijk te makkelijk voor mij." Voor Sega gebruik je maar drie knoppen. Op Patricks con troller zitten zes knoppen waar mee hij zes verschillende ma noeuvres kan uithalen. „Hoe moeilijker, hoe leuker." Voorlopig is Patrick driftig aan het oefenen geslagen voor het WK in Amerika. Daar verwacht hij vooral veel tegenstand van de Japanners. „Daar zullen er vast wel veel van zijn", zegt-ie. Geen onterechte verwachting, zo lijkt het, gezien de dominante positie van Japanse spelcomputer-fabri kanten op de wereldmarkt. „Liefst wil ik later bij Nintendo werken", zegt Patrick. „Het lijkt me leuk om nieuwe spelletjes uit te testen enzo." Toon Hermans ontving van Herman Schoonderwalt (links) en Dich Ebbenhorst het eerste exemplaar van de cd 'Silence of Europe' Leerlingen leren weer leren tijdens bijspijkerkampen door PI ETER KERSTEN Ben je eindelijk vrij, ga je op kamp om te leren... maar met succes Foto LEUN1S VERLINDE De Kip caravan heeft een eigen fanclub door KEES VERSTEEG Meisjes, opgelet: de Super Mario van het Olympuscollege heeft een droomreis in de aanbieding 4

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 13