UIT MET KERST Chippendaler houdt sok aan in 'smakeloze' kerstshow Bingolettes Bioscopen klaar voor kerstdrukte met BelBios Humoristische 'Inde Soete Suikerbol' van Lemaires Jeugdtheater Hofplein Op beide kerstdagen hoef je bij Tineke alleen maar te lachen 'Depri' koning uit Noorderland contra luchthartige vorst uit Zuiderland Onze herfstkampioen is bekend -DONDERDAG 22 DECEMBER 1994 51-480 24 december Muziek Kert-Doelenconcert sa mengesteld orkest o.l.v. Mar co Bons De Doelen, Rotter dam, 2171717 Familieconcert bij kaars licht, door Koor en Orkest van Esemble Gloriant, Para- dijkskerk, Rotterdam, 01803- 20577 Kerstconcert, Castagnet, Rotterdam, 4225096 Theater Jeroen van Merwijk, Stadsgehoorzaal/Harmonie, Vlaardingen, 4340500 The Sunshine Boys. Van: Neil Simon, Theater Zuid plein, Rotterdam, 4815844 Malte door Theaterwerk plaats De Kist, Rotterdamse Schouwburg, 4118110 Jeugd Kindervakantieprogram- ma, St. Droomtheater, Rot terdam, 4778171 Gala van het jaar, met Piz za Live TV, Nighttown, Rot terdam, 4364020 Kerstcircus Ahoy', Ahov- 'Rotterdam, 4104204 24 december Muziek 0 Volkskerstzang, met Groot I.J.E.-koor Rotterdam o.l.v. Arie de Korte, De Doe len, Rotterdam, 2171717 0 Cuartito Azul presenteert een Tango concert, Popular Rotterdam, 4365283 0 Heren Mazou in concert, Café de Twijfelaar, Rotter dam, 4132671 Jeugd 0 Kindervakantieprogram- ma. Verhalen-vertelprogram- ma en doe-aktiviteiten, St. Droomtheater, Rotterdam, 4778171 Diversen 0 Kerstcircus Ahoy, Ahoy- 'Rotterdam, 4104204 25 December Muziek 0 The Italian Dream, Hol land Casino, Rotterdam, 4861355 Theater 0 Tineke Schouten, All you need is love, Luxor Theater, Rotterdam, 4138326/4141715 0 The Sunshine boys, van Neil Simon Theater Zuid- plein, Rotterdam, 4815844 Diversen 0 Floor op Zondag, Peter v.d. Linden, vertellingen, Café Floor, Rotterdam, 4118110 0 Kerstcircus Ahoy', Ahoy' Rotterdam, 4104204 26 december Muziek 0 Kerstzang met Vox Jubi- lans. De Doelen. 10.30 uur, tel. 010-2171717. 0 Kerstmatinee, grote zaal De Doelen, 14.30 uur. 0 Stars Bells, Close har mony, Jazzcafé Dizzy Rotter dam, 16.00 uur, tel.'4773014. Diversen 0 Gezinsrondlciding Mu seum De Dubbelde Palm boom, Voorhaven 12, Rotter dam, tel. 010-4334188, 14.00 uur, toegang: entree mu seum. 0 Kerstcircus Ahov, tel. 010- 4104204, 20.00 uur Als de ongekroonde koning en koninginnen van de camp, zo prijzen Henk, Didi, Daphne en Dolores zich aan voor de kerst party die ze op dinsdag 27 de cember geven in Theater Popu lar. Met 'de camp' bedoelen ze leuke kitch, overdreven kitch of persiflage op een bingoshow. „Wij zijn echt smakeloos", om schrijft Henk hun optreden. Als 'De Bingolettes' hebben ze sinds mei dit jaar hun publiek vermaakt in dertig voorstellin gen. Het begon allemaal met de bingo-avonden van het duo Henk en Nel. Als zodanig ope reren ze tussendoor ook nog wel trouwens. De scheiding tussen kitch en echt vervaagt soms, althans voor het publiek, vaak een zaal vol vrouwen. Een bingo-avond wordt gevuld met bingo, een liedje, en aan elkaar gepraat door Henk, in eigen kring be kend onder een andere naam. „Ze zien Henk als de echte bin goleider." Aan de kerstshow in Popular doet invalster-bingolette Hele na mee. Volgens Henk is Hele na een wulpse dame met een grotere confectiemaat dan de andere dames. Het programma vermeldt verder swingende christmascarols, prachtige prij zen, „die ook in uw interieur zeker zullen misstaan" en het optreden van .Bill de kerst man', ofwel 'Bill de mailstrip per'. Bill gaat als 'lost Chippen- daler' verder dan menig Chip pendaler, belooft Henk. Een sok schijnt het enige kleding stuk te zijn dat hij aanlaat, maar die zit niet om zijn voet, onthult de enige echte bingolei der alvast. De kerstshow in Theater Popu lar aan de Kruiskade in Rotter dam wordt gepresenteerd door theatergroep De Bruidssluier. De aanvang is 21.00 uur. De toegangsprijs (inclusief bingo kaart) is 7,50 gulden. 