ALGEMEEN Getekend voor het leven: Dennis, Paul, Alberto en Vincent 'Ako verliezer' Matsier te gast op Hogeschool No wonder: uitwisseling van twee dansgroepen Lebbis en Jansen jakkeren in 60 minuten door 1994 bij NS in decembermaand Kindervoordeel Stef Bos in JVuur' 50-1001 Getekend voor het leven, dat zijn de vier jongens die centraal staan in de Sire Vuurwerkcam pagne '94/'95 die onlangs werd gelanceerd in he Amstel Hotel te Amsterdam. Dennis (16), Alber to (31), Vincent (19) en Paul (15) laten op indringende wijze zien wat de gevolgen kunnen zijn van het stunten met vuur werk. Dennis verloor zijn linke roog, Alberto zijn rechterhand, Vincent mist een aantal vingers en Paul's linkerbeen heeft zware littekens. Vanaf begin december zijn ze te zien op TV, honderden billboards, mupi's, stationspos ters, in tijdschriften en kranten. De slogan luidt, evenals vorig jaar: 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt'. De vuurwerkcampagne '94/'95 is een initiatief van Sire en de Stichting Consument en Veilig heid. Doel is jongeren in de leef tijd van 6-24 jaar te waarschu wen voor het stunten met vuur werk. Frank Eijken, bestuurslid van Sire; 'Vanwege de goede reacties op de campagne van vorig jaar staan ook dit jaar échte slachtoffers centraal. Bo vendien is de confronterende opzet gehandhaafd. Uit onder zoek is immers gebleken dat de 'harde' boodschap goed over- komt. Omdat men soms dacht dat de foto's getruceerd waren, hebben we de jongens dit jaar zoveel mogelijk in hun eigen omgeving laten poseren. Dit be nadrukt de realiteit van de situ atie'. Dodelijke ongelukken Door een uitgebreide reclame- -campagne en aandacht voor het stunten met vuurwerk op TV, radio, kranten en tijdschrif ten hoopt Sire dat het aantal slachtoffers evenals vorig jaar, verder omlaag gebracht kan worden. Cees Meijer, Stichting Consu ment en Veiligheid hierover; 'Vorig jaar vielen er voor het eerst minder slachtoffers, maar we praten nog steeds over 1.800 ongelukken, waarvan 50 met zeer ernstig letsel. Bovendien is het schrikbarend dat 15% van de ongevallen plaatsvindt bij jonge kinderen tussen de 6 en 9jaar. Het zijn meestal jongens die het slachtoffer worden van een vuurwerkongeluk, zo'n 90%. Vorig jaar is overigens voor het eerst een dodelijk slachtoffer gevallen en in no vember van dit jaar kwam een jongen om door een vuurwerk- bom. De hoofdrolspelers In de campagne '94/'95 funge ren vier nieuwe hoofdrolspelers. Zij hebben gereageerd op een oproep in de landelijke dagbla den en verlenen geheel belange loos hun medewerking aan de campagne. Alberto: 'Misschien kan ik voorkomen dat het ande ren overkomt, door te laten zien wat de gevolgen kunnen zijn'. Dennis vult aan: 'Toen ik de campagne van vorig jaar zag, zei ik 'dat is hun eigen schuld, ze zijn stom geweest'. Ik dacht dat het bij mij wél goed zou gaan. Mooi niet dus. En daar wil ik voor waarschuwen'. De reclamecampagne bestaat uit een aangrijpende TVcom- mercial waarin Alberto zijn ver haal vertelt. Vanaf half decem ber is Alberto samen met Den nis, Vincent en Paul te zien op 600 billboards, 3.200 mupi's, 600 stations-affiches, 25.000 (school )posters en 100.000 gra tis postcards. De drie radiocom mercials en de posters in het Surinaams, Arabisch en Turks zijn gelijk aan die van vorig jaar. Stanley Menzo De bekende PSV-doelman Stan ley Menzo is dit jaar nauw bij de Vuurwerkcampagne betrokken. Op het voetbalveld heeft hij ge zien wat de'gevolgen kunnen zijn van het onvoorzichtig