SCHIEDAM Veel tekeningen voor Sint T urbofruit in de spotlights Eerste box klein chemisch afval uitgereikt In het Stedelijk op 3 en 4 december DrieMaasStede Ruilbeurs Helikopter surveilleert Sanctus verzorgt Inloopconcert Geen Bronzen Bever voor Schiedam Het Nieuwe Stadsblad Kadomarkt in WOENSDAG 23 NOVEMBER 1994 47-1440 SCHIEDAM In de recreatie zaal van verpleeg- en reactive ringscentrum 'DrieMaasStede' aan de Voorberghlaan 35 wordt zaterdag 26 november een kado- markt gehouden tussen 13.00 en 16.00 uur. Naast stands van de Wereldwinkel en de Bodyshop zijn er ook verkoopkramen met allerlei kerstkadootjes. SCHIEDAM In dienstencen trum 'De 4 Molens' aan de Nieu we Damlaan 766 wordt zondag 27 november een ruilbeurs ge houden van munten, postzegels, prentbriefkaarten, telefoonkaar ten, 1ste dag enveloppen en stripboeken. Aanvang: 13.30 uur. De toegang en de taxatie zijn gratis. Ook buiten het seizoen voor TUINMEUBELEN BARBECUES CAMPINGART. LEPELAARSINGEL 236 VLAARDINGEN SCHIEDAM De film, de televisie, de literatuur: ze mo gen hun smaakmakers graag uit de kunstwereld plukken. Wat is pakkender tenslotte dan de gekwelde geesten en frivole losbollen waar deze be roepsgroep, zo de volksmond wil, patent op heeft. Ondanks hun intense levensstijl, weten ze in schilderachtige zolder kamertjes en romantische ate liers dan ook nog eens spraakmakend werk te produ ceren. Het publiek krijgt dat echter vervolgens bijna altijd voorgeschoteld in een uiterst plechtstatige omgeving die van iedere emotie gespeend is. De Schiedamse Kunstbeurs waarvan vrijdag 2, zaterdag 3 en zondag 4 december alweer de vierde editie gehouden wordt- is in dat licht bezien een echte dwarsligger. Het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat, waar dit evenement zich afspeelt, zal een weekend lang fungeren als sfeervolle pleisterplaats. Bezoe kers kunnen er lekker eten, drin ken, naar een muziekje luisteren en gesterkt door al het goede der aarde ook nog eens een aardig idee opdoen van wat er in de regio vandaag-de-dag aan kunst gemaakt wordt. Culturele vernieuwing Peter Hellemons (beeldend kunstenaar)- samen met vakge noot Michel Snoep en organisa- tiedeskundie Harry de Vries- ini tiatiefnemer en organisator van de beurs, vindt nog steeds zijn eigen omschrijving 'Montmartre in de Brandersstad' 'misschien wat oubollig, maar toch de bes te'. „We trekken telkens op- Autoverhuur CONCU-RENT 24UÜÖF sSRvict= 110-30% d^wo^da K0NTANTV00RDEEL ofHTeUjasjstarieJ SCHIEDAM Het Inloopcon cert van zaterdag 26 november in de Grotef Kerk wordt ver zorgd door het Christelijk Ge mengd Koor 'Sanctus' onder lei ding van dirigent/organist Ever- hard Zwart. Op het programma staan een aantal geestelijke liederen in ver schillende talen afgewisseld met spel van Everhard Zwart. 'Sanctus' is een koor, dat bijna driejaar bestaat en 75 leden telt. Toch zijn nieuwe zangeressen en zangers nog welkom. Informatie bij de secretaris, Johan Vat, tele foonnummer 01806-15798. Het Inloopconcert in de Grote Kerk begint om 15.00 uur en de toegang is gratis. KANTOOR OP 25 NOVEMBER A.S. GESLOTEN Vrijdag 25 novenber a.s. is het kantoor van het ONS ge sloten i.v.m. verbouwingswerkzaamheden. Op maandag 28 november kunt u met al uw energie- of milieuzaken weer terecht aan onze loketten van 9.00 tot 16.00 uur. Wel telefonisch bereikbaar. U kunt ons vrijdag 25 november wel telefonisch berei ken. Onze Klantenservice is u graag van dienst op (010) 262 10 00. 