SCHIEDAM mmt 21 KM nANQI FS I Caar-Wasls I I »«Sf *2." m I Kiezen voor paspoort of Europese identiteitskaart Halte Koemarkt Aktie tegen vuurwerk-overlast heeft geen knaleffect Vals geld... Schiedam centrum &H. PENNINGS B.V. - RAAM - SCHIEDAmJ Oude bedrijfshal in de as gelegd Op blote voeten op straat gezet Omwonenden willen niet op één hoop worden gegooid met Centrumdemocraten Jongen beroofd van trainingsjack TUINMEUBELEN BARBECUES CAMPINGART. afé 't Maantji Het Nieuwe Stadsblad - 51-1440 WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 Ook buiten het seizoen VRIJDAG 23 DECEMBER AANVANG: 20.30 UUR- TOEGANG GRATIS. aan voor een spetterend oud- en nieuw zonder enig risico. Pech vogels die een oog, vinger of erger moeten missen doen er hun verhaal in en meten hun ellende bovendien nog eens extra uit op een foto om het effect te vergro ten. 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt' en andere snelle kreten zijn inmiddels gevleugel de uitdrukkingen geworden. Als waarschuwen niet helpt, wordt er streng gestraft. Overtreders van de wet- want daartoe wordt het in bezit hebben van illegaal én het afsteken van legaal vuur werk buiten de toegestande pe riode gerekend- krijgen meteen een fikse boete aan hun broek of ze moeten HALTEN. Gerda Snelders: „Dat is echt geen pre tje. Onze klantjes moeten één of twee dagdelen nare klusjes ver richten als boenen, vegen en poetsen. Ook een voorlichtings bijeenkomst die er behoorlijk in hakt, is verplicht." Mogelijkhe den om te ontkomen aan de arm van de wet zijn er nauwelijks. Undercover agenten in burger stropen deze weken in grote ge tale de stad af om onverlaten in de kraag te vatten. Alle maatregelen en de inzet van veel deskundige mankracht ten spijt wordt er deze weken toch al De handel op de scholen in be- tonstrijkers, black widows en er ger is levendig én het lijkt erop of de echte boosdoeners er daarbij in slagen de dans te ontspringen. „Het is misschien wel waar dat juist 'de watjes' het eerst worden opgepakt," geeft Gerda Snelders toe. „Via hen lukt het echter dikwijls om de grotere dealers op te sporen. Bovendien gaat van het HALT-en een preventieve werking uit. Ik ben ervan over tuigd dat jongeren toch voor zichtiger zijn met het uithalen van narigheid. Laat ik het even afkloppen, maar in Schiedam hebben zich de laatste jaarwisse lingen geen ernstige ongelukken voorgedaan. De materiële scha de aan bijvoorbeeld wegdekken, auto's, huizen, beplanting en lantaarnpalen is daarbij fors ver minderd. Met zijn allen- politie, brandweer, gemeente en HALT- zijn we ervan overtuigd, dat alle beetjes helpen. We gaan er deze weken dan ook hard tegenaan om de jaarwisseling tot een hele feestelijke te maken zonder wan klank." woensdag december donderdag december vrijdag december SCHIEDAM Een Schie dams echtpaar is zaterdag middag door de politie mee genomen naar het bureau. In een supermarkt aan de Broersveld hadden zij met twee valse biljetten van vijftig gulden betaald. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van de biljetten. INBRAAK BIJ VOETBAL CLUBS Drie voetbalclubs aan de Parkweg zijn afgelopen zaterdag doelwit geweest van diefstal uit kleedkamers. De dieven namen diverse paren sportschoenen, een jack en een fiets mee. SCHIEDAM De president van de Rqtterdamse recht bank heeft het verzoek tot schorsing van de bouwvergun ning van een moskee aan het Raam in kort geding afgewe zen. De omwonenden hadden het kort geding afgelopen vrij dag tegen de gemeente aange spannen, omdat zij vinden dat het stadsbestuur de procedu res niet op