ONDERWIJS BANEN Bij Centrum Vakopleiding aan de slag Bij het Grafisch Lyceum draait alles om vormgeven en ontwerf Alles draait om 'fashion' bij Mode College Judith Peereboom Bonen H R Voorbereidings cursus toelatingsexamen OPLEIDINGEN 010 - 4699316 'Het ontwerp staat aan de basis van elk produkt m 5^ 'Niemand weg zonder baan' NIEUW in deze krant 19/20 januari le uitgave "OPEN DAG AGENDA" DONDERDAG 12 JANUARI 1995 2-214 „De kracht van Uit zendbureau Direkt", vertelt directeur me vrouw P.E.D. van der Graaf, „ligt in het mot to: 'Niemand de deur uit zonder een baan'. Mist iemand die zich bij het uitzendbureau wil inschrijven iets voor een bepaalde baan, dan wordt deze doorverwe zen naar Telemarkt Opleidingen." Het opleidingsinsti tuut, een zusterbedrijf van Uitzendbureau Di rekt, verzorgt effectieve training in communica tie. Dit kan zijn van een telefoniste tot een bin nen- en buitendiens tmedewerker. „Door op een effectieve ma nier te communiceren", aldus van der Graaf, „kan men zichzelf beter in de markt presente ren. Een hoge 'score' is gegarandeerd." Direkt is een algemeen uitzendbureau. Dat wil zeggen dat Direkt zich richt op diverse secto ren, zoals administra tie, techniek, automati sering en tuinbouw. Ongeschoolden tot mensen met een HBOopleiding kunnen zich inschrijven. Uit zendbureau Direkt slaat bekend om de tijd die de consulenten voor de mensen nemen. Tij dens het inschrijfge- sprek worden kwalitei ten boven tafel gehaald en veel energie wordt gestoken in het zoeken naar werk dat het best past. Naar verwachting zal het percentage men sen dat werk vindt via een uitzendbureau in 1995 stijgen met 25 tot 30 procent. Een explo sieve groei dus. De oor zaak is het aantrekken van de economie. Direkt Uitzendbureau heeft in regio Rotter dam vestigingen in Schiedam, Dordrecht, Rotterdam-Kralingen en Rotterdam-Ooster flank. Schaven, zagen en met de beitel werken. Timmerlie den, in de bouw of op een werkplaats, weten er alles van. Ladder op, ladder af. Lekker in het zonnetje, minder leuk tijdens een re genbui. De bouwtimmer- man kiest er voor. Hij wil niet anders. De rillingen lopen over zijn rug als hij maar denkt aan een strak pak met stropdas en aan dagen slijten binnen vier kantoormuren. Liever trekt hij in de bouw zelf die muren op. In de buiten lucht samen met collega's. De werkplaatstimmerman heeft zijn werkplek in de timmerfabriek, maar ook wel in een tent of bouw keet op de bouwplaats. Aan werkgelegenheid ont breekt het niet; de bouw wereld verwacht dat er binnen enkele jaren een te kort aan timmerlieden is. Vakmanschap De bouwtimmerman moet beschikken over techni sche kennis en handvaar digheid om diverse con structies te kunnen maken. Ruimtelijk inzicht is nodig en er moet van tekeningen afgelezen kunnen worden. Gevoel voor materiaal en de nodige zorgvuldigheid spelen een grote rol. Bij de diverse houtbewerkingen en bij het maken van deug delijke verbindingen moet rekening worden gehou den met uiteenlopende ei genschappen van diverse houtsoorten. Gevoel voor veiligheid is belangrijk bij het werken met elektrisch gereedschap, beitels en dergelijken. Vakmanschap dus! Bij het gebruik van wonin gen en andere gebouwen wordt veel hout gebruikt. Hout is licht van gewicht, maar sterk en taai en dat speelt een belangrijke rol in de bouwnijverheid, waar 'alles wat vast zit, beweegt'. Bouwtimmermannen zijn werkzaam in de nieuw bouw van