SCHIEDAM Beroemde stormscènes en een antieke held Met penseel en verf zoeken naar identiteit Ook design te koop tijdens de Kunstbeurs 'i „Deelname aan Kunstbeurs leuke uitdaging" 1. ONZE GRATIS PENDELBUS STOPT NU OOK BIJ DE PARKEER GARAGE AAN DE KREUPELSTRAAT Kerstpakketten naar Polen Conditie op peil brengen met dans Harmonie Wilton in de prijzen 'Philadelphia' in Het Filmhuis Toekomstmuziek in Podium X 645 Inloopconcert WOENSDAG 30 NOVEMBER 1994 48-1441 SCHIEDAM Mensen die aan familie of vrienden in Polen een kerstpakket willen zenden kun nen dit inleveren op vrijdag 2 en 9 december bij de familie Kor- pershoek. De gulle gevers zijn ervan verzekerd dat het pakket voor Kerstmis op het Poolse adres wordt afgeleverd. De pak ketten dienen goed verpakthet liefst in een kartonnen doos, af gesloten met plakband en een stevig touw, op beide dagen te worden aangeboden op het adres Beierlandsestraat 57 tus sen 18.00 - 22.00 uur. Men is verplicht zich te legitimeren. Meer informatie via tel. 4265941. SCHIEDAM De lichamelijke conditie van sommige ouderen kan worden verbeterd en daar om organiseert Dienstencen trum de 4Molens een cursus volksdansen. Niet alleen worden oud-Hol landse dansen onderwezen ook dansen uit andere culturen en landen komen aanbod. Het dan sen vindt plaats in een zaal met een goede dansvloer en het ge heel staat onder leiding van een deskundige. Mensen boven de 55 jaar die een proefles willen bijwonen zijn welkom op iedere vrijdag van 10.30 - 11.45 uur in het diensten centrum aan Nieuwe Damlaan 766. De kosten, zes gulden per maand per persoon, kunnen bijna geen belemmering zijn om deze ple zierige vorm van conditietrai ning bij te wonen. De organisatie wijst er overigens nadrukkelijk op dat het niet noodzakelijk is dat men een partner meeneemt. Meer infor matie via tel. 4705500. SCHIEDAM Onlangs orga niseerde de Koninklijke Federa tie voor Muziekgezelschappen een concours in Hellevoetsluis. Een van de deelnemers was de Harmonie Wilton Fijenoord die onder leiding van J. Gruter de sterren van de hemel speelde. Muziekverenigingen die zijn aangesloten bij de federatie die nen zich iedere vijf jaar opnieuw te laten beoordelen door een vakkundige jury. Deze commissie let onder meer op zuiverheid, techniek en inter pretatie. De Wilton-Fijenoord Harmonie speelt al vele jaren in de vaandelafdeling. Voor een amateurorkest is dit het hoogste wat kan worden be reikt. De Wilton band speelde tijdens het concours drie werken en ein digde met ruim 328 punten. Dit was goed voor een gemiddelde van 9.2 en betekende dat de har monie het hoogste aantal punten had gescoord. Dit resulteerde in een eerste prijs, met een onder scheiding van de juryleden en een wimpel. SCHIEDAM In Het Filmhuis in gebouw De Teer- stoof aan de Nieuwstraat 12 wordt vrijdag 2 december 'Philadelphia' gedraaid van regisseur Jonathan Demme. In de film is Andy Beckett (gespeeld door Tom Hanks) een veelbelovend advocaat bij een grote firma in Phila delphia. Hij is seropositief. Als op zijn hoofd de vlekken van het Kaposi-syndroom doorbreken, wordt hij na een incident ontslagen, omdat hij als jurist niet goed zou func tioneren. Om zijn goede reputatie (ook na zijn dood) te behouden vecht Andy zijn ontslag aan. Voor de civiele procedure te gen zijn werkgevers vindt hij een advocaat in Joe Miller (een rol van Denzei Washing ton) die bekend is van tv- spotjes, waarin hij slachtof fers van het systeem oproept hun recht te halen. Aanvang: 21.30 uur; Het Filmhuis is open vanaf 20.30 uur. Toegang voor donateurs: 5,-; donateur worden kost 7,50 per seizoen inclusief eerste film. Erven en de Wit in 'Beroemde stormscènes' SCHIEDAM Kan iemand in zijn eentje een televisiequiz spe len, inclusief Hans van der Togt, kandidaten en een elektronisch scorebord? Kan een kalende man een bevallige, blonde ver pleegster op de planken zetten? 