de juiste wijze ge volgd had. President mr. A. Messemakers besliste echter anders. kwaad over. „Wij zijn niet tegen de moskee of de Turkse gemeen schap, wij zijn tegen de gemeen te. Want de gemeente heeft zich onbehoorlijk gedragen", zegt hij. De bewoners zijn volgens hem nooit goed ingelicht over de plannen voor verhuizing van de moskee. De wijziging van het bestemmingsplan die de vesti ging van de moskee mogelijk moest maken, is volgens Ver- steegh door voormalig wethou der C. Zijdeveld geheim gehou den. Advocaat Begin in januari met lrnJ I ^1 Lmb La schrijf dan nu in bij KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Schiedammer H.F.M. Coebergh heeft op 15 december afscheid genomen als lid van de Raad van Bestuur van Heineken bv. In verband met zijn grote verdiensten voor de Heineken Groep in het bijzonder, maar ook voor vele andere ondernemingen, verenigingen en instellingen heeft koningin Beatrix hem benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen die hierbij horen zijn hem reeds uitgereikt. Coebergh trad in 1958 in dienst bij Coebergh's Verenigde Distilleerderijen. In 1966 werd hij directeur. In 1973 werd hij benoemd tot National Account Manager Horeca Heineken Nederland bv. In 1980 werd Coebergh Algemeen Directeur van de frisdrankenfabriek Vrumona te Bunnik. Daarnaast had hij tal van nevenfuncties. Zo was Coebergh onder meer lid van het college van advies Renovatie Liduina Basiliek in Schiedam en bestuurslid van de Kamer van Koophandel. fe 'n Schieciam Centrum S 1 2= OP EEN AUTOWASBEURT S- f3*2&ssr OP EEN AUTOWASBEURT Inschrijving van woensdag t/m zondag van 19.00-21.00 uur LANGE HAVEN 121. - TEL. 010-4266262 SCHI EDAM Met het invoeren van het nieuwe model paspoort en de Europese identiteitskaart - vanaf 1 januari '95 - kan een reisdocument op maat worden aangevraagd. Deze nieuwe docu menten vervangen het huidige paspoort, toeristenkaarten en ge meentelijke identiteitskaart. De 'oude' documenten blijven tot de daarin vermelde datum geldig. Nieuw is de Europese identiteitskaart. Deze vervangt de huidige toeristenkaart. Voor degene die slechts binnen Europa reist, is dit reisdocument een voordelig alternatief, kinderen kunnen in tegen stelling tot het paspoort niet op de Europese identiteitskaat worden bijgeschreven. Een Europese identiteitskaart is - net als het paspoort - vijf jaar geldig. Residocumenten worden verstrekt door de afdeling Burgerzaken, 's-Gravenlandseweg 567, 2e etage. Burgerzaken is geopend van maandag tot en met vrijdag van 08.30 tot 15.30 uur en telefonisch bereikbaar onder nummer 2465155. Indien de aanvraag compleet wordt ingediend, hanteert Burgerza ken het klaar-terwijl-u-wacht-systeem. Door problemen met de nieuwe programmatuur is het mogelijk dat deze service begin januari niet kan worden geboden. Daarom wordt iedereen geadvi seerd, als hij in 1995 nog niet direct een nieuw reisdocument nodig heeft, even met de aanvraag te wachten. In de brochure 'Paspoort of Europese identiteitskaart. De keus is aan u!' vindt iedereen meer informatie over de nieuwe reisdocu menten. De brochure is verkrijgbaar in het Gemeentelijk Informa tiepunt van het Stadskantoor. De kosten van de reisdocumenten (tarief 1995): nationaal paspoort 79,00 (in maanden vreemdelingen-/ januari/februari/ vluchtelingenpaspoort september t/m december) 89,00 (maart t/m augustus) zakenpaspoort 115,00 Europese identiteitskaart 35,00 bijschrijven kind in paspoort 10,00 wijzigen woonplaats/lengte 10,00 verklaring vermissing paspoort 42,00 verklaring vermissing 17.50 Europese identiteitskaart