1.300.000 010 - 4.699.911 010 - 4.699.444 010-4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM Ter hoogte van de Buitenhaven was de wind guur. De Schiedammers die zaterdag in Zuid de intocht van Sint Nicolaas bijwoonden, kwamen er nog het slechtst vanaf. Maar dit jaar mocht niemand klagen over het weer: de naderende regenbui dreef af en de temperatuur was ruim boven het vriespunt. „Het was ideaal, een fantastische dag," aldus organisator Joop van Broekhoven achteraf. Zonder problemen arriveerde de boot met het Spaanse gezelschap in hartje Schiedam. Op de Grote Markt had zich inmiddels een enorme schare belangstellenden verzameld. In afwachting van de komst van Sinterklaas had het Tamboer- en Trompetterkorps Gusto de ene na de andere meezinger gespeeld. Net toen de jeugd ongedurig begon te worden en de organisatie moeite kreeg de kinderen achter de hekken te houden, zoemde 'daar heb je hem' door de rijen. Burgemeester Scheeres, die zich eerst tot de kinderen richtte en pas daarna de Sint verwelkomde, maakte zijn vergissing ruim schoots goed. Op het bordes van het stadhuis werd de voorname gast uitgebreid toegesproken. Jammer was dat Scheeres daarbij meer aandacht schonk aan de bouwactiviteiten in het centrum dan aan zaken die de jeugd ter harte gaan. De letters waarmee het ABC-complex wordt aangeduid, werden bijvoorbeeld nader ver klaard en nieuwbouwplannen werden toegelicht. „Vorig jaar was er ook zo'n rare toespraak, over de ontwikkelingen in Schiedam- Noord. Wat hebben de kinderen hier nu aan? Dit is toch te gek!", verzuchtte één van de vele aanwezigen op de Markt. De jeugd reageerde wel alert toen de activiteiten van Bureau Jeugdland ter sprake kwamen. En ook de opsomming van enkele 'sportieve kanjers', zoals Marjolein Jongepier en de gehandicapte sporters Feike Wacqué en Willem Noorduin, ontlokte de aanwezi gen een spontaan applaus. Sinterklaas overhandigde zijn 'eerste cadeautje van dit jaar' aan de burgemeester die de banketletter aan het publiek liet zien. De S van Schiedam, meende Scheeres. Vervolgens was het eindelijk tijd voor het welkomstlied van jong Schiedam en werd het startsein gegeven voor datgene waar alle kindertjes op zaten te wachten. Het uitdelen van kruidnoten en schuimpjes en het bedelen om een handje van Pieterbaas. Vooraf gegaan door de Jeugd-Rijnmondband vertrokken Sint en Pieten rond half drie voor een rondrit in een koets door de stad. Net als voorgaande jaren trok de bokkewagen, het achtspan met ezels, een old-timer met Spaanse schonen en vrolijke fietspieten veel aandacht. Op de Markt werd het publiek ondertussen aangenaam bezigge houden door Ballonnenkeesie met zijn muziekkist en een aantal optredens van onder andere een twirlgroep. Immers, de kinderen die de tekening in het Nieuwe Stadsblad van 9 november hadden gekleurd, mochten deze na afloop van de rijtoer bij Sinterklaas inleveren. Maar liefst negenhonderd kinderen maakten van deze mogelijkheid gebruik. Rond zessen werd het laatste handje van die dag geschud. SCHIEDAM Het woning bouwproject op het voormalige Hollandia-terrein heeft geen Bronzen Bever gekregen. De ar chitectuurprijs voor Bouwen en Wonen, toegekend door het mi nisterie van Vrom, ging dit jaar naar drie zogeheten woonvilla's in Amsterdam. Staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting heeft de prijs vorige week over handigd. Het Schiedamse com plex was één van de genomineer de projecten. SCHIEDAM Een deel van Nieuwland is vrijdagavond op geschrikt door een rondcirkelen de politiehelikopter. Een bewo ner had die avond de politie ge beld omdat er bij het woning bouwcomplex in aanbouw op de hoek van de Mgr. Nolenslaan en de Parkweg iets aan de hand zou zijn. De bemanning van de heli kopter, die toevallig in de buurt rondvloog, hoorde de melding via de boordradio en besloot een kijkje te nemen. Met een zoek licht werd de omgeving afge zocht. De heli heeft circa tien minuten boven het complex ge hangen. Loos alarm, zo bleek tot spijt van de in groten getale toe gestroomde nieuwsgierigen. nieuw zo'n 20.000 belangstellen den. Op zich al een recordaantal. De meesten van hen komen bo vendien twee of drie keer, omdat ze het zo naar hun zin hebben. En dan hoef je toch eigenlijk al niets meer te zeggen. Als je praat over culturele vernieuwing, dan heeft de beurs daar absoluut mee te maken." De Kunstbeurs mag zich niet alleen bij het publiek, maar ook bij de kunstenaars in een grote populariteit verhogen. De drie man sterke tentoonstellings- commssie verkeert in de luxe po sitie, dat in dit opzicht het aan bod de vraag overtreft. Van de 50 deelnemers die werden uitge selecteerd, zijn