Gebaseerd op sedan: dus plenty ruimte Shuttle spoort pijlsnel onder Kanaal door Peugeot aardig voor aardgas Statiegeld op alle nieuwe auto's Nissan hoofdsponsor Sail Amsterdam Golf CitySTROMer electro-auto van VW Prijsverlaging voor Civic Nissan Vanette Cargo: praktischer aan voorganger Met eigen auto in een half uur naar Engeland WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 51-454 Honda Nederland heeft alle Civie-modellen met 3 en 4 deuren met onmiddellijke ingang goedkoper gemaakt. De 3-deurs kosten 2500 gulden minder en de 4-deurs zijn 1900 gulden in prijs verlaagd. De 3-deurs hatchback 1.5 DXi kost nu vanaf 29.990,-. Voor de Civic 4- deurs sedan 1.5 DXi geldt nu een adviesprijs van 32.990,-. Er is overigens ai een Civic 1.3 3- deurs New York voor 27.990,-. De prijsaanpassing is niet alleen bedoeld om de concurrentie aan te scherpen. Een bijko mende reden is de komst van de vijfdeurs Ci vic. Voor dit model heeft de importeur een scherpe prijs in gedachten. Het zou onlogisch zijn als de modellen met minder deuren duur der zouden zijn. Met de nieuwe Vanette Cargo biedt Nissan een be stelwagen met de rij-eigenschappen van een perso nenauto. De Vanette Cargo debuteert begin januari op het Brusselse Autosalon. Op de Auto RAI 95 van begin februari presenteert Nissan de Vanette combi als mini-bus met plaats voor acht personen. Nissan heeft de nieuwe Vanette Cargo speciaal ont worpen om tegemoet te komen aan de groeiende vraag naar luxe bestelwagens met de rij-eigen schappen van een personenauto. Daartoe beschikt de nieuwkomer over veel comfort en een riante standaard-uitrusting. Tevens combineert hij hoogwaardige veiligheids voorzieningen met een gebruiksvriendelijk, ruim interieur. Het laadruim is 4,8 m:i groot. Het maxi male laadgewicht van de Vanette Cargo bedraagt 980 kilo. De prijzen zijn nog niet bekend. Hoewel het zeilfeest pas medio augustus 1995 plaats heeft, werpt Sail '95 zijn slagschaduwen al vooruit. Onlangs is namelijk een Nissan Primera met beschaafde Sail '95 bestickering overhan digd aan de heer B. Heppener, directeur van het Sail-kantoor in Amsterdam. De blauwe, vijfdeurs Primera 2.0 SLX wordt als 'staff-car' ingezet bij de voorbereidende werkzaamheden voor het wereldberoemde evenement. Nissan Motor Nederland is overigens niet de enige hoofdsponsor van dit evenement: ook Bierbrouwerij Heineken, Zeehaven Am sterdam, KPN, ING-bank en de Postbank vervullen deze functie. In de loop van 1995 gaat Nissan inspelen op Sail '95 door het op de markt brengen van een groot aantal speciale Sail-uitvoeringen. Peugeot heeft al sinds geruime tijd de gasinstallaties van de firma's AG en Vialle goedgekeurd voor montage in alle nieuw verkochte Peugeot-modellen. Voor de 405 1.6 en 1.8 levert Peu geot nu een speciale gascilinderkop om het stellen van de klepspeling zoveel mogelijk te voorkomen. Voor de afnemers zijn hieraan geen meerkosten verbonden. De gasinstallaties kunnen besteld en gemonteerd worden via de officiële Peugeot-dealers. Desgewenst kan het systeem ook vóór aflevering van de nieuwe auto al worden ingebouwd door Van- decasteele in Oosterhout. Deze installateur heeft de goedkeu ring van Peugeot Talbot Nederland. AG en Vialle geven drie jaar garantie (of 100.000 km, wat 't eerst wordt bereikt) indien de LPG-installatie wordt gemonteerd door een officiële Peuge- ot-dealer of door Vandecasteele. De Peugeot-garantie op de mo tor gedurende 1 jaar met onbeperkt aantal kilometers blijft gel den indien zowel de gasinstallatie als het montagebedrijf de in stemming van de importeur heeft gekregen. Folkstone. Je kan rus tig de auto uit en een beetje heen en weer wandelen. Naar het vol gende compartiment of met de trap naar de on derliggende verdie ping. Of het toilet be zoeken. Geluidloos ijlt de trein met een maxi male snelheid van 135 km/u door de ondoor dringbare en aardbe ving- en bombestendi- ge krijtlaag, gemiddeld veertig meter onder de zeebodem. De vijftig kilometer lange tunnel is in