SCHIEDAM Schiedammer begeleidt bouw stuwdam in Mali Stroopwafels in Proosje Kwiek en fit Schot in de roos Politie zoekt fietswrakken Meisje geschept Laatste eerste mm Orgel van Grote Kerk op Radio 4 Computerbeurs Parkeeroverlast wordt aangepakt BURGERLIJKE STAND Het Nieuwe Stadsblad TAPIJT, dat isoleert wel zo lekker! I DIENSTVERLENING TIJDENS DE FEESTDAGEN DONDERDAG 22 DECEMBER 1994 51-1475 SCHIEDAM Sinds enkele weken draait de politie het 'fietswrakkenproject' in de wijken Oost, Nieuwland en in het centrum. De bedoeling is dat alle fietswrakken door de politie worden wegge haald, waardoor de omge ving leefbaarder wordt. Door de goede resultaten in de af gelopen weken worden nu ook de wijken de Gorzen en West bij het project betrok ken. Bewoners van deze wijken die een fietswrak weten te lig gen, kunnen contact opne men met de politie, tel. 4494499 en vragen naar toe stel 456 of het fietswrakken- team. Het fietswrak wordt dan zo snel mogelijk verwij derd. SCHIEDAM Een 13-jarig meisje is dinsdag zwaar ge wond geraakt bij een aanrij ding op de Rotterdamsedijk. Het meisje wilde op haar fiets oversteken, toen ze werd ge schept door een bestelbusje. Met spoed is zij naar het Dijkzigt Ziekenhuis ver voerd, waar ze meteen werd geopereerd. Geboorteaangiften Schiedam periode 25 november t/m 1 december Shannon P. d.v. de Groot-Schiffer- ling, Fadoua d.v. EW1 Bannani- Tahri, Alexander C. z.v. Wasman- Weldring, Matthijs A. z.v. van Dijk- Dröge, Kirsten, d.v. de Ruiter-Ver- beek, Sebastiaan P. z.v. van den Berg-van der Wolf, Sanne d.v. Van Drongelen-Boef, Yusuf, z.v. Celik- Celik, Deborah Y. d.v. Bouts-van Stuivenberg, Charlene, d.v. Heukels- Nettenbreijer, Enzo, z.v. Renon- Timmerman, Tanya S.M. d.v. Mid- delnburg-van DAm, Abraham, z.v. De Ruiter, Brian, z.v. in 't Veld- Ouwens, Lote, d.v. Jansen-Wammis. Ondertrouwd te Schiedam: P. Karlas 21 jr. en J.L. Starrenburg 22 jr., E. Merk 30jr. en L.G. Bellai, 23 jr., A.V.M. Plarina 42 jr. en C. Engelen, 40 jr., G. Visser, 40 jr. en Y.J Koorengevel 38 jr. Getrouwd te Schiedam: M.V. Spits 26 jr. en E.J.M. de Bus 26 jr., D.C.J. Verkerk 26 jr. en M.C.M. Hubers 29 jr., M.E. Gijsbertha, 25 jr. en D. Vriens, 20 jr.. R.R. Clum- per 26 jr. en M. van Egmond 25 jr. Overleden te Schiedam: M. Gouweleeuw vr. 89 jr., E.G. van Wezenbeek man, 67 jr., J. van Wie- ringen man, 99 jr., C. van Opijnen vr. 83 jr. echtgenote van A. Schot, A.C.J. Gonlag vr. 83 jr. geh.gew. met R. van Smirren, J. de Goede- renb vr. 94 jr. geh.gew. met W.D. Roukema, N. Vermeer vr. 87 jr. geh. gew. met A. Dijkshoorn, H. de Zeeuw man, 72 jr., J.C. Bronneman man 89 jr., C.P. de Vos, man 75 jr., A. van den Hamer man 82 jr., A.A. van Drunen, man 87 jr., A.J. den Dekker, vr. 87 jr. geh.gew. met D. van der Graaf, A.A. Jongste man 59 jr., J. van Loenen, man 90 jr. 1.300.000 010-4.699.911 010 - 4.699.444 010-4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM— Wethouder Reijnhout (D66) had voor de feestelijke gelegenheid spe ciaal zijn zoontje Steven mee genomen. De eerste paal die hij maan dagmiddag moest slaan voor een complex maisonnette- woningen, was dan ook de laatste van de vele die er de afgelopen jaren in Spaland West de grond in zijn gegaan en dus een hele bijzondere. De onlangs overleden archi- tekt Theo Bosch maakte het verassend ontwerp voor het bouwplan dat bestaat uit drie boogvormige woongebou wen rond een binnenterrein tussen water en groen. Van de 68 toekomstige maison nettes zijn er inmiddels 45 verkocht. Als dit project ge realiseerd is, dan is Spaland West 'vol'. In deze jonge wijk zijn dan vanaf 1989 een klei ne 2000 woningen neergezet. Schiedam kan nu alleen nog uitbreiden richting Spaland Oost. door NANS WOLTF.RS SCHIEDAM De neiging van de natuur om te overdrij ven leidt in veel gevallen tot levensomstandigheden die rampzalig zijn voor mens en dier. Vooral in Afrikaanse en Aziatische landen wil de weegschaal nogal eens door slaan naar de verkeerde kant. Periodes van overmatige re genval worden afgewisseld door extreme hitte en langdu rige droogte. Soms kan door een