SCHIEDAM Rondom de kerstboom 'Nuttigen plantaardig voedsel bevordert geestelijke groei Info voor 55 A.C.R. Keukens: Engelse topkwaliteit voor bescheiden prijzen Cursussen voor 55-plussers Muziek op schoot V Veel ongelukken met kinderen gebeuren thuis Volksdans in Zuid WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 SCHIEDAM De Senioren- school van de Stichting Welzijn Ouderen start begin 1995 met de volgende cursussen voor 55- plussers: ^.Verkennend luisteren van Bach tot Strauss De cursus is bedoeld voor men sen die graag naar muziek luiste ren, maar er iets meer van willen weten. Tijdens deze cursus- die is opgezet in samenwerking met de Streekmuziekschool- krijgt men gedeeltes te horen uit bekende werken van Bach, Mozart, Schu bert, Debussy en anderen. De deelnemers krijgen een globaal overzicht van de wereld van de klassieke muziek. Verder wordt aandacht besteed ondermeer aan •hoe een symfonie-orkest elkaar steekt. Geprobeerd wordt ter af sluiting een concertbezoek te plannen. De cursus bestaat uit tien lessen van één uur en wordt gegeven bij de Streekmuziek school, Lange Nieuwstraat 183. De lessen zijn op maandagmid dag van 14.45 tot 15.45 uur. Bij minimaal tien deelnemers is het cursusgeld 117,50 inclusief les materiaal. Bij meer delnemers wordt het cursusgeld lager. Startdatum: maandag 16 janua ri. Ontspannen bewegen 55- Ontspannen bewegen- overigens êen aktiviteit van de Stichting Welzijn Ouderen-is geen yoga of gymnastiek. Tijdens de lessen fvoor maximaal tien deelnemrs) wordt gebruik gemaakt van de Chinese bewegingsleer t'ai chi en haptonomie. Naast het volgen van de lessen is er tijd voor on derlinge contacten met andere deelnemers. De cursus bestaat uit 12 lessen van anderhalf uur op woensdagmiddag van 13.30 tot 15.00 uur in dc De 4Molens. De eerste les is op 18 januari, de laatste op 5 april 1995. Deelna me aan de cursus- die wordt gegeven door Bep Wissenburg, een speciaal hiervoor opgeleide docente- kost 75 gulden. - 'Geheugencursus V-ooral ouderen klagen, dat ze dingen gaan vergeten. Dit heeft dikwijls niet met hun leeftijd te maken, maar simpelweg met het feit dat ontwikkelingen razend snel gaan. Is de pincode net uit het hoofd geleerd, dan wordt de postcode weer vernieuwd. De deelnemers aan de cursus geheu gentraining leren bepaalde vaar digheden die nodig zijn om an ders met hun geheugen om te gaan. Dit gebeurt onder andere door practische oefeningen. De cursus is niet bedoeld voor men sen die ernstige geheugenproble men hebben, of aan het demen teren zijn. De geheugentraining bestaat uit 12 bijeenkomsten en wordt gege- *ven in dc De 4Molens aan de Nieuwe Damlaan 766 op don derdagochtend van 10.00 tot 11.15 uur. Begindatum is 26 ja nuari, einddatum 13 april. De cursus kost 50,- inclusief les materiaal. Aanmelden voor al deze curssus- sen kan bij Het Centraal Meld punt, telefoonnummer 4264022 van maandag tot en met vrijdag tussen 8.30 en 12.30 uur. SCHIEDAM De Streekmu ziekschool Nieuwe Waterweg Noord aan de Lange Nieuw straat 183 start in januari met de cursus 'Muziek op schoot' voor baby's van vier tot twaalf maan den en met de cursus 'Klap eens in je handjes' voor peuters van anderhalf tot twee-en-een-half jaar. Baby's vinden het heerlijk als er gezongen wordt; boven dien wordt de band met de ou der erdoor versterkt. Tijdens de cursus 'Muziek op schoot' wordt aandacht besteed aan liedjes, be- wegings- en muzikale- spelletjes die de ontwikkeling van de zui geling stimuleren. Ouders leren om samen met hun nakroost met behulp van belletjes, rammelaars en knuffels plezier te beleven aan muziek. Deze cursus omvat acht lessen van telkens één uur en start op dinsdag 17 januari om 9.30 uur. De kosten bedragen 117,50. De cursus 'Klap eens in je hand jes' is nieuw. Peuters mogen tij dens de 'lessen' zelf op liedjes bewegen, lopen en dansen. Ook gaan ze geluiden nabootsen en worden er doe-liedjes gezongen. Hierbij spelen eenvoudige mu- ziekintstrumenten een belangrij ke rol. Het is de bedoeling, dat vader of moeder enthousiast meedoet. Deze cursus kost 88,50 en bestaat uit acht lessen op de dinsdagochtenden van 11.00 tot 11.45 uur. De start is op 17 januari. Informatie en/of inschrijven kan telefonisch via nummer 4269680 op werkdagen van 14.