exact 35 minuten afgelegd. Verkeerde kant Voorzichtig rij je de trein uit, het perron af en al na honderd meter ontdek je op een rotonde ineens dat al die andere automobi listen de verkeerde kant oprijden- Was het eng, die tun nel? Integendeel. Een ritje over het Prins Clausplein of door de Rotterdamse Maastun nel is een angstaanja gende kermisattractie in vergelijking met de tocht door de Kanaal tunnel. Of de Shuttle straks het einde betekenen van de veerboten die vanuit Nederlandse ha vens vertrekken, valt te betwijfelen. Zo'n overtocht per schip is vooralsnog niet echt veel duurder en min stens zo aardig. Boven dien zal de zakelijke reiziger het vliegtuig verkiezen om de auto rit naar Calais te kun nen ontlopen. Want die autorit vergt toch ten minste drie uur, als er geen files staan. compartiment wordt om onduidelijke veilig heidsredenen een hou ten blokje geplaatst. Onduidelijk omdat achter elke laatste auto een massief ijzeren stootblok uit de grond oprijst. In het plafond van elk compartiment is een beeldscherraje aange bracht waar een licht krant verschijnt met raadgevingen. Motor uit, handrem aan, ra men openen. Vertrek binnen vijf minuten. Dat vertrek gaat ge ruisloos. Plots merk je aan het landschap, dat de Shuttle zich be weegt. Even later is door de vensters niets meer te zien. Op je ei gen autoradio kan je de kanaalomroep ontvan gen. Met een vrolijk deuntje en af en toe een mededeling in Frans of Engels: „U bent halver wege" of „over tien mi nuten arriveert u in De redaktie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reakties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, Fax: 070-3952669. Per 1 januari 1995 betaalt iedereen bij de aanschaf van een nieuwe personenauto een verwijderingsbijdrage van 250 gul den. Deze verwijderingsbijdrage is een heffing om autowrak ken te recyclen. Dagelijks worden er in Nederland meer dan duizend auto's afgedankt. Op verzoek van het ministerie van VROM heeft de autobranche een systeem opgezet waarmee de materialen van autowrakken voor 86 procent kunnen worden gerecycled. Dit betekent ruim 50 miljoen kilo minder 'afval' per jaar. Voor het milieu is de invoe ring van de 250 gulden 'statiegeld' per auto dus een goede zaak. Voor het op touw zetten van het recyclen van afgedankte auto's is een speciale organisatie in het leven geroepen: Auto Recycling Nederland BV (ARN), gevestigd in Amsterdam. Voor het daad werkelijk uitvoeren van de recyclingswerkzaamheden werkt ARN samen met gecertificeerde autodemontagebedrijven. Deze sluiten een contract met ARN, waarna ze in aanmerking komen voor een vergoeding van specifieke demontage-activiteiten. Voorlopig wordt gestart met demontage en verwijdering van de volgende materialen: koelvloeistof, olie, remvloeistof, accu, glas, banden, binnenbanden, PUR-schuim en rubberen strips. Vier of meer Wielen Invoering van de verwijderingsbijdrage is geregeld in de Wet mi lieubeheer en is algemeen bindend verklaard door het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) voor de periode van 1 januari 1995 tot 1 januari 1998. Betalingsplicht van de verwijderingsbijdrage ontstaat bij de eer ste tenaamstelling van een kenteken van een automobiel met vier of meer wielen, waarvan het ledig gewicht, vermeerderd met het laadvermogen, niet meer bedraagt dan 3500 kg. Wettelijk is geregeld dat een kenteken pas wordt verstrekt nadat voor het betreffende voertuig de verwijderingsbijdrage is betaald. Evenals in 1990 treedt Nissan Motor Nederland ook in 1995 weer op als hoofdsponsor van 's werelds grootste nautische eve nement: Sail Amsterdam. Deze zeil-manifestaties wordt elke vijf jaar gehouden in en rond de Amsterdamse IJ-haven. Vanaf deze week is het mogelijk om met de ei gen auto door de Ka naaltunnel naar Enge land te gaan. Een plaats in de autotrein vergt een bedrag van enkele honderden gul dens. Tot maart '95 kost een dagretour 139 gulden. Een standaard overtocht is te maken voor 380 gulden, onge acht de afmetingen van