Autojaarboeken wisselend van kwaliteit i€UTCy95 V, Cs opgefrist nieuwjaar in Vorst vraagt om meer dan alleen anti-vries Geen uitstel snelheidsbegrenzer Toyota Celica Cabrio en FunCruiser in de prijzen Pirelli met seizoenen Nieuwe Volkwagencampers Toyota koploper in kwaliteit 1 Airro*oiK WOENSDAG 07 DECEMBER 1994 49-460 De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, Fax: 070-3952669. Alle bestaande vrachtwagens vanaf 12 ton en bussen vanaf 10 ton moeten per 1 januari 1995 een snelheidsbegrenzer aan boord hebben. Dit schrijft de minister van Verkeer en Water staat, mevrouw Jorritsma - Lebbink, in antwoord op brieven van Transport en Logistiek Nederland (TLN). Zij ontzenuwt hiermee geruchten over een eventueel uitstel van de inbouw- verplichting en continueert het bestaande beleid. De geruchten omtrent de uitstel van de invoering zijn ontstaan naar aanleiding van een vergelijkingstest van Transport en Lo gistiek Nederland, waaruit een toename van het brandstofge- bruik van vrachtwagens met een snelheidsbegrenzer zou blijken. Volgens de direct betrokken instanties, het Ministerie van Ver keer en Waterstaat en de Rijksdienst voor het Wegverkeer, is die test van TLN echter niet representatief. Een tweede bron van geruchten over eventueel uitstel is het be sluit van de Duitse regering om als uiterste datum voor inbouw van de snelheidsbegrenzer 1 januari 1996 vast te stellen. Dit be sluit heeft echter alleen betrekking op het nationale, Duitse vrachtverkeer. Toyota heeft met de Celica Cabriolet en de FunCruiser tijdens de Birmingham International Motor Show twee Gold Medal Awards in de wacht gesleept. Volgens de internationale jury blinken de Toyota's uit door hun goede resultaten in alle beoordeelde crite ria: design, comfort, ergonomie, veiligheid en kwaliteit. De Toyota Celica Cabriolet, die op de Birmingham Motor Show zijn première beleefde, werd winnaar in de cabriolet-klasse, ter wijl de FunCruiser het hoogst scoorde in zijn klasse. Traditiegetrouw ver schijnen tegen het ein de van het jaar de auto jaarboeken. Redactie leden doen immer hun uiterste best de meest actuele zaken in de boeken op te nemen. Dit jaar zijn de redac tie van Autovisie en Auto'95 daar weer het beste in geslaagd. Uiteraard bevat de 1995-editie van het Au tovisie Jaarboek weer alle technische gege vens van de auto's, die in ons land te koop zijn. Dit catalogusgedeelte is zo'n 320 pagina's (van de in totaal 532 pagi na's) dik. Het eerste gedeelte wordt gevuld met een 'speciale jaarboektest* waarin de Alfa 145 1.7 16V het opneemt tegen stoere knapen als de Mitsubishi Colt GTI, Peugeot 306 XSi en de Renault Clio 16V. Voorts enkele uitste kende reportages. Het boek is compleet, lees baar, deskundig en be trouwbaar; punten waar het bij de andere 'pillen' aan schort. Net als vorig jaar kost het boek 32,50. Auto '95 Samensteller Mario Vos van 'Auto '95' slaag de erin de op komst zijnde automerken Daewoo en Ssang-Yong uit Zuid-Korea en Pro ton uit Maleisië in het autojaarboek opne men. Het streven om «awaoavuwT naast de nieuwe mer ken ook alle recent ver schenen coupé's, ruim te-auto's en cabriolets in Auto '95 aan bod te laten komen, resulteert in een uitbreiding van de omvang tot 434 pagi na's tegenover 418 pagi na's in de voorgaande editie. Lezenswaardig als altijd is het door Fred van der Vlugt sa mengestelde hoofdstuk 'Altijd Nieuws'. Verge leken met de vorige editie is dit autojaar boek 45 cent duurder gewoorden (de prijs is nu 22,95). Wie naast mooi kijk- en leesvoer ook een uitgebreid ca talogusgedeelte