om gaan met vuurwerk. Hij zal zich voornamelijk inzetten om aan dacht te krijgen voor de cam pagne in sport- en voetbalbla den en sportrubrieken op televi sie en radio. Stanley: 'Jongens in de leeftijd van de doelgroep houden van voetbal en kennen mij wel. Wellicht dat ik ze kan bereiken'. In samenwerking met HALT, Een waar spervuur van vragen en kritiek overviel burgemees ter Vleggeert van Spijkenisse bij de bespreking van het nieuwste VINEX-rapport in de Regioraad. Vleggeert heeft, als lid van het Dage lijks Bestuur van de stadsre gio, de onderhandelingen met de rijksoverheid over het zo genaamde VINEX-akkoord geleid waarmee de regio zich verplicht om tot het jaar 2000 zo'n 53.000 nieuwe woningen te bouwen. Het is de bedoe ling dat het rijk hieraan een bijdrage van 290 miljoen eul- den levert. Dit is eB niet toereikend om de kosten te dekken. Uit de laatste berekeningen van het Dagelijks Bestuur blijkt dat er een bedrag van 150 miljoen resteert dat door de regioge meenten zal moeten worden be taald. Bovendien is in de plan nen sprake van bijkomende kos ten, bijvoorbeeld voor de aanleg van wegennetten of de verzor ging van groen en openbaar ver voer, waardoor gemeenten per te bouwen woning nog eens een extra bedrag van 2500 gulden op tafel moeten leggen. Met name enkele vertegenwoordigers uit de kleinere gemeenten waarin grootschalige nieuwbouwwijken zijn gepland, zoals de gemeente Barendrecht, reageerden hierop nogal geschrokken. Andere raadsleden, waaronder Groen Links-wethouder de Leede uit Schiedam en de heer Sitton van de ONS uit Spijkenisse, zijn bang dat de extra bijdragen per woning vooral een nadelig effect zullen blijken te hebben voor de sociale woningbouw. In de VINEX-plannen ging men er namelijk tot nu toe van uit dat 30% van de geplande woningen goedkoop gebouwd wordt, dus toegankelijk voor mensen uit de lagere inkomensgroepen. De nieuwste berekeningen zorgen er echter voor dat het veel aantrek kelijker wordt om woningen in de duurdere categorieën te bou wen, omdat die meer opbrengen. De kritiek van de regioraadsle den was overigens niet alleen ge richt op de financiële berekenin gen. Er werden ook kanttekenin gen geplaatst bij enkele inhoude lijke, en volgens het Dagelijks Bestuur 'bescheiden' bijstellin gen van de plannen. Zo wenste burgemeester van de Wouw uit Barendrecht toch wel wat meer uitleg over het feit dat in de nieuwe plannen opeens een norm van 38 woningen per hec tare grond wordt gehanteerd, terwijl men tot nu toe was uitge gaan van 32 woningen per hecta re. Concreet betekent dit bij voorbeeld voor de lokatie Smits- hoek dat er ineens meer dan 3.000 woningen bij gaan komen. De burgemeester verbaasde zich er bovendien ook over dat de lokatie plotseling als winstge vend wordt aangemerkt, terwijl deze tot voor kort juist nog ver liesgevend leek te zijn. Genoeg vragen dus, die snel en voldoende beantwoord moeten worden voordat de regioge meenten begin volgend jaar het uitvoeringsconvenant voor de bouw met de rijksoverheid on dertekenen. Onduidelijkheid zou er in het ergste geval toe kunnen leiden dat een gemeente weigert haar handtekening te zetten. Verschillende raadsleden vroe gen zich hardop af wat er nog van alle plannen overblijft mocht dit laatste het geval zijn. Met het oog hierop stelde Onder de Linden uit Krimpen aan den IJssel dan ook voor dat het mis schien beter is het nu bepaalde financiële tekort op te vangen binnen de regiobegroting. De bespreking van het rapport