ALGEMEEN Knoeien met kaarsen? Niet deze kerst! Tocado terug ondergronds: van politiek naar pop Sterrenhemel bekijken tijdens kerstvakantie Reispaleis open in kerstvakantie In nieuwste OOR-nota veel aandacht voor typische grote-stadsproblematiek m Ieder glas op de weg is 'n gevaar Wervelende gala-kerstshow en Javaans nieuwjaarsfeest Sneeuwlijn weer van start Tentoonstellingen in het Foto-Instituut WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 51-1001 In tegenstelling tot een jaar gele den zijn veel Alpenhellingen nu nog groen en de toeristenorgani saties in verschillende Alpenlan den vrezen al een rampwinter. Komt de sneeuw nog vóór de Kerst en hoeveel valt er dan? Allemaal vragen waarop Meteo Consult sneeuwlijn antwoord geeft. De Meteo Consult sneeuwlijn is een onderdeel van de Meteo Consult weerlijn en is bereikbaar onder 06-97.25 (75 cent per mi nuut). Van ruim 900 plaatsen in Oos tenrijk, Zwitserland, Frankrijk, Italië, Duitsland. België en de USA wordt, zodra de pistes ge opend zijn, actuele sneeuwinfor- matie gegeven. Naast de infor matie over de sneeuwtoestand in de wintersportplaatsen wordt ook de weersverwachting voor de wintersportgebieden van de komende 5 dagen en de ver wachting voor de weersomstan- digjheden onderweg naar de wintersport gegeven. De sneeuwinformatie is tevens beschikbaar via Videotex Neder land op 06-79.00 (l gulden per minuut) in de dienst Meteoprof. Daarvoor is een PC met een mo dem nodig. Voor meer informatie: Meteo Consult, Cisca Goedhart of Harry Otten, tel. 08370-23300, fax 08370 23164 of 24753. Het Reispaleis, de spannende tentoonstelling voor kinderen in het Museum voor Volkenkunde Rotterdam, is tijdens de kerstva kantieperiode van 24 december tot en met 8 januari dagelijks geopend (behalve op Eerste Kerstdag, Nieuwjaarsdag en maandag 2 januari). Van 24 de cember tot en met 8 januari is het Reispaleis open op dinsdag lot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 11.00 tot 17.00 uur, Tweede Kerstdag van 11.00 tot 17.00 uur. Kinderen en volwassenen kun nen in het Reispaleis een avon tuurlijke reis maken door ver schillende delen van de wereld. Het Reispaleis is vooral bedoeld voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Zij ontvangen bij hun bezoek een speciaal reisticket met opdrachten. Kinderen tot 6 jaar en Vrienden van het Museum kunnen gratis het Reispaleis bezoeken, hou ders van kortingskaarten betalen f3,-. Bezoekers van het Reispa leis hebben ook toegang tot de overige tentoonstellingen in het Museum voor Volkenkunde, aan Willemskade 25 in Rotter dam. In het Nederlands Foto Insti tuut zijn tot en met 22 januari drie tentoonstellingen te zien 'Foto's van schoolkinderen: Leve Lartiguel', van Marije van der Hoeven: 'Kijk. ik heb je' en van Machiel Botman: 'Heartbeat'. 'Leve Lartique' is een ten toonstelling van foto's die Nederlandse schoolkinderen maakten naar aanleiding van wat zij over Lartique hebben geleerd. Het Nederlands Foto Insti tuut, gevestigd aan de Witte de Withstraat 63 in Rotter dam, is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Op maandag is het instituut ge sloten. Ook op eerste kerstdag en 1 januari blijven de deuren ge sloten. De toegang bedraagt f2,50.