SCHIEDAM "Ergernis bij Kerst-in" Man betaalt met gestolen cheques Het Windas opent dependance in Tuindorp PERFEKT 4 299,- Nieuwe vestiging Ebele B.V. in Schiedam I Ml II Het zout wordt duur betaald Rubriek over slot Tweede Wereldoorlog in Het Nieuwe Stadsblad Informatie voor 55 over het voorkomen van brandwonden SOS zoekt vrijwilligers iT~ Opnieuw tal van inbraken Ebele B. V; meer dan 50 jaar ervaring op kogellager-gebied Het Nieuwe Stadsblad Groeneveld Opticiens 2-1440 SCHIEDAM Er zijn het afgelopen weekeinde weer veel inbraken gepleegd in de stad. In de Oostsingel werden twee decoupeerzagen en een boor machine uit een schuur gesto len. Uit een kelderbox aan de Rotterdamsedijk is een vries kist geplunderd. De bewo ners wisten niet meer precies welke etenswaren erin zaten. Bij een sportcomplex aan de Parkweg is een kluis openge broken; de buit was enkele honderden guldens. INGEZONDEN BRIEF Vele bewoners van de Heyer- mansflat ergeren zich aan het verslag van uw reporter aan gaande de zogenoemde Kerst-in. Wat een vreugdevolle happening had moeten worden met senio ren onder elkaar werd echter een droeve vertoning van lang op eten wachten, dat dan nog lauw of koud werd opgediend. Het vlees was taai met een sausje waarvan de smaak niet thuis te brengen was. Het toetje - kerst klokje van ijs - was goeddeels gesmolten. Kortom het was een schandaal zoals met de ouderen is omge sprongen. Menigeen zat met lange tanden te eten en had spijt dat hij niet bij de kinderen was gaan eten op tweede kerstdag. De eigen bij drage van 15 gulden had een betere bestemming kunnen vin den dan dit slecht georganiseer de eetfestijn. Volgend jaar kerst zullen ze ons zeker missen aan de veel te groot opgezette kerstdis. Vele bewoners van de Hevermansflat Een montuur voor 1.00 bij Tempel Optiek Schiedam - Tijdens onze opruimingen, stip- aktie bij TEMPEL OP TIEK van zo'n 400 mon turen. Alle monturen met een rode stip zijn 1.0Ö bij aankoop van glazen. Blauwe stipmonturen zijn 69.00, witte stip monturen voor de halve prijs. Tevens worden de Swatch-zonnebrillen van 90.00 voor 39.00 ver kocht. De opruiming loopt tot zaterdag 28 januari. TEMPEL OPTIEK is gevestigd aan de Broersvest 50a, Schiedam. Tel. 010-4735919 1.300.000 010-4.699.911 Duo's: 010 - 4.699.444 SCHIEDAM Het onver wachte pak sneeuw maakte Schiedam er eind vorige week ineens een stukje mooier op. Me dewerkers van de gladheidsbe- strijding van de ONS moesten echter vanwege de extreme weersomstandigheden 'flink aan de bak'. Van donderdagnacht tot en met vrijdagmiddag waren de ONS- sers continu in touw om de we gen in de stad berrijdbaar te houden. „Er was bijna geen be ginnen aan," vertelt coördinator Piet Jongbloed. „Normaal duurt een strooironde ongeveer vier uur, maar nu zijn acht mensen van onze dienst en vijf grote en drie kleine voertuigen twaalf uur aan één stuk door bezig geweest met strooien en het wegwerken van de sneeuw. Om de gladheid te bestrijden moesten we ruim 120 ton zout gebruiken en dat is vanuit milieu-oogpunt niet best." Het viel Jongbloed en zijn medewerkers op, dat ditmaal de fietspaden sneller en makkelijker schoon werden door een inten siever gebruik van roterende borstels. „Dat werkt effectiever dan schuiven of strooien. Voor f de grotere rijbanen bestaan dit soort borstels nog niet, maar we zijn zeker van plan daarachter aan te gaan. Wellicht is er een fabrikant die deze dingen gaat maken." Ondanks de inzet van de glad heidsbestrijders waren er toch stadgenoten die klaagden, dat juist hun pleintje of straatje niet aan de beurt was gekomen. „Voor ons was dat echter een kwestie van overmacht," ver klaart Jongbloed. „Doorgaande wegen, fietspaden en de omge ving van bejaardencentra bij voorbeeld gaan altijd voor." SCHIEDAM In de oertijd krasten ze het met een steen tje in een rotswand. Het mo derne ouderpaar anno 1995 is zelfs de dagboeken, boxjes en meer eigentijdse fototoestellen voorbij en heeft de videocame ra gebruiksklaar binnen hand bereik liggen. De middelen mogen er steeds geavanceer der op worden, de neiging van de mensheid om grote mo menten vast te leggen is