UIT in 't kort X 'Niet iedereen die op je schijt is je vijand en niet iedereen die je uit de stront haalt je vriend' René Broeders luist zijn publiek er graag in °"Y|d PGG r h Arjan Ederveen stopt levendige emoties in muziektheaterstuk Natte sneeuw Dansen op twaalf vioolsolo's Een stijlvol en zeer onderscheidend assortiment geeft u een heldere kijk op het gebied van verlichting en design. Méér dan 3000 m2 aan ruime variatie. De nieuwe generatie in licht en design Exotica toont lust van een totaal andere orde dan vooraf verwacht Les Bonnes van Genet in't Arabisch ?t> DIJKSTRA LUWEN GRATIS 47-1002 25 NOVEMBER Muziek De Berini's, Theater Zuid plein Rotterdam, 4815844 Nueva Manteca, De Doe len Rotterdam, 2171717 Stef Bos, Theater de Wil lem Papendrecht, 078-158226 Heren Mazou in concert, Popular Rotterdam, 4365283 Fragment, Plan C, 4353252 The Cynd (USA), Podium Café Schiedam, 4260566 70'er jaren disco. Café De With Rotterdam Theater De Dresser, O.T. Theater a/d Miillerpier Rotterdam, 4769029 André Manuel, Theater de Teerstoof Schiedam, 4269563 Hans Teeuwen, Theater Zuidplein Rotterdam, 4815844 Nooit zal het paradijs aan breken, toch moet ik leven, Rotterdamse Schouwburg 4118110 Les Bonnes, Lantaren- Wenster Rotterdam, 4361311 Dans Opus One, De Stoep Spij- kenisse, 01880-24453 Nederlands Dans Theater 1, Rotterdamse Schouwburg 4118110 Febrill, Lantaren/Venster Rotterdam, 4361311 Diversen Holiday on Ice, Ahoy' Rot terdam, 4104204 26 NOVEMBER Muziek Vijfde Eduard Flipse, In ternationaal Pianoconcours De Doelen Rotterdam, 2171717 Klassieke muziek uit Tur kije, de Doelen Rotterdam, 2171717 Curtis Clark Sextet, Popu lar Rotterdam, 4365283 New Fads, Rotown Rotter dam, 4363534 Steamin'Blues Express, Bluessociëteit l'Esprit Rotter dam, 4828542 The Huntsman's Apology, Podium Café Schiedam, 4260566 De Spaanse Hoer, de Stoep Spijkenisse, 01880- 24453 De Types, Theater de Wil lem Papendrecht, 078-158226 Jeugd Kleine Frederik, Theater de Teerstoof Schiedam, 4269563 27 NOVEMBER Muziek Doelen Rotterdam, 2171717 New Orleans Syncopators, Center 5 Rotterdam Die Zauberflöte, Theater Zuidplein Rotterdam, 4815844 Schumann en zijn vrienden, de Doelen Rotterdam ,2171717 Rein de Graaff Trio featu ring, Marco Kegel, Jazzcafé Dizzy Rotterdam, 4773014 Theater Improtheater, Popular Rotterdam, 4365283 Jeugd Kaatje met lange tenen, Jeugdtheater Hofplein Rot terdam, 4662044 Kinderactiviteit, Histo risch Museum, Schielandhuis Rotterdam, 476767 De Grens, Rotterdamse Schouwburg Rotterdam, 4118110 Megaster, Theater de Wil lem Papendrecht, 078-158226 De Hodja in Holland, St Droomtheater Rotterdam, 4778171 Suud en Lea, Rotterdamse Schouwburg, 4118110 Diversen Equator verhalen. Bibliot heektheater Rotterdam, 4338262 Rondleiding, De Dubbele Palmboom Rotterdam, 4334188 Wie genodigd was voor de spe ciale voorpremière van Atom Egoyan's Exotica kwam afgelo pen vrijdag hoe dan ook bedro gen uit. Daar -passend bij de plaats van handeling in de film- beloofd was dat de foyer van Lantaren- /Venster als erotisch etablisse ment zou worden ingericht, wa ren de verwachtingen nogal lustgericht. Al na drie paar blote borsten- billen schoof echter alle vrou welijk schoon volledig naar de achtergrond ten gunste van de prachtige beelden die een intri gerend verhaal vertelden. De aanwezigheid van Ian Kerkhof ten spijt. De Canadees/Armeense Egoy- an, die op het laatste Filmfesti val van Cannes de prijs van de internationale filmpers ontving, toont in Exotica opnieuw zijn fascinatie voor menselijke rela ties, seksualiteit, de verleiding van voyeurisme en de