Chrysler Neon is World Car 1994 Volkswagen Golf VR6 Syncro: weergaloze prestaties Sportieve Kia bij Autobedrijf Pelicar Peugeot 'Sélecté: zo goed als nieuw Drie dagen hoge korting bij Q8 Chrysler levert China 700 Voyagers TNO test bij Delft Zelf racen op Zandvoort Saab met drieliter V6-motor Engeland bakermat voor steeds meer Toyota's Topmodel in compact-klasse begin 1995 te koop WOENSDAG 14 DECEMBER 1994 50-461 Een internationale jury van autobladen heeft de Chrysler Neon uitgeroepen tot 'World Car 1994'. Tweede werd de Ford Mondeo, ter wijl de Toyota Celïca beslag legde op de der de plaats. Sergio Favia del Core, hoofdredakteur van het organiserende Ita liaanse autoblad 'Mo tor' overhandigde de prijs voor de 'World Car 1994' aan Chrysler-top- man Robert Eaton. Hij roemde namens de jury het internationale ka rakter van de Neon en z'n opmerkelijke sty ling. De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladenpostbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Jelefoon: 070-3190254, Fax: 070-3952669. Op 15,16 en 17 december a.s. stunt Q8 tijdelijk met de benzine prijzen. Met een unieke kortingsaktie krijgt iedere automobi list die dagen onder het motto 'Q8 Crazy Sales' zomaar een dub beltje korting op elke liter brandstof die wordt getankt. Deze korting wordt alleen gegeven op de drie Crazy Sales dagen en geldt voor alle brandstoffen, inclusief diesel en autogas. Met een volle tank kunnen de 'Q8 Crazy Sales' bij een personen auto al gauw een pure winst opleveren van zo'n 5 gulden per keer. Een grotere tank betekent natuurlijk nog meer benzine en dus nog meer extra kilometers voor hetzelfde bedrag. Een prima voor deeltje in de vaak toch al zo'n dure decembermaand. Het Q8 electronische spaarsysteem loopt tijdens de Crazy Sales dagen natuurlijk gewoon door. En ook in het nieuwe jaar zullen automobilisten met regelmaat worden geconfronteerd met spraakmakende akties die tanken bij Q8 extra aantrekkelijk ma ken. Tijd dus, om snel bij Q8 binnen te rijden. U herkent het station die aan deze unieke kortingsaktie deelneemt aan het levensgrote 'Q8 Crazy Sales' bord bij de ingang van het Q8-station aan de Nieuwe Damlaan. Corporation en de Chinese regering zijn het eens geworden over de levering van 700 Voyagers. Het is voor de derde keer op rij dat de Chinese regering een groot aantal Chryslers afneemt. De auto's worden in het eerste kwartaal van 1995 afgeleverd. De Chinese economie groeit sneller dan verwacht. Er bestaat een grote behoefte aan transportmiddelen. Zowel voor mensen als materieel. De 700 Voyagers moeten in deze behoefte voor zien. Volgens de wens van de Chinezen worden de auto's spe ciaal uitgerust met een automatische transmissie, airconditio ning, twee extra passagiersbanken plus een uitgebreide stereo installatie. Eind november zijn op de route tussen Delft-Zuid en de Van Brienenoordbrug testritten verreden in het kader van het onderzoeksproject ROSES. Dit project is gericht op het vergro ten van de verkeersveiligheid op snelwegen. Hierbij zijn drie instituten van TNO uit Delft betrokken. Bij dit onderzoeksproject worden de langs de route gemeten om standigheden omgezet in waarschuwingen voor de auto's die on derweg zijn. De bestuurders weten dan op tijd wat hen op de ko mende kilometers te wachten staat en hoe ze hun rijgedrag hier aan eventueel moeten aanpassen. ROSES (de afkorting staat voor ROad Safety Enhancement Sys tem) maakt deel uit van DRIVE II, een onderzoekprogramma van de Europese Unie. ROSES is bedoeld om uiteindelijk te komen tot het opzetten van een geïntegreerd weer-, weg- en verkeersmo- nitoringsysteem. Sensoren Langs de route tussen Delft-Zuid en de Van Brienenoordbrug zijn sensoren geplaatst, die verkeers-, wegdek- en weercondities meten. De gemeten gegevens worden verzameld in het ROSES Central Monitoring System (RCMS). De testvoertuigen zijn ook uitgerust met sensoren, die lokale weers- en wegdekcondities meten en via zenders doorgeven aan het RCMS. Met de komst van de Golf VR6 syncro ver rijkt Volkswagen zijn modeliijn met een spor tief topmodel. Met een VR6-motor in het voor onder en z'n door de trucendoos met visco- koppeiing geregisseer de syncro-aandrijving staat deze gespierde Golf borg voor weerga