door de eeuwen heen onuitroeibaar gebleven. Het archief - nu nog gevestigd aan de Korte Haven 133 - wordt dan ook niet weg gestopt in de donkere gewel ven van de geplande nieuw bouw op het Stadserf. De geschiedenis in woord en beeld van generaties Schiedam mers krijgt een plek op de hoog ste verdieping van de toekomsti ge cultuurtempel, waarin ook de bibliotheek en het theater geves tigd zullen worden. Die positie in de top van wat het centrum moet worden van het plaatselijk uitgaansleven, doet eindelijk recht aan 'het collectief geheu gen' van de inwoners van de Brandersstad. Charles Jeurgens- de pas aangetreden gemeentelij ke archivaris -rust de dubbele taak op de schouders al die waardevolle documenten te be heren en tegelijkertijd de toe komst scherp in het oog te hou den. Houvast „Dat nieuwe onderkomen, dat duidelijk meer publieksgericht is, sluit perfect aan bij het doel dat ik voor ogen heb. Ik hoop er een bijdrage te kunnen leveren om het archief uit de elitaire hoek te halen. Men associeert deze instelling dikwijls nog met de kelder, met iets voor weten schappers. Die weten hun weg hierheen dan ook altijd wel te vinden. Deze plek is echter niet uitsluitend geschikt voor studie doeleinden; iederéén kan er nieu we dingen over zijn eigen achter grond ontdekken. En dat spreekt heel veel mensen aan. Niet voor niets is een serie over stamboomonderzoek van Teleac zo populair. Stel je eens voor, dat al je herinneringen weg zijn. Dan leef je in een steriele leegte; jé kader is weg. Een samenleving die haar verleden - goed en slecht - niet kent, heeft geen houvast meer. Wij hebben hier een schat aan gegevens die gratis toegan kelijk is. Ik hoop de komende periode veel Schiedammers zo nieuwsgierig te maken, dat ze de eerste stap hier over de drempel durven te zetten. Ik vind dat juist een gemeente-archief een culturele taak heeft voor alle in woners van een stad." Alle kran ten die in de Brandersstad ver schenen zijn, zijn er opgeslagen, voor een groot gedeelte op mi crofiches. Datzelfde geldt voor verslagen van de rechtbank (tot 1795) en van officiële politieke highlights zoals raads- en com missievergaderingen. Het archief aan de Korte Haven herbergt echter niet alleen de historie van bestuurders en notabelen. De zogenaamde 'gewone burger' is er minstens zo duidelijk terug te vinden in bijvoorbeeld dagboek fragmenten. gegevens van de burgerlijke stand en clubs en ver enigingen, brieven en fotomate riaal. „We hebben hier geen bak staan met onderwerpen in alfa betische volgorde", waarschuwt Jeurgens. „We hebben wel ont zettend veel materiaal in huis. Bezoekers moeten zelf gaan speuren. Het is onze taak hen daarbij op het goede spoor te zetten. Als de stukjes dan lang zaam in elkaar gevallen, de puz- u: :Vv" - ISliSr^ S* t* Charles Jeurgens op de plek waar binnenkort het nieuwe archief zal verrijzen SCHIEDAM De Stichting Welzijn Ouderen organiseert donderdag 19 januari een infro- matiebijeenkomst over het voor komen van brandwonden in de 'De 4Molens' aan de Nieuwe Damlaan 766. Aanvang: 13.30 uur; toegang: gratis. De bijeenkomst wordt verzorgd door de Nederlandse Brandwonden Stichting. Er wordt aandacht besteed aan het ontstaan van ongelukken, het voorkomen ervan en de juis te directe hulp. Ook wordt een film vertoond waarin slachtoffers aan het woord komen. SCHIEDAM Een 47-jarige Rotterdammer is maandag na een korte achtervolging door de politie aangehouden in de Alfons Ariënsstraat. De man had even daarvoor in een drankenwinkel met een aantal gestolen cheques willen afrekenen, maar liep tegen de lamp. Onderzoek aan het politiebureau wees uit dat de betaalkaarten afkomstig waren van een inbraak in Vlaardingen. De Schiedamse en Vlaardingse politie zetten het onderzoek nu samen voort. WATERWEG De SOS Telefonische Hulpdienst is weer naarstig op zoek naar nieuwe vrijwilligers. Al meer dan 35 jaar verzor gen vrijwilligers, met onder steuning van een klein team van deskundigen, telefoni sche hulp aan mensen, die daaraan behoefte hebben. De medewerkers stellen zich twintig uur per maand be schikbaar voor telefoondien sten op