SCHIEDAM Burgerlijke stand Toch oplossing hoofd doekjes Turkse meisjes Scrhijver put uit eigen ervaring voor leesbaar boek Kethelse belevenissen van Jaap de Raat Feyenoord - Ajax is en blijft klassiek Banketbakker Maison Van Wijk maakt overuren voor de Sint ORANJE Gebit stuk? T e water Delftenaar in elkaar geramd „Wie had ooit gedacht dat ik nog eens een liedje van Prince zou neuriën?" Lezing over Pablo Picasso Veringmeier Tandtechniek Jonge jenever Oranje Vieux Oranje Geboorteaangiften Schiedam periode 18 t/m 24 november Riley R. z.v. de Waard - Scher- penisse; Jhoty D. d.v. Bhangeloe - Autar; Laura A.M.P. d.v. Hoogland - Ooms; Safar N. z.v. Nasri - Anakotta; Dylan z.v. Ballijns - Stans; Merwe d.v. Bas- kalkan - Baskalkan; Stephan z.v. Brouwe - Stolk; Donovan V. z.v. Erat - Moekiran; Diana d.v. van der Velden - Smit; Gurman J.E.I. z.v. Marinus; Wessel z.v. van de Vooren - Meidam; John ny M.A.J, z.v. Berkhout - Schol- te; Giovanni z.v. Verheugen - van der Meer; Mustafa T. z.v. Onat - Onat; Myrte d.v. Datema - Koelewijn; Alperen z.v. Kork- maz - Korkmaz; Raquel C, d.v. Boere - La Brijn; Stefano M. z.v. Ouwendijk - Overgoor; Lisa R. z.v. Rotteveel - van der Pluijm; Cynthia C.C. d.v. Stomphorst - Schoonbrood; Wicky S. z.v. Bhaggoe - Sewlal; B. Maurice z.v. Hartman - Hoogendam; Kimberly A.N. d.v. de Roo - Oude Sogtoen. Ondertrouwd te Schiedam: H.J. Kinneging 30 jr. en A. van der Most 30 jr.; D. Valk 50 jr. en J.W. Ras 42 jr. Getrouwd te Schiedam: A.M. van Krugten 41 jr. en J.E. Danvers 29 jr.; W.H. Meijerink 36 jr. en E.A.T. Storm 30 jr.; E.V.J. Rabbelier 42 jr. en M.C. Loykens 39 jr.; R. Bosman 27 jr. en D.L. den Haan 26 jr.; H.R. Dorst 28 jr. en A. de Ruijter 29 jr. Overleden te Schiedam: J.H. van den Berg man, 90 jr., W. Verboom man, 67 jr., P. Schot man, 75 jr., A. Hartens- veld vr„ 76 jr., geh.gew.met: G. van Nielen, H.E. Scheffer man, 73 jr., N.C. Kerkhoff man, 63 jr., J. Robberecht man, 56 jr.„ F.J. van den Hoek man, 71 jr., T.P. Verheij man, 81 jr., J. Bred- dels vr., 65 jr., geh.gew.met: C. Scholte, C. den Ouden man, 67 jr., E.A. Overdelinge man, 72 jr. WATERWEG Kunsthistori ca Sylvia Hagers verzorgt vrij dag 2 december een lezing over de beroemde Spaanse kunste naar Pablo Picasso. De lezing wordt gegeven in de Vrije Aca demie, aan de Oosthavenkade 42 in Vlaardingen. Hagers vertelt over het spraak makende leven van Picasso, waarin hij al vroeg met schilde ren begon. Ook zijn manier van werken en de verschillende stij len, waarmee hij heeft geëxperi menteerd (onder meer het 'ku bisme'), komen uitvoerig aan bod. Het beroemdste schilderij van Pablo Picasso 'Les Demoi selles d'Avignon' luidde in de internationale kunstwereld een nieuw tijdperk in. De lezing be gint om 20.00 uur en de toe gangsprijs bedraagt vijf gulden. SCHIEDAM— Een 40-jarige Schiedammer is zaterdagoch tend vroeg in het water van de Oude Haven in Vlaardingen ge vallen. De man stond op de Westhavenkade te urineren en verloor daarbij zijn evenwicht. Hij is door omstanders op het droge getrokken, waarna de man voor onderzoek werd over gebracht naar het Holyzieken- huis. SCHIEDAM „Gasten van restaurants willen weer kleur op tafel. Wit is uit. Het moet speel ser," aldus Michel Bender, di recteur van Bender Delft tijdens een culinaire happening in Rot terdam. Michel Bender die met Sander Foortse de