SCHIEDAM Ook cabaret in Podium Betoverend sprookje 'Muzikale alleseter' mikt op top met Kerstkrans, kip, konijnen en kalkoen Komend weekend in De Teerstoof Herenleed en damesproblemen Gebit stuk? ORANJE BELOOFD: Speculaasrijden bij Schiespoor Expositie in 't Paard Nieuwe dirigent doorstaat vuurproef Sint Radboud in concert Vertraging geluidscherm Belle van Zuylen in Het Filmhuis Bieb verkoopt Unicefkaarten Kerst-cd met hitpotentie WOENSDAG 23 NOVEMBER 1994 SCHIEDAM In Het Filmhuis in gebouw De Teer- stoof aan de Nieuwstraat 12 wordt vrijdag 25 november 'Belle van Zuylen' gedraaid van regisseuse Digna Sinke. De film is vernoemd naar de hoofdpersoon die in 1788 vanuit het Zwitserse dorpje Colombier naar Parijs reist. Het is de eerste keer dat zij zonder haar echtgenoot op pad is. Zij voelt zich ongedu rig in haar kinderloos geble ven huwelijk met een saaie echtgenoot en hoopt in het culturele leven van Parijs een meer inspirerende omgeving te vinden. Al snel ontmoet ze in de salon van Madame Sau- rin, waar elke week de ver lichte elite bijeenkwam, de 19-jarige Benjamin Constant. Er ontstaat tussen hen on danks het leeftijdsverschil een gepassioneerde relatie, veelal door hun briefwisse ling. De relatie zal acht jaar stand houden. De film biedt een verrassend 18de eeuws vrouwenportret dat geen mo ment verouderd aandoet. Mooie hoofdrol van Will van. Kralingen als Belle van Zuy len. Het Filmhuis, vrijdag 25 no vember. Aanvang: 21.30 uur: zaal open 20.30 uur. Toegang 5,- voor donateurs; dona teur worden kost 7,50 in clusief eerste film. Veringmeier Tandtechniek Jonge jenever Oranje Vieux Oranje SCHIEDAM Café Podium aan de Lange Haven 28 wijkt komend weekend af van de ge bruikelijke programmering. Zondag 27 november staat Kees Bos er op de planken met zijn cabaretvoorstelling 'En Toen'. Kees Bos (41) won in '76 het Camerettenfestival en trad de ja ren erna intensief op. Daarna werd het lange tijd stil rond dit- volgens de kritieken van des tijds- veelbelovend talent. Met 'En Toen' maakt hij een come back die naar méér smaakt. Aanvang: 21.30 uur. Vrijdag en zaterdag valt er in Podium wel muziek te beluiste ren. De 25ste november treedt 'The Cynd' op, een Amerikaan- s/Panameens duo, dat lekkere luisterliedjes brengt. Aanvang: 22.00 uur. De 26ste staat 'The Huntman's Apology' op het programma met de betere folk- rock. Aanvang: 22.00 uur. De toegang tot Podium is ook tij dens optredens gratis. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 SCHIEDAM Model spoorvereniging Schiespoor houdt zaterdag 26 november een 'open dag' in het clubhuis aan de Westerkade 21 tussen 10.00 en 16.00 uur. Alle kin deren die naar de rijdende treinen over de modelspoor baan komen kijken, krijgen een speculaaspop kado. De leden van de vereniging houden ook een ruilbeurs voor overtollig materiaal. De toegang is 1,- voor volwas senen. Kinderen betalen twee kwartjes. SCHIEDAM Per abuis werd vorige week in deze krant vermeld, dat in de hoofdbibliotheek aan de Lange Haven 131 een ten toonstelling over Unicef te bezichtigen zou zijn. De bieb verkoopt wel kerstkaarten van de Unicef op 2, 9 en 16 december. SCHIEDAM 'Kleine Frederik', een familievoorstelling die zaterdagmiddag 26 november op het programma staat in De Teerstoof, gaat over 'anders zijn'. Kleine Frederik wordt geboren in het 'te nauwe straatje'. Iedereen is daar roze, behalve hij. Kleine Frederik is groen. De normale mensen in het straatje besluiten, dat hij moet verdwijnen; hij wordt weggegooid. Tussen het afval waar Frederik in belandt, komt een paard tevoorschijn. Samen gaan ze naar het Eiland, waar Frederik een belangrijke taak wacht. Damiet van Dalsum weet met behulp van hand-stok poppen, marionetten en schimmen van 'Kleine Frederik' een lief, betove rend sprookje te maken. Zaterdag 