Fiat Punto wordt Auto van het Jaar Pluspunten: vlot uiterlijk, gunstige prijs Cn Wie wordt het J apanse topmodel van 1994? GM wordt Opel Opvouwbare reserveband Volvo standaard met derde remlicht Spanning stijgt bij Japanse merken Nissan, Suzuki en Toyota WOENSDAG 30 NOVEMBER 1994 48-461 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, fax: 070-3952669 Fiat heeft voor de zesde keer in het bestaan van de 'Auto van het Jaar'-verkiezing beslag gelegd op deze hoge onderschei ding. Nadat voor de 32e editie van deze verkiezing eerder vijf auto's waren genomineerd - in alfabetische volgorde waren dat de Audi A8, Fiat Punto, Opel Omega, Renault Laguna en Volks wagen Polo - is bij de eindstemming van de internationale jury de Fiat Punto als winnaar uit de bus gekomen. De Polo eindig de als tweede, derde werd de Omega, gevolgd door de A8 en de Laguna. Geen 'close-finish' Bijna alle juryleden (55 van de 56) hebben de Punto punten gege ven; 24 leden plaatsten de Fiat als eerste op hun lijst, 16 leden gaven de auto een tweede plaats. Na het tellen der stemmen bleek de Punto 370 punten te hebben behaald. Dit komt overeen met 26,4 procent van het maximaal haalbare aantal. De Polo kreeg 292 punten op zijn naam (20,9 pro cent). De Omega verwierf 272 punten (19,4 procent), de A8 liet 235 punten noteren (16,8 procent), terwijl de Laguna met slechts vier punten minder dan de A8 (namelijk 231 punten, ofwel 16,5 pro cent) het rijtje sluit. Uit het feit dat de Punto maar liefst 78 punten meer scoorde dan de Polo mag worden vastgesteld, dat de opvolger van de Uno uit eindelijk toch nog met ruime voorsprong aan het langste eind heeft getrokken. Insiders hadden een spannender verloop van de verkiezing verwacht met een 'close-finish' tussen de Polo en Pun to en de A8 als belangrijke outsider. 'Eeuwige winnaars' Door de overwinning van de Punto neemt Fiat weer verder af stand in het klassement van de 'eeuwige winnaars' van de 'Auto van het Jaar'-trofee. Fiat heeft deze eretitel al vijf keer eerder ver overd: met de 124 in 1966, met de 128 in 1969, met de 127 in 1971, met de Uno in 1984 en met de Tipo in 1989. Met nu zes zeges op zak staat Fiat ruim bovenaan. Naaste bela gers zijn Citroen, Ford en Renault, elk met drie 'Auto van het Jaar'-titels. Opvallend is verder dat de Uno als voorloper van de Punto ook al met de hoogste eer ging strijken. Ook dit is een vrij uniek gege ven, hoewel met de Ford Scorpio (Auto van het Jaar '86) en de Ford Mondeo (Auto van het Jaar '94) al eerder iets soortgelijks aan de hand was. In de loop van dit jaar is General Motors begonnen met de om zetting van de naamsaanduiding van alle vestigingen en fabrie ken op het Europese vasteland in de naam 'Opel'. Als gevolg van deze maatregel, die in 18 Europese landen wordt doorgevoerd, verandert ook de handelsnaam 'General Motors Ne derland' in 'Opel Nederland'. De naamswijziging gaat in op 1 ja nuari 1995. Voor de Opel-importeur betekent dit een naam die be ter past; die helder en bondig is. Reden van deze ingrijpende omzetting is het streven om het merk-imago en de naamsbekendheid van Opel international te versterken en berijders van Opel-produkten een duidelijkere band te geven met hun merk. De Nederlandse bandenfabrikant Vredestein heeft een unieke, ruimtebesparende reserveband ontwikkeld: de Space Master. Het is een opvouwbare band, die in rust een diameter heeft van slechts 50 centimeter. Op het moment dat hij dienst moet doen, wordt de Space Master met een speciaal meegeleverde compres sor eenvoudig op spanning gebracht en krijgt zo de vorm van een normale autoband. Als eenmaal de oorspronkelijke band weer is aangebracht, kan men de Space Master