Kampeer en Caravan RAI toont hoe leuk kamperen kan zijn Jaguar komt met nieuwe XJ-serie Nieuw systeem heffing motorrijtuigenbelasting lJaojar^ veel nieuws. Zo hebben alle versies een elektro nische klimaatregeling met airconditioning. Nieuw ontwikkelde ze tels bieden extra com fort; op veel modellen zijn de stoelen twaalf voudig elektrisch ver stelbaar en voorzien van drie geheugens. Twee daarvan kunnen ook met de verschillen de 'his and her'-af- standsbedieningen voor de centrale ver grendeling en het alarm worden opgeroe pen. In alle modellen wordt fraai leer en notehout toegepast. Dat vormt de charme van het 'Brits rijden'. Trotse bezitters van zo'n nieuw XJ-model weten zich tevens ver zekerd van 3 jaar/100.000 km Jaguar Total Care-garantie, maar ook van een anti inbraak en 'immobili- zer'-systeem dat dief stal vrijwel onmogelijk maakt en van een soli de constructie die Ja guars faam als fabri kant van de meest veili ge Saloon verder kan versterken. WOENSDAG 23 NOVEMBER 1994 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825. 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254. Fax: 070-3952669. Per april van volgend jaar treedt naar alle waarschijnlijkheid de 'houderschapsbelasting' in werking. Dat is de aangepaste wet op de motorrijtuigenbelasting. Eind oktober is dit wets voorstel ingediend bij de Tweede Kamer. De wet bevat een nieuw systeem motorrijtuigenbelasting voor personenauto's, bestelauto's en motorrijwielen. Hierbij wordt de belastingplicht gekoppeld aan de kentekenregistratie. Als de wet is ingevoerd betaalt men voortaan belasting voor het op naam hebben van een kentekenbewijs en niet meer voor het gebruik van de weg. Voor vrachtwagens en autobussen wordt het bestaande systeem gehandhaafd. Voor de belastingplichtigen betekent het nieuwe systeem een vereenvoudiging. Voortaan wordt bij het aanvragen van een ken tekenbewijs in één handeling aangifte voor de motorrijtuigenbe lasting gedaan. Tegelijkertijd wordt door koppeling van de systemen van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) en het Centraal Bureau Motorrijtuigenbelasting (CBM) voorkomen dat voor een motor voertuig, waarvan het kenteken is geregistreerd, geen belasting is betaald. De nieuwe XJ-serie heeft een even herken baar en karakteristiek Jaguar-uiterlijk als voorheen. Wèl vertoont hij meer ronde lijnen en welvingen dan het voorgaande XJ40-mo- del. En ook al zijn de af metingen vrijwel onge wijzigd, het plaatwerk is compleet nieuw. De 3.2 en 4.0 liter zesci- lindermotoren zijn eveneens verbeterd. De nieuwe AJI6-motoren- familie levert betere prestaties bij een lager verbruik en een scho nere emissie. Spectacu lair is de nieuwe 4.0 li ter compressormotor in de sportieve Jaguar XJR. Ook de fameuze 6.0 li ter V12 werd verder ge perfectioneerd, onder meer met een geavan ceerd motormanage- ment. Bij een aantal versies van de nieuwe XJ-serie is Traction Control standaard. Alle modellen hebben voorts onder meer een nieuwe snelheidsaf hankelijke, nauwkeuri ge stuurbekrachtiging. Ook qua luxe en com fort biedt de XJ-serie t Jaguar Cars Ltd., de steeds beter draaiende Britse fabrikant van lu xueuze Saloons plus de fraaie Jaguar XJS Cou pé en Convertible, heeft z'n nieuwe XJ-se rie geïntroduceerd. Deze nieuwe vierdeurs Saloon, die in een groot aantal Jaguar-uitvoe ringen en als extra lu xueuze Daimlers lever baar is, volgt de sinds 1986 gebouwde XJ40 