ALGEMEEN y Bij de Rotterdamse Kunststichting mag je meepraten over de vorm van de stadsregio Tentoonstelling toont vaak 'kwellende situatie van historische boerderijen Wie straks vakantiewerk wil, kan nu naar Duinrell II Boerderijen in Zuid-Holland, wat is daar nou zo bijzonder aan? Eerste ANWB CD-i: Ontdek het (on)bekende Nederland Nieuwe hormoonpleister tegen overgangsklachten Loesje is ook gestopt met roken 1 Pendelen1 in De Uitstek Winterbieifestival Met taxi naar opstapplaats busvakanties DONDERDAG 12 JANUARI 1995 2-1001 Met medewerking van Loesje is de Stichting Volksgezond heid en Roken de jaarlijkse stoppen-met-roken actie be gonnen. Centraal in deze ac tie staan de smoesjes die ro kers gebruiken om zichzelf te verkopen. Want elke roker weet dat roken schadelijk is voor de gezondheid. Om de roker kritisch over zijn argumenten te laten na denken, zijn samen met de Stichting Loesje uit Arnhem vijf teksten gemaakt. In deze teksten worden veel gebruik te smoesjes weergegeven zo als 'Over vijf jaar stop ik met roken. Echt waar...' en 'Ro ken doet mij niks, ik heb nog nergens last van'. De teksten worden ondertekend met Smoesje. De pay off is net als bij de stoppen-met-roken ac tie in 1994: 'Neem jezelf niet bij de neus. Kom op. Stop'. Via spotjes op radio (regio naal) en televisie (Nederland l2 en 3) krijgt de actie in de media aandacht. Natuurlijk worden de rokers ook via af fiches - verspreid via de huis arts, de apotheek, GGD, Kruisvereniging en 10.000 bedrijven- uitgedaagd net als Loesje te stoppen. Voor de roker die behoefte heeft aan meer informatie over de smoesjes is een boekje ge maakt: 'Smoesjes. Feiten over roken, smoesjes doorge prikt'. Ter ondersteuning bij het stoppen met roken is er een brochure 'Handeling bij het stoppen met roken', verkrijg baar bij de huisarts, apo theek. GGD en de Kruisver- vereniging en verzorgen de laatste twee organisaties cur sussen om de roker te helpen met zijn verslaving te breken. Verder kan elke roker die meer wil weten over stoppen- -met-roken bellen met de nieuwe informatielijn 06-35012022 (50 ct. p.m). Via dgze telefonische dienstverle ning kan men naar informa tie luisteren, voorlichtings materiaal bestellen en het adres van een organistie ont vangen voor een stoppenme- t-roken cursus. Reindert Van der Naait lat zijn publiek vrijdag 13 januri in thea ter De Uitstek 'Pendelen'.1 'Pendelen' is de titel van het tweede avondvullende cabaret programma van Leids cabaret festivalfinalist Reidert van der Naait. Het mag van alles zijn, als het maar aan een touwtje hangt. Zout over de schouder, ontplof fende sterren, een babyfoon, reïncarnatie, tentharingen, her senhelften, ga terug naar Bartel- jorisstraatkortom doldwa ze verhalen en bizarre situaties in een programma waarbij ont spanning vereist is om te kun nenPendelen! De pers: 'Gevatheid van hoog niveau', 'Taalcapriolen op de vierkante millimeter' en 'Na tuurtalent'. Reinder van der Naait is een cabaretier die men niet mag mis sen om het zich razend snel ont wikkelende genre cabaret bij te hopden. Kaarten a f 15,00/f 12,50 (CJP/JTK/Pas65) zijn verkrijg baar aan de kassa van dinsdag tot en met vrijdag van 14.00 tot 16.00 uur en op zaterdag tussen 10Ï)0 en 12.00 uur. Tevens kan men dan telefonisch reserveren: 078-194333. De vereniging PINT staat voor Promotie en Informatie van Tra- ditioneel bier. Het organiseren van festivals rekent zij tot een vah haar taken. Op 15 januari organiseert de PINT regio Zuid- -Holland daartoe haar alweer 2e winterbierfestival in café restau rant Hal2 te Delft. Er zulen dit keer tussen de 20-30 verschillen de speciaalbieren geproefd kun nen worden. Om het grote aantal te ver wachten gasten in het nieu we seizoen weer optimaal een onvergetelijke dag of va kantie te kunnen bieden, zoekt