SCHIEDAM Kerstfeest in Podium Krasse knarren in het nieuw Ruim kwart miljoen gulden voor vijf voorstellingen van amateurs Kerstwens in verdrukking 'Vrouwelijke wijn met ronde tonen' Programma Filmhuis Afdankers hopen op herkansing ORANJE Schaap gestolen Kerstconcert Nostalgie van Maijo van Soest IDIENSTVE DIENSTVERLENING TIJDENS DE FEESTDAGEN 51-1442 SCHIEDAM In Het Filmhuis in gebouw De Teer- stoof aan de Nieuwstraat 12 wordt vrijdag 23 december 'Vacas' gedraaid het debuut van de Baskische cineast Ju lio Medem. De film gaat over de strijd tussen twee naburige families met als inzet moed en lafheid. Medem voert de toeschouwer langs drie generaties geschie- denmis en legt bloot hoe on wrikbaar mensen zich vast klampen aan het weinige dat ze hebben: een lapje grond, een noodlot. Tevens gaat Medem op zoek naar de wortels van nationa listisch denken en van de ste reotiepe ideeën over lafheid en heldendom. De koeien, 'vacas', hebben de rol van toeschouwer in deze film: ze kijken vol mededo gen zo lijkt het naar de men sen. Aanvang: 21.30 uur; zaal open: 20.30 uur. Toegang: 5,- voor dona teurs; donateur worden kost 7,50 inclusief eerste film. SCHIEDAM Yankee, Dut- chy en Lara zijn drie 'afdankers' die hopen op een herkansing. Met Yankee en Dutchy is niks mis. Het zijn twee rustige, lieve katten van acht en negen jaar. Het duo is uiterst huiselijk en blijft het liefst lekker warm bin nen. Het sympathieke tweetal werd ondergebracht in de Har- gahoeve omdat de vorige eige naar ineens last kreeg van aller gie-aanvallen. Nu zoeken deze twee schoonheden- de één is een kruising pers, de andere van het type 'lapjes'- een nieuw baasjes. Yankee en Dutchy zijn dol op kinderen, maar of ze ook met honden kunnen opschieten is niet bekend. Lara is een schat van een beest. Ze kan alleen absoluut niet tegen alleen zijn. Van de zenuwen gaat ze dan slopen. Vier jaar jong is ze een onstuimige hond die veel beweging nodig heeft. Met kin deren en katten heeft Lara 'een goeie' en autorijden vindt ze heerlijk. Lara behoort tot het ijzersterke bastaardras en is zwart van vacht. Informatie over deze of andere beesten bij dierentehuis de Har- gahoeve aan de Sportlaan 2, te lefoonnummer 4714151. De openingstijden zijn van dins dag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur en op zaterdag tussen 10.00 en 15.00 uur. SCHIEDAM Onbekenden hebben vorige week woensdag nacht een schaap gestolen op de kinderboerderij in het Beatrix- park. Jonge jenever Oranje Vieux Oranje SCHIEDAM Café Podium aan de Lange Haven 28 gaat er traditiegetrouw een feestelijke kerst van maken. Als klinkend voorafje staat zaterdag de 24ste december de formatie 'Livin- 'Blues' op het programma. Deze groep kan bogen op een veelbe wogen geschiedenis. Begin jaren '70 stond de band vrijwel perma nent bovenaan de hitladders. Zowel binnen als buiten de lands grenzen was de populariteit navenant groot. In 1975 kwam daaraan plotseling een einde toen de groep uit elkaar viel. Het was zanger Niko Christiansen die tien jaar later de draad weer oppakte. Inmiddels mogen de 'New Livin'Blues' zich weer tot de spannendste en meest rocksteady bluesformaties van Nederland rekenen. Een concert van deze vier heren zal het publiek lang in het geheugen gegrift blijven. Eerste kerstdag treedt voor de tweede achtereenvolgende keer Gerard Wold in Podium op voor al degenen die voldaan van het lekkere eten er nog even tussenuit willen. Samen met saxofonist Leslie van de Heul zal deze rasmuzikant een swingend programma brengen met een kritische ondertoon. Het duo wordt deze bijzon dere avond bijgestaan door enkele 'mystery guests' die voor het Podiumpubliek geen onbekenden zijn. Beide optredens beginnen om 22.00 uur; de toegang is gratis. SCHIEDAM Het oog wil ook wat; en dat geldt niet alleen voor 'jonge blommen'. De 15 leden van biljartgroëj) De