als naslagwerk op prijs stelt, vindt in dit boek (bijna) alles van zijn- /haar gading. Met het handzame formaat als pluspunt. Autotest 95 De cijfers zijn om van te duizelen. Autotest 95, uitgegeven door Kluwer Voertuigtech niek, is de 26e edite van dit autojaarboek. Het is hiermee het oudste van de grote autojaar boeken. In het 554 pagi na's dikke boekwerk worden 247 modellen van 66 merken onder de loep genomen. Het boek bevat 69 testver slagen en rij-impres- sies, 1000 afbeeldingen waarvan tweederde in kleur. Het gewicht be draagt 1,3 kg. Maar daar is het meeste dan ook mee gezegd. Er zijn nogal wat kleurenfoto's van matige kwaliteit afgedrukt. Opvallend is ook het pijnlijke ni veauverschil in de di verse tekstbijdragen. Ook staan er enkele aperte onjuistheden in het boek, dat verkrijg baar is voor 32,50. Autoboek '95 Stel u wilt iets lezen over Honda, Hyundai, Kia, Lada, Mitsubishi, Saab, Seat, Skoda, Su zuki of Volvo, heeft u dan met Autoboek 95 de juiste keus gedaan?. Nee, driewerf nee! Want samensteller Ted Sluymer besteedt in zijn 610 pagina's dikke jaarboek hoegenaamd geen woord aan deze merken. Het is met Sluymer weer het oude liedje: „wie niet adver teert, wordt doodge zwegen". Alleen komt de argeloze koper hier pas achter als hij of zij de 32,50 die dit boek kost, heeft uitgegeven. Weggegooid geld. De jaarlijkse kalender van autobandenfabrikant Pirelli is weer verschenen. In totaal worden er in Nederland maar 250 genum merde exemplaren in omloop gebracht en daarmee is het een van de meest felbegeerde relatiegeschenken geworden. De kalender is niet te koop; je moet hem krijgen. De samenstellers van de kalender hebben dit jaar de 'vrouw' uit gebeeld in klassieke tijdloze setting. Vier topmodellen hebben het thema 'seizoenen' in beeld gebracht: Nadja Auerman de win ter, Farrah Summerford de lente, Noami Campbell de zomer en Cristy Turlington de herfst. Op de foto: lente '95. Volkswagen heeft zijn camper-programma uitgebreid met twee nieuwe modellen: California Highway en California Exclusive. De California Highway is ontwikkeld op basis van het succesmodel, de California Coach. Hij onderscheidt zich door een omvangrijke re en hoogwaardigere standaarduitrusting plus nieuwe kleuren en stoffen. De California Exclusive is gebaseerd op de Transpor ter met lange wielbasis en is uitgerust met een sanitaire cabine. Deze camper is het topmodel van het California-programma. Met de introductie van deze twee modellen komen de California Tour en de California Club te vervallen. Toyota en het nauw verwante merk Lexus blijven toonaange vend wat betreft de kwaliteit en betrouwbaarheid van hun au tomodellen. Dit blijkt uit het recente kwaliteitsonderzoek van het gezaghebbende Amerikaanse onderzoeksbureau J.D. Po wer. In de 'Initial Quality Study 1994' neemt Lexus de eerste drie plaatsen in, terwijl ook twee andere produkten van Toyota Motor Corporation (TMC), de Camry en Tercel, in de Top-10 staan. Toyo ta en Lexus bezetten samen zelfs zeven van de eerste twaalf plaat sen. Dat met deze uitslag Toyota en Lexus ook de eerste twee plaatsen in het merkenklassement innemen, is niet meer dan lo gisch. Vorig jaar legde de Lexus LS 400 in hetzelfde onderzoek ook al beslag op de toppositie; dit jaar hebben Toyota en Lexus de kwali- teitsvoorsprong op de concurrentie verder vergroot. Het toonaan gevende Amerikaanse blad 'Automotive News' stelde uit de resul taten van J. D. Power een merkenoverzicht samen. Na de Lexus en Toyota volgen Infiniti, Lincoln, Saturn, Mercury, Buick, Mer cedes-Benz, Honda