wisselende tijden, die zij zelf kunnen bepalen. Om het medewerkersteam op peil te houden, zoekt de SOS Telefonische Hulpdienst nieuwe vrijwilligers. Voor hen gaat in maart een interne opleiding van start. Voor meer informatie over het werk van de SOS Telefoni sche Hulpdienst kan men bel len, telefoon 4363444. zei voor het eerst echt compleet wordt, dat geeft een kick." De nieuwe archivaris studeerde ge schiedenis in Leiden en deed on derzoek naar discriminatie en racisme én hoe dat soort patro nen kunnen ontstaan. Hij door liep de Hogere Rijksarchief- school, ontwikkelde een metho de om middels archiefmateriaal milieu- en bodem-verontreini gingen op te sporen èn hij werkte ondermeer als freelance journa list en als leraar. Ook richtte hij een eigen bedrijf op voor archief bewerking voor derden. Charles Jeurgens kan daarmee bogen op een brede en gedegen weten schappelijke achtergrond, maar is toch niet het type 'kamerge leerde'. De functie in Schiedam trok hem aan 'vanwege de uitda ging'. „Ik heb me altijd graag verdiept in de arbeidersgeschie denis. Daar is die van deze stad nauw mee verbonden geweest. Dat sprak me persoonlijk aan en daarom solliciteerde ik in eerste instantie. En alles is me eigenlijk van meet af aan meegevallen. Het archief heeft prachtig mate riaal, maar er valt toch nog heel veel werk te verzetten met name in de sfeer van immage-verbete- ring en dat vind ik hardstikke leuk." Jeurgens heeft inmiddels vele plannen op stapel staan zo als het houden van tentoonstel lingen, het vastleggen op banden van interviews met oudere Schie dammers én het schrijven van een rubriek voor Het Nieuwe Stadsblad over de slotmaanden van de Tweede Wereldoorlog in deze stad. Broos „Ik heb zelf die oorlog niet mee gemaakt, maar hij raakt me toch persoonlijk. Die vervolgingen bijvoorbeeld. Dat gebeurt nog steeds in onze eigen tuin. Je be seft erdoor hoe broos onze wel vaart is. Ik vind het een te groot woord om te zeggen dat er lering te trekken valt uit het oprakelen van die geschiedenis. Ik ben ook niet van plan voor het Stadsblad zwaarwichtige artikelen te schrijven, maar meer luchtige stukjes. Het is een manier om iets levends te doen met de histo rie. Als een eerbetoon aan de mensen die toen hun nek uitge stoken hebben, want geen enkel verhaal is gewoon, ieder leven is uniek. De geest van een tijd gaat erdoor leven. Dat maakt mijn vak zo mooi." BILJARTEN VOOR JEUGD In wijkcentrum De Blauwe Brug in Schie dam is onlangs een biljartgroep voor jongeren gestart onder leiding van Chef Lemmens. Tijdens de lessen worden de vaardigheden en technieken van deze sport overgedragen. De lessen zijn steeds op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. De kosten bedragen 35 gulden voor 14 lessen (die tot eind april lopen). Inlichtingen aan de balie van het wijkcentrum aan het Bachplein 590 of via tel. 4701049. SCHIEDAM De Openbare basisschool Het Windas aan de Nachtegaallaan heeft afgelopen maandagmorgen een dependance geopend aan de Iepenlaan in Tuindorp. De school in Kethel maakt de laatste jaren een forse groei door van het aantal leerlingen en na de plaatsing van twee nieuwe lokalen vorig jaar bij het schoolgebouw bleek al snel dat ook deze uitbreiding niet voldoende was. Team en leerlingen van Het Windas vierden afgelopen maandag morgen een klein feestje bij het in gebruiknemen van de twee nieuwe lokalen in de voormalige Sint Martinusschool. In optocht vertrokken alle groepen van het hoofdgebouw naar de dependan ce om daar op symbolische wijze de dicht geplakte deuren weer open te slaan. De groepen zes en acht van de leerkrachten Lita Duskeviciu en Anneke Bloemendal zullen gebruik gaan maken van deze nieuwe lokatie. De bewoners van Tuindorp zijn voor de Kerstvakantie via een speciale uitgave van de schoolkrant op de hoogte gesteld van de komst van deze twee groepen. Zowel de leerkrachten als de leerlingen hebben zich aan de buurtbewoners voorgesteld met een stukje tekst en een tekening. Daar blijft het niet bij. Op woensdag 18 januari staat er een openmiddag gepland voor de ouders en de buurtbewoners die dan nader kennis kunnen