Mazda 323 Sport: geringe meerprijs veel accessoires, Mitsubishi toont schetsen van MX Ontwerp met durf bij Vink en EVAG Verkoop occasions blijft groeien Beter rijgedrag vrouwen niet langer beloond Suzuki Vitara met V6-motor Opel wint Poolrace Citroen sponsort filmfestival Renault en Mondriaan Goedkope Toyota rieur. Alle bedieningse lementen zijn direct onder handbereik ge plaatst. Het comfort wordt verhoogd door het fluisterstille ge drag van de motor. Ter wijl ook de weg- en rij- windgeluiden mini maal zijn. Mitsubishi levert de vijfdeurs MX met een viercilinder benzine motor van 1.6 of 1,8 li ter. Uiteraard gebouwd volgens de technologie die Mitsubishi in al zijn modellen toepast. Overigens gaat de MX geen bestaand Mitsu bishi-model vervangen. De nieuwkomer wordt aan het gamma toege voegd. Hij krijgt zijn ei gen, unieke plaats tus- sen de Lancer en de Ga lant. t WOENSDAG 04 JANUARI 1995 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, fax: 070-3952669 In de eerste tien maanden van 1994 is de afzet van occasions, ver geleken met de gelijke periode van 1993, flink gestegen. Tot en met oktober 1994 leverden de BOVAG-bedrijven dit jaar 633.600 gebruikte auto's af aan consumenten tegenover 593.900 stuks in dezelfde periode van 1993. Dit betekent een groei van 39.700 au to's, ofwel 6,9 procent. Volgens de BOVAG is de stijging een gevolg van het aantrekken van de Nederlandse economie, waardoor het consumentenver trouwen in de toekomst is gestegen. Bovendien werden er door de gestegen verkoop van nieuwe auto's (over de eerste negen maanden van 1994 werden 39.561 meer nieuwe auto's verkocht dan in 1993, ofwel 12,3 procent groei) ook meer auto's ingeruild. Er is dus een groter aanbod ontstaan, waarvan de occasion-koper gebruik kon maken. Vrouwenkorting; wel, niet of een beetje? Sinds 1 september 1994 is in Nederland de Wet Gelijke Behandeling van kracht. Hierin wordt geregeld dat er geen onderscheid mag worden ge maakt op grond van ras, geloof, sekse en dergelijke. Dat dit een goede zaak is, daar is elk weldenkend mens het mee eens. Maar zoals bij veel wettelijke regelingen zijn er ook nu onbedoelde neveneffecten. Een van die effecten van de Wet Gelijke Behan deling is dat verzekeringsmaatschappijen geen onderscheid meer mogen maken tussen mannelijke en vrouwelijke autorij ders. Veel autoverzekeraars gaven vrouwen extra korting op de verze keringspremie van hun auto, omdat vrouwelijke autorijders over het algemeen minder schade veroorzaken dan mannen. Strikt ge nomen is dit vrouwvriendelijke beleid volgens de nieuwe wet vef- boden. Autoverzekeraars interpreteren de wet echter lang niet allemaal gelijk. Sommige verzekeringsmaatschappijen hebben de zogehe ten 'vrouwentreden' rigoureus afgeschaft, óók voor alle bestaan de verzekeringen. Veel anderen zijn van mening dat de vrouwentreden van bestaan de polissen gehandhaafd kunnen blijven, maar dat alleen de au toverzekeringen die vanaf nu worden gesloten het zonder de vrouwentreden moeten doen. Daarnaast zijn er veel andere creatieve oplossingen verzonnen, zoals bijvoorbeeld een korting op de tweede auto binnen het ge zin. Al met al is de situatie rond de vrouwenkorting nogal ondui delijk. Niemand kan nog precies aangeven wat nu wel en wat niet mag. Ongetwijfeld zal door jurisprudentie in de nabije toekomst meer duidelijkheid ontstaan. 1-451 Naast sponsoring van het Aids Fonds is het spon- sorbeleid van Citroën Nederland vanaf 1995 vooral gericht op film. Citroën ziet film als een goed com municatiemiddel om een uitgebreide doelgroep te bereiken. Citroën sponsort het 'Internationale Film Festival Rotterdam' (25 januari tot 5 februari 1995) en 'Honderd Jaar Cinéma' (september 1995 tot sep tember 1996). Ook in Frankrijk is Citroën actief op filmgebied, zoals bij de festival van Cannes. Mazda heeft zijn leve ringsprogramma tijde lijk uitgebreid met een extra aantrekkelijk uit voering in de 323-lijn: de 323 Sport. Basis voor dit actiemodel is de 323 hatchback van het mo deljaar 1994. Reden voor het uitbrengen van de 323 Sport is de grote belangstelling voor de nieuwe 323-ge- neratie, aangeduid als modeljaar 1995. Hier door dreigt de 'oude' 323, die als LX-versie nog leverbaar is, aan de aandacht te ontsnap pen. Vast en zeker klinkt de naam '323-Sport' veel trouwe Mazda-kopers bekend in de oren. Want in het verleden zijn al diverse populai re 323-uitvoeringen Mitsubishi bouwt de spanning langzaam op: werd onlangs de eerste summiere informatie plus de projectnaam (MX) van de in Born bij NedCar gebouwde nieuwe Mitsubishi vrij gegeven, thans toont het merk met de drie diamanten de eerste schetsen. Tijdens de Auto RAI van begin fe bruari wordt vervol gens het levensechte model onthuld. Tevens wordt dan de definitie ve typenaam bekend gemaakt. 