SCHIEDAM Halte Koemarkt Streekmuziekschool mikt op jeugd Vaderschap even belangrijk als kunstenaarschap Beeld Geluid voor ouderwetse service te 'Kerstkadootjes' op de Hargahoeve Podium covert Heemtuin- excursie Ruilbeurs Nieuwjaars concert Koorscholing Cabaretmarathon voor Sonneveldpnjs Lifetimes in Het Filmhuis in gebouw De Teerstoof Nieuwjaarsconcert in de Grote Kerk WOENSDAG 4 JANUARI 1995 1-1442 SCHIEDAM Koemarkt pap»» 5a. s SCHIEDAM Het schilder achtige tramhuisje, dat op deze ansicht uit 1910 van de Koe markt nog zo'n prominente plaats inneemt, is geheel uit het Schiedamse straatbeeld ver dwenen. Datzelfde geldt voor het hoekcafeetje uiterst rechts op deze plaat. Dienstbodes met witte schorten, voetgangers op klompen en paard-en-wagens: anno 1995 zijn ze alleen nog te bekijken op foto's uit lang ver vlogen tijden. De tentoonstel ling 'Halte Koemarkt' die nog tot en met het eind van deze maand te zien is in het Stede lijk Museum aan de Hoog straat, biedt dan ook méér dan de geschiedenis in woord en beeld van het meest centrale plein van de Brandersstad. De bezoekers kunnen er ook het verhaal van generaties Schie dammers ontdekken. De expositie is samengesteld uit een 80-tal uitvergrote ko pieën van oude ansichten, af komstig uit de verzameling van voornamelijk Cees van der Geer. Deze bijzondere serie stadsportretten is aangevuld met voorwerpen uit de collectie van het museum en met gege vens over de Koemarkt uit het archief. Het museum is ge opend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag tussen 12.30 en 17.00 uur. De toegang be draagt 3,50 voor volwasse nen en 1,50 voor kinderen. Ter gelegenheid van 'Halte Koemarkt' is een map uitgege ven met 25 afbeeldingen van tentoongestelde ansichten. De begeleidende tekst is verzorgd door Bureau Freelans Tekst schrijvers op de Grote Markt. De map die 29,50 kost is daar te koop, bij de boekhandels en uiteraard bij het museum zélf. \SCHIEDAM In café Podium treedt zaterdag 7 januari the Grunts op. Deze Rotterdam s/Amsterdamse band werkt zich elk optreden in het zweet. De vier bandleden vinden andere liedjesschrijvers talentrijker dan zichzelf, daarom hebben zij zich toegelegd op het spelen van co vers. Vanaf 22.00 uur dus mu ziek van John Hiatt, Tragically Hip, Tom Waits, Buffalo Tom, Lou Reed en ga zo maar door. SCHIEDAM De eerste heemtuinexcursie in 1995 die de hoofdafdeling Groenvoorzie ning en Natuur verzorgt, is ge pland op zondag 8 januari. On der leiding van gidsen Siert Ger ritsen en Hannie Keesmaat kun nen deelnemers op zoek gaan naar allerlei diersporen. Dat is het gemakkelijkst als er sneeuw ligt; zoniet dan is modder een alternatief. Veel pootafdrukken zijn dan goed te herkennen net zoals vraatsporen van muizen of konijnen en bijvoorbeeld het slakicenspoor en het tikspoor van de specht. De excursie be gint om 14.00 uur bij de ingang van de heemtuin die ligt aan het verlengde van het Duivenpad in Kethel-Oost (halte Koekoeks laan met bus 53). SCHIEDAM In dienstencen trum 'De 4Molens' aan de Nieu we Damlaan 766 wordt zondag 8 januari een ruilbeurs gehouden voor munten, postzegels, prent briefkaarten, eerste-dag-enve- loppen, stripboeken en telefoon kaarten. Toegang en taxatie: gratis. SCHIEDAM Het eerste in loopconcert in de Grote Kerk op zaterdag 7 januari wordt ver zorgd door de pianist Jac. Vinke. Aanvang: 15.00 uur; toegang: gratis. VLAARDINGEN In de Hoogkamer vindt op zondag 8 januari een Nieuwjaarscon cert plaats. De uitvoering wordt verzorgd door het Heyendahl Trio, die hier op uitnodiging is van het Nivon, afdeling Vlaardingen. Uitvoerende solisten zijn: Marie-Christine Goergen - fluit, Korine Scheeres - cello en Marjolijn Brands - piano. Zij spelen werken van onder andere Remusat, Debussy, Strauss, Popper en Martinu. Het Heydendahl Trio staat borg voor een zeer gevarieerd programma in wisselende be zetting. Op vertoon van de Nivon- ledenkaart is de toegangsprijs vijf gulden, andere belang stellenden betalen een rijks daalder meer. Het Nivon-af- delingsbestuur biedt alle aan wezigen een kop koffie aan. Het