KERSTPUZZEL 1 Woordenboeken, vliegreizen en Novibcadeaus Ui n Vrouwen in Oeganda kunnen zelfstandig bestaan opbouwen dankzij financiële steun van Novib r AKAI W T 51-1003 In samenwerking met de No vib houdt deze krant ook dit jaar weer een kerstpuzzelac tie. Iedereen die deze puzzel oplost en instuurt, steunt daarmee het werk van deze bekende Nederlandse organi satie, die zich inzet voor de armsten in de Derde Wereld. Dit jaar gaat de opbrengst naar kleinschalige vrouwen projecten in Oeganda. De Novib wil in het project 'Vrouwen en duurzame ontwik keling' laten zien dat het onder steunen van activiteiten van vrouwen leidt tot werkelijke op lossingen van armoede. Die op lossingen bieden vrouwen bij voorbeeld een eigen inkomen. Bovendien zijn ze gericht op be houd van het miliéu. In Afrika zijn er steeds meer huishoudens met een vrouw aan het hoofd die de volledige zorg en verantwoordelijkheid heeft voor inkomen, huishouden en kinderen. Ze hebben echter niet altijd de mogelijkheid om een opleiding te volgen of land te kopen. Vrouwen bewerken het land, mannen bezitten en behe ren het. Zonder echtgenoot of ander mannelijk familielid heb ben vrouwen geen toegang tot het land. In Oeganda groeit het besef dat een betere positie van vrouwen de armoede daadwerkelijk ver mindert. Dan moeten vrouwen wel de kans krijgen om zich te ontwikkelen. Onderwijs en ge zondheidszorg noodzakelijk. Zelfstandig Novib werkt samen met de orga nisaties ACORD en UWFTC in Oeganda. ACORD stimuleert lokale organisaties en helpt men sen om een organisatie op te zetten. De organisaties werken verder zelfstandig. Belangrijk is. dat juist de armsten een kans krijgen om zelf aan te geven wat Ook dit jaar zijn er weer uiterst waardevolle prijzen te winnen in de Novib Puzzelactie. Behal ve de inmiddels traditionele woordenboeken van Van Dale en de artikelen uit de Novib cataloguszijn dit jaar ook twee maal twee vliegreizen naar Ber lijn te winnen. De Novib stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs: zelf uit te zoeken artikelen uit de Novibcatalogus ter waarde van 500 gulden; tweede prijs: idem, ter waarde van 250 gulden; derde prijs: idem, ter waarde van 125 gul den; vierde prijs: Novib kalen der; 5e t/m 15e prijs: een boek van de Novib-uitgeverij. De in zenders maken bovendien kans om het Van Dale Groot Woor denboek Hedendaags Neder lands te winnen, of het Hand woordenboek Hedendaags Ne derlands. De hoofdprijs in de categorie woordenboeken is het Van Dale Groot Woordenboek der Nederlandse taal, ofwel de Grote of 'Dikke' Van Dale. De Grote of 'Dikke' Van Dale is de onbetwiste autoriteit binnen het Nederlands taalgebied. De twaalfde editie bestaat uit drie delen, samen goed voor zo'n 240 duizend trefwoorden, de volledige Nederlandse woor denschat van de laatste 150 jaar. De Grote Van Dale is een uiterst compleet naslagwerk over de betekenis, de spelling en de herkomst van de Nederland se en Vlaamse woorden en heeft een winkelwaarde van 298 gul den. Het Van Dale Groot Woordenboek Hedendaags Ne derlands is een zeer actueel, mo dern naslagwerk met 95 dui zend trefwoorden en 1596 pagi na's. De winkelwaarde is 145 gulden. Het Van Dale Handwoorden boek Hedendaags Nederlands is een compact en compleet woordenboek met de actuele betekenis van gangbare Neder landse woorden. Het bevat 65 duizend trefwoorden en telt 1245 pagina's. In de winkel kost het boek f 52,50. De Novib stelt ook enkele prij zen ter beschikking uit de eigen 'winkel'. Aan het einde van het nevenstaande artikel is te lezen welke dat zijn. De reis naar Berlijn is een van de eerste directe lijnverbindin gen tussen Rotterdam Airport en Berlijn, die vanaf 9 januari 1995 