had plaats op 7 december. Vleg geert zag echter geen kans om direct op alle vragen te reageren. Beantwoording zal daarom zo snel mogelijk schriftelijk volgen, na overleg met de portefeuille houders van VINEX en ruimte lijke ordening. die een speciale Vuurwerkkrant heeft vervaardigd, worden pos ters van de campagne onder bij na alle basisscholen verspreid. Voor de brugklassen van het voortgezet onderwijs is net als vorig jaar een lesbrief ontwik keld, die samen met de krant en enkele posters naar zo'n 1.000 middelbare scholen is verstuurd. 15 miljoen kilo illegaal vuurwerk Vorig jaar werd er circa 5 mil joen kilo legaal vuurwerk ver kocht, dat een waarde vertegen woordigt van 40 miljoen gulden. Ongeveer 30%, 12 miljoen gul den, kan hierbij worden opge teld voor illegaal vuurwerk, zo als strijkers. De Sire Vuurwerkcampagne komt tot stand door de belange loze medewerking van een groot aantal organisaties. De reclame campagne is ontwikkeld door ARVH Alto en de public rela tions is in handen van Winkel man van Hessen. Voorts wer ken onder meer mee: fotogra fen, produktiebedrijven, adver teerders, omroepen, stripteke naars en gemeenten. De SKVR-Dansschool decem ber presenteert op 23 in samen werking met Stichting Crea uit Amsterdam de dansvoorstelling Wissel 2; No wonder in het Bi bliotheektheater. 3D&T (3 di mensies en tijd) uit Rotterdam en CNIQ (Compagnie n'Impor- te Qui) uit Amsterdam, de twee amateurdansgroepen van deze organisaties, zijn voor deze voorstelling een samenwerking aangegaan. De voorstelling bestaat uit vier choreografieën. Dancing apart together en Verhoudingsgewijs zijn stukken van 3D&T leidster Johanne Leemans. De laatste choreografie (op muziek van Pergolesi's tabat mater) gaat over hoe mensen elkaar beïn vloeden in negatieve en positieve zin. In gesprekken met de dan sers zijn de karakters van de dansers uitgesponnen en is het bewegingsmateriaal naar de per sonages vertaald. Dancing apart together is een swingend, jazzy stuk, gebaseerd op de individua liteit van een houseparty. CNIQ presenteert tijdens de voorstel ling zogenaamde Sunsetcyclus, bestaande uit drie stukken van Sanne van de Put. Sunset is ge baseerd op de moderne dans- techniek en improvisaties van de dansers. Speciaal programmaonderdeel is No Wonder van choreografen Harijono Roebana en Andrea Leine. Dit stuk wordt door beide groepen in een duetvorm ge danst, een voor en een na de pauze. Niet alleen vanwege het naar voren gehaalde bruidspaar tje aan het eind van de choreo grafie, vormt het een stempel op de verbintenis tussen de twee groepen. Zowel 3D&T als CNIQ zijn reeds jaren bezig met het maken van hun eigen dansrepertoire en hebben hun sporen in de ama- teurdanswereld inmiddels ruim verdiend. De groepen gaan in 1995 verder met een gezamenlij ke nieuwe choreografie: Chan ger! in nieuw programma geti teld Cocktail. Hun samenwer king zorgt voor een nieuwe inm- puls voor beide groepen. Het project is een initiatief van het Landelijk Centrum voor Ama teurs (LCA) en bedoeld om amateurdansgroepen gezamen lijk hun eigen theatercircuit op te laten bouwen. Stef Bos, winnaar van de prestigieuze Pall Mall Ex portprijs 1993, komt met een geheel nieuw programma dat, net als zijn zojuist ver schenen CD, de titel draagt: 'Vuur'. Hij zingt liedjes met zinnen die mensen zullen ra ken, hen een blij gevoel/uilen geven of hen troost kunnen schenken. De veelzijdige Stef Bos (com ponist, tekstschrijver, toneel speler, cabaretier, vertaler) heeft