Idee koffie: mild en maagvriendelllk Het beste onder de zon handiger verpakt Haal met Graudtoso kezen een stukje Ite ftë i/i n u is Ongeëvenaarde smaakmaker in internationale keukens Kllln biedt veel nieuws in noten en rijstzouties Nieuwe magnetrons met ongekend bedieningsgemak Nieuw: smeerbare Zwitserse Bruvère kaas Fotofun, een snel vrolijk fotoraadsfplel ■lp 1 Stamppot van veldsla Hete Bliksem i Menu suggestie Menu suggestie Nil Vriendelijk voor de maag Zorg Makkelijk Vers Salade met Gorgonzola Lea Perrins 8 ;S| PERRINS Pikant Tiramisu (4-6 personen) Knoflook in olie Nieuw: rijstzoutjes mmnui vimwoowm mssmmns posjbus iS7 ik '5 emtm tlnn- Main ctauin an Irmf pn hiaat U fill t nICIII, HU win mi nulit mi maai Zuivere kaas Goed kijken en raden maar... Bekroond In de volksmond wordt een kopje koffie nog vaak 'een bakkie troost' genoemd, door zijn versterkende werking. Na zo'n bakkie gaat menigeen verkwikt aan het werk. De bakkies die met Idee koffie worden gezet, hebben echter een uniek karakter: ze zijn vriendelijk voor de maag en worden daarom zelfs door de gevoeligste maag beter ver dragen. Idee koffie is het resultaat van ruim 125 jaar ervaring van J.J. Darboven in het selecteren en melangeren van de allerbeste koffiesoorten ter wereld. Met be hulp van de modernste technie ken wordt koffie van topkwaliteit gemaakt, die mild van smaak is, en zelfs na ettelijke koppen vriendelijk voor de maag blijft. Niet alleen het gebruik van de allerbeste Arabica koffiebonen, Ulassie maar vooral de unieke verede- lingsmethode zorgt voor de mil de smaak van Idee koffie. Zoals een pinda zonder velletje min der bitter smaakt, zo verkrijgt ook de pure koffieboon een ver fijndere smaak indien onge wenste bestanddelen verwij derd worden. Daarom worden de koffiebonen vóór het bran den grondig schoongemaakt om vliesjes en scherpe stoffen zoveel mogelijk op natuurlijke wijze te verwijderen, waardoor Idee koffie vriendelijk wordt voor de maag. Bovendien valt hierdoor de harde (na)smaak, die vaak kenmerkend is voor vele koffiesoorten, helemaal weg, om plaats te maken voor een mild en zacht karakter waarbij het volle aroma opti maal tot zijn recht komt. Idee koffie wordt met zorg zaamheid gemaakt. Niet alleen is er volop aandacht voor de smaak, maar ook voor het wel zijn van de koffiedrinker. Deze milde koffie verandert de zuur graad in de maag veel minder dan bij niet behandelde koffie. Voor mensen die bewust met hun lichaam omgaan, is dat een hele troost. Voor meer informatie bel de Idee Koffie Klantenservice, tel.: 033-612977. fj Hl Herkent u deze situatie? In uw hand houdt u een pas ge opend pak sap en voor u staat een leeg glas. Op het moment dat het sap het pak verlaat, gebeurt dat niet met een keu rig net stroompje, maar met een onverwachte royale scheut. Ook het schudden van een geopend pak is onhandig. Schudden en schenken zonder te morsen, lijkt een kunst. Maar als dat kunstje elke keer dat er een pak wordt geopend moet worden gedaan, wordt het een ergernis. De makers van Appelsientje wil len vruchtesapliefhebbers niet al leen het beste onder de zon voor zetten, maar dat ook op de beste manier verpakken. Daarom werd gezocht naar een doeltreffende oplossing om het pak vriendelij ker in gebruik te maken. De be langrijkste vernieuwing is de handige hersluitbare schenkope- ning. De nieuwe pakken zijn makke lijker te openen, zonder scheu ren of het gebruik van een schaar. De speciale opening zorgt ervoor dat het sap zonder te morsen, beter is uit te schen ken. Naast een verbeterde schenkwijze zijn de pakken ho ger en slanker van formaat, waardoor ze makkelijker