op. Ook de nieuwe Ja guar is niet een voor ie dereen bereikbaar ver voermiddel. Een zoge naamde vanafprijs van een krappe anderhalve ton maakt dat immers niet mogelijk. Terwijl de auto-industrie wereldwijd een moeizame strijd voert, plegen de Zuid-Koreaanse automerken Hyundai, Kia en Daewoo steeds meer terreinwinst. Hyundai, - het Koreaanse woord voor 'modern' -, loopt hierbij voorop. Dit merk is in z n eentje goed voor de helft van de Zuid-Koreaanse autoproduktie en timmert in talrijke landen, waaronder Nederland al een kleine 20 jaar aan de weg. Hyundai Motor Company heeft een ambitieus doel voor ogen: het wil de volgende eeuw ingaan met een jaarproduktie van twee miljoen auto's per jaar. Uitgangspositie Hyundai gaat uit van weer een stijging van 10 procent op de thuismarkt en rekent daarnaast op een verdere exportgroei. Dit laatste betreft dan vooral West-Europa en Noord-Amerika (in deze volgorde). Daarnaast worden in steeds meer landen assem blage-fabrieken ('Completely Knocked Down ofwel CKD) ge sticht. Per land gaat dit om kleine aantallen, alles bij elkaar loopt het toch nog op. Getalsmatig stelt de export naar Oost-Europese landen nog slechts weinig voor; Hyundai verwerft er zich wel alvast een goe de uitgangspositie mee. Investering Hyundai Motor Company is vastbesloten om tot 2000 door te groeien tot zo'n twee miljoen auto's per jaar. Hiermee wordt dan de 'Grand Top 10' doelstelling gehaald. Daartoe is het concern een groot investeringsprogramma begonnen. In de bouw van maar liefst vier nieuwe fabrieken wordt tot 2000 omgerekend acht miljard gulden geïnvesteerd. Daarnaast wordt jaarlijks 6 tot 7 procent van de omzet aan de ont wikkeling van nieuwe auto's en technieken voor de toekomst be steed. Dit is anderhalf keer zoveel als gebruikelijk in de auto-in dustrie. Politiek Overigens laat Hyundai bij al zijn toekomstbespiegelingen mo gelijke politieke verschuivingen doelbewust buiten beschou wing. Het is denkbaar dat Noor- en Zuid-Korea in de toekomst nader tot elkaar komen. Dit zou uiteraard een enorme vergroting van de thuismarkt betekenen voor Hyundai, Kia en Daewoo. Evenzo zit Zuid-Korea pal voor de deur van China (sommigen noemen Zuid-Korea wel 'de drempel van China'). De volksrepu bliek vormt natuurlijk ook een gigantische markt met ongeken de baogelijkheden. 47-464 Intern bij Hyundai wordt deze operatie aangeduid als Grand Top 10', omdat een automerk dat meer dan twee miljoen auto's per jaar bouwt tot de tien grootste autoproducenten ter wereld be hoort. Romen De Zuid-Koreaanse economie groeit en bloeit. Vorig jaar was de stijging wat minder dan in 1992 - daar schrokken de Zuid-Korea- nen heftig van -, nu lijken de bomen weer tot in de hemel te groei en. Daarvan profiteert natuurlijk ook de automarkt volop. In het re latief matige 1993 steeg de binnenlandse autoverkoop in 'het land van de ochtendstilte', zoals de koosnaam van Zuid-Korea luidt, tot 1,4 miljoen stuks. Hyundai leverde hiervan 616.000 exemplaren. Dit betekent een marktaandeel van 43 procent en een stijging van 10 procent ver geleken met 1992. Doelstelling De exportstijging was echter nog veel groter. Deze kwam van 283.000 op 350.000, ofwel 24 procent méér. Zo exporteerde Hyun dai vorig jaar 36 procent van zijn totale produktie en nam hier mee 55 procent van de Zuid-Koreaanse auto-export voor zijn re- Vorig taar (1993) produceerde Hyundai Motor Company 966.000 auto's. Dit