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM Het heeft de fa milie Schaper pijnlijke handen bezorgd, maar het resultaat isier wél naar. Het metershoge kerst stuk, dat in elkaar werd gezet ter opluistering van de verkoop kraam aan het Lorenzplein is een ware eye catcher geworden. „Je kunt bij zo'n karwei geen handschoenen aandoen, want dan heb je geen gevoel meer in je vingers. En die naalden willen wel prikken natuurlijk. Toch hebben we geen spijt, dat we eraan begonnen zijn. De mensen blijven gewoon stilstaan om even te kijken." Nico Schaper en 'zijn aanhang'- vrouw Paulien, dochter Nicolet- te en zoon Frank- hoeven inmid dels eigenlijk niet meer te stun ten om hun populariteit te ver groten. Hun naam is immers een begrip in Oost. Pa en ma hebben er al 27 jaar een vaste verkoop- stek voor bloemen en planten én in december voor kerstbomen. Vanwege de extra drukte wordt dan ook de rest van het gezin ingeschakeld. „We hebben een goede reputatie hoog te houden en zoeken dus onze bomen één voor één zelf uit op kwaliteit. Je wilt natuurlijk zeker je vaste klanten niet het vel over de neus halen, maar dit jaar is 12,50 toch wel de bodem prijs. Voor een paar piek méér heb je echt iets moois en dan zeg ik op mijn beurt: voor zo weinig geld moetje niet gaan beknibbe len." Nico Schaper heeft er ove rigens geen moeite mee om juist de duurdere exemplaren kwijt te raken. In tegenstelling tot vroe ger is de kerstboom anno 1994, volgens hem, verheven tot sta tussymbool: „De mensen kijken toch wat hun buren hebben en dat willen ze dan ook op z'n minst. Het is in alle opzichten wat luxer geworden. Tot voor kort legden we de bomen uit op een zeil; nu moeten we bouwhek- ken huren. En de exclusieve zil ver- en blauwsparren zijn op dit moment duidelijk meer in trek dan de simpele den." De Schaper's mogen dan met hun tijd meegaan, in één ding zijn ze ouderwets: „We moeten iedere week maar afwachten of we aan ons broodje komen en ik ben er best trots op, dat dat tot- nu-toe steeds gelukt is. Onze kracht ligt in de liefde voor ons vak. Anders ben je natuur lijk ook zo gek niet om thuis in je vrije uren zo'n enorm kerststuk in elkaar gaat knutselen." SCHIEDAM Macrobio tisch, biodynamisch, vegeta risch, antroposofisch en vega nistisch. Het zijn slechts een aantal van de bestaande le vensvisies die mede bepalen voor welk voedsel men kiest en op welke wijze het wordt bereid. AI deze stromingen hebben een ding gemeen. Zij houden bij het samenstellen van een maaltijd rekening met de na tuur. Daarbij worden strikte standpunten in acht genomen. Bij veel mensen zal het veganis ten standpunt streng over ko men. Deze groepering vindt na melijk, dat een mens niet het recht heeft een ander levend we zen te doden. Uitbuiting en ex ploitatie van dieren zoals bij melkvee en honingbijen en fok kerijen ten gunste van de vlees consumptie wijzen zij gedeci deerd af. Voor de mens bestaat volgens de Vereniging van Vega- nisme slechts één verzachtende omstandigheid voor het gebrui ken of nemen van andere levens en dat is de wens om zelf te overleven. „De meeste mensen erkennen dat voedsel invloed heeft op het lichaam", aldus stadgenote en veganiste Coby Korteland. „Daarentegen zijn er weinig personen die weten dat voedsel ook van invloed is op andere aspecten van het leven. Zo bevatten dierlijke producten vergeleken met plantaardige voeding meer vervuilingselemen ten. Bovendien krijgt men bij het nuttigen van dierlijke producten ook