SCHIEDAM Burgerlijke stand Kerstfeest met dansende (b)engeltjes Cursus 's Nachts Droog fiCHESfl Kerstzang Uit volle borst meezingen ■SSj GRATIS VLOER BEDEKKING 40% KORTING Onderscheiding DCMR-directeur Schiespoordag met verrassing Gezamenlijk kerstconcert Zoekplaatje De Koemarkt en haar geschiedenis vanaf zaterdag in het Stedelijk Het Nieuwe Stadsblad TAPIJTEN I STREMMING I SCHEEPVAART 1 IMOORDVESTGRACHT DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 50-1475 SCHIEDAM Directeur ir. I. Post van der Burg heeft woens dag bij zijn vertrek bij de DCMR Milieudienst Rijnmond een koninklijke onderscheiding ontvangen. Post van der Burg, die sinds 1972 directeur was, werd benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Hij blijft als adviseur aan de DCMR verbonden, SCHIEDAM De laatste Schiespoordag van het jaar biedt op zaterdag 17 december van 10.00 tot 16.00 uur tal van ver rassingen. Zo is het entreekaart je meteen het lot, waarop tal van prijzen zijn te winnen. De spoor baan is in kerstsfeer en er is weer veel informatie te verkrijgen over allerlei treinen. Plaats van handeling is het clubhuis aan de Westerkade 2. Entree een gul den, kinderen betalen de helft. SCHIEDAM Het gerefor meerd gemengd koor Com nu met Sang en het christelijk jongerenkoor Come let us sing geven op zaterdag 17 december hun jaarlijkse kerstconcert in de Dorpskerk in Kethel. Tal van solisten verlenen medewerking, diri gent is Wim Brands jr. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Kaarten kosten vijf gulden, te koop aan de kerk of te bestellen op tel. 4353448. SCHIEDAM— Het Schie dams Christelijk Mannen koor onder leiding Martin van Broekhoven geeft op dinsdag 20 december een feestelijke kerstzangavond in de Grote Kerk. Het geheel vindt plaats in een verwarmde kerk bij sfeervol kaarslicht. Aanvang 20.00 uur, er wordt een collecte ge houden. HOUTPRIJZEN STIJGEN MET MEER DAN 10% IN 1995 1.300.000 010 - 4.699.911 010 - 4.699.444 010-4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM— De uitnodi gingskaart voor de officiële ope ning van de tentoonstelling 'Hal te Koemarkt'- die gehouden wordt in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112 van za terdag 17 december tot en met 22 januari 1995- is wat je noemt een zoekplaatje. De Koemarkt zag er begin deze eeuw nu een maal anders uit. Het kost een beetje geduld. De blik moet even 'op scherp gezet worden', maar. dan valt er van deze oude an sichtkaart het nodige moois af te kijken. Ter oriëntatie: de gebou wen links achter zijn het begin van de Hoogstraat, de Koe- marktbrug lag 100 jaar geleden op een iets andere plek en de kerktoren op de achtergrond is die van de Sint Liduinabasiliek op de Singel. Ter gelegenheid van deze bijzondere Schiedam- expositie in het Stedelijk is een map samengesteld met de ge schiedenis van de Koemarkt vanaf 1775 in woord en beeld. In de map zijn 20 uitvergrote an sichten opgenomen waarvan vier in kleurendruk. De map kost 29,50 en is te koop bij het Stede lijk, diverse boekhandels en Freelans Tekstschrijvers op de Grote Markt. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur; op zon- en feestdagen van 12.30 tot 17.00 uur. Geboorteaangiften Schiedam periode 2 december t/m 8 de cember Mike G. z.v. van der Meer- Molendijk, Noëll B. z.v. Hoef man-Kooiman, Larissa A. d.v. Masselink-Karduks, Charlie A. d.v. Sewalt-Vink, Robbert J. z.v. 't Hoen-Zijlmans, Lizzy d.v. Doejaarden-Heilbron, Meivin z.v. Groeneweg-Hol- vast, Ryan V. z.v. Bhoelai-Bir- tantie, Dean z.v. van der Boor- Smit, Djamilla R. d.v. Soumo- kil-Lagendijk, Zeshan z.v. Ba- ker-Bhatty, Ogulcan z.v. Can- türk-Cantiirk, Bram z.v. van der Woude-de Bruijn, Thomas B. z.v. de Winter-van der Meij- de, Jordi z.v. Visser-van Gilst Ondertrouwd te Schiedam: J.J. Fluit 26 jr. en M.T. Lems 25 jr., A. Jongste 30 jr. en E.M. Hoogenraad 23 jr., J. Looker- mans 26 jr. en M.D. van de Wal 24 jr., J.M. Sol 25 jr. en J. Kuijl 25 jr.. Getrouwd te Schiedam: C.W. Noorlander 28 jr. en C.P.C. de Visser 31 jr., J. Ou- wendijk 33 jr. en M. Noord- hoek 32 jr.. Overleden te Schiedam: J. de Goede man, 