maken met de leerlingen en leerkrachten van de nieuwe dependance 'Windas Tuindorp'. De opening van de dependance leverde de leerlingen van Het windas een feestje op De beste zaak voor je ogen. Ebele B.V. is sinds 1985 onder deze naam actief. Het bedrijf kent echter een veel langere geschiedenis. De vader van de huidige directeur, de heer J. J. van der Ree, is namelijk in 1939 reeds begonnen met de verkoop van SKF lagers. Na verkoop van z'n eerste bedrijf startte hij opnieuw onder de naam Ebele van der Ree. Wat doet Ebele B.V.? Ebele B.V. is een technische groothandel die gespecialiseerd is in afdichtingen, wentellagers en aandrijftechniek, kortom, een specifiek programma voor industrial maintenance. Het grootste deel van het programma afdichtingen wordt zelf geïm porteerd en via een ruim dealernet in de Benelux gedistribueerd. De afzet van het assortiment wentellagers gebeurt voorna melijk in het Rijnmondgebied. In principe zijn alle bekende merken leverbaar. U kunt er ondermeer terecht voor de gere nommeerde merken Timken, FAG, NSK- RHP, Steyr, INA, Torrington, Nadella, FYH, GMN, Thomsen, maar ook voor NTN, SKF en KOYO kan worden ge zorgd. Naast de hoofdvestiging in Rotter dam-Zuid heeft het bedrijf nog een drie tal vestigingen in Heenvliet. Schiedam en Zwijndrecht. Ebele B.V. in Rotterdam onlangs ISO gecertificeerd In november jl. is het kwaliteitssysteem van Ebele getoetst aan de ISO Norm 9002 door Bureau Veritas Quality Interna tional Ltd. Het bedrijf is er met recht trots op dat men in slechts 9 maanden dit be langrijke Certificaat van goedkeuring in de wacht heeft weten te slepen. -Til Service tot in de puntjes geregeld Teneinde de toch al goede service op een nog hoger niveau te tillen, heeft Ebe le B.V. onlangs een aantal veranderingen doorgevoerd. Zo is ondermeer de 24- uurs service verbeterd. Voor alle vesti gingen is buiten kantooruren altijd een medewerker van Ebele te bereiken onder servicenummer: 06.53.27.00.20. Boven dien werkt het bedrijf met directe lijnen waardoor u meteen een van de verko pers aan de lijn krijgt. Een optimaal voor raadbeheer zorgt ervoor dat u vrijwel ie der gewenst lager, oliekeerring, Ó-ring, manchet of V-snaar desgewenst binnen een uur geleverd krijgt. Seal Jet Om op het gebied van pneumatiek en hydrauliek het „nee" verkopen te beper ken, besloot Ebele 4 jaar geleden een zogeheten 'Seal Jet' aan te schaffen. Dit is een computergestuurde machine waarmee haast iedere gewenste man chet binnen een uur gemaakt kan wor den. Deze investering bleek zeer verstandig, waarna Ebele besloot een tweede 'Seal Jet' aan te schaffen, waarmee manchet ten tot een diameter van 530 mm uitwen dig gemaakt kunnen worden. Vanaf de fabriek is het zelfs mogelijk manchetten met een diameter tot 1500 mm uitwendig binnen een week te leveren. Een belangrijk voordeel van deze pro ductiemethode is dat machinestilstand tot een minimum beperkt wordt, wat voor o.a. de petrochemische industrie en de off-shore heel belangrijk is, Adres en inlichtingen Wilt u meer weten over het uitgebreid as sortiment van Ebele B.V., dan kunt u contact opnemen met de hoofdvestiging in Rotterdam-Zuid. Het adres luidt: Ebele B.V. Plompertstraat 34 3087 BD Rotterdam Tel. 010-4.29.36.55 Tel. 06-53.27.00.20 Fax 010-4.29.97.87 Hoofdvestiging Rotterdam WOENSDAG 11 JANUARI 1995 (Advertentie) WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 41 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 3071 KB Rotterdam Telefoon: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010-4344022 Telefax: 010-4602727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, N. v.d. Marei Districtverkoopleider: J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 3.282.694) /J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010 - 4.699.612/4.699.613 NS 'Puzzelen' in het archief niet alleen leuk voor studiebollen -f-K .'x-x- V ,x extra licht ontspiegeld extra dun kras we rend Enkelvoudige brilleglazen met 4 extra's, per paar 299, SCHIEDAM, Hoogstraat 17. Press Service 0546-576525 ADVERTORIAL

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 3