Duinrell enthousisas- te, servicegerichte seizoen medewerkers. Gezien het succes van de afge lopen jaren organiseert Duin rell op zaterdag 14 januari een banenmarkt om de komende vakantie- en seizoenmedewer kers te informeren over het werken op Duinrell. Iedereen die interesse heeft om in de periode van 1 maart tot en met oktober 1995 te werken is wel kom tussen 13.00 en 16.00 uur in restaurant De Schaapskooi op Duinrell in Wassenaar. Tij dens de banenmarkt komt men alles te weten over het werk op Duinrell: in het nieuwe Tiki- bad, de splash, de rodelbanen, de bumperfrogs, de Aqua shu- te en vele andere attracties, de horeca, de snoepwinkel enz. enz. Wie op 14 januari niet naar Duinrell kan komen maar wel in seizoenwerk op Duinrell is geïnteresseerd kan van ma t/m vr bellen 01751-55326 voor aanvraag van een sollici tatieformulier met aanvullende informatie vragen naar Margit de Lange 01751-55345. Een briefje zenden kan ook naar Duinrell BV t.a.v. Margit de Lange, Duinrell 1, 2242 JP Wassenaar. De stadsregio is het plange bied van de toekomst, ook op het terrein van de ruimtelijke ordening. De beleidsmakers in de regio zijn dan ook al druk in de weer met allerlei groot schalige bouw- en bestem mingsplannen die het uiterlijk van sommige deelgemeenten ingrijpend kunnen veranderen. Maar hoe zit het met de iden titeit van deze gemeenten en van de regio als geheel? Is er wel genoeg nagedacht over de ruimtelijke samenhang tussen stad en regio? De R'damse Kunststichting vraagt het zich af en organiseert deze maand 3 discussieavonden over 'De vorm van de regio R'dam'. De eerste bijeenkomst met als thema het openbaar vervoers netwerk werd op maandag 9 ja nuari gehouden. In een gemoe delijke sfeertje gaven medewer kers van de dienst stedebouw en volkshuisvesting Rotterdam eni ge uitleg over de geplande uit breiding van het openbaar ver voer. Centraal stond de Benelux- lijn, een metrolijn die in de toe komst het Marconiplein en Spij- kenisse zal verbinden met een traject via Schiedam. Daarna mochten verschillende bij dit project betrokken architecten hun ontwerp metrostations toe lichtten, waarna er gelegenheid was tot het stellen van vragen. De Rotterdamse kunststichting verleent subsidies aan organisa- ties die actief zijn op het gebied van de kunsten, maar onder neemt ook zelf diverse activitei ten. De discussieavonden van deze maand zijn georganiseerd door de afdeling architectuur. Het is de bedoeling dat zowel stedebouwkundigen en architec ten, alsook beleidsmakers en be stuurders het woord gaan voeren over de toekomstige interge meentelijke ruimtelijke ordening in de stadsprovincie Rotterdam. Woongebied Smitshoek Anne-Mie Devolder, stafmede werker architectuur van de Kunststichting, legt uit wat vol gens haar nu precies het pro bleem is: in Rotterdam is er met name vanaf de jaren zeventig een grote hoeveelheid know how op gebouwd door onder andere de diensten voor stadsontwikke ling, stedebouwkunde en ver keer. Daardoor kon er vanuit een integrale, samenhangende visie vormgegeven worden aan het karakter van de stad. Met de komst van de stadsregio wordt het vorm te geven gebied echter ineens een stuk groter. Bij de grote projecten die nu op touw worden gezet, zoals de aanleg van drie nieuwe metrolijnen en de bouw van de Vinex-woonlo- katies aan de Noord- en de Zuidrand van Rotterdam, zijn meerdere gemeenten betrokken. Dit betekent tegelijkertijd dat er met meerdere beleidsmakers en bestuurders rekening gehouden moet worden die allemaal hun eigen ideeën hebben over hoe bijvoorbeeld de architectuur van de nieuwe gebouwen er uit zal gaan zien. Devolder denkt daar bij onder andere aan het nieuwe woongebied Smitshoek. Moet deze lokatie nu beschouwd wor den als een uitbreiding van Rot terdam, van de gemeente