SCHIEDAM Zuid weet van feesten Kethelaar 70 jaar lid van St Radboud Jij, Willem Ruys Beschermd wonen middenin samenleving Bijeenkomst spirituele vereniging Bewonersvereniging weer op volle sterkte ORANJE Geen spreekuur bij raadslieden Zakkenrollers opnieuw actief Stijldansen Autokraker gepakt Kerstconcert Wilton Fijenoord Adventsdienst van Scouting Kerstconcert St Jan de Doper Centrum Westvest in gebruik genomen 50-1441 SCHIEDAM De harmonie van Wilton Fijenoord geeft za terdag 17 december een kerst concert in zaal 't Trefpunt aan de Nieuwe Waterwegstraat 14. Aan dit concert wordt medewer king verleend door het Gemengd Rijnmondkoor uit Vlaardingen onder leiding van de heer Gru- ter. Solist van de avond is bes bassist Leo Simons. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten kosten vijf gulden en zijn vanaf 19.30 uur aan de zaal te koopt. VLAARDINGEN De jaarlijkse Scouting Advents dienst vindt zaterdag 17 de cember plaats in de St. Willi- brorduskerk, aan het Eras- musplein. De dienst is in eer ste instantie bedoeld voor alle Scoutingleden van het district 'Rijnmond' (Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis), maar ook andere be langstellenden kunnen de dienst bijwonen. Het thema luidt dit jaar 'Delen'. Tijdens de bijeenkomst wordt een collecte gehouden voor het project ïndian Tra vel Tour'. Twee leden van Scouting Schiedam verblij ven momenteel in India om zoveel mogelijk lokale scou tinggroepen financieel te on dersteunen voor de aanschaf van spelmateriaal, uniformen en andere benodigdheden. Het project wordt tijdens de dienst toegelicht. De Scouting Adventsdienst begint om 16.00 uur. SCHIEDAM De winkeliers in Zuid weten niet alleen van wanten, maar ook van feesten. De grote kerstmarkt die de mid denstanders van de Groenelaan hadden georganiseerd afgelopen zaterdag was ondanks de regen een stemmige, maar vooral brui sende happening. De kerstman himself maakte- z'n wagen vol geladen met kinderen- tal van ererondjes over de vrolijk ver sierde grootste boulevard van De Gorzen. Het geurde er naar dennegroen en oliebollen; het klonk er weemoedig naar Christ mas Carols én er waren aanbie dingen te over om 'rood staan' aan het eind van december te voorkomen. Het is nog ver weg, maar een herhaling van de markt in 1995 lijkt gezien het succes onvermijdelijk. SCHIEDAM Het Instituut Sociaal Raadslieden Schiedam aan de Nieuwe Haven 147 houdt van 26 tot en met 30 december geen spreekuur. Vanaf dinsdag 3 januari kan men weer terecht op de normale tijden: dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en iedere donderdag van 17.00 tot 19.00 uur. SCHIEDAM In de binnen stad werden afgelopen vrijdag vier vrouwen het slachtoffer van diefstal. In het pand van de HEMA aan de Broersvest werd een portemonnee weggenomen uit de zak van een winkelende vrouw. Ook in het ABC-com- plex werd van een vrouw de por temonnee gerold. In het restau rant van de HEMA werd van een vrouw haar hele tas gestolen en op de Hoogstraat werd een portemonnee uit een tas meege nomen. SCHIEDAM Het jongeren koor St. Jan de Doper geeft zon dag 18 december voor de tiende maal een kerstconcert in de St. Jan de Doperkerk aan de No- lenslaan 99. Aan dit concert wer ken mee: het ritmisch koor St. Bavo uit Rotterdam, het Valeri- uskoor en het Dubbelkwartet beiden uit Schiedam. Aanvang: 19.00 uur; toegang: gratis. SCHIEDAM Spirituele vere niging Harmonia houdt donder dag 15 december een bijeen komst in wijkcentrum Nieuw- land aan het Wiboutplein 165. Addy Faes zal dan iets vertellen over spirituele waarnnemingen. Aanvang: 20.00 uur; toegang: 7,50. SCHIEDAM De politie heeft zaterdagmiddag in het ABC- complex een man aangehouden die kort daarvoor voor 184 gul den aan aanstekers had gestolen. Na te zijn verhoord, werd de winkeldief heengezonden. De aanstekers zijn terugbezorgd bij de rechtmatige eigenaar. SCHIEDAM Zo de oude zingen, zo piepen de jongen. Dit spreekwoord heeft de va der van de thans 85-jarige Jan van Mil ongetwijfeld in gedachte gehad bij de geboor te van zijn zoon. Vader Van Mil was namelijk een enthou siast muzikant bij Muziekver eniging St.Radboud en voor hem was het meer dan logisch dat zijn zoon een muziekin strument ging bespelen. „De muzieknoten kreeg ik als het ware met de paplepel toege diend," zegt