uitgevoerd worden door de Duitse maatschappij East- West Airlines, met een splinter nieuwe, supersnelle Dornier 328. De winnaars van de vlieg reis krijgen zowel een retourti cket als een hotelovernachting in een eerste-klas hotel, Niet-prijswinnaars die toch via Rotterdam Airport naar Berlijn willen vliegen kunnen bel- len:KLM boekingen, tel.020-4747747, of Rotterdam Airport, tel. 010-4463454. ze zouden willen veranderen. UWFCT betekent Uganda Wo- mens Finance and Credit Trust, kortweg de Trust. De Trust helpt vrouwen 'in zaken'. Zoals Margaret Mutebi, die een eigen zaak begon: „Mijn man heeft me in het begin geholpen. Hij gaf me wat werkkapitaal en zorgde voor een naaimachine. Ik kocht leer, zolen en lijm en ging van start. Ik was de eerste schoenmaker in Mbarara, dus ik raakte snel uitverkocht. De vraag was zo groot, dat ik ie mand in dienst moest nemen. Meer dan vijftien paar schoenen in de week kon ik niet leveren. Dat was te weinig. Toen ik moets investeren ben ik naar de Trust gegaan en heb een lening voor materiaal, leer en een spe ciale naaimachine gevraagd. Ik kreeg alleen geld voor het mate riaal. Eerst moest ik me maar eens bewijzen. De eerste twee maanden hoefde ik nog niets af te lossen, maar binnen een jaar moest de vijfduizend gulden zijn terugbetaald. Ik heb van de le ning 120 rollen leer, 150 zolen en zestien blikken lijm gekocht. Over een paar maanden heb ik alles afbetaald. Dan kan ik een nieuwe lening krijgen en die leer- -naaimachine kopen." Novib Methode De Novib helpt volgens de 'No vib Methode': kleinschalig maar effectief. De mensen in de Derde Wereld (in dit geval Oegandese vrouwen) worden in staat ge steld om op hun eigen manier op eigen benen te staan. Door te luisteren naar de ideeën van de Oegandese vrouwen, niet door mensen vanuit Nederland te stu ren. Door mee te puzzelen kunnen ook lezers van deze krant mee helpen een deel van de projecten te realiseren. In Nederland is de Novib actief met voorlichtingsprojecten, maar ook met een eigen uitgeve rij. Daar komen boeken van daan maar ook de inmiddels be roemde kalender, dit jaar onder het thema 'Kijken met onbevan gen ogen'. Spelregels Iedereen kan meedoen aan deze actie. De oplossing insturen kan maar op één manier: via een VARIA PUZZELS EXCLUSIEF PUZZELTIJDSCHRIFTEN 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 T" eL eL 8 "T" T T" ET T T" T eL .10 T" T T 2 T T ~T~ T T 4 ET T giro- of bankoverschrijvingsbil- jet. In de ruimte voor 'medede lingen' schrijft men de oplossing voor de puzzel, en de vermelding 'Kerstpuzzel 1994'. De over schrijving ten bate van de Novib bedraagt minimaal f 3,00. Meer mag ook! Het gironummer is 38.22.953 tnv Wegener Promotie te Rotter dam. Meerdere overschrijvingen insturen mag uiteraard. De in zendingen dienen uiterlijk dins dag 10 januari binnen te zijn om mee te dingen naar een van de aantrekkelijke prijzen. De uit slag wordt gepubliceerd in de krant van 18, 19 of 20 januari. Zweetdruppels, vreugdetranen en rondspuitende confetti. De fi nale van het Op naar de Top Festival werd afgelopen donder dag een feest waar (letterlijk en figuurlijk) de spetters vanaf vlogen. Met een winnende artiest die zowel bij de publieksjury als de professionele jury unaniem als eerste uit de bus kwam: Pascal Nanlohy uit Capelle aan den IJssel. „Mijn wens is toch uitgekomen!", lachte de jonge muzikant na afloop, terwijl hij zijn trofeeën stevig vast bleef houden. De onaangename buitentempe ratuur was in de- (uitverkochte) grote zaal van Theater Zuidplein al snel vergeten. Met zijn sponta ne enthousiasme wist presenta tor (en organisator) Arno Bre mer namelijk in no time het ijs te breken. Bremer voelde zich