de negatieve emoties van het dier naar binnen. Alles wat een dier beleefde, waaronder frustra ties, verdriet en angst werken via het zogenaamde endocrine of hormonestelsel door. Deze stof fen komen in het lichaam van de mens terecht en beinvloeden in direct de geest. Het nuttigen van plantaardig voedsel daarentegen bevorderd de spirituele groei." Veganisten zijn overigens niet star in de leer. In essentie draait deze zienswijze niet om gezonde voeding. Recepten Wel staat respect voor alle soor ten leven centraal. Volgens de Veganisten Vereniging is her haaldelijk aangetoond dat het ZL mogelijk is met alleen plantaar dige voeding een uitstekende ge zondheid te hebben. Voor lezers van Het Nieuwe Stadsblad die weieens willen on dervinden hoe een veganisten kerstmenu eruit ziet, stelde de vereniging een feestelijk drie gangen menu met recepten be schikbaar. Voorgerecht: Chinese tomaten soep Hoofdgerecht: Gegratineerde venkel met brocolli en noten gecombineerd met een noten- I champignonschotel Nagerecht: Cranberry-pudding Recepten bestemd voor 4 perso nen. Chinese tomatensoep 1 ui-halve paprika-stukje verse gember-50 gr. bleekselderij-50 gr. bloemkool in roosjes-50 gr. champignons-100 gr. maiskor- rels-blikje tomatenpuree of 500 gr. tomaten-plantaardig bouil- lonblok-eetlepel pindakaas en handje taugé. Begin met het fruiten van de ui en voeg de overige eerstgenoem de ingrediënten toe. Even door stoven. Daarna de bouillon en de pindakaas erbij. In vijftien minuten zachtjes gaar laten wor den. Naar behoefte zout, ket chup, tamari of gistextract toe voegen. De laatste minuten de taugé erbij. Gragratineerde venkel met broc coli en noten 300 gr. grofgesneden venkel-300 gr. broccoli in roosjes-fijn ge snipperde ui-2 eetlepels olie-50 gr. grof gehakte amandelen-50 gr. hazelnoten-2 eetlepels toma- tenketchup-2 eetlepels zoute ket jap of tamari-2 eetlepels tarwe meel-1 theelepel tijm en 1 theele pel fijn gestampte venkelzaadjes. Venkel en broccoli tien minuten stomen in een groentestomer. (Kan ook in een afgedekt vergiet boven een pan kokend water). Fruit de ui in de olie en voeg daarna de noten toe. Vervolgens de ketchup en ketjap/tamari even meebakken. Los het meel op in 3 dl. water en voeg het al roerend, samen met de kruiden, toe aan het ui/notenmengsel. Aan de kook brengen en blijven roeren. Verdeel venkel en broc coli over de bodem van een ovenvaste schaal en giet de saus erover. Schuif de schaal voor ongeveer een halfuur in een voorverwarmde oven (ongeveer 175 graden). Of in een magne tron op stand tien (vermogen 600 kwh) voor ongeveer 10 mi nuten. Noten/champignonsschotel 50 gr.ongebrandde cashewno- ten-1 1/2 eetlepel olie-teentje knoflook-2 sjalotten - 100 gr. wortels-2 x 150 gr. groene en rode paprika-100 gr. champig nons en desgewenst scheutje sherry-ketjap benteng manis- zout peper-1 eetlepel tarwevlok- ken. Cashewnoten in tien munu- ten koken in laagje water, zodat ze net onder staan. Uit laten lekken en droogdeppen. Hierna knappend bakken in eetlepel olie. Uit pan nemen. Fijn gesne den ui en knoflook bakken en daar de in reepjes gesneden pa prika en champignons aan toe voegen. Smaakmakers sherry, ketjap, zout en peper erbij en tenslotte ongeveer 5 minuten binden met de tarwevlokken. Cranberry pudding 100 gr. ontpitte dadels-75 gr. tar- wegriesmeel-theelepel vaniliesui- ker-100 cranberries-6 eetlepels appel-of perendiksap. Dadels ruim drie uur weken in een halve liter water. Eruit halen en in stukjes verdelen. Klop met een garde de griesmeel met de vanillesuiker door het weekwa- ter. Breng dit zachtjes aan de kook en voeg de cranbarries toe. Blijf regelmatig roeren. Iets laten afkoelen en daarna de dadels en het diksap er door mengen. Pud ding in een vorm gieten. Laten opstijven. Voor het serveren om keren op een bord en garneren met stukjes fruit en wat diksap. SCHIEDAM