loze prestaties. Hij combineert de kracht van een zescilinder met de voordelen van vierwielaandrijving. Marktintroductie van de Golf VR6 syncro staat voor Nederland gepland in januari 1995. In de machinekamer van de jongste telg uit VWs syncro-familie staat de bekende VR6- motor uit de VW Corra- do gemonteerd. Deze compacte ('VR' ver wijst naar de vorm van het motorblok dat het midden houdt tussen een V-motor en een lijnmotor) krachtbron zorgt voor optrekken vanuit stilstand tot 100 km/u in 7,5 sec. Als top noteert de Golf VR6 syncro 225 km/u. Motoriek Dat deze motorische topprestaties van de 2861 cm3 grote zescilin der tot een gedreven motoriek leiden, laat zich raden. Temeer daar de VR6 syncro ook beschikt over de beken de vierwielaandrij ving, die, zoals in de Golf syncro en de Pas sat syncro, via een vis- co-koppeling voortdu rend zorgt voor een va riabele krachtverde ling tussen voor- en achteras. Hierbij krij gen de wielen met de meeste grip ook de meeste Newtonmeters toegediend om de auto op gang te houden. Al dus kan de chauffeur bij iedere weersge steldheid op een opti male wegligging reke nen. De prijs van de VW Golf VR6 syncro is nog niet bekend. De Dutch Racing School organiseert op 27 en 30 december op het Circuit Zandvoort speciale racefeestdagen. Deelname aan de dag kost 295,-, maar daarvoor kan men dan ook zelf plaatsnemen in een racewagen. Er worden races gehouden met formule-wagens en go-carts. Ook kan men in een sportscar racen als co-pilot naast een bekende coureur die laat zien wat rem-, schakel- en bochtens nelheid is. Quadrijden staat eveneens op het programma. Quad is een soort crossmotor met vier wielen. Ook een geprepareerde Porsche 944 staat klaar voor een aantal ronden over het circuit. Voor inlichtingen: tel. 02507-15034. Hadden Peugeot-dealers tot op heden de moge lijkheid om onder de naam 'Leeuwekeur' gebruik te auto's aan te bieden, zijnde een selectie van goede occasions van alle merken, daarnaast intro duceert Peugeot nu de Sélecté: het keurmerk bij uitstek voor jonge gebruikte Peugeots. Voor 't eerst in z'n bestaan presenteert het Zweedse automerk Saab een drieliter V6 24-kleppenmotor. Deze krachtbron maakt zijn opwachting in Saab's 9000-serie. Saab kan over deze motor beschikken dank zij General Motors (GM), die voor de helft eigenaar is van Saab. GM gebruikt dezelf de 3.0 V6 in de nieuwe Opel Omega. Saab beschikte al over een 2,5 liter, die we in de 900-serie vinden. De tijd dat Saab synoniem was met viercilinder motoren - oorspronkelijk V4-motoren - is dus wel voorbij. Saab levert de drieliter V6 alleen in de 9000-serie, zoals de 2,5 liter V6 voorbehouden blijft aan de 900-lijn. In principe is de drieliter gelijk aan de motor van de Opel Omega, zij het dat Saab het mo- tormanagement waar nodig heeft aangepast aan specifieke Saab- situaties. Reservewiel buitenhof Karakteristiek voor de Sportage zijn de in de kleur meegespoten bumpers, de sterk aflo pende motorkap, de hoge voorruit, die sa men met de drie zijrui ten en de grote achter ruit een optimaal blik veld garanderen. De korte overhang voor en achter komt in het ter rein goed van pas. In principe zit bij de Ne derlandse uitvoering het reservewiel buiten- op. Wie het wiel binnen wil, kan zo'n uitvoering bestellen. Met zijn ver openslaan de deuren beschikt de Sportage over een ruim toegankelijk interieur. Door het hoge koets werk is de instap ge makkelijk. Wanneer de auto langs de stoep staat geparkeerd kunnen ou deren vlot in- en uitstap pen. Het instrumentarium maakt een verzorgde in druk mede dankzij het plaatje fineer op dash board en middenconso le. In het meterblok staat de snelheidsmeter centraal. Hij kan tot 200 km/u gaan. Met het aanbrengen van luxe voorzieningen is Kia bij de Sportage niet krenterig. Op audio-ge- bied zijn een automati sche antenne, speakers voorin plus een comple te radiovoorbereiding vaste prik. Achterop zit een wisser. Het veiligheidspakket omvat verstevigingsbal- ken in alle vier deuren, kindersloten op de ach terdeuren en ingebouw de mistachterlichten. Airco en ABS op de ach- terremmen behoren tot de opties. Garantie en prijzen Voor de Sportage gel den dezelfde garantie- voorwaarden als voor de Sephia: drie jaar of 100.000 