SCHIEDAM Een leegstaan de loods op het bedrijventerrein Vijfsluizen is vrijdagavond ge heel in de as gelegd. De aangren zende percelen bleven ondanks de uitslaande brand behouden. De gemeentebrandweer werd bij de bluswerkzaamheden geassis teerd door de bedrijfsbrandweer van Wilton Fijenoord. De be drijfshal was al enige tijd niet meer in gebruik. De brandweer vermoedt dat het vuur is aange stoken. SCHIEDAM Een 48-jarige vrouw heeft vrijdagnacht rond drie uur de Boylestraat wakker gegild. De vrouw was na een ruzie met haar vriend in haar pyjama en op blote voeten op straat gezet. De nacht heeft ze na tussenkomst van de politie ten slotte elders doorgebracht. 1.300.000 010-4.699.911 010 - 4.699.444 SCHIEDAM Regen lijkt het enige echt afdoende mid del in de niet aflatende strijd in december tegen de al te fa natieke liefhebbers van 'het betere knalwerk'. Het afste ken van vuurwerk, officieel een misdrijf buiten de toege stane periode, is tot nationale volkssport verheven door met name jongens in leeftijd varië rend van tien tot twintig. De hoge prijzen mogen de pret niet drukken, evenmin als af schrikwekkende preventie campagnes en voorlichtings films. Robocop en horror zijn nog net een graadje erger en die mogen zich nu net bij de jeugd in een grote populariteit verheugen tenslotte. „Ik durf het bijna niet te zeggen, maar we hopen op een 'natte kerst'. Daaraan was het vorig jaar voor een belangrijk gedeelte te danken, dat we verhoudings gewijs weinig in aktie hoefden te komen." geeft Gerda Snelders eerlijk toe. Als medewerkster van Bureau HALT zet zij zich samen met de politie en de brandweer in voor een zo rustig mogelijk verloop van de jaarwis seling. Undercover agenten Het draaiboek om het vuur- werkmisbruik aan banden te leg gen, mag inmiddels gerust als indrukwekkend bestempeld worden. Onder de zogenaamde risicogroepen (de hoogste klas sen van het basis- en de laagste van het voortgezet onderwijs) wordt een speciale krant ver spreid. Bekende sporters en ster ren reiken daarin alternatieven heel wat afgeknald. Watjes SCHIEDAM Een 14-jari- ge Schiedammer is donder dagavond aan de Parkweg van zijn trainingsjack be roofd door twee jongeman nen. Een van de daders sloeg het slachtoffer hierbij in zijn gezicht. SCHIEDAM 'Halte Koe markt'- een tentoonstelling die tot en met 22 januari te zien is in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112- is meer dan een uitgebreide verzameling fo to's. De bezoeker van de expo sitie maakt een spannende reis door de tijd. De ruim 70, in chronologische volgorde opge hangen uitvergrote afbeeldin gen van ansichtkaarten, geven een overzicht van de spraak makende geschiedenis van Schiedams' meest centrale plein. Generaties plaatselijke bestuurders proberen van oudsher elk hun eigen stempel te drukken op de plek waar tal van belangrijke verkeersaders samenkomen. 'Gewone Schie dammers' plegen er door de jaren heen altijd gaarne te stap pen. Dat maakt het verhaal over de historie in woord en beeld van de Koemarkt in het Stedelijk tot een heel bijzon der. Op de foto een blik rich ting plein vanaf de kopkant van de Lange Haven. De mo lens zijn er niet meer; de brug is iets verder naar rechts ge plaatst; het pand rechts heeft plaatsgemaakt voor een fiet senstalling en auto's beheersen er nu het straatbeeld. Niets is bijna hetzelfde en toch is de herkenbaarheid groot. Het Stedelijk is geopend van dins dag tot en met zaterdag tussen 11.00 en 17.00 uur en op zon en feestdagen van 12.30 tot 17.00 uur. Op maandag is het museum gesloten. Ter gelegen heid