Dieselvariant bij Dorzo in Vlaardingen Debuut van SsangY ong MAN F2000 wint titel 'Truck van het jaar' Weekend in Fiat Punto Alto Max goedkoopste vijfdeurs Groei in vervoer autoslaaptrein w Nationale Auto Pas registreert 20 miljoenste km-stand WOENSDAG 11 JANUARI 1995 2-457 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070-3190254, fax: 070-3952669 Üi Bij Fiat-dealer Wurth Verschoor vond afgelopen zaterdag de prijsuitreiking plaats van een actie, die eind vorig jaar werd ge houden. In de eerste week van december parkeerde Wurth Ver schoor een Fiat Punto in het ABC-complex aan de lange kerk straat. Belangstellenden konden een deelnameformulier krijgen, waarop een aantal vragen moesten worden beantwoord en een slagzin moest worden afgemaakt. De deelnemers maakten kans op een weekend lang Fiat Punto rijden. Bovendien kreeg iedere inzender een miniatuur-uitgave van de Fiat Punto als aandenken. Afgelopen zaterdag werden in de showroom aan de Spykerstraat de drie winnaars gehuldigd. De dames A. Zandbergen, T. Schreij- Bokhorst en M. Zuiderwijk-Wapenaar (allen uit Schiedam) krij gen straks een weekend een nieuwe Fiat Punto tot hun beschik king. Suzuki bracht medïo 1994 de nieuwe Alto op de markt. Dit mo del is ruimer en van een sterkere motor voorzien dan zijn voor ganger. Zulke verbeteringen hebben echter ook gevolgen voor de prijs. Daarom besloot Suzuki-importeur B.V. Nimag het oude, goedkopere model nog in het programma te houden. Van die oude Alto brengt de importeur nu een 'gestripte' versie op de markt. Deze Alto Max wordt aangeboden voor 13.995 gulden en is hiermee de voordeligste vijfdeurs op de Nederlandse markt. Voor wie zich afvraagt welk model dan wel het goedkoopste drie- deurs voertuig van ons land is: dat is de Seat Marbella. Die kost 13.695 gulden. Uit onderzoek van de Consumentenbond en de ANWB komt de Suzuki Alto al lijden als voordeligste auto in het dagelijks ge bruik naar voren; nu verrast Suzuki met een nog gunstiger ge prijsde versie. Gemak Om de gunstige prijs van 13.995 gulden mogelijk te maken - pre cies 2000 gulden minder dan wat de oude Alto in GLS-uitvoering kost - ontbreekt natuurlijk wel iets. Zo moet de 'Max' het stellen zonder achterwisser met sproeier, zonder hoedenplank en zonder spatlappen bij de achterwielen. Verder ontbreekt er weinig. Zo omvat de uitrusting een uurwerk, kaartenvakken in de deuren, dashboardkastje en een dagteller. Voorts heeft de achterbank een gescheiden kantelbare rugleu ning. Ook in 1995 waaieren de autoslaaptreinen vanuit hun vaste vertrekstation s'-Hertogenbosch weer uit naar bestemmingen in Oostenrijk, Slovenië, Zuid-Zwitserland (Tessin), Noord-Ita- lië en Zuid-Frankrijk. Gezien de populariteit van deze vorm van vakantievervoer handhaaft NS de al jaren bekende formu le. Vergeleken met 1994 zijn er in de frequenties noch in de sei- zoenduur of tarieven grote veranderingen opgetreden. In 1994 werden van en naar 's Hertogenbosch 14.200 auto's en 38.000 passagiers vervoerd. Vijftien procent meer dan in 1993. Be halve auto's en passagiers vervoert de autoslaaptrein ook moto ren, scooters, brommers en - mits op het fietsenrek op de trek haak van de auto geplaatst - ook fietsen. Goedkoper Omdat in 1995 de autoslaaptrein voor het 35e jaar naar Frankrijk rijdt, krijgt iedereen die in januari of februari een retourreis naar een Franse bestemming boekt 10 procent korting. (De korting geldt niet voor de slaap/couchette-toeslag.) Ook reizigers naar Slovenië profiteren van een jubileum-aanbieding. In totaal kent het Nederlandse autoslaaptreinennet zeven Franse bestemmingen: Biarritz, Bordeaux, Brive, Toulouse, Narbonne, Avignon en Fréjus/St.