'Erven en de Wit' bewijzen vrij dag 2 december in De Teerstoof dat het ogenschijnlijk onmogelij ke toch uitvoerbaar is. De drie man sterke cabaretgroep stelt in 'Beroemde stormscènes' op lichtvoetige wijze zwaarwichtige onderwerpen aan de orde als 'euthanasie' en 'vriendschap' De voorstelling gaat over me neer Bart, een oude brombeer, en meneer Frits, een echte le vensgenieter. De twee ontmoet ten elkaar tijdens de waters noodramp in 1953 en sloten toen vriendschap voor het leven. 'Odysseus op kostschool'- zater dag 3 december in De Teerstoof- belooft een klassiek malloten- spektakel te worden. Mark van de Veerdonk- ooit winnaar van Cameretten en het Leids Caba retfestival- weet in deze, inmid dels alweer vierde, eigen produk- tie wederom een overzichtelijke puinhoop te bouwen op het po dium. Twee uur lang meet Van de Veerdonk zich met de helden van het witte doek en laat hij tegelijkertijd actualiteit heet van de naald de revue passeren. Bij deze achtevolgingen, nachtmer ries, zeeslagen en enorme grap dichtheid vormt pianist Marcel Schmidt een oase van rust. 'Odysseus op kostschool' gaat over manipulaties. Tekst en mu ziek zijn daarom ook niet ge schreven, maar van hogerhand opgelegd. De voorstellingen in De Teerstoof aan de Niéuw- straat 12 beginnen zowel 2 als 3 december om 20.30 uur. Kaar ten kosten 18,-; passen: 15,-. Reserveren kan bij de Schiedam- se Theaterkassa, Brede Markt- steeg 3, telefoonnummer: 4269563. De kassa is geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM Hoe legt ie mand het traject af tussen ge boorte en dood. Wat is voor ieder willekeurig individu be langrijk, zijn dat bijvoorbeeld materiële of immateriële za ken, erotiek, of moeder schap.? Intrigerende vragen, die beeldend kunstenaar Inge van Haastert (deelneemster aan de Kunstbeurs komend weekend) zichzelf met grote regelmatig stelt. In vrijwel al haar schilderijen is dit gege ven dan ook te ontdekken. „In feite houd ik me bezig met het bepalen van identi teit", zegt Inge. „Hoe en op welke wijze geef je zin aan je leven, dat is voor mij de es sentie.' Van Haastert volgde een oplei ding aan de Kunstacademie en behaalde in 1977 haar diploma. Sindsdien exposeert zij haar schilderijen in binnen- en buiten land. Officiële waardering voor haar schilderkunst kwam vrij snel. In 1979 werd zij namelijk uitgeroepen als winnaar van de Koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst. Van Haastert: „Die onderscheiding met daar naast de aankoop van een schil derij door het Schiedamse mu seum werkte zeer stimulerend. Hoewel mijn werk in de loop van de tijd sterk is veranderd, is de voorliefde voor structuren daar in overeind gebleven. Die basis is niet bedoeld als een achter gronddecoratie maar als een or deningsprincipe. Het is een po ging om grip op de wereld te krijgen die bij voorbaat al lijkt te mislukken. De dialoog, de confrontatie en manipulatie van het één ten op zichte van het ander boeit mij bijzonder." Inge, die graag met het schilderij Femme banale' door de fotograaf van het Stads blad wil worden vereeuwigd, vertelt dat het kunstwerk tot stand kwam door de gedachte dat veel zaken in het leven wor den besteed aan onbenullige werkzaamheden. „Zoals strij ken, afwassen en je huis oprui men. Dat is overigens niet alleen iets waar vrouwen tegen aanlo pen, mannen net zo goed", ver klaart ze nadrukkelijk. Het doek met de strijkbout en ruggegraat is niet te zien op de Kunstbeurs. Vingerafdruk In haar grote lichte atelier in een voormalige school aan de Wa rande