de heer Van Mil lachend. „Ik kan mij'herinneren dat vader mij, toen ik drie jaar was al een blokfluit in handen duwde. In ieder geval ging ik vrij snel met hem mee naar de repeti ties van St. Radboud, dat des tijds een fanfare orkest was. Mijn eerste instrument dat ik daar bespeelde was een klein model tuba." Het contact met de muziekvere niging betekende voor de in Ke- thel geboren en getogen Van Mil liefde op het eerste gezicht. Het werd een innige relatie die maar liefst 70 jaar stand hield. In 1937 werd hij secretaris van St Rad boud en na de oorlog vervolgens voor tien jaar penningmeester en daarna weer tot en met 1966 se cretaris. „In de oorlog liep het leden bestand van vijftien terug naar zeven en toen hebben we wel even overwogen om te stop pen. Gelukkig is dat niet ge beurd want het harmonie-orkest van St Radboud bestaat nu uit ruim 70 leden." In de jaren dertig nam de vereni ging al regelmatig deel aan con coursen. Volgens stadgenoot Van Mil bespeelde hij in het or kest verschillende koperinstru menten als piston en tuba. T-Fordjes „Als wij deelnamen aan een con cours dan werden twee bussen gehuurd. In één bus gingen acht mensen inclusief hun instrumen ten." Van Mil grinnikt: „Dat zal wel geen mens begrijpen. Vijftien muzikanten in twee bussen. Dit waren echter T-Fordjes die nor maal werden ingezet op de bus dienst Kethel-Schiedam. Later werd die route uitgebreid naar Hillegersberg. Eigenaar was de heer Van Dam van de Halve Maan. Die Fordjes hadden aan weerszijden twee houten banken waarop vier mensen konden zit ten. Als wij die bussen een dag gebruikten dan werd de buslijn gewoon een dag stil gelegd om dat Van Dam aan verhuur meer verdiende!." De belangen van St Radboud hebben bij Van Mil altijd voorop gestaan. „Op gegeven ogenblik werden de repetities verzet van half acht naar half zes. Daar door was het voor mij in ver band met mijn werk niet meer mogelijk de bijeenkomsten bij te wonen. Die wijziging kwam voort uit de behoefte de vereni ging een overlevingskans te bie den door jongere leden aan te trekken, en die moesten uiter aard op een vroeger tijdstip oefe nen. Hoempa pa Na zijn pensionering begeleidde Van Mil als ondersteunend lid het jeugdorkest. Met ondersteu nend wordt bedoeld het ritmisch begeleiden van de orkestleden. De ex-muzikant laat zachtjes ho ren hoe dat ging. Hoempa pa, hoempa pa, de driekwartsmaat voor een wals. Ik werkte als oud je met een stuk of vijftien leerlin gen van een jaar of twaalf en dat was heel erg leuk." Hoewel hij al geruime tijd niet actief aan de muziekuitvoerin gen deelneemt, volgt Van Mil de ontwikkelingen in de vereniging nog op de voet. En dat is niet zo verwonderlijk. Niet alleen heeft hij zijn hart verpand aan de vere niging maar ook het feit dat zijn oudste zoon bas-clarinet speelt in het orkest houdt de band sterk. Zo worden de concerten van de harmonie altijd bezocht en verricht hij voorts hand- en spandiensten rond en in het clubgebouw De Noord aan de Kerkweg. „Zolang ik geen problemen heb met mijn gezondheid blijf ik dit doen", aldus de alerte Van Mil, die overigens nog steeds mee zingt in het kerkkoor. Een 70-jarig lidmaatschap is iets bijzonders. Voor Muziekvereniging St. Rad boud en de Federatie van Ka tholieke Muziekbonden was het in ieder geval aanleiding om Jan van Mil tijdens het onlangs ge houden donateursconcert te hul digen. De jubilaris kreeg een gouden insigne met twee dia mantjes opgespeld. Een onder scheiding waarop hij bijzonder trots is. SCHIEDAM Het beieren van de noodklok in Woud- hoek heeft succes gehad. De kreet om hulp die Wijk- en Bewonersvereniging Woud- hoek dit voorjaar via deze krant liet horen heeft geresul teerd in een grotere betrok kenheid van bewoners bij het wel en wee in de wijk en in het toetreden van nieuwe be stuursleden. Door verschillende oorzaken verlieten vijf bestuursleden de in 1976 opgerichte vereniging. De drie overgebleven bestuurders bleken volgens de statuten on voldoende voor de continuering, zodat de wijkvereniging het loodje dreigde te leggen. De op roep zorgde ervoor dat vereni ging alsnog overleefde. Hoewel wijk- en bewonersvere niging Woudhoek zich in het verleden al actief inzette voor een beter woon- en leefklimaat in de wijk, presenteerde het be stuur onlangs een nieuwe aan pak voor