Baren- drecht of van Albrandswaard? Het antwoord op deze vraag zal volgens haar ongetwijfeld van grote invloed zijn op het karak ter van de woonlokatie en het type woningbouw dat op deze plaats zal worden 'neergezet. Identiteit Devolder meent dat de beleids makers zich tot nu toe wel uitge breid hebben beziggehouden met de decentralisatie en de or ganisatie van de regio zelf, maar dat ze veel te weinig hebben stil gestaan bij praktische vragen en problemen die zij dadelijk bij gezamenlijke regionale projecten zullen gaan tegenkomen. Ze vreest dat er onvoldoende wordt nagedacht over de identiteit van de regio, over de dingen die men sen en gemeenten binnen dit ge bied binden en die zorgen dat mensen zich thuisvoelen. Ze ziet de discussieavonden dan ook als een eerste aanzet om na te den ken over de gezamenlijke kwali teit van de toekomstige stadsre gio. De laatste twee bijeenkomsten vinden plaats op 16 januari (over Vinex-lokaties in de Noordrand en de Zuidrand van Rotterdam) en 23 januari (over nieuwe rivier- lokaties voor wonen'aan de \1aas). Plaats: Zaal De Unie, Mauritsweg 34, Rotterdam. Toe gangsprijs: f10,-/f7,50. Telefo nisch reserveren is aan te raden via tel. 010-4333534 Wat er bijzonder is aan Zuid hollandse boerderijen? Wie daar graag het antwoord op wil weten moet maar eens een kijkje gaan nemen bij de mi ni-expositie over historische boerderijen in Zuid-Holland. Hier wordt in beeld gebracht dat de boerderijen in deze provincie er vroeger heel an ders uitzagen dan bijvoor beeld in Friesland of Lim burg. Met foto's en tekenin gen proberen de medewerkers van de Stichting Historisch Boerderij-onderzoek, de op stellers van de tentoonstelling, te laten zien waarom dat zo was en hoe de verschillende Zuidhollandse bouwstijlen zich in de loop der eeuwen ontwikkeld hebben. De ten toonstelling is de komende weken te bezichtigen in de bi bliotheek aan de Hoogstraat in Rotterdam en zal de rest van het jaar een rondreis ma ken langs de verschillende fili alen van de Rotterdamse ge meentebibliotheek. In Zuid-Holland zijn, wanneer je goed kijkt, nog heel wat oude boerderijen te vinden. Op de ex positie is te zien dat deze niet zo gemakkelijk tot één hoofdtype te herleiden zijn, zoals dat bijvoor beeld wel in Friesland het geval is met de ongetwijfeld nog van de basisschool bekende 'kop- -hals-romp' boerderijen. De boe renbedrijven hebben zich in de verschillende delen van Zuid- -Holland ook verschillend ont wikkeld. Zo richtte men zich in het midden en het noorden van de provincie sterk op de veehou derij en de zuivelproduktie. Hier vind je dus boerderijen met grote melkkelders onder de woon ruimten en ruime woonkeukens die tevens gebruikt werden om kaas en andere melkprodukten te maken. In andere streken werd juist veel meer aan akker bouw gedaan. Op de Zuidhol landse eilanden werden daarom boerderijen gebouwd met onge looflijk grote schuren om de oogst in op te slaan. Historische waarde Jammer genoeg neemt het aantal historische boerderijen in Zuid- -Holland, net als in de rest van Nederland, in rap tempo af. Sommige boerderijen staan leeg en worden bedreigd met verval en afbraak. Anderen raken be kneld in een moderne omgeving of worden zelf ingrijpend ver bouwd en gemoderniseerd waar door ze hun karakteristieke ui terlijk, en daarmee vaak ook hun historische waarde, verlie zen. De architect Jan Verheul zag dit zo'n zeventig jaar geleden al aankomen. Om de vaak prachtige gebouwen toch voor het nageslacht te kunnen bewa ren heeft hij in de jaren twintig en dertig meer dan 300 aquarel len gemaakt van boerderijen uit verschillende streken van Zuid- -Holland. Een aantal van deze aquarellen, die ondergebracht zijn in het Rotterdamse gemeen te archief, zijn ook op de exposi tie te zien. Meer dan de helft van de