woningen, fa brieken, kantoren, sport hallen en noem maar op. De werkzaamheden be staan onder andere uit het uitzetten van bouwterrei nen, het bepalen van de plaats van gebouwen, het maken volgens tekening van eenvoudige tot gecom pliceerde bekistingen voor kolommen, balken, vloe ren en wanden. Maar ook het stellen van metselpro- fielen, deur- en raamkozij nen, het leggen en aan brengen van balklagen, vloeren en kapconstructies behoren bijvoorbeeld tot de werkzaamheden. Machinaal of met de hand vervaardigen werkplaat stimmerlieden bouwon derdelen, zoals kozijnen, ramen, deuren, kasten, trappen en spanten. De onderdelen worden in de nieuwbouw of vernieuw bouw ingepast, waarbij de bouwtimmerlieden aan te pas komen. Het werk is bijzonder nauwkeurig. Technisch in zicht voor het lezen van tekeningen en voor het in stellen en bedienen van de houtbewerkingsmachines is een 'must'. Van belang is het over technische 'feel ing' te beschikken om met de machines te kunnen omgaan. Er moet geen machine- -angst zijn en bovendien moet men uit veiligheidso verweging goed op de hoogte zijn van de voor- schriften van de machines waarmee wordt gewerkt. Materialenkennis en esthe tisch inzicht is gewenst, zo dat beoordeeld kan wor den of h?t hout qua sterkte en nerftekening bijvoor beeld geschikt is voor de bedoelde bewerking of eindbestemming. Vakopleiding Om een gc^d vakman te worden, zijn praktijkge richte opleidingen een eer ste vereiste. Zoals bijvoor beeld bij het Centrum Vakopleiding aan de Van Graftstraat. Gevraagd wordt een voor opleiding op LBO-niveau, aangevuld met bij voor keur enige praktijkerva ring in de bouw. Je moet minimum 18 jaar zijn en ingeschreven staan bij het Arbeidsbureau. De oplei dingen duren ongeveer 8 maanden en er kan op elk tijdstip met de opleidingen worden aangevangen. Evelyn van den Heuvel volgt er sinds begin no vember bouwtimmeren, machinaal houtbewerking. Raar geval „Ik ben een beetje een gek geval", zegt ze lachend, „want ik heb mavo-/havo- en vwo-diploma's. Na mijn schooltijd heb ik een tijdje als peuterleidster ge werkt. Dat beviel uitste kend, maar ik moest een opleiding gaan volgen. Daar had ik geen zin in. Rotterdam Werkt, waar ik verteld had dat ik graag creatief bezig wilde zijn, wees me op deze mogelijk heid. Het bevalt me uitste kend. Het leuke is dat je vanaf een plaat hout komt tot een eindprodukt. In juli rond ik mijn opleiding af. Ik heb plannen om te gaan solliciteren naar de functie activiteitenbegelei der. Met deze opleiding moet dat lukken. Ik wil dan daarbij een deeltijd opleiding gaan volgen." De 28-jarige 'timmer- vrouw' vindt het onterecht dat er soms wordt neerge keken op het beroep tim merman. Want, vertelt zij: „Er komt heel wat voor kijken. Mensen denken vaak dat een timmerman alleen maar een spijker en een hamer in handen krijgt. Niets is minder waar, wantje werkt met de meest geavanceerde appa ratuur." Elke donderdagmiddag om 14.00 uur geeft het Centrum Vakopleiding voorlichting over de oplei dingen. Geïnteresseerden kunnen zich onder tele foonnummer 010-4940666 aanmelden. e-so on j v3f to io o tr „Giste. "E r Ben je goed in 'vorm'? Letterlijk en figuurlijk? Het Grafisch Lyceum Rotterdam in elk geval wel! Onder het motto 'Goed in vorm' verzorgt de onderwijsinstelling opleidingen, cursussen en trainingen voor men sen die leergierig zijn naar vormgeven en ont werpen. Daarnaast biedt het Grafisch