de toekomst. „Onze plannen kenmerken zich door professionaliteit en een ge degen samenwerkingsverband, verklaart secretaris Chris Rey- mer geestdriftig. „Dit moet uit eindelijk resulteren in een wijk waarin de bewoners een gezellig sociaal contact met elkaar heb ben en bovendien moet het een gevoel opleveren in een veilige en prettige wijk te wonen." Enquete Een van de allereerste activitei ten die het nieuwe bestuur ont plooide was het houden van een enquête onder de Woudhoekers om te zien waar de aandacht naar uitgaat. Na een eerste inventarisering le vert dit volgens het bestuur een leuk resultaat op. Zo geeft tien procent van de ondervraagden aan actief mee te willen werken en 65 procent stemde voor een jeugdbestuur. „Dit laatste is zeer verheugend omdat over het algemeen nega tief wordt gesproken over de jongeren", aldus bestuurslid Reymer. „Als vereniging willen wij probe ren daar op korte termijn iets aan te veranderen door de jeugd van veertien tot achttien jaar om de tafel te gaan zitten. Als dit eerste contact goed verloopt dan hopen wij op den duur te komen tot een samenwerking die ten goede komt aan het leefklimaat in de wijk. In ieder geval is het de bedoeling om voor deze leeftijds groep een computercursus in clubhuis De Stuurhut te organi seren. Daarvoor worden inmid dels bedrijven en sponsors bena derd met de vraag of zij ons computers ter beschikking willen stellen. Verder koos 46 procent van de ondervraagden voor een contactpersoon in de straat/weg of laan." Speelgelegenheid De Woudhoek vereniging streeft naar een verbreding van het be stuur en de diverse werkgroepen. Overigens hebben de werkgroe pen huur/verhuur en van Ver- keer/milieu/festiviteiten (VMF)in het verleden al aardig wat resultaten behaald. Zo brengt VMF al jaren met succes bij de gemeente gevaarlijke over- steeksituaties in het verkeer aan de orde en ook de speelgelegen heid voor jongere en oudere kin deren in de wijk komt regelmatig aan de orde. Onder meer veroor zaakt overlast van de jeugd vanaf een jaar of tien nogal wat frustraties bij de wijkbewoners. Overigens zal binnenkort de speelgelegenheid aan het Faas- senpleinpark worden uitgebreid voor kinderen vanaf tien jaar. Ook heeft de gemeentelijke plantsoenendienst een klacht on derzocht over hondepoep. In de speelgelegenheid op het Heijer- mansplein zou namelijk voetbal len niet mogelijk zijn omdat deze plek in gebruik is als hondentoi let. „Wij hebben de afgelopen twaalf maanden het veldje regel matig, op de decimeter zelfs, on derzocht en slechts een keer hon dendrollen in een hoekje in het gras gevonden," zegt woord voerder Steenks. „Dus het is voor ons een raadsel waarom jongens daar geen balletje kun nen trappen. Overigens zijn wij best bereid maatregelen te tref fen, maar dat is al vanaf 1988 een centenkwestie. Wij overwegen nu om daar en aan het Faassen- pleinpark verbodsborden voor het uitlaten van honden neer te zetten." De wijkvereniging Woudhoek blijft de vinger aan de pols hou den en organiseert op 24 novem ber voor 'actieve' leden een bij eenkomst waarin gezamenlijk het scenario voor de toekomst wordt geschreven. Jonge jenever Oranje Vieux Oranje WOENSDAG 14 DECEMBER 1994 De recente ondergang van het cruiseschip 'Achille Lauro' inspi reerde Schiedammer Louis Boekee tot het volgende gedicht. De tijd gaat snel, het is al weer 47 jaar geleden dat jij als Lloyds vlaggeschip en Neerlands trots in Vlissingen, plechtig te water bent gegleden jij bekend om je mooie open promenadedekken en je ruime elegante slaapvertrekken het was jouw bijzondere karaktertrek en aan boord, vaak het onderwerp van gesprek bemand met blanke officiers en de rijken der aarde als hoogmoedige passagiers zij werden verwend door honderden Javanen die zwoegden voor het slijk der aarde als arme, barmhartige Samaritanen 1953 was een onvergetelijk jaar in het zo vertrouwde Suezkanaal was het altijd heel normaal je zusterschip 'Oranje' te ontmoeten en dan, elkaar van dichtbij te groeten die dag voeren jullie zo dicht bij elkaar dat niemand deze dag nog zal vergeten één grote klap. en weg was jouw ranke boeg door je eigen zus... geheel opengereten de tijd van reparatie werd op ludieke wijze bekort ze hebben gewoon je boeg... met beton volgestort in 1963 voer je met een speciale groep