-Raphaël; één in Zwitserland: Biasca; één in Italië: Milaan - San Cristoforo; twee in Oostenrijk: Salzburg en Villach; één in Slovenië: Ljubljana. Wie meer wil weten, vindt alle gewenste informatie in de kleurrij ke brochure die verkrijgbaar is op de grotere NS-stations en bij de NS-reisbureaus. Bij de Stichting Natio nale Auto Pas (NAP) is de 20 miljoenste kilo meterstand geregi streerd. Deze databank bevat nu kilometer standen van 5,7 mil joen auto's. Dit komt neer op 93 procent van het totale Nederlandse park van personenau to's en lichte bedrijfs auto's tot 3500 kg. Van al deze auto's is dus vrijwel zeker vast te stellen of de tellerstand klopt. De Stichting Nationale Auto Pas werd in 1991 opgericht door de ANWB, BOVAG en RAI Vereniging. Doelstel ling is ervóór te zorgen dat van zo veel moge lijk auto's met grote ze kerheid kan worden vastgesteld dat de kilo meterstand klopt. De behaalde resultaten tonen klip en klaar aan dat deze opzet is ge slaagd. Tevens kan worden geconstateerd dat zo'n betrouwbaar systeem kennelijk wel kom was en dat de au tobranche met man en macht meewerkt om de doelstelling te realise ren. Binnen afzienbare tijd zal het NAP-net- werk met ruim 6600 aangesloten bedrijven compleet zijn. Het is dan nog maar een kwestie van tijd voor dat nagenoeg alle kilo meterstanden vastge legd worden. Zekerheid Bij de huidige stand van zaken kan iemand die een gebruikte auto wil kopen bij een BO- VAG-autobedrijf bijna altijd zekerheid ver krijgen of de teller stand klopt. De autobe drijven zelf kunnen dit al bij inruil of inkoop controleren. Voor de consument is hiermee een optimale gelegenheid geschapen om de kilometerstand van een aan te schaffen occasion gratis te laten controleren. Hij of zij krijgt hiermee zeker heid over de juistheid van de kilometerstand. Een bezoekje met de auto aan één van de BOVAG-garagebedrij- ven of ANWB-technos- tations is voldoende om deze zekerheid te verkrijgen. Een internationale jury van 14 bedrijfsautojour nalisten heeft het MAN F2000 bedrijfswagenpro gramma gekozen tot 'Truck-of-the-Year 1995'. Het was een nipte overwinning. De DAF 95.500 Su per Space Cab kreeg slechts 2 punten minder en kwam met 73 punten op de tweede plaats. Derde werd de Iveco 4x4. De jury verkoos het MAN-be- drijfswagenprogramma omdat het modulair is op gebouwd met een breed scala aan gebruiksmoge lijkheden. De 'Truck van het Jaar' wordt sinds 1976 gekozen door een internationale jury bestaande uit Europe se bedrijfsautojournalisten, één lid per land. Dit jaar was Ierland voor de eerste keer in de jury verte genwoordigd, waarmee het aantal juryleden op 14 is, gekomen. Pat Kennett, voorzitter van de jury, reikt de trofee officieel uit tijdens het komende Bedrijfsauto Salon in Brussel. De overhandiging vindt plaats op 12 ja nuari op de stand van MAN. Lange tijd had Hyun dai het rijk alleen: 17 jaar hield dit automerk de eer van Zuid-Korea hoog in Nederland en in andere landen. In korte tijd krijgt Hyun dai nu gezelschap van drie landgenoten. Me dio 1993 kwam Kia de gelederen versterken; vanaf begin 1995 blazen ook Daewoo en SsangY ong hun partijtje mee op de Nederlandse au tomarkt. SsangYong wordt geïmporteerd door de Kroymans Au tomobiel Divisie, be kend als importeur van Jaguar, Daimler en Ferrari. SsangYong start zyn activiteiten