Lyceum Rotterdam een breed pakket aan manage ment- en techniekoplei dingen voor de grafische branche en voor de we reld van de multimedia, communicatie, informa tie èn mode. Is belang stelling gewekt? Op 28 januari van 10.00 tot 15.00 uur houdt het Grafisch Lyceum Open Dag. Dè gelegenheid om vrijblijvend in de keuken van vormgeving, mana gement en techniek te kijken. Het Grafisch Lyceum Rot terdam biedt onleidingen die hoogst actueel zijn en perfect aansluiten op de nieuwste technologische ontwikkelingen in de ver schillende produktietech- nieken. „Belangrijk", vertelt de heer H. Kuipers, secretaris centrale directie van het Grafisch Lyceum, „omdat juist op technologisch ter rein vernieuwingen elkaar in snel tempo opvolgen. Hierop spelen we vanzelf sprekend in. Creatie en technologie komen bij el kaar bij het vormgeven en ontwikkelen van CD-i, CD-ROM en audio-visue- le produkten. In toenemende mate zie je een verschuiving van het V'. traditionele naar het crea tieve." Modulen Hij zegt dat met behulp van geavanceerde appara tuur creatieve, elektroni sche produkten worden ontwikkeld en dat daar voor het onderwijssysteem een heldere modulenstruc- tuur kent. De inhoud van die modulen wordt conti nu aangepast, waardoor een optimaal samenspel tussen creatie en produktie ontstaat. Ontwerp Kuipers: „Het ontwerp staat aan de basis van elk produkt. Dat geldt voor boeken, tijdschriften, ani matiefilms en natuurlijk ook voor kleding. Onze creatieve opleidingen zijn dan ook heel breed en be steden aandacht aan alle facetten van het vak." Hij zegt daarmee te bedoe len dat alle cursisten die een van de opleidingen hebben afgerond, beschik ken over prima kennis en vaardigheden voor tal van creatieve beroepen. Het Grafisch Lyceum Rot terdam heeft de vierjarige beroepsopleidingen Gra fisch Vormgeven, Multi media Vormgeven, Mode Vormgeven, Grafisch In- termediar en Grafisch Ma nagement. Opleidingen Er zijn tevens twee- en driejarige beroepsopleidin gen Voorbereiden grafi sche techniek, Druktech niek, Afwerkingstechniek en Verpakkingstechniek. Ook is er de vierjarige VBOopleiding Grafische Techniek/Grafisch Vorm- Open dag aan de Hogeschool Mid den-Brabant bijvoorbeeld. geven. Verschillende bijscholings mogelijkheden zijn aanwe zig voor mensen die al kor ter of langer in de praktijk werkzaam zijn. Via gerichte trainingen en cursussen kunnen zij de kwaliteit van hun eigen werk of functioneren ver beteren. „De technologie staat niet stil. Wil je niet achterop raken, dan is bijscholen noodzakelijk om 'up-to- -date' te blijven", ligt Kui pers toe. Hij vertelt dat na de mid delbare beroepsopleidin gen de mogelijkheid be staat verder te leren op ho ger niveau. De Grafisch Management Opleiding „Onze opleiding Mode- ontwerpen, Styling en Modemarketing heeft een commercieel tintje. De af gestudeerden weten zich te presenteren, weten hoe de markt te verkennen en kostenberekeningen te maken. Onmisbare ele menten om succesvol aan de slag te gaan in de mo dewereld." Judith Peereboom van het Mode College Judith Pee reboom in het Groothan delsgebouw in Rotterdam startte opleidingen op het gebied van mode in 1989. Naast de genoemde vak opleiding verzorgt het Mode College diverse cursussen en workshops in het modevak. Om aan de cursussen en workshops deel te nemen is geen vakopleiding ver eist. De lessen zijn zowel 's avonds als overdag te volgen. Om toegelaten te worden