menselijke ingreep dat 'teveel' ten goede worden ge keerd. Dit blijkt bijvoorbeeld uit het relaas van stadgenoot Huib Povel, die binnenkort naar Mali, een van de Sahel landen, vertrekt. Zijn verhaal begint in de jaren zeventig toen missionaris Johan Wachters, gestationeerd in het gebied rond Dankourou in Mali voortdurend op zoek was naar een mogelijkheid om de over vloed aan water, die in de regen tijd rivieren en land deed overlo pen, vast te houden tot in de droge periode. Daartoe onder nam hijzelf een poging door een dammetje aan te leggen in de plaatselijke beek. Het zo zorg vuldig aangelegde dijkje van klei, stenen en hout werd bij de eerste tropische bui volledig weggespoeld. Wachters liet zich door deze te genslag niet van z'n stuk bren gen en nam contact op met CI- CAT van de Technische Univer siteit Delft. Deze afkorting staat voor Center for International Cooperation and Appropriate Technology. De T.U reageerde positief op zijn verzoek om een oplossing aan te dragen. Stadge noot Povel, destijds verbonden aan de T.U. werd als water bouwkundig ingenieur naar Dankourou gestuurd om ter plekke te onderzoeken of de aanleg van een stuwdammetje mogelijk was. Ik ging er heen in 1976", aldus Povel, „en verrichtte een uitge breid veldonderzoek waarbij de beoogde locatie voor de stuw in kaart werd gebracht. Een schaal model van de dam werd in het vloeistoflaboratorium van de T.U. uitvoerig getest. Wij kon den dus aan de slag." Het liep Huib Povel geeft tekst en uitlegt hij zijn plannen. evenwel niet zo voorspoedig als gedacht. In het plan werd ervan uitgegaan, dat de plaatselijke be volking het project zou uitvoe ren. Het toenmalige dorpshoofd werd zeer achterdochtig toen duidelijk werd dat de mensen zelf de dam moesten bouwen. Die houding was een gevolg van de Franse onderdrukking. Mali werd samen met Senegal in 1958 onafhankelijk. Voor die tijd wer den mensen te werk gesteld door Franse kolonisten. Om hieraan te ontkomen hield een deel van de bevolking van wat toen Frans-Sudan was, zich schuil tussen de heuvels. Er ontstonden schuildorpen en een daarvan is Dankourou. De grond waarop het dorp is gebouwd is zeer vruchtbaar. Water om tuin- bouwgrond te bevloeien is slechts voor korte tijd voorhanden. Huib Povel: „De Sahel had in het tijdvak 1968 - I973 te maken met een droogte die enorm veel slachtoffers maakte. Vrouwen brachten nachten door bij poe len om traag doorsijpelend grondwater op te vangen en wa ren verplicht in de acht maanden durende droge tijd steeds grotere afstanden af te leggen om aan water te komen. Veel mensen trokken weg. De bewoners uit Dankourou bleven echter." Po vel, diep onder de indruk van de hartelijke bevolking ging in ja nuari 1993 terug naar Dankou rou om te kijken hoe de zaken er voor stonden. „Het dorpshoofd was inmiddels overleden en de dorpsraad verzocht mij dringend om het plan weer op te pakken en uit te voeren. Dit gesprek leidde tot structurele afspraken. Het resultaat is dat ik op ouden- jaarsavond als vrijwillier/bege- leider, samen met een functiona ris van de Stichting Steunfonds Sahelprojecten, naar Mali vlieg. Wij hopen het stuwdam-project in drie maanden af te ronden.,, De bewoners van twee dorpjes (600), waarvan Dankourou de grootste, leggen dus nu zelf de dam aan. Ongeveer veertig man per dag. „Dat is best een zware klus, want de bodemgesteldheid laat graven niet toe. Alles wordt met de hand gedaan." Werkgelegenheid Huib Povel: „De mensen uit deze streek eten praktisch nooit groente, soms wat blaadjes van een of andere boom. In de natte tijd (van mei tot oktober) wordt intensief land bouw bedreven (gierst, mais, sorghum, pinda en zoete aardap pel). Als het stuwmeer er een maal is kan water daaruit grond bevloeien waarop ui, tomaat, paprika en sla kan worden ver bouwd. De levensomstandighe den van de bewoners nemen door het vasthouden van het wa ter aanzienlijk toe. Zo zal evacu atie van het vee in de droge periode niet meer nodig zijn en de gezondheid van de mensen zal verbeteren doordat onder meer vitaminerijk voedsel wordt ver bouwd." Povel