'Ik voer een gesprek in ritme 'Stop met roken' uj Exposities Ecobollen UJ Herstel bedrijfsleven blijft achterwege: steeds minder banen in Rijnmond kEHljI SCHIEDAM Nieuwjaarsreceptie is geen verplicht nummer lme 'O, buschauffeur, wij gaan je wagen slopen' Aktieve patatgeneratie BELOOFD: Gebit stuk? Het Nieuwe Stadsblad TUINMEUBELEN BARBECUES CAMPINGART. Veringmeier Tandtechniek WOENSDAG 4 JANUARI 1995 1-1440 SCHIEDAM - In verschillende bibliotheek-filialen zijn deze maand exposities te bekijken. In de Noord-bieb in wijkcentrum De Blauwe Brug op het Bach- plein, stelt Henny Staring-Eg berts tot en met 31 januari haar poppenhuizen tentoon. Het zijn complete huizen in miniatuur vorm en alles wat er in staat is waarheidsgetrouw nagemaakt. Henny Staring publiceerde on langs een boek getiteld 'Minia tuurpoppen in historische kle ding'. Deze poppen zijn, ge plaatst in een historische stijlka mer, ook te bewonderen op de expositie. In de hoofdbieb aan de Lange Haven 131 is tot en met 24 januari een tentoonstel ling over rituelen rond de dood te zien. Aan de hand van foto's wordt een overzicht gegeven van gebruiken rondom de begrafenis en crematie in verschillende lan den. SCHIEDAM De gemeen telijke plantsoenen worden in het voorjaar van '96 voor de helft opgefleurd met volledig ecologisch geteelde bloem bollen. Dat is het resultaat van de campagne 'Natuurlijk bloemen zonder gif die werd georganiseerd door verschil lende milieu-organisaties. In de gangbare bloementeelt wordt jaarlijks twee miljoen kilo aan bestrijdingsmiddelen gebruikt. Dit is tienmaal zo veel als in andere soorten van de landbouw. Een aantal vooruitstrevende telers heeft aangetoond dat het ook an ders kan: zonder gif. De ge meente reageerde positief op het verzoek van de milieube weging om deze telers een goed marktperspectief te bie den en besloot komend jaar de helft van de 60.000 bollen die jaarlijks in Schiedam worden uitgezet, te vervan gen door ecobollen. Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. 1.300.000 010 - 4.699.911 010 - 4.699.444 010 - 4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM De traditio nele nieuwjaarsreceptie van de gemeeente wordt ditmaal ge houden op zaterdag 7 januari van 17.00 tot 19.00 uur in - wederom - de Korenbeurs. „Er zijn 800 officiële uitnodi gingen de deur uitgegaan." vertelt Jan Brouwer, chef de kabinet van de burgemeester en organisator van de receptie. „Maar uiteraard zijn ook alle andere liefhebbers welkom om de beste wensen uit te wisselen met het stadsbestuur." 'Het karakter van de bijeen komst zal niet veel verschillen van voorgaande edities,' vol gens Brouwer: „We hebben de coratelier Diezijner opnieuw gevraagd om de aankleding van de beurs te verzorgen. Die ziet er anders wat kaaltjes en somber uit. Natuurlijk worden de gebruikelijke hapjes en drankjes geserveerd en ook zal er weer een kleine expositie staan opgesteld. Ditmaal is het onderwerp de toekomstige nieuwbouw op het Stadserf. Daarvan wordt bovendien een maquette opgesteld." De gemeentelijke nieuwjaars receptie is in veel andere steden SCHIEDAM De Bran- dersstad is een uitgaansgele genheid rijker: een dikke maand geleden opende 'Het Groot Schiedams Kaffee' aan de Lange Kerkstraat zijn deu ren. Het heeft de allure van een grand café en jazzmuziek is het sleutelwoord. De optre dens van de Amerikaanse jazzpianist, Don Bennett, in januari op de vrijdagavonden zijn in ieder geval een uitste kende start. Want deze man is geen kinderachtige jongen op zijn gebied: hij speelde in zo'n beetje alle bekende jazz clubs van New York en Chi cago en concerteert binnen kort op hét jazzpodium van Nederland 'Het Bimhuis' in Amsterdam. Don Bennett woont sinds 1993 in Vlaardingen en vertelt wat hem naar Nederland lokte: „Er zitten hier een aantal geweldige jazzmusici met wie ik graag wil de spelen. Altsaxofonist Peter Guidi bijvoorbeeld en drummer