vast te houden zijn. Bovendien past het nieuwe pak ook beter in de koelkastdeur en kan het schud den voor gebruik probleemloos verlopen. Het dopje is veilig terwijl de pull-tab voor een ex tra verzegeling zorgt. Appelsientje is niet alleen het lekkerste sinaasappelsap, het is net zo gezond als vers geperst sap. Voor de dagelijkse vitami ne C-behoefte is één glas Ap pelsientje voldoende. Het is puur en ongezoet sap. Dat bete kent dat er geen suikers, kleur- geur- of smaakstoffen en con serveermiddelen aan zijn toe gevoegd. Voor meer informatie: bel of schrijf Riedel Drankenin dustrie, Postbus 64, 6710 BB Ede, tel. 08380-79911. Als er iets is dat Italianen goed kunnen, dan is dat 'ge nieten'. Volop genieten van hun land en natuurlijk hun eten. Eén van de dingen waar ze met recht trots op zijn, is de Italiaanse kaas. De verschillende kaassoor ten variëren van zacht tot pittig en zijn uitstekend te gebruiken in de meest uit eenlopende gerechten. Om een beetje van dat Italiaanse genot in Nederland over te bren gen, komt Grandioso met vier smakelijke kazen rechtstreeks uit Italië. Gorgonzola, de blauw- geaderde kaas met zijn lekker pittige smaak, Mascarpone, de rijke, dikke kaas die onmisbaar is in de Tiramisu, de Mozzarella, een kaas met een fris-zurige smaak, waarvan de wrongel ge kneed wordt tijdens de bereiding èn een kaas met afwisselende laagjes Gorgonzola en Mascarpo ne. Om u in de juiste stemming te brengen, heeft Grandioso voor u een sfeervol kaasboekje met de heerlijkste Italiaanse recepten. Tevens staat er in dit boekje een wedstrijd: Haal nu een Grandio so stukje Italië in huis en win een glorioso rondreis door Italië. Hieronder vindt u 2 recepten om te proberen. Verschillende soorten sla waaro- Een van de belangrijkste bijdragen die het Verenigd Koninkrijk aan de ontwik keling van de kookkunst in ons werelddeel heeft gele verd, is de inmiddels klas siek geworden Worcesters hire saus van Lea Perrins. Dat de saus zeer hoog wordt gewaardeerd, blijkt uit de aanduiding 'trés prisée' waarmee zij in de Larousse Gastronomique te boek staat. De kruideniers Lea en Perrins in Worcester bereidden de wereld beroemde saus voor het eerst in 1837, met onder andere ingre diënten uit het Verre Oosten. Het recept is nog altijd geheim, maar wèl is bekend dat er uit sluitend gebruik wordt gemaakt van natuurlijke ingrediënten zo als sjalotten, ansjovisessence, ta marinde en kruidnagel. Het opvallende karakter van de saus is te danken aan de lang durige rijpingsperiode die na de bereiding volgt. I! *t;er2 Lea Perrins Worcestershire saus wordt vooral gewaardeerd om de zachte, pikante smaak. Als smaakmaker wordt het bij voorkeur verwerkt in honderden gerechten zoals ragouts, soepen, sauzen (Stroganoff) en vinaigret tes. Daarnaast helpt het uitste kend bij het op smaak brengen Wie graag nootjes eet, zal aangenaam worden verrast door het aanbod van Klijn. Niet alleen door de nieuwe verpakking, maar ook door de enorme keuzemogelijk heid. Het uitgebreide assor timent omvat maar liefst 19 soorten noten en rijstzout- jes. De Verwenpinda's doen hun naam eer aan. Milde Krokante Pinda's, Pittige Krokante Pin da's, Chocolade Pinda's en Sui ker Pinda's zijn net een tikkeltje anders dan de 'gewone' pinda. Om tegemoet te komen aan zo wel de grote als de kleine trek zijn er Pond-Pakken Pinda's. Handige duopakken van 2 x 250 gram. Voor de luxe smaak zijn er Gezouten en Ongezouten Cas hewnoten en Pistachio's. De lek kerbek kan zich nu ook te goed doen aan de Macadamia, de ko ningin der noten. Onder de klassieke melanges vallen naast de Studentenhaver Royale en de