ideologie van het begrip familie onder de loep. Eric en Christina, die elkaar ontmoetten tijdens de tragische speurtocht naar een vermist kind, werken in Exotica. Belastinginspecteur Francis is een vaste bezoeker van de nachtclub. Hij kent Christina al jaren, vroeger als de babysitter van zijn kind, nu als de vrouw waar op hij de gevoelens voor zijn verloren dochter projecteert. Thomas bezit een dierenwinkel en verdient zwart bij met de smokkel en verkoop van verbo den diersoorten. Hij houdt er van zich te omrin gen met exotische dieren en mensen. Maar als Francis hem in zijn obsessies laat delen, leert Thomas de gevaarlijke zijde van het exotische kennen. Exotica draait vanaf vandaag, donderdag 24 november, dage lijks in Lantaren/Venster in Rot terdam. Telefonisch reserveren op tel. 010-4361311. „Wat doen we met moeder met de feestdagen?" De in 1977 overleden feministische schrijfster Harriet Freezer wijdde een heel boek aan dat 'probleem'. Arjan Ederveen en Loes Luca hebben een niet alledaagse oplossing gevon den: hun moeders spelen alle bei mee in de muziektheater- produktie 'Natte Sneeuw' (tekst Arjan Ederveen, mu ziek Gerard Atema). De beide kerstdagen zijn ze onder de pannen in Amsterdam. Om dat de repetities zo voorspoe dig verlopen zijn er van 23 tot en met zondag 27 november extra try-outs in Hal 4 aan de Watertorenweg in Rotterdam. Bij de drukte die hoort bij de voorbereidingen van een voor stelling voelt het hondje Trudy zich prima op haar gemak. Het beestje is een verjaarscadeau van Loes Luca. Tien jaar geleden werd Arjan Ederveen ermee 'verrast'. „Het was een weesje met een gebroken poot. Een vuilnisbakkenras, maar ik wilde toch nooit een rashond, daar is altijd wat mee." Inderdaad, zo lang kent hij Loes al. Hij was indertijd haar tegen speler - de prins dus - in 'De kleine zeemeermin'. 'Natte sneeuw' heeft hij op haar ge schreven. „Het schrijft veel ge makkelijker als je een duidelijk type voor ogen hebt." Dat mag je wel zeggen van Loes Luca! 'Natte sneeuw' is een solowerk- stuk van Ederveen. „Je inspi reert elkaar", beantwoordt hij een vraag over samen tekst schrijven met Tosca Niterink voor de tv-serie 'Kreatief met kurk', „maar het is ook wel eens lekker in je eentje iets te doen. Arjan Ederveen schreef de voor stelling voor en over de periode dat 'de boom in de huiskamer staat'. Een broer (Arjan Eder veen) en een zus (Loes Luca) laten zien hoe ze van hun jeugd tot nu toe de kerst hebben be leefd. „Het zijn klassieke kerst vieringen; de boom, eten, kal koen, oma die gehaald wordt." Van die dagen dus waarvan je gaat gillen als je bedenkt dat ze er weer aankomen. Toch komt er een moment in de voorstelling waarop ze roepen: „Ik wil een kerst zoals vroeger." Op een bepaald moment brengt de broer de zus een sprookje in herinnering, dat 'pa' ooit vertel de. Het gaat over een zwaluw die ijs op de vleugels kreeg, daar door zwaar werd, op het erf van een boer belandde, een koe die de vogel 'bemestte', een kat die de mest wegkrabde, maar daar na de zwaluw ophapte. „Als je warm en blij in de stront zit, hou dan je mond, dat was natuurlijk de clou van pa", zegt broer ver baasd. „Niet iedereen die op je schijt is je vijand, en niet ieder een die je uit de stront haalt is je vriend." Hoe Arjan aan dat sprookje komt? „Ik heb het geleerd op een workshop die ik heb meege maakt. Daarin werd geleerd met emoties om te gaan die te maken hebben met het verlies van een dierbare", verklaart hij eenvou dig. In de voorstelling, die hij heeft geschreven na de dood van zijn broer, komen via de evalua ties