Douglas Sides en James Long, de bassist. Toen ik ook nog een cd op kon nemen in Studio 44, hoefde ik natuurlijk niet lang na te denken. De studio zit in het plaatsje Monster en veel mensen weten het misschien niet, maar het is 's werelds beroemdste jazz- studio. In januari komt onze cd 'Solar' uit; hierna maken we een tournee door Europa, dus voor- WATERWEG- De werkgele genheid in het Rijnmondgebied blijft dalen. Een zorgwekkende onwikkeling vindt de Kamer van Koophandel. Met name omdat het economisch herstel, dat in andere delen van het land aardig van de grond komt, in Rijn mond achterwege blijft. De on dernemers rekenen er voorals nog niet op dat het dit jaar beter wordt. De omzet is in het afgelo pen jaar weliswaar gestegen, maar die stijging bleef onder het landelijk gemiddelde. De export vanuit het Rijnmondgebied blijft dalen, terwijl deze landelijk een stijging vertoont. De exportont wikkeling in Rijnmond is voor het vijfde achtereenvolgende jaar negatief uitgevallen. Er wordt iets meer geïnvesteerd, maar dat geldt slechts voor twee sectoren van de industrie: de (pe- tro-)chemie en de groothandel. De werkgelegenheid is er nog niet door gestegen, die ligt nog onder het niveau van 1990. Ten einde verbetering te brengen in de situatie moet de Rotterdamse niet meer dan een verplicht nummer voor een select groep je notabelen; zoniet in in de Brandersstad. Voor de vaste bezoekers- en dat zijn er toch een stuk of duizend afkomstig uit allerlei plaatselijke geledingen- is het als regel gezellige treffen in de Korenbeurs een mooie gele genheid om oude contacten te verstevigen en nieuwe te leg gen. Ondanks de positieve reacties doet het stadsbestuur nu al ja ren z'n best de bijeenkomst in het historisch monument een nóg feestelijker tintje te geven. De gemeente is op dit moment wederom in een kort geding verwikkeld met enkele Lange Havenbewoners. Zij vrezen voor de rust in het centrum van Schiedam en wisten via de rechter te verhinderen dat het imposante gebouw voor pu blieke doeleinden benut mocht worden. Om escalatie van de geprikkel de stemming te voorkomen, wordt er ook dit jaar geen live muziek gebracht op de recep tie. Jan Brouwer noemt dat lopig ben ik hier nog wel even." In Schiedam speelt hij op de vrijdagavonden samen met Vin cent Kuiper, contra-bassist. Tij dens het optreden zit Don op z'n pianokrukje en bromt en gromt alle nummers vol overgave mee. „I can't help that", stelt Don; net zoals pianist Earl Gardner, die ook al zo'n meekreuner was. Het duo speelt bekende num mers als 'Summertime' en 'All the things you are' en ook min der bekende arrangementen. Maar alle worden ze gebracht op regio plaats gaan bieden aan meer distributiebedrijven, is de conclusie van de Kamer van Koophandel. Maar het gebied kampt met schaarste aan be drijfsterreinen en de grondkos- ten zijn hoog. Ook het wegennet, met zijn vele files, laat veel te wensen over. De ondernemers zijn tevreden over de kwaliteit van hun personeel maar vinden de werknemers wel duur, inflexi bel en qua opleiding niet toege sneden op hun specifieke be- drijfswensen. De erfpachttarie ven die Rotterdam hanteert vin den ze te hoog, de regels te streng en ook de promotie van de Rotterdamse haven is niet optimaal. Een vraaggesprek met twintig ondernemers maakt dui delijk dat met name verbetering van het wegennet hoog op de wensenlijst staat. De A-15 moet snel doorgetrokken worden tot de Maasvlakte, er moet spoed achter de Betuwelijn, achter een tweede Beneluxtunnel en een meer westelijke tunnel onder de Nieuwe Waterweg. de 'modern-jazz' manier. Modern-jazz is een combinatie van jazz, blues en bebop. Niet te verwarren met de experi mentele muziek, die soms op loopjes gaat freewheelen en voor de toehoorder vaak niet meer te volgen is. Don Bennett is nu 53 jaar en speelt de piano al zo lang hij het zich kan heugen. „Het is het enige wat ik kan en