laten leeglopen en weer opbergen voor volgend gebruik. De band is speciaal ontworpen voor kleinere sportwagens. Volvo rust voortaan alle modellen standaard uit met een ver hoogd derde remlicht. Per I januari 1996 is het derde remlicht verplicht op nieuwe auto's in Europa. Het extra remlicht heeft geen gevolgen voor de prijs van de Volvo-modellen. Tot voor kort was het voeren van een verhoogd derde remlicht in Nederland nog verboden. Door een recente wetswijziging kan Volvo nu vooruitlopend op de verplichting in 1996 als één der eer ste automerken in ons land deze veiligheidsaccessoire aan de standaarduitrusting toevoegen. Het verhoogde remlicht werd en kele jaren in de Verenigde Staten ingevoerd om het aantal kop- staart botsingen te verminderen. Door de hoge plaatsing van het derde remlicht kan immers door de ramen van de voorligger al van veraf worden geconstateerd of de auto die daarvoor rijdt, af remt. Uitzondering Bij alle Volvo's wordt het derde remlicht in het midden aan de onderkant van de achterruit gemonteerd. Uitzondering op de re gel is de Volvo 850 Estate. Vanwege de hoge plaatsing van de nor male remlichten, die zijn ondergebracht in de als 'vurige zuilen' opstaande lichtkolommen aan weerszijden van de achterruit, krijgt de 850 Estate voorlopig geen derde remlicht. Volgens de wettelijke eisen mogen de drie remlichten namelijk niet op één lijn zitten. Volvo verwacht binnen afzienbare tijd met een andere oplossing voor dit model te komen. Chrysler richt zich de laatste jaren na drukkelijk op Europa. Na een tijdje van afwezigheid zijn de Chryslers hier sinds 1989 weer te koop. In Nederland zijn inmiddels zo'n 35 dealers actief met de verkoop van de Chrysler- produkten. Waarvan de Voyager zelfs in Europa wordt ge bouwd. Vorig jaar bracht Chrysler op de Frank- forter autosalon z'n nieuwe mid denklasser, met de stralende naam 'Neon', voor het Eu ropese voetlicht. Thans staat deze Neon bij de Chrysler- dealers in de show room. Zijn vlotte ui terlijk trekt veel be kijks, ook de prijs is redelijk. Met de Neon brengt Chrysler de meest Euro pese auto uit zijn ge schiedenis op de markt. Voorts is de nieuwe tweeliter viercilinder motor van de Neon de kleinste ooit door Chrys ler ontwikkelde kracht bron. Afgezien van de Viper - die heeft een brullende V-10 aan boord - is de Neon met deze motor zelfs de snel ste auto ooit door Chrys ler gebouwd. Zo flitst de versie met vijfbak in 8,8 sec. vanuit stilstand naar 100 km/u en ligt z'n top bij 200 km/u. De auto heeft een vlotte, jeugdige, frisse styling. Dit vooral dank zij de kenmerkende ovale koplampen. Met de smalle grille en brede luchthapper onder de bumper geven de kop lampen de Neon een 'grappig gezicht'. Het lijkt wel of de auto glim lacht. Van opzij bezien doet de Neon denken aan z'n grote broer Vision. Dat komt mede door het 'cab-forward' design. Hierbij is de passagiers ruimte ver naar voren geplaatst om optimale binnenruimte te cre ëren. Dit 'cab-forward' design geeft de auto een contour met langgerek te lijnen. Op interieurgebied is bij de Neon niet bezui nigd. Twee airbags zijn standaard. Zaken als stuurbekrachtiging, in hoogte verstelbare gor dels, elektrisch verstel bare buitenspiegels, re gelbare koplamphoogte, getint glas, gescheiden kantelbare achterbank en toerenteller zijn vas te prik in de SE, die we, gezien z'n royale acces- soiresaanbod, eigenlijk geen 'basismodel' mo gen noemen, maar hij is het wél... Complete uitrusting Enkele honderden kilo meters met de Neon in Duitsland en Nederland brengen aan het licht dat de jongste Chrysler goede rijeigenschappen en een complete uitrus ting biedt, maar dat hij op diverse punten voor