-. In deze donkere dagen voor kerst, worden weer heel wat kaarsen gebrand. En terecht, want het is gezellig en sfeervol. Toch is er ook vaak geknoei met kaarsen. Sommige kaarsen spetteren, walmen, druipen of geven roet. Het gevolg, een zwart plafond en een tafel kleed) vol kaarsvet. De gezel ligheid is er met deze kaarsen dan al gauw vanaf. Gelukkig zijn er ook kaarsen die wel goed branden. Er zijn drie grondstoffen waar de meeste kaarsen van gemaakt worden. Kaarsen van paraffine zijn het goedkoopst, maar ze zijn zacht waardoor ze bij een hoge temperatuur, bijvoorbeeld in de buurt van een kachel, kun nen ombuigen en niet meer kaarsrecht staan. Stearinekaar- sen zijn hard een daardoor het meest geschikt als kerstboom verlichting. Om een sterke en kaarsrechte kaars te krijgen kan het beste een combinatie van stearine en paraffinme gebruikt worden. Als laatste hebben we kaarsen van bijenwas. Deze kaarsen zijn het duurst, maar branden dan ook wat langer. Bovendien ver spreiden ze een heerlijke bijen wasgeur. Bij aankoop van kaarsen kunt u letten op de volgende punten: In een lange dunne kaars moet een kleine dunne pit zitten. Is dit niet het geval dan geeft de kaars een grote vlam waardoor hij snel en onevenwichtig brandt. Daarnaast heb je een goede pit als deze aan de bovenkant gebo gen ios. Dit betekent dat de pit is voorgespannen waardoor de kaars een mooie vlam krijgt. Ook het gewicht speelt een gro te rol bij het goed branden van een kaars. Hoe zwaarder de kaars, hoe langer de brandtijd. Kaarsen in allerhande decora tieve figuurtjes zijn vaak licht van gewicht en branden hier door kort. Deze decoratieve kaarsen zijn in de meeste geval len ook heel breed en kunnen daardoor onvoordelig en onre gelmatig branden. Goedgekeurd De bordeauxrode en ivoorwitte kaarsen zijn, zeker in deze tijd voor kerst, erg populair en heb ben de helwitte en felrode kaar sen verdrongen. Als de kaars zijn kleur heeft gekregen door dat de grondstof geverfd is, kan er om de pit een kleurstof ge vormd worden, waardoor ze kan gaan druipen en walmen. Kaarsen die gedompeld worden in een verfbad, zodat alleen de buitenkant een kleur krijgt, druipen veel minder. Als consument kunt u niet alle aspecten van een kaars met het blote oog waarnemen. Als u er toch zeker van wilt zijn dat u een goede kaars koopt, let dan op de aanwezigheid van een keurmerk. Kaarsen met het keurmerk 'Goedgekeurd, Ned. Ver. Van Huisvrouwen' zijn ge garandeerd goed, want ze zijn op alle aspecten goed bevonden. Zo zijn er eisen gesteld aan de afmeting en het brandgedrag, daarnaast komen ze niet krom uit de verpakking, zijn ze niet dof van kleur, vertonen ze geen strepen en walmen, druipen of spetteren ze niet. Ook staat op de verpakking de juiste pro- dukt-, gebruiks- en onderhoud- sinformatie én is de verpakking niet van PVC of PVdC ge maakt. Goegekeurde kaarsen zijn te koop bij Blokker en V&D. Veilig branden Tot slot nog enkele tips over een goed en veilig gebruik van kaar sen: Zet de kaarsen loodrecht neer; Zet kaarsen nooit in de buurt van brandend materiaal; Ge bruik geen brandbare kaars standaard; Brand kaarsen nooit zonder toezicht; Een beetje olie in de kaarsstandaard zorgt er voor dat het stompje van de kaars makkelijk te verwijderen is; Het weken of invriezen van een kaars voor gebruik kan druipen voorkomen. Opeenhoping van criminaliteit, onveiligheid, werkloosheid, ver paupering en verslaving, ook hieraan wil men met het nieuwe bestuur, door een betere taak verdeling, een einde maken. Of dat ook lukt moeten we nog even afwachten. Vanaf 1 januari 1995 krijgt de stadsregio officieel de status van Regionaal Openbaar Lichaam. Met enige trots werd op de pre sentatie van 'de uitdaging' door voorzitter Peper vermeld dat de regio hiermee op het terrein van verkeer en vervoer, woning bouw, ruimtelijke ordening en milieu de belangrijkste autoriteit in het gebied wordt. Hij ver wacht dat begin februari van het komend jaar het Wetsontwerp bijzondere bepalingen Rotter- dam aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Wanneer het ontwerp wordt aangenomen, waar overigens niemand