BMW 328i vervangt 325i Compacte coupé op Corsa-basis bij Garage Pieterse Vijfdeurs Alfa 146 moet de 33 doen vergeten Verder herstel autoverkoop Kia Besta nu al een begrip Renault Clio Club Med: zomers geprijsd actiemodel Toyota presenteert Direct Service Ptetersen Mi QX 9327 SM-VE 9963^ Jfc: Vanaf begin 1995 krij gen de topmodellen van de BMW 3-serie een nieuwe 2,8 liter motor. Zoals bij de Münchener autobouwer gebruike lijk is, verwijzen de na men van de modellen naar de serie en moto- rinhoud. Vandaar dat de nieuw gemotoriseer de topmodellen als volgt gaan heten: 328i sedan, coupé en cabrio let. BMW kende deze type aanduiding ook al in de late jaren '30. De BMW roadster 328 zorgde toen voor opzienbaren de successen in de au- een topsnelheid van 150 km/u heeft die destijd- se tweezitter weinig ge meen met de nieuwe 328i. Wel delen ze de ty pische BMW-trekken: sportiviteit en dyna miek. Om brandstofverbruik en emissie verder te be- tosport. Met 80 pk en perken en een nog soe peler vermogensont wikkeling te bewerk stelligen, vergrootte BMW de inhoud van de beproefde zescilinder vierkleppenmotor van 2494 naar 2793 cm3. Ver geleken met de 2,5 liter grote voorganger levert de 2,8 liter motor vrij wel gelijke prestaties. Alle drie 328i-modellen krijgen tevens een uit gebreidere standaard uitrusting dan hun voorgangers. Zo omvat het basispakket naast de bestuurdersairbag voortaan ook een air bag voor de voorpassa gier. Hoewel de uitleve ring van de auto's aan de dealers nog moet be ginnen, zijn de prijzen van de 328i serie al wel bekend. De 328i sedan kost 86.750,-. Dat is 3000 gulden meer dan de 'oude' 325i, ofwel een prijsverhoging van 3,5 procent. WOENSDAG 28 DECEMBER 1994 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, fax: 070-3952669 BOVAG en RAI verwachten voor 1995 een verder herstel van de autoverkoop in ons land. Zij baseren hun verwachting mede op een rekenmodel van McKinsey, dat voor 1995 uitkomt op een verkoop (kentekenregistraties) van 445.000 tot 450.000 perso nenauto's. Na de slechte tijden (1993 en in mindere mate 1994) liggen voor de autobranche dus weer betere, wellicht zelfs goe de tijden in het verschiet. Na een teruggang in 1993 door de economische recessie, trad in 1994 al een herstel van de registraties op. In de eerste drie kwarta len bedroeg de afzet 360.337 auto's. Vergeleken met de overeen komstige periode van 1993 betekent dit een verbetering met 12,3 procent. BOVAG en RAI gaan voor 1994 uit van een totaal-verkoop van 435.000 auto's. Dit aantal ligt iets boven de eerder in 1994 uitge sproken verwachting van 425.000 eenheden. Bedrijfsautomarkt Ook de bedrijfsautomarkt ontwikkelt zich voorspoedig. In een re cessiejaar zoals 1993 loopt het vervoer gewoonlijk terug en stellen vervoerders de aanschaf van transportmaterieel uit. De verkoop van zware vrachtauto's bleef in 1993 dan ook met 40 procent ach ter. In 1994 herstelde de afzet van vrachtwagens, trekkers en speciale voertuigen zich vrijwel geheel en kwam weer uit op de aantallen van de vroege jaren '90. In 1994 zijnzo'n 11.500 bedrijfsauto's ver kocht, een groei van 20 procent vergeleken met de 9600 eenheden in 1993. Met zijn gunstige prijs van 21.900,- is de Kia Besta nu al een niet meer weg te denken begrip op de Nederlandse bedrijfswa- genmarkt. Importeur Kia Motors Nederland in Vianen verwacht voor 1995 een verkoop van circa 600 exemplaren. De meeste daarvan in spe ciale uitvoeringen, die door het Nederlandse bedrijf Terberg wor den aangepast aan de wensen van de afnemers. Met de komst van de Besta afgelopen zomer, onlangs gevolgd door de jeep-achtige Sportage, beschikken de Kia-dealers nu over een redelijk compleet aanbod: De Sephia Sedan, de Sportage als zakelijke en vrijetijds alleskunner en de Besta als bestelwagen. In 1995 wordt het Kia-gamma verder uitgebreid met nieuwe uit voeringen van deze automodellen. Zo wordt tijdens de komende Auto RAI 95 onder meer de driedeurs versie van de Sportage aan het Kia-programma toegevoegd. Met de 'Club Med' brengt Renault een nieuwe 'serie limitée' van de populaire Clio op de markt. Deze extra aantrekkelijke uitvoering is gebaseerd op de Clio RN. In de Club Med-uitmon- stering is het RN-niveau aangevuld met een pakket extra's dat de klant een voordeel van honderden guldens