de auto en het aantal inzittenden. Voorwaar uiterst concurrerend. Op 14 november reden de eerste passagiers- treinen al him dienst regeling door de Euro tunnel. Instappen in elk willekeurig station geeft sindsdien aan sluiting op de trein naar Londen. Vanaf Amsterdam kost een retourtje 542 gulden voor de tweede klas en 707 gulden voor een rit in eerste klas omge ving. Binnenkort komt daar het transport per auto trein bij. De trein heet Le Shuttle. Zodra hij helemaal operationeel is, zal hij tijdens de spits vier keer per uur vertrekken; 's nachts is er minimaal een over steek per zestig minu ten. Vertrek is bij Ca lais in Frankrijk en de aankomst is in Folksto ne dichtbij Dover. Bij de terugtocht uiter aard andersom. Ter voorbereiding op de officiële start van de dienstregeling, werden in de afgelopen maan den wat proefritten verreden. Een verslag gever van deze krant maakte zo'n auto-trein- reisje mee en ontdekte dat deze ondertocht in drukwekkend weinig voorstelde. Want waar je iets bijzonders ver wacht, blijkt het trein- reisje onthutsend kort, simpel en weinig ener verend te zijn. Waddeneilanden Na een dik drie uur du rende autorit naar Ca lais (via de nieuwe tun nel by Antwerpen om de spitsdrukte op de Ring te ontlopen) kan een automobilist de Kanaaltunnel niet meer passeren. Vele richtingborden wijzen naar het emplacement vanwaar de treinen vertrekken. Ter plekke heeft het heeft iets van de veerboot naar de Waddeneilanden. Je koopt een kaartje by het loket, passeert ver volgens de Franse dou ane (paspoort aanrei ken aan de kant van de bestuurderskant) en de Engelse grenswacht (paspoort tonen aan de andere kant) en je be landt op de opstelstro ken. Je moet wachten op je beurt. Tussentijds had je nog een bezoek kunnen brengen aan de taxfree-winkels direct na het kaartjesloket. Sigaretten, drank en Honda voegt begin 1995 een vijfdeurs model toe aan z'n toch al brede Civic-lijn. Deze hatchback is de opvolger van de Concerto. Omdat er - ondanks de naam - weinig muziek zat in de Concerto-verkoop, kiest Honda bij diens opvolger nu voor het meer gewaardeerde Civic-imago Trouwens, de vijfdeurs stamt goeddeels af van andere Civic-modellen. Zo is de wielbasis tot op de millimeter gelijk aan die van de Civics sedan en coupé. Na een eerste ken nismaking met de Civic vijf deurs lijkt de conclusie gewettigd dat deze versie de toch al uitstekende Civic- afzet verder gaat aanzwengelen Want er is wei- nig koffiedik voor nodig om te voorspellen dat p? de vijfdeurs een succes wordt. Vooral omdat de vanafprijs zonder meer scherp mag heten. Met de Golf CitySTROMer zet Volkswagen 's werelds eerste in serie geproduceerde elektro-auto op de weg. De eeste serie van 100 auto's, die de VW-fabriek in Mosel verliet, werd geleverd aan het energiebedrijf Südsachsen AG in Chemnitz (Duits land). Voor de auto in serieproduktie ging, werd de aandrijftechniek van de elektro-Golf over ruim 1,4 miljoen kilometers getest op het gebied van prestatie, veiligheid en comfort. De CitySTROMer heeft een onderhoudsvrije loodgel accu. De gesynchroniseerde motor levert een constant vermogen van 17,5 kW. De motor is met een normale versnellingsbak verbonden. Ook de koppeling is van het gebruikelijke type. Een oplaadapparaat en een transformator in de motorruimte ma ken opladen vanuit het stopcontact mogelijk. Als ruim 50 tot 60 stadskilometers zijn afgelegd, moeten de accu's worden 'bijge tankt'. Zijn maximale actieradius bedraagt 80 km. Z'n topsnel heid ligt rond 100 km/u. Optrekken van 0 tot 50 km/u duurt 13 seconden. Om met een uitgekiende gewichtsverdeling een goed rijgedrag te bereiken zijn de accu's, anders dan bij eerdere prototypen van de Golf CitySTROMer, nu voorin en achterin geplaatst. Dit schept tevens extra ruimte voor de achterpassagiers en de bagage. Stuurbekrachtiging zorgt voor een gemakkelijke bediening van de elektro-auto. De CitySTROMer is in Duitsland in CL-versie te koop voor 49.500 D-Mark. Volkswagen onderzoekt nog of de