tot de vakoplei ding moet de student een HAVO-, MTS voor mode en kleding- of MDGO MK-diploma op zak heb ben. Er zijn verschillende mo gelijkheden om de vakop leiding te volgen. Alle studenten moeten een afstudeerproject voor een bedrijf maken. Daar toe benaderen zij zelf een ondernemer in de mode voor wie zij kleding in de stijl van dat bedrijf ont werpen. De studie wordt met een landelijk examen afgerond. Judith Peereboom zegt dat het de bedoeling is dat alle kleding in de confec- tie-industrie gefabriceerd kan worden. „Elke ont werper of ontwerpster droomt van een eigen col lectie. Wij hameren erop dat je reëel moet blijven. Onze opleiding is erop ge richt de leerlingen aan te passen op de confectie-in- dustrie. Ze moeten met hun diplo ma uiteindelijk hun brood gaan verdienen en dat doe je niet als je een of twee kledingstukken te koop hebt hangen. Daarom is het onderdeel marketing zo belangrijk. Het leert de studenten de markt af te tasten en in te springen waarop behoefte is", vertelt Judith. Judith ontwerpt zelf ook kleding voor onder ande re bedrijven en modebla den. Zij richt zich op de wat grotere maten, omdat ze weet dat de modebe wuste, wat zwaardere vrouw niet veel keus heeft. „Kijk", zegt ze, „dat be doel ik er nu mee. Ge bruik tijd en energie. Ga de markt op en richt je op iets dat zal aanslaan." Minder zwaar dan de vakopleiding zijn de cur sussen en workshops bij Mode College Judith Pee reboom. Het aanbod is groot. Ge kozen kan worden uit bij voorbeeld cursus lingerie, cursus modetekenen en ontwerpen, computercur sus CAD/CAM, kinder mode ontwerpen en reali seren en de cursus hoeden ontwerpen en vervaardi gen. Laatstgenoemde workshop is nieuw. Op 13 maart start de eer ste van de 5, twee uur durende, lessen (f175,-). Om met docente Jackie Habets kennis te kunnen maken, wordt op dinsdag 14 februari om 20.00 uur een hoedenshow met 'Tea'' verzorgd. Habets werkt onder de merk naam What's up, is do cente op een middelbare school en brengt in work shops de basistechnieken van hoedenmaken bij. Op donderdag 19 januari geeft Margreet van Dam om 20.00 uur een lezing over lingerie. Zij werkt onder de naam Mer- kwaerdigh en als uit gangspunt heeft ze draag- comfort en een zeer goede pasvorm. Ze ontwerpt lingerie die 'versiert' en als gewone bovenkleding gedragen kan worden. Belangstellenden in de hoedenshow en lezing kunnen kaarten (f7,50) reserveren bij het Mode College in het Groothan delsgebouw, ingang A, in Rotterdam, tel. 010-213 08 37. Op 28 januari houdt Mode College Judith Pee reboom van 12.00 tot 16.00 uur open dag. Om 12.15 uur wordt een pre sentatie van kinderkle ding gegeven. Op 28 januari gaan de deu ren open van de hoofdves tiging van het Grafisch Ly ceum Rotterdam aam de Heer Bokelweg 255 (scho lencomplex Technicon naast Hofpleintheater) en van de dependance aan de Langenhorst 94 (Rotter dam-Zuid, hoek Slinge). In de dependance is de op leiding basisvorming/V BO ondergebracht. Om een goed beeld te krij gen van alle opleidingen is het voor belangstellenden voor basisvorming/VBO van belang om beide ge bouwen te bezoeken. Hier toe rijden er gratis bussen tussen het hoofdgebouw en de dependance. I L_ FACULTEIT WELZIJNSWERK ARBEIDSVERHOUDINGEN GEZONDHEIDSZORG |WAG] INSTITUUT VOOR MANAGEMENT EN MARKETING ONDERWIJS B.V. THE INSTITUTE WHERE PEOPLE MAKE THE DIFFERENCE KBK opleidingen 1995 info 010-4222429 01828-17728 27/1 open dag