oplevert. Toyota-dealers geven het begrip 'klaar terwijl u wacht' dit jaar nieuwe inhoud. Want met de nieuwe 'Direct Service' kunnen Toy- ota-rijders voortaan zonder afspraak bij hun dealer terecht voor beperkte onderhoudswerkzaamheden en kleine reparaties aan hun auto, of voor de snelle montage van nieuwe onderdelen. Voor olie verversen, banden monteren, schokdempers en remmen tes ten of andere beperkte onderhoudswerkzaamheden staat voort aan altijd een Toyota Direct Service monteur paraat. TDS-reparaties duren maximaal drie kwartier. Werkzaamheden waarvan bijvoorbaat vaststaat dat ze meer tijd in beslag nemen, worden onder de gebruikelijke condities door de werkplaats van de Toyota-dealer uitgevoerd. Standaard tarief Voor elke TDS-activiteit geldt een standaard tarief. Dit wordt de klant meegedeeld voordat zijn of haar Toyota de werkplaats in gaat. Als de werkzaamheden zijn voltooid, ontvangt de klant een gespecificeerde factuur, die overeenkomt met de prijsopgave. Tij dens het bezoek aan de werkplaats kan de klant met een kopje koffie en de krant, of met een bezoek aan de showroom de tijd doorbrengen. 52-444 Renault levert de Clio Club Med in drie -en vijfdeurs uitvoering, met keus uit vijf kleuren. Standaard heeft dit actiemodel onder meer stuurbekrachtiging, een toeren teller, centrale deursluiting met afstandsbediening en zonwerend glas rondom. De zijruiten vóór zijn elektrisch bedienbaar. Verder is de Clio Club Med herkenbaar aan de in de wagenkleur gespoten bumpers. In de voorbumper zijn mistlampen gemon teerd. De achterbank is gescheiden neerklapbaar. Bij de drie deurs versie zijn uitzetbare zijruiten standaard. Specifiek voor de Club Med zijn verder de speciale wieldoppen, striping en bekle ding. ABS en een airbag zijn tegen meerprijs leverbaar. Renault rekent voor de Clio Club Med 1.2i een vanafprijs van 27.595,-. Net als de 33 is de 146 een vijfdeurs hatchback mo del. Grote delen van de wigvormige carrosserie zijn gelijk aan die van de 145. Alfa's eigen design-afde ling heeft de 146 ontworpen. Z'n uiterlijk is even ka rakteristiek als dat van de 145. Zo hebben de 145 en 146 de markante neus gemeen, waarbij de motor kap van voren uitloopt in een punt. De achterklep beslaat de volle wagenbreedte en reikt vrijwel tot op de bumper. Na het openen van de grote achterklep ligt de royaal bemeten bagage ruimte klaar om te worden bepakt en bezakt. Door de extra deuren en pontificale achterkant is de 145 uiteraard wat forser dan de 146. Hij is 425 centime ter lang tegenover 409 cm. bij de 145. Ook in de 146 komen we weer het opvallende dash boardconcept tegen dat we sinds kort kennen van de 145. Hierbij is aan de rechterkant - dus voor de bijrijder - extra veel ruimte geschapen door het dashboard ver te laten terugbuigen. Zodoende ont staat veel zitruimte. Verder kenmerkt het interieur zich door een praktische en luxueuze aankleding. Sterk en soepel Voorlopig levert Alfa Romeo de 146 met keus uit vier sterke en soepele krachtbronnen. Speciaal voor de 146 hebben de Alfa-techneuten twee nieuwe ver snellingsbakken ontwikkeld, specifiek aangepast voor gebruik in de boxers en turbodiesel. Van huis-uit is de Alfa 146 voorzien van uitgebreide veiligheidsvoorzieningen. Net als bij de 145 is ook bij de 146 een bestuurdersairbag standaard. Alfa le vert elke motorvariant met twee uitrustingsni veaus: in totaal acht versies. Stuk voor stuk met een rijke standaarduitrusting. Centrale deursluiting, stuurbekrachtiging, elektrisch bedienbare ramen vóór, wiswas op de achterruit, warmtewerend glas, klimaatregeling met doordachte ventilatie en ver warming inclusief recirculatiestand en een verfijnd Alfa Code anti-diefstalsysteem zitten standaard aan boord. x>' De Opel Tigra wacht een grootscheepse introductie op de Auto RAI van februa ri. Vlak daarna be gint de officiële ver koop. Voor wie niet zo lang kan wachten, liggen er bij de Opel- dealers nu al inte kenlijsten. Deze snelle beslissers krij gen op volgorde van intekening de sleu tels van hun Tigra di rect na de verkoop start in februari uit gereikt. Net als de Corsa aan schouwt de Tigra het le venslicht bij de noord- Spaanse stad Zaragoza. Technische verwant schap met de Corsa is zonneklaar. Je kunt de Tigra omschrijven als de blitskikker van de Corsa-familie. Anders