loopt Inge naar een schil derij waarop ook een ruggegraat staat afgebeeld met links daar onder een dichtgevouwen vleu gel van een vogel. „Een rugge graat wordt gezien als iets dat je lichaam ondersteunt, dat je overeind houdt. Dat heeft te ma ken met je lijf maar ook met je gevoel. Die vleugel houdt voor mij een euforistische gewaarwor ding in. Plotseling stijg je boven je kunnen uit en dat is iets dat je dacht nooit te zullen bereiken en misschien ook nooit meer zult halen, maar die ene ervaring heb je intussen toch gehad. Een ge luksgevoel in optima forma." De fascinatie voor het fenomeen identiteit is Inge in 1993 gaan vastleggen op haar schilderijen. „Zij wijst zij op twee transparant geschilderde doeken. „Ik heb mijn eigen vingerafdruk sterk vergroot geschilderd. Een dui mafdruk is voor je hele leven bepaald, daar verander je nooit meer iets aan, maar de manier waarop je het traject aflegt tus sen geboorte en dood dat kan je grotendeels zelf bepalen. In een van de doeken verwijs ik onder andere naar Satre die het bedek ken van naaktheid zag als een bewustwoordingsproces, waar door de mens zich kan onder scheiden van de ander." Een ander 'vingerprint' schilderij kreeg van de Schiedamse de titel 'Een gewoon Indische achter grond', in de duimafdruk staan een paar klompjes. Inge geeft toe dat ze in haar werk nogal met zichzelf bezig is. Afwisseling „Het klinkt wellicht heel egocen trisch maar voor mij bestaat er geen andere manier. Ik zet mijn gevoelens uiteindelijk om in beelden. Overigens geldt dit na tuurlijk voor heel veel kunste naars. Als men kijkt naar wat ik de afgelopen jaren heb gemaakt dan valt het ongetwijfeld op dat ik zowel abstracte dingen als stil levens schilderde. De felle kleu ren die ik een tijdje gebruikte werden na verloop van tijd weer afgewisseld door gedekte tinten. En ook de afmetingen van de doeken variëren heel sterk. Voor mij is het duidelijk dat ik mijn weg afleg en daarbij een ontwik keling doormaak die is af te le zen aan mijn schilderijen. Hoe wel juist die afwisseling mij een enorm gevoel van vrijheid geeft, willen buitenstaanders mij nog wel eens aanraden het bij één soort werk te houden. Maar dat is onmogelijk, ik wacht gewoon af wat er nog meer op mijn tra ject komt. Gelukkig kan ik met de inkomsten uit mijn beroep rondkomen en dat geeft best vol doening." Volgens stadgenote Van Haastert betekent de opzet van de Kunstbeurs voor de meeste deelnemers een uitda ging. „Je hebt de beschikking over een beperkte ruimte, waar door je. niet in de gelegenheid bent te laten zien wat je allemaal in huis hebt. Wel kun je tonen hoe jouw schilderijen of welke kunstuiting dan ook, zich ver houdt tot het werk van anderen. Dat betekent dat er iets moet hangen dat de aandacht trekt.' Het werk waarmee zij zich tegen woordig bezig houdt is een lo gisch vervolg op het thema iden titeit. Van Haastert: „Het zoe ken naar vluchtroutes en veilige oorden staat daarbij centraal. Dit kunnen voor mij bijvoor beeld imaginaire plaatsen zijn. Waarbij je kunt denken aan een vlucht in de wetenschap, in het emotionele of in het eigen lichaam." Op de Kunstbeurs zijn hoofdzakelijk deze laatste wer ken (tien stuks) te zien. Het zijn kleine doeken en werken op pa pier in gemengde techniek. Een daarvan is bijvoorbeeld 'Thuis in de wereld'. Het toont een slak met het huis op de rug, op zoek naar de juiste plek, op een ande re afbeelding ondersteunt een zorgzame moeder haar kind bij de eerste stapjes. Binnenkort exposeert Van Haas tert in Duitsland. Zij kreeg tevens van een galariehoudster uit Maastricht het aanbod in januari een tentoonstelling in te richten met eigen werk. „Ter aanvulling van mijn schilderen heb