van 'Halte Koemarkt' is een map samengesteld met 20 uitvergrote ansichten en bege leidende tekst. De map kost 29,50 en is te koop bij het museum, de boekhandels en Freelans Tekstschrijvers op de Grote Markt. Het signalement van de da ders luidt: de eerste jonge man was circa 1.85 meter, 17 a 18 jaar, normaal postuur, kort zwart haar, vierkante bril, zwarte spijkerbroek en zwart jack; de tweede jonge man was circa 1.75 meter, 15 a 16 jaar, normaal postuur, zwart haar met een petje, ge kleed in een wijde spijker broek en witte blouse. Men sen die iets van deze mishan deling weten, kunnen contact opnemen met de politie tel. 4494499. m De bewoners willen niet dat de huidige moskee in de buurt ver plaatst wordt naar het vroegere pand van een branderij, omdat hierdoor de parkeeroverlast in de omgeving zou toenemen. Dit was één van de bezwaren die de omwonenden afgelopen vrijdag uitten. Zij zeggen dat vertegen woordigers van de Islamitische Stichting Nederland, eigenaar van het pand, tijdens een infor matiebijeenkomst zelf hebben gezegd dat de moskee een regio nale functie krijgt. Het gebeds huis zou onder meer bedoeld zijn voor bezoekers uit Gouda en Delft. Tijdens het kort geding ontkende de advocaat van de stichting, mr. Wigbold, dat de moskee ook publiek uit andere steden dan Schiedam zal trek ken. Wigbold zei dat de bewoners juist meer overlast kunnen ver- wachten als de nieuwe moskee er niet komt. Bidden Nu zou het zo zijn dat op hoog tijdagen, als met de ramadan, de gelovigen op straat moeten bid den. Van parkeerexcessen, waar bewoners ook nu al over klagen, is volgens hem nooit iets geble ken. „Als de verzoekers (de om wonenden, red.) gelijk krijgen, ontstaat er veel meer overlast, omdat de oude moskee dan blijft bestaan. De bewoners hebben geen enkel belang bij hun ver zoek", aldus de advocaat van de Islamitische Stichting Neder land. De oude moskee heeft een oppervlakte van 180 vierkante meter; de nieuwe wordt vier maal zo groot. Dat de Centrumdemocraten vo rige week- maandag tijdens de raadsvergadering vragen hebben gesteld over de kwestie aan ver antwoordelijk wethouder L. Hafkamp, was voor Wigbold aanleiding de bewoners impliciet uit te maken voor racisten. M. Versteegh, vertegenwoordiger van de omwonenden, is hier heel Nu de rechtbankpresident heeft geoordeeld dat de gemeente de procedures inzake de bouwver gunning juist heeft afgehandeld, rest de bewoners nog één instan tie. In januari zullen zij hun op wachting maken bij de bezwaar schriftencommissie, die de in houd van het bouwplan beoor deelt. Bij het ter perse gaan van deze krant was de motivering van de rechtbankpresident nog niet be kend. De advocaat van de om wonenden denkt, dat het feit dat de Islamitische Stichting al ver gevorderd is met de verbouwing, voor de rechter reden was de bouwvergunning niet te schor sen. Volgens Versteegh betekent dit, dat iedereen alles mag doen door eventuele tegenstanders voor een voldongen feit te stel len. VLAARDINGEN LEPELAARSINGEL 236 VLAARDINGEN presenteert Milieucoördinator van de politie Bert Lancaster legt de gevaren van een vuurpijl uit. Derde van rechts op de foto is HA L T-medewerkster Gerda Snelders Rechtbank stelt gemeentebestuur in gelijk bij bouw nieuwe moskee gr Geldig t/m 31/1-'95 WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010 - 4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010-4.699.612/4.699.613 NS <W-, De Koemarkt in het begin van deze eeuw De plek (ter linkerzijde) waar de nieuwe moskee moet komen

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 3