elektro-mobiel ook ge leverd gaat worden aan de diverse exportlanden. Uiteraard wijkt de vijf deurs vooral aan de ach terkant af van de naam genoten. Toch zijn er ook andere verschillen. Zo zijn de handvatten op de deuren opmerke lijk. Jarenlang worden er auto's gebouwd met deurgrepen, die verzon ken in het koetswerk liggen, omdat dit de stroomlijn bevordert; Honda komt nu bij de Civic vijfdeurs weer met deurgrepen, die buiten de koetswerk dijn ste ken. Traditioneel Uiterlijk wijkt de nieuwste Civic bewust af. Gezien de behoeften van de doelgroep is de Civic 5-deurs iets meer traditioneel gelijnd. De prominent aanwezi ge zwarte grille heeft een chroom-omlijsting. Dit geeft een typisch Brits tintje, niet vreemd want de nieuwkomer komt uit de Britse Hon- da-fabriek in Swindon. De relatief grote kop lampen houden verband met een wat hogere vorm van het front, dat hierdoor vanaf de be stuurdersplaats beter is te overzien. Dank zij de korte overhang van de voorwielen is de Civic vijfdeurs gemakkelijk te parkeren. Stuurbe krachtiging is trouwens standaard. Motoraanbod Honda Nederland levert de Civic vijfdeurs met keus uit een ruim moto raanbod. parfums gaan daar in grote hoeveelheden te gen relatief lage prij zen over de toonbank. Met luidsprekers wordt de aandacht ge vraagd en gemeld wan neer jouw trein ver moedelijk vertrekt. Zo dra het licht op groen gaat, kan je achter een begeleidende anto aan rijden op weg naar de trein. Aan de achterzij de rij je de trein" in, die twee verdiepingen kent. Zo ver mogelijk naar voren. Per vijf au to's worden comparti menten gemaakt door op perslucht sluitende tussenwanden, met deuren overigens die het mogelijk maken om door de compartimen ten heen te lopen. Ach ter de wielen van de achterste auto in elk Alle Honda-motoren hebben vierkleppen per cilinder, die in de Civic vijfdeurs range worden bediend door één cen traal in de cilinderkop geplaatste nokkenas. Basismotor is de 1,4 li ter, verder verfijnd en voorzien van Honda's eigen PGM-FI volledig elektronisch gestuurde multi-point brandstofin- jectiesysteem plus een geregelde katalysator. Een stapje hoger vinden we de 1.5 liter VTEC-E motor, geconstrueerd om een uitstekend mo torvermogen te leveren bij extreem laag brand stofverbruik: 1 op 21 bij constant 90 km/u. De 1.6i motor staat borg voor vlotte prestaties en extra souplesse, zoals past bij de hoger inge schaalde LS. Topmodel van de Civic vijfdeurs is de SR. Deze beschikt over de 1.6 liter VTEC- motor. Prijzen Honda start de verkoop van de Civic 5-deurs na de Auto-RAI '95 die in februari plaats heeft. De prijzen zijn al wel be kend: vanaf 32.990,- voór de 1.4i. Voor de ver sie met 1.5 VTEC-E mo tor beginnen de prijzen duizend gulden hoger. In alle modellen is een handgeschakelde vijf- bak standaard. Op de 1.4i en de 1.6i LS is te gen een meerprijs van 3000 gulden een elektro nische geregelde viert - raps automaat lever baar. Vergeleken met de automaat voor de ande re Civics heeft de trans missie van de Civic vijf deurs een andere kop pelomvormer en iets ge wijzigde schakelpunten waardoor de automaat zich prettiger, soepeler en comfortabeler ge draagt. Vergeleken met de uit Japanse stammende Honda Civics drie- en vierdeurs is vijfdeurs een fractie hoger, wat de binnenruimte ten goede komt. 5 Met de ingebruikname van deze Nissan Primera 20 SLX ligt de orga nisatie van Sail '95 mooi op koers. Op de foto ontvangt Sail-directeur H. Heppener de sleutels van P A. Bracke van Nissan Nederland. De auto's zijn keurig verdeeld over de compar timenten, terwijl de pas sagiers rondwandelen. Vijfdeursmodel geeft Civic extra dimensie De Golf CitySTROMer oogt als een doodgewone auto. Maar als hij rijdt, hoor je hem niet. Met de Shuttle is de ondertocht In 35 minuten af gelegd. Honda bouwt de nieuwe Civic vijfdeurs in zijn Britse bolwerk te Swindon. Op deze opname uit de pre-produktie periode worden wordt een proefmodel geijkt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 19