SCHIEDAM Gebit stuk? Een 'Droomjongen' voor de hele familie Jos Kamphuis'poppen in het voormalige Vinoliagebouw Driemaal is scheepsrecht in café Grote Markt Dromers met lef en daadkracht Een talentvolle leraar en vijf uitdagende zangeressen Kralenatelier 'Studio 8' Tina Turner in Het Filmhuis Circus in café Podium Expositie in De Teerstoof Inloopconcert in Grote Kerk Kerstsamenzang in Grote Kerk In theater De Teerstoof komend weekend Avondmuziek in Dorpskerk Zakelijk bekeken Veringmeier Tandtechniek SCHIEDAM In Het Filmhuis, in gebouw De Teerstoof aan de Nieuw- straat 12, wordt vrijdag 16 december 'Tina, what's love got to do with it' gedraaid. Deze film is gemaakt naar aanleiding van de autobio grafie 'I, Tina' uit 1986. In dit boek neemt de zangeres defi nitief afstand van de man met wie ze aan het begin van haar carrière trouwde. Het levens verhaal van Turner is ver filmd door de Engelse regis seur Brian Gibson. Met de Ike- en Tina-hits als leidraad schept hij een formidabel tijdsbeeld vanaf de ontwape nende inzet van kleine Anna Mae (Tina) bij het spiritual koor in Nutbush, Tenessee tot haar uitputtingsslag om aan de wurggreep van haar echtgenoot te ontkomen. De hoofdrol wordt vertolkt door Angela Bassett. In haar uit beelding van Tina groeit de actrice dermate, dat haar- van het origineel afwijkend uiterlijk- ondergeschikt raakt aan het karakter van de for midabele vrouwenrol. Aanvang: 21.30 uur; Het Filmhuis is geopend vanaf 21.30 uur. Toegang voor do nateurs 5,- (donateur wor den kost 7,50 per seizoen inclusief eerste film). SCHIEDAM Jugglers Clowns- zaterdag 17 december in café Podium aan de Lange Haven 28- een circusact? Nee, achter die naam gaan gewoon vier muzikanten schuil die mooie liedjes spelen. Het kwartet brengt in een geheel eigen uit voering favoriete nummers van sterren als Elvis Costello, John Hiatt en Randy Newman. De vier heren achter Jugglers Clowns- Ron Meerhof (zang/gi taar), Arno van den Wijngaard (gitaar/zang), Marco Beumer (drums) en Aad Hilhorst (con trabas). Aanvang: 22.00 uur; toegang: gratis. SCHIEDAM In Theater De Teerstoof in de Nieuwstraat 12 is tot en met 17 december een expositie te zien van werk van Arnold Rikkers. Hij studeerde aan de Gooise kunstacademie in Laren en kreeg daar onder andere les van Ben Peters en Ton de Kruyk. Rikkers voornamelijk figuratie ve aquarellen vallen op door het zachte kleurgebruik en voorzich tige penseelstreken. De tentoonstelling is te bekijken als er voorstellingen zijn in De Teerstoof, op de vrijdag- en za terdagavonden en zaterdagsmid dags. SCHIEDAM Het laatste in loopconcert van 1994 in de Gro te Kerk wordt gehouden op za terdag 17 december en begint om 15.00 uur. Een vijftal leden van verschillende koren brengt dan eei\ programma van soli en duetten, hoofdzakelijk in de kerstsfeer. De toegang is gratis. SCHIEDAM Als voorproefje voor de kerstdagen brengt Thea ter De Teerstoof zaterdag 17 december de familievoorstellinbg 'De Droomjongen', gespeeld door John de Winter. De Winter is sinds 1984 poppenspeler. Hij heeft een uitstekende techniek en beschikt over een enorm stemmenarsenaal waardoor zijn poppen 'echt tot leven komen'. Hoofdpersoon in 'De Droomjongen' is Jozef. Hij is een enorme dromer én dc lieveling van zijn vader. Hij krijgt alle aandacht en alle kado's. Zijn broers vinden hem maar een verwend kereltje en ze zijn hem liever kwijt dan rijk. Dus verkopen ze hem als een slaaf. Jozer -rdwijnt naar een ver land, maar hij blijft geloven in zijn droom, dat hij ooit koning zal worden. De voorstelling is geschikt voor vijf tot honderd-jarigen. Aan vang: 14.00 uur. Toegang: 7,50. Kaarten reserveren kan bij de Schiedamse Theaterkassa, Brede Marktsteeg 3, telefoonnummer 4269563. De kassa is geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur. In verband met de feestdagen is de kassa gesloten van 23 december tot en met 3 januari. SCHIEDAM De Christe lijke Muziekvereniging 'Har- pe Davids' organiseert zater dag 17 december een kerstsa menzang in de Grote Kerk. Aanvang: 19.30 uur; kerk open vanaf 19.00 uur. Toegang: gratis. Op het pro gramma staan traditionele kerstliederen. Daarnaast zal het harmonie orkest van 'Harpe' onder lei ding