horecatak van het Delftse bedrijf in glas, porselein en aardewerk bestiert, toonde zijn kleurrijke collectie voor 1995 tijdens een uitzonderlijke presentatie in het Rotterdamse Zuiderpark hotel. Samen met Hosman Vins uit Schiedam die een schitterende collectie Fran se en Californische wijnen liet proeven en de firma H. van Wijnen uit Krimpen aan de IJs- sel, zalmrokers van professie, gaf men een culinaire zomerpre sentatie. De topkoks Paul Fagel en Niek Welschen serveerden de ter plaatse bereide produkten uit de stal van Van Wijnen op ser vies van Bender, begeleid door wijnen van Hosman. Specialisten „Als drie specialisten in de ho reca gezamenlijk het initiatief nemen om iets te organiseren, krijg je ineens iets heel bijzon ders: een culinaire presentatie met werkelijk synergetische ef fecten", aldus Robert de Gunst uit Maassluis, organisator van deze smaakvolle happening in het Rotterdamse Zuiderpark hotel. Peter de Koning van Van Wij nen liet de selecte groep aanwe zigen weten, dat de viscon- sumptie de laatste jatren sterk is toegenomen. Zo eet de Neder lander nu per jaar 85 gram zalm, terwijl dat tien jaar gele den niet eens een half onsje was. Niek Welschen en Paul Fagel verrasten de aanwezigen met een reeks kleine gerechtjes, uit eenlopend van een kruidig glas vissoep, tot een tompoesje van zalm, quennelles van gerookte heilbot en zalm, zalmtartaar, zalm in filodeeg met soja en uiteraard schalen gemarineerde en gerookte zalm van velerlei herkomst, vooral uit de wateren van Noorwegen, Schotland en Ierland. Pianist Jay Bael uit Londen zorgde voor een passende bege leiding, terwijl de gerechtjes in hoog tempo werden geserveerd en de wijnen van Hosman voor een smaakvolle ondersteuning zorgden. Bender Delft verkoopt sinds 1820 glas, porselein en aardewerk aan particulieren, maar is een tiental jaren geleden begonnen met een horeca-afde- ling. Schoonheid „Wij leveren thans aan een groot aantal restaurants prach tige, fleurige serviezen, die vol doen aann de eisen die de hore ca stelt. Dat betreft ondermeer eisen aan de stevigheid van het materiaal. Borden die niet gauw breken en hoge temperaturen kunnen verdragen. Zo hebben we in onze collectie prachtig glas en porselein van een haast ongekende kwaliteit. Het is schoonheid die tegen een stootje kan," aldus Michel Ben der. WATERWEG Geheel onverwacht is maandagmiddag laat toch nog een oplossing gevonden voor de 'gymhoofddoekjes-affaire' op de Vlaardingse Openbare Scholengemeenschap. Zoals eerder gemeld, dreigde het Vlaardingse gemeentebestuur twee Turkse zusjes van school te sturen als zij bleven weigeren hun hoofddoekjes af te doen tijdens de gymlessen. Omdat de vader van de meisjes zich beriep op de Koran, die meisjes verplicht om het lichaam te bedekken, terwijl de school het dragen van hoofddoekjes tijdens het gymmen uit veiligheidsoverwegingen verbood, was een impasse ontstaan. Deze leidde uiteindelijk tot het besluit om de meisjes van de VOS te verwijderen. De affaire werd landelijk hoog opgenomen. Reden voor de staatsse cretaris van Onderwijs, mevrouw Netelenbos, om de Inspectie van het Onderwijs naar Vlaardingen te sturen voor een bemiddelingspo ging. Maandagmiddag vond reeds overleg plaats tussen de Onderwij sinspectie, de schoolleiding, wethouder Van der Steen en de heer Fidan, de vader van de twee