grote bekendheid ge kregen als zanger/tekstdich ter van prachtige Neder landstalige nummers als 'Papa' en 'Radio'. Hij heeft in korte tijd een aantal CD's op zijn naam gebracht, waar onder Is Dit Nu Later 1990), inmiddels goed voor een dub bele platina plaat en onder scheiden met een 'Edison' en Tussen de Liefde en de Leeg te (1992). Naast zijn theater programma's, waarin hij eigen werk zingt, speelde hij een aantal toneelprodukties en was hij één van de makers van het satirische radiopro gramma van de BRT 'De Ochtendploeg'. Hij schreef ook nummers voor andere, o.a. voor CLOUSEAU en hij vertaalde voor het Konink lijk Ballet van Vlaanderen de liedteksten van musicals als Anatevka en Man van La Mancha. Theater Zuidplein, 17 december 1994 Voor een kind is december de leukste en spannendste maand van het jaar. Want december is een echte ca- deautjesmaand. NS wil niet bij Sinterklaas en de Kerst man achterblijven en pakt uit met gratis Railrunners voor kinderen van 4 t/tn II jaar. Gedurende de hele maand december kunnen de kids on beperkt reizen door heel Ne derland. De NS maakt de dure kerst maand op deze manier wat minder kostbaar. Een vol wassen begeleider (19 jaar en ouder) mag maar liefst drie Railrunners meenemen. De kleintjes kunnen in december ook met een studerende broer of zus in het bezit van en OV-studentenkaart, meer eizen. In de laatste maand van het jaar is het wel heel aantrekke lijk om de kinderen mee te nemen als u op stap gaat. Naar opa en oma, de dieren tuin of gewoon op visite bij familie die nou niet direct om de hoek woont. Bovendien vinden kinderen een treinreis vaak een hele belevenis, ter wijl een lange autorit al snel vervelend voor ze wordt. In de maand december is het kinderkaartje Railrunner, dat normaal f. 2.50 kost, gra tis bij het loket af te halen. Als extra verrassing krijgen de kleintjes er nog een leuke Railrunner-prentbriefkaart bij cadeau. Met deze actie wil NS het Railrunner-kaartje nog eens extra onder de aan dacht brengen. Railrunner is inmiddels heel populair on der de kleine NS-klanten en hun ouders. Jaarlijks pakken meer dan 2 miljoen kinderen de trein, vooral tijdens de schoolvakanties. Wat kunnen we zeggen over het oudejaarsprogramma 'Lebbis en Jansen jakkeren in 60 munuten door 1994'° Niets. Alsof wij nu al het nieuws zouden kennen. Natuurlijk, wordt ruim een uur harde, snelle grappen over het afgelopen jaar. Voor de achtste maal alweer. Twee voorstellingen per avond. Een citaat dan maar. Uit de Volkskrant: soms lijkt het of ze tijdens de voorstelling nog niet precies weten wat ze gaan doen. Maar de flair van zelfverzeker heid, die soms aan zelfoverschatting grenst is ontwapenend. Ze draaien in een hoog tempo hun grappen af. En aan een boom zo volbeladen, neemt men die paar rotte pruimen voorlief. Dat waren de afgelopen vier jaar. 1994 is 1994. Theater Zuidplein, Rotterdam, 15 december ROTTERDAM - Nicolaas Matsier, de schrijver die tij dens de inmiddels beruchte uitzending van Sonja Barend de Ako literatuurprijs door zijn vingers zag glippen, ziet de toekomst van het boek somber in. „Het vermogen om van literatuur kennis te nemen is beroerder dan ooit". Hij was afgelopen week te gast bij de sectie Nederlands van de Hoge School Rotterdam en Omstreken in het Karei Doormanhof. De schrijver werd geïnterviewd in het ka der van hedendaagse litera tuur door een forum van twee studenten; Marlies van Noort en Stephan Radder. Alhoewel het forum in alle toon aarden zweeg over