December, een feestmaand...tenminste voor dege nen die familie en kennissen hebben. Neem nou bijvoorbeeld meneer P. Vijftien jaar geleden is zijn vrouw overleden. Hij heeft een zoon, maar die woont in Canada. Hij zegt weieens: „Kom een keer langs met de kerstdagen, ik betaal je vliegticket wel," maar voor meneer P. hoeft al dat gedoe niet. Hij heeft nog nooit gevlogen en wil er eigenlijk ook niet aan beginnen. Met zijn buren heeft hij niet zoveel contact. Ze maken af en toe een praatje over het weer, meer niet. Meneer P. heeft wel zo zijn bezigheden: hij leest veel en luistert naar de radio om bij te blijven wat er allemaal in de wereld gebeurt. Hij gaat tweemaal per week naar het dienstencentrum om een biljartje te leggen en hij wandelt als het weer het toelaat. In de maand december begint het echter af en toe aan hem te knagen. Vroeger met zijn vrouw waren het echt gezellige dagen, zij maakte er altijd wat van in huis. In zijn eentje is dat toch een stuk moeilijker. Meneer P. is altijd blij als het weer januari is. Dan doet iedereen tenmisnte weer gewoon. Er is veel te zeggen voor sociale contacten. Het probleem daarbij is echter dat het allemaal zo persoonlijk is. De een heeft behoefte aan veel mensen om zich heen, met iedere dag een praatje over dit en dat; een ander stelt het meer op prijs om alleen te zijn en een rustig teruggetrokken leven te leiden, zonder veel met anderen rekening te hoeven houden. Wat opvalt is dat bij het ouder worden de contacten veranderen. Vroeger waren die contacten er vanzelf door werk of door kinderen die nog thuiswoonden. Nu moeten er nieuwe contacten gelegd worden en moeten oude opgepoetst worden. Een vriendschap moet van twee kanten komen. Er zijn ouderen die zich wel eens eenzaam voelen. Net als jongeren trouwens. Gevoelens van eenzaamheid komen vaak voort uit de hoge verwachtingen die mensen hebben van een relatie. Ze verwachten van iemand, dat ze ermee kunnen vissen, winkelen en diepzinnige gesprekken mee kun nen voeren. Aan zulke hoge eisen voldoet niemand. Met de één kun je nu eenmaal beter praten over je problemen en met de ander leg je liever een kaartje. Daarom is het beter niet alles van één persoon te verwachten, maar met meerdere personen contact te hebben. Contac ten leggen en onderhouden kost veel energie. Maar als je zelf geen initiatieven ontplooit, wordt de wereld om je heen steeds kleiner. Ga er dus op uit! Pak de telefoon (hoe moeilijk dat vaak ook is)! Nee heb je, ja kun je krijgen. Dit was het lattste deel van dit jaar van een serie informatieve artikelen voor 55-plussers, uitgegeven in opdracht van de Stuurgroep Flankerend Beleid voor Ouderen Schiedam door de stichting Welzijn Ouderen Schiedam in samenwerking met de GGD- NWN. Meer informatie bij het Centraal Meldpunt, telefoonnummer 4264022 van maandag tot en vrijdag tussen 8.30 en 12.30 uur. WATERWEG Per jaar moe ten ongeveer 15.000 kinderen in het ziekenhuis worden behan deld als gevolg van een ongeval. Voor ouders is het daarom be langrijk om snel en juist te han delen. Verreweg de meeste onge vallen met kleine kinderen ge beuren thuis. Juist de allerklein sten zijn'extra kwetsbaar. Ook al let iemand goed op en worden maatregelen genomen, een onge luk zit in een klein hoekje. Een pleister en een troostend woord is soms voldoende. Maar niet altijd. Wat iemand kan doen als het een keertje mis gaat, is te leren tijdens de cursus 'Eerste Hulp aan kinderen' van Thuis zorg. Deelnemers leren hoe het beste is te handelen bij kleine ongelukjes, maar ook in ernsti ger situaties. De cursus is bedoeld voor ieder een die te maken heeft met kin deren tot 8 jaar: ouders, verzor gers, opa's, oma's, maar ook de oppas. Er zijn twee bijeenkom sten van drie uur. De cursus start in Maassluis op dinsdag 21 februari en woensdag 5 april 1995; en in Schiedam op donder dag 30 maart, donderdag 20 april en donderdag 11 mei. De prijs van de cursus bedraagt f. 89,- inclusief een cursusboek. Voor leden is de prijs f. 75.