78 jr., C. Noordijk man, 95 jr., A.M.J. Companus vr., 79 jr., gehw- .gew.met: A. Wuisman, J.E. de Vos vr., 80 jr., geh.gew.met: H.M. Slegt, J.I.S. Djogokario vr., 90 jr., geh.gew.met: K.M.B. de Vlugt, M. Schaft huizen vr., 83 jr., geh.gew.met: B. Sterenborg, H.P. Beerends man, 92 jr., D.J. van den An ker man, 92 jr.,C. Overheul man, 82 jr., J. van der Ven vr., 87 jr., geh.gew.met: L.C. van der Meer, W. de Bruijn vr., 85 jr., geh.gew.met: A. Jongste, A.M. Eikenbroek vr., 84 jr., geh.gew.met: D.B. Pettinga, C.C. de Wolf vr., 96 jr, ge h.gew.met: B.P. van der Lin den, H. Kattestaart man, 76 jr., L. Weeda vr.,87 jr., ge h.gew.met: A. van Dijk, J.C. Breedveld vr., 68., geh.gew .met.: H. Twigt, H.G. van Dooren man, 73 jr., C. Hoppe man, 83 jr.,W.F. Prijn vr., 55 jr. echtgenote van: G.J. Schot- ting, A. van der Zwan man, 70 jr., A. van Lelieveld man, 70 jr. SCHIEDAM De Koe markt en Schiedam: ze plegen dikwijls in één adem genoemd te worden. De naam van het plein alleen al zal bij iedere stadgenoot weer andere herin neringen en beelden oproepen. De centraal gelegen 'rotonde' diende ook als inspiratiebron door de eeuwen heen voor alle plaatselijke bestuurderen. Ge neraties politici probeerden er hun stempel op te drukken. Hun nieuwlichterij heeft tot op heden nog niet geleid tot het oprichten van een gedenk teken door het nageslacht. Gewone burgers en zeker de inwoners van de Branderstad plegen veranderingen nu een maal zelden te bejubelen. Ook dat zit er al in sinds de 'grijze oudheid'. De tentoonstelling 'Halte Koe markt' die zaterdag 17 december van start gaat in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112 en duurt tot en met 22 januari, is dan ook méér dan zomaar een verzameling foto's. „Het is een spannende reis door de tijd. Ik denk dat iedere bezoeker het plein straks met andere ogen be kijkt." Pim Schenkelaars stafme dewerker van het museum zette de expositie op in samenwerking met Cees van der Geer. Deze stadgenoot is in het bezit van een hele 'Schiedam-collectie'. Ande re notoire verzamelaars zoals Huib Beekman leverden bijdra gen en uiteraard heeft ook het archief een belangrijk aandeel in het geheel. Beestenwerk Na zorgvuldige selectie uit het aanwezige materiaal werden on geveer 80 ansichten en foto's uit gezocht voor 'Halte Koemarkt'. Stuk voor stuk werden ze uitver groot en opgeplakt. „Het is een geluk dat we gaandeweg de rit zelf ook steeds enthousiaster werden", vertelt Pim Schenke laars die deze hele week bezig is met de inrichting van de ten toonstelling. „Het opblazen van de oude, soms halvergane af beeldingen was echt een beesten werk. We hebben in totaal zo'n 1000 kopieën moeten maken voordat we een geschikte serie hadden. Uiteindelijk is al die moeite niet voor niets geweest. Het ziet er allemaal echt schitte rend uit. Ik kan er zelf echt ver lekkerd naar kijken. Iets over Schiedam doet het altijd goed in het museum, maar dit is zo bij zonder. Dit moet een klapper worden." Alle 'terugblikken' op de Koe markt worden in chronologische volgorde opgehangen aan een grote rails langs het plafond. Als extraatje worden nog tal van maquettes (afkomstig van het stadskantoor) en voorwerpen zoals oud speelgoed uit de vaste museumcollectie toegevoegd. Het resultaat is een compleet overzicht in woord en beeld van de geschiedenis vanaf ongeveer 1860 tot heden van een plein, dat zo'n cruciale rol heeft gespeeld in vooral de iets jongere historie van de Brandersstad. De Koe markt bestaat al ruim twee eeu wen, maar lag oorspronkelijk aan het begin van de Lange Ha ven en de Hoogstraat op de plek waar nu een fietsenstalling is. Vroeger werd op die plek een beestenmarkt gehouden, van daar de naam? Stadsbestuurders mogen van oudsher graag aan de Koemarkt sleutelen vanwege de centrale ligging aan de belang rijkste verkeers- en openbaarver- voersaders. Om diezelfde reden is het plein ook een geliefde ves- tigingsplek voor uitbaters van allerlei verschillende pluimages en dat heeft altijd weer z'n aan trekkingskracht gehad op 'de ge wone burgers'. Meiboom De eerste echt grote verandering onderging de Koemarkt