jaar moeten het er 1.150.000 stuks worden. De resulta ten van het eerste halfjaar van 1994 zijn dusdanig dat die doel stelling wel 'ns kon worden overtroffen. De geraamde produktie- stijging van 19 procent wordt mogelijk gemaakt door uitbreiding van de capaciteit van de moederfabriek in Ulsan, die meteen het overwerk van 1992 moet inperken. Kamperen en Caravan- nen, tallozen hebben hun hart eraan ver pand. Nederland heeft de grootste caravan dichtheid ter wereld; kamperen wordt me nigeen al met de paple pel ingegoten. We zijn nu eenmaal een reislus tig volk, mits dat rei zen niet te veel in de pa pieren loopt. Vandaar de grote populariteit van tent en 'sleurhut' (ofwel caravan) in ons land. Wie alvast in de stemming wil komen voor een kampeerva- kantie, moet zeker gaan kijken op de Kam peer en Caravan RAI 94, die duurt van vrij dag 25 tot en met woensdag 30 novem ber. Voor wie nog niet met het kampeer-virus is besmet, biedt deze grootste, overdekte camping van Neder land de mogelijkheid om eens te ontdekken hoe leuk kamperen kan zijn. Met ruim 300 ex posanten, die hun waar tentoonstellen, is de komende Kampeer en Caravan RAI groter dan ooit. En er zijn tal rijke nieuwe evene menten. Zo laat 'top kok' Joop Braakhekke in het 'Kooktheater' zien hoe je ook op de camping lekker - en ho pelijk ook gezond - kunt koken. Informatie Natuurlijk zijn er op deze beurs weer de al lernieuwste caravans, vouwwagens, kampeer auto's en tenten te vin den. Daarnaast zijn er zo'n 100 exposanten, die kampeerbestem- mingen presenteren. Er is een apart pavil joen voor buitenlandse campings en één voor Nederlandse bestem mingen. Hier staan de provinciale WV's. Ver der zijn er buitenland se verkeersbureaus aanwezig. Kortom, voor iedereen zijn er volop vakantietips. Naast alle nieuwe pre sentaties wordt het grootste deel van de beurs bezet door het vertrouwde aanbod van toer- en stacara vans, vouwwagens, ten ten en kampeerauto's. Veel exposanten tonen hun nieuwste model len, jongste uitvindin gen, smaakvolste idee ën. Daarbij blijkt de trend zich te ontwikkelen in de richting van steeds meer comfort aan boord. Met luxe keu kens en royale was ruimtes worden cara vans en campers al maar fraaier. Tenten en vouwwagens worden steeds groter. Bovendien proberen de fabrikanten het opzet ten ervan nog eenvou diger te maken. Noviteiten komen voor al voor bij de toercara- vans, vouwwagens en kampeerauto's. Er wor den enkele campers en caravans geïntrodu ceerd, die speciaal voor de wintersport zijn be stemd. De Kampeer en Cara van RAI 94 is op vrij dag 25 november geo pend van 10 tot 21 uur, zaterdag 26 tot en met woensdag 30 novem ber van 10 lot 18 uur. Toegangsprijs: 15 gul- den per persoon. Kin deren van 4 tot en met 11 jaar en houders Pas 65 7,50 per persoon. Gezinskaart voor maximaal 2 vohcasse- nen en 3 kinderen f 32,50. v - Hoewel de doelgroep van de Range Rover meestal niet op een paar centen hoeft te kijken, is het toch prettig om te weten dat de nieuwe versie vergeleken met zijn voorganger niet echt veel duurder is ge worden. Daarvoor krijgt de koper dan wel een to taal vernieuwd produkt. Voor wie nog geen af scheid kan nemen van de oude Range Rover, houdt de fabriek die ver sie onder de naam 'Clas sic' nog een paar jaar in produktie. Gegroeid Vergeleken met zijn voorganger is de nieuwe Range Rover naar alle kanten iets gegroeid. In het front verschenen nieuwe lampen. De