verwacht dat „hoewel men nu nog hoofdzakelijk voor eigen verbruik teelt, in de toekomst de produkten ook op de markt in de stad worden verkocht. Bo vendien hoopt de dorpsraad door de toenemende werkgele genheid in de tuinbouw de uit tocht van jongeren naar de stad tegen te gaan." Veel mensen in Dankourou zijn blind. Dit wordt veroorzaakt door een vliegje dat zich op houdt in de omgeving van rivie ren. Door deze gehandicapten de beschikking te geven over een eigen lapje grond kunnen zijzelf groente verbouwen. Daardoor neemt hun zelfstandigheid toe en zijn zij niet langer verplicht een weefgetouw of blaasbalg in de smidse te bedienen. Ijskoud biertje Volgens coördinator Povel is lo geren in Dankourou veel plezie riger dan in een grote stad als Kayes, ruim 40 kilometer ten noorden van het dorp. „Ik kijk echt uit naar mijn verblijf daar, ofschoon ik weet dat het afzien betekent. In april komt de tem peratuur 's nachts niet onder de 35 graden, slapen kan je dan wel vergeten. Er is gas noch elektrici teit dus een ijskoud biertje wordt een mok zure melk met brokken en een maaltijd een die bestaat uit gestampte gierst. Tsjirpende krekels en de sterrenhemel ko men in de plaats van de televisie en het struikgewas dient als toi let. Deze 'ongemakken' zijn overkoombaar. Muskieten, dui zenden vliegen, ziektes, hitte en wolkenbreuken heel wat minder. In feite is het één rampenland", aldus Povel. Het contact met de vriendelijke bevolking betekent voor de wa terbouwkundige echter een pleister op de wonde. „Qua men selijkheid is het een paradijs. De samenhorigheid is groot. On danks het ontbreken van tv en spelletjes uit de geciviliseerde wereld vervelen de kinderen zich geen moment. Elke avond leven meisjes zich uit in allerlei dan sen. Zelfs babies wiegen al mee op het ritme. Jongens doen spel letjes waarbij zij hun krachten meten met elkaar. In de nabij gelegen stad is dat al heel anders, daar hangt iedereen voor de kijkbuis." Povel vertelt dat de meeste kin deren in Dankourou geen onder wijs volgen. Af en toe bezoeken ze een koranschooltje waar zij het Arabische schrift leren maar niet hun eigen Bambara taal. Over ruim een week zit coördi nator Huib Povel in een vliegtuig op weg naar Mali. „Zwaar, maar het zal ook een feest worden", verwacht hij. v De financiën voor de stuwdam zijn bijna rond. Het geld voor de noodzakelijke zaden ontbreekt echter nog. Een gift op giro 8981 van de Stichting Steunfonds Sa helprojecten, te Warfstermolen is daarom welkom. De lezers van het Nieuwe Stads blad worden op de hoogte ge houden van de ontwikkelingen in Dankourou. SCHIEDAM Een goed begin is het halve werk. Café Proosje gaat daarom de kerstdagen feestelijk inluiden met een optreden van The Amazing Stroopwafels. De eigenzinnige straatmuzikanten die in '94 alweer hun 13de album uitbrachten, worden rond 23.00 uur in het etablissement op de Hoogstraat verwacht. De Stroopwafels zijn inmiddels wereldberoemd in Schiedam en verre omstreken vanwege hun gloedvolle vertolking van het Nederlandstalige lied. De groep bestaat uit Wim Kerkhof (toetsen/zang), Rien de Bruin (gitaar/ac cordeon/zang) en gelegenheidskracht Arie van der Graaf (elektrische gitaar). Het precieze programma voor het concert in Proosje zater dagavond was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend, maar in elk geval zullen de heren gouwe klassiekers als 'Badmuts verplicht', 'Het Zwarte Nazareth' en 'Santa Claus Raus' te gehore brengen. Het optreden de 24ste is gratis toegankelijk. De Amazing Stroopwafels SCHIEDAM Het gerenoveerde orgel van de Grote of Sint Jans- kerk is op dinsdag 27 december van 18.45 tot 19.15 uur te beluisteren op Radio 4. Organist André Verwoerd speelt dan composities van Bach, Walond, Reger en Verwoerd. SCHIEDAM Gymnastiekvereniging Excelsior verzorgt al ruim 70 jaar trainingen en lessen om de lichamelijke conditie op peil te houden en/of op te voeren. En dat begint op maandag van 16.00 - 17.00 uur voor de kleuters en voor kinderen uit de basisschoolgroe- pen 3, 4 en 5 van 17.00 - 18.00 uur. De junioren uit