ik enkele collega's uitgenodigdDaaronder zijn twee Schiedammers, namelijk Sjef Henderickx en Martin Moesman en van buiten de stad Hedy Gubbels. SCHIEDAM— De Amster damse band Xymox is zaterdag 2 december te gast in HET Vlaardingse Podium X 645 aan de Koningin Wilhelminahaven 2. Na het succes van Hans Dulfer staat deze formatie voor een zware opgave, maar wie naar de prestaties van Xymox kijkt, zal zich niet al teveel zorgen maken. Hun 12-inch single 'A Million Things' stond nummer één in de USA Dance Chart en hun album 'Twist of Shadows' verkocht maar liefst 300.000 exemplaren. Xymox is een band, gedreven door elektronica, maar zoals al tijd vastbesloten om er iets eigens van te maken. En dat zullen ze ook vrijdaga vond laten zien in Podium X 645. Behalve echte is er vrijdagavond ook toekomstmuziek. Waarzeg sters zullen met name de boog schutters onder de bezoekers hun toekomst voorspellen. Toegang: 15,-; boogschutters mogen gratis naar binnen. SCHIEDAM - De Kunstbeurs- die wordt gehouden op zaterdag 2 en zondag 3 december in het Stedelijk Museum aan de Hoog straat 112- mikt niet alleen op Kunst met een grote K. Liefhebbers van iets moois met een kleine portemonnaie hoeven het niet alleen bij verlekkerd kijken te laten. Ook de minder bedeelden krijgen wel degelijk de kans om een betaalbaar, verantwoord hebbedinge tje aan te schaffen. De Artoteek zal komend weekend in het Stedelijk een uitgebreide collectie design te koop aanbieden van glas, serviesgoed en sieraden tot t-shirts en lampjes, ontworpen door vormgevers en kunstenaars. De prijzen hiervan varieren van 10 tot 150 gulden. De aflevering 1994 van De Kunstbeurs belooft wederom een bijzondere te worden. Ruim 50 kunstenaars van binnen tot ver buiten de stadsgrenzen zullen er persoonlijk hun werk te presente ren. Belangstellenden mogen niet alleen gratis naar binnen in het museum, maar maken dankzij de VSB-publieksprijs ook nog eens kans om voor een bedrag van 2000 gulden te mogen 'shoppen'. De beurs is zowel zaterdag als zondag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Op deze pagina een intervieuw met Inge van Haastert Schiedamse en een van de weinige vrouwelijke beeldend kunstenaars die deelnemen aan beurs. De sfeervolle uitnodigingskaart voor de Kunstbeurs Inge van Haastert met haar 'Femme fatale' BAS VAN DERHÏUDÏN BROERSVELD 68 - 70 Nog meer gemak van de pendelbus. U kunt nu ook GRATIS opstappen bij de parkeergarage aan de Kreupelstraat. De halte aan het Spinhuispad BLIJFT! SCHIEDAM In Dienstencen trum de 4Molens wordt in de ont moetingsruimte van het gebouw aan Nieuwe Damlaan 766 op zondag 4 en 18 december een thé-dansant ge organiseerd. Aanvang 13.30 uur. Toegang: twee gulden. Ditzelfde be drag betalen ook deelnemers aan de dansavond voor 55+ in de grote zaal. Deze gezellige avond vindt plaats op zaterdag 10 december. Aanvang 19.00 uur. Einde rond de klok van 23.00 uur. De muziek wordt verzorgd door 4Molens- disc- jockey Cor. Stadgenoten boven de 55 jaar die graag in contact komen met leeftijdsgenoten worden daar voor in de gelegenheid gesteld op zondag 11 en 25 december. In de ontmoetingsruimte treft men elkaar van 13.30 - 16.30 uur. SCHIEDAM Het wekelijkse inloopconcert in de Grote Kerk wordt zaterdag 3 december ver zorgd door het Liturgisch En semble uit Maassluis onder lei ding van Adri Sonneveld. Op het programma staan zogenaamde 'vroege carols'. Aanvang: 15.00 uur; toegang: gratis. 7 &TERDAG 3 DECEMBER BRENGT ^^^MSCHRUF EEN LEUK ONS FILIAAL AAN HET BROERSVELD TE VOORLEZEN. mee FILIAAL-VRAAGOF^JEW^n HIER KUNT U UW AUTO PARKEREN EN STAAT DE PENDELBUS OP U TE WACHTEN! NIEUW! BAS VAN

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 9