nog aan twijfelt, zal de stadsregio vanaf 1997 als een zogenaamde pro- vincie-nieuwe-stijl gaan functio neren. Ze wordt dan ook vedelijk voor het economisch en werkgelegen heidsbeleid en voor de huisves ting in Rotterdam en omgeving. Toekomst Rotterdam Op de vraag of de ontwikkeling naar een stadsprovincie nog te stoppen is, antwoordde Peper dat „als je kijkt naar de maat schappelijke ontwikkelingen er eigenlijk geen weg terug meer is." Om in grootstedelijke gebie den een goed samenhangend be leid te kunnen voeren is volgens hem „een bestuurslaag met auto riteit nodig'" waarmee ook de rijksoverheid zaken kan doen. Bovendien meent Peper dat de beslissing over de toekomst van Rotterdam met het al of niet aannemen van het wetsontwerp nu geheel in handen van de Tweede Kamer ligt. Hetzelfde geldt in zijn ogen voor de opsplitsing van Rotterdam in zelfstandige gemeenten. In de Rotterdamse gemeenteraad is onlangs een debat gevoerd over het houden van een referendum. Dit zou de bevolking de gelegen heid geven zelf haar mening over het verdwijnen van de huidige stad Rotterdam uit te spreken. Naar aanleiding van vragen in de regioraad is het Dagelijks Be stuur van de stadsregio zich in middels aan het beraden over de eventuele gevolgen van zo'n re ferendum. Naar verwachting zal een standpunt op de vergadering van 11 januari naar buiten wor den gebracht. Voor Peper geen referendum Voorzitter Peper nam hierop echter al een voorschot door te stellen dat ook de opdeling van Rotterdam uiteindelijk een zaak is die door de Kamer, en niet zozeer door afzonderlijke ge meenten of door de regio beslist kan worden. Het nut van een referendum wordt hiermee wel heel erg twijfelachtig. ROTTERDAM - De Tocado Partij wierp zich bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen op als beschermheer van uit gaand Rotterdam, maar werd door de kiezer onverrichter zaken weer teruggestuurd naar de underground-regio- nen. Inmiddels is voorzitter Ron Neeleman daar zeer la coniek over: „We had a good time". Geconfronteerd met zijn uit spraken van voor de verkiezin gen „minimaal twee zetels"), moet hij lachen. „Dat is politiek, dat doet elke partij!") Zoveel blijkt hij wel geleerd te hebben van de kortstondige stoelendans in het stadhuis. Inmiddels heeft Tocado zich weer teruggetrok ken op de Rotterdamse pop-sce ne. Op 23 december vindt het vijfde Tocado festival plaats in de Basement van het Rotter damse Towncomplex. Barkrukfilosofie Ludiek was Tocado in ieder ge val. Het programma kon niet zonder een glimlach worden ge lezen. Met slechts 300 gulden in kas moest de partij met andere middelen de publiciteit zien te halen. „Een derde ring op de Kuip, een echte hoerenbuurt en de terug keer van het Kralingsebos festi val" propageerde Tocado. Frap pant genoeg blijkt 'barkrukfilo sofie' niet eens altijd zover van de werkelijkheid te liggen. „Over het festival in het Kralingse bos wordt weer nagedacht en de Kuip is inmiddels gerenoveerd, heel goed.", aldus Neeleman. Maar aan de sluitingswet van de horeca is nog niets veranderd en daar was het eigenlijk allemaal om begonnen. In dat opzicht voelt Tocado zich in de steek gelaten door de horeca-onderne- mers. Inmiddels is de de politieke tak van Tocado opgeheven. „We hebben ons uitgeschreven bij de Kamer van Koophandel want dat is zonde van de contributie. Bij de volgende verkiezingen over ruim driejaar, beginnen we gewoon opnieuw." Het gedachtengoed van de partij leeft verder in de column van het lijfblad THC's Outgaans Cou rant. 