'MX' is slechts een werknaam, die trouwens te veel verwarring geeft met de Citroën XM. Mitsubishi bouwt twee versies van zijn nieuwe middenklasser; een vijfdeurs hatchback en een vierdeurs sedan. Al eerste komt de vijf deurs versie op de markt. Het ontwerp is ontstaan aan de hand van een scala van gege vens, die door de ont- werpcentra van de fa- Voor de zakelijke en particuliere rijder die op zoek is naar een multifunctioneel voertuig met veel allure introduceert Suzuki weldra de Vitara Villager V6. Dit nieuwe topmodel combineert comfort en distinctie met veel gebruiksgemak op de weg èn in het terrein. Aandrijving van de Villager V6 berust bij een technisch geavan ceerde 2,0 liter zescilinder. Deze moderne krachtbron vertaalt een hoog koppel in een dik-voor-mekaar rijgedrag. Suzuki heeft deze V6-motor zelf ontwikkeld. Voor de ontwikkeling van de Vitara Villager V6 baseerde Suzuki zich op de Vitara vijfdeurs. Door vergroting van de spoorbreedte en door toepassing van een ander, meer op comfort afgestemd onderstel ontstaat echter een auto met een ander karakter. In de praktijk biedt de Vitara Villager V6 een rijgedrag, dat min stens gelijkwaardig is aan dat van een gewone personenauto. Bij de vormgeving lag het accent op een smaakvolle uitstraling. De aansprekende grille met chroom inleg en de two-tone kleur stelling geven de auto een representatief voorkomen. Suzuki koos voor een goed ogend uiterlijk omdat naar verwachting veel mensen deze Vitara Village V6 ook zakelijk gaan inzetten, naast het privé-gebruik en het eventuele recreatieve rijplezier. Het uitrustingspakket is afgestemd op alle soorten van genoe gen. Suzuki gaat de Vitara Villager V6 leveren in twee versies: een luxe en een nog luxere. Op het Autosalon van Brussel in medio januari 1995 maakt de Vitara Villager V6 zijn Europese debuut. In maart komt hij in Ne derland op de markt. Een voorlopige prijsindicatie van de impor teur wijst in de richting van 55 mille. met dezelfde aandui ding op de markt ge bracht. Het huidige ac tiemodel, gebaseerd op de driedeurs hateh- back-versie van de vo rige 323-generatie, biedt veel accessoires tegen een geringe meerprijs. De totaalprijs voor het pakket accessoires be draagt circa 2500 gul den. Hiervan rekent de Mazda-dealer slechts duizend gulden door aan de klant. De uitein delijke verkoopprijs van de 323 Sport komt hierdoor op 27.995,-. Zoals het Piet Mondriaan, in veel van zijn werken, ging om meer dan alleen de schilderkunst, zo gaat het Renault om meer dan alleen de auto. Uitgaande van deze filosofie heeft Renault Nederland besloten het Mondriaan-jaar te sponsoren. Hoogtepunt van het Mondriaan-jaar is de grote overzichtsexpositie van Mondriaan's werk, die tot 1 mei 1995 te zien is in het Haags Gemeentemuseum. Toyota heeft plannen om een auto te gaan bouwen, die even groot is als de Corolla, maar zeker 30 pro cent goedkoper. Ofschoon Toyota zich verder in stilzwijgen hult, mag worden aangenomen dat het grootste automerk van Japan nieuwe, nog efficiën tere produktieproeessen heeft ontwikkeld. Naar verluidt gaat het nieuwe model in 1998 in produk- tie. briek in Japan en Duitsland zijn verza meld. Het resultaat is een auto met een stijl vol en dynamisch uiter lijk. In het ontwerp van de MX heeft Mitsubishi een mix tussen een har mouieuze en een mo dieuze uitstraling we ten te vinden. De MX heeft een tamelijk ver naar voren geplaatst interieur, een kort mo torcompartiment en een relatief hoge ach tersteven. Als er een prijs zou bestaan voor het meest spraakmakende auto-ontwerp, dan zou die nu ongetwijfeld naar de nieuwe Ford Scorpio gaan. Bol-ogig en met een wijdlopige grille houdt die nieuwe Scorpio de gemoederen in autoland al even bezig. Het is een ontwerp dat van durf getuigt. Zijn wigvormige pro fiel straalt kracht en vaart uit. Tevens leidt dit lijnenspel tot gun stige aërodynamische waarden. De MX kop pelt een representatief, gedistingeerd uiterlijk aan een royaal inte- revo- lutie; drie jaar later ver ving Ford zijn toenma lige topmodel Granada door de opvallend ge lijnde Scorpio, die het prompt tot 'Auto