Woudhoek tellen bij elkaar maar liefst 1089 lentes en beho ren dus stuk voor stuk tot de 70- plussers. Ondanks hun hoge leeftijd staan de heren niet alleen hun manne tje op het groene laken, maar hullen ze zich ook het liefst in een uiterst snel sporttenue. Ter gelegenheid van het 15 jarig be staan van hun club besloten de krasse knarren zich met z'n allen in het nieuw te steken. Een lote rij die vooral een succes werd dankzij de uitgekiende verkoop techniek van de heer P. Vermeu len, leverde al een gedeelte van de benodigde financieën op. Toen bovendien de heer van de Kooy van het gelijknamige vloe renbedrijf zijn sponsoring toe zegde, was de aanschaf van een uiterst modieuze outfit geen pro bleem meer. Pakkie deftig in hun soepel gesneden vestjes met fri vole vlinderstrik, maken de Schiedamse biljarters nu de blits op diverse regionale tournooien zoals de Rijnmond Competitie. De Woudhoekgroep kan nog en kele aspirantleden gebruiken en traint iedere dinsdagavond in het dienstencentrum aan het Heijermansplein 35. Om het tijdelijk gemis van een ega wat te verzachten, worden voor de dames regelmatig uitjes verzorgd zoals de gezamenlijke bustocht ter gelegenheid van het jubileum. SCHIEDAM In Diensten centrum De Woudhoek, Heijer mansplein 35, vindt op donder dag 22 december een kerstcon cert plaats. De muziekuitvoering wordt ondersteund door zang van Zangkoor OASE. Aanvang 14.30 uur, afsluiting 16.30 uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM Onlangs heeft kunsthistoricus Abraham Cor nells in het VSB Bankkantoor aan Schiedamseweg 12, Vlaar- dingen een expositie geopend van stadgenote Marjo J.C. van Soest. De VSB Bank nodigde Van Soest uit om te exposeren, om dat haar schilderijen een grote affiniteit vertonen met het werk van Piet Mondriaan. De VSB is hoofdsponsor van de 'Overzich- tingstentoonstelling Mondriaan' die nu te zien is in het Haags gemeentemuseum. Het schilderij 'Tedere herinne ring in een abstract kader' maakte Marjo naar aanleiding van een zwart/wit familiefoto. Op het kiekje zitten twee meisjes op de rand van een bassin met op de achtergrond een flamingo. Deze voorstelling schilderde zij foto-realistisch in de linker bene denhoek van het schilderij. De andere vlakken werden opge vuld, met voor haar bijzondere motieven. Zoals een uit papier gevouwen scheepje, takken met bladeren en dieren en vogels. Een in reliëf aangebrachte witte meeuw domineert het centrale witte vlak. De VSB Bank ge bruikte de afbeelding als kerst kaart. De expositie is tijdens kantooruren te zien tot en met 10 maart 1995. SCHIEDAM Acteurs, muzikanten, zangers en vorm gevers zijn al sinds september bezig met het gestalte geven aan de nieuwe openluchtvoor stelling die SCHAT (Schie damse Cultureel Historisch Amateur Toneel) in mei zal opvoeren. Het toneelstuk, ge schreven door Bernard Brede- ro, speelt zich af tijdens de oorlogsjaren 1940 -1945. Het onderwerp is gekozen naar aanleiding van de landelijk herdenking van het feit dat 50 jaar geleden de oorlog ten ein de was. De vijf toneelvoorstellingen vin den plaats tussen de Noordmo len en de huisjes aan de Anna Zusterstraat. Voor ruim 850 toe schouwers wordt een tribune ge bouwd op het tegenover gelegen grasveldje. Volgens SCHAT - voorzitter Robert Reesink belooft het, net als in voorgaande jaren, weer een spraakmakend evenement te worden. De eerste van de vijf opvoeringen vindt plaats op 4 mei, dodenherdenking. Reesink: „Het anderhalf uur du rende toneelstuk van Bredero heeft een documentair karakter. Naast de centrale figuur (een Schiedamse huisarts) spelen een aantal anderen ook een hoofd rol. In het stuk komen de dilemma's aan de orde waarvoor men als gewone burger in oorlogstijd wordt geplaatst. Zo wordt de dokter geconfronteerd met goed en kwaad, zijn eigen belangen en de zorg voor de patiënten. Voor veel mensen