en Nissan. Nissan heeft z'n Primera opnieuw aangepast aan de eisen des tijds. Tot in 1996 de nieuwe Nissan-middenklasser op de weg komt heeft het huidige model de taak om Nissans belangen in het zakensegment te behartigen. Voornaamste wijzigingen betreffen de grille en de ach terkant. Hierdoor oogt de Primera Anno 1995 robuuster, gedistin geerder, aantrekkelijker. iÜ x SS SA SMM 8 - Voorts zijn de motoren gemodificeerd. Als bij zonderheid bezit de Pri mera extra veiligheids voorzieningen en een voor z'n klasse super- uitgebreide diefstalbe veiliging. Ondanks deze verbeteringen zijn de Primera's LX niet in prijs verhoogd. Kopers krijgen dus meer auto voor hetzelfde geld. Alle kwaliteiten die het model popu- u lair maakten, zijn in de verjongde Primera weer aanwezig. Opdat deze Nissan aan de top van de mid denklasse kan blijven mee draaien, is de specificatie van de sedan en hatchback grondig herzien. Bij de ver- nieuwingskuur had Nissan één doel voor ogen: de Primera moet bij de besten in de ho gere middenklasse blij ven behoren. Op veiligheidsgebied was dit model een jaar geleden al up-to-date gemaakt, met onder meer stuurbekrachti ging, beschermingsbal- ken in de deuren en een bestuurdersairbag op aanvraag. Airbag Bij de 1995-uitvoerin- gen is een bestuurder sairbag standaard vanaf de SLX-specificatie. De SE en GT hebben stan daard twee airbags en gordelspanners. Waar de airbag niet standaard is, kan deze worden ge monteerd voor 1500 gul- den extra. ABS is stan daard op de SE en GT. Uiterlijk onderscheidt de nieuwe Primera zich op subtiele wijze van zijn voorgangers door de nieuwe grille, die voortaan op alle Nissan- modellen de aanblik gaat verfraaien. Aan de achterzijde zijn de lich- tunits gewijzigd. Bij de vijfdeurs maakt de ach terzijde nu een kordate indruk door de nieuwe achterlichten en de ach terklep (5e deur) met gentegreerde spoiler. Nieuwe stoffen voor de bekleding van zittingen en portieren verfraaien het interieur. Naast het mooiere meubilair is het compartiment ook anderszins verfijnd. Zo zorgt in de SE een met leer bekleed stuurwiel en de stijlvolle, houten afwerking van de conso le voor een smaakvolle, Brits aandoende ambi ance. Als nieuw veiligheidsas pect hebben alle Prime ra's een gordelvastzet- inrichting. Hiermee kunnen ook alle objec ten (kinderstoeltjes en pakjes) stevig worden vastgezet. Was bij de vo rige Primera-generatie de standaard aircondi tioning een sterk ver koopargument, de nieu we versie gaat voort op deze verkwikkende weg. Behoudens het ba sismodel L is bij alle Pri mera's airco vaste prik. Startonderbreker Als eerste autoprodu cent monteert Nissan nu in alle versies van de nieuwe Primera af-fa- briek een driepunts startonderbreker. Dit in de carrosseriestructuur geïntegreerde systeem omvat een aantal afzon derlijk gemonteerde componenten. Mede hierdoor kan een aspi rant-dief vrijwel onmo gelijk het anti-diefstal systeem ontregelen om er met de auto vandoor te gaan. Met dit complete bevei ligingssysteem, dat kan worden uitgebreid met een alarminstallatie, neemt de nieuwe Pri mera het voortouw in de strijd tegen autodiefstal en -inbraak. Nissan levert de nieuwe Primera in 19 vier- en vijfdeurs uitvoeringen, plus zes (ongewijzigde) Station Wagons. Voor de 'L' en 'LX'-versies van de sedan en hatchback handhaaft Nissan de oude, scherpe prijzen. Voor de overige vier- en vijfdeurs versies gelden geringe prijsverhogin gen van 300 tot 500 gul den. Prijzen Gezien de sterk opge waardeerde uitrusting, inclusief het unieke be veiligingssysteem, biedt