ron de koplampen maakten plaats voor brede recht hoekige lichtbronnen. Verder is de nieuwe Range Rover meer afge rond. Waar mogelijk werd de stroomlijn bij geschaafd. Om de rij- wind optimaal om de auto te geleiden, zijn de ruiten aanliggend ge monteerd en gelijmd voor extra stevigheid. Gebleven is de 'split- tailgate' achterklep, waarbij de bovenkant omhoog scharniert en het onderstuk omlaag kantelt. BeCM Het 'Body electronic Control Module' (BeCM) vormt het geavanceer de, elektronische hart van de nieuwe Range Rover. Dit BeCm coördi neert alle elektrische functies van in- en exte rieur en werkt tevens samen met andere, vita le zaken in de auto. Het meubilair is totaal vernieuwd. Bij de ach terbank kan de rugleu ning in twee ongelijke delen worden omge legd. Met de rugleuning omhoog is er ruimte voor 520 liter spullen. Door de leuning te kan telen, groeit het laad ruim tot 1640 liter. De in drie delen opklapbare, gestoffeerde hoeden- plank houdt de inhoud van de bagageruimte verborgen voor al te nieuwsgierige blikken. Uiteraard is de hoeden- plank uitneembaar. Hij wordt dan opgeborgen achter de achterbank. Reservewiel en gereed schapsset huizen onder de laadvloer. Boven-modaal „Als u wilt weten wat deze auto kost, behoort u niet tot de doel groep....", zei ooit de ver koper van een boven- modaal automerk tegen een showroom-bezoe ker. Zo is het met Range Rover ook een beetje. Je koopt zo'n auto omdat je 'm mooi, of zelfs prach tig vindt. Je wilt hem ge woon hebben en als je je zo'n auto kunt en wilt permitteren, dan maakt het bedrag op het prijs kaartje niet zo veel uit. Voor wie wil weten hoe lang hij of zij nog moet doorsparen, vermelden we hier toch even de verkoopadviesprijzen. De eenvoudigste versie kost 126.800,-; de duurste versie met auto maat: 168.250,-. vervangen. Gelukkig is er geen sprake van een revolutie: wat goed was, bleef: wat beter kon. kwam. Op 't eerste gezicht is er dan ook niet zo veel gewijzigd. Zo bleef het uiterlijk in grote trek ken gelijk. Pas al je een oud en nieuw model naast elkaar zet. zie je de verschillen. Tech nisch vormt de komst van de 2,5 liter zescilin der turbo-diesel van BMW belangrijk nieuws. Feyenoord wint de Europa-Cup I en de Wereldcup; in Vietnam wordt 'n stevig robbertje geknokt, Elvis Presley wordt 35 en de Citroen GS wordt 'Auto van het Jaar'. Inderdaad, 1970. Land Rover waagt het om een luxe versie van zijn dan al 22 jaar oude terreinwagen uit te brengen: de Range Rover. Na een wat aarzelende start - te mooi voor het terrein, te lomp jp -j voor de oprijlaan - gaat het met die Range Rover toch hurry-up. Nu, 24 jaar later, wordt die oer- Range Rover In de Hyundai-fabriek in Ulsan is natuurlijk veel geautomatiseerd. Mensenhanden zorgen voor de 'finishing touch'. Hyundai-technicl controleren in de fabriek te Ulsan de motoren die op een testbank hun kunnen mogen tonen. Zo te zien bleef Jaguar bij de nieuwe XJ z'n klassieke beginselen trouw: toch werd de hele gedaante van de XJ opgefrist en werd de techniek gemoderniseerd. Nieuwe Range Rover: traditie met ambitie Op talrijke punten gewij zigd. verbef terd en gemor derniseerd», toch behield de Rang4 Rover Anno 1995 zijn ken merkende uit straling Minder hoekig en met een betere stroomlijn maakt de Range Rover Anno 1995 een afgeronde indruk. De typische 'split-tailgate' achterkant bleef gehandhaafd.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 31