is een keuze bepalen in oorlogstijd niet altijd makke lijk. Vooral niet voor een arts die te maken krijgt met zowel inge kwartierde Duitsers als joodse onderduikers." Uitdaging Volgens Reesink was het voor de auteur een uitdaging bij het schrijven van het toneelstuk niet te vervallen in clichés over de oorlog. „Wij vinden het een ver dienste van Bredero dat hij de arfs die in eerste instantie niet herkenbaar is als 'goed of fout' voor een aantal afwegingen heeft geplaatst." Anderhalf jaar geleden zijn drie leden van SCHAT gaan praten over een eventuele nieuwe pro- duktie. Inmiddels houden meer dan 150 mensen zich hiermee bezig. Allemaal vrijwilligers on dersteund door professionele krachten. „Ontzettend leuk om zo'n grote groep enthousiaste mensen bezig te zien", aldus Reesink, die zich tegenwoordig meer project ma nager dan voorzitter voelt. Aan de opvoering van het stuk spelen ruim 25 acteifrs en even zoveel figuranten mee. Daar naast zijn tientallen vrijwilligers al geruime tijd bezig met werk zaamheden die ervoor zorgen dat de voorstellingen in mei soe pel verlopen. Daaronder zijn kostuummakers, muzikanten en decorontwerpers en de bouwers daarvan. Zo maken de laatsten zes meter hoge gevels die aan sluiten aan de woningen aan de Zuster Annastraat. Ook worden onder meer kleedkamers en een ruimte voor de catering ge bouwd. „Om alles in goede har- SCHIEDAM Liefhebbers van een goed glas wijn kregen dankzij Willibrod Hosman het afgelopen weekend de kans om hun voorraadkelder 'op peil te brengen' met bij zondere wijnen voor een zacht prijsje. Daartoe had de Schie damse wijnkenner en restau ranthouder in zijn pakhuizen aan de Lange Haven drie wijndagen georganiseerd. De naam Hosman staat al sinds 1896 synoniem voor lekker eten. In dat jaar (bijna een eeuw gele den) startte de grootouders van Hosman een delicatesse- en wijn handel aan de Lange Haven, die regionale bekendheid kreeg. Kleinzoon Willibrord Hosman houdt zich vanaf 1964 bezig met de import van wijnen en dran ken. Inmiddels is hij leverancier van 400 verschillende wijnen. In 1991 werd deze activiteit onder gebracht in de panden aan de Lange Haven, waar tevens de wijndagen plaatsvonden. Vertwijfeld Zondagmiddag trad acteur Pie- ter Lutz op als veilingmeester. Onder het uitroepen van aan- moediging als 'zalige rode wijn met een grootbewaarpotentieel, krachtig, aromatisch, vrouwelijk met zeer ronde en fruitige tonen, probeerde hij het publiek over de streep te trekken. „Hoe kan dat nou, hoe kan dat nou", riep Lutz vertwijfeld uit toen reacties uit bleven. De aanwezige waren echter duidelijk op koopjes uit en wachtten net zolang met het roepen van 'mijn' totdat de laat ste klap van de veilinghamer bij na viel. In de maand juni organi seert Hosman weer wijndagen. monie te laten verlopen hebben wij inmiddels een voorlichtings bijeenkomst met bewoners uit de omgeving georganiseerd", ver telt Reesink. „En dat zal zeker een vervolg krijgen. Wij vinden het belangrijk om de omwonen den bij de plannen te betrek ken." Drie ton Voor de toneelvoorstellingen is meer dan 300.000 gulden nodig. Een bijzonder hoog bedrag voor een vijf dagen durende amateur- produktie. Het geld komt bin nen via een grote subsidie van de gemeente en ook de VSB Bank draagt een steentje bij. Het reste rende deel komt binnen via an dere sponsors. Zo stelde Bouw bedrijf Slavenburg bijvoorbeeld een grote partij hout (10.000 gul den) voor de bouw van de decors ter beschikking. De acteurs repeteren sinds sep tember wekelijks in groepjes. Kort geleden kwamen alle groe pen voor het eerst bij elkaar voor een grote repetitie. De try-out vindt plaats op 4 mei. De première, een dag later, wordt ingeleid door een mam moetorkest met koor. Dit zijn respectievelijk 150 orkestleden, 300 zangers en soliste Yoy. Stadgenoten die zich willen in zetten bij de op- en