1111 i: OOGMERK Vraag naar de spelregels bij OPTICIEN eren tof 12 jaar d kunnen meedoen Tineke Schouten - een uitzon derlijk komisch talent met een volstrekt eigen stijl - kreeg grote bekendheid door haar onverge telijke creaties als 'Lenie uit de Takkestraat' en 'Swiet Swiet Honnebie'. Tineke toont in haar humor een feilloos gevoel voor de banaliteit en belachelijkheid van de meest uiteenlopende alle daagse situaties. De typetjes zijn messcherp en buitelen in kolde rieke vaart over elkaar heen. Wie herkent achter het dwaze masker van die typetjes niet een klein beetje de innerlijke tegenstrijdig heden waar we allemaal mee worstelen in het leven? Of de menselijke situaties, waarvan we allemaal vinden dat ze eigenlijk niet door de beugel kunnen? De humor van Tineke Schouten is de bevrijdende humor die de spanningen van het leven van alledag overwint. All you need is lach, is alweer Schouten's twaalfde one-woman show. De 140 voorstellingen in het vorige seizoen waren niet voldoende om aan de grote vraag te voldoen. Daarom heeft Tineke Schouten voor het eerst besloten haar programma nog één seizoen door te spelen. Haar vertrouwde begeleiders, een speels en zeer slagvaardig combo zorgen weer voor de muzikale omlijsting. Tineke blijft met de kerst niet thuis. Op zondag 25 en maandag 26 december staat ze in het Rot terdamse Luxor Theater. Op eerste kerstdag met en matinee, op maandag 26 zowel met een matinee als 's avonds. Matinee 14.00 uur, avond 20.15 uur, prij zen f. 47.50, f. 37.50, f. 27.50. Met CJP/Pas 65/Rotterdam Pas f. 5.- korting. Kaartverkoop t/m zaterdag aan de kassa tussen 11.00 en 18.00 uur. Telefonisch reserveren tussen 12.00 en 16.00 uur tel. 010-4138326. Ook bij de VVV-bespreekbureaus. De Nederlandse bioscopen ver wachten de komende feestdagen een record aantal bezoekers. Er staan dan ook grote trekkers op het programma zoals Walt Dis ney's 'The Lion King', 'Junior' met een zwangere Arnold Schwarzenegger, 'Miracle on 34th Street' met kerstman Ri chard Attenborough, 'Interview with the Vampire" met Tom Cruise, en Canneswinnaar 'Pulp Fiction' met John Travolta en Bruce Willis. Met het oog op de kerstdrukte is de service van de 06-infolijn van de bioscopen vergroot. De 'Bel- Bios' reageert nu ook op monde ling gestelde vragen en niet al leen meer op het indrukken van telefoontoetsen. De opbeller van BelBios (06-9363) krijgt nu bij voorbeeld door het simpelweg uitspreken van een plaatsnaam een compleet overzicht van de films die daar draaien. De informatie van BelBios komt uit de mond van Jac Goderie, presentator van 'Filmspot' op AVRO-televisie. Hij geeft via BelBios niet alleen de inlichtin gen over waar welke film draait. Als de opbeller dat wil, vertelt hij ook waar een film over gaat, noemt hij de aanvangstijden en legt hij uit hoe je bij het theater komt, met openbaar vervoer of waar je in de buurt kunt parke ren. Mensen die vanaf donderdag 15 december via BelBios inlichtin gen willen over kerstfilms, lopen de kans dat Jac Goderie aan hen een paar vragen gaat stellen. De opbellers kunnem daarmee een reeks van fraaie prijzen winnen. Begin volgend jaar zal de opbel ler via BelBios ook direct kaart jes kunnen bestellen. Deze servi ce zal 24 uur per dag beschik baar zijn, zodat ook buiten de openingsuren van de kassa's re serveren mogelijk is. In de toe komst gaat BelBios ook infor matie veschaffen over de grotere filmhuizen in ons land. Een groot aantal bioscopen re kent voor bezoekers op 31 de cember en I januari een geredu ceerde toegangsprijs van f7,50. Het was vooral vanwege de humor die Louis Lemaire las in 'Inde Soete Suikerbol', dat hij er een blijspel in zag. Ui teraard ter opvoering door Jeugd Theater Hofplein, waarvan hij 'de baas' is. „On gelooflijk komisch, drama's om niets, en tegelijk heel her kenbaar Hollands", vond Le maire van het verhaal van W.G. van de Hulst over de vrolijke suikerbollenbakker en zijn overdreven nette vrouw. De theaterversie („heel erg op mijn manier") gaat op Tweede Kerstdag in première. Kinderen voorlezen in de stijl van W.G. van de Hulst - veel ge- beklemtoon, veel pauzepunten - is een hele opgave. Lemaire loste het op door voor zijn eigen kin deren een paar zinnen voor te lezen en de rest gewoon te vertel len. „Zoals Van de Hulst het vertelt, dat kan niet meer." Hoe wel hij de inhoud ook oubollig vindt wekte die de lachlust op. Lemaire moet vreselijk lachen om die gewichtigdoenerij. Maar dat moet hij ook als