de AKO prijs, begon de schrijver er zelf over. Matsier had zich vooral verbaasd over de wijze waarop de schrijvende pers zich op de affaire had gestord. „De pers is een broedplaats van de litera tuur. Ze doet zich ongetwijfelt tekort door de uitzending zo be langrijk te vinden". Matsier leek somber gestemd over de toe komst van het boek. Tot zijn tegenwoordig een leidraad nodig heeft om zijn weg te vinden in het doolhof van uitgaven, drukt de top tien een te sterke stempel op de literaire aandacht. Prach tige boeken zijn binnen twee we ken verdwenen. Matsier, ooit re dacteur bij uitgeverij De Bezige Bij, kreeg vervolgens uit het pu bliek de vraag, wat dan zijn bij drage was geweest aan de heden daagse literatuur. „Ik heb een hoop boeken ongeschreven gela ten", antwoordde hij. In zijn laatste boek, Gesloten Huis, gaat de schrijver, na de dood van zijn moeder, terug naar zijn ouderlijk huis in de Vruchtenbuurt van Den Haag. Bij het opruimen van haar spul len komen de herinneringen aan zijn jeugd weer boven. „Het zijn niet de mensen maar de dingen die de herinneringen oproepen", legde hij uit. Daarom had hij het brievenbord van Samuel van foto leunis verlinde Hoogstraten gekozen als om slag. Het is een bedriegertje, een schilderij dat de bedoeling heeft ergenis ziet hij het aandeel van literatuur in het leven van de mensen teruglopen. De televisie wees hij aan als een van de boos doeners. „De aandachtsboog, die is vereist om kennis te nemen van de gedachtegang van een kunstwerk, wordt zo kort dat bijna niets meer mogelijk is", preekte hij terwijl de zaal braaf meeknikte. Foute boekhandeltoptien Verder stoort Matsier zich sterk aan de Top Tien die in veel boekhandels gangbaar zijn. Er wordt, volgens hem, teveel pulp op de markt gebracht. Hoewel hij kan begrijpen dat de lezer een echt te lijken. De voorwer pen op het brievenbord, onder meer een schaar, scheerkwast en een kam, was hij ook op andere bedriegertje van de schilder te gengekomen. „We mogen aan nemen dat het zijn persoonlijke bezittingen waren. Dat betekent dat hij zijn autobiografie heeft geschilderd". Het Duitse Blaricum Matsier zelf leek gekomen om een boekje open te doen over het schrijversschap. „Het is minder planmatig en intellectueel als men placht te denken", begon hij zijn korte lezing. „Het heeft meer weg om met het afval van de staat iets op te bouwen". Ge sloten Huis kreeg vorm in een lege atelierwoning van een kun stenaarsplaatsje bij Bremen, 'het Duitse Blaricum', aldus Matsier. In het isolement van het kunste naarsdorp was hij elke morgen om zes uur opgestaan om zijn paar uur durende schrijftaak op te vatten. „Je moet doen alsof er iets op het spel staat. Anders geloof je er zelf niet meer in". Studenten, verenigd in een cultu rele commissie, zagen het optre den van Matsier als een mogelij ke eerste stap voor de Hoge School om zich duidelijker te profileren door literaire activitei ten. Volgens het bestuur kan daar echter geen sprake van zijn. „We zullen dergelijke activitei ten ondersteunen maar het wordt geen beleid", aldus sectie leider J. Smits. Wel zal de sectie Nederlands waarschijnlijk vol gend jaar een drietal cursussen starten voor 50 plussers, op het gebied van poezie, literatuur en informatief schrijven. door MARK KIVIT foto THEO MEIJER Bijgestelde bouwplannen zaaien onrust onder regiogemeenten door IRENE VERINGMEIER De burgemeester van Spijkenisse foto FRANS BLANKER

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 25