van het Jaar 1986' bracht. Bijna tien jaar verder heeft die Scorpio een verjon gingskuur ondergaan. Na enige strubbelingen 'in de aanlevering, staat Ford's danig vernieuw de topmodel nu bij de dealers te pronken. Ford levert z'n Scorpio in twee carrosserie-va rianten: vierdeurs se dan en vijfdeurs station wagon. De hatchback - nota bene het oermodel van de vorige Scorpio- reeks! - is vervallen. Wat luxe en comfort betreft, is er keus uit twee gra daties: de luxe GLX en de nóg luxere Ghia. Stijlbreuk In het front domineert de grote ovale grille, die doet denken aan een uitvergroot Ford-logo. De brede chroomrand vestigt extra aandacht op de nieuwe grille. Ook de koplampen vormen een saillant detail. De enorme koplampen la ten zich 't best omschrij ven als 'afgeronde drie hoeken'. Ze geven de Scorpio een bologig aan zien. Ford past hierbij de nieuwste optische technieken toe, die meer en beter licht ga randeren. Onder de grille en kop lampen zit een nieuwe gestyleerde voorbum per, die harmonisch overgaat in het front. Vanaf dit nieuwe front met zijn ronde elemen ten hebben de Ford-ont werpers ook de overige carrosserielij nen vloei end gestyleerd. Ford geeft ook de ach terkant van de sedan een nieuwe identiteit. Zo beslaan de achter lichten samen met ach- teruitrijlampen en re flectoren de volle wa genbreedte. Doordat de achterklep van de sedan ietwat opbolt en door loopt tot de bumper, biedt de kofferbak een scala aan laad- en losfa- ciliteiten. Het bagage ruim is 465 liter groot. Summun Van binnen maakt de Scorpio een riante in druk. Dashboard, zit comfort en interieuraf werking kunnen de ver gelijking met modellen uit hogere prijsklassen met glans doorstaan. Het instrumentenpa neel omvat een flink stuk van de middencon sole. Hendels en knop pen zitten op de ergono misch meest verant woorde plaatsen. Het nieuw ontworpen in strumentarium her bergt royaal bemeten, helder afleesbare me ters. Dag- en totaalteller werken elektronisch en hebben een LCD-aan- wijzing. Nieuwe bekle- dingsstoffen en nieuw ontworpen deurpanelen vervolmaken de stijlvol le ambiance. Net als z'n voorganger biedt de nieuwe Scorpio een summum aan zit comfort voor de achter passagiers. Dat zal vaak een manager zijn, die onderweg de krant leest of stukken doorneemt. Hij (of zij) kan rekenen op veel beenruimte, een prettig zittende driezits bank en genoeg hoofd ruimte. Achterwielaandrijving past prima bij deze luxe limousine, maar heeft wel consequenties voor de motortechniek. Zo kan de medio 1994 in de Mondeo gepresenteerde 2,5 liter V6 'Duratec' mo tor niet in het vlagge- schip van de Ford-vloot worden gemonteerd. Het motoraanbod telt nu vier varianten. Er zijn twee 2.0 liter kracht bronnen, er is een 2,9 li ter V6 24-klepper en een 2,5 liter turbo-diesel. Saldo Met zijn markante ui terlijk, z'n vele high tech voorzieningen, waaronder een elektro nische anti-diefstalbe veiliging met persoonlij ke toegangscode, en zijn royale standaard uitrusting, is de nieuwe Scorpio een begeerlijke automobiel. Zeker als we ook naar de prijs kij ken. Het gaat te ver om van een spotprijs te spreken, maar met z'n vanafprijs van 52.990,- voor de Scorpio 2.0 EFi GLX is Ford's nieuwe paradepaard zeker niet duur. Ford heeft het afgelo pen decennium een ze kere reputatie opge bouwd met het uitbren gen van opvallend gestileerde auto's. Zo zorgde in 1982 de Sierra als opvolger van de bedaagde Taunus, voor een Dit wordt hem dus: de nieuwe in Limburg gebouwde Mitsubishi-mid- denklasser. „Hoe koud 't was en hoe ver", laat zich slechts raden bij het zien van de uitgemergelde gezichten van de Frontera-equipe, die de lood zware 'Arctic Super Challenge '94' heeft gewonnen. Deze acht dagen durende martelgang voor mens en machine voerde over'een lengte van 7500 kilometer door Scandinavië, Rusland en ver voorbij de poolcirkel. De winnende Opel Frontera werd bestuurd door twee Engelse politie mannen en een militair. In de klasse van de luxueuze 'jeeps' is de Suzuki Vitara Villager V6 een nieuwe ster aan het firmament. Ruimte en comfort in de Suzuki Vitara Villager V6, zodat de in inzif tenden ook na een lange rit of een woeste terreinrit in opperbeste stem ming aankomen. i Nieuwe Ford Scorpio houdt gemoederen bezig Smaakvolle accessoires maken van deze Mazda 323 LX een sportieve knaap. Forddealer Vink en EVAG is gevestigd aan de Jan Evertsenweg 6 in Schiedam. v

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 17