met drie aantrekkelijk geprijsde 4x4's met deels Mercedes-tech- niek. Het trio debu teert op de Auto-RAI '95. Voor de import van de produkten van de Ssan gYong Motor Company is een nieuwe onderne ming opgericht: Ssan gYong Nederland. Van uit een centraal gele gen vestiging gaat eerst in Europa te zien op de Autosalon van Genève in maart 1994. Het betreft een modern gestileerde vijfdeurs met elektrische inscha- kelbare vierwielaan- drijving en een 2.9 liter vijfcilinder Mercedes- diesel. Deze motor ken nen we al uit de Merce des terreinwagenlijn, de 'G'-serie. Later komt er ook er Musso met Mercedes 3,2 liter zescilinder benzinemotor, ABS, airco, lichtmetalen vel gen en andere luxe ac cessoires. Naast de complete uit rusting claimt de im porteur een uitstekend rijgedrag en een con currerende prijs (geel èn grijs kenteken) voor de Musso. Volgens de importeur wordt de Musso 'een opvallende nieuwko mer' in ons land. Nade re gegevens omtrent de drie SsangYong-'jeeps' ontbreken nog. Ook over de prijzen valt nog niets concreets te mel den. SsangYong Nederland werken aan de uitbouw van het merk, inclusief het opzetten van een dealernetwerk, dat in de loop van 1995 gestal te krijgt. Met drie 4x4 modellen probeert deze auto-im porteur vanaf de Auto- RAI de harten van de Nederlandse automo bilisten te veroveren. De drie 'Jeeps' dragen welluidende namen als 'Korando', 'Family' en 'Musso'. De feitelijke verkoop van de Ssan- gYong-modellen begint medio 1995. Produkten van Ssan gYong Motor Company, waarvan Mercedes- Benz de op één na grootste aandeelhou der is, worden ook in andere Europese lan den verkocht. In België boekt het merk al op zienbarende verkoop resultaten. In Frank rijk en het Verenigd Koninkrijk vond de merkintroductie on langs plaats. SsangYong is het op vier na grootste indus triële concern van Zuid-Korea. De jaar lijkse omzet van de SsangYong Group ruim 15 miljard gulden. SsangYong heeft een intensieve samenwer king met Mercedes- Benz. Naar verwach ting bouwt de onderne ming in het jaar 2000 in Zuid-Korea jaarlijks zo'n half miljoen au to's: zware bedrijfswa gens, 4x4's en perso nenauto's, die in ruime mate van Mercedes- techniek zijn voorzien. Begonnen wordt in Ne derland met drie mo dellen: de 'Korando', een complete 'jeep' met 2.2 liter dieselmotor; de 'Family', een vijfdeurs, vijfpersoons 4x4 met viercilinder Mercedes- diesel motor en het top model, de 'Musso'. Vijfcilinder Laatstgenoemde is een door de Brit Ken Greenley ontworpen 4x4. De auto was voor 't Dit dieselgeluid wordt minder als de motor op bedrijfstemperatuur is, het verdwijnt dan naar de achtergrond, maar blijft toch altijd wel 'er gens' hoorbaar. Een test toont aan dat de claim van Renault dat de La guna Diesel één van de stilste, zo niet de stilste in zijn klasse is, Onder schreven kan worden. Het verbruik kwam tij dens een testperiode van ruim 1300 kilometer op 1 op 13,13. Wie veel lange ritten maakt, kan zeker een nog gunstiger resultaat boeken. RAI-debutant Renault Nederland pre senteert de nieuwe La guna Diesel groot scheeps op de komende Auto-RAI. Daarna gaat de verkoop van start. Ondertussen hebben de Renault-dealers al wel een demonstratie-auto ter beschikking. Re nault levert deze debu tant in twee uitrustings niveau: het basismodel RN en de luxere RT. Het dieselende basismodel kost 44.100,-. Moderne dieselmotoren bieden een rijgedrag en rijplezier dat de vergelijking met benzine modellen met glans kan doorstaan. Jongste - en mede daardoor