Turkse meisjes. Dit overleg heeft een voor alle partijen bevredigend voorstel opgeleverd. In principe wordt het dragen van een hoofddoek tijdens de gymles toegestaan, mits de hoofddoek achter het hoofd strak aansluit. De heer Fidan zal er op zijn beurt voor zorgen dat de hals van zijn dochters voortaan wordt bedekt door een coltrui in plaats van een in de hals geknoopte hoofddoek. Ten aanzien van het veiligheidsaspect (de precieze uitvoering van het gymhoofddoekje) zal binnenkort nadere overeenstemming worden gezocht, onder leiding van de heer Özguzel, Rijksinspecteur van het o,..„iwijs en vertrouwensman. SCHIEDAM— Een 46-jarige man uit Delft heeft maandag bij de politie aangifte van mishan deling gedaan. Afgelopen vrij dag reed de man op de Bree- vaartweg toen hij werd klemge reden door een personenwagen met daarin vier onbekende per sonen. Nadat de Delftenaar hen verzocht door te rijden, stapten de mannen uit en begonnen op hem in te slaan. Daarna stapten zij weer in hun wagen en reden weg. De politie stelt een onder zoek in naar de identiteit van de vechtersbazen. SCHIEDAM— De afgelopen zomer liet een Deense toerist zich steunend met een hand op het rieten dak van het boerderij tje aan de Hargweg, fotografe ren door een metgezel. Hij wees daarbij lachend op de onder maatse afmetingen van het deur tje van het huisje. Waarschijnlijk was hij van verbazing omgeval len als hij had gezien dat kort geleden in dat kabouterhuisje ruim veertig personen de presen tatie bijwoonden van een boekje dat werd geschreven door een voormalige bewoner. Stadgenoot Jaap de Raat is de schrijver van, met (soms eigen) illustraties aangevulde geschie denis, 'Een Kethelse Reis'. Als vertrekpunt voor zijn geschied schrijving gebruikte hij het Sak sisch boerderijtje waar hij in 1916 werd geboren en opgroeide. Niet alleen komt in het boek van De Raat, dat gelardeerd is met 'wij ze' volkse uitspraken, het dage lijkse leven in deze periode uitge breid aan bod, ook gebeurtenis sen uit eerdere eeuwen beschrijft hij. Zo is een hoofdstuk gewijd aan de dichter Hubert Kornelisz Poot (1689) geboren in Abswou- de, wiens vader afkomstig was van de Groeneweg in Kethel. Tevens komt onder meer in de Kethelse Reis het grondgebied uit een tafellade een zilveren snuifdoos en elf cent was ver dwenen en uit de naaidoos een lapje Canefas, een zilveren vin gerhoed en pinkring. Bovendien werden twee zwarte vrouwen kousen vermist.' Voorts schrijft De Raat over de geschiedenis rond 't Hof van Spaland. Al in 1164 was sprake van de 'hoff- plaets'. Deze lag waarschijnlijk op een terp langs de Vlaardings- eweg, schuin tegenover de latere boerderij De Hof van Spaland. Ook de 'ghedichten' voorgedra gen door de rederijkers (1616) van de Sonnebloem' komen aan de orde. Tevens is aandacht ge wijd aan het nabije verleden, na melijk het ontstaan van Bijdorp. Jaap de Raat citeerde tijdens de bijeenkomst uit zijn boek en ver telde een aantal anekdotes. Van de auteur/ tekenaar versche nen eerder vier boekjes die alle betrekking hebben op Kethel, de laatste 'De zeis aan de wilgen', verscheen in 1988. De geschiede nis van Een Kethelse Reis, aange vuld met een uitgebreide per soonsnamen-index, kwam tot stand in samenwerking met de Stichting Fonds Historische Pu blicaties en het gemeente archief. Het is verkrijgbaar in de boek handel