'Hypen', noemen ze zelf het overdreven reclame maken voor een band. Die propanda wordt ook gevoerd via hun huisorgaan dat in een oplage van vierdui zend in de stedelijke cafe's en platenzaken wordt verspreid. Bands die zich aansluiten krijgen de kans op te treden op een groot podium op een van de Tocado festivals, die altijd in de Basement van Nighttown plaats vinden. Tocado wil geen boe kingskantoor worden. „Het moet een beetje vaag blijven", aldus Neeleman. Inmiddels staat het vijfde Toca do festival voor de deur. Het succes begint langzaam te ko men. Bands als La La Limited genieten regionale bekendheid en hebben ook al een cd op hun naam. Verder schuift Tocado Fuzz Brats (grunk), Scallywax (groo- verock) en Darling sister („Ik weet het niet, het zal wel melo dieus heten") naar voren. „De meeste bands zijn laks en lui. We maken het een beetje makkelijk voor ze." Het vijfde Tocoda-festival vindt plaats op vrijdag 23 december om 20.30 uur in de Basement van Nighttown. Kaarten kosten 7.50 per stuk en zijn verkrijgbaar aan de zaal. In het politiebureau van Hoog vliet werd vorige week het start sein gegeven voor de campagne tegen alcoholgebruik in het ver keer van het Provinciaal Orgaan Verkeersveiligheid (POV). In de komende twee maanden worden de weggebruikers in de priovin- cie Zuid-Holland gewaarschuwd niet met een slok op achter het stuur plaats te nemen. Dit ge beurt door middel van intensieve voorlichtingsactiviteiten en door gerichte alcoholcontroles door de politie. De start van de cam pagne is een initiatief van het POV, Veilig Verkeer Nederland en de politie Rotterdam-Rijn mond. De campagne wordt on dersteund door de politiekorp sen in de provincie, gemeenten. Centra voor Alcohol en Drugs, Gezondheidsdiensten en lokale afdelingen van Veilig Verkeer Nederland. Deze campagne bestaat uit een reeks activiteiten. Het doel van de verschillende acties is het al coholgebruik in het verkeer te rug te dringen en de weggebrui kers te wijzen op de gevaren van rijden onder invloed van alco hol. Automobilisten zullen wor den gewezen op diverse alternai- eve vervoerswijzen. Hiervoor is een poster ontwikkkeld. Langs de kant van de weg zullen pos ters te zien zijn. In heel Zuuid- -Holland zullen surveillancewa gens van de politie worden voor zien van een voor deze actie spei- caal gemaakte sticker. Tijdens politiecontroles, kerstmarkten en evenementen zullen promo tieteams van VVN folders, stic kers en ander voorlichtingsmate riaal uitdelen. Tijdens een bijeenkomst binnen en buiten het politiebureau in Hoogvliet geven vertegenwoor digers van de politie het POV, de deelraad Hoogvliet en VVN op ludieke wijze het startsein voor de campagne. Ook zal een nieu we diaserie worden gepresen teerd onder het motto 'Dat zal mij niet gebeuren'. Dit is het resultaat van een samenwerking tussen het POV en het CBR. Na afloop van het theorie-examen voor het rijbewijs zal deze ver toond worden. Sprekers zijn de heer drs. Ch. Leeuwe, voorzitter van het dis trict Zuid-Holland Zuid van VVN, lid van het POV en burge meester van Oud-Beijerland, de heer F.WE.H. Hendriks, officier van justitie van het arrondisse mentsparket Rotterdam en de heer T.C.J.A. Brekelmans, com missaris van politie. U bent vanaf 14.00 uur van har te welkom in de kantine van bureau Hoogvliet, Middenbaan Noord 63 te Hoogvliet. Het bezoekerscentrum De Hol landse Biesbosch staat maandag 26 december tot en met donder dag 29 december in weer in het teken van de sterren. Het Apollo Reizend Planetarium zet de koe pel op waarin men de kerstster renhemel kan bewonderen. Er wordt verteld over de zon, de maan, planeten en natuurlijk de sterrenbeelden die zichtbaar zijn in de kerstvakantie. Ook komt de geheimzinnige 'Ster van Beth lehem' aan bod. Tijdens de voorstellingen kun nen er vragen gesteld worden. De