DAGOPLEID. ROTTERDAM Infolijn: 01828-31574 fax 01828-31591 Tevens onderwijs- en banenbijlage op 26/27 januari in deze krant. Interesse in een verrassend aanbod? Eén telefoontje is voldoende wegEner sythoFF weEkbLaden Daar heb je wat aan. Timmerlieden slaan spijker op de kop van de toekomst Evelyn van den Heuvel is een van de ongeveer 10 vrouwen die tot timmerman worden opgeleid Foto JANSEN EN DE KIVIET FOTOGRAFIE r 1 1 Ontwerpen via de computer Foto JANSSEN DE KIEVITH Mode College: alles wat met mode te maken heeft Ocw.erv -.ode.9s.re: ■■qb 0-,Ge5\ CV»" 85.' P8' iBi 958 BbssM '7 JL yrs 8 9fl08"to9 Het toelatingsexamen: Het toelatingsexamen is bedoeld voor mensen die een voltijd- of een deeltijdopleiding willen volgen, maar niet beschikken over de vereiste vooropleiding (havo, vwo, 3-jarig mbo). Wie 21 jaar of ouder is kan deelnemen aan een toelatingsexamen. Dit toelatings examen geldt voor de volgende HBO-opleidingen van de wag: Ergotherapie Fysiotherapie Verpleegkunde Logopedie Culturele en Maatschappelijke Vorming, gericht op vrijetijdskunde Maatschappelijk Werk en Dienstverlening Sociaal Pedagogische Hulpverlening Personeel en Arbeid Oriënterend propaedeutisch jaar hsao en hgzo. De voorbereidingscursus: Als u in het bezit bent van een diploma mavo, een diploma lbo aangevuld met één of meerdere cursussen of een vergelijkbaar diploma kunt u een voorbereidingscursus volgen. Voor het examen in juni 1995 wordt de cursus gegeven op maandagavond van 18.00 uur tot 22.00 uur en bij voldoende belangstelling op vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Start: 6 en 10 februari 1995. Migranten die als volwassenen naar Nederland zijn gekomen en geen Nederlandstalig onderwijs hebben gevolgd kunnen kiezen voor een aangepast examen dat in juni 1995 plaatsvindt. De cursus voor dit examen wordt twee keer per week gegeven op dinsdag- en woensdagavond van 18.00 uur tot 22.00 uur. Start 31 januari 1995. Cursusduur: 14 weken Cursusplaats: Wytemaweg 15, Rotterdam-centrum Kosten: f 180,- Informatie over de opleidingen, de voorbereidingscursus en het toelatingsexamen is verkrijgbaar bij de Informatiebalie van de faculteit, telefoon (oio) 4 40 32 10. Hogeschool Rotterdam Omstreken NIMAAjB/C Will u in korte tijd optimaal voorbereid oan een von de NIMA-examens deel nemen, vraag dan vandaag nog de nieuwe IMMO-studiegids 1995 aan. U leest hierin alles over de unieke aanpak van het IMMO die u aanzienlijk meer kans op succes bij hel examen geeft. In februari en maart a.s. starten er weer vele opleidingen voor het komende juni-examen. Cursusplaatsen: Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Eindhoven. f Graag ontvang ik geheel vrijblijvend de nieuwe studiegids 1995 Huir j Smut: Postcode:Plaats: -Ki i _QM/QV j \Jwut out I0HIH HAJIIOHOOSMHO mis. Mathenesserloan 332,3021 HZ Rotterdam telefoon (010) 4773177. Telefax (010) 4779580 m OPLEIDINGEN m.i.v. febr./mrt. en sept. 1995 starten volgende DAG- en AVOND-opleidingen! avond MIDDENSTAND COMPUTERBOEKHOUDEN BASISKENNIS BOEKHOUDEN dag en avond: PD-BOEKHOUDEN MBA SPD NIMA-A/B en C Voltijds-dagstudenten hebben recht op studiefinanciering en OV-jaarkaart KBK verzorgt opleidingen in ROTTERDAM EO, Dordrecht Den Haag, Utrecht, Amersfoort, Apeldoorn en Bergen op Zoom. KBK is erkend door min, van 0 &W op grond van de Wel. Erk. Ond., 20/1 open dag DAGOPLEID. DORDRECHT

Het Nieuwe Stadsblad | 1995 | | pagina 15