voor 22,50 gulden. ROTTERDAM De ijsbal op het oog van Wim Jansen, Bas Paauwe op een sigaret- tenplaatje van Miss Blanche, Johan Cruijff en Willem van Hanegem als veteranen duel lerend op het middenveld... Het staat allemaal in 'De Klassieker', een boek dat de geschiedenis vertelt van alle wedstrijden die Feyenoord en Ajax tegen elkaar hebben ge speeld. Sinds 1921 hebben beide topclubs elkaar 126 keer ontmoet, van iedere ont moeting zijn de karakteristie ken plus de opstellingen terug te vinden in 'De Klassieker' van Evert Vermeer en Ruud van Vrijaldenhoven. Vorige week ontvingen de oud-spelers Coen Moulijn en Piet Keijzer de eerste exemplaren. Als gesproken wordt over een klassieker, dan is dat wielerjar- gon. Spreekt men over dè klas sieker, dan wordt het duel tussen de twee beste voetbalclubs van het land aangeduid. Tussen Ajax en Feyenoord dus, of zo men wil, tussen Feyenoord en Ajax. Al bijna 75 jaar volgt voetbal- minnend Nederland deze wed strijden met argusogen. „Daar om vonden wij het een boeiend idee om er een boek over te schrijven", zegt Ruud van Vrij aldenhoven. Samen met Evert Vermeer nam hij zich zes jaar geleden voor om de historie van de titanenstrijd vast te leggen. Beide auteurs beschikken over een groot clubarchief. Van Vrij aldenhoven over Feyenoord en Vermeer over Ajax; hoe kon het mooier. „We hebben ongeloof lijk veel archiefmateriaal ver werkt. Kranten, boeken, tv-beel- den, eigenlijk alles wat met deze van de heren Van Bol'es ter sprake. De familie van Bol'es verbleef soms op het zomerver blijf dat omschreven staat als wijk F nr. 6 te Kethel. Dat het dievengilde toen ook in deze streek actief was, bewijst het ver slag van een inbraak. 'De koet sier van de heer Van Bol'es had de keukendeur ontsloten en zag een raam en venster aan de ach terkant openstaan. Hij verweet de dienstmaagd Hester dat zij niet goed had afgesloten, het geen zij ontkende. Het bleek dat topper te maken heeft." Zo ont stond 'De Klassieker', een boek waarbij iedere voetballiefhebber z'n hart kan ophalen. Illustere namen - Frans Bouwmeester, Gert Bals, Reinier Kreijermaat, Velibor Vasovic - worden afge wisseld door vrijwel vergeten spelers als Martin Wiggeman- sen, Mos Temming, Ger Reits- ma en Marcel Keizer. De mist doemt weer op bij de gestaakte Ajax - Feyenoord in '68, de ka lende schedel van Ruud Geels glanst als vanouds bij zijn vijf goals (voor Ajax welteverstaan) in 1975 en John de Wolf veroor zaakt opnieuw de penalty tegen Dennis Bergkamp in '91. Bij de presentatie van 'De Klassieker', vorige week dinsdag in Amster dam en Rotterdam, toonden twee oud-spelers zich verheugd over het verschijnen ervan. Coen Moulijn: „Ik vind dit een heel leuke geste. Het is een mooi boek geworden, dat veel mensen met plezier zullen lezen. Per soonlijk vind ik de Feyenoord - Ajax uit 1960 mijn mooiste, in De Kuip werd het toen 9-5 voor ons. Zo'n overwinning op Ajax blijft je altijd bij. Minder leuk is nog steeds de 5-0 nederlaag uit 1966. Cruijff en Swart maakten toen allebei twee doelpunten. Was een vernedering voor ons." Oud-Ajacied Piet Keizer is min der uitgesproken. „Het waren al tijd topduels in mijn tijd. Het kampioenschap ging toen steeds tussen Ajax en Feyenoord, dus in de onderlinge wedstrijden stond je automatisch op scherp." Over de vervelendste tegenstan der uit die