er 30 lid van Kunstwerkt, de Stichting waar binnen een gedeelte van de plaatselijke artistieke incrowd de krachten gebundeld heeft. De 15 uitgenodigde gasten zijn afkom stig uit alle windstreken. Zo zul len twee Russische fotografen, Alex Older en Igor Terekhov, hun werk presenteren. „Aan de kwaliteit van de expositie hoeft door de ruime keuzemogelijk heid van de organisatoren, dan ook niet getwijfeld te worden." zegt Peter Hellemons. De prijzen die in het algemeen voor de wer ken gevraagd worden, noemt hij 'in verhouding daarmee beslist niet te hoog': „Natuurlijk zetten we de beurs ook op om de ver koop te bevorderen. Ik ben ech ter wel zo reeël om te beseffen, dat de gemiddelde stadgenoot echt geen 1000 piek uit z'n ach terzak kan trekken om een mooi schilderijtje of stukje grafiek aan te schaffen: ook al is het zo'n bedrag ten volle waard. We pro beren dat iets te ondervangen door alternatieve mogelijkheden te propageren. Veel kunstenaars nemen genoegen met een aantal maandelijkse aflossingen, maar er zijn maar weinig mensen die dat weten of uit zichzelf durven voor te stellen. Bedelaar Zo'n ongedwongen manifestatie, waar bijna alle exposanten ook zelf aanwezig zijn, is bij uitstek geschikt om dat soort drempels te slechten." Eigenlijk heeft het organiserend trio er geen zin in om bij de aankondiging van zo'n feestelijk evenement weer 'echt op z'n Schiedams' ook enige negatieve geluiden te laten horen. Een ding moet Harry de Vries echter van het hart: „Tot nu toe wordt ons budget ieder jaar krapper. Over de bijdrage van de gemeente hebben we weliswaar niet te kla gen, maar de sponsors laten het steeds meer afweten. Ik heb echt de blaren op m'n tong moeten praten om alles weer net nog wat goedkoper te krijgen. Ik voel me zo langzamerhand net een bede laar. Dat moet in de toekomst echt anders willen we door kun nen gaan." De financiële perikelen ten spijt, is het museum tijdens het beurs- weekend gratis toegankelijk. Naast de traditionele loterij waarmee een kunstwerk te win nen valt, heeft de VSB-Bank een speciale 'publieksprijs' ter be schikking gesteld. Iedere 20ste bezoeker krijgt een formulier uitgereikt waarop de waardering kenbaar gemaakt kan worden voor de tentoongestelde werken. De kunstenaar die als favoriet uit de bus komt, krijgt 3000 gul den. Uit alle ingeleverde formulieren wordt er eentje getrokken. De eigenaar daarvan mag 2000 gul den besteden op de beurs. Dat moet wel tijdens de slotmiddag op zondag gebeuren: een eventu ele winnaar die dan afwezig is, valt af. De Kunstbeurs wordt vrijdagavond 2 december ge opend door wethouder Wieg man. De publieksdagen zijn op zaterdag 3 en zondag 4 decem ber van 10.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - Wat extra vita- mine's kunnen geen kwaad als de R in de maand zit. Geen wonder dus, dat de kiwi zich in een grote populariteit mag ver heugen in ons koude kikkerland je. Dit kleine groene vruchtje wordt eigenlijk pas sinds kort geïmporteerd vanuit met name Nieuw Zeeland en zit boordevol gezondheid. De Kromarkt aan de Laan van Bol'Es gunt z'n klanten een lang en gelukkig leven. Vandaar dat deze supermarkt in Noord de afgelopen week het turbofruit nog eens extra onder de aan dacht bracht. Alle kinderen uit de wijk mochten een kiwi-plaat inkleuren. Voor de meest crea tieve kunstenaars-in-de-dop wa ren mooie prijzen beschikbaar, variërend van een mountainbike en een walkman, tot horloges en knuffels. Als de nummers één, twee en drie kwamen uit de bus: Sander Heydra, Anne-Sophie van Dalen en Sven van de Windt. Afgelopen week moch ten ze samen met de andere win naars hun prijzen af komen ha len bij de Kromarkt tijdens een feestelijke bijeenkomst. SCHIEDAM De eerste van 33 duizend boxen voor klein chemisch afval is afgelo pen maandagmiddag uitge reikt. Wethouder A. Wieg man overhandigde de rood- bruine doos aan mevrouw Bo- gerd in de Gorzen. Uiterlijk in februari 1995 zal elk Schie dams huishouden een dergelij ke box hebben. Het ONS be gint vanaf dat moment met het ophalen van het klein che