van Cees Kramer enkele werken ten gehore brengen waaronder 'The First Noel'. Het kerkkoor 'Groenoord' en 'het Nieuwlandkoor' ver lenen muzikale medewerking aan de samenzang. Het grote orgel wordt bespeeld door Gert van de Schoor. SCHIEDAM In café Grote Markt is het deze week driemaal scheepsrecht. Zowel donderdag als vrijdag en zaterdag is er live muziek gepland in dit etablisse ment. De 15de december treden de 'Sure Shots' aan, vier heren die helemaal vanuit New Castle in Schiedam de beste Engelse rock-a-billy komen presenteren. Ook van Engelse bodem zijn de 'Back Scratchhers' een band die mikt op de blues. Deze formatie tourde al eerder met succes door Duitsland en maakte furore op diverse grote jazz-festivals in eigen land. Tijdens de Kerstmuzieknacht van de horeca, zaterdag de 17de, speelt 'Switch o'Five' in café De Grote Markt een swingend kwartet, dat zich laat inspireren door 'Crowded House'. Donderdag 15 december begint het optreden om 20.00 uur, de overige dagen om 22.00 uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM Dromers met lef en daadkracht, zorgen dik wijls voor de krenten in de pap in een stad. Nathalie Lans en Ernst Posse behoren ontegen zeggelijk tot dit, zelfs in het Schiedamse, zeldzame ras. Met z'n tweeën redden ze eerst een verpauperd historisch pand op de Grote Markt van de onder gang. Nathalie studeerde af in Nederlands en weigerde meteen op zeker te spelen. Zij koos niet voor een vaste baan, maar voor het vrije ondernemerschap. In inmiddels geheel verbouwde, bij na sprookjesachtige, onderko men startte ze 'Freelans Tekst schrijvers' op. Van haar hand zijn tal van spraakmakende pu blicaties die dikwijls de Bran- dersstad, haar historie en haar inwoners tot onderwerp hebben zoals Het Jenever- en onlangs Het Plantageboek. Met de opening van 'Possepost' in hetzelfde pand op een steen worp afstand van het oude stad huis, werd Ernst's droom verwe zenlijkt. Onder toeziend oog van een legioen engeltjes en cheru bijntjes verkoopt hij daar allerlei nostalgische artikelen voorna melijk in de schrijfwarensfeer van romantische poëzieplaatjes tot lieve agenda's en opschrijf boekjes en ouderwetse karton nen aankleedpoppen. Met de kerst op komst is het assorti ment uitgebreid met een verza meling onalledaagse wenskaar ten. Opvallend in 'Possepost' is ook de collectie 'Schiedam-souve- niers' in de brede zin van het woord van prenten tot kalenders en tinnen molentjes. „Ik vond dat een gat in de markt, dat dringend opgevuld moest worden." verklaart de 'absolute nieuwkomer' in plaat selijke middenstandskringen. „De VVV en de musea verkopen wel wat dingetjes, maar een com pleet overzicht van het aanbod vind je nog nergens. Ik heb na tuurlijk nog niet alles, maar wel veel. En ik blijf speuren naar nieuwe 'Brandersstad-curiositei- ten'. Op dat gebied wil ik echt de grootste worden omdat ik- en daar durf ik rond voor uit te komen- echt een fan ben van Schiedam." 'Possepost' is voorlopig geopend op donderdag (ook de koop avond), vrijdag en zaterdag vanaf 10.00 uur. Klanten kun nen er rustig rondsnuffelen des gewenst onder het genot van een kop thee of koffie. SCHIEDAM Barbie zou minachtend haar welgevorm de neusje optrekken voor de poppen van Jos Kamphuis. Die kunnen dan ook niet bo gen op de ideale maten zoals hun Amerikaanse zusje. De plastic droomvrouw belandt echter vroeg-of-laat onherroe pelijk bij de vuilnisbak of ver geten ergens onderin een kast. Jos' geesteskinderen daaren tegen bezitten in hun mollig heid die ze zo onbevangen eta leren, een soort stabiele schoonheid. Hoe verschillend van leeftijd ook, het zijn aard se oermoeders die alleen maar baat hebben bij het klimmen der jaren. Jos Kamphuis is inmiddels ruim een jaar al vaste hulpkracht van Loes Ham en Peter Visscher die samen 'Diezijner' runnen, het decoratelier dat ondermeer ook de aankleding van de gemeente lijke nieuwjaarsreceptie in de Korenbeurs verzorgt. In het sfeervolle onderkomen waarin dit bedrijf is gevestigd- op de hoek van de Schoolstraat en de Nieuwe Haven helemaal in de nok van het voormalige Vinolia gebouw- is van zaterdag 17 tot en met vrijdag 23 december een tentoonstelling te zien met pop pen van de Rotterdamse van ori gine. Het is een sprookjesachtige omgeving waarin haar weeledri- ge Eva's uitstekend tot hun recht komen. Bemoederen Zoals de meeste meisjes, was Jos Kamphuis als kind al dol op poppen. Haar sexegenootjes plachten hun favoriete speelgoed echter te bemoederen; zij maakte er jurken, pakjes en hoedjes voor. Die creatieve inslag viel niet echt lekker thuis. 