de nieuwe Primera nu ontegenzeggelijk meer waar voor z'n geld dan voorheen. De prijzen be ginnen bij 35.995,-. Pech bij winterdag is vaak een optelsom van technische problemen. Al lijkt het of alleen de zwakke dynamo het on gemak veroorzaakt, vaak speelt ook de kwa liteit van de V-snaren van de dynamo, de con ditie van de dynamo zelf of bijvoorbeeld vocht in het ontste kingssysteem een rol bij startproblemen. Wacht met het winter- klaar maken van uw auto niet tot koning Winter heel Nederland in zijn ijzige greep houdt. Maak nu een af spraak met de garage voor de broodnodigde winteronderhouds- beurt. Wie wacht tot het laatst, krijgt wel licht de ijspegel op de neus. Voldoende vorst- beveiliging vraagt om tijdige voorzorg. Gekscherend noemt men anti-vries wel de Haarlemmerolie van het autorijden in de winter. Vrijwel elk ben zinestation en zeker ie dere garage kan con troleren of er nog vol doende antivries in het koelsysteem van uw auto zit. Men bepaalt de soortelijke massa van de koelvloeistof en kan dan simpel aflezen tot hoeveel graden on der nul uw koelsysteem nog vorstbestendig is. In Nederland is door gaans een vorstbeveili- ging tot min 20 graden C. voldoende. Gaat u naar de wintersport in het buitenland, dan is een vorstbescherming tot circa 30 graden on der nul aan te bevelen. Bij moderne auto's met een gesloten koelsys teem biedt de koel vloeistof automatisch voldoende beveiliging tegen nachtvorst. Laat nu het zuurgehal- te van de accucellen meten, evenals de laad- spanning. Vul de vloei stof zonodig bij met ge destilleerd of gedemi- neraliseerd water. De vloeistof moet 1 tot 1,5 cm boven de accupla ten staan. Verwijder eventuele loodsidfaat- aansiag op de polen. Hardnekkige aanslag gaat u met een beetje ammoniak te lijf. Smeer de polen daarna in met zuurvrije vaseli ne. Zet de kabelklem men weer stevig vast. Een zwakke accu Iaat u natuurlijk vervangen. Accu's gaan gemiddeld zo'n vier jaar mee. Dus reken maar uit of uw 'stille kracht' al bijna aan het eind van zijn Latijn is. Bij twijfel vraagt u de garage om de conditie van deze onmisbare energiebron acuut te checken. Be denk voorts dat een set nieuwe bougies wonde ren doet. Wissen en sproeien Ondeugdelijke ruite- wissers kunnen u bij sneeuw, regen en ijzel lelijk parten spelen. Na de voorbij, lange, hete, zomer kunnen de ruite- wisser wel 'ns sterk zijn uitgedroogd. Snel vervangen dan. Probeer nooit sneeuw of ijs op uw ruit met de ruitewissers weg te ve gen. Als de wissers zijn vastgevroren, loopt u gevaar dat de wisser- motor doorbrandt. Dan zijn de sneeuwpoppen pas echt aan het dan sen... Voorspelt Erwin Krol nachtvorst, sneeuw of ijzel? Zet uw ruitewis sers dan los van de voorruit. Vergeet de eventuele achterwisser niet. Zo kunnen ze in ieder geval niet aan de ruit vastvriezen. Bij gladheid wordt er doorgaans gepekeld. De enige mogelijkheid om de voorruit schoon te houden van opspat tend pekelwater en zo hardnekkige aanslag te voorkomen, is veel sproeien en wissen. Daartoe moeten de rui- tesproeiers dus goed functioneren. Contro leer tijdig of de hoe veelheid sproeiwater nog toereikend is. Zo niet: bijvullen. Vergeet daarbij niet ook op nieuw anti-vries aan het sproeiwater tot te voegen. TÏD «UIVMER AUTOV5 VW's nieuwe campers: de California Exclusive (links) en de Califor nia Highway. til Nissan Primera De twee carrosserie varianten vier en vijfdeurs. Met zijn nieuwe grille en gewijzigde bumpers oogt de Nissan Primera nu nog representatiever. Ï4 M

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 25