misch afval (KCA). Door KCA gescheiden op te halen, raakt het andere huishoudelij ke afval minder vervuild. Dit kan dan goedkoper en milieu vriendelijker verwerkt wor den. Het verwerken van KCA kost gemiddeld drie gulden per kilo. Tot nu toe kende de gemeente Schiedam een ander beleid voor KCA, legde milieuwethouder B. de Leede (GroenLinks) vrijdag middag uit. Het was mogelijk het ONS te bellen om een af spraak te maken het afval thuis op te komen halen. Tevens kon het KCA naar het milieustation aan de Van Heekstraat gebracht worden. Die laatste mogelijk heid blijft in het nieuwe systeem bestaan, maar thuis ophalen is binnenkort niet meer mogelijk. In de stad komen honderd tach tig halteplaatsen voor de chemo kar. „Op bijna elke straathoek", aldus De Leede, „komt een hal te." Elke halte zal vier keer per jaar door de chemokar aangedaan worden. Het is niet mogelijk de volle box daar 's ochtends neer te zetten en 's avonds weer op te halen. De box dient persoonlijk aan de medewerkers van de wa gen overhandigd te worden. Bij de box zit een kalender, waarop te zien is waar en wanneer de wagen langskomt. Wie geen mo gelijkheid ziet de box te overhan digen, kan zijn KCA altijd nog naar het milieustation brengen. Naar schatting ontstaat in Schie dam jaarlijks zo'n 175 duizend ton KCA. Op dit moment komt ongeveer veertig procent daar van terecht bij het ONS. Het is de bedoeling dat met het nieuwe systeem honderd ton KCA op gehaald wordt. Verhuizing Het KCA wordt in de chemokar al gesorteerd in acht tot tien categorieën. Als alles is verza de waarvan ze zijn gemaakt is afkomstig van gerecyclede vei lingkratten. Medewerkers van het ONS hebben de afdeling Schiedam van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen uitgenodigd om de box te beoor delen. De afdeling bleek er tevre den mee. De gemeente heeft 7,50 voor elke box moeten beta len, en blijft eigenaar van de dozen. Bij verhuizing moeten be woners de box dus in het oude huis laten staan. De hele operatie kost de gemeen te per jaar ongeveer vier ton, inclusief de exploitatie van de chemokar. In de nabije toe komst moet deze kar samen met Vlaardingen geëxploiteerd wor den, maar aangezien deze ge meente minder ver is dan Schie dam met het gescheiden opha len, huurt Schiedam de wagen eerst van de Roteb. Pas later kunnen Schiedam en Vlaardin gen samen een wagen kopen. De tachtig gulden per jaar die de burger meer moet betalen voor het ophalen van afval, wordt slechts zeer ten dele veroorzaakt door de KCA-ophaal. Het zijn de gestegen verwerkingstarieven van Afvalverbranding Rijn mond die tot de verhoging leid den. meld, gaat het afval naar de Ro teb. Deze Rotterdamse afvalin- zamelaar scheidt het afval nog beter. Zo wordt oude verf uit de blikken verwijderd met vloeibare stikstof. Door de extreem lage tempera tuur van dit stikstof komt de verf vanzelf los van het blik. Het schone blik kan hierna gerecy cled worden; de verf komt in speciale verbrandingsovens te recht, samen met alle andere stoffen die niet meer bruikbaar zijn. Oude batterijen worden op geslagen, omdat die mogelijk in de toekomst te verwerken zijn. De KCA-box die elk huishou den krijgt, is geselecteerd uit een aantal verschillende modellen. De Schiedamse box is stevig („je kunt erop staan"), geschikt voor alle weertypen („je kunt hem buiten of in de kelder zetten"), heeft een kinderveilige sluiting en is milieuvriendelijk. Het pias- VLAARDINGEN WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 3029 AR Rotterdam 010-4262610B1 De boot komt aan in de Lange Haven I QfVS 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010 - 4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS Ook oom agent tvilde Sinterklaas begroeten Van links naar rechts op de foto de organisatoren van de Kunstbeurs 1994: Harry de Vries, Michel Snoep en Peter Hellemons Kunstbeurs is dwarsligger De eerste box werd maandagmiddag uitgereikt door wethouder Wiegman PvdAaan de familie van de Boogert in Sch iedam-Zuid

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 5