beste - voorbeeld van deze stelling is de 2.2 liter dieselmotor, die Re nault aanbiedt in de Laguna. Vergeleken met de vorige die selmotor van 2.1 liter betekent de nieuwe zeifont- steker de nieuwe plaats van de gloeistift in de voorwer- velkamer vindt een be tere vermenging van lucht en brandstof plaats. Hierdoor en door het hogere vermogen van de gloeistift zélf is de wachttijd van acht tot tien seconden voor men de motor kan starten verleden tijd. In de praktijk betekent dit: instappen, contactsleu tel omdraaien, veilig heidsgordel omdoen, starten, wegrijden. Ove rigens is Renault niet de enige met zo'n snelle start; alle moderne die selmotoren zijn er te genwoordig al even snel 'gloeiend bij'. Stille kracht Qua geluidsproduktie blijft de Laguna ruim onder de huidige nor men. Na de koude start nagelt de motor nogal. maakt. Zijribben op het carter en zespuntsbe- vestiging (in plaats van de gangbare vierpunts bevestiging) rond elke cilinder verhogen de stijfheid en beperken de interne vervorming van de motor. Twaalf kleppen Renault biedt zijn nieu we 2.2 liter dieselmotor voorlopig alleen in de Laguna aan. Vergeleken met de 2.1 liter (turbo)- dieselmotor waarvoor de nieuwe 2.2 liter die sel in de plaats komt, kunnen we diverse ver schillen constateren. Grootste verschilpunt is het aantal kleppen: 8 bij de oude motor, 12 (twee inlaatkleppen en 1 uit laatklep per cilinder) bij de nieuwkomer. Het do zijn kleppen wordt be diend door één boven liggende nokkenas. Voorts heeft de nieuwe motor een groter slagvo lume: 2188 cm3 tegen over 2068 cm3 bij de vo rige diesel. Geavanceerde technie ken resulteren in hoge motorprestaties. Door een grote sprong voor waarts. De mo tor heeft drie kleppen per cilin der, kent vrijwel geen voor- gloeitijd, is tamelijk stil, redelijk sterk en behoorlijk zuinig. Renault's nieuwe die- selblok is de eerste van een nieuwe motor-gene ratie, waarmee Renault tot diep in de 21e eeuw zijn modellen wil uitrus ten. Onder de naam 'G- motoren' ontwikkelt Re nault een motor-familie, waarbij de nieuwste technieken worden ge combineerd met logi sche en efficiënte uit gangspunten. Dacht men jarenlang dat een aluminium mo torblok het summum was op motorgebied, Re nault kiest bij de G-mo- tor voor een gemengde oplossing. We zien na melijk het aloude giet ijzer in ere hersteld en gecombineerd met een aluminium cilinderkop. Reden: door moderne technieken kan een gie tijzeren blok even licht worden gemaakt als een aluminium blok, terwijl de kostprijs van giet ijzer lager is. Ook is het blok stijver en dus ster ker. Het kan tevens zeer compact worden ge- Vlurth Suzuki Alto 'Max': zoals de foto toont ontbreken de achterwisser met sproeier en de achterspatlappen, die de Alto GLS wèl heeft. Daar staat bij de Max 2000 gulden prijsvoordeel tegenover. Reizen per autoslaaptrein: genieten van het voorbij schietende land schap, op tijd je natje en je droogje en straks heerlijk een tukkie doen; m'n liefje, wat wil je nog meer? M Renault Laguna Diesel SsangYong Musso: pa radepaard van het nieu we Zuid-Koreaanse auto merk waarvan medio 1995 in Nederland de ver koop begint. Uiterlijk is de Re nault Laguna Diesel nauwelijks te onder scheiden van andere Laguna-versies. In de toekomst is hij wel licht mede herkenbaar aan een trekhaak, want de nieuwe die selmotor maakt hem geknipt als caravan trekker. Renaultdealer Dorzo is gevestigd aan de James Wattweg 12-14 in Vlaardingen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 25