groep 6, 7 en 8 kunnen van 18.00 - 19.00 uur aan de slag. Verder vindt op dinsdag conditietraining plaats voor dames en heren, (aparte tijden) een ook skigymnastiek en jazz/aerobic behoort tot de mogelijkheden. De lessen voor de jeugd worden gegeven in de gymzaal op het Bachplein. De training voor de volwassenen vindt plaats in de zaal op het Faassenplein. De eerste twee lessen bij Excelsior zijn gratis. Meer informatie geeft bestuurslid L. Rademaker tel. 4734909. SCHIEDAM De aanschaf van een hoog-laagbad, de har- tewens van de bewoners en het personeel van de Stichting Schievaart, is een stapje dich terbij gekomen. Joke Meuré, eigenares van café Juan le Pins aan de Lange Haven, kwam het afgelopen weekend het kerstfeest in het tehuis voor geestelijk gehandicapten aan het Gaardenpad opvrolijken met een wel zeer welkom kado: een spaarvarken met een in houd van 3000 gulden. Dat be drag was de opbrengst van een speciale dartmarathon die de spontane Schiedamse horeca- vrouw samen met enkele stam gasten speciaal voor dit doel georganiseerd had. Het idee bleek een schot in de roos. De marathon trok niet alleen een enthousiaste groep deelnemers en toeschouwers, ook de plaat selijke middenstand sponsorde in grote getale de titanenstrijd met geld of goederen. De volgende bedrijven lever den een bijdrage: Body Langu age, Chez Pierre, Pirn van Eyk, Etos, Harr Wiegman Vormge ving, Havenstad, Heineken, Horn, Mathenesse, Neptunes, Oranje, Paul en Pinkel, Le Pe- cheur, Shampoo, Sportarcade, 't Stadserf, De Stip, Van der Valk Electronics en Dirkzwa ger. Joke Meuré overhandigt het spaarvarken met inhoud aan een medewerkster van Schievaart SCHIEDAM In sporthal Margriet vindt zaterdag 24 december van 10.00 tot 16.00 uur een grote computerbeurs plaats. Dit halfjaar lijkse evenement bestaat uit vijf onderdelen: pc's, amiga, atari, videogames en midi. Soft- en hardware wordt aangeboden. Er zijn diverse demonstraties en er wordt informatie verstrekt. Ook is er een prijsvraag. Entree 12.50 gplden (reductie mogelijk). SCHIEDAM De politie gaat vanwege de overlast scherper optre den tegen foutparkeerders in de binnenstad. Vooral de Boterstraat, Lange Kerkstraat, Broersveld en Herenpad worden extra in de gaten gehouden. Ook wordt strenger gelet op het schenden van de regels van eenrichtingsverkeer in de Boterstraat en Lange Kerkstraat. De verscherpte controle is een gevolg van de binnengekomen klachten van omwonenden en het winkelend publiek. TO Pij Tf EEM kJETK [MB Een publicatie van de VNTF. I In verband met de komende feestdagen wordt de F dienstverlening van het ONS op die dagen aangepast. I Openingstijden kantoor Op maandag 26 december is het kantoor gesloten. Op dinsdag 3 januari kunt u tot 15.00 uur bij onze Klantenservice terecht. Ophaaldagen huisvuil verschuiven De ophaaldag van maandag 26 december (2e kerstdag) verschuift naar donderdag 29 december. In de wijken waar het GFT-afval wordt ingezameld, wordt die dag gelijktijdig het huisvuil opgehaald. Op dinsdagmiddag 3 januari wordt geen huisvuil en GFT-afval opgehaald. Deze ophaaldag verschuift naar woensdag 4 januari. Openingstijden Milieustation Op maandag 26 december is het Milieustation de gehele dag gesloten. Op dinsdag 3 januari sluit het Milieustation om 15.00 uur. Zaterdag 31 december is het Milieustation gewoon open. Storingen Tijdens de feestdagen blijft ons bedrijf bereikbaar voor storingen in de levering van energie, drinkwater en radio- en televisiesignalen. Ons telefoonnummer is 010-2621000. WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12-16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010-4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d Marei Districtverkoopleider: J.D M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4,555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) J.T.A de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS 'Water betekent gezondheid HET IS HIER EVEN KOUP ALS BuiTEN. WAAROM STOOK jE NIET WEET jE WAT PAT- KOST? NEErt PAN T

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 3