26 november. De Teerstoof, Nieuwstraat 12. Leeftijd vanaf 5 jaar. Aanvang: 14.00 uur. Toegang: 7,50. Kaarten zijn te bestellen bij de Schiedamse Theaterkassa Brede Marktsteeg 3, telefoonnummer 4269563. De kassa is geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM In spijs- en dranksalon 't Paard aan de Hoogstraat 162 zijn tot en met 11 december acrylschilderijen te zien van de Rotterdamse beel dend kunstenaar Willem Visser. Visser volgde zijn opleiding aan de Rotterdamse Academie en exposeerde ondermeer in Eind hoven, Amsterdam en Enschede. De in 't Paard tentoongestelde werken hebben landschappen tot onderwerp: polders in Zuid- Holland, koolzaadvelden in En geland en bossen in Bohemen. In de uiteindelijke uitwerking gaat het Visser niet om de realistische weergave pur sang, maar speelt de combinatie tussen figuratieve en abstracte elemeneten een be langrijke rol. Willem Visser is ook initiatiefnemer van- en do cent bij de Blijdorp Ateliers, een organisatie die teken- en schil derlessen verzorgt in de dier gaarde. 't Paard aan de Hoogstraat is op zaterdag geopend vanaf 12.00 uur, de overige dagen vanaf 16.00 uur en op maandag geslo ten. SCHIEDAM „Voortreffelijk en een ge weldige sfeer", zo omschrijft secretaris Enny Stouthandel het concert van het Schiedamse Mannenkoor Orpheus dat vrij dagavond plaats vond in De Ark. Voor Pim Overduin de nieuwe dirigent van Orpheus was dit het eerste publieke optreden met het koor. De kerk was stampvol. Pim Over duin heeft zijn kundigheid bewezen en ei genlijk zijn naam gevestigd", zegt Stout handel tevreden. „Het was grandioos en een van de hoogtepunten van het concert was zeker het optreden van Ludwig van Gijse- gem die drie joodse gezangen uit het Am sterdamse Chazzanoet ten gehore bracht. Na de pauze was het uit 66 leden bestaande koor van Orpheus absoluut subliem in de vertolking van het door componist Kan Ishii (een leerling van Carl Orff) geschreven muziekstuk Gesang eines welken Baumes und der Sonne. Naar aanleiding van een gedicht van de Japanse schrijver Nakada componeerde de musicus dit werk." Het volgende concert van Orpheus (in sa menwerking met het Schiedam Vrouwen koor) vindt plaats op 4 mei. SCHIEDAM Het traditonele jaarconcert dat Sint Radboud geeft op vrijdag 25 november in de Blauwe Brug wordt de vuur doop voor dirigent Frank van der Poel. Hij nam begin deze zomer de muzikale leiding van de vereniging over van John See- gers onder wiens hoede het or kest in 1974 zelfs landskampioen werd. Met Frank van der Poel als voorman zullen de muzikale Kethellappers komend weekend bewijzen dat zij aan kwaliteit nog niets hebben ingeboet. Op het programma de 25ste staan een aantal lichte, bekende en po pulaire werken zoals 'Hobbits' van Johan de Meij, de 'Ameri can Suite' van Dvorak en 'An American in Paris' van Ger shwin. Na het concert kan nog tot in de kleine uurtjes gedanst en gefeest worden. Donateurs van Sint Radbouw hebben gratis entree. Een toegangskaart voor andere liefhebbers kost 7,50. Reserveren van te voren kan bij de leden van de vereniging of via het secretariaat, telefoonnum mer 4705328. SCHIEDAM 'Kerstkrans, kip, konijnen en kalkoen' heeft die 'ergerlijke eigen schap' die alle echte krakers gemeen hebben: melodie en tekst blijven al na één keer horen vast verankerd in je kop zitten. De hitpotentie van deze swingende, geheel eigen tijdse en ook nog eens neder- landstalige versie van de alou de 'Christmas caroll', lijkt nauwelijks aan twijfel onder hevig. De tijd moet leren of deze verrassende nieuwkomer ook gaat behoren tot de snelle stijgers met stip en uiteinde lijk misschien zelfs wel tot de klassiekers. De componist en maker van het nummer, Rens de Ronde, heeft in elk geval vast kunnen proeven hoe zoet de roem smaakt. Z'n makkers uit zijn stamcafé 't