-. Voor informatie kan men bellen naar het Cursusbureau van Thuiszorg Nieuwe Waterweg Noord op maandag tot en met donderdag tussen 8.30 en 16.30 uur. tel. 010-4260511. Belang stellenden die al op de wachtlijst staan hoeven niet te reageren. Zij krijgen automatisch bericht. SCHIEDAM Al jaren komt in Klubhuis Zuid een volksdansgroep bijeen die onder leiding van een docent met veel plezier dansen uit allerlei culturen oefent. De groep nodigt Schiedamse dansliefhebbers uit zich aan te sluiten bij dit ontspannen en gezellige dansen. Meer deelnemers maakt het nog leuker. Het volksdansen vindt plaats op maandag van 13.00 - 14.30 uur. De kosten bedragen tien gulden per maand. Eerst een proefles bijwonen kan ook. Klubhuis Zuid is te vinden aan Dwarsstraat 42, tel. 4267297. SCHIEDAM - Als u plannen heeft om uw woning te verfraai en met een duurzame keuken is het verstandig om eens een bezoek te brengen aan A.C.R. Keukens. Hoewel deze keu kenspecialist haar deuren pas in augustus van dit jaar open de, heeft het aan de Westvest 62a gevestigde bedrijf over klandizie inmiddels niet te klagen. Het feit, dat A.C.R. als eni ge in Nederland keukens uit Engeland verkoopt, is hier on getwijfeld debet aan. 1 Britse keukens zijn niet alleen traditioneel mooi, maar zijn bovendien voorzien van de laatste snufjes op het gebied van keu kentechniek en voldoen mede daardoor in alle opzichten aan de behoeften die de kwaliteit eisende consument van van daag terecht stelt. Duurzaam Een ander voordeel voor de consument is dat de duurzame Engelse keukens veelal goedkoper zijn dan keukens van Nederlandse of Duitse makelij. Omdat A.C.R. Keukens het accent legt op per soonlijke advisering heeft het bedrijf bo vendien een kleine showroom waar men desondanks een goed beeld kan krijgen van de mogelijkheden op keukengebied. Hiertoe beschikt men o.a. over folderma teriaal en samples van het komplete as sortiment waardoor aan iedere wens vol daan kan worden. Het voordeel van zo'n bescheiden toonzaal merkt de klant di- rekt in zijn portemonnee, omdat de prij zen bij A.C.R. hierdoor niet mede geba seerd hoeven te worden op een stukje huurreservering. Thuisservice Om de klanten optimaal van dienst te zijn, beschikt A.C.R. over geavanceerde computersoftware waarmee de techni sche tekening van de keuken, die in nauw overleg met de klant is samenge steld, bij wijze van spreken tot leven ge wekt kan worden, zodat de klant een driedimensionaal beeld krijgt van zijn of haar droomkeuken. Een andere service is dat de specialisten van A.C.R., verge zeld van samples, desgewenst bij u aan huis komen om u uitgebreid te adviseren over uw nieuwe keuken. Vanzelfsprekend worden alle produkten van A.C.R. met de grootste zorg omringd voor wat betreft fabricage, verpakking en transport naar Nederland. De exclusieve „Da Vinci"-lijn bijvoorbeeld is getoetst aan de strengste Engelse kwaliteitsnormen waardoor te al len tijde de hoogste kwaliteit en honderd procent garantie wordt gewaarborgd. Kerstboomactie Indien u nog dit jaar besluit tot aanschaf van een keuken mag u uit de kerstboom, die in de showroom bij A.C.R. staat, te vens een verrassingsenvelop plukken. In deze envelop staat welk keukenprodukt, variërend van kookplaat tot vaatwasser, u gratis krijgt om uw nieuwe keuken verder mee in te richten. A.C.R. Keukens Westvest 62a Schiedam Tel. 010-4260539 Press Service 0546-576525 „Je maakt zo'n enorm kerststuk niet voor het geld, want verkopen kun je het niet. Zoiets doe je alleen als je houdt van je vak Veganisten eten met kerst lekker en verantwoord voedsel Coby Korteland: Voedsel is ook van invloed op andere aspecten van het leven, dan het lichaam alleen ADVERTORIAL

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 11