van diverse kerstvieringen, allerlei emoties op Ederveense, én Lucaanse wijze aan bod. De dood is aanwezig op een manier die sommigen misschien als schokkend zullen ervaren, in fei te staat hij model voor het leven. Het condoleance-register mag getekend worden en kinderen spelen verstoppertje onder een zwart rouwkleed. Er wordt cho colademelk uitgedeeld. „Het gebied tussen het onge makkelijke en dat ze een beetje van hun stuk worden gebracht; dat ze niet weten wat ze met de situatie aanmoeten", zoiets vindt Ederveen leuk om te maken. Geen kerst zonder koorzang, en samen met Gerard Atema heeft hij het koor in deze voorstelling een bijzondere rol toebedacht. Het duikt steeds op tijdens de kerstevaluaties; de zangers zijn in feite medespelers. Ondanks het de draak steken met kerstvieringen, de op de lachspieren werkende situaties, zoals Luca die als gastvrouw su per zenuwachtig de sausjes telt, is Arjan Ederveen van mening dat je kerst 'met elkaar' moet vieren. „Je kan wel een zak om je hoofd binden die dagen, maar je moet er toch doorheen." En als je nou alleen ben met de kerst? „Ik voel me altijd alleen", zegt hij op zijn bekende enigszins lij zige toon. „Vooral als er veel mensen zijn. Ik vind het ideaal dat ik wat omhanden heb met de kerst." 'Natte sneeuw' is een produktie van de Stichting Orkater, onder regie van Netty van Hoorn. Kaarten zijn te verkrijgen via Lantaren/Venster, telefoon 4361311. Op voorstellingsdagen is de kassa van Hal 4 geopend vanaf 19.00 uur. Ook te zien in Leiden, Amsterdam, Groningen en Den Haag. De vader met zijn schattige dochtertje die 'het uitstekend met elkaar kunnen vinden' zijn twee figuren uit René M. Broeders' bonte stoet die tref fend de verhaaltrant van deze cabaretier/muzikant/ liedjes zanger illustreren. 'Min of meer per ongeluk' wordt de verhouding tussen de twee steeds inniger. Allemaal heel begrijpelijk voor de toeschou wers in de zaal. „Het publiek gaat vaak tijdens het liedje helemaal mee in wat daarin wordt beschreven. Maar na een couplet of twee, drie ha ken ze af omdat het te schun nig wordt. Nou, als dat me lukt, als de toeschouwer zich halverwege het liedje ver schrikt afvraagt waar hij zich in mee heeft laten sleuren, dan heb ik het naar mijn zin." Zijn liedje over incest is typerend voor wat Broeders (31) het doel van zijn werk noemt: „Mensen op een andere dan de standaard- -manier naar bekende onderwer pen laten kijken." Op eenzelfde manier tracteerde hij ooit een christelijke homo jongerenvere niging (Broeders: „Ik proefde daar een diepe melancholie") op een liedje over een homo die zijn christelijkheid moest verbergen. Bijbel lezen kon uitsluitend in het diepste geheim. „Door iets precies om te keren of door het op een grappige manier voor het voetlicht te brengen kun je de waarheid ook door laten schij nen." Met een selectie uit zijn pro gramma Gaat u maar zitten, ik blijf wel staan staat hij deze week in de voorronden van het jaar lijkse Camarettenfestival. Broeders is van origine Braban der en computerprogrammeur, maar gaf een jaar of zeven gele den het vrolijke platteland op voor de grote stad. „Bij het be jaardenkoor en de jaarlijkse mu sical hoef je niet aan te komen met liedjes over incest en Aids", pleegt hij te zeggen. „Bovendien zit je daar toch wel geïsoleerd van alle kunst." Wormentaart met noten In Rotterdam verdween zijn computerwerk steeds verder naar de achtergrond ten faveure van het cabaret. Half februari zal dat uitmonden in een weke lijks avondje Open Podium in Tejatro Popular onder zijn lei ding. In de afgelopen jaren