km algemene garantie, driejaar lakga- rantie en vijf jaar anti- roestgarantie met de mogelijkheid om met één nabehandeling na het eerste jaar drie jaar extra garantie te krijgen tegen doorroesten van binnenuit. Als adviesprijs voor de Sportage 2.0i vijfdeurs geldt een bedrag van 49.900,-. Met de toevoeging van de tweeliter dieselversie stijgt de Britse produktie van de Carina E tot circa 90.000 auto's per jaar. Bijkomend voordeel is dat Carina E diesel nu dichter bij de belangrijkste afzet markten wordt gebouwd. Voorheen fabriceerde Toyota de Carina Diesel in Japan. Engeland wordt dus wat Toyota betreft van steeds groter belang als bakermat van automodellen. Naast de 2.0 Diesel in vierdeurs Sedan en vijfdeurs Liftback uitvoering, komen ook de vier- en vijf deurs versies van de Carina E met 1.6i en 2.0i zes- tienkleppen benzinemotoren uit Engeland. Alleen de in Europa geleverde Carina Stationwagon stamt nog uit Japan. Een Peugeot-occasion komt slechts voor het predi kaat 'Sélecté' in aanmerking als hij voldoet aan en kele eisen. Zo is een 'Sélecté' niet ouder dan drie jaar, terwijl de verkoopprijs minstens 12.500 gulden bedraagt. Iedere Sélecté is voorzien van de Nationale Auto Pas. Voor de Peugeot 'Sélecté' met benzinemotor is de maximale tellerstand vastgesteld op 50.000 km en voor dieseluitvoeringen op 75.000 km. Alle auto's zijn gegarandeerd schadevrij. De banden hebben minimaal 50 procent profiel. Tevens heeft de Peu geot Sélecté een Leeuwekeur/WN checklist of een ANWB-keuringsrapport. Kia steunde het eerste jaar op de Nederland se inarkt vooral op de Sephia, medio 1994 aangevuld met de Besta-bedrijfswagenlijn. Sinds kort versterkt de Sportage de Kia-gele- deren. Deze auto ziet er uit als een Jeep - in het terrein staat hij zijn mannetje -maar het is tevens een nieuwe troef in het steeds drukker bevolkte MPV-segment. De Sportage is royaal met ruimte. Hij oogt robuust, maar ook elegant. Hij combineert de ruimte van een stationcar met het comfort van een gedistingeerde midden klasser. Als trekker van een trailer of andersoortige aanhanger stelt hij niet teleur. En ook in het terrein kun je volop een beroep doen op zijn mo toriek. Door zijn veelzijdige aard is de Sportage een aanwinst voor autoland. Op de komende Auto-RAI van febru ari 1995 voegt het Zuidkoreaanse merk voor Nederland een driedeurs versie aan de Sportage-lijn toe. Ook vanaf de Auto-RAI wordt de Sportage lever baar met automatische transmissie. In najaar 1995 komt de 2,2 liter dieselmotor beschik baar, die nu al in de Kia Besta wordt gemon teerd. De Sportage is een vier meter lange 'jeep' met permanente vierwiel aandrijving. Hij heeft een fraai gevormd koetswerk met ronde vormen, die de lucht goed geleiden. De uit straling van de auto is mooi en stoer, zonder dat het accent ligt op het ruige terreinwerk. Kia ziet de Sportage dan ook als een alleskunner, die niet terugschrikt voor moeilijke wegom- standigheden, maar die primair zijn werk op en niet naast de weg ver richt. Om nog beter aan de groeiende vraag van de Euro pese markt naar de Carina E met dieselmotor te kunnen voldoen, heeft Toyota besloten de produk tie van dit model enkele maanden eerder dan ge pland in Europa op te starten. Ook de Carina E 2.0 Diesel wordt dus voortaan gebouwd in Toyota's gea vanceerde fabriek in het Britse Burnaston. Hierbij wordt gebruik gemaakt van talrijke Europese on derdelen. Vanwege deze ruime mate van 'local con tent' wordt de Carina E Diesel, conform de richtlij nen van de EU, beschouwd als een 'Europese auto'. Als bet niet zo'n vreselijk cliché was, zou je deze Golf VR6 syncro een 'wolf in schaapskleren' kunnen noemen. Nu houden we 't maar op een 'symbiose tussen dynamiek en doelmatigheid'. Sportage: multifunctionele aanwinst voor autoland Zelf een formule-racer besturen op het Zandvoortse circuit Kijkje in de nieuwe drieliter V6-motor van Saab. Carina E: een Japans model gebouwd met talrijke Europese onderdelen en daardoor aangemerkt als 'Eu ropese auto'. Met de Sportage komt Kia het segment van de multifunctionele voertuigen versterken. Vierwielaandrijving is standaard. Autobedrijf Pelicar is gevestigd aan de Van Hogendorplaan 139 in Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 29