Weeshuis maakten samen met zijn zwager Peter van de presen tatie van de single-cd vorige week donderdag een happening Elvis Presley waardig. „Het is maar gelukkig, dat ik ergens een voorgevoel had en me in stijl had aangekleed," vertelt de geboren en getogen Schiedammer die zich enkele dagen later 'nog op gefokt voelt van alle emoties'. „Hadden ze nota bene de limou sine afgehuurd waar ook een René Froger zich graag in laat vervoeren. Het was wel een tik keltje decadent allemaal, want in de wagen zaten zelfs een televisie en een bar. Ik heb me maar meteen een whisky ingeschon ken voor de schrik." Voorafge gaan door de drumband en het majorettekorps van OBK maak te de absolute starter in de we reld van het lichte lied vervol gens een ware triomftocht door de binnenstad naar 't Weeshuis waar de rode loper al was uitge rold. Niet al het winkelend pu bliek had meteen door, dat een stadgenoot tijdens die regenach tige koopavond zo flitsend zijn eerste meters op weg naar de top aflegde. „Mijn vader liep mee een eindje achter de auto en die hoorde iemand zeggen: 'zeker weer zo'n patjepeeër met teveel geld op zak'. Prachtig toch?" Skiseizoen Rens de Ronde (30) speelde als jongetje van zes al aardig piano. Zoals de meesten van zijn gene ratiegenoten droomde hij aan vankelijk van een carrière met iets meer maatschappelijk per spectief dan de muziek. Nadat hij een tijdje gehandeld had in werkhandschoenen, runde hij een platenzaakje op de Hoog straat. Daar besefte hij ineens, dat hij geen cd'tjes wilde verko pen, maar wilde maken. On danks de financiële gevolgen koos hij voor wat z'n hart hem ingaf en voor een creatief be staan. De Schiedammer die ove rigens nooit noten leerde lezen- 'ik had het gewoon vroeger niet zo op scholen'- beschikt wel over een feilloos gehoor en een dito geheugen. Ieder melodietje dat hem ter ore komt, speelt hij on- middelijk na. In zijn onderhoud probeert hij te voorzien door als pianist de muziek te verzorgen in restaurants, bars, cafe's en ande re uitgaansgelegenheden niet al- leen binnen, maar vooral buiten de stadsgrenzen tot in Oosten rijk (tijdens het het skiseizoen) aan toe. Gezellig Met evenveel gemak én evenveel plezier brengt Rens de Ronde op bestelling populaire schlagers, easy listening muziek of sfeer volle jazz. „Ik ben zelf eigenlijk ook een muzikale alleseter. Het genre doet er niet zoveel toe, als het maar iets raakt. Als ik het echter ooit zelf helemaal voor het kiezen krijg, dan maak ik uitsluitend nog luisterliedjes, een beetje chanson-achtig maar dan met een tikkeltje humor. Het moet wel gezellig blijven." 'Kerstkrans, kip, konijnen en kalkoen' onstond zoals alle bij zondere invallen onder de douche. De Schiedammer had ineens hét melodietje in z'n hoofd maar daarmee begon in feite 'de ellende pas goed' „Ik heb het meteen op m'n memore- cordertje ingeneuried. Wacht je daar even mee, dan ben je het kwijt. Maar daarna moet je zo'n idee uit gaan werken tot een compleet nummer. Dat is een langdurig proces van keihard werken. In mijn studio'tje thuis heb ik eerst de hele melodielijn uitgezet met de begeleidende ac- coorden en vervolgens de andere lijntjes en de strings ingevuld. De tekst is een verhaal apart. Daar moet een dusdanige ritmiek in zitten, dat het lekker loopt. Ik kan er eindeloos over vertellen. Het is zo mooi hoe zo'n nummer uit het niets langzaam ontstaat. Ik zou ook eigenlijk het liefst ooit uitsluitend nog maar liedjes schrijven." Rens de Ronde beschouwde zijn persoonlijke ode aan de kerst aanvankelijk vooral als 'een grapje'. Roy Beltman, de produ cer van BZN, hoorde er echter een grote toekomst aan af. Dus trok Rens de stoute schoenen aan en besloot een cd'tje ervan uit te brengen. Natuurlijk hoopt hij op een doorbraak op z'n minst op regionaal niveau en ge zien de