zichtbaar volkomen in z'n element in het schitterende, sfeervolle decor. Dat was niet zo verwonderlijk. Hij had zich namelijk verzekerd van een afwisselend programma en medewerking van het profes sionele (RTL4-)showballet van Lucia Marthas, een jury be staande uit Hans van Eijck, Vio la Holt en Jacques d'Ancona, een recordbrekende gastartiest én elf talentvolle 'sterren van morgen'. Hoewel deze elf finalisten na tuurlijk (terecht) in het middel punt van de belangstelling ston den, was er nauwelijks echt spra ke van een talentenjacht. De op tredens waren namelijk zo pro fessioneel, dat het publiek werd getracteerd op een avond vol muzikale hoogtepunten. Ook de deelnemers zelf zagen deze finale in eerste instantie niet als een wedstrijd. „Dit is een ongelooflijke ervaring. Om in zo'n schitterend decor voor 600 man te kunnen zingen!", ver trouwde een van de deelneem sters haar 'collega's' na haar op treden toe. „Het maakt niet eens meer uit of ik in de prijzen val. Dat ik dit heb mogen doen, is al genoeg. Echt een avond om nooit meer te vergeten!" Recordbreter Nadat de laatste fmaliste haar beste muzikale beentje had voor gezet, begon deze ontspannen benadering van het festival ech ter om te slaan. Want hoe gewel dig het ook was geweest om een paar minuten als een ster op het podium te staan, het zou hele maal 'af zijn als er ook nog een prijs in de wacht gesleept kon worden. Het zenuwslopende wachten op de einduitslag werd voor de deel nemers en het publiek aange naam verzacht door een optre den van de grote ster van dit moment. Hoorbaar verkouden, maar met een bijna koortsachti ge energie wist Marco Borsato de zaal om te toveren in een dansende, zingende en klappen de mensenmassa. De eerste tonen van de recordbrekende hit 'Dromen zijn bedrog' veroor zaakten een ongekend enthou siasme, dat Borsato vervolgens heel deskundig wist vast te hou den. Hoogtepunt Dat hij, om zijn stem nog enigs zins te sparen, het meeste zang werk aan het publiek overliet, leek niemand te hinderen. Bor- sato's wil was wet. Als hij wilde dat er met de rechterhand ge zwaaid werd, kwamen de bewus te armen massaal uit de juiste mouwen. Als hij een 'één-twee- -drie 'olé!' wilde horen, kréég hij een éénstemmige brul. Maar Borsato vroeg niet alleen, hij gaf ook. Meer dan 100 procent. Zo waagde hij zich regelmatig van het podium en rende door de zaal om ook het publiek op het- 'balkon optimaal bij het concert te betrekken. En die wisselwer king maakte dit mini-concert tot een spectaculair hoogtepunt. Eensgezind Het afscheid van Borsato maak te de weg vrij voor het moment waar de elf finalisten al enkele maanden naar toe hadden ge leefd. De publieksprijs, ingesteld door Wegener Sijthoff Weekbla den, een van de sponsors van het festival en uitgever van onder meer deze krant, was aangewe zen door een geheel onafhanke lijke en onpartijdige publieksju ry. De 16-jarige Pascal Nanlohy uit Capelle aan den IJssel mocht uit handen van de heer Th.S. Bakker, directeur van Wegener Sijthoff Weekbladen, de enorme trofee ontvangen. Diep onder de indruk en bijna sprakeloos van emotie klemde de jonge muzi kant zijn prijs tegen zich aan. Voor hem kon de avond in elk geval niet meer stuk. Voor zijn 'top-collega's', „stuk voor stuk winnaars", volgens ju ryvoorzitter Jacques d'Ancona, was het wachten op de einduit slag zwaarder. De feestvreugde was voor Joan Dorder uit Spij- kenisse en voor Erika Karst uit het verre Drenthe extra groot toen bekend werd dat zij respec tievelijk de derde en tweede prijs kregen toebedeeld. Ook Hans van Eijck, Viola Holt en Jacques d'Ancona hadden de meeste waardering voor Pascal Nanlohy. Met tranen in zijn ogen liet Pascal het