voorstellingen worden 'live' gegeven en zijn al geschikt voor kinderen vanaf 6 jaar. De voor stellingen beginnen om 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 en 16.00 uur. Alleen dinsdag vervallen 12.00 en 13.00 uur. De duur van een voorstelling is ongeveer 40 mi nuten. De kosten bedragen voor volwassenen f3,50, kinderen tot en met 12 jaar en 65-plussers betalen f2,50. Door de vaak grote belangstel ling en de beperkte ruimte in de koepel is het raadzaam om te reserveren bij het bezoekerscen trum tel. 078-211311. Het Bezoe kerscentrum De Hollandse Bies bosch is te vinden aan de Baan- hoekweg 53, Dordrecht. i! tl airvK.. Na lange periode van voorberei ding komt het er dan toch van: een spectaculaire gala-kerstshow in The Sun Club. Het wordt een avond vol glitter en glamour. Er zullen diverse prijzen verloot worden en alle dames worden in de bloemetjes gezet. De muziek komt van Master-Blaster. Deze groep, die momenteel haar re pertoire heeft uitgebreid met sal sa, Soco, K-dance en uiteraard Kaseko nummers zal alles doen om deze avond groots>en gezellig te maken. De groep behoort tot de best geklede Caribische muzi kanten van 1994. Ook La Danz geeft acte de prsence. Na een kleine wijziging speelt de groep strakker dan ooit. Vooral de soul-nummers van ex-sound mix-kandidaat Carlos Linger zijn geweldig. La Danz speelt ook covers van K-dance, Soul, Salsa, Hollandse en Merengue nummers, een ech te all-round formatie dus. Speciaal voor deze avond zal de zaal versierd worden in kerst sfeer. Er wordt een dringend be roep gedaan op de bezoekers netjes gekleed te komen anders wordt de toegang geweigerd. De voorverkoop is erg laag ge prijsd gehouden, namelijk f. 17.50 en de kaarten zijn te ver krijgen bij Apien en Kiem-Foei Rotterdam. Sun-Club, Schuttevaerweg 59, Rotterdam Spaansepolder, 26 december, aanvang 21.00 uur. Op 1 januari wordt vanaf 21.00 uur voor de 7e keer in successie het Javaanse Nieuwjaarsfeest op dezelfde locatie georganiseerd. Het wordt een avond vol gezel ligheid en ontmoetingen van fa milie en kennissen die ver weg wonen. De bekende Javaanse keuken zal aanwezig zijn met typische ge rechten zoals Saoto, Nasi, Bami, Saté, Gado Gado (Pietji) en Telo. Ook Tjikri-Tjikri en Djeri- kapang zal er zijn. De muziek wordt verzorgd door Trafassi die voor de vierde keer geen an dere afspraak gemaakt heeft om ook gezellig naar Rotterdam te kunnen komen. De toegangsprijs bedraagt in de voorverkoop f 17,50, aan de poort zijn de kaarten iets duur der. Foto 's van schoolkinderen foto JOHNNY VAN BEEK Zout rondom de pit kan ervoor zorgen dat de kaars gelijkmatig opbrandt foto LEUNIS VERLINDE Stadsprovincie Rotterdam: wie kan haar nog stoppen? door IR F.NE VF.RINGMF.IF.R 'De uitdaging". Zo heet het glossy boekwerkje waarin het op de problemen en ontwikkelingen in het rijnmondgebied heeft neergelegd. In de nota wordt nog weer eens benadrukt hoe belangrijk het is dat er een nieuw stadsprovinciaal bestuur komt dat maar liefst 'integraal en slagvaardig, effectief en efficiënt werkend' leiding kan geven aan de ontwikkeling van de economie en de werkgelegenheid. Tegelijkertijd moet het er ook nog voor zorgen dat het gebied gezond en leefbaar blijft. Een heel karwei. Nieuw in vergelijking met voorgaande nota's is de aandacht voor sociale problemen die typisch in de grote stad voorkomen. Rij alcoholvrij foto LEUNIS VERLINDE P Kleme Boer Voerman s,,er T De üer V# De sterrenhemel in december vertelt een hijzonder verhaat Van links naar rechts: Arjen van Straten, Voorzitter Ron Neeleman en PR man Thomas van Vliet. foto JANSSEN EN DE KIEV1TH

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 26