SCHIEDAM Drukke tijden voor Kindergemeenteraad KT DE RUITER RANKETBAKKERS-SPECULAAS BAS VAN DER HEBBEN iy Cees van der Geer heeft respect voor historie ORANJE 'Hels kabaal door vliegtuig' Gebit stuk? Hennep weg 'Bas' scoort Brandweerlieden in het zonnetje 'Knipt u even de kabel van uw telefoon door Schravenlant biedt scholieren ook Spaans en Russisch aan Veringmeier Tandtechniek Het Nieuwe Stadsblad papierwaren WK-afof* Jonge jenever Oranje per liter 16.95, bij 12 flessen 4C C/1 per liter I v<Jv Vieux Oranje per liter 16:95, Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 INGEZONDEN BRIEF Vraag: Is het normaal dat midden in de nacht een groot vliegtuig met oorverdovend lawaai zeer laag over enkele dichtbevolkte wijken raast? Antwoord: Nee, dat is niet normaal, het is zelfs abnormaal en asociaal'! De feiten. In de nacht van 14 op 15 december 1994 om 01.30 uur worden wij uit onze slaap opgeschrikt door een hels kabaal, dat afkomstig blijkt van een vliegtuig van fors formaat (naar het geluid te oordelen). De decibellen zwellen zo aan dat we echt geloven dat het toestel zich in onze fiat aan het Van Raalteplein zal bo ren! Wij hebben namelijk het 'genoe gen' precies in de aanvliegroute van Zestienhoven te liggen en zijn daar niet echt blij mee. Doch wat zich nu afspeelt gebeurt zelden. Uiteindelijk blijkt het toestel toch over onze flat te vliegen en niet erop of er tegenaan, wat een enorme op luchting voor ons is. Wij zijn geneigd te denken dat de gezagvoerder van genoemd toestel te diep in het glaasje heeft gekeken of dat er een motor storing of ander mankement ont stond. Des te vreemder is de situatie omdat we toch allemaal weten dat voor Zestienhoven een nachtvlieg verbod geldt. Mijn dringende ver zoek aan het college van burgemees ter en wethouders is dan ook: Wilt U bij de desbetreffende autoriteiten - ik denk aan de Rijksluchtvaartdienst, Zestienhoven en het gemeentebe stuur van Rotterdam - informeren cq. protesteren cq. strafrechtelijke vervolging instellen tegen deze onge wenste en ontoelaatbare geluidso verlast die echt alle perken te buiten is gegaan en waarvan minstens enke le honderden gezinnen die in deze aanvliegroute wonen de stuipen op het lijf heeft gejaagd! Dit kan en mag gewoon niet gebeuren. Eén ding hebben we hiervan geleerd. Wanneer een volgende discussie in het kabinet en de Tweede Kamer gaat over het al dan niet uitbreiden van Zestienhoven, met toestemming tot nachtvluchten, dan weten wij wat ons te wachten en te doen staat. Namelijk dat nooit...nooit te accep teren en desnoods actie (hard of niet) tot op het Binnenhof toe. F.L. v.d. Hammen, Schiedam Reactie Reactie van de DCMR Milieudienst Rijnmond bij monde van voorlichter R. Kuijper. „Bij ons zijn na die be wuste vlucht ongeveer zestig klach ten binnengekomen. Dat is een groot aantal. Overigens heeft het Russi sche vrachtvliegtuig dat de geluidso verlast veroorzaakte, een lljoeshin 76, al een paar maal eerder voor problemen gezorgd. Maar het toestel voldoet wel aan de gecertificeerde eisen die aan nachtvluchten zijn ge steld. Dus mag het op Zestienhoven landen. Wel is het zo dat de DCMR telkens alle klachten verzamelt en deze doorspeelt aan een speciale commis sie van de Provincie Zuid-Holland. Deze kan eventueel de zaak aan kaarten in Den Haag bij het ministe rie van Verkeer en Waterstaat. Als maar genoeg mensen klagen over dit soort overlast dringt dat geluid dus echt wel door op het Binnenhof." SCHIEDAM De burgemees ter heeft aan brandweerlieden onderscheidingen uitgereikt in verband met langdurige trouwe dienst. F.M. van der Bilt, F. Faber, E.A. van Gulik, S.B. van Helden, Th. Feldberg, A. Wit- berg en A. Kars kregen de vrij- willigersmedaille cq. jaarteken. De medaille werd overhandigd aan J.A. Warmendam, A.J Asier, A.P. van Leeuwen, C. Lemmen en H.J. Edelenbosch. Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak SCHIEDAM Een 46-jari- ge vrouw uit Schiedam heeft vorige week de kabel van haar telefoontoestel doorge sneden, omdat een man van de PTT-storingsdienst dat zou hebben geadviseerd. De man belde de Schiedamse op met de mededeling dat zij die dag al vanaf negen uur 's ochtends met het buitenland aan het telefoneren was. De rekening was volgens hem al opgelopen tot 3000 gulden en daar moest snel een eind aan komen. De man verzocht de vrouw enkele handelingen met de telefoon te verrichten, waardoor hij zogenaamd kon zien waar de aftapping in de centrale zat. Zo moest zij di verse keren een 2 en een 5 intoetsen, gevolgd door een hekje. Daarna moest de vrouw op hangen. Telkens als zij weer opnam, kreeg ze de PTT'er aan de lijn. Omdat de handelingen niet hielpen, kreeg de vrouw te horen dat er een monteur naar haar toe zou komen. Om in de tussentijd de tele foonrekening zo laag moge lijk te houden, kreeg zij het advies om de telefoonkabels op precies vijf centimeter van het toestel door te knippen. De monteur kwam echter niet opdagen, waarna de vrouw de eindjes van de dra den weer aan elkaar knoopte en de storingsdienst van de PTT belde. Daar wist men te melden dat een dergelijke aanpak bij de PTT nooit voorkomt. De politie adviseert dan ook om nimmer op dit soort ad viezen in te gaan. WOENSDAG 28 DECEMBER 1994 52-1440 SCHIEDAM Stadsbesturen is een klusje, dat je niet in de 'kouwe kleren' gaat zitten of je nu 'piep bent of stok'. De leden van de Kindergemeenteraad hebben op hun volwassen collega's vóór dat ze alleen kwa leeftijd al fit zijn van geest en sterk van lijf en leden. Toch was het ook voor hen een ware uitputtingsslag om nog voor de jaarwisseling de lopende zaken rond te krijgen. Allereerst zag in december het nulnummer van een complete eigen krant, voorzien van gedegen achtergrondinformatie en messcher pe analyses, het licht. De 22ste van deze maand stond ook nog eens de eerste officiële vergadering van de jeugdige raadsleden op het programma. De agenda die de 35 politici-in-de dop (verdeeld over zes wijkgebonden partijen) kregen voorgeschoteld, loog er niet om. De Raad onder voorzitterschap van burgemeester Scheeres moest een oordeel vellen over verschillende in de fracties voorgekookte plannen, variërend van 'hangplekken voor de jeugd' tot 'voorlichting over kindermishandeling en drugs/aids'. De Kindergemeenteraad besloot met algemene stemmen om in 1995 verder te kijken dan de eigen stadsgrenzen. Zo zijn plannen om geld in te zamelen voor een project van SOS-Kinderdorpen in India in een vergevorderd stadium. Ook staat er een reis naar Turkije op stapel. Tegen inlevering van uw kassabon van minimaal 10 gulden bij onze pendelbuschauffeur ontvangt u op donderdag 29, vrijdag 30 en zaterdag 31 december: PAKJE NÉME THEEZAKJES SCHIEDAM De politie heeft maandag rond 14.00 uur een hennepkwekerij ontmanteld aan de Van Maanenstraat. In totaal zijn tachtig hennepplanten, waarvan verdovende middelen kunnen worden gemaakt, in be slag genomen. Deze worden zo snel mogelijk vernietigd. Er zijn geen aanhoudingen verricht. SCHIEDAM De kerstin kopen plegen als regel een forse bres te slaan in het ge middeld gezinsbudget. Geen gek ideetje dus van 'Bas'- zo als de Van der Heijden super markt aan het Broersveld in de volksmond kortweg wordt genoemd- om juist in decem ber een wedstrijd uit te schrij ven met als prijs 'voor 100 gulden gratis winkelen'. Klanten die een kansje wil den wagen, hoefden slechts een kassabon van méér dan 25 piek voorzien van naam en adres in een speciale bus te stoppen. Door middel van di verse trekkingen werden de winnaars bepaald, veertien in totaal. Met zijn alleen kregen ze woensdagavond eerst een hartversterkertje in de vorm van een kop koffie en daarna mochten ze op kosten van Bas lekker shoppen. De kerstpakketten van formaat gingen naar de volgende stadgenoten: G. Jungekryg, M. Verhoef, F.B. van der Putten, J. van Moskou, de dames Prins, Versteeg, Donks, Meulemans en Reu der, F. van de Goorberg, I. Ringleven, R. Schouwberg, M. Hesselman en J. L. Dhon- re. 1.300.000 010 - 4.699.911 010-4.699.444 010-4.699.612/4.699.613 Ook jeugdige bestuurders dienen tijdens het vergaderen de kelen regelmatig te smeren SCHIEDAM Vijfentwin tig leerlingen en slechts vijf onvoldoendes op het kerstrap port; er zijn brugklassen die het slechter doen. Het nieuwe schoolsysteem VWO dat scholengemeenschap Schra venlant dit jaar voor het eerst aanbiedt, mag volgens rector R. van der Meijden succesvol heten. De vijfentwintig leer lingen die in de VWO - brugklas zitten, krijgen ieder twaalf vakken, waaronder Spaans. Vanaf de tweede klas krijgen de kinderen er ook nog Russisch bij. Zoals iedere school had ook Schravenlant te maken met een teruglopend leerlingenaantal. Kwamen de klassen vroeger vanzelf wel vol. nu moeten de scholen elkaar beconcurreren. Schravenlant wilde een groter aantal slimme kinderen aanne men die meer willen dan alleen maar VWO. „De leerlingen wil len heel gericht het nut van de vakken afwegen", zegt Van der Meijden. Certificaat De twee extra vakken die de leerlingen krijgen, Spaans en Russisch, zijn volgens de rector nuttig. „Er zijn weinig mensen die Spaans spreken, terwijl Spanje en Latijns-Amerika eco nomisch toch belangrijk zijn. Dat geldt ook voor het Russisch. Veel bedrijven doen tegenwoor- De groep VWO+ 'ers op Schravenlant dig zaken met Oost-Europa, waar het Russisch nog een be langrijke taal is." Aan het eind van de vierde klas krijgen de leerlingen een certificaat voor de vakken Russisch en Spaans. Met dit certificaat - en natuurlijk het VWO-diploma - hebben zijn toe gang tot de ISER-opleiding van de Hogere Economische School in Rotterdam. Studenten die deze twee talen spreken zijn zeer geliefd aan deze internationale opleiding. Behalve de extra vak ken krijgen de VWO 'ers ook op een andere manier les. „Je kunt de stof gemakkelijker aan ze kwijt", zegt techniekleraar Th. Clarijs. „De leerstof is de zelfde, maar je kunt andere ac centen leggen dan in de gewone brugklas. Je gaat wat dieper op de les in." Dat vindt leraar ver zorging R. van der Sluis ook: „Het verschil met leerlingen uit de Havo/VWO-brugklas, is dat de VWO 'ers de stof makkelij ker opnemen." Tot in de derde klas krijgen de VWO 'ers ge scheiden van de andere leerlin gen les. Pas daarna kunnen ze sommige vakken, zoals econo mie, samen volgen. De schoollei ding heeft willen voorkomen dat de VWO 'ers hierdoor een elite van bollebozen worden, die wei nig contact hebben met andere leerlingen van Schravenlant. „Het is niet elitair, en dat is een gezonde zaak", aldus conrectrice C. Koning. De gezamenlijke brugklasweek heeft de integratie bevorderd. Leerlinge Wendy Heesbeen (12): „In die week leer je iedereen kennen." Toch zijn de VWO 'ers anders dan de anderen, vindt Onno Stijger (13): „Bij ons in de klas zijn veel kinderen die een instrument be spelen. Sommigen zitten in de Kindergemeenteraad." 500 gulden Doordat de leerlingen meer vak ken krijgen, krijgen ze ook meer huiswerk. Van der Meijden: „We hebben de afspraak gemaakt voorzichtig te blijven. We wilden geen brokken maken." Het is belangrijk dat de kinderen ook nog tijd overhouden voor activi teiten buiten de school, vindt hij. Bianca Metzelaar (12) houdt in ieder geval genoeg tijd over: „Ik doe aan sport en kijk veel tv. Dat huiswerk maak ik gewoon." Kinderen die na de basisschool naar de VWO -brugklas wil len, moeten een onvoorwaarde lijk VWO-advies hebben. De ouders moeten een extra bijdra ge van vijfhonderd gulden beta len. Met dit geld wordt een deel van een toekomstige reis be taald. De rest is ervoor bedoeld te garanderen dat de vakken Spaans en Russisch tot in het examenjaar gegeven worden, ook wanneer dan nog slechts één leerling deze vakken in zijn pak ket heeft. De VWO -informa tieavond wordt gehouden op 30 januari om 20.00 uur in het schoolgebouw aan de Hugo de Grootstraat 4. SCHIEDAM Een terugblik op de historie van Schiedam spreekt veel stadgenoten aan. Dit blijkt bijvoorbeeld uit de vele fotoboeken over dit onder werp die in de loop der tijd het licht zagen. Ze vliegen als zoete broodjes over de toonbank. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat de tentoonstelling 'Halte Koemarkt' (vorige week ge opend in het Stedelijk Museum) al flink wat bezoekers heeft ge trokken. Het initiatief hiervoor kwam van Cees van der Geer, Schiedammer in hart en nieren en een van de oprichters van Historische Vereniging Schie dam. Al ruim twintig jaar verza melt Van der Geer beeldmateri aal over Schiedam, waaronder ansichten. Zijn hele collectie heeft hij inmiddels geschonken aan het Gemeente Archief. „Ik ga uit van het standpunt dat je met een verzameling creatief moet omgaan. Daarom is bin nen de historische vereniging een werkgroep gevormd die al het beeldmateriaal over Schiedam in kaart brengt. De leden beschrij ven de afbeeldingen en proberen onder meer te achterhalen wie de uitgever/drukker was. Op die manier kunnen we er wellicht achter komen welke en hoeveel ansichten in het verleden zijn verschenen." Van der Geer vertelt dat de oud ste afbeelding op de tentoonstel- Cees van der Geer: 'Gemeentebesturen moeten zich aanpassen aan de eisen van de tijd' ling 'Halte Koemarkt' is ge maakt door fotograaf Van Dig gelen omstreeks het jaar 1870. De kiek toont de Hoogstraat vanaf het punt waar nu schoen winkel Alfa zit. Kantoorboekhandel Hendericus Rebers, was destijds een van de uitgevers van ansichten van Schiedam. Paardetram De samenstellers van de expö1si- tie kijken alweer verder en heb ben, plannen in voorbereiding voor een vervolg op 'Halte Koe markt'. Volgend jaar zal, afhan kelijk van de toestemming hier voor, e?n historische blik wor den geworpen op het Hoofd- Voorhaven of het Stations plein. „Van beide plekken is niets meer over. Voor jonge Schiedammers is het moeilijk zich een voorstelling te maken van hoe het is geweest. Zij heb ben er geen notie van dat op het Stationsplein een bakstenen re naissance stationsgebouw stond met perrons waar aan weerszij den de treinen hepen. Passagiers konden met de paardetram ver der reizen naar bijvoorbeeld het Hoofd." Hoewel Cees van der Geer som mige veranderingen geen verbe tering vindt, wil hij absoluut niet het stempel opgedrukt krijgen van 'die nostalgische Schiedam mer'. „Dat het Stationsplein en het Hoofd zo'n enorme meta morfose hebben ondergaan is een logisch voortvloeisel van de ontwikkeling die Schiedam doormaakte", weet hij. „Ge meentebesturen moeten zich aanpassen aan de eisen van de tijd. Je moet er toch niet aan denken dat het bruggetje over de oude Koemarkt nog in gebruik zou zijn. Twee auto's konden elkaar daarop niet passeren. Wel heb ik zo mijn bedenkingen over de manier waarop de gemeente in het verleden met aanpassin gen en vernieuwingen is omge gaan. Die hadden wat creatiever en respectvoller uitgevoerd kun nen worden." De tentoonstelling 'Halte Koe markt' is nog tot en met 22 janu ari in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat te zien. <S? JH i ,-VAT SLIJTERU/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs. bij 12 flessen 4 C CA per liter I 0>9U U belt, wil bezorgenl GRATIS! VWO nieuw systeem op school WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12-16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010-4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spiermgs, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: yl.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282 694) J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren)

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 3