concert begint om 12.00 uur, De Hoogkamer aan de Van Baerlestraat 252 is een uur eerder geopend. VLAARDINGEN In Streek muziekschool Nieuwe Waterweg Noord begint donderdag 12 ja nuari een cursus koorscholing. Zangdocente Anja Brands bege leidt deze cursus die uit tien les sen bestaat. Wie makkelijker wil leren zin gen, de stem wat wil bijschaven en mooier hoog en laag zingen, kan zich hiervoor opgeven. Door middel van ademhalings- en andere zangtechnische oefe ningen leren de deelnemers met veel meer gemak zingen. In sep tember is al een cursus van start gegaan. Vanwege het succes hiervan wordt een nieuwe ge start. De lessen duren van 21.00 tot 22.00 uur, gegeven in de Mei doornstraat 30. Cursusgeld is 117,50. Voor meer informatie tel. 4269680. SCHIEDAM Bij binnen komst in het atelier is niet te ontkomen aan een groot olie verfdoek. Daarbij is de eerste reactie: dit lijkt wel heel erg op een werk van Monet. Bij nadere beschouwing zijn het twee geschilderde waterlelies die die associatie oproepen. Een gesprek met de pu blieks winnaar van de Kunstbeurs, Henny van Leeuwen, over de 'lichtelijk ranzige bijsmaak' van de doorsnee aquarel, oude motieven in een nieuwe jas en het vaderschap. Zoon Bram, bijna drie jaar, heeft de taak op zich genomen gedurende het gesprek als een luidruchti ge stoorzender te fungeren. De keuze van het publiek voor zijn werk was voor Henny van Leeuwen zélf niet echt een don derslag bij heldere hemel. „Voor veel mensen is hetgeen ik maak heel herkenbaar", stelt hij vast. „Het publiek gaf aan, dat de klassieke eenvoud en het kleur gebruik van mijn werk de door slag gaf bij hun voorkeur.,, Henny van Leeuwen kwam in 1981 van de Kunstacademie en heeft sindsdien deelgenomen aan tal van exposities. Hij wijst op een aantal aquarel len die tegen de muur van zijn atelier staan. Afbeeldingen van een bonbonnière, roeiboot en landschappen, vallen niet op door de voor aquarellen zo ge bruikelijke transparante lichte tinten maar door het 'verzadig de' kleurgebruik. Het zijn zware bruine, rood/paarse, blauwe en groene kleuren. Uitdaging Van Leeuwen: „De onderwerpen die ik in mijn werk gebruik zijn door kunstenaars uit het verle den, zoals bij Monet de waterle lies, zeer uitvoerig behandeld. Ik vind het een uitdaging om die thema's weer op te pakken en te benaderen met het huidige tijds beeld voor ogen. Als de grote vormen die ik schilder herken baar blijven geeft me dat een zen beeld mee naar huis mag nemen- kent dan ook een sterk deelnemersveld. Zoldertheater De Teerstoof in de Nieuwstraat 12 heeft traditiegetrouw een try- out tournee van dit bijzondere concours op het programma staan, maar maakt daar ditmaal zaterdag 4 februari een waar feest van. Die avond zullen maar liefst vijf kandidaten achter el kaar hun kunsten vertonen. De optredens duren elk een half uur en worden gepresenteerd door een medewerker van het Post bank Kleinkunst Festival. Dit spannende spektakel duurt van 21.00 tot iets na middernacht is bestemd voor de echte doorzet ters en cabaretliefhebbers. Om de lange zit wat te veraangena men, heeft het Schiedamse thea terteam voor de nodige extra's gezorgd. Vanaf 19.30 uur kun nen bezoekers aanschuiven aan een goed verzorgd buffet in de foyer van De Teerstoof. Pianist Michiel de Jong en violist San- der Bos zullen tijdens de maal tijd, maar ook in de pauzes voor- toepasselijke muziek zorgen. Bo vendien worden er lekkere hap jes geserveerd. Deelname aan het theaterbuffet kost 25 gulden, de toegang tot het Kleinkunst Fes tival 18,-. Reserveren kan bij de Schiedamse Theaterkassa aan de Brede Marktsteeg 3, telefoon nummer 4269563. De kassa is geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur. goed gevoel. Ook vind ik het een enorme uitdaging thema's die bij wijze van spreken in het verleden kapot geschilderd zijn, zoals zonsondergangen, een nieuwe dimensie te geven." Volgens de kunstenaar is hij enerzijds heel ambachtelijk bezig en aan de andere kant interes seert het hem niet zo. Alleen de manier waarop dingen worden geschilderd vindt hij belangrijk. Hij