positieve ontvangst, lijkt die er ook voor zeker in te zitten. „Ik hoef er niet rijk van te wor den, als ik de kosten er maar uit krijg. Waar ik wel op hoop is naamsbekendheid, zodat ik ver der kan komen in mijn vak. Zo'n limousine hoef ik echt niet in het dagelijks leven. Mijn Peugeotje 405 is me genoeg. Het zou wél prachtig zijn als ik dan de radio aanzet en ik hoor ineens m'n eigen liedje." De single-cd 'Kerstkrans, kip, konijnen en kalkoen'- overigens voorzien van een sfeervolle om slag naar ontwerp van de Schie damse Inez Perreira- is uitge bracht via Multidisk BV en te bestellen in iedere gerenommeer de platenzaak. VLAARDINGEN Tot erger nis van het Vlaardingse gemeen tebestuur zorgt het Hoogheem raadschap van Delfland voor ongewenste vertraging van de aanleg van een geluidscherm langs de Spoorsingel. Het Hoogheemraadschap blijkt problemen met de financiering van het scherm te hebben, nu Rijkswaterstaat heeft besloten niet alle kosten te vergoeden. In augustus heeft wethouder Kees van der Windt in een brief aan het Hoogheemraadschap aange drongen op een snelle afhande ling van de subsidie-aanvraag. In haar antwoord heeft het Hoogheemraadschap inmiddels laten weten spoed achter deze zaak te zullen zetten. SCHIEDAM Onbekend maakt onbemind. Dat maakt het er allemaal niet makkelijker op voor André Manuel. Vrijdag 25 november staat deze beginnende theatermaker in De Teerstoof met zijn nieuwste programma 'Alles moet weg'. Tot nu toe is voor de voorstelling slechts een tiental kaartjes gereserveerd; uit zonderlijk weinig zelfs voor Schiedamse begrippen. Aan de kwaliteit van de voor stelling kan die geringe belang stelling niet liggen. Pers en pu bliek zijn unaniem lovend over Manuel's optreden. Met name zijn beweeglijk gevoel voor actu ele humor, zijn hoge dosis enga gement en zijn intelligente maat schappij-kritiek worden alom geroemd. In 'Alles moet weg' houdt de cabaretier uitverkoop van normen en waarden en gaat hij samen met het publiek op zoek naar 'het nationaal excuus'. Zware botten Het trio 'De Serpanties', zater dag 26 november in De Teer stoof bestaat uit Roy de Jong, Judith Schut en Rion Verberne. Drie vrouwen, drie stemmen en zes instrumenten balancerend op en muziek spelen een belangrijke de rand van het cabaret. Liedjes rol in de voorstelling 'Zware botten' waarmee de dames ko mend weekend in Schiedam op de planken staan. In het- inmiddels alweer vierde programma van het drietal- slaat de verwarring toe. Het is toch niet normaal dat je op je dertig ste nog steeds denkt, dat het leven pas morgen begint, dat je overspannen raakt van een be lastingformulier, of dat je denkt dat alles vanzelf wel goed komt. Zo komen ze natuurlijk nooit verder. Gelukkig hoeven ze nog niet na te denken over kinderen krijgen. Dat kan tegenwoordig na je vijftigste ook nog wel. In 'Zware botten' bezingen en be spreken De Serpanties het leven met veel ironie en zelfspot. Mu zikaal, onbevangen, zelfverze kerd, geestig en vol uit de kast. De voorstellingen in De Teer stoof aan de Nieuwstraat 12 beinnen zowel vrijdag 25 als za terdag 26 november om 20.30 uur. Kaarten kosten 18,-; Pas: 15,-. Reserveren kan bij de Schiedamse Theaterkassa die is gevestigd in de Brede Markt steeg 3, telefoonnummer 4269563. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur. 47-1441 Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs. per liter 16.95, bij 12 flessen -4 CA per liter I U. JU per liter 16.95, bij 12 flessen -|C CA per liter I Q.OU U belt, wl/ bezorgenI Oranjestraat 0-10-12-14 Telefoon 4265997 Een van de fragiele poppen van Damiet van Dalsum Frank van der Poel, de nieuwe dirigent van Sint Radboud Rens de Ronde: „Ik ben een muzikale alleseter André Manuel (foto: Frits Falkenhagen)

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 13