het enige wat ik wil doen. Ik zit elke dag drie of vier uur achter m'n vleugel, en als het even kan acht tot tien uur. Ik ben nooit echt helemaal tevreden en ben altijd zoekende. Deze moderne jazzmuziek is ein deloos in z'n mogelijkheden en ik wil zoveel mogelijk ontdek ken: er is zoveel te leren. Ik blijf niet aan de veilige kant hangen en zal het dan ook nooit nalaten nieuwe wegen in te slaan of din gen uit te proberen." Hij bouwt voort op de traditie van Dizzy Gillespie en Charlie Parker, vernieuwers in de jazz, die vooral met de bebop-stijl een hele nieuwe weg in sloegen. Ben nett komt uit zo'n echte jazzstad 'Chicago' en ziet zichzelf niet als vernieuwer, maar wel als 'jazzpi- ano-player' in hart en nieren. Hij speelde in legendarische jazz clubs zoals het New Yorkse 'Birdland' en musiceerde samen met Nathalie Cole en John Higgs. Ook het Rotterdamse 'Dizzy' en het Haagse 'Van Mer lin' zijn zijn podia bij uitstek. Deze jazzvirtuoos vindt z'n vak 'een eindeloos gebeuren waar je nooit mee klaar bent'. „Hoe ou der ik word, des te interessanter wordt het leven en de jazz. En wat ik vooral merk, is dat tech niek best belangrijk is, maar dat interpretatie en dus het verhaal wat ik wil vertellen, het enige is wat echt telt. Netjes, keurig en glad spelen is zo koud als ijs. Je kunnen en je techniek moeten in dienst staan van de emotie. Ik prijs me gelukkig, dat ik m'n piano heb om gevoelens mee uit te drukken. Om mee te commu niceren. Een gesprek in ritme. De ontmoeting is waar het om gaat in de muziek, anders werkt het niet." Dat 'gespreksaspect' dient ook aanwezig te zijn tij dens concerten met collega-mu zikanten. De komende weken op vrijdagavond (behalve 27 janua ri) kan iedereen, die het horen wil in 'Het Groot Schiedams Kaffee' aan z'n trekken komen: „I like the place, that's the rea son I play here", zegt Don. Het adres is: Lange Kerkstraat 13 (tegenover de Hema) in Schie dam. De toegang is gratis. WATERWEG Ieder jaar starten veel mensen met goede voornemens. Stoppen met roken is er daar een van. De GGD Nieuwe Water weg Noord gaat mensen hierbij steunen. Voor iedereen die wil stoppen met roken, organiseert de GGD een speciale training. Daaraan vooraf gaat een introductie bijeenkomst op maandag 9 janu ari in het Cincinnati-gebouw aan de Mr. Kesperweg 44 in Vlaar dingen. Deze bijeenkomst is gratis toe gankelijk en begint om 19.45 uur. Naast informatie over de training wordt uitgelegd hoe men zich het beste op het stop pen kan voorbereiden. De stop-met-roken cursus gaat op maandag 16 januari van start eveneens in het Cincinnati-ge bouw. Het programma omvat acht bij eenkomsten in een periode van vijf weken. Deze beginnen steeds om 19.45 uur. De kosten bedra gen 145 gulden per persoon. Dat staat ongeveer gelijk aan enkele weken wel roken! Informatie en aanmeldingen op tel. 4345555. Ook buiten het seizoen voor LEPELAARSINGEL 236 VLAARDINGEN Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 gemis 'geen ramp, maar wel neer willen zetten dan een sim- eens een geluidsbegrenzer op- jammer': „Kijk als het nu om pel strijkje. Zelfs dat kan niet. zit. Wat de nieuwjaarsreceptie een zware houseparty ging, We doen het nu maar met wat betreft hebben we dus nog wel maar we hadden er niet méér cassettebandjes waar ook nog wat te wensen over." mhé SCHIEDAM Het is één van mijn goede voornemens, om nog eens een standaardwerk te schrijven over de Cultuur der Neder landen. Hoe dat eruit zal moeten zien, daarover heb ik nog nauwelijks een idee. Maar in die vage brei komen de laatste drie hoofdstukken al wél helder naar voren. Het denkbeeld flitste naar boven op nieuwjaarsnacht rond half drie. toen ik in een volle borrelbus zat van Schiedam Centrum naar de Witte de With- straat, waar ik in een tweetal gelegenheden nog enkele uren wenste te dansen. De bus liep stampvol met passagiers uit Schiedam- Oost. Zw waren in een vrolijke