hij dat in het echt tegenkomt. En daarom lijkt het voor hem toch een beetje op een weerspiegeling van de wer kelijkheid. Dat er een oorlog uit breekt omdat er een wapenschild scheef hangt is misschien alleen op het eerste gezicht absurd. „Je ziet het om je heen gebeuren." En wat te denken van het bak kersechtpaar? Hij, vrolijk en ge moedelijk, in staat om bij het luisteren naar fluitende vogeltjes alles om zich heen te vergeten. Zij, keurig netjes, is altijd in de weer om alles wat scheef ligt recht te leggen. Het „burgertur- vendom" ten top ziet Lemaire in die bakkersvrouw. Hij trekt maar weer een vergelijking met een hedendaags echtpaar: „Zij wil het tapijt schoon hebben en hij wil lekker de krant lezen. Daardoor hebben ze het geen van beiden leuk." Dat mag een beetje zwart/wit klinken, maar de bedoeling is duidelijk. Louis Lemaire heeft van 'Inde Soete Suikerbol' vooral een vro lijk verhaal gemaakt. Moralisti sche kanten zijn er niet in terug te vinden. Straffen worden er niet in uitgedeeld. Maar de lijn van het verhaal is in tact geble ven. De koning van het Zuider land verwacht bezoek van de ko ning uit het Noorderland met zijn gevolg. Hij geeft de bakker uit het dorp opdracht om hon derd suikerbollen te bakken voor de hoge gasten, met voor bijzien van de opperhofkok, die uit woede azijn op de bollen doet. De denneappel die de bakker in één van de bollen verstopt heeft voor de straatjongen Louw, de bakkersvrouw die de bol verlegt, de gastkoning die juist die bol te eten krijgt, het zit er allemaal in. Het principe van Lemaire dat volwassenen door volwassenen worden gespeeld houdt ditmaal in dat de bakker wordt gespeeld door Frits Lambrechts; de bak kersvrouw is niet de broodmage re vittende vrouw van de illus traties uit het origineel (van de zoon van W.G., Lemaire heeft hem uitgebreid gesproken), maar de bijna vriendelijk ogende operazangeres Karstine Ho- vingh, wel met een lekkere felle operastem. Een leuke keus van Louis, die niet wilde dat er zo spottend met de bakkersvrouw werd omgegaan. Zestig leerlingen van de theater school tonen dat er heel wat muzikaal talent onder hen schuilt. Ze kunnen zich in deze voorstelling helemaal uitleven in veel liedjes en dans. De Noor derlingen zijn overeenkomstig de zwartgalligheid van hun koning („echt een depri", zegt Louis) somber gekleed. De Zuiderlin gen daarentegen dragen de meest kleurige en feestelijke kos tuums (van Carla van Driel). De Noordelingen vrezen hun koning, kunnen alleen zichzelf zijn als hij er niet bij is. De Zuiderlingen - vooral de dames - verdringen zich om zo dicht mo gelijk bij hun lichtzinnige vorst, die later een lafbek blijkt te zijn, te zijn. Zure augurken bij het ontbijt voor de éne, zoete fram bozen voor de andere koning, zo worden de verschillen duidelijk gemaakt. Noord en zuid hebben ook elk een koningin, en zij strij den elk hun eigen strijd. Het doorgeven van verhalen aan volgende generaties vindt Louis Lemaire belangrijk. Met 'Inde Soete Suikerbol' heeft hij niet alleen aan die eigen voorwaarde weer voldaan, maar vooral laat de 'Hofpleinjeugd' met het spel (de eerste try-out zit er op) zien dat ze in staat is de boodschap overtuigend over te brengen. Try-outs nog op 23 en 24 decem ber. Twee premières Tweede Kerstdag 26 december en vervol gens tot en met 5 februari te zien in Jeugdtheater Hofplein. Dit is de 5-jarige Kimberly Zandbergen, Brillenkampioen Schiedam van de herfst! He kinderen tot 12 jaar die een bril kopen bij de Oogmerk- pticien, kunnen meedoen. Bril passen, Polaroid-foto maken en bent kandidaat! Eén Polaroid-foto krijg je meteen mee na het passen van het montuur. Een andere foto wordt gemaakt als de bril klaar is en wordt beoordeeld door een deskundige jury Lid van de Vereniging Oogmerk-Opticiens, ANVO gediplomeerde optometristen/contactlensspecialisten. Schiedam: Oranjestraat 19 - tel. (010) 4738700 Maassluis: Koningshoek - tel. (01899) 19039 Vlaardingen: Korte Hoogstraat 23 - tel. (010) 4348450 wlU foto ROYBEUSKER doorNELEEKE DE JONG De koningin uit het Zuiderland heeft haar eigen strijd te strijden foto JANSSEN DE KIEVITH FOTOGRAFIE van

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 11