verbetering vatbaar is. Zo is de motor nogal ru moerig. Tevens veroor zaakt het koetswerk vanaf 120 km/u nogal wat windgeruis. Betere isolatie van het motor geluid is gewenst. Andere punt van kritiek betreft het typisch Ame rikaanse zitcomfort: de stoelen hebben een kor te, vlakke zitting en wei nig rugprofiel. Ook voor de onhandige plaats van de elektrische raambe diening en het feit dat de kofferbak enkel van buitenaf met de sleutel kan worden geopend zijn betere oplossingen denkbaar. En voor het tankdopslot heb je een andere sleutel nodig dan voor het startslot, terwijl andere merken al jaren het 'one-key' sys teem kennen. Ook het ingewikkelde alarmsysteem - na het ontsluiten van de Neon heb je 20 seconden om de auto te starten, nogal kort als je kinderen op de achterbank wilt in stalleren of boodschap pen moet inpakk,en - stelt je soms voor pro blemen. Rijplezier Naast cfeze kritische no ten valt er gelukkig ook veel positiefs over de Neon op ter merken. Ver openslaande deuren vergemakkelijken het instappen. Hoofd- en beenruimte zijn voorin ruimschoots voldoende. Bij de ontwikkeling van de Neon stond voorop dat de auto volop rijple zier moet bieden. Daar in zijn de Amerikanen geslaagd. De combinatie van een relatief laag ge wicht van 1085 kg en een vermogen van 98 kW/133 pk zorgt voor sprankelende presta ties. Terwijl het ver bruik met slechts 7,1 li ter per 100 km (1 op 14,1) bij constant 120 km/u uiterst bescheiden is. Daarbij paart de Neon een weloverwogen weg gedrag aan een prettig karakter. Prijs Neon SE is 37.995,-; Neon LE ƒ41.995,-. Tegen het eind van het jaar stijgt de spanning in de autobranche tot het kookpunt. Allerlei doel stellingen blijken dan al of niet gehaald, de uit slag van de 'Auto van het Jaar' zorgt voor com motie en de onderlinge verhoudingen in de mer ken Top-30 doet stof opwaaien. Om het jaar zo gunstig mogelijk af te sluiten worden nu reeds de stellingen betrokken. Eén van de competities gaat tussen de Japanse merken. Daarbij zijn twee vragen relevant: Wie wordt het grootste Japanse automerk van Nederland en welk Ja pans model wordt de topper van 1994? Meer nog dan in voor gaande jaren is er in de strijd om de hegemonie bij de 'Jappen' dit jaar sprake van een nek-aan- nek race. Volgens de laatst bekende cijfers (stand per 1 oktober 1994) staan Nissan en Toyota bijna gelijk waar het gaat om het best ver kochte Japanse auto merk van Nederland. Nissan verkocht in de eerste negen maanden van dit jaar 18.135 auto's (tegenover 17.297 in de zelfde periode van 1993), Toyota bracht 18.117 auto's (19.067 in hetzelfde tijdvak van '93) aan de man en vrouw. Per 1 oktober 1994 had Nissan dus een voorsprong van slechts 18 auto's op naaste concurrent Toyota. Maar tellen we voor Toyota ook het aantal verkochte exemplaren van het 'merk' Lexus mee (en de Lexus is toch eigenlijk een super-de- luxe Toyota) dan staat ineens Toyota bovenaan met een totaal van 18.238 auto's; een voor sprong van 103 exem plaren op Nissan. Het lijkt er dus op dat de Lexus dit keer de door slag moet geven in de strijd om de Nummer 1 positie bij de Japanse automerken. Overigens gaat de strijd om het best verkochte Japanse merk in Neder land al jaren tussen Nis san en Toyota, waarbij Toyota in 1993 aan het langste eind trok, Nis san won in 1992 en in 1991 (Mazda was toen beide jaren Nummer 2, Toyota eindigde als der de), Nissan stond ook in 1990 en 1989 bovenaan, vóór Toyota (Nr. 2) en Mazda (Nr. 3). Drie kanshebbers Zo mogelijk nog span nender gaat het dit jaar toe in de strijd om het best verkochte Japanse model van Nederland. Op 1 oktober 1994 was de situatie als volgt: Nissan Sunny: 6559 exemplaren verkocht; Suzuki Swift: 6553 au to's afgeleverd; Toyota Corolla: 6551 stuks genoteerd. 