gezegd: de Tigra ver houdt zich tot de Corsa als Romario tot Koe man. Beiden zijn uitste kende voetballers van de FC Barcelona, maar Romario is wel even iets eleganter, flitsender en doeltreffender maar ook grilliger dan de rossige verdediger. Fraaie vormgeving Vergeleken met de Cor sa is de Tigra zo'n 20 centimeter langer. Met z'n lengte van 392,2 cm blijft hij evenwel ruim binnen de vier meter. Wielbasis en spoor breedten zijn a la Corsa. Zijn onweerstaanbare aanblik dankt de Tigra aan enige design-de tails: de middelste raamstijl (in vaktaal: de B-stijl) loopt ietwat rond. Ook de grote ach terruit is een fraai staal tje moqlerne vormge ving. Door de ronde B- stijl en de naadloos aan sluitende koepelvormi ge achterruit maakt de cabine van de Tigra een sterk voorwaarts ge richt indruk. Hierdoor ziet de Tigra er - ook als hij stilstaat - 'snel' uit. Dynamisch uitroepteken Hoewel de neus over eenkomst vertoont met het Corsa-front zien we ook hier opmerkelijke details. Zo heeft de luchtinlaat onder de voorbumper exact de vorm van de grille van de Astra, Vectra en Omega. De afgeknotte achterkant van de Tigra is eveneens een hoog standje qua vormgeving en goede smaak. Over het interieur kun nen we kort zijn: hier is het een en al Corsa wat de klok slaat. Het dash board is mooi compleet. Knoppen en hendels zit ten op de plaats waar je verwacht. En het is alle maal van de bekende degelijke Opel-snit. Zaken die gisteren nog als de techniek van mor gén werden beschouwd, zitten nu al standaard aan boord van de Tigra. Zo heeft deze rakker vanaf de basisuitvoe ring onder meer een air bag aan de bestuurders kant en een elektroni sche startonderbreker. Ook stuurbekrachti ging, centrale deurver grendeling inclusief achterklep en tankdop en elektrische raambe diening zitten in het ba sispakket. Door de vrij ver achter waarts geplaatste B-stijl is het lastig om eenmaal gezeten met de deur dicht de veiligheidsgor del om te leggen. Wie in stapt, doet er goed aan meteen een greep naar de rolgordel te doen en in één flitsende bewe ging te gaan zitten en de gordel 'aan te trekken'. Motorisch blijft de Tigra eveneens op bekend ter rein. Beide zestienklep pers kennen we al uit de Corsa-reeks. Beide krachtbronnen kunnen bogen op zowel pittige prestaties als een laag brandstofverbruik en schone uitlaatgassen. Om het sportieve karak ter van de motoren de benadrukken monteert Opel standaard een sportief gespatieerde 'close-ratio' versnel lingsbak in de Tigra. Hierdoor doet de auto zijn roofdier-naam nog meer eer aan. Opel wil dat de Tigra een succes wordt. Zoals de Calibra vier jaar gele den in de klasse van de volwaardige vierper- soons coupé's insloeg als een bom, zo moet de Tigra het in de klasse van de 2+2 coupé's he lemaal gaan maken. Belangrijke voorwaarde hierbij is de prijs. Opel zet de Tigra dan ook su per-scherp in de markt. Het eenvoudigste mo del kosten nog net geen 35 mille. Alfa Romeo Iaat de nieuwe 146 z'n Nederlandse debuut beleven op de komende Auto-RAI 95. Zijn wereldpremière beleefde deze 145-met-kont on langs op de Autosalon van Bologna. Alfa Romeo ziet de 146 als de enige echte opvolger van de 33. #SL^— nfer- :rrr.r-^ BMW rust alle drie topmodellen in de 3-serie - de cabrio, coupé en sedan - uit met z'n nieuwe 2.8 liter motor. Eind november arriveerden 100 Kia Besta bestelwagens in Rotter dam. Alle auto's waren op het moment van inklaren al verkocht. In totaal hebben de vaderlandse Kia-dealers in een half jaar tijd 400 Besta's afge leverd. Opel Tigra: onweerstaanbaar en betaalbaar Met zijn vier deuren en ruime kofferbak biedt de vijf deurs Alfa 146 veel praktische kanten als zaken- en ge zinsauto. Actiemodel Renault Clio 'Club Med': zonnig humeur verzekerd. Garage Pieterse is gevestigd aan de 's-Gravenlandseweg in Schiedam. Foto links: Vooral de middenstijl (in vaktaal: de B-stijl), die een 'omtrek kende beweging' maakt, is verantwoordelijk voor het aparte, aandacht trekken- de.lijnenspel van de Tigra. Foto rechts: Kenners zien het direct: het Opel Corsa interieur heeft mo del gestaan voor de Tigra cockpit. Foto boven: Met de deu ren open lijkt de Tigra - on danks zijn vervaarlijke naam - op een libelle, die langzaam naar je toe wiekt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1994 | | pagina 7