'Kind lees toch gewoon een boek,' probeer den haar ouders- die inmiddels met het hele gezin naar Zuid Afrika waren verhuisd- haar in de richting van een maatschap pelijk wat lucratiever carrière te sturen. Die goedbedoelde 'zachte dwang' was de reden van Jos' definitieve terugkeer naar haar geboorteland. „Zuid Afrika was prachtig kwa natuur en ik had er toch een beetje wortel geschoten, maar ik wilde de vrijheid. Ik ging voor een korte vakantie naar Rotterdam en bleef er. Ik had mijn typediploma dus de zeker heid, dat ik meteen aan de slag kon. Door een gelukkig toeval kwam ik bij de etalage-afdeling van de Bijenkorf terecht; precies in mijn straatje. Toendertijd mocht je daar heel zelfstandig werken. Ik meldde me aan op de avondopleiding van de Kunsta cademie en had eindelijk mijn draai gevonden." Hoe tevreden ook, Jos was een vreemde eend in de bijt in de broedplaats van jong aanstor mend artistiek talent in die da gen. Tuttig Het was begin zestiger jaren, de tijd van ban-de-bom, vrijheid, blijheid én de afbraak van oude waarden. „Die poppen van mij, dat kon toen natuurlijk eigenlijk niet. Zeker op de Kunstacade mie moest je werken met strakke vormen. Het was in om brons-te gieten of iets met polyester te doen. Mijn gefröbel met kantjes en kraaltjes werd vreselijk tuttig gevonden. Dat was geen kunst uiting maar een leuke hobby voor huisvrouwen." Bijna ver- 'baasd, met een ontwapenende eerlijkheid ontkent Jos na enig nadenken, dat het toch wel lef is voor een net twintigjarige om je nek uit te steken in zo'n flitsend milieu. „Nee ik zou mezelf geen dwarsligger willen noemen. Ik ben eerder meegaand. Mijn bloed kruipt alleen altijd waar het niet gaan kan. Het frutselen, die karakters van mijn poppen: het zit allemaal in me en moet eruit. Zelfs als ik zou willen, kon ik daar nog niet omheen." Stoer Voor Jos was het niet weggelegd om mee te draaien in het culture le circuit van galerieën, exposi ties en vernissages. Als poppen- maakster hoorde ze op beurzen en ook daar was ze een buiten beentje. „Aanvankelijk was het niet zo simpel. Daar zat ik tussen al die tafels vol replica's nage maakt met malletjes. Dat geëikte werk kan heel mooi zijn, maar wordt vooral aangeschaft als in vestering. Het gaat om de an- tiekwaarde bijvoorbeeld. Bij mij zijn poppen geen handel. Ze zijn bedoeld om neer te zetten en van te genieten, omdat je er iets in herkent." Langzaam maar zeker lukte het Jos Kamphuis toch haar draai te vinden. Haar werk werd steeds populairder in be paalde kringen én haar cursus sen liepen als een trein. „Ik vind het leuk om mijn kennis over te dragen. Ik ben echt niet bang om mijn recept, zal ik maar zeggen, uit de doeken te doen. Die angst, dat mensen de kunst af kunnen kijken, vind ik zo zielig. Wil je goed werk maken, dan moet je toch je hart en ziel erin leggen en dat valt niet na te apen." Enkele jaren geleden kreeg Jos ineens de terugslag van al het roeien tegen de stroom op. Ze stortte in, haar gezin viel uit el kaar en ze gaf zelfs haar atelier op. Bij Diezijner kreeg ze letter lijk en figuurlijk de ruimte om ook in creatief opzicht weer overeind te krabbelen. Met om haar korte krulletje een noncha lante sjaal geknoopt, het liefst gekleed in een grote overall of slorige schort en stoere laarzen lijkt ze ook wonderwel te passen in de immense ruimte waar altijd in het groot gedacht en gewerkt wordt. „Ik hoor wel meer dat ik overkom als een echte rouw- douw. Ik denk dat ik van binnen heel tierelantijnig ben. Het zijn ook dikwijls juist de kleinste din gen die me inspireren,, een stukje kant, een herfstblaadje. Het gaat bij mijn poppen dan ook niet om de buitenkant, maar om het ka rakter. Ze zijn gemaakt van klei. dus hard materiaal. Ze zijn niet om te aaien, maar als je naar ze kijkt, dan zie je iets zachts en knuffeligs. Die emotie daar draait het om." De tentoonstelling bij Diezijner op de hoek Schoolstraat/Nieu we Haven is te bezichtigen van zaterdag 17 tot en met vrijdag 23 december tussen 10.00 en 17.00 uur. Informatie (ook over de curssussen van Jos Kamphuis) is te verkrijgen via telefoonnum mer 4737964. ne was zich zelf totaal niet be wust van enig cabarettalent. Het waren zijn vrienden die hem overhaalden 'het eens te proberen'. Zijn eerste poging leverde hem meteen de eerste prijs van het Amsterdams Kleinkunstfestival op. 