Gemengde Noten Royale ook de Chocolade Melan- ge Royale en de Mexicana Mix lange Royale, waarin ook de Ma- Royale. cadamia is verwerkt. Elk jaar kiest Klijn een nieuwe 'Notenmix van het Jaar'. Dit jaar Hieronder een lekker recept: was dat de Gezouten Noten Me- Cashewschnitzels (4 personen). ver een saus waarin u 400 gram Gorgonzola met een vork mengt met 1 eetlepel wijnazijn en 4 eet lepels olijfolie. Voeg geen zout toe en garneer het met gepelde walnoten. Ingrediënten: 3 eieren, 250 g Mascarpone, 1 borrelglaasje Amaretto, 6 eetlepels suiker, 1 Vj pak lange vingers, cacao, IV2 1 sterke koffie. Scheid de eieren. Roer de eier dooiers los met de helft van de suiker. Doe er de Mascarpone en Amaretto bij en roer alles tot een dikke crème. Sla de eiwitten stijf met de rest van de suiker en schep ze voorzichtig door de crè me. Doop de lange vingers in de koffie en bedek er de bodem van de schaal mee. Bedek dit om en om met een laagje crème en ca caopoeder en eindig met een dik ke laag cacaopoeder. Laat de Ti ramisu in de koelkast circa twee uur opstijven. Grandioso, de éch te smaak van Italiaanse kaas, verkrijgbaar in de supermarkt. Voor meer informatie: UnieKaas Nederland, tel.: 08385-51051. van steak tartare, filet américai- ne en cocktails (Bloody Mary). Ook in gerechten met eieren en in tal van vullingen voor vis, vlees, wild en gevogelte hoort de saus thuis. Het is dan ook niet verwonderlijk dat in miljoenen keukens de saus een vaste plaats heeft. Naast de Worcestershire saus brengt Lea Perrins nog vele andere sauzen bijvoorbeeld met rode pepers en een knoflook in olie. De knoflook in olie wordt sa mengesteld op basis van zonne bloemolie en de puree van verse knoflook. Met een lepeltje 'vloei bare' knoflook krijgen gerechten in een mum van tijd een pittig accent. Het grote voordeel van deze saus is haar tijd- en energie- sparende werking. In plaats van het uitpersen van de teentjes, kunt u al uw gerechten, die niet zonder knoflook kunnen, op smaak brengen met deze natuur lijke knoflook in olie. Voor meer informatie: GranFood B.V., 070- 3815007. Nodig: 4 kalfsoesters of var kensschnitzels, 200 gram Klijn Ongezouten Cashewnoten, 25 gram boter, peper, zout, bloem, 1 ei. Hak de cashewnoten tot kleine stukjes. Bestrooi de kalfsoesters of schnitzels met peper en zout naar smaak en bestuif ze met wat bloem. Wentel ze daarna door het los geklopte ei en door de stukjes cashewnoot. Bak het vlees in ruim boter. Lekker met wilde rijst en een frisse salade! Uniek in het assortiment zijn de Originele Rijstzoutjes. Doordat ze van rijst zijn gemaakt, zijn ze licht verteerbaar en niet vet. Hierdoor vormen ze een uitste kend alternatief voor chips. Het assortiment bestaat uit Hot Rijst zoutjes, Japan Melange Excel lent en Samourai Mix. Nieuw zijn de Tuinkruiden Rijstzoutjes. Een typisch Japans zoutje, op smaak gebracht met Hollandse tuinkruiden. Voor meer informatie: Klijn B.V., tel. 01846-20600. ■■51 '/J... m-., y ga» gg m uêtf* c/if*n in nftrflnhfiicinïfï Tussendoortjes en op maat ge maakte maaltijden zijn van daag de dag heel gewoon. De behoefte aan levensmiddelen in kleinverpakking is dan ook enorm gestegen. Daarom in troduceert Unox een nieuwe serie soepen: UNO. Royaal ge vuld met ingrediënten, die een stevige trek onmiddellijk stillen. Van traditionele maaltijdmomen ten groeit Nederland langzaam maar zeker toe naar een ander eetpatroon. 