aan boord naar Lissabon met 600 doldwaze supporters voor de bekerwedstrijd Benfica-Feyenoord toen het met de lijndienst naar Indië was gedaan heb jij een totale gedaanteverwisseling ondergaan en ben je in 1964 in Italiaanse handen overgegaan dus kwam er voor jou een heel andere periode aan 'Achille Lauro' werd nu jouw nieuwe naam maar als 'Blue Lady' zou je door het leven gaan als cruiseschip ging jij het helemaal maken doch, door bizar onderhoud aan lager wal geraken vele zeeën en oceanen ging je toen bevaren mooie, maar ook slechte herinneringen bewaren zelfs had je eens een kaping aan boord waarbij iemand op lafhartige wijze is vermoord jammer, dat je onderhoud menigeen ging kwellen en zij je ondergang al wisten te voorspellen er zijn destijds zelfs al foto's genomen voor het geval, het er eens van zou komen helaas kwam het uit, in de Indische Oceaan ben je uiteindelijk roemloos ten onder gegaan. SCHIEDAM De Pameijer Stichting heeft onlangs aan de Westvest 56 een wooncentrum geopend dat bestemd is voor mensen met langdurige psy chiatrische problemen. De te amleider van deze vorm van beschermd wonen is Gerard de Ruijter, die al eerder bij de Pameijer Stichting in Rotter dam Noord werkzaam was als maatschappelijk werker. Onder de 24 bewoners van het Wooncentrum Westvest bevin den zich mensen die al één of meerdere keren opgenomen zijn geweest in een psychiatrische in richting. Ook voor personen die bijvoorbeeld na het overlijden van partner of ouders niet meer alleen willen of kunnen wonen staat de deur van het centrum open. Alle bewoners zijn in staat alledaagse handelingen te ver richten en zonodig ontvangen zij van begeleiders ondersteuning. De Ruijter: „Wij verwachten echter wel dat zij, alleen of met ander bewoners zoveel mogelijk zelf doen. De nadruk van ons centrum ligt evenwel op wonen en dit kan tijdelijk of permanent zijn. Ons streven is gericht op het creëren van een thuissituatie. Daarom hebben bijvoorbeeld alle bewoners een sleutel van de voordeur. Het is voor mij een uitdaging in dit nieuwe woon centrum een sfeer te scheppen waardoor de bewoners zich op hun gemak voelen en dat men sen uit de buurt dit zelfde onder gaan als zij in contact komen met ons. Daarom zijn wij ook zo blij met de huidige locatie van het wooncentrum. Midden in de samenleving." Ondersteunen Gerard de Ruijter legt uit dat de Pameijer Stichting beschikt over een aantal huizen met verschil lende woonvormen. „En dan gaat het om huizen waarin één, twee tot vierentwintig mensen wonen. Dit laatste aantal is wel het maximum. Door deze varia tie zijn wij in staat mensen indi vidueel te ondersteunen in hun wensen als het gaat om alleen of gezamenlijk wonen. Met het groeien van de zelfstandigheid verandert ook het woon 'ni veau'. De Pameijer Stichting is een maatschappelijke organisatie met de nadruk op wonen en dag besteding. De stichting bestaat uit onder meer uit een werk maatschappij Dienstverlening Sociale Psychiatrie opgedeeld in vijf regio's waarvan Waterweg Noord er één is. Kort geleden hield Wooncen trum Westvest 'open huis'. Ruim 150 belangstellenden kwamen een kijkje nemen in deze vorm van beschermd wonen. SCHIEDAM - Stadgenoten bo ven de 50 jaar die fit en actief willen blijven kunnen dit onder meer bereiken door op dansles te gaan. Wijkcentrum De Erker biedt deze mogelijkheid op dins dagmiddag van 13.30 tot 15.00 uur. Voor de lessen die in een ontspannen sfeer plaatsvinden betaalt men negen gulden per maand. Aanmelden via tel. 426 77 67 of aan de balie van De Erker aan Jan van Avennes- straat 32. SCHIEDAM Na een onder zoek heeft de politie maandag een 30-jarige man gearresteerd in zijn woning in Hoogvliet. De man had op 3 oktober jl. uit een auto die geparkeerd stond aan de Nassaulaan in Schiedam een tas weggenomen waarin onder andere een portefeuille zat. De politie kwam achter de identiteit van de dader door een goede getuigenverklaring. 7 Een levenslange liefdesverklaring door NANS WOLTERS Woudhoek zet de schouders eronder Bestuursleden en jongeren bijeen in de Stuurhut SUJTERU/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs. per liter 16.95, bij 12 flessen CA per liter I OiwU per liter 16£5, bij 12 flessen CA per liter I U belt, wij bezorgenI Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 9