afbouw van de decors en tevens andere hand en spandiensten willen verlenen kunnen zich aanmelden bij C. Standaart, secretaris van SCHAT, telefoonnummer 4265468. SCHIEDAM De traditionele kerstkaart komt bij veel gemeenten steeds meer onder druk te staan. Zo maakten Apeldoorn en Arnhem onlangs bekend dat zij geen kerstkaarten meer naar hun relaties zullen zenden. Schiedam blijkt hierin echter een voortrekkersrol te hebben vervuld. „Want wij versturen al jaren geen kerstkaarten meer", zegt chef de kabinet J. Brouwer. Ook in Vlaardingen is hierover onlangs gediscussieerd. Burgemeester Stam: „We hebben besloten dit jaar toch nog maar kerst- en nieuwjaarsgroeten te versturen, maar ik sluit niet uit dat het voor de laatste keer zal zijn." De verhoudingen zijn zoek, vinden veel gemeenten. Enerzijds komen stapels kerstkaarten binnen op de gemeentekantoren, waar nauwe lijks iemand aandacht aan schenkt. Anderzijds vragen de gemeenten zich af of hun kaarten eenzelfde lot is beschoren. Een middelgrote gemeente als Schiedam of Vlaardingen verzend normaliter al gauw een paar honderd kerstkaarten, met een totaalwaarde van vele duizenden guldens. „Daarom is Schiedam daar op een gegeven moment van afgestapt', zegt Brouwer. „Wij richten ons nu tot onze relaties via de nieuwjaars bijeenkomst. Daarvoor worden circa achthonderd uitnodigingen verzonden. Dat is al jaren zó." Het college van B W van Vlaardingen heeft kort geleden uitgebreid gesproken over de kerstwensen. De stadsbestuurders vinden dat dit jaar de kaarten toch nog'maar verzonden moeten worden. „Wellicht is het de laatste maal", aldus burgemeester Stam. „Wij laten onze kerst- en nieuwjaarskaart altijd apart ontwerpen door een kunste naar. Als je dan het drukken en versturen van die kaarten verrekent, kom je al snel op een bedrag van circa achtduizend gulden. Vlaardin gen verstuurt jaarlijks 3500 kaarten. De kans is aanwezig dat we bij de bespreking van de Voorjaarsnota op dit onderwerp terugkomen. Het is natuurlijk een mogelijke bezuiniging." I In verband r met de komende feestdagen wordt de dienstverlening van het ONS op die dagen aangepast. Openingstijden kantoor Op maandag 26 december is het kantoor gesloten. Op dinsdag 3 januari kunt u tot 15.00 uur bij onze Klantenservice terecht. Ophaaldagen huisvuil verschuiven De ophaaldag van maandag 26 december (2e kerstdag) verschuift naar donderdag 29 december. In de wijken waar het GFT-afval wordt ingezameld, wordt die dag gelijktijdig het huisvuil opgehaald. Op dinsdagmiddag 3 januari wordt geen huisvuil en GFT-afval opgehaald. Deze ophaaldag verschuift naar woensdag 4 januari. Openingstijden Milieustation Op maandag 26 december is het Milieustation de gehele dag gesloten. Op dinsdag 3 januari sluit het Milieustation om 15.00 uur. Zaterdag 31 december is het Milieustation gewoon open. Storingen Tijdens de feestdagen blijft ons bedrijf bereikbaar voor storingen in de levering van energie, drinkwater en radio- en televisiesignalen. Ons telefoonnummer is 010-2621000. WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 Yankee en Dutchy SUJTERU/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs. per liter 16.95, bij 12 flessen 4C CA per liter I OiJU per liter 16:65, bij 12 flessen 4 C CO per liter I O.OU U belt, wil bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 De New Li vin' Blues Pakkie deftig maken de Schiedamse biljarters de blits op het groene laken Repetities SCHAT in volle gang De vorige productie van SCHA T over het leven van Piet Paaltjes waarbij de Lange Haven als decor werd gebruikt, was een groot succes Pieter Lutz (rechts op de foto) en Willibrord Hosman, respevtievelijk telgen uit een roemrijk acteurs- en een befaamd culinair geslacht Deze kaart kwam sowieso niet in aanmerking r/ipncfi/pr/on,

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 13