'Pendelen', waarmee Reinder van der Naait vrijdagavond in De Teerstoof staat, is zijn tweede avondvullende programma. De voorstelling is er een van dwaze verhalen en bizarre situaties. Reïncarnatie, babyfoons, ont ploffende sterren: niets is Van der Naait te dol. Hij heeft ook maar één ding voor ogen: zijn publiek amuseren met verbale en fysieke slapstick. Goud 'Welcome to the game' zater dag 17 december in De Teer stoof, is een avondje puur genie ten van vijf fantastische vrou wenstemmen. Het quintet 'No place for Jennifer' won in '88 het Close Harmony Concours in Pa- radiso en sleepte vorig jaar goud in de wacht bij de International Choir Competition in Boeda pest. Deze enige vrouwelijke a- capella groep, bestaande uit een driekoppig middenveld met een- hoge sopraan in de spits en een 'vrouwentenor' als offensieve achterhoede, vormt een uitda ging voor de hedendaagse close- harmony. Het vijftal brengt eigen composities en interpreta ties van bestaande stukken van Piazzolla tot The Eurythmics. Het publiek staat een swingend muzikaal festijn van hoog ni veau te wachten. Beide voorstellingen in De Teer stoof beginnen om 20.30 uur. Kaarten kosten 18,-; pas: 15,- Reserveren kan bij de Schie damse Theaterkassa aan de Bre de Marktsteeg 3, telefoonnum mer 4269563. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met za terdag tussen 10.00 en 16.00 uur. In verband met de feestdagen is de Theaterkassa gesloten van 23 december tot en met 3 januari. SCHIEDAM In de Dorps kerk aan het Noordeinde in Ke- thel staat zondag 18 december weer een concert uit de serie 'Avondmuziek' op het program ma. Vanaf 19.00 uur zal het Haags Kleinkoor onder leiding van Hans Jansen bekende Christ mas carols ten gehore brengen. De toegang is gratis. voor de Olympische Spelen." Vanwege het groeiend succes be sloten Nelleke en haar echtge noot Hilbert een atelier op te zetten. Aan de Lange Haven ver kopen ze nu meer dan 5000 ver schillende materialen voor het vervaardigen van sieraden. „Mensen kunnen hier dus mate riaal uitzoeken en het sieraad door mij laten maken, maar ik geef ook cursussen. De deelne mers breng ik verschillende tech nieken bij voor het vervaardigen van elegante sieraden van leer, kralen of bijvoorbeeld Swarovs- ki kristal," aldus Nelleke. 'Studio 8' is geopend van maan dag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 16.00 uur. Informatie over de cursussen via telefoon nummer 4731953. SCHIEDAM Het 'laatste theaterweekend van het jaar' in De Teerstoof zit vol verras singen. Reinder van der Naait- vrijdag 16 december in Schiedam- is afkomstig uit de rangen van wiskundeleraren en automatiseringsdeskundi gen. De Groninger van origi- SCHIEDAM In een histo risch pandje aan de Lange Ha ven 20 zit het prachtige atelier van Nelleke Kalfsbeek, ont werpster van sieraden in alle ge wenste vormen en maten van de meest uiteenlopende materialen. In 'Studio 8' zet Nelleke haar 'uit de hand gelopen hobby' voort die haar in de loop der jaren al menig unieke opdracht heeft bezorgd. „Ik ben begonnen met het ont werpen en maken van sieraden als hobby thuis voornamelijk voor vrienden en bekenden, maar al gauw kwamen daar op drachten uit voort zoals het ver vaardigen van relatiegeschenk Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven/131 Telefoon 010-4261417 Zaterdags volae'ns afspraak John de Winter (foto Pan Sok) bü-1443 -WOENSDAG 14 DECEMBER 1994 De stabiele schoonheid van aardse oermoeders Nelleke Kalfsbeek Ersnt Posse: „Ik ben eigenlijk niet zo'n prater, méér een doener" No place for Jennifer (foto: Feije Oosterhof) Jos Kamphuis: „Ik denk dat ik van binnen heel tierelantijnig ben

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 21