1X1 s- en de nummers 1 t |aapt dus 'een gat' van zegge en schrijve acht auto's. Dat is de laatste jaren niet eerder vertoond. Eén dealer, die vóór eind '94 nog een leuke order van bij voorbeeld een fleet-ow ner binnenhaalt, kan hier bij wijze van spre ken de uitslag definitief in het voordeel van zijn merk beslissen. Kijken we even verder omlaag op de ranglijst van de best lopende 'Jappen', dan zien we twee Mazda's, de 626 (6223 auto's verkocht) en 323 (6004 exempla ren), op de plaatsen vier en vijf. Beide Mazda- modellen zijn met een enorme eindsprint be zig: van de 626 zijn thans diverse actiemo dellen te koop, de 323 is in september drastisch vernieuwd en verkoopt nu minstens zo goed als de Swift, Corolla en Sunny. Bovendien krijgt de 626-lijn per de cember 1994 een kleine face-lift. Troeven In de modelrangschik king van de best lopen de Japanse modellen is de strijd dus nog niet ge streden. Kijken we al leen naar september 1994, dan was de situa tie als volgt. Best ver kochte Japanse model was de Suzuki Swift (854 stuks), dan de Maz da 323 met 850 orders, gevolgd door de Corolla met 847 exemplaren. Andermaal dus maand waarin aan het Japanse front de spanning te snijden was. Waarbij op valt dat de Sunny als koploper over de perio de januari tot en met september 1994 in laatstgenoemde maand dus iets terugviel. Gelukkig voor Nissan heeft dit merk bij de sace om de koppositie bij de merken nog enige extra troeven achter de hand in de vorm van de Micra en de zojuist ver jongde Primera. Toyota laat zich echter evenmin onbetuigd met de gretig aftrek vinden de Carina E en Starlet. Zoals het er nu uitziet zal de hoogspanning in de diverse hoofdkanto ren van de Japanse au tomerken dus nog wel aanhouden tot medio ja nuari 1995 als de cijfers over heel 1994 bekend worden gemaakt. Verkoopacties Niemand hoeft zich te verbazen als de Japanse auto-importeurs de ko mende weken nog di verse trucs uit de kast halen (speciale uitvoe ringen aanbieden tegen vriendenprijzen of andersoortige acties) om te proberen voor eind 1994 nog zo veel mogelijk orders binnen te halen en daardoor zo hoog mogelijk te eindi gen in het Japanse mer ken- en modellen-klas sement. Als die strijd in alle he vigheid ontbrandt, zal vooral de consument daarvan profijt trekken. dUSi! De Punto pakt de meeste punten. Met uiteindelijk toch nog een rui me voorsprong op nummer twee is de Fiat Punto uitgeroepen tot 'Auto van het Jaar 1995'. Vanaf 1995 heet de vaderlandse Opel-importeur niet langer 'General Motors Nederland', maar 'Opel Nederland'. Wl M Chrysler Neon: Amerikaanse trekjes op Europees formaat Door de kofferbak met geïntegreerde spoiler maakt de Chrysler Neon van achte ren een kordate indruk Chrysler Neon: de bijna ronde koplampen geven een olijke aanblik. In zijn huidige gedaante loopt de Suzuki Swift-ie al weer 'n paar jaar mee, maar boet nog niets in aan popu lariteit. Integendeel, hij maakt nog kans om de best ver kochte Japanner van Nederland te worden. Nissan Micra: verwierf twee jaar geleden de eervolle onderscheiding 'Auto van het Jaar' Het prettig ogende model staat sindsdien hoog genoteerd in de Japanse Verkoop Top-Tien. Toyota Corolla (hier de Wing) trekt veel kijkers en kopers. Hij staat dus hoog genoteerd in de ranglijst van de best verkochte Ja panse modellen in ons land. Mazda 626 al jaren 'still going strong' en dit najaar 'runner-up' in de Japanse modellen Top-tien. Actiemo dellen als de 'Millionair' en 'Chronos' en een kleine face lift voor de 626-lijn per december 1994 houden de gang erin. i

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 27