verwijst daarbij naar het gro te oliedoek aan de muur met de twee lelies. „Alleen de bloemen zijn als zodanig herkenbaar. In de context van het schilderij zien de grote vormen er als bladeren uit; het zijn in feite geschilderde vormen van bladeren. Het is voor mij een kwestie van afwe gen tussen suggereren en zo wei nig mogelijk vormgeven." Etiket Van Leeuwen maakt duidelijk dat hij zich weinig aantrekt van externe factoren. „Negatieve en positieve reacties van mensen beïnvloeden mij nauwelijks. Toch vind ik zo'n Kunstbeurs wel belangrijk. Je bent tijdens de expositie grotendeels aanwezig en daardoor kan een dialoog met het publiek op gang komen. Doordat er in mijn geval een prijs aan verbonden was loopt die, in de vorm van verkoop, nog een tijdje door en dat is dus heel positief. Overigens vind ik het niet leuk als ik het etiket opgeplakt krijg van 'Henny van Leeuwen, de aquarellist.' Dan krijg je het beeld dat mensen hebben van het proto type-aquarellist." Hij schiet in de lach als de vraag gesteld wordt of hij ook een competitie element ziet in een manifestatie als de Kunstbeurs. „Nee zoiets kan ik niet begrij pen. Zo'n expositie is een uitda ging, maar niet omdat werk van een collega naast het jouwe hangt. Levensgeluk Ook de vraag of voor hem het kunstenaarsschap het belang rijkste in zijn leven is, beant woordt hij ontkennend. „Ik zou me kunnen voorstellen dat ik bijvoorbeeld met een baan als reisleider tevreden zou zijn, hoe wel dat moeilijk is te combineren met het vaderschap. Ik heb twee kinderen. De behoefte om te schilderen zal blijven bestaan, maar het is voor mij niet zalig makend. Ik kan mij nauwelijks verplaatsen in het standpunt van andere kunstenaars die alles in dienst stellen van de kunst en daarom geen kinderen willen. Ik vraag me af hoe groot de kans is dat je echt doorbreekt, dat je naam jaren na je dood nog be kend is. Dat is afgezien van het vakmanschap, afhankelijk van veel factoren buiten jou om. En dat is voor mij geen aanleiding mijn levensgeluk daaraan op te hangen en daarom geen kinde ren te nemen. Het bezig zijn met mijn kinderen is even belangrijk als het bezig zijn met kunst. Ik ben bang dat mijn leven strandt als ik me alleen maar betrokken voel bij dat ene. Op zoek gaan naar 'het grote succes' staat me absoluut tegen. De toekenning van de publieksprijs op de Kunstbeurs werkt natuurlijk wel stimulerend en geeft aan dat mijn werk aanspreekt" aldus Henny van Leeuwen. SCHIEDAM De Streekmu ziekschool aan de Lange Nieuw straat 183 start begin dit jaar met twee cursussen die allebei gericht zijn op de jeugd. De trai ning 'Midi instrumentarium' be staat uit drie lessen telkens op dinsdagavond van 19.30 tot 20.30 uur. De deelnemers leren een aantal basiszaken over ondermeer key board en synthesizer, effect-ap- paratuur en muziektoepassingen voor de computer. Deze cursus start 17 januari, is niet geschikt voor onervaren gebruikers en kost 40 gulden. Docent is Auke Pol. Vanaf 2 februari start de cursus 'Arrangeren en sequensen op de computer'. Deelnemers leren in tien lessen omgaan met de computer, het SCHIEDAM In Het Film huis in gebouw De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12 staat vrijdag 6 januari 'Lifetimes' op het programma. Deze jongste film van regisseur Zhang Yi mou betekent een radicale stijl breuk met zijn eerdere werk zoals 'Yu Dou' en 'Raise the red lantern'. Het verhaal van 'Lifetimes'- een epische ge schiedenis die zich over een aantal jaren uitstrekt- handelt maken van goedklinkende in strumentale partijen, het arran geren van bestaande nummers, het maken van eigen nummers en elementaire muziektheorie. Er wordt gewerkt met Apple Macintosh computers en het programma Cubase. Wie thuis geen Atari of MS Dos computer heeft, krijgt de kans om op apparatuur van de Mu- siekschool te oefenen. Docent is Auke Pof De lessen worden tel kens gegeven op donderdag avond van 19.30 tot 20.30 uur. Het cursusgeld bedraagt 117,50. Opgeven voor of informatie over deze cursussen bij de Streekmu ziekschool via telefoonnummer 4269680 tussen 14.00 en 