door Verheul opgetekende boerderij en is inmiddels verdwenen. De Stichting Historisch Boerde- rijonderzoek (SHBO) vreest dat hierdoor allerlei informatie over ons landelijk verleden verloren gaat en probeert daarom zo veel mogelijk kennis over boerderijen en hun bouwkundige ontwikke lingen te bundelen. Volgens mevrouw van Holst, di recteur van de stichting, is kennis over de geschiedenis van bouwkundige ontwikkelingen van groot belang. Ze kan ons bijvoorbeeld helpen bij het ant woord op vragen naar de manier waarop boerenfamilies vroeger leefden en werkten. Bovendien heeft bouwkundige kennis ook grote praktische waarde voor verbouwingen of restauraties van monumentale boerderijen. De SHBO houdt zich sinds 1960 bezig met de documentatie van historische boerderijen in Neder land. Op het moment telt haar archief zo'n 100.000 oude en nieuwe foto's en een zeer groot aantal bouwtekeningen. Daar naast doen de vier vaste mede werkers van de stichting ook zelf onderzoek naar ontwikkelingen in de boerderijbouw door de eeuwen heen, naar de oorzaken van veranderingen en naar het ontstaan van verschillende bouwtypen. Losbladige documentatie Om hun werk en hun collectie onder de aandacht te brengen van een breder publiek hebben de medewerkers van de SHBO besloten een gedeelte van het te keningenmateriaal te publiceren in een serie losbladige documen tatiemappen. In deze reeks ver schenen eerder al uitgaven voor Noord-Brabant, Noord-Hol land en Utrecht. Nu is ook de documentatiemap Landelijke Bouwkunst Zuid-Holland ver schenen. Deze map bevat gede tailleerde opmetingstekeningen van oude Zuidhollandse boerde rijen en bijgebouwen, foto's en een verklarende tekst. De expo sitie in de Rotterdamse biblio theek sluit hier op aan. De docu mentatiemap is rechtstreeks bij de SHBO te bestellen en kost f39,50. De SHBO is te bereiken via post bus 649, 6800 AP Arnhem, Tel.: 085-576222. De Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB heeft in samenwerking met het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT), Philips en Codium een CD-i ontwikkeld over meer en minder bekende plaatsen in Ne derland. Met de eerste CD-i van de ANWB ontdekt de gebruiker ons land achter het eigen televi sietoestel. De schijf bevat meer dan 1500 verschillende foto's, bijna 100 digitale kaarten meer dan twee uur gesproken woord, speciaal gecomponeerde muziek, video- filmpjes en zeer veel uitgebreide informatie. De disk toont een uitgebreid beeld van Nederland aan de hand van de ligging ervan ten opzichte van het water. Eén van de meest karakteristieke as pecten van ons land. Veel is in Nederland direct ver bonden met het water, de ge schiedenis, het dagelijks leven, de natuur en zelfs veel toeristi sche attracties. De CD-i 'Ontdek het (on)bekende Nederland' toont al deze banden met het water: de gebruiker begeeft zich in de luie leunstoel boven, onder, op en in het water. Naast het laaggelegen Holland worden ook de grachten van Amster dam, het Waddengebied, het IJs- selmeer en de Maas. Rijn en IJssel bezocht; evenals de Delta van drie grote rivieren. Door het aanklikken van het beeldscherm wordt Nederland door de ge bruiker drooggelegd, beschermt deze het Deltagebied tegen de zee of beheerst de beweging van eb en vloed, pompt een polder leeg met behulp van molens en loodst een schip door een sluis. Speciaal voor deze CD-i on- btworpen modellen wijzen daar bij de weg. Met de schijf kunnen bovendien uitstapjes worden voorbereid naar meer dan honderd attrac ties en bezienswaardighedebn. De CD-i laat ook bijna vijftig mooie tochten zien, die de ge bruiker allemaal zelf kan maken; per boot, te voet, met de auto, per bus, per trein of met de tram. Uiteraard is een groot deel van 'Ontdek het (on)bekende Neder land' gevuld met allerlei geogra fische, historische en culturele wetenswaardigheden over ons land. Bewegende beelden bren gen de Elfstedentocht van 1963 en de aanleg van de Afsluitdijk weer tot leven, en er zijn scènes te zien van Johan Cruyff. 