halver wege de twintiger jaren. Toen werd de ijzeren draaibrug over de Lange Haven vervangen door een nieuwe beweegbare brug die meteen iets werd verplaatst naar de huidige plek. Daarvoor moes ten uiteraard de nodige gebou wen gesloopt worden. Onder meer een café, de stadstimmer- werf, een school en een eeuwen oude meiboom vielen ten offer aan de vooruitgang. Zo makke lijk als het wordt opgeschreven ging dat ook toen al niet. De plannen om West en Zuid, waar van een groot gedeelte nog ge bouwd moest worden, te ontslui ten - wat mogelijk was door de aanleg van een nieuwe brug en de Gerrit Verboonstraat/Oran- jegallerij - leidde tot hevige dis cussies binnen de politiek. Het gewone volk morde misschien binnenskamers, maar was in die dagen zo mondig nog niet. Dat zelfde gold voor de dertiger ja ren, de crisistijd met grote werk loosheid. De plannen voor de tweede rigoureuze omwenteling, de bouw van de Hemaflat (des tijds een wolkenkrabber) en het Dudokpand (aan de Gerrit Ver- boonstraat naar een uiterst ge waagd ontwerp voor die dagen), leverden banen op en dus protes teerde niemand. In en na de oor log bleef het lang wat rustiger op de Koemarkt. Pas nu staan er weer ingrijpende veranderingen op stapel zoals de bouw van de nieuwe Passage en de aanleg van een parkeergaragetunnel. Of de Koemarkt er steeds beter op wordt? Daarover kunnen Schie dammers zich de komende maanden zelf een oordeel vor men in het Stedelijk. En mocht de weemoed toeslaan bij al die foto's vol mensen, gebouwen, bomen en kroegen die niet meer zijn, er is één troost: de stem des volks wint het uiteindelijk van de visie van hogerhand. De Koe markt is vanaf begin vorige eeuw al een begrip bij alle Schiedam mers. Het moest wel tot 1984 duren, maar toen ging het stads bestuur toch overstag: door de gemeenteraad werd officieel be sloten het plein dan ook maar zo te noemen. Schiedam Nog steeds wordt er door sommigen in negatieve zin gesproken over Schiedam. Frappant is dat juist in deze stad zoveel talenten hun wortels heb ben liggen. Vooral op creatief gebied scoren Schiedammers goed. Meerdere muzikanten, kunstenaars, schrijvers en dan sers geboren en getogen in de Jeneverstad, genieten nationale en internationale bekendheid. Tosca Balm die met haar dans studio's al 33 jaar een begrip is, heeft er velen zien komen en gaan. Veel danstalenten volgden bij haar een balletopleiding voordat zij op de academie wer den toegelaten en uiteindelijk als professionals de grote podia be traden. Tosca Balm staat daar om goed bekend in de balletwe reld. Toch is zij altijd regionaal blijven werken. Zij heeft nog een studio in Dordrecht, maar is Schiedam daarnaast altijd trouw gebleven. Daardoor kan een aantal succesvolle dansers nog steeds op een première in Schie dam terugkijken. Wie weet waar een deel van de meer dan twee honderd dansers (tussen de twee en dertien jaar jong) van de Schiedamse studio die komend weekeinde vijf kerstvoorstellin gen geven, over tien jaar staan Het is een hectische tijd bij de studio's van Tosca Balm. Niet alleen de kleintjes van de Schie damse studio geven voorstellin gen, ook in Dordrecht worden er door de jongste leerlingen uit voeringen gegeven. Tussen de re petities door en het maken van de honderden sprookjesachtige kostuums, gaan de lessen ge woon door. Tosca kan steunen op een goed team docenten uit het binnen- en buitenland, maar danst ook zelf nog de sterren van de hemel. Waarschijnlijk is haar onuitputbaarheid de reden waarom het niveau van de dans lessen zeer hoog blijft. Zelf is de pedagoge zeer bescheiden over haar persoon. „Ik heb een ploeg goed opgeleide mensen. Boven dien volg ik de Amerikaanse danswereld nauwlettend en wis sel met familieleden die daar op hoog niveau dansen, ervaringen en technieken uit. We zijn dus altijd up-to-date. Het duurt vaak alleen weer even voordat men in Nederland aan de veranderingen binnen de dans gewend is." De laatste voorstelling die Tosca Balm gaf, was in de zomer van 1993. Toen trad de vooroplei ding, een groep van zo'n twintig dansers die klaargestoomd wordt voor de audities op de