17.00 uur op werkdagen. over een man met gokversla ving. De hoofdrol wordt gespeeld door Gong Li. Zij wordt, ge wikkeld in een paardedeken in de film gevolgd door een can did camera. Aanvang: 21.30 uur; Het Film huis is geopend vanaf 20.30 uur. Toegang voor donateurs: 5,-; donateur worden kost 7,50 per seizoen inclusief eerste film. SCHIEDAM De Wim Son- het bezit te krijgen. Het deelne- neveldprijs: ieder jong aanstor- mersveld aan het jaarlijkse Post- mend cabarettalent droomt er- bank Kleinkunstfestival- waar van deze felbegeerde trofée in van de winnaar het kleine bron- Zakelijk bekeken SCHIEDAM - Aan de Mgr. Nolenslaan is sinds kort 'Beeld Geluid' gevestigd. „Alweer de 4e winkel in de omgeving", vertelt de heer Uit Beyerse, eigenaar van dit nieuwe filiaal op nummer 696. „Onze aanpak blijft gewoon de oude ondanks de snelle groei van de afgelopen jaren, maar doordat we met de verschillende filialen gezamenlijk inkopen, zijn we zeker niet duurder dan de grote ketens in deze branche". De basis van het succes van deze buurtwinkels in audio-, video- en huishoudelijke apparatuur, ligt volgens de heer Uit Beyerse in de 'ouderwets degelijke' manier van zakendoen. „Geen sjieke uitstraling, maar wel kwaliteitsprodukten voor een goede prijs. En geen agressieve verkoop, maar ouderwetse vriendelijkheid en service." Beeld Geluid beschikt over een eigen technische dienst en alle apparatuur wordt gratis thuisbezorgd en aangesloten. „We nemen nog rustig de tijd voor onze klanten om ze goed voor te lichten over de verschillende apparaten die we verkopen en dat vinden de mensen toch prettig". „Ook apparatuur, die niet bij ons gekocht is, kan ter reparatie worden gebracht, want waarom iets nieuw kopen als na een kleine reparatie het oude nog jarenlang meegaat?". WIM MpP -A jjjjj SCHIEDAM De Harga hoeve zoekt nog liefhebbers voor een aantal 'kerstkadoot- jes' waarmee het asiel zelf geen raad weet: katten en honden die rond de feestdagen van huis zijn weggelopen. Hun oor spronkelijke eigenaar heeft hen echter nog steeds niet afge haald. De beesten zitten met spanning op hun eigen baasje of anders een nieuw te wach ten. Dombolientje bijvoor beeld werd vrijdag 23 decem ber bij de Hargahoeve afgele verd. Deze zwarte poes was waarschijnlijk van een balkon gevallen, want ze had een ge broken hoektand en wat schaafwondjes. Timon werd zaterdag 24 december gevon den in de Jan Steenstraat. Hij is een ongecastreerde kruising pers van ongeveer één jaar en hij heeft een witte snoet, zwarte neus, witte sokjes en een wit vlekje op zijn rechterknie. Ook op kerstavond werd op de Schaperlaan een herder-pup van ongeveer drie maanden ge vonden. Het hondje is Maria gedoopt en heeft een groeiaf- wijking aan de voorpoten. Het is niet zeker of dat nog in orde komt. Jozef werd dinsdag de 27ste december zwervend aan getroffen op de Nieuwe Haven. Hij is een zwarte bastaard la brador van ongeveer twee jaar, heeft een spitse kop en malle knik-oren. RET-tje werd ook dinsdag achtergelaten in een rieten mandje bij een bushalte aan de Burgemeester van Haarenlaan. Zij is een lieve cy- pers-witte poes van ongeveer één jaar en heeft op haar rech terschouder een opvallend plukje witte haartjes. Alle na men van deze vondelingen zijn uiteraard verzonnen door per soneel van het asiel. Wie informatie kan geven of wil krijgen over deze dieren, wordt verzocht contact op te nemen met Dierentehuis de Hargahoeve aan de Sportlaan 2, telefoonnummer4714151. Het asiel is geopend van dins dag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. - -Y-- l"'.-?t *c >.---.;r Onderwerpen uit het verleden bezien met ogen van het heden Henny van leeuwen: „Het bezig zijn met mijn kinderen, is even belangrijk als het bezig zijn met kunst door NANS WOLTERS De Teerstoof maakt ditmaal van de jaarlijkse try out tournee van het Kleinkunst Festival een waar feest Aan de Mgr. Nolenslaan 696 is het vierde filiaal van Beeld Geluid van start gegaan. Dombolientje Labrador Jozef Herderpup Maria RET-tje Timon

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 13