trok hij vooral langs de kleinere theaters, met zijn cabaretprogramma's Wormentaart met noten'en Gaat u maar zitten ik blijf wel staan. Een boodschap' hebben Broe ders' liedjes niet, een zekere een duidigheid wel. „Al mijn liedjes gaan over triestheid in relaties. Ze hebben altijd een ondertoon van mislukking. Niet expres hoor, dat is toevallig zo. Maar ja, kijk maar eens om je heen. Of het nou is tussen vader en kind, man en vrouw, man en man of twee buren, het gaat gewoon al tijd en eeuwig mis tussen men sen. En dat zijn nou juist de dingen waarover je heel spranke lend kunt schrijven: daar identi ficeren mensen zich mee." Kerkorgel Aan het kerkorgel van zijn ge boorteplaats bekwaamde Broe ders zich in het klavierspel. Een ervaring die hem later in staat zou stellen zijn combo van drie 'vervelende en dure' begeleiders aan de kant te zetten om daarna zichzelf voortaan op de piano te begeleiden. Daarnaast maakt hij met behulp van de pc complete orkestbegeleidingen. „Een or kest dat 'nooit fouten maakt. Broeders hanteert bij beoorde ling van een cabaretier de vui stregel dat iemand uitgespuugd of op handen gedragen moet worden. „Je kunt geen midden moot zijn. Als iedereen je leuk vindt doe je iets fout." Om dat laatste gaat het in zijn idee voor een wekelijks Open Podium in Tejatro Popular. Latent talent? Broeders heeft uitermate hoog gestemde verwachtingen van dit initiatief. Het is de bedoeling dat mensen die hun eigen vaardighe den in dans, voordracht, caba ret, theater- of muziekspel willen vertonen daar op het podium een kwartier lang de kans voor krijgen, eventueel begeleid door een combo. Per avond kunnen zich vijf mensen inschrijven. Een selectie vooraf is er niet, iedereen kan meedoen. Daarnaast heeft ieder Open Podium een week- gast', „een bekende Nederlander of een heel interessante per soon", die door Broeders mede- -presentator René van den Meerakker wordt genterviewd. Theater in 't buurthuis Zoiets ontbreekt totaal in Rot terdam. We hebben hier wel een Camarettenfestival en dat is prachtig..Maar als iemand voor dat festival toneelervaring wil opdoen moet'ie naar Amster dam. In Rotterdam kun je eigen lijk nergens terecht. Daar kun je geweldig over lopen klagen, maar je kunt er ook zelf iets aan doen." Eén maal in de zes weken trekt het Open Podium met de - door het Tejatro-publiek verko zen - beste amateur-artiesten de wijk in. „Theater en kleinkunst hoort óók in Rotterdam net zo goed in wijkcentra thuis", on derstreept Broeders. GOD/DOG Variations is het nieuwste dansstuk van Ton Si mons. Het gaat op 29 november in de grote zaal van de Rotter damse Schouwburg in première. De choreografie is gezet op 12 vioolsolo's van diverse compo nisten, het adagio uit het derde vioolconcert van W.A. Mozart en een fragment van 'Metal Ma chine Music' van Lou Reed. Het adagio van het vioolconcert van Mozart zal ter gelegenheid van de premierevoorstelling LIVE worden uitgevoerd door het Rotterdamse Jeugd Kamer Or kest (RJKO) onder leiding van Josef Schebal. Het RJKO geeft regelmatig concerten in De Doe len in Rotterdam met medewer king van bekende solisten. Ook vonden concerten plaats in sa menwerking met het Rotterdam se Philharmonisch Orkest, on dermeer ter gelegenheid van het 70- jarig bestaan van het RPhO. GOD/DOG Variations maakt deel uit van het tweede program ma van De Rotterdamse Dans groep in dit seizoen. Naast deze choreografie van Simons gaat te vens een nieuw werk van de cho reograaf Rick Kam in premiere, onder de intrigerende titel Too many cocks prolong the night. Ton Simons is in Nederland