'Grazen', het eten van tussendoortjes, wordt steeds belangrijker en ook aan de indivi duele smaak wordt meer gehoor gegeven. Vroeger klonk het strenge 'Eten wat de pot schaft' als iemand de euvele moed had iets te zeggen over het klaarge maakte eten. Die tijd is nu voor bij. Om optimaal te kunnen in spelen op andermans smaak zijn steeds meer kleinverpakkingen verschenen. Ook zitten we steeds minder gezamenlijk met elkaar aan tafel, zodat het aantal indivi duele eetmomenten ook toe neemt. Het groeiend aantal één- en tweepersoonshuishoudens heeft eveneens invloed op deze ontwikkelingen. Als er ooit een gerecht met suk- ses de ontwikkelingen in eetge woonten heeft doorstaan, is dat soep. Heel lang geleden was een dikke gevulde soep voor menig een een koningsmaal. Daarna werd soep het standaard voorge recht van de maaltijd. Tegen woordig gebruiken we het op vele momenten, waarop we de inwendige mens lekker willen verwennen. UNO past uitstekend in deze ont wikkelingen. Het is stevige soep, die als tussendoortje kan worden gebruikt, maar ook kan dienen als kleine maaltijd. De kant-en- klare soep hoeft alleen te worden opgewarmd in een pannetje of magnetron. Er zijn 5 soorten: To maat, Erwt, Goulash, Mexicaanse bonen en Chinese tomaat. Ge noeg om aan iedere smaak tege moet te komen. UNO is voor 1,69 per blikje verkrijgbaar in de supermarkt. unox i, Met de feestdagen en de daar bij behorende maaltijden in zicht, is de aanschaf van een magnetron wellicht geen overbodige luxe. Zeker als de bediening nu zo eenvoudig is dat u het, bij wijze van spre ken, blindelings kunt doen. Vaak twijfelen met name ouderen eraan, of ze zo'n geavan ceerd toestel zouden kunnen be dienen. Bij Sharp werd dit pro bleem opgelost met behulp van een eenvoudig bedieningspaneel. Bij de solo magnetronoven R- 2S56 (prijs 299,-) kunt u met één enkele toets uit 10 verschillende menu's kiezen. Met een andere toets stelt u het gewicht in, waar na de oven automatisch de juiste kooktijd bepaalt en start. De R- 4S56 heeft ook nog een keuze- toets voor kant en klare diep vriesmaaltijden. Deze magnetro novens zijn te herkennen aan de afbeelding van een Woodpecker (specht). Deze vogel tikt met zijn snavel tegen een boomstam om insecten te pakken te krijgen. Door tegen de toetsen van de magnetron aan te tikken komt u vanzelf het juiste menu tegen. Mede dankzij dit soort bijzonderé voordelen werden inmiddels ruim 1 miljoen Sharp magnetrons in Nederland verkocht. Aan jong V en oud! Niet alleen bij de gewone magnetrons, maar ook bij de combi-ovens is dit bedieningsge mak terug te vinden. Uniek is de automatische Instant Action met aardappelkookautomaat en pa- tatbakautomaat. Instant Action is een reeks toetsen waarop een ge recht staat afgebeeld. Het enige wat u hoeft te doen is één of meer dere keren op de gewenste toets te drukken. Vanaf begin dit jaar is Sharp een gratis aan huis servi ce begonnen voor combi-magne trons met hetelucht en grill. Eventuele reparaties in de garan tieperiode (1 jaar) worden gratis èn bij u thuis uitgevoerd. Voor een klein bedrag kunnen bezit ters van een Sharp combi-magne tron, na overlegging van een aan- koopbewijs, een kookcursus van 1 middag volgen, die wordt ver zorgd door magnetron-consulen te Rita Aalderink. Voor meer in formatie: 03403-59500. sswAa# Na vorig jaar een smeerbare Emmentaler kaas op de markt te hebben gebracht, heeft de Zwitserse fabrikant Baer nu een smeerbare Gruyère ont wikkeld. Evenals zijn voor ganger is ook deze gemaakt van honderd procent echte Zwitserse kaas. Bij kenners staat de hartige, aromatische Gruyère hoog aangeschreven. Gruyère is afkomstig uit West- Zwitserland. De naam is ont leend aan de streek en het stad je waar de kaas al generaties lang wordt vervaardigd. Tradi tiegetrouw wordt de Gruyère nog altijd in dorpskaasmakerij en gemaakt. De