'het Nederlands Dans Theater en de bekende film Amsterdamned. Daarnaast kan men de werke lijkheid bekijken die schuil gaat achter landkaarten door op en kele plaatsen in Nederland in alle richtingen rond te kijken. Ook kan de gebruiker de dialec ten van ons land en de bekendste Amsterdamse liedjes laten ho ren. Vanmaf 8 februari 1995 zal de CD-i 'Ontdek het (on)bekende Nederland' verkrijgbaar zijn bij alle ANWB-kantoren. de gespe cialiseerde boekhandel en veel audio/video' winkels. Vrouwen met overgangsklachten gebruiken liever hormoonpleis ters dan hormoontabletten. Dat blijkt uit een enquete van het onderzoeksbureau R M waarvan de resultaten onlangs bekend werden gemaakt. Het merendeel van de vrouwen dat hormoonpillen krijgt, neemt deze medicijn niet volgens voorschrift in. Terwijl de arts in veel gevallen een behandeling van 1 tot 2 jaar adviseert, gebruiken de vrouwen de tabletten vaak niet langer dan 2 of 3 maanden. Ook worden herhaalrecepten voor een nieuwe hormoonkuur vaak niet afgehaald bij de apotheek. Het probleem van tabletten slikken lijkt nu echter te zijn overwon nen. Sinds kort is er namelijk een hormoonpleister (Estracomb) op de markt die het voor het eerst mogelijk maakt hinderlijke overgangsklachten zoals opvliegers en nachtelijk zweten te behan delen zonder gebruik te maken van hormoonpillen. De nieuwe pleister bevat zowel het hormoon oestrogeen als het hormoon progesteron. Tot nu toe was er alleen een pleister beschikbaar met het hormoon oestrogeen en moest het hormoon progesteron via een tablet worden ingenomen. Vrouwen vonden deze behandeling lastig. De combinatie van oestrogeen en proges teron is echter wel nodig om onregelmatig bloedverlies en afwij kingen aan het baarmoederslijmvlies te voorkomen. De nieuwe combinatiepleister Estracomb moet tweemaal per week vervangen worden. Hormoonpillen zijn dus niet meer nodig. De Arnhemse gynaecoloog en menopauze-expert dr. Huub van Leusden denkt dat de nu in Nederland geïntroduceerde combina tieverpakking van hormoonpleisters het gebruiksgemak zal ver groten. „Deze therapie zal de hormoonbehandeling voor vrouwen acceptabeler en eenvoudiger maken", aldus de Arnhemse vrouwe narts. Voor informatie het gratis tel. 06-0222204. Met ingang van het komend zomerseizoen biedt Maaskant Reizen deelnemers aan haar busreizen van 4 dagen en langer een bijzon dere service. Zij kunnen gebruik maken van de Deel-Taxi voor vervoer van en naar diverse opstapplaatsen. De Deel-Taxi haalt de reizigers thuis op en garandeert hen tijdig op het vertrekpunt van de Maaskant touringcar aanwezig te zijn. Bij thuiskomst staat de taxi klaar om de vakantiegangers aansluitend naar huis te brengen. De aan deze service verbonden kosten bedragen retour slechts f. 10.- p.p. wat vergelijkbaar is met het tarief van het O.V. De proef met taxivervoer van en naar opstapplaatsen geldt voor reizigers die max. 5 O.V.-zones (ca. 20 km) wonen van de opstapplaatsen Bergen op Zoom, Breda, Den Bosch, Den Haag, Dordrecht, Oss, Roosendaal, R'dam en Tilburg. 'Als de reacties op de nieuwe vervoersmogelijkheid positief blijven dan zullen wij deze unieke service zeker uitbreiden naar al onze opstapplaatsen. Het vergroot op een aantrekkelijke manier de zelfstandgiheid van de reizigers, wat vandaag de dag van groot belang is', aldus R.S. Smits, Sales manager bij Maaskant Reizen i foto ROB HENDRIKS Op Duinrell zijn vele taken te verrichten foto metro door IRENE VF.RINGMEIJF.R Diapresentatie van de boerderijen door Frits van Oostroom foto LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 11