stemming en zongen als lijsters, waarvoor zij een internationaal repertoire kozen. Er waren echter nieuwe Nederlandse teksten op gedicht. Neem bijvoorbeeld het in origine Franse 'Drie schuintambours, die kwamen uit het Oosten', waarvan een nieuwe- mij onbekende- beurtzang ten gehore werd gebracht. Solist: 'O, buschauffeur!' Koor: 'Wij gaan je wagen slopen!' En dit vervolgens enige malen herhaald. Wanneer het koor aan de beurt was, rukten de afzon derlijke zangers ritmisch aan de stoel voor hen. Vervolgens scandeerde de menigte driemaal 'Schiedam-Oost' om het onder scheid te maken met het volgende nummer, dat geheel a capella werd gezongen. De muziek was ontleend aan het bekende Mexi caanse revolutielied 'Guantanamera'. Het koor zong: 'Wij willen sex met mongolen (2keer) Wij willen hasj, coke en pillen (2keer) Wij willen sex met bejaarden (2keer)' Er is nog een derde ouder lied, dat ik later van een ander hoorde en dat gebaseerd is op het Britse Music Hall nummer 'Cheerio'. Dat gaat aldus: 'Cheerio, cheerio, in Rotterdam zingen ze zo: Ajax moet dood en AZ moet kapot. En zondag slaan we de treinen verrot' Ik begreep, dat de Nederlandse cultuur, in ieder geval die van Schiedam-Oost, nog springlevend was en een boek verdiende. Ook wist ik meteen, hoe de laatste drie hoofdstukken moesten heten. Hoofdstuk 7: 'Liedkunst', hoofdstuk 8; 'Normen en waar den', hoofdstuk 9: 'Nederland naar het derde milennium'. Zo komt de werkelijke inspiratie op de meest onverwachte momen ten. Met deze gedachte zij u allen een gezegend nieuwjaar toege wenst. Het loopt allemaal goed af. Dat is een ding, dat zeker is. WATERWEG De patatgeneratie-zoals de opgroeiende jeugd wel eens minder complimenteus wordt genoemd- is niet zo lui als dikwijls wordt verondersteld. Het 75-jarig bestaan van 'Het Groen' in Vlaardingen bijvoorbeeld werd de afgelopen maanden gevierd met een ongekend aantal aktivi- teiten. De leerlingen van deze scholengemeenschap waar ook zoveel Schiedammers de eerste stappen op weg naar een flitsende maat schappelijke carrière hebben gezet, fietsten eerst ruim 45.000 gulden bij elkaar. Het was puur aan de onverwacht goede conditie van Vlaardingens' hoop op de toekomst te danken dat dat bedrag zo hoog op kon lopen. De deelnemers wisten het uiterste uit hun mountaibike's te halen en kwamen totin Straatsburg en Luxemburg terecht. De opbrengst van hun sportieve prestatie kwam geheel ten goede, in gelijke porties verdeeld, aan het Sophia-kinderziekenhuis en het Blindeninstituut Bartiméus. Met deze zware lichamelijke inspanning nog maar net achter de kiezen, wisten de discipelen van Groen van Prinsterer vlak voor kerst ook nog eens een dijk van een theaterproductie op de planken te zetten in de Stadsgehoorzaal. De voorstelling werd maar liefst drie avonden achtereen opgevoerd voor een uitverkochte zaal. Het jubileumprogramma bestond verder nog uit een feest op discoboot Carolina, een concert in de Vlaardingse Grote Kerk en een reünie. Het eeuwfeest is nog even weg; dus de huidige generatie leerlingen en docenten van het Groen van Prinsterer heeft meer dan voldoende gelegenheid om bij te komen van alle vermoeienissen die zo'n jubileumviering met zich meebrengt. Jazzpianist Don Bennett drukt zijn emoties uit in muziek WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010-4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N..v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS Don Bennett VLAARDINGEN Don Bennett uit in muziel i' door HAN VAN DER HORST Ook rond de overhandiging van de cheques aan het Sophiakinder- ziekenhuis en het blindeninstituut werd een performance opgevoerd De Kamer van Koophandel meldt een daling van de werkgelegenheid in het Rijnmondgebied. De malaise is ook merkbaar hij Wilton Fijenoord. Hoeveel banen hier op het spel staan, is nog niet bekend.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3