kaasmeesters hebben het vak letterlijk 'in de vingers'. Want het maken van zo'n kaassoort vergt niet alleen kennis, maar ook evenveel vaardigheid. De smeerbare Gruyère bestaat uit zuivere kaas, waaraan geen smaak- of geurstoffen zijn toe gevoegd. Het is een nieuw soort beleg dat niet alleen heerlijk op de boterham smaakt, maar ook op crackers en toast of bij de borrel. De kuipjes Baer smeer bare Gruyère vindt u in de koe ling van de supermarkt en kaasspeciaalzaak. De wat oudere lezers kunnen zich ongetwijfeld de tijd herinneren dat er in de wintermaanden geen kropsla te krijgen was. In plaats daarvan werd tijdens de winter veldsla gebruikt. Tegenwoordig is er het hele jaar door kropla te verkrijgen, maar de veldsla is nog niet helemaal verdwenen. Een ouderwets maar simpel en smakelijk gerecht is stamppot van veldsla met spek. Benodigheden (3 personen) 1 kilo aardappelen, 200 gram veldsla, een half pond dobbelsteentjesspek, wat zout en peper, een teentje gesnipperde knoflook, een gesnipperde ui, een scheutje melk en een ons geraspte kaas. Bereidingswijze i Schil en kook de aardappelen. Giet ze af zodra ze gaar zijn en maak er met wat melk puree van. Bak de spekjes uit in een pan met de deksel erop en doe er de uit en de knoflook bij zodra de spekjes bijna bruin zijn. Was de veldsla en laat deze goed uitlekken. Haal daarna de worteljes van de veldsla en snijd de sla aan reepjes. Stamp de eerst de veldsla en daarna de spekjes door de puree en meng de geraspte kaas erdoor. Peper en zout voegt u naar smaak toe. In herfst en winter kiezen velen voor wat zwaardere kost. Hutspot van peen en uien, snert, zuurkool met worst, het zijn gerechten die in de wintermaanden regelmatig op tafel komen. Een najaarsgerecht dat niet zo vaak opgediend wordt maar gek genoeg wel een lange traditie heeft, is Hete Bliksemdat wordt gemaakt van stoofappels en aardappelen. Benodigdheden (4 personen) 2 kilo zoete stoofappelen, 2 kilo aardappelen, wat kruidnagelen, 1 citroen en 500 gram klapstuk. Bereidingswijze Schil en kook de aardappelen zoals u gewend bent. Schil de appelen, haal de klokhuizen eruit en snij ze in partjes. Doe de appels in een pan met een beetje water en voeg daaraan het citroensap toe. Zodra de appels koken kunnen de kruidnagelen worden toegevoegd. Zet de pan nu op een laag vuur, doe de deksel op de pan en laat de appels stoven tot ze gaar zijn. Daarna kunt het overtollig water afgieten en de aardappelen en appels stampen. Ondertussen kunt u de klapstuk om en om goed bruinbraden. Blus het vlees daarna af met water en kruid het met vleeskruiden en kruidnagelen. Laat het vlees ongeveer 2 uur garen. v; Fotofun is een 'aanstekelijk' spel omdat het heel snel te be grijpen is. Iedereen vanaf een jaar of acht kan het zo meespe len. Het is een dynamisch fami liespel. Alle spelers zijn steeds tegelijkertijd aan het raden. Op je beurt wachten is er dus niet bij. Vanwege de orginaliteit is Fotofun in België bekroond met het predicaat 'Spel van het jaar 1994'. De verkoopprijs bedraagt 59,50. Wat staat er op de foto afge beeld? Dat is de grote vraag bij het nieuwe spel 'Fotofun' van Ravensburger. In een fotohou der zitten de kaarten met daar op meer dan tweehonderd af beeldingen. De voorste foto wordt bedekt door acht klepjes, die door de spelleider één voor één worden geopend. Hoe meer van de foto zichtbaar wordt, hoe gemakkelijker de afbeel ding zich laat raden. Telkens is de verrassing weer groot als alle klepjes geopend zijn. Wie had nou gedacht dat een rood blokje de neus van een clown voorsteit?

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 5