vooral bekend van de vele chore- ografien die hij met De Rotter damse Dansgroep maakte. Zijn meest recente werken voor dit gezelschap zijn The Idea of Or der en Clay (beide uit 1993). Kenmerkend voor het werk van Simons zijn de virtuoze dansstijl, de uitbundige dynamiek en -de daarmee fel contrasterende ver stilling en ingetogenheid. Hij heeft een zeer eigen dansstijl ont wikkeld waarmee hij schijnbaar moeiteloos kan vernieuwen en varieren. Ook in zijn samenwer king met lichtontwerper kees Knegjes én kostuumontwerpster Edith Ordelman blijkt Simons' sterke gevoel voor theater. GOD/DOG Variations is een choreografie voor 11 dansers waarbij Simons de elementen dans, muziek, licht en toneel beeld in extreme vorm als auto nome eenheden laat funktione- ren. Vanaf 1991 maakt de choreo graaf Rick Kam ieder seizoen een nieuwe choreografie met De Rotterdamse Dansgroep. In zijn werk manifesteerde hij zijn ta lent met een sterke aandacht voor detaillering van de bewe ging. Typerend voor Kams cho- reografien is de vaak mysterieu ze sfeer van zijn bewegingsmate riaal. Vorig seizoen werkte Kam voor zijn dansstuk extension re peat,repeat.. samen met de beel dend kunstenaar Hans Bruinink. Zijn nieuwe choregrafie, Too many cocks prolong the night, is een dansstuk voor 7 dansers en wordt gezet op 'Buried dream' van David Toop en Max East- ley. Het lichtontwerp is van Pe ter Romkema. De kostuums werden ontworpen door Edith Ordelman. Theater Lantaren/Venster en de Rotterdamse Kunststichting presenteren met gezamenlijk ge noegen de Marokkaanse voor stelling Les Bonnes. De acteurs voltooiden hun opleiding aan het Instituut Superieur d'Art Dranatique et d'Aniamtion Cul- turelle in Rabat. Regisseur Jean Youssef Ait Mansour heeft een bewerking gemaakt, van Les Bonnes van de Franse schrijver Jean Genet. Tijdens hun tournee door de Magreb wonnen ze dankzij professioneel spel diver se prijzen tijdens het Fituc-thea- terfestival 1992 in Casablanca. De voorstelling is Arabisch ge sproken. De opvoering wordt gerealiseerd in het kader van het Med Urbs Vie-programma van de Europese Unie in samenwer king met de Rotterdamse Kunst stichting. Voorafgaand aan de voorstelling van Les Bonnes is er op vrijdag 25 november van 19.00 - 20.00 uur een theateront moeting in de foyer. Hieraan ne men deel: de twee Marokkaanse regisseurs Y.A. Mansours en A. Chakiri, de acteurs en de heer Hassan Esmili, decaan van de universiteit Ben M'Sik te Casa blanca. Martin van Ginkel zal als vertegenwoordiger van de R.K.S. dit gesprek leiden. Tij dens dit gesprek staan de theate rontwikkelingen en de situatie in Marokko centraal. Vrijdag 25 en zaterdag 26 novem ber, aanvang: 21.00 uur, Lanta ren 2; Gouvernestraat 133 Rot terdam tel. kassa: 010-4361311. I utrecht! GEOPEND OP MA.t/m ZA. VAN 9.00 tot 17.00 UUR mercedes v. dijk/B Vy SPAANSE POLDER Ivlaardingën] DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 urr In de exclusieve club Exotica kunnen mannen dansende vrouwen aan hun tafel bestellen. Aanraken is echter ten strengste verboden. door NELLEKE DE JONG Loes Luca en Arjan Ederveen met een jonge fan in de kleedkamer foto JANSSEN DE KIEVITH FOTOGRAFIE door EDO BEERDA 'Broedershaalt'ie de finale? toto JANSSEN EN DE KIEVITH Foto JANSSEN EN DE KIEVITH CC7C7 GOUDA TERBREGSEPtEIN ®^™WgORINCEHEm| R'DAM-CENTRUM OEN HAAG" HOEK VAN H ROTTERDAM, Graafstroomstraat 93 (Spaanse polder), Tel 010 462 30 70 EINDHOVEN, Stratumsedijk 79, Tel 040 12 31 46 SOESTERBERG, Amersfoortsestraat 3, Tel 03463 5 36 89

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 13