academies, op in het Rotterdam se Kapelletje. Deze keer vond Tosca het leuk om iets met de jongere dansers te doen. „Nor maal gesproken geven wij ieder jaar rond de kerst kerstlessen waarbij familie mag komen kij ken. De vooropleiding en oudere dansers treden vaker met uitvoe ringen naar buiten. Zij dansen met professionals of verzorgen een deel van een programma. Ik vond het leuk om er deze keer met de kleintjes een kerstfeest van te maken. De kinderen ge huld in toepasselijke kleding, maken er als voorproefje op de Kerst, een kerstfeest van. Wij zorgen verder voor een feestelij ke ontvangst. Ik zie deze optre dens niet als balletvoorstellingen maar dus als een feest van kinde ren. Vandaar ook dat ik ben uitgeweken naar het sfeervolle Rijnmondhotel. De ruimte is daar voor deze dansvoorstellin gen geschikter dan theater De Teerstoof dat overigens al bezet was." Aanstaande vrijdag, zater dag en zondag worden vijf voor stellingen gegeven. Naast de ruim tweehonderd kleine dan sers zullen er optredens te zien zijn van een talentvolle 16-jarige leerling en van twee docenten. De kaarten voor de voorstellin gen zijn zo goed als uitverkocht. Er zijn nog enkele plaatsen voor de zondagmiddagvoorstellingen (om 12.00 en 16.00 uur). De kaarten kosten 12,50, inclusief een consumptie en een kersttrak tatie en zijn voor de voorstellin gen bij de kassa van het Rijn mondhotel aan het Nieuwland- plein 12 af te halen. SCHIEDAAJ Voor een volle kerk gaven Song of Praise en het Westlands Mannenkoor dinsdagavond een concert in de Grote Kerk. De bezoekers zongen bij tijd en wijle uit volle borst mee. Tweehonderd zangers en zangeressen bevolkten het podium, een paar honderd mensen in de kerk vulden de gezangen aan. SCHIEDAM De GGD Nieu we Waterweg Noord organiseert in januari en februari weer de cursus 's Nachts Droog. De cur sus is bedoeld voor ouders van bedplassende kinderen van 7 tot 14 jaar. De ouders leren hun kinderen te trainen 's nachts droog te blij ven. Een eerdere cursus bleek goede resultaten op te leveren. Acht tien van de twintig kinderen, wier ouders aan de cursus deel namen. hadden baat bij de trai ning. Belangstellenden kunnen zich vanaf 19 december aanmelden bij de GGD-NWN, afdeling Jeugdgezondheidszorg (in Vlaardingen telefoon 4345555, in Schiedam telefoon 4734100 en in Maassluis telefoon 21822). De cursus wordt gegeven in het GGD-gebouw in Vlaardingen, aan de Mr. L.A. Kesperweg 44. Deelname kost 35,-. De leiding is in handen van de sociaal-verpleegkundigen Bar bara van der Kleij en Anneke van den Berg. De cursusdata zijn de dinsdagen 24 en 31 januari, 7 en 14 februari en 14 maart. De cursus begint om 19.30 uur. KAN NIET WEL GEVEN WIJ TOT op ALLE BEKENDE MERKEN! In verband met de bouw van een voetgangers- en wielrijdersbrug over de Noordvestgracht zal de scheepvaart ter plaatse gestremd zijn van maandag 12 december 1994 t/m 31 januari 1995 (of zo veel langer als noodzakelijk is). Informatie bij Havendienst Schiedam (010) 446 53 90 Dus nu bestellen is geld verdie nen! Kom langs en maak een keus uit meer dan 300 verschillende PARKET, KURK EN LAMI NAAT VLOEREN. Bij aankoop van 30 m2 parket of meer zelfde aantal m2 aan ESTOR1L KURK voor f 20.- pm2 incl. lak en lijm of f 10.- korting. B&W PARKET Pannekoekstraat 48. 010-4333999. Openingstijden: di. t/m za. 10.00 u. tot 17.30 u. Vr. koopavond. LID INTERIEUR WAARBORG. WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010-4344022 Telefax: 010 - 4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d Marei Districtverkoopleider: J.D.M Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282 694) J.T.A de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS Een spannende reis door de tijd Bij Tosca Balm op de Grote Markt hebben heel wat danseressen hun eerste passen op weg naar roem gemaakt STREKSINGEL 165-189- R'DAM-H'BERG - Vrijdag tot 9 u geopend Tel. 010-4229120/4224430-Fax010-4227867 - 'sMaandags gesloten De Koemarkt aan het begin van deze eeuw Cees van der Geer, initiatiefnemer van de tentoonstelling 'Halte Koemarkt

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 3