dagen hoeft de artis tieke Amsterdammer niet lang na te denken. „Dat was Piet Ro- meijn. Die was zo hard, hij ging soms als een wilde tekeer op het veld. Nee, dat was niets voor mij." Keizer deed bij de over handiging van het eerste exem plaar van 'De Klassieker' bij boekhandel Donner nog een aardige suggestie. „Toen ik het boek doorbladerde, kwam ik zo veel vergeten spelers tegen. Mis schien is het aardig om iedere Ajacied en Feyenoorder die in het boek voorkomt een exem plaar toe te sturen. De sponsors van beide clubs hebben zich voor een basisafname garant gesteld, dus zij kunnen daar gemakkelijk voor zorgen." 'De Klassieker' is een gebonden uitgave, met veel foto's en is te koop voor 39.90. SCHIEDAM - Nu Sinterklaas weer in het land is, maken de elf banketbakkers van Maison Van Wijk weer vele overuren. Want ook dit jaar is de goedheiligman een trouwe klant en grote afnemer van kilo's marsepein, chocoladeletters, specu laaspoppen en suikergoed, omdat hij als geen ander weet dat dit lekkers bij Maison Van Wijk met de grootst mogelijke zorg en aandacht en bovendien uitsluitend op basis van na tuurlijke grondstoffen zoals roomboter en amandelspijs wordt gemaakt. Kindertaarten Croissanterie Gebak op kantoor aiwusdna 48-1442 WOENSDAG 30 NOVEMBER 1994 SUJTERU/WUNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs. per liter 16.95, bij 12 flessen H Ef\ per liter I OiJU per liter 16:95, bij 12 flessen <1 C CH per liter I U>JU U belt, wil bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak door BRAM WESDORP Culinaire zomerpresentatie Van links naar rechts op de foto: Niek Welschen Zuiderparkhotel), Paul Fagel Het Arsenaal), Ruben P.J. van Dam (Hosman Frères), Sander Foortse (Bender Delft), Robert de Gunst (organisator) en Peter J. de Koning (H.van Wijnen) Jaap de Raat Eén van de vele andere specialiteiten van Maison Van Wijk is het maken van overheerlijke verjaardagstaarten voor kin deren met daarop afbeeldingen van be kende stripfiguren of tekenfilmhelden zo als Fred Flintstone en de meeste Disney- figuren. In alle filialen ligt een fotoboek ter inzage waarin u kunt zien welke kin deridolen de taart van uw zoon of doch ter zoal kunnen opsieren. Het filiaal in winkelcentrum Hof van Spa land heeft bovendien een croissanterie- afdeling. Als één van de eerste banket bakkers in de regio ging Maison Van Wijk een aantal jaren geleden ook harti ge snacks en ijs verkopen. Dat het win kelend publiek hieraan duidelijk behoefte heeft, blijkt wel uit de grote aanloop die dagelijks valt te constateren. Ook de vlaaien en appelflappen zijn de loop der jaren ware succesnummers geworden. Vermeldenswaard is verder dat Maison Van Wijk voor het bestellen van gebak op bedrijf en kantoor een speciaal tele foonnummer heeft geopend: 010- 4716969. Bij elke bestelling vanaf 25.- ontvangt degene die de bestelling op geeft een spaarbon. Als men 10 van zul ke spaarbonnen heeft, gaat de volgende bestelling gepaard mét een gratis slagroomtaartje. U vindt Maison Van Wijk op de volgende adressen: Rotterdamsedijk 419, Schiedam 010-4267704 Hof van Spaland 23, Schiedam 010-4705933 Borodinlaan 62, Schiedam 010-4708581 Van Baerlestraat 99, Vlaardingen 010-4602900 Pleegouder zfn is meer darti kind hdpen. Press Service 0546-576525 ADVERTORIAL

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 17