ovationele applaus over zich heen komen en zijn vertolking van 'Friends are Friends forever' klonk na de prijsuitreikingnog emotioneler dan eerder die avond. Pascal Nanlohy is in elk geval nog eens te zien in de voorjaars serie van de Zondagochtendcon certen in de Doelen. Voor een nog grote publiek mag de jonge Capellenaar op 9 april een kort optreden verzorgen in het voor programma van het Rosenberg Trio. Een feestavond die tevens duidelijk maakte dat dit Op naar de Top Festival zeker een ver volg zal krijgen. I f Puzzel voor Novib en maak kans op schitterende prijzen Toelichting Los de puzzel op en plaats de omcirkelde letters in onderstaan de vakjes. Het zo gevormde woord is de oplossing. aanvan kelijk knap streek Noorse godheid deel v.e. muziekin stallatie rund sleep boot acad. titel Euro peaan welpen leidster maand tuinaf- scheiding zang vogel drinkbak- je open plek in het ijs vreemde munt keur troepen soort onderwijs Schotse rok toe spraak berg plaats bergpas ver (in samenst.) gesloten vogel- produkt een zekere eik schiller jaar getijde schaap kameel behoeftig korte kous de dato stuurin richting snelle, trekkend* beweging herfst bloem soort verze kering metaal legering christelijk feest losplaats onmeet baar getal ver- tragings toestel naald boom neerslag blad groente steen soort persoon lijk vnw. plaats in de Ver enigde Staten Euro peaan water kering kerst boom versiering grond toon bolgewas onder werp domina hoofd deksel reeks editie deel van een huis het Romeinse rijk maaltijd boek- verhaal beneden windse zijde Meer van deze Zweedse puzzels vindt u in de 'De Puzzelaar'-Tijdschriften; Zweedse Puzzelbundel De Stad Stockholm en in de Variabundel De Vier Jaargetijden. Overal verkrijgbaar waar tijdschriften verkocht worden. Tranen bij winnaar Pascal Nanlohy in zinderende finale Op naar de Top door SYLVIA HONDERS RADIO WOND 30 7e jaargang nr 52-24 december 1994 1 1 7 Let the healing begin Joe Cocker 2 2 9 Rotterdam '94 Hermes House Band 3 3 5 Your love is all I know Wendy Moten 4 8 5 Sate in the arms ol love Michelle Wright 5 10 4 Love the one you're with Luther Vandross 6 6 5 When you walk in the room Pam Tillis 7 4 7 You don't know how it leels Tom Petty 8 12 2 Wacht nog wat/Kopa koopavond Paul de Leeuw 9 19 2 All I want for Christmas is you Mariah Carey 10 5 9 Please don't talk to Jessica Run 4 Fun 11 20 3 Laaiend vuur De Dijk 12 7 5 Melody ot love Donna Summer 13 18 2 Dignity Bob Dylan 14 17 4 Love of my life Brandos 15 11 6 Circle of life Elton John 16 13 6 When can I see you again Babyface 17 21 4 On bended knee Boyz II Men 18 14 3 Dance naked John Mellencamp 19 9 8 Living in danger Ace of Base 20 16 6 Waarom nou jij Marco Borsato 21 1 Stars China Black 22 23 4 Out of tears Rolling Stones 23 1 Pamela Brown Kaz Lux Band 24 29 2 Willie's kerstfeest Willie Batenburg 25 15 6 Bang and blame REM 26 22 3 Never in my life Rick DeVito Band 27 1 Christmas time's a-coming Ranch Girls 28 26 2 Hoogvliet Arie van der Krogt 29 27 2 When do I get to sing 'My way' Sparks 30 25 3 Take a bow Madonna D deze week V vorige week A aantal weken Elke zaterdag van 12.00 tot 14.00 uur op FM 93.4 Presentatie: Reint Jan Potze Huldiging van de juryleden Viola Holt en Jacques D'Ancona voor de zichtbaar geëmotioneerde winnaar Pascal Nanlohy Foto: COR VOS De heer Bakker overhandigde namens Wegener Sijthoff Weekbladen de publieksprijs aan Pascal. Rechts organisator Arno Bremer Foto: COR VOS